• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін і доповнень до Інструкції Національного банку України N 4 "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.06.95 р. N 149

Національний банк України  | Постанова, Інструкція від 13.10.1997 № 335
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 13.10.1997
  • Номер: 335
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 13.10.1997
  • Номер: 335
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 335 від 13.10.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 листопада 1997 р.
за N 529/2333
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку N 69 від 19.02.2001 )
Про внесення змін і доповнень до Інструкції Національного банку України N 4 "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.06.95 р. N 149
У зв'язку з прийняттям Указу Президента України від 15.07.97 р. N 646 "Про внесення зміни до Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436", де йдеться про скасування штрафних санкцій за перевищення норм витрачання готівки на поточні потреби, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Внести зміни і доповнення до Інструкції Національного банку України N 4 "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.06.95 р. N 149, затвердивши її у новій редакції (додається).
2. Департаменту готівково-грошового обігу (Дорофєєва Н.В.) разом з іншими департаментами НБУ у місячний строк підготувати пропозиції щодо скасування встановлення суб'єктам господарювання лімітів залишку готівки в касі та скасування обмежень на витрачання ними готівки з виручки для внесення їх до проекту Закону України "Про платежі".
3. Визнати такими, що втратили чинність:
- листи Національного банку України:
від 02.08.95 р. N 25058/337, від 17.01.96 р. N 11-109/36-253, від 22.04.96 р. N 11-109/408-2222, від 09.08.96 р. N 11-109/971-4435, від 19.09.96 р. N 11-109/1234-5549, від 01.07.97 р. N 11-109/1465-4714, від 26.06.97 р. N 11-109/435-4605, від 16.07.97 р. N 11-109/1568-5174, від 09.10.97 р. N 11-109/2160-7376.
4. Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) довести постанову до відома та використання в роботі регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління В.П.Терпила та директора Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєву.
Голова В.А.Ющенко
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 20 червня 1995 року N 149
в редакції постанови Правління
Національного банку України
від 13 жовтня 1997 року N 335
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 листопада 1997 р.
за N 529/2333
Інструкція N 4
про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України
Розділ I
Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена згідно із Законом України "Про банки і банківську діяльність", Статутом Національного банку України, іншими законодавчими актами України, нормативними актами Національного банку України.
Інструкція регламентує порядок організації роботи установами банків України з готівкового обігу національної валюти як законного платіжного засобу на території України.
Вимоги Інструкції поширюються на всі установи банків, інших юридичних осіб незалежно від форм власності і виду діяльності та їх відокремлені підрозділи (філії, представництва, відділення та інші), які не мають статусу юридичної особи (далі - підприємства), а також фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи (далі - індивідуальні підприємці), що користуються в своїй роботі готівкою в національній валюті, і є обов'язковими для виконання ними.
2. Національний банк України, як єдиний емісійний банк і касовий центр держави, організовує та регулює обсяг і структуру готівкової маси в обігу на підставі основних напрямів грошово-кредитної політики й показників економічного і соціального розвитку України.
Установи банків відповідно до нормативних актів Національного банку України здійснюють аналіз і прогнозування готівкового обігу, організують і виконують оперативні функції з реалізації єдиної грошово-кредитної політики на території регіону.
3. Важливою умовою нормального функціонування господарського механізму, яка необхідна для забезпечення прискорення соціально-економічного розвитку суспільства, є стабільність готівкового обігу на основі збалансування платоспроможного попиту населення з пропозицією товарів та послуг.
Зважаючи на це, основними завданнями установ банків у роботі з готівкового обігу є:
- безумовне виконання актів Верховної Ради України, законів України, Указів Президента України, нормативних актів Національного банку України з питань регулювання обсягу і структури готівкової маси в обігу;
- аналіз сукупних оцінок стану збалансованості грошових доходів і витрат населення у взаємозв'язку із загальним економічним станом та вироблення на підставі цього пропозицій і заходів щодо стабілізації готівкового обігу;
- прогнозування готівкового обігу за загальним обсягом і структурою з урахуванням основних напрямів грошової політики і показників економічного та соціального розвитку;
- раціональна організація готівкового обігу, всебічне сприяння розвитку і впровадженню нових форм безготівкових розрахунків, якнайшвидше залучення готівки до кас банків;
- врахування інтересів подальшого зміцнення готівкового обігу - економне витрачання кредитних ресурсів і підвищення ефективності використання кредиту;
- обмеження готівкової емісії економічно обґрунтованими вимогами зростання обігу готівки;
- своєчасна видача готівки підприємствам і індивідуальним підприємцям на оплату праці, пенсій, допомог та на інші цілі;
- здійснення контролю за економним витрачанням готівки у господарстві;
- дотримання встановленого порядку ведення касової та емісійної роботи.
Розділ II
Прогнозування готівкового обігу
4. Прогнозування готівкового обігу здійснюється з урахуванням основних напрямів державної грошово-кредитної політики, прогнозних розрахунків балансу грошових доходів і витрат населення та касових оборотів.
Порядок і форми складання розрахунків балансу грошових доходів і витрат населення визначаються: звітного - Державним комітетом статистики України; прогнозного - Міністерством економіки України.
