• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Довідник від 01.12.2009 № 808 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Довідник
  • Дата: 01.12.2009
  • Номер: 808
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Довідник
  • Дата: 01.12.2009
  • Номер: 808
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
01.12.2009 N 808
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій N 707 від 05.12.2018 )
Про затвердження Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій N 430 від 20.04.2011 )
Відповідно до статті 46 Закону України "Про правові засади цивільного захисту"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України (далі - ДКХП), що додається.
2. Керівникам урядових органів державного управління, департаментів та самостійних структурних підрозділів центрального апарату МНС, головних управлінь МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, міста Київ та Севастополь, організаційних структур оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підрозділів, установ та організацій сфери управління МНС, привести до 1 січня 2010 року функціональні обов'язки рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, посадові інструкції працівників у відповідність із ДКХП.
3. Вважати таким, що втратив чинність, наказ МНС України від 07.10.2004 N 100.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Третьякова В.М.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Міністра
праці та соціальної
політики України
В.Шандра



В.Онищук
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Міністерство праці Наказ МНС України
та соціальної політики України 01.12.2009 N 808
01.12.2009
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України
ВСТУП
Розроблення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України обумовлено необхідністю опису професій осіб рядового і начальницького складу та працівників органів та підрозділів цивільного захисту (далі - працівників МНС) з метою забезпечення єдності кваліфікаційних вимог щодо певних посад, створення належної правової основи для розроблення посадових інструкцій та складання положень про структурні підрозділи органів, підрозділів, закладів та установ МНС, упорядкування типових посад працівників органів та підрозділів МНС у відповідності до Національного класифікатора України "Класифікатор професій ДК 003:2005" (КП) та актуалізацією кваліфікаційних характеристик посад до сучасних вимог організації і технології робіт щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, захисту населення і територій від їх негативного впливу.
Під час розроблення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС використовувалися окремі матеріали, що містяться у галузевих випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників:
випуск 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності", затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. за N 336;
випуск 78 "Охорона здоров'я", затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.03.2002 р. N 117.
У процесі розроблення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України враховувалися зауваження та пропозиції фахівців МНС та Міністерства праці та соціальної політики, які здійснювали його експертну оцінку.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України (далі - Довідник) містить кваліфікаційні характеристики керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців та робітників територіальних органів, спеціальних підрозділів і формувань оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, пошуково-рятувальних та аварійно-рятувальних служб, навчальних закладів та наукових установ, державних підприємств і організацій, що належать до сфери його управління (далі - органи та підрозділи, що належать до сфери управління МНС), та їх структурних підрозділів, що виконують наскрізні функції. Працівники МНС виконують функції, що пов'язані: з державним управлінням у сфері цивільного захисту, з запобіганням, реагуванням та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, поводженням з радіоактивними відходами, рятувальною справою, техногенною і пожежною безпекою, з функціонуванням відомчої системи зв'язку та інформаційних мереж, виконують інші спеціальні функції, передбачені законодавством; із економічними та фінансовими роботами, обліком, контролем та господарським обслуговуванням; освітою та наукою, охороною здоров'я.
2. Довідник визнається нормативним документом для користування у всіх органах та підрозділах, що належать до сфери управління МНС і служить підставою під час вирішення питань, що пов'язані з:
розробленням деталізованих посадових інструкцій посад працівників МНС, які закріплюють їх обов'язки, права та відповідальність;
добором та розстановкою кадрів, здійсненням контролю за їх використанням у відповідності з фахом, кваліфікацією та досвідом роботи;
розробленням штатних нормативів;
атестацією та службовою кар'єрою посадової особи;
формуванням дієвого кадрового резерву;
організацією роботи посадових осіб МНС;
організацією навчально-виховного процесу в вищих навчальних закладах МНС, які здійснюють підготовку фахівців за професіями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів;
розробленням навчальної, нормативної, технологічної та сертифікаційної документації;
розробленням та вдосконаленням програм підготовки та підвищення кваліфікації посадових осіб МНС відповідно до змісту їх професійної діяльності;
організації грошового забезпечення.
3. Найменування типових професій працівників МНС, кваліфікаційні характеристики яких вміщено до Довідника, установлені у відповідності до організаційних структур органів та підрозділів, що належать до сфери управління МНС, затверджених згідно з чинним законодавством.
4. Кваліфікаційні характеристики розроблено на основі нормативно-правових актів з організації діяльності органів та підрозділів, що належать до сфери управління МНС, положень про структурні підрозділи, конкретних посадових інструкцій працівників МНС.
5. У кваліфікаційних характеристиках визначено перелік основних завдань, які притаманні тій або іншій професії. Тому при їх використанні допускається виключення завдань, що не є притаманними тій або іншій посаді у певному структурному підрозділі. Конкретний перелік посадових обов'язків визначається посадовими інструкціями, які розроблюються і затверджуються на основі цього Довідника, виходячи із завдань, обов'язків та повноважень за певною посадою, встановлених відповідними нормативними актами. Під час розроблення посадових інструкцій, якщо виникає необхідність, завдання та обов'язки, які включені до кваліфікаційної характеристики тієї чи іншої професії, можуть бути розподілені між окремими виконавцями, або коло завдань та обов'язків за окремою посадою може бути розширено з дорученням завдань, передбачених для різних груп посад, рівних або нижчих за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності чи кваліфікації.
6. Структура кваліфікаційних характеристик Довідника відповідає структурі, передбаченій типовими кваліфікаційними характеристиками професій працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності.
Кожна кваліфікаційна характеристика має три розділи: "Завдання та обов'язки", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги".
У розділі "Завдання та обов'язки" наведено типові професійні завдання, обов'язки та повноваження вказаної професії (групи посад), подібних за професійними ознаками.
