• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо фінансування бюджетною установою вищестоящої установи

Головне контрольно-ревізійне управління України  | Лист, Витяг від 26.08.2003 № 12-14/356
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 26.08.2003
  • Номер: 12-14/356
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 26.08.2003
  • Номер: 12-14/356
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
26.08.2003 N 12-14/356
Щодо фінансування бюджетною установою вищестоящої установи
(Витяг)
ГоловКРУ розглянуло вашого листа від 21.07.2003 р. N 296/41-20 щодо правомірності фінансування бюджетною установою (розпорядником нижчого рівня) за рахунок коштів спеціального фонду вищестоящої установи (головного розпорядника) і повідомляє.
Фінансово-господарська діяльність будь-якої бюджетної установи здійснюється за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету на підставі єдиного кошторису доходів і видатків (далі - кошторис), який складається відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. N 228 (далі - Порядок).
Кошторис є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік, відповідно до бюджетних призначень (п. 1 Порядку).
Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи має забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи (речення 2, 3 абзацу 2 п. 20 Порядку).
Кошторис має дві складові: загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією на виконання бюджетною установою основних функцій, та спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень зі спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною (класифікацією на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних із виконанням установою основних функцій).
Бюджетну класифікацію затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 р. N 604 "Про бюджетну класифікацію та її запровадження" (зі змінами). Роз'яснення щодо застосування бюджетної класифікації надано листом Державного казначейства України від 18.01.2002 р. N 07-07/92-353. Наприклад, до коду економічної класифікації видатків 1130 "Придбання предметів постачання і матеріалів, оплата послуг та інші видатки" включаються видатки на закупівлю матеріалів, канцелярського обладнання, предметів для поточних господарських потреб та потреб, безпосередньо пов'язаних із профілем діяльності установи чи організації, обладнання вартістю до 500 гривень за одиницю (комплект), а також продуктів харчування, медикаментів і перев'язувальних матеріалів, довідкових, офіційних та періодичних видань.
... Бюджетним кодексом (ч. 2 ст. 85) заборонено здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на фінансування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів. Відповідно до ст. 116 Бюджетного кодексу, недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету визнається бюджетним правопорушенням. Нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України (ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу).
З огляду на це підстав для перерахування коштів фінансування розпорядником нижчого рівня головному розпоряднику для забезпечення діяльності останнього немає, оскільки зазначені розпорядники фінансуються у межах затверджених кошторисів, які попередньо складались відповідно до потреб кожного.
Водночас не виключено варіант, коли розпорядник нижчого рівня за рахунок коштів спеціального фонду (як установа-замовник) може здійснити перерахування коштів головному розпоряднику (установі-закупнику) для проведення останнім централізованої закупівлі матеріальних цінностей для розпорядника нижчого рівня.
...Згідно з п. 1.2 Інструкції про порядок відображення в обліку бюджетних установ операцій з централізованого постачання матеріальних цінностей, затвердженої наказом Держказначейства від 16.12.2002 р. N 232 та зареєстрованої в Мін'юсті 10.01.2003 р., здійснення видатків з централізованого постачання бюджетними установами провадиться виключно на підставі кошторису, складеного і затвердженого за вимогами, встановленими Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів України.
Такі господарські операції стосуються виключно централізованого придбання матеріальних цінностей і не стосуються закупівель робіт і послуг, які, відповідно до пункту 21 Порядку, належать до централізованих заходів.
Перерахування коштів бюджетною установою своїй вищестоящій установі можливі також у випадках, передбачених законодавством, за укладеними угодами на виконання робіт і надання послуг. Наприклад, якщо бюджетна установа орендує приміщення у розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, вона цілком правомірно перераховує орендну плату та відшкодовує вартість спожитих нею комунальних і експлуатаційних послуг.
В. о. голови І.Стефанюк