Під час складання звітного балансу грошових доходів і витрат населення Кримське республіканське, обласні та по м.Києву і Київській області управління Національного банку України (далі - регіональні управління НБУ) подають регіональним державним статистичним органам звітну інформацію про касові обороти.
У період складання прогнозного балансу грошових доходів і витрат населення регіональні управління НБУ:
- подають регіональним державним органам, що займаються прогнозуванням, матеріали з аналізом стану грошового обігу, що склався в регіоні у звітному періоді;
- здійснюють економічний аналіз та оцінку правомірності співвідношення між грошовими доходами і витратами населення регіону на період, що прогнозується, яке передбачається органами, що займаються прогнозуванням.
Показники звітного балансу грошових доходів і витрат населення використовуються регіональними управліннями НБУ для аналізу стану готівкового обігу в регіоні, а показники прогнозного балансу - для складання прогнозів касових оборотів готівки.
5. Прогнози касових оборотів складаються на підставі показників економічного і соціального розвитку на регіональному рівні з урахуванням основних напрямів державної грошово-кредитної політики. Прогноз встановлює розмір і джерела надходжень готівки до кас банків, розмір і цільове спрямування видач готівки з кас банків, розмір випуску грошей або вилучення їх з обігу в цілому по країні, Автономній Республіці Крим (далі - республіка), областях, містах, районах на кожний квартал року.
6. Прогнозні розрахунки касових оборотів складаються за такими джерелами надходжень і напрямами видач готівки:
НАДХОДЖЕННЯ NN
символів
Надходження торговельної виручки 02
Надходження виручки від усіх видів транспорту 05
Надходження квартирної плати і комунальних платежів 08
Надходження виручки видовищних підприємств 09
Надходження виручки підприємств побутового обслуговування 11
Надходження на рахунки колективних сільськогосподарських
підприємств 13
Надходження на рахунки за вкладами громадян 16
Надходження від підприємств зв'язку 17
Інші надходження (включаючи повернення заробітної плати) 32
Купівля готівки комерційними банками 37
Підкріплення оборотної каси з резервних фондів 38
Видатки
Видачі на оплату праці, грошові виплати і заохочення,
інші виплати, що не входять до складу фонду оплати
праці 40
Видачі на закупівлю сільськогосподарських продуктів 46
Видачі з рахунків колективних сільськогосподарських
підприємств 47
Видачі на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань 50
Видачі з рахунків за вкладами громадян 55
Видачі підкріплень підприємствам зв'язку 59
Видачі на інші цілі 61
Продаж готівки комерційними банками 72
Перерахування з оборотної каси до резервних фондів 73
Зміст статей касових оборотів викладено в додатку N 23 до цієї Інструкції.
7. Регіональні управління НБУ для складання прогнозів касових оборотів одержують від республіканських, обласних і міських органів виконавчої влади, у тому числі і від органів статистики такі прогнозні і звітні матеріали в територіальному розрізі:
- розрахунки роздрібного товарообороту державної і кооперативної торгівлі і дані про обсяги продажу товарів за безготівковим розрахунком;
- розрахунки надходження грошової виручки від перевезень пасажирів і багажу. Установи НБУ в день одержання матеріалів повідомляють дані про розмір надходження грошової виручки від перевезення пасажирів і багажу тим установам НБУ, на територію яких надходить ця виручка;
- розрахунки доходів за окремими видами платних послуг, що надаються населенню;
- розрахунки про надходження податків і зборів за формою додатка N 4;
- розрахунки про надходження страхових платежів і виплати страхових відшкодувань за формою додатка N 5;
- очікувані фонди оплати праці;
- розрахунки закупівлі сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки у населення у сумарному виразі відповідно до форми додатка N 11;
- дані про обсяги реалізації послуг зв'язку населенню і про суми виплат заробітної плати своїм працівникам; прогнозні розрахунки реалізації друкованих видань за раніше сплаченою передплатою, а також дані про очікувані в цьому кварталі надходження передплати готівкою;
- дані про витрати на виплату пенсій і допомог відповідно до форми додатка N 13.
8. Для складання прогнозів готівкового обігу установи банків до початку кварталу, що прогнозується, у встановлені ними строки одержують від підприємств незалежно від форм власності, а також від індивідуальних підприємців, що мають рахунки у цій установі банку, необхідні звітні і прогнозні матеріали (касові заявки) за формою додатка N 1 і, крім того:
- від торговельних підприємств, а також від підприємств, для яких торгівля не є основним видом діяльності, - прогнозні розрахунки надходження торговельної виручки за формою додатка N 2;
- від підприємств місцевого транспорту, видовищних, комунальних підприємств і підприємств побутового обслуговування - фактичні і прогнозні дані про надходження грошової виручки від послуг за формою додатка N 3;
- від районних і міських фінансових відділів - фактичні і прогнозні дані про надходження податків і зборів за формою додатка N 4;
- від страхових органів, товариств і компаній - фактичні і прогнозні дані про надходження страхових платежів від населення і про виплати населенню страхових відшкодувань за формою додатка N 5;
- від районних вузлів зв'язку, поштамтів - фактичні і прогнозні дані про обсяги реалізації послуг зв'язку населенню та виручки за передплатні видання і про суми виплати заробітної плати своїм працівникам;
- від районних і міських відділів соціального забезпечення, недержавних пенсійних фондів - дані про витрати на виплату пенсій і допомог за формою додатка N 13, а в умовах централізованого нарахування і обліку виплат пенсій і допомог - від центрів з нарахування і виплат пенсій і допомог.