У розділі "Повинен знати" наводяться основні вимоги до спеціальних знань, а також знань нормативно-правових актів (у тому числі положень, інструкцій, тощо) та інших нормативних документів, методів і засобів, які необхідні для виконання посадових завдань та обов'язків.
У розділі "Кваліфікаційні вимоги" містяться вимоги, які стосуються освіти, освітньо-кваліфікаційних рівнів, а також досвіду роботи, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою. Наведені у цьому розділі вимоги носять загальноприйнятий характер. У разі необхідності, з урахуванням специфіки служби, складу кадрового резерву, можливостей системи підготовки та підвищення кваліфікації, кваліфікаційні вимоги під час добору осіб рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту можуть бути підвищені з метою призначення на відповідні посади найбільш кваліфікованих і досвідчених кандидатів.
7. Оцінювання компетентності працівників МНС, продуктивності виконання службових завдань, рівня знань та навичок, її ділових якостей стосовно посади, що обіймається, здійснюється у встановленому порядку. Особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов'язки, можуть бути, як виняток, залишені на посаді, яку вони займають за рішенням керівника, якому надано право призначати на цю посаду, або вищого керівництва.
8. Працівники МНС (крім робітників) зобов'язані періодично підвищувати свою кваліфікацію у вищих навчальних закладах, навчальних та навчально-методичних установах МНС за професійними програмами у терміни, визначені відповідними нормативними положеннями.
Безперервний характер навчання має сприяти постійному поєднанню теоретичних знань з практичними навичками, оволодінню ефективними методами та засобами роботи.
9. Працівники, робота яких пов'язана з транспортом, зберіганням і застосуванням вибухових матеріалів та отруйних речовин, обслуговуванням підйомно-транспортних механізмів, установок, що працюють під тиском, або зайняті на інших роботах, для яких чинними правилами та інструкціями встановлено особливі вимоги виконання, у тому числі безпечного ведення робіт, запобігання аварійності, виробничому травматизму та професійним захворюванням, повинні знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, виробничих і експлуатаційних інструкцій, технологічних інструкцій, технологічних регламентів, а також мати офіційний документ, що засвідчує завершену та успішну спеціальну підготовку до виконання цих робіт та своєчасну перевірку знань з охорони праці.
Усі без винятку робітники повинні проходити систематичне навчання з питань охорони праці і підвищувати свою кваліфікацію.
10. Робітники, безпосередньо зайняті обслуговуванням машин та устаткування, повинні мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для участі в їх ремонті, безпечного усування несправностей та відмов, що можуть виникнути у процесі роботи.
11. Посадові особи рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, служба яких пов'язана із значними фізичними та психологічними навантаженнями, повинні мати висновки військово-лікарської комісії щодо їх придатності до служби у подібних умовах, а також зобов'язані щорічно проходити диспансеризацію (комплексний медичний огляд) в порядку, встановленому МНС.
12. Поряд із завданнями та обов'язками, які внесені до змісту кваліфікаційних характеристик, для працівників МНС визначаються загальні вимоги:
12.1. Для керівників та їх заступників (помічників): знання основ конституційного права, нормативно-правових актів, що стосуються діяльності органів та підрозділів цивільного захисту, основ психології та педагогіки; вміння вільно орієнтуватися у соціально-політичному просторі, консолідувати, аналізувати та узагальнювати інформацію; аналітичне мислення, володіння технікою управлінської (адміністративної) роботи; здатність генерувати нові ідеї та управлінські рішення, брати участь у формуванні державної політики у сфері діяльності МНС;
12.2. Для професіоналів та фахівців усіх категорій: знання основ конституційного права, нормативно-правових актів, що стосуються діяльності органів та підрозділів цивільного захисту, основ психології, високий рівень професіональних знань, умінь та навичок; вміння консолідувати, аналізувати та узагальнювати інформацію; аналітичне мислення;
12.3. Для працівників професій "Диспетчер пожежного зв'язку" та "Радіотелефоніст аварійно-рятувального підрозділу (частини, загону та ін.)": знання іноземної (англійської) мови на рівні не меншому за СМР-3 (за рекомендаціями British Council: Intermediate - Upper-Intermediate);
( Пункт 12 розділу "Загальні положення" доповнено підпунктомзгідно з Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій N 430 від 20.04.2011 )
13. Внесення змін та доповнень до Довідника здійснюється в установленому порядку та погоджується з Міністерством праці та соціальної політики України.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ЗАВІДУВАЧ КУРСІВ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Організовує діяльність курсів відповідно до законодавства та галузевих нормативно-правових актів. Розподіляє функції управління між заступниками та затверджує посадові обов'язки працівників курсів. Здійснює керівництво навчально-методичною роботою на курсах та забезпечує належний рівень практичної підготовки слухачів курсів з підготовки та проведення на підприємствах, в установах та організаціях комплексних, штабних, тактико-спеціальних навчань і тренувань з цивільного захисту. Керує розробленням навчальних планів, навчальних програм та методичних рекомендацій, організовує та контролює розроблення поточних та перспективних планів роботи курсів. Особисто проводить заняття із слухачами курсів протягом навчального року. Очолює педагогічну раду курсів, діє від імені курсів та представляє їх в установах, підприємствах та організаціях. Здійснює заходи щодо створення, удосконалення навчально-матеріальної бази курсів та впровадження у навчальний процес новітніх навчальних технологій. Розпоряджається майном і коштами курсів згідно із законодавством України та іншими нормативно-правовими актами, затверджує правила внутрішнього розпорядку і забезпечує їх дотримання. Видає накази та розпорядження з питань найму, звільнення, переміщення працівників, фінансово-економічної та господарської діяльності курсів. Відкриває розрахункові (поточні) рахунки в установах банків України, видає доручення на одержання коштів, майна та інших матеріальних цінностей. Організовує методичну і професійну підготовку постійного складу курсів. Укладає договори (контракти) в межах законодавства та забезпечує подання встановленої звітності.