9. Підприємства, що мають відокремлені підрозділи (філії, представництва тощо), які розташовані на території двох або кількох районів, подають касові заявки в установи банків за місцезнаходженням розрахункового рахунку з відображенням у них обсягу товарообороту (доходів) підприємств, що розташовані на території інших районів, і суми виручки, яка здається в каси установ банків в інших районах (за кожним районом окремо).
Установи банків у день одержання касових заявок від таких організацій повідомляють відповідній установі банку і регіональному управлінню НБУ дані про обсяг товарообороту (доходів) і розмір надходжень виручки в їх каси на квартал, що прогнозується.
Установи банків, що не мають операційних кас, складають прогнози касових оборотів на підставі даних підприємств, які мають рахунки в цих банках, у порядку, встановленому цією Інструкцією, і подають їх у встановлені строки установі банку, яка здійснює касове обслуговування цієї клієнтури.
Військові частини, установи, підприємства і організації Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування (за винятком торговельних підприємств і видовищних закладів) повідомляють установам банків дані про загальні суми надходжень і видач готівки в кварталі, що прогнозується. Установи банків включають ці суми до прогнозу касових оборотів за статтями "Інші надходження" і "Видачі на оплату праці, грошові виплати і заохочення, інші виплати, що не входять до складу фонду оплати праці".
10. Установи банків забезпечують своєчасне одержання від підприємств незалежно від форм власності та виду діяльності, а також від індивідуальних підприємців прогнозних і звітних матеріалів (у т.ч. касової заявки), необхідних для складання прогнозів касових оборотів, а також заявки-розрахунку на встановлення ліміту залишку готівки в касі. Для цього в договорах на здійснення розрахунково-касового обслуговування слід передбачати обов'язкове надання цих матеріалів, а у разі необхідності - штрафні санкції за їх неподання, що накладаються банком на клієнта.
Установи банків розглядають одержані від підприємств і індивідуальних підприємців прогнозні і звітні матеріали, що необхідні для складання прогнозів касових оборотів, звертаючи при цьому особливу увагу на:
- повноту обліку грошових надходжень до кас підприємств, зважаючи на вид їх діяльності;
- правильність передбаченої у прогнозах суми надходжень грошової виручки на підставі порядку витрачання готівки з виручки (розділ IV цієї Інструкції) і правильність розподілу цієї суми за каналами: в каси установ банків, на пошту.
У разі потреби установи банків вносять відповідні уточнення за результатами розгляду в представлені підприємствами і індивідуальними підприємцями прогнозні розрахунки.
11. Робота з прогнозування готівкового обігу проводиться: в установах банків - економістами за дорученням керівника установи банку; в операційних відділах і великих установах банків - відділами (секторами) з готівкового обігу; в регіональних управліннях НБУ - відділами готівкового обігу і емісійно-касових операцій.
Прогнозні і звітні матеріали, які одержані для складання прогнозів касових оборотів, розглядаються за участю економістів, що здійснюють кредитно-розрахункове обслуговування підприємств.
12. Установи банків складають прогнози готівкового обороту за формами додатків NN 7, 10, 12, 14 відповідно до вказівок розділу III цієї Інструкції "Складання прогнозних розрахунків за окремими статтями". До розрахунків включаються перевірені і уточнені дані касових заявок підприємств.
Зводити касові заявки, одержані від підприємств, рекомендується за формою додатка N 6, яка може використовуватись для складання прогнозів на кілька кварталів.
13. Кримське республіканське управління НБУ складає квартальні прогнози касових оборотів у цілому по республіці, регіональні управління НБУ - по області (місту) на підставі основних показників економічного і соціального розвитку республіки, області (міста), прогнозних балансів грошових доходів і витрат населення, прогнозних і звітних матеріалів, що надаються республіканськими, обласними (міськими) організаціями відповідно до п.7, а також прогнозів касових оборотів, що надаються установами банків.
Регіональні управління НБУ складають розрахунки прогнозів за окремими статтями касових оборотів за тими ж формами, що і установи банків і, крім того, за формами додатків NN 8, 9, 11, 13.
14. Розподіл квартальних прогнозів касових оборотів за місяцями установи НБУ здійснюють з урахуванням:
а) кількості днів кожного місяця і інших особливостей;
б) можливих змін за місяцями обсягу роздрібного товарообороту, фонду оплати праці, обсягу закупівлі сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки (залежно від сезонності роботи окремих галузей промисловості, сільського господарства, будівництва, впливу свят і т.ін.);
в) строків сплати населенням податків, зборів і інших платежів; часу масових відпусток робітників і службовців.
15. Установи банків подають прогнози касових оборотів регіональним управлінням НБУ, а останні - Національному банку України. Разом з прогнозами касових оборотів установи банків надсилають основні показники до прогнозів за переліком, що наведений у розділі III цієї Інструкції.
16. Прогнози касових оборотів і основні показники до них надсилаються електронною поштою (установи банків та регіональні управління НБУ у гривнях без копійок) у такі строки:
- установи банків, операційні відділи НБУ - регіональним управлінням НБУ до 15 числа другого місяця кварталу, який передує кварталу, що прогнозується;
- регіональні управління, Центральне сховище, Операційне управління НБУ - Національному банку України в останній робочий день другого місяця кварталу, який передує кварталу, що прогнозується.
17. Департамент готівково-грошового обігу Національного банку України складає квартальні прогнози касових оборотів в цілому по країні, Автономній Республіці Крим, областях і місту Києву із щомісячним розподілом і доводить їх до регіональних управлінь НБУ.
Регіональні управління НБУ протягом семи робочих днів доводять прогнози касових оборотів з розподілом за місяцями до установ банків та в копії дирекціям (управлінням).
Розділ III
Складання прогнозних розрахунків касових оборотів за окремими статтями
Надходження торговельної виручки
18. Розрахунок надходжень торговельної виручки складається за формою додатка N 7. За основу розрахунку береться прогноз роздрібного товарообороту торговельних підприємств, що мають рахунки (субрахунки для зарахування виручки) у цій установі банку і, крім того, враховується товарооборот підприємств, для яких торгівля не є основним видом діяльності, а також передплата, що надходить у цьому кварталі готівкою за періодичні видання майбутнього періоду.
Визначення обсягів роздрібного товарообороту здійснюється згідно з Інструкцією про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів, затвердженою наказом Мінстату України від 28.12.96 р. N 389 і зареєстрованою Мін'юстом України 28.01.97 р. за N 13/1817.
З одержаної суми відраховуються суми виручки, що не інкасується (додаток N 7, рядок 5).
Решта торговельної виручки підлягає інкасації, тобто має бути здана торговельними підприємствами безпосередньо в банк готівкою та розрахунковими чеками, переказана торговельними підприємствами на їх рахунки в банку через пошту, а також надійти безготівковими перерахуваннями від населення в оплату за товари. За співвідношенням цієї суми і роздрібного товарообороту установи банків визначають процент інкасації торговельної виручки.
До загальної суми надходження торговельної виручки вносяться поправки на різницю у перехідній виручці на початок і кінець кварталу (місяця), а також на перехідну виручку між районами, містами, областями і Автономною Республікою Крим:
- поправка на перехідну виручку на початок і кінець періоду робиться у тому разі, якщо в періоді, що прогнозується, кількість днів торгівлі не збігається з кількістю днів, за які установа банку обліковує за своїм балансом надходження виручки, а також у разі, якщо кількість днів збігається, але є різниця у розмірах перехідної виручки на початок і кінець періоду, що прогнозується. При цьому сума виручки, що підлягає здачі торговельними підприємствами на їх рахунки в банку, в періоді, що прогнозується, збільшується на суму виручки від торгівлі за останні дні періоду, що передує прогнозованому, і буде проведена за балансом установи банку у кварталі (місяці), що прогнозується, і зменшується на суму виручки від торгівлі за останні дні періоду, що прогнозується, яка буде прийнята на баланс установи банку в наступному кварталі (місяці);
- поправка на виручку, що переходить між районами, містами, областями, Автономною Республікою Крим, робиться на підставі даних, одержаних банком від торговельних підприємств, а також даних, що повідомляються іншими установами банків відповідно до п.8 Інструкції.
Після цього визначається сума торговельної виручки, що здається підприємствам зв'язку для переказу в банк; в каси банків готівкою; що надходить в банк розрахунковими чеками і перерахуваннями від населення в оплату за товари.
19. У разі визначення суми торговельної виручки, що надходить через підприємства зв'язку, слід виходити з обороту торговельних підприємств, які здають виручку на підприємства зв'язку, а також брати до уваги фактичний розмір цих надходжень за минулий час, зростання обороту торговельної мережі в сільській місцевості в періоді, що прогнозується.
Суми торговельної виручки, що надходять розрахунковими чеками і безготівковими перерахуваннями з рахунків вкладників в оплату за товари, визначаються з урахуванням даних за періоди, що передують, і здійснюваних заходів щодо розвитку цих форм розрахунків.
20. Показники, що використовуються для розрахунку надходжень торговельної виручки, перевіряються і визначаються установами банків таким чином:
- обсяг роздрібного товарообороту порівнюється з прогнозом, установленим для торговельних підприємств, враховуються можливості збільшення обсягів товарообороту понад встановлені прогнози за рахунок заходів, що здійснюються Президентом та Кабінетом Міністрів України щодо соціального захисту населення, додаткового виробництва товарів народного споживання;
- сума передплати за періодичні видання майбутнього періоду і видань, які реалізуються за раніше оплаченою передплатою, визначається за даними підприємств зв'язку;
- сума продажу товарів за безготівковими розрахунками порівнюється з фактичними даними за минулий час; регіональні управління НБУ, крім того, порівнюють суму продажу товарів за безготівковими розрахунками з обсягами, що випливають з розрахунків прогнозного балансу грошових доходів і витрат населення;
- вартість товарів, що продаються населенню в кредит, порівнюється з обсягами цього продажу за минулий час;
- розмір витрат з виручки на оплату сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, що закуповуються у населення, визначається, виходячи із загального обсягу цих закупівель, що сплачуються торговельними підприємствами готівкою;
- розрахований на період, що прогнозується, процент інкасації торговельної виручки порівнюється з фактичним процентом інкасації за минулий час; розглядаються причини змін процента інкасації, їх обґрунтованість, можливості збільшення розміру інкасації.