Повинен знати: нормативно-правові акти та документи що регламентують питання цивільного захисту, післядипломної освіти та професійно-технічного навчання; нормативно-методичні та керівні документи МНС та МОН України з організації та проведення навчально-методичної роботи з функціонального навчання керівного складу і фахівців органів управління і сил цивільного захисту, підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, навчально-виробничого процесу з професійно-технічного навчання робітничих кадрів; основи педагогіки, психології, діловодства, управління, фінансово-економічної та господарської діяльності; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж педагогічної діяльності - не менш 5 років. Післядипломна освіта: магістр управління у сфері цивільного захисту.
2. ЗАВІДУВАЧ НАВЧАЛЬНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНОГО ПУНКТУ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює планування та облік роботи пункту. Забезпечує його навчально-матеріальну базу у належному стані та постійну готовність до проведення занять і консультацій. Взаємодіє з органами місцевого самоврядування за місцем розташування пункту, організовує та здійснює навчально-методичну роботу з підготовки об'єктів закріпленого району до дій в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій. Проводить практичні заняття з організації та проведення на підприємствах, в установах та організаціях об'єктових навчань і тренувань з цивільного захисту та здійснює під час їх проведення посередницькі функції. Надає постійну консультаційно-методичну допомогу та бере участь у проведенні занять з особовим складом невоєнізованих формувань цивільного захисту, працівниками підприємств, установ та організацій, учнями та вихованцями навчальних закладів освіти за програмами підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях. Здійснює методичне керівництво роботою консультаційних пунктів житлово-експлуатаційних органів та сільських рад, інформує місцеве населення про потенційно небезпечні об'єкти та зони можливого ураження, що ними утворюються, небезпечні сезонні явища й заходи особистої безпеки, наявний фонд захисних споруд, місця розташування пунктів видачі засобів індивідуального захисту, збірних евакуаційних пунктів, засобів централізованого та локального оповіщення населення, аварійно-рятувальних служб тощо. Бере участь у розробленні та розповсюдженні серед населення рекомендацій, пам'яток, наочних матеріалів щодо основних способів дій при аваріях на об'єктах підвищеної небезпеки та правил поведінки при виконанні заходів цивільного захисту. Забезпечує пункт необхідною літературою, зразками наочної інформації, сприяє виконанню робіт за договорами щодо надання платних послуг юридичним та фізичним особам.
Повинен знати: нормативно-правові акти з питань цивільного захисту, професійно-технічної освіти; нормативно-методичні та керівні документи МНС та МОН України з розроблення планів та інструкцій щодо реагування на надзвичайні ситуації на об'єктах закріпленого району, проведення функціонального навчання фахівців органів управління і сил цивільного захисту, підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях; навчальні програми з виробничого (практичного) навчання, керівництва з проведення на підприємствах, в установах та організаціях об'єктових навчань і тренувань з цивільного захисту; тактико-технічні характеристики приладів, спеціального обладнання і спорядження, яким оснащуються невоєнізовані формування, правила його технічної експлуатації та застосування при проведенні аварійно-рятувальних робіт; основи педагогіки, психології, діловодства, фінансово-економічної та управлінської діяльності; правила та норми з охорони праці, трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом на керівних посадах нижчого рівня - не менш 3 років. Післядипломна освіта: магістр управління у сфері цивільного захисту.
3. КАПІТАН АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОГО СУДНА
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво особовим складом аварійно-рятувального судна. Несе відповідальність за постійну готовність його до аварійно-рятувальних робіт на водних об'єктах, до дій за призначенням в умовах виникнення надзвичайної ситуації на акваторіях та безпосередньо організовує ліквідацію техногенних аварій та катастроф на воді. Здійснює рятування людей, збереження суден, матеріальних цінностей на них та ліквідує наслідки забруднення поверхні води нафтопродуктами та іншими шкідливими речовинами. Проводить спеціальну підготовку та тренування особового складу з приведення аварійно-рятувального судна у готовність до рятувальних та інших робіт із запобігання (профілактики) виникненню надзвичайних ситуацій на водних об'єктах. Особисто керує аварійно-рятувальним судном у роботах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на акваторіях. Взаємодіє з іншими наземними аварійно-рятувальними підрозділами, які забезпечують ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій на акваторіях. Організовує роботи щодо систематизації, узагальнення досвіду проведення аварійно-рятувальних робіт на воді та робіт з ліквідації наслідків таких надзвичайних ситуацій. Контролює стан професійної підготовки особового складу аварійно-рятувального судна до виконання завдань за призначенням. Забезпечує створення та ведення інформаційного банку даних про стан небезпечності водних об'єктів і територій, які до них прилягають. Бере участь у розробленні проектів оперативних планів ліквідації надзвичайних ситуацій на водних об'єктах, обгрунтувань, пояснювальних записів та звітів. Збирає, обробляє, аналізує та пояснює дані про стан небезпечних водних об'єктів, виявляє можливості, тенденції, що складаються, та прогнозує розвиток сценаріїв виникнення надзвичайних ситуацій на водних об'єктах.