21. Суми торговельної виручки, яка здається на підприємства зв'язку, враховуються у прогнозних розрахунках касових оборотів за операціями підприємств зв'язку.
Суми торговельної виручки, що витрачається на закупівлю сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, а також на інші невідкладні потреби, враховуються у прогнозних розрахунках касових оборотів за відповідною статтею.
Надходження виручки від платних послуг, що надаються населенню
22. Надходження виручки залізничного, водного, повітряного і місцевого транспорту, квартирної плати і плати за комунальні послуги, виручки видовищних підприємств і виручки підприємств побутового обслуговування визначаються у прогнозних розрахунках касових оборотів на підставі прогнозних даних, які надходять від підприємств, а також індивідуальних підприємців, що надають платні послуги населенню.
Установи банків визначають такі надходження на підставі касових заявок відповідних підприємств (додаток N 1, розділ 1). При цьому враховується, що інші види платних послуг, які не пойменовані в розділі 1 касової заявки і відображаються в ньому у рядку 1.5 - "виручка підприємств побутового обслуговування (від надання побутових послуг)".
23. Після зведення прогнозних даних підприємств установи банків визначають, чи відповідають темпи зростання платних послуг по району, місту, області, Автономній Республіці Крим рівням, що передбачені основними прогнозними показниками реалізації платних послуг, прогнозним балансом грошових доходів і витрат населення, і враховують можливості збільшення обсягів платних послуг за рахунок поліпшення роботи відповідних підприємств, розширення їх мережі, обмеження обсягів послуг, що надаються підприємствам.
За окремими видами послуг установи банків перевіряють:
- за виручкою залізничного, водного, повітряного і місцевого транспорту - повноту врахування у прогнозних розрахунках касових оборотів усіх видів доходів (виручки) готівкою: від перевезень пасажирів, багажу і вантажів (включаючи страхові збори), від обслуговування пасажирів при переїздах, збору за зберігання багажу і вантажів та інших доходів; повноту врахування доходів від автомобільного і міського електричного транспорту, інших видів місцевого і відомчого транспорту;
- за квартирною платою і платою за комунальні послуги - можливість збільшення надходжень за рахунок введення в експлуатацію нових будинків, подальшого благоустрою житла, а також стягнення простроченої заборгованості за квартирною платою і іншими комунальними платежами. Надходження квартирної плати і плати за комунальні послуги готівкою визначаються шляхом вилучення із суми доходів комунальних підприємств платежів, що надходять в порядку безготівкових розрахунків (утримання квартирної плати за бажанням окремих робітників і службовців із заробітної плати), і вартості житлової площі і комунальних послуг, що безплатно надаються робітникам і службовцям (у дозволених законодавством випадках). Вказані безготівкові надходження визначаються установами банків за даними підприємств і організацій (додаток N 1, розділ II, рядки 4.5 і 8), регіональними управліннями НБУ - відповідно до обсягів, що випливають з прогнозного балансу грошових доходів і витрат населення;
- за виручкою видовищних підприємств - повноту врахування у прогнозних розрахунках касових оборотів доходів (валового збору) видовищних підприємств усіх форм власності;
- за виручкою підприємств побутового обслуговування населення - повноту врахування у прогнозних розрахунках касових оборотів доходів підприємств побутового обслуговування, а також плати за путівки в санаторії, будинки відпочинку, оздоровчі табори, за утримання дітей в яслах, дитячих садках, за приватизацію квартир, інші побутові послуги, що надаються підприємствами.
Прогнозні розрахунки касових оборотів з надходження виручки від платних послуг, що надаються населенню, складаються установами банків за схемою відповідно до форми додатка N 3; з надходження виручки усіх видів транспорту і видовищних підприємств регіональні управління НБУ складають окремі розрахунки.
Надходження на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств і видачі з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств
24. Для складання прогнозних розрахунків касових оборотів з надходження готівки на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств і видачі готівки з їх рахунків установи банків використовують розрахунки і прогнозні показники виробничо-фінансової діяльності колективних сільськогосподарських підприємств, річні звіти, статистичну звітність про розрахунки з оплати праці з працівниками цих підприємств і касові заявки колективних сільськогосподарських підприємств; регіональні управління НБУ - також звіти статистичних органів про виробництво продуктів у колективних сільськогосподарських підприємствах.
25. Уся готівка, що надходить в банк для зарахування на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств, враховується за однією статтею прибуткової частини прогнозних розрахунків касових оборотів "Надходження на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств". Ці надходження складаються в основному з виручки колективних сільськогосподарських підприємств від продажу сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки на колгоспних ринках, через власні магазини, а також від реалізації продукції та надання послуг своїм працівникам.
26. Суми готівки, що видається з банку колективним сільськогосподарським підприємствам, відображаються в обліку за статтями "Видачі з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств на оплату праці" і "Видачі з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств на інші потреби". Прогнозні розрахунки касових оборотів з видач грошей з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств складаються на всю потребу у готівці - як на оплату праці, так і на інші цілі за однією статтею "Видачі з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств".