Повинен знати: Конституцію України; Цивільний кодекс України, інші законодавчі та нормативно-правові акти України з питань захисту населення і водних територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; статути, розпорядження та накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які регламентують функціонування аварійно-рятувальних служб на водних об'єктах; рятувальні плавзасоби та техніку, які є на оснащенні аварійно-рятувальних підрозділів на водних об'єктах; правила морської навігації та управління судном в складних погодних умовах (туман, льодохід, шторм), вимоги правил та інструкцій щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на водах, організацію проведення аварійно-рятувальних робіт на акваторіях; методику прогнозування сценаріїв виникнення надзвичайних ситуацій на воді; типові плани реагування на надзвичайні ситуації (локалізація та ліквідація аварійних ситуацій та аварій); організацію праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом (на акваторіях) на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років або на аналогічних посадах - не менше 1 року. Післядипломна освіта за відповідною спеціалізацією.
4. КАПІТАН ПОЖЕЖНОГО КОРАБЛЯ (КАТЕРА)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю корабля (катера), розподіляє обов'язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу, забезпечує виконання покладених на особовий склад завдань. Організовує взаємодію з іншими підрозділами, організаціями з питань, що стосуються його компетенції. Забезпечує безаварійне плавання судна, суворе дотримання судноводійським складом та іншими членами екіпажу правил, що регламентують безпеку плавання, технічної експлуатації суден; відпрацювання та виконання усіх заходів із боротьби за живучість судна; постійну готовність до виконання поставлених завдань, заправку паливно-мастильними матеріалами і вогнегасними засобами, роботу газодимозахисної служби. Організовує і здійснює контроль за проведенням міжнавігаційних ремонтів корабля (катера) і технічних обслуговувань. У небезпечних та важких умовах плавання (туман, шторм, льодохід), випадках хвороби або відсутності заступника командира корабля (катера), особисто керує кораблем (катером). В аварійних ситуаціях, після прийняття заходів щодо рятування корабля (катера), якщо на його думку судну загрожує неминуча загибель, дозволяє судовому екіпажу залишити судно, сам покидає його останнім. Забезпечує виконання вказівок та вимог органів Держфлотінспекції України, санітарної інспекції тощо, подання корабля (катера) до огляду та отримання свідоцтва. Аналізує ефективність роботи команди корабля (катера), вживає необхідних заходів щодо вдосконалення організації роботи. Здійснює планування роботи і забезпечення контролю за виконанням запланованих заходів. Розробляє та контролює виконання працівниками функціональних обов'язків, вивчає ділові і моральні якості працівників та готує матеріали для їх атестування атестаційною комісією. Подає пропозиції безпосередньому керівництву про призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників, своєчасне заміщення вакансій, заохочення та накладання стягнень, сприяє підвищенню кваліфікації працівників. Організовує, проводить службові та оперативні наради, навчально-методичні збори, семінари тощо. Організовує і контролює проведення професійної підготовки особового складу, роботу з питань забезпечення вимог безпеки праці працівників. Організовує навчання та перевірку знань працівників з питань охорони праці. Виконує обов'язки керівника гасіння пожежі, бере участь у дослідженні пожеж, розслідуванні нещасних випадків, що сталися з працівниками під час виконання ними службових обов'язків. Надає першу невідкладну медичну допомогу потерпілим на пожежах. Здійснює контроль за веденням діловодства, збереженням документів.
Повинен знати: законодавчі, нормативно-правові акти, що регулюють діяльність у сфері цивільного захисту, морського та річкового флоту; тактико-технічні характеристики корабля (катера), район акваторії, що охороняється, і її спецлоцію; місце розташування і оперативно-тактичну характеристику найбільш важливих і пожежонебезпечних об'єктів, у тому числі і берегових; тактичні можливості пожежних кораблів (катерів), пожежно-рятувальних підрозділів, прийоми і способи їх використання при спільному веденні дій під час гасіння пожеж; організацію гасіння пожеж, методи керівництва і управління силами і засобами пожежно-рятувальних підрозділів; форми та методи роботи із засобами масової інформації; правила ділового етикету; правила і норми з охорони праці та пожежної безпеки; порядок організації гарнізонної та караульної служби; документацію пожежно-рятувального підрозділу; порядок організації пожежогасіння на об'єктах і в населених пунктах; дислокацію сил та засобів підрозділу, порядок їх залучення до ліквідації пожеж, наслідків аварій, катастроф та стихійного лиха згідно з планами залучення сил та засобів; дислокацію сил цивільного захисту на території акваторії, що охороняється, порядок їх залучення до ліквідації пожеж, наслідків аварій, катастроф та стихійного лиха; методи ведення дій аварійно-рятувальними підрозділами під час ліквідації пожеж, наслідків аварій, катастроф та стихійного лиха, проведенні аварійно-рятувальних робіт; вимоги безпеки праці; організацію та порядок проведення всіх видів підготовки особового складу, наставництва над молодими працівниками; методику перевірки працездатності систем пожежної автоматики, внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання; будову, тактико-технічні характеристики, правила експлуатації та порядок обслуговування протипожежної техніки і пожежного устатковання; організацію діяльності газодимозахисної служби; будову, тактико-технічні характеристики, принципи роботи та обслуговування захисних дихальних апаратів, які є на оснащенні підрозділу; основи службових відносин і принципи управління; порядок дій за сигналом пожежної тривоги та місця зосередження техніки і особового складу.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом (на акваторіях) на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років або на аналогічних посадах - не менше 1 року. Післядипломна освіта за відповідною спеціалізацією.
5. КЕРІВНИК З КООРДИНАЦІЇ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ НА АКВАТОРІЯХ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво оперативно-рятувальними силами та координує виконання аварійно-рятувальних робіт на водних об'єктах. Організовує роботи з постійної готовності аварійно-рятувальних суден аварійно-рятувальних підрозділів на водних об'єктах до дій в умовах виникнення надзвичайних ситуацій на акваторіях та організації безпосередньої ліквідації техногенних аварій та катастроф на воді. Здійснює розроблення та коригування планів приведення у готовність аварійно-рятувальних суден до рятувальних та інших робіт з попередження (профілактики) виникнення надзвичайних ситуацій на водних об'єктах, підготовки особового складу аварійно-рятувальних суден до дій за призначенням. Бере участь у роботі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на водних об'єктах; комісій з визначення можливостей виникнення таких надзвичайних ситуацій. Здійснює координацію взаємодії між аварійно-рятувальними суднами та іншими наземними аварійно-рятувальними підрозділами, які забезпечують проведення ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на акваторіях. Здійснює роботи щодо систематизації та узагальнення досвіду проведення аварійно-рятувальних робіт на воді та робіт з ліквідації наслідків таких надзвичайних ситуацій. Організовує та здійснює контроль за станом професійної підготовки особового складу аварійно-рятувальних суден до виконання завдань за призначенням. Надає методичну та практичну допомогу аварійно-рятувальним суднам щодо підвищення готовності до дій за призначенням, проведення рятувальних робіт. Готує проекти планів, наказів, інструкцій, нормативно-методичних документів щодо ліквідації надзвичайних ситуацій на водних об'єктах. Забезпечує створення та ведення інформаційного банку даних про стан небезпечності водних об'єктів і територій, які до них прилягають. Бере участь у розробленні проектів оперативних планів ліквідації надзвичайних ситуацій на водних об'єктах, обгрунтувань, пояснювальних записів та звітів. Збирає, обробляє, аналізує та пояснює дані, виявляє тенденції, причини, що виникають. Прогнозує розвиток сценаріїв виникнення надзвичайних ситуацій на водних об'єктах. Може здійснювати свої функціональні обов'язки за посадою як із координаційного аварійно-рятувального судна, так і з наземного штабу ліквідації надзвичайної ситуації на акваторії.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти України з питань захисту населення і водних територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; статути, розпорядження та накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які регламентують функціонування аварійно-рятувальних служб на водних об'єктах; рятувальні плавзасоби та техніку, яка стоїть на оснащенні аварійно-рятувальних підрозділів на водних об'єктах; вимоги правил та інструкцій з попередження виникнення надзвичайних ситуацій на водах, організацію проведення аварійно-рятувальних робіт на акваторіях; методику прогнозування сценаріїв виникнення надзвичайних ситуацій на воді; типові плани реагування на надзвичайні ситуації (локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій); організацію праці і управління, основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом у сфері цивільного захисту на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років. Післядипломна освіта: магістр управління у сфері цивільного захисту.
6. КОМАНДИР ВЗВОДУ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОГО
Завдання та обов'язки. Організовує роботу взводу, розподіляє обов'язки між підрозділами. Здійснює керівництво особовим складом під час несення служби, ліквідації надзвичайних ситуацій, аварій та катастроф, рятування людей на аварійних об'єктах і територіях. Забезпечує постійну готовність підлеглих до виїзду на ліквідацію аварій, надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Організовує виконання графіків несення служби та спеціальної підготовки особового складу. Забезпечує стан готовності, правильне використання і зберігання аварійно-рятувальної техніки та спорядження. Контролює дотримання заходів щодо забезпечення пожежної безпеки під час проведення вогневих робіт, підготовку даних про стан протипожежного захисту. Здійснює аналіз та інженерну оцінку готовності до рятування людей, можливість ліквідації аварій оперативним підрозділом. Забезпечує укомплектованість, готовність та розстановку членів допоміжних дільничних аварійно-рятувальних команд відповідно до діючого порядку та регламенту. Бере участь в аналізі та оцінці аварійної ситуації, розробленні заходів, спрямованих на ліквідацію аварії, запобігання аварійним ситуаціям на відповідних об'єктах та територіях. Організовує та проводить спільно з керівництвом підприємств та організацій тактичні ігри-навчання за планами ліквідації аварій, здійснює аналіз їх можливих наслідків. Бере участь у вимірюванні необхідних аеродинамічних параметрів виробок під час ліквідації аварій на шахтах, узагальненні результатів депресійних і газових зйомок, розробленні та втіленні рекомендацій, спрямованих на впровадження ефективних заходів протиаварійного характеру; у роботі комісій з приймання в експлуатацію потенційно небезпечних об'єктів, стаціонарних машин і механізмів. Контролює дотримання підлеглими вимог безпеки праці під час виконання ними робіт. Сприяє навчанню особового складу щодо надання першої медичної допомоги постраждалим під час аварій, створенню в підрозділі обстановки взаємної допомоги та вимогливості при виконанні аварійно-рятувальних робіт.
Повинен знати: закони, постанови, укази, положення, інструкції та статути, що регламентують діяльність аварійно-рятувального взводу; плани ліквідації аварій, порядок проведення вогневих робіт; тактико-технічні можливості та принципи дії аварійно-рятувального оснащення та устатковання, які є на оснащенні; порядок ведення документації за видами оперативної та технічної діяльності взводу; державні будівельні норми щодо вимог безпеки та захисту об'єктів, конструктивні особливості будівель і споруд різного призначення, показники небезпеки та стану рівня підготовленості об'єктів, які обслуговуються взводом, готовності до ліквідації аварій, рятування постраждалих людей; положення про аварійно-рятувальну службу; можливі під'їзні шляхи до обслуговуваних небезпечних об'єктів; порядок оплати праці особового складу взводу; речові та інші види постачання; штатну чисельність та укомплектованість взводу; порядок ведення табельного обліку особового складу; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, безпечного ведення робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. Стаж роботи за фахом - не менше 3 років. Післядипломна освіта у сфері цивільного захисту.