При складанні розрахунку установам банків потрібно зважати на таке:
- у виплатах за роботи в поточному році враховується оплата праці працівників колективних сільськогосподарських підприємств, додаткова оплата, премії, оплата відпусток, доплата керівникам, бухгалтерам та іншим спеціалістам, а також оплата праці працівників культурно-побутових установ колективних сільськогосподарських підприємств. Цей розрахунок охоплює видачі на оплату праці як за основною діяльністю, так і за капітальними вкладеннями і капітальним ремонтом;
- за практикою, що склалася, колективні сільськогосподарські підприємства розраховуються із своїми працівниками за минулий місяць в наступному місяці;
- витрати колективних сільськогосподарських підприємств на виплату за рахунок їх спеціальних фондів допомог, а також стипендій визначаються, виходячи з річних сум з урахуванням розподілу їх за кварталами. Виплати допомог працівникам колективних сільськогосподарських підприємств із централізованих фондів (виплата допомог за вагітністю і пологами, на дітей малозабезпеченим родинам за рахунок централізованого фонду соціального забезпечення; виплати допомог за тимчасовою непрацездатністю - за рахунок централізованого фонду соціального страхування) в цьому розрахунку не враховуються. Вони прогнозуються за статтею "Видачі на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань";
- суми, які виплачуються працівникам колективних сільськогосподарських підприємств з окремих поточних рахунків за продукти, що прийняті колективними сільськогосподарськими підприємствами від своїх працівників для продажу державі або кооперації;
- суми утримань профспілкових внесків визначаються за даними колективних сільськогосподарських підприємств, а суми утримань за добровільними видами страхування звіряються з даними страхових органів, товариств і компаній.
Видачі на оплату праці, грошові виплати і заохочення, інші виплати, що не входять до складу фонду оплати праці
27. Розмір видачі на оплату праці, що прогнозується, визначається:
установами банків на підставі даних касових заявок, що отримані від підприємств (додаток N 1, розділ II);
регіональними управліннями НБУ, виходячи з прогнозних розрахунків установ банків з урахуванням даних про склад фонду оплати праці в цілому по республіці, області.
28. Установи банків фонд оплати праці, що визначений за касовими заявками підприємств, зменшують на суми перерахувань заробітної плати в інші установи банку (додаток N 1, розділ II, рядок 5.3) і збільшують на суми витрат готівки, що прогнозуються підприємствами, установами і організаціями Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування (п.9 Інструкції).
Для розрахування фактичного фонду оплати праці використовується звітність установ банків про касові обороти за видачами готівки з кас банків на оплату праці ( без видач на виплату стипендій, інші види оплати праці, виплату постійних надбавок до заробітної плати). До суми цих видач додаються виплати і перерахування за рахунок фонду оплати праці, які не ввійшли в ці видачі, і вносяться відповідні поправки на суми депонованої заробітної плати (додаток N 10 рядок 8) і податків, що утримані при видачі допомог за тимчасовою непрацездатністю (додаток N 10 рядок 7), на зміни простроченої заборгованості за заробітною платою (додаток N 10 рядок 9), а також на суми заробітної плати, що видані напередодні вихідних днів.
Розрахований регіональними управліннями НБУ прогнозний фонд оплати праці звіряється з розміром фонду, який передбачено прогнозним балансом грошових доходів і витрат населення.
29. Для визначення прогнозного розміру видач готівки з кас банків на заробітну плату та інші види оплати праці установи банків:
- виключають із загальної суми фонду оплати праці підприємств, що знаходяться на території району, міста, області, республіки (визначеного порядком, викладеним вище), суми безготівкових перерахувань і утримань (додаток N 10, рядок 3);
- додають суму податків, що утримуються при видачі допомог за тимчасовою непрацездатністю, і суму депонованої заробітної плати.
До одержаної суми видачі готівки на виплату заробітної плати, включаючи премії, додають видачі на інші види оплати праці, що не входять у фонд оплати праці. Крім того, вносять корективи на видачі заробітної плати за вихідні дні за строками, що припадають на інші квартали.