7. КОМАНДИР ВЗВОДУ ОПЕРАТИВНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу взводу, розподіляє обов'язки між підлеглими. Здійснює керівництво на одному з напрямків оперативно-рятувальної служби. Бере участь в організації відповідних заходів щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру із застосуванням сучасних методів захисту населення і територій. Забезпечує участь підпорядкованих йому сил та засобів у межах їх тактико-технічних можливостей під час проведення аварійно-рятувальних робіт у районі виникнення надзвичайної ситуації. Сприяє організації роботи за договорами на платній основі стосовно надання додаткових платних послуг клієнтам, що не суперечить та не заважає основній діяльності оперативно-рятувального підрозділу. Забезпечує підготовку особового складу взводу до дій за призначенням. Контролює належне утримання та зберігання техніки та обладнання, які знаходяться на оснащенні. Бере участь у розробленні проектів оперативних планів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, обгрунтувань, пояснювальних записок та звітів. Накопичує, аналізує та оцінює відповідні дані щодо розвитку техногенних процесів. Готує відповідні аналітичні матеріали та подає їх керівництву. Визначає виникнення можливих ризиків надзвичайних ситуацій, доводить їх до відома підлеглих. Бере участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт, впроваджує заходи щодо використання існуючих резервів та можливостей, контролює дотримання вимог безпеки праці під час проведення аварійно-рятувальних робіт. Сприяє створенню у підрозділі обстановки взаємної допомоги та вимогливості, розвитку у підлеглих почуття високої відповідальності за виконання оперативно-рятувальних робіт.
Повинен знати: правила, норми, стандарти, технічні регламенти, інші нормативні документи з питань, що належать до його компетенції; статути, розпорядження, накази та інші керівні документи, що регулюють діяльність підрозділів оперативно-рятувальних формувань; техніку, технічні засоби та обладнання, які є на оснащенні взводу, правила їх експлуатації; правила та способи користування засобами індивідуального захисту; способи надання першої медичної допомоги постраждалим; характеристики потенційно небезпечних об'єктів та матеріалів; організацію аварійно-рятувальних робіт; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. Стаж роботи за фахом - не менше 3 років. Післядипломна освіта у сфері цивільного захисту.
8. КОМАНДИР ВЗВОДУ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ ПРОТИФОНТАННОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу взводу, розподіляє обов'язки між особовим складом. Забезпечує відповідний рівень готовності особового складу, матеріально-технічних засобів взводу до виїзду для виконання робіт з ліквідації нафтогазоводопроявлень, відкритих нафтових та газових фонтанів, наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Здійснює керівництво особовим складом та бере особисту участь під час виконання робіт з ліквідації нафтогазоводопроявлень, відкритих нафтових та газових фонтанів, у рятуванні людей на аварійних об'єктах і територіях. Організовує та керує роботами неаварійного характеру, що потребують застосування спеціальних засобів захисту і оснащення. Організовує навчання з професійної підготовки з особовим складом взводу, в тому числі із застосуванням засобів індивідуального захисту в учбово-тренувальних комплексах, на учбових полігонах з опрацюванням прийомів рятування людей, надання першої медичної допомоги потерпілим тощо. Забезпечує стан постійної готовності, належне використання і зберігання аварійно-рятувальної техніки та спорядження. Контролює дотримання правил пожежної безпеки під час проведення вогневих робіт та забезпечує підготовку відповідних даних про стан протипожежного захисту. Бере участь в аналізі та оцінці аварійної ситуації, розробленні заходів, спрямованих на ліквідацію нафтогазоводопроявлень, відкритих нафтових та газових фонтанів, рятуванні людей на аварійних об'єктах і територіях. Проводить інструктаж особового складу взводу перед початком робіт, забезпечує оформлення письмового дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, контролює їх безпечне виконання. Проводить в установлені терміни відповідні інструктажі та навчання працівників безпечним прийомам і методам праці. Забезпечує виконання вимог охорони праці щодо створення здорових та безпечних умов праці, виконання вимог виробничої санітарії та пожежної безпеки. Складає плани дооснащення та переоснащення взводу новою технікою, спеціальним устаткованням, пристроями та засобами індивідуального захисту. Організовує та контролює ведення необхідної службової документації взводу.
Повинен знати: правила, норми, стандарти, технічні регламенти, інші нормативні документи з питань, що належать до його компетенції; статути, розпорядження, накази та інші керівні документи, що регулюють діяльність взводу, плани локалізації та ліквідації газонафтоводовиявлень, викидів відкритих нафтових та газових фонтанів та інших аварій та наслідків надзвичайних ситуацій, що виникають на об'єктах, які обслуговуються загоном; техніку та технологію бурових робіт, організацію та порядок проведення робіт з ліквідації відкритих нафтогазових фонтанів, аварійно-рятувальних робіт, способи і методи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, засоби індивідуального і колективного захисту; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. Стаж роботи за фахом - не менше 3 років. Післядипломна освіта у сфері цивільного захисту.