30. При складанні розрахунку видач на заробітну плату установи банків керуються таким:
фонд оплати праці, що повідомляється підприємствами за формою додатка N 1, має відповідати для кожного підприємства розрахунковому розміру фонду оплати праці;
утримання із заробітної плати у пенсійний фонд визначаються за даними підприємств (додаток N 1, розділ II, рядок 3.2);
розмір утримань за товари, що куплені в кредит, визначається відповідно до обороту за продажем товарів населенню в кредит за минулий час і в цьому кварталі та конкретних умов розстрочки платежу;
сума заробітної плати, що перераховується на рахунки банків для зарахування на вклади, приймається за даними підприємств, організацій та установ, які роблять такі перерахування. Ця сума звіряється з обсягом фактичних перерахувань заробітної плати на вклади за минулий час;
натуральні видачі і пільги в рахунок заробітної плати визначаються за даними тих підприємств, у яких такі видачі і пільги входять до фонду оплати праці (додаток N 1, розділ II, рядок 7);
суми депонованої, тобто не виплаченої у встановлений строк окремим робітникам і службовцям заробітної плати, визначаються виходячи з відносного рівня, що склався в аналогічні тому, що прогнозується, періоди минулих років, а також за останні місяці - на підставі звітності про касові обороти за статтею "Повернення заробітної плати". Обсяг депонованих сум, що запроектований до здачі в банк при розрахунку статті "Видачі на заробітну плату", має бути врахований при визначенні розміру приходу готівки за статтею прогнозного розрахунку "Інші надходження";
видачі готівки на оплату праці збільшуються на суми виплат, що здійснюються за строками, що припадають на перші числа наступного кварталу у зв'язку з вихідними днями, і зменшуються на суми, що виплачені у кварталі, що передує прогнозованому;
при розподілі видачі готівки на заробітну плату за місяцями враховується, що установи банків у четвер і п'ятницю здійснюють видачу готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на суботу і неділю (у четвер може також проводитися видача грошей за строками, що припадають на п'ятницю); тим підприємствам, вихідні дні яких не збігаються з суботою і неділею, видача готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на вихідні дні підприємств, проводиться напередодні цих днів. Якщо місяць закінчується середою, то платежі за строками, які припадають на наступний місяць, не прогнозуються. Має бути врахована також видача грошей на виплату заробітної плати за строками, що припадають на святкові дні.
Видачі на закупки сільськогосподарських продуктів
31. Установи банків визначають видачі готівки на закупки сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки у населення на підставі касових заявок підприємств, статутами яких передбачено такий вид діяльності (додаток N 1, розділ III, рядок 1.4).
Суми виплат з виручки торговельних підприємств готівкою мають відповідати розмірам, прийнятим у прогнозних розрахунках за надходженнями торговельної виручки.
32. Регіональні управління НБУ визначають потребу у готівці на закупки сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, виходячи з даних міських, обласних і республіканських заготівельних і торговельних підприємств про вартість сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, що закуповуються у населення, і порівнюють ці дані з розрахунками, що прийняті у прогнозному балансі грошових доходів і витрат населення.
Видачі на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань
33. Загальний обсяг пенсій, допомог і страхових відшкодувань визначається установами банків на підставі прогнозних і звітних матеріалів органів Пенсійного фонду, соціального забезпечення, страхування, профспілкових організацій.
Із загальної суми усіх видів пенсій, допомог і страхових відшкодувань установи банків виключають податки, що утримуються при виплаті допомог за тимчасовою непрацездатністю, а також суми бюджетних асигнувань на оплату поштових послуг при виплаті пенсій через підприємства зв'язку.
34. При розподілі виплат пенсій і допомог за окремими каналами (пошта, каси банків) установи банків враховують таке:
- допомоги за тимчасовою непрацездатністю, за вагітністю та пологами, допомоги на дітей малозабезпеченим родинам та інші допомоги за рахунок бюджету соціального страхування виплачуються за місцем роботи одержувачів підприємствами, які отримують на ці цілі готівку в установах банків;
- пенсії, допомоги інвалідам з дитинства, допомоги багатодітним і одиноким матерям виплачуються через підприємства зв'язку або за їх бажанням можуть перераховуватися на розрахункові (вкладні) рахунки в установах банків;
- страхові суми за дорученням органів страхування виплачуються установами банків або перераховуються на розрахункові (вкладні) рахунки;
- пенсії, що належать пенсіонерам-військовослужбовцям та їх родинам, які обслуговуються установами банків, можуть за їх бажанням виплачуватись їм через пошту або перераховуватися на розрахункові (вкладні) рахунки. Сума таких перерахувань на пошту або в банки визначається установами банків на підставі даних, що є в банку. Аналогічно визначаються і перерахування на вклади сум, що належать пенсіонерам, - за даними органів соціального забезпечення.
Фактичний розмір виплат через підприємства зв'язку визначається як різниця між загальною сумою усіх видів пенсій, допомог і відшкодувань, з одного боку, і сумами, що видаються через установи банків, - з іншого.
35. Враховані у прогнозних розрахунках касових оборотів за пенсіями і допомогами суми виплат через підприємства зв'язку мають збігатися з відповідними показниками прогнозних розрахунків касових оборотів за операціями зв'язку.
Надходження від підприємств зв'язку і видачі підкріплень цим підприємствам
36. Підприємства зв'язку здійснюють операції з приймання і видачі готівки. В результаті цих операцій у підприємств зв'язку або створюється надлишок грошей, який повинен бути зданий до банку, або виникає потреба у грошових підкріпленнях, що надходять з кас банків.
В обліку про касові обороти установ банків відображаються повністю всі надходження грошей до банку від підприємств зв'язку і всі видачі їм грошових підкріплень, а у прогнозних розрахунках касових оборотів передбачається лише сальдо цих операцій тільки в надходженні або тільки у видатках.
Установи банків одержують від підприємств зв'язку дані про обсяг реалізації послуг зв'язку населенню (звітні і прогнозні). За рештою операцій, що здійснюються через пошту, установи банків складають розрахунки на підставі звітних даних банку.