9. КОМАНДИР ЗАГОНУ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОГО
Завдання та обов'язки. Організовує роботу загону, розподіляє обов'язки між підлеглими. Здійснює керівництво особовим складом загону під час проведення аварійно-рятувальних робіт і ліквідації наслідків аварій на закріплених об'єктах і територіях. Забезпечує укомплектованість загону кадрами, їх розстановку у відповідності з професійною підготовкою та кваліфікацією. Підтримує режим цілодобової готовності загону до виїзду за сигналом про надзвичайну ситуацію та ефективну взаємодію його підрозділів. Бере участь в обстеженні та оцінці аварійної ситуації, підготовці та виконанні заходів щодо її ліквідації, розробленні та погодженні планів ліквідації аварій. Організовує виконання аварійно-рятувальних робіт відповідно до оперативних планів, стежить за дотриманням особовим складом вимог безпеки праці під час виконання робіт, здійснює коригування тактики та технології їх проведення у разі зміни ситуації. Надає необхідну допомогу іншим аварійно-рятувальним загонам відповідно до диспозиції. Організовує роботу реанімаційно-протишокових груп, газоаналітичних лабораторій, служби депресійних і газових зйомок та інших служб, які входять до складу аварійно-рятувального загону. Забезпечує розроблення і виконання виробничо-профілактичних заходів щодо зниження аварійної небезпеки на обслуговуваних об'єктах і поліпшення підготовленості до ліквідації аварій. Здійснює необхідне матеріально-технічне забезпечення загону. Забезпечує належний рівень технічного оснащення загону, його справність та постійну готовність, контролює дотримання правил технічної експлуатації та зберігання. Організовує та контролює проведення технічного обслуговування та ремонту засобів технічного оснащення. Здійснює аналіз виконаних аварійно-рятувальних робіт з командним та рядовим складом, проведення тактичних навчань на закріплених об'єктах і територіях. Забезпечує регулярні тренування з використанням аварійно-рятувальних засобів та спеціального оснащення. Здійснює банківські операції за договорами, укладеними з підприємствами, організаціями та територіями, які обслуговуються підрозділом. Контролює стан складання планів фінансування на утримання загону. Забезпечує підготовку звітності за встановленим порядком та термінами.
Повинен знати: закони, постанови, укази, інші нормативно-правові акти, що регулюють діяльність аварійно-рятувальних служб; накази, інструкції, статути, нормативні та інші керівні документи; технологічні схеми ведення будівельних та інших капітальних робіт; будівельні норми і правила; норми проектування; перспективи розвитку галузей економіки; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; методи визначення економічної ефективності впровадження нової техніки та технології, раціоналізаторських пропозицій та винаходів; характеристики потенційно небезпечних об'єктів; основи трудового законодавства; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, безпечного ведення робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом у сфері цивільного захисту на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років. Післядипломна освіта: магістр управління у сфері цивільного захисту.
10. КОМАНДИР ЗАГОНУ ГІРСЬКОГО ПОШУКОВО-РЯТУВАЛЬНОГО
Завдання та обов'язки. Організовує роботу загону, розподіляє обов'язки між підлеглими. Здійснює оперативне керівництво особовим складом загону під час проведення пошукових (аварійно-рятувальних) робіт і ліквідації наслідків стихійних лих та аварій в зоні відповідальності. Забезпечує укомплектованість загону кадрами, їх розстановку у відповідності з професійною підготовкою та кваліфікацією. Підтримує режим готовності загону до виїзду при надзвичайних ситуаціях, забезпечує ефективну взаємодію загону, а в разі необхідності, з іншими загонами та службами. Організовує виконання пошукових (аварійно-рятувальних) робіт, контролює дотримання особовим складом правил безпеки праці під час виконання робіт, здійснює коригування порядку та тактики їх проведення у разі зміни ситуації. Забезпечує організацію та виконання профілактичних робіт із запобігання виникнення та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій у місцях масового відпочинку людей, активної туристичної діяльності в гірських, лісових та спелеологічних районах в зоні відповідальності. Здійснює необхідне матеріально-технічне забезпечення загону. Забезпечує належний рівень технічного оснащення та спеціального спорядження загону, його справність, контролює дотримання правил експлуатації та зберігання. Організовує та контролює проведення технічного обслуговування та ремонту засобів технічного оснащення. Здійснює аналіз виконання пошукових (аварійно-рятувальних) робіт з особовим складом, проведення тактичних навчань. Забезпечує регулярні тренування з використання спеціального спорядження на різному рельєфі. Контролює стан складання планів фінансування на утримання загону. Забезпечує підготовку звітності за встановленим порядком та термінами.
Повинен знати: закони, постанови, укази, інші нормативно-правові акти, що регулюють діяльність аварійно-рятувальних служб; накази, інструкції, статути, інші нормативні документи; технології та методи рятування у гірських умовах, правила експлуатації технічних засобів рятування та засобів зв'язку, правила надання долікарської допомоги; основи трудового законодавства; правила і норми з охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років.
11. КОМАНДИР ЗАГОНУ ОПЕРАТИВНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу загону оперативно-рятувальної служби, розподіляє обов'язки між підлеглими. Здійснює керівництво та організовує виконання заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. Забезпечує участь підпорядкованих сил та засобів у межах їх тактико-технічних можливостей у проведенні аварійно-рятувальних робіт та стежить за дотриманням особовим складом вимог безпеки праці під час їх виконання. Організовує розроблення проектів оперативних планів ліквідації надзвичайних ситуацій, обґрунтувань, пояснювальних записів та звітів, подає їх на розгляд керівництву. Збирає, обробляє та готує аналітичні матеріали з питань оперативно-рятувальних робіт. Аналізує стан аварійної ситуації, виявляє потенційні види небезпеки, готує висновки, прогнозує виникнення надзвичайних ситуацій та розвиток можливих подій. Бере участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт, впровадженні заходів щодо ефективного використання існуючих резервів та можливостей при локалізації надзвичайних ситуацій. Забезпечує надання першої медичної допомоги постраждалим. Бере участь у розслідуванні причин виникнення надзвичайних ситуацій, аналізує ці причини, у тому числі що виникли внаслідок невиконання заходів щодо запобігання таким ситуаціям. Організовує виконання робіт за договорами з надання додаткових платних послуг юридичним та фізичним особам з питань оперативно-рятувальних робіт, якщо це не суперечить основній діяльності загону. Вживає необхідних заходів щодо матеріального забезпечення та технічного оснащення загону у відповідності з напрямами його діяльності. Забезпечує проведення технічного обслуговування та ремонту закріпленого за загоном устатковання та оснащення. Контролює дотримання правил технічної експлуатації та зберігання техніки. Організовує та здійснює підготовку особового складу загону до дій за призначенням, вживає необхідних заходів щодо підвищення їх кваліфікації. Сприяє своєчасному та якісному виконанню підлеглими функціональних обов'язків.