37. При визначенні окремих показників прогнозних розрахунків з операцій підприємств зв'язку установи банків керуються таким:
- обсяг реалізації послуг зв'язку населенню приймається банком на підставі даних підприємств зв'язку;
- надходження торговельної виручки передбачаються у прогнозних розрахунках з операцій підприємств зв'язку у сумах, що визначені у відповідному прогнозному розрахунку касових оборотів;
- виплати пенсій і допомог прогнозуються відповідно до розрахунків з пенсій і допомог.
Сальдо інших операцій підприємств зв'язку (за надходженням або за видатками) приймається у прогнозних розрахунках виходячи з фактичного його рівня за аналогічні прогнозованому періоди минулих років. За минулий час це сальдо виводиться як різниця між усіма показниками надходження і видатків, що наведені в розрахунку, включаючи підкріплення, що одержані цими підприємствами з банку, і здавання ними надлишків до банку.
38. Регіональні управління НБУ при визначенні окремих показників прогнозних розрахунків касових оборотів з операцій підприємств зв'язку в цілому по регіону забезпечують взаємопов'язання прогнозних розрахунків за відповідними статтями касових оборотів (надходження торговельної виручки, на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань і т.ін.).
Інші статті прогнозних розрахунків касових оборотів
39. Касові обороти установ банків за статтями "Інші надходження" і "Видачі на інші цілі" на період, що прогнозується, визначаються установами банків, виходячи із касових заявок підприємств, перевірених і відкоригованих установою банку на підставі його фактичних даних за минулий час з тим, щоб забезпечити максимальне залучення в каси банків готівки і економію у витрачанні готівкових коштів підприємствами.
До статті "Інші надходження" за минулий час для порівняння з прогнозом додаються суми, які враховуються у звітності про касові обороти окремими показниками: "Надходження податків і зборів", "Надходження на рахунки фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності", "Надходження на рахунки орендарів за індивідуальною і груповою орендою, фермерських господарств", "Повернення заробітної плати", "Надходження від продажу іноземної валюти", "Надходження від продажу акцій та інших цінних паперів".
Стаття "Видачі на інші цілі" за минулий час включає в себе суми, що обліковуються у звітності банку про касові обороти банку за статтями: "Видачі на стипендії", "Видачі на витрати за відрядженнями", "Видачі з рахунків фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності", "Видачі позик індивідуальним позичальникам і готівки на операції ломбардів", "Видачі грошей за придбану іноземну валюту", "Видачі з рахунків орендарів за індивідуальною і груповою орендою, фермерських господарств", "Видачі на викуп акцій та інших цінних паперів", "Видачі на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи".
40. При складанні прогнозу касових операцій установи банків враховують зміст статей касових оборотів, викладених у додатку N 23 "Методичні вказівки щодо порядку складання статистичної звітності про касові обороти банків України" (форми 747 і 748).
41. Установи банків надсилають регіональним управлінням НБУ такі основні показники:
NN
символів
Роздрібний товарооборот - усього, 111
в тому числі товарооборот організацій, для яких
торгівля не є основним видом діяльності 112
Продаж товарів установам, організаціям, підприємствам
за безготівковими розрахунками 113
Вартість товарів, що продаються населенню в кредит, за
вирахуванням сум, що сплачені готівкою 114
Реалізація друкованих видань в рахунок раніше оформленої
передплати 115
Витрати з торговельної виручки на закупівлю
сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки 117
Процент інкасації 119
Різниця у перехідній виручці на початок і кінець
періоду, що прогнозується 120*)
---------------------------------
*) Різниця у перехідній виручці на початок і кінець періоду, що прогнозується, вказується під символом 120 із словом "плюс", якщо виручка, що переходить на початок періоду, перевищує виручку, що переходить на наступний період, із словом "мінус", якщо виручка, що переходить на початок періоду, що прогнозується, менше виручки, яка перейде на наступний період.
Надходження торговельної виручки через пошту 121
Надходження торговельної виручки розрахунковими чеками і
безготівковими перерахуваннями від населення в
оплату за товари 122
Зростання залишків вкладів у банках 123
Безготівкові перерахування заробітної плати на вклади
в банках 124
Безготівкові перерахування доходів працівників
колективних сільськогосподарських підприємств
на вклади в банках 125
Безготівкові перерахування за сільськогосподарську
продукцію і продукти її переробки, закуплені у
населення, на вклади в банках 126
Безготівкові перерахування пенсій
на вклади в банках 127
Безготівкові перерахування інших сум, що належать
населенню, на вклади в банках 128
Фонд оплати праці всіх підприємств,
об'єднань, організацій і установ, включаючи виплати премій 129
Безготівкові перерахування із заробітної плати 130*
---------------------------------
* Вказується сума, що врахована за рядком 2 розрахунку з видач готівки на заробітну плату (додаток N 10).
Виплати заробітної плати безготівковими переказами
поштою 131
Натуральні видачі і пільги, що включені у фонд оплати
праці 132
Витрати колективних сільськогосподарських підприємств
на оплату праці та інші потреби 133
Витрати колективних сільськогосподарських підприємств
готівки з виручки 134
Доходи видовищних підприємств 135
Витрати на закупки сільськогосподарської продукції та
продуктів її переробки у населення 136
Безготівкові перерахування платежів працівників
колективних сільськогосподарських підприємств за
добровільними видами страхування 137
Виплати пенсій і допомог через пошту 138