Повинен знати: законодавчі та нормативні акти України з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; правила, норми, стандарти, технічні регламенти, інші нормативні документи з питань, що належать до його компетенції; статути, розпорядження та накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, документи, що регулюють діяльність воєнізованих аварійно-рятувальних служб та загонів; техніку, технічні засоби та обладнання, які є на оснащенні загону; способи надання першої медичної допомоги постраждалим; ділові, професійні та моральні якості командирів взводів та відділень, їх заступників, рятувальників; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра (спеціаліста). Стаж роботи за фахом у сфері цивільного захисту на керівних посадах нижчого рівня - не менше 3 років. Післядипломна освіта: магістр управління у сфері цивільного захисту.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ
Командир спеціалізованого аварійно-рятувального загону.
Здійснює комплекс заходів щодо проведення підпорядкованими силами і засобами спеціалізованих аварійно-рятувальних робіт. Готує вихідні дані, розрахунки та обґрунтування до планів ліквідації надзвичайних ситуацій та відповідно організовує їх ліквідацію.
Командир загону спеціалізованої протифонтанної служби.
Здійснює комплекс заходів щодо проведення підпорядкованими силами і засобами аварійно-рятувальних робіт на об'єктах нафтогазового комплексу. Готує вихідні дані, розрахунки та обгрунтування до планів ліквідації (реагування) газонафтоводовиявлень, викидів та відкритих фонтанів. Бере участь у роботі комісій із розслідування причин виникнення відкритих нафтових та газових фонтанів.
Командир транспортного загону.
Здійснює комплекс заходів, спрямованих на підтримання технічних засобів у готовності до використання за призначенням. Організує роботу з обліку наявності та руху техніки, обладнання, складання та оформлення технічної та звітної документації. Здійснює транспортні роботи з евакуації із небезпечної зони людей та матеріальних цінностей. Організовує доставку до зони надзвичайної ситуації необхідних спеціалізованих вантажів, засобів рятування та захисту.
12. КОМАНДИР (НАЧАЛЬНИК) ЧАСТИНИ ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНОЇ (НАВЧАЛЬНОЇ ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНОЇ)
Завдання та обов'язки. Здійснює загальне керівництво роботою особового складу, розподіляє обов'язки та контролює їх виконання. Організовує та забезпечує якісне виконання завдань, покладених на частину, координує всі види її діяльності. Забезпечує виїзд на місце події, керує діями особового складу під час ліквідації пожежі, аварії, стихійного лиха. Здійснює планування роботи частини, контролює стан виконання запланованих заходів, сприяє раціональному використанню робочого часу особовим складом під час виконання навчально-пожежних робіт. Розробляє заходи щодо підвищення готовності частини та подає їх на розгляд вищому керівництву. Готує проекти наказів, доповідні записки, огляди та інші аналітичні документи з питань, що стосуються діяльності частини. Розробляє службову документацію, контролює її ведення та зберігання у встановленому порядку, вносить необхідні корективи до документації. Здійснює проведення відповідних заходів щодо підвищення професійної майстерності особового складу частини. Організовує навчально-виробничу практику (стажування) змінного складу за відповідними програмами, здійснює практичні заходи щодо їх реалізації у навчальному процесі. Забезпечує контроль за організацією караульної служби. Здійснює зміну чергових караулів, затверджує наряд на службу, перевіряє готовність начальницького складу до проведення занять та несення караульної служби. Контролює та несе відповідальність за роботу газодимозахисної служби частини, особисто проводить заняття з особовим складом на свіжому повітрі та у теплодимокамері в апаратах захисту органів дихання. Контролює та несе відповідальність за забезпечення постійної готовності протипожежної техніки, пожежно-технічного оснащення, засобів зв'язку. Здійснює контроль за обліком витрат пально-мастильних та інших експлуатаційних матеріалів. Забезпечує контроль за станом систем протипожежного водопостачання. Вживає заходів, спрямованих на поліпшення матеріально-технічної бази частини. Сприяє виконанню робіт за договорами щодо надання додаткових платних послуг юридичним та фізичним особам, якщо це не заважає основній діяльності частини. Проводить індивідуально-виховну роботу з особовим складом. Аналізує та контролює дотримання дисципліни у пожежній частині та впроваджує заходи щодо її зміцнення. Контролює дотримання підлеглими норм та правил з охорони праці, пожежної безпеки та виробничої санітарії в частині.
Повинен знати: закони та інші нормативно-правові акти з питань цивільного захисту; постанови, укази, розпорядження, рішення та інші керівні документи, що регламентують діяльність оперативно-рятувальної служби з питань організації навчально-виховного процесу, несення гарнізонної та караульної служби, професійної підготовки рядового і начальницького складу; державні будівельні норми у частині, стосовній вимог безпеки та захисту об'єктів, конструктивні особливості будівель і споруд різного призначення, правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки; норми матеріально-технічного забезпечення; тактико-технічні можливості протипожежної техніки та правила їх технічної експлуатації; правила зберігання та списання протипожежної техніки, пожежно-технічного оснащення та інших матеріальних цінностей; порядок укладання та оформлення договорів з організаціями з надання платних послуг; правила експлуатації та тактико-технічні можливості пожежних автомобілів, які є на оснащенні підрозділу; оперативну обстановку, стан систем протипожежного водопостачання, проїздів і зв'язку в районі.