• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструкція про порядок заповнення форм річного бухгалтерського звіту підприємства

Міністерство фінансів України  | Інструкція від 09.08.1993 № 55 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 09.08.1993
  • Номер: 55
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 09.08.1993
  • Номер: 55
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДОДАТОК N 4
ДО НАКАЗУ МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
від 9 серпня 1993 р. N 55 ( z0142-93 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 вересня 1993 р.
за N 143
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 139 від 18.08.95 )
ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПОРЯДОК ЗАПОВНЕННЯ ФОРМ РІЧНОГО БУХГАЛТЕРСЬКОГО ЗВІТУ ПІДПРИЄМСТВА
( Із змінами, внесеними згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94 N 19 від 08.02.95 Роз'ясненням Мінфіну N 18-448 від 07.04.95 )
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. Річний бухгалтерський звіт складається підприємствами й організаціями, що перебувають на господарському розрахунку і є юридичними особами (крім банків) та виділеними на окремий баланс відособленими підрозділами підприємства а також організаціями, що не перебувають на господарському розрахунку, але одержують доходи від господарської або іншої комерційної діяльності, незалежно від форм власності та умов господарювання (надалі підприємство).
( Із змінами, внесеними згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94, Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
1.2. У формах бухгалтерських звітів наводяться всі передбачені показники. У випадках незаповнення тієї чи іншої статті (рядка, графи) через відсутність активів, пасивів, операцій ця стаття (рядок, графа) прокреслюється.
1.3. Заголовна частина форм заповнюється в такому порядку:
- реквізит "Підприємство" - відображає нову назву підприємства (відповідно до засновницьких документів), зареєстрованого у встановленому порядку;
- реквізит "Територія" - відображає назву території відповідно до системи позначень адміністративно-територіальних одиниць;
- реквізит "Форма власності" - відображає, з якою формою власності зареєстроване підприємство, виходячи з Закону України "Про власність";
- реквізит "Галузь (вид діяльності)" - відображає вид діяльності відповідно до Загального класифікатора галузей народного господарства;
- реквізит "Орган державного управління" - відображає назву органу, у віданні якого перебуває підпиємство (якщо він є), і якому подається бухгалтерський звіт;
- реквізит "Контрольна сума" підприємствами не заповнюється;
- реквізит "Адреса підприємства" - відображає повну поштову адресу.
1.4. Показники діяльності всіх структурних підрозділів підприємства повинні включатися в дані показників форм звітності.
Бухгалтерський облік майна, цінностей, зобов'язань та операцій, пов'язаних із здійсненням спільної діяльності, ведеться підприємством, на яке покладається здійснення заходів учасників угоди про спільну діяльність. В такому разі облік майна, цінностей, зобов'язань та фінансових результатів, що створені, придбані або утворились під час спільної діяльності, ведеться на окремому балансі тим учасником, якому за угодою доручено ведення спільних справ учасників договору. Показники такого окремого балансу не включаються до балансу підприємства, на яке покладено ведення спільних справ учасників угоди про спільну діяльність. У бухгалтерській звітності учасників угоди про спільну діяльність відображаються фінансові та інші результати спільної діяльності, що належать за угодою кожному з учасників.
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 )
Бухгалтерський облік майна, цінностей, зобов'язань та операцій, пов'язаних із виконанням договору про спільну діяльність, ведеться підприємством, на яке покладається здійснення заходів учасників угоди про спільну діяльність. В такому разі облік майна, цінностей, зобов'язань та фінансових результатів, що створені, придбані або утворились під час спільної діяльності, ведеться на окремому балансі тим учасником, якому за угодою доручено ведення спільних справ учасників договору. Показники такого окремого балансу не включаються до балансу підприємства, на яке покладено ведення спільних справ учасників угоди про спільну діяльність. У бухгалтерській звітності учасників угоди про спільну діяльність відображаються фінансові та інші результати спільної діяльності, що належать за угодою кожному з учасників.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від26.07.94 ).
Учасники договору про спільну діяльність подають документи по операціях, що відносяться до спільної діяльності, а учасник, на якого покладено ведення обліку забезпечує інших учасників договору інформацією, яка необхідна їм для формування звітних, податкових та інших матеріалів в строки, що обумовлені договором та забезпечують складання бухгалтерської звітності в установлені терміни.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
1.5. Підприємство, яке ввійшло в систему міністерства, відомства, іншого органу управління (концерну, корпорації, асоціації, об'єднання і т.п) після 1 січня, відображає в річному звіті всі операції з 1 січня по 31 грудня звітного року.
1.6. Підприємство, яке у звітному році ліквідоване, реорганізоване, або змінило форму власності, подає звіт по діючих формах річного звіту за період з початку року до моменту ліквідації (реорганізації).
1.7. Заново створені підприємства відображають у звіті кошти та їх джерела (по вартості придбання, одержання) з дня їх державної реєстрації по 31 грудня звітного року, а для підприємств, що зареєстровані після 1 жовтня звітного року - від дня їх державної реєстрації по 31 грудня наступного року включно (зазначений порядок не розповсюджується на підприємства, які створені на базі ліквідованих (реорганізованих) підприємств, їх філіалів, та інших відособлених підрозділів).
У разі поділу підприємства до нових підприємств, які виникли в результаті цього поділу, переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частинах майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства.
В балансі створеного підприємства відображаються дані активів і пасивів роздільного балансу.
1.8. Активи, пасиви та операції в іноземних валютах включаються в річний бухгалтерський звіт в сумах, що визначаються шляхом перерахунку іноземної валюти в грошову одиницю, що діє на території України, по курсу Національного банку України. Порядок бухгалтерського обліку операцій в іноземних валютах встановлено листами Міністерства фінансів України від 16 квітня 1992 р. N 18-445 "Про бухгалтерський облік операцій в іноземних валютах та від 22 березня 1993 р. N 18-422 "Про зміни обліку операцій в іноземних валютах".
1.9. Дані статей балансу на кінець звітного року повинні бути обгрунтовані результатами ретельно проведеної перед складанням річного бухгалтерського звіту інвентарізації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, резервів, розрахунків активів і пасивів.
До подання річного бухгалтерського звіту на підставі затверджених керівником підприємства пропозицій постійно діючих інвентаризаційних комісій про врегулювання розходжень фактичної наявності цінностей проти даних бухгалтерського обліку, що виявлені у ході інвентаризації, повинні бути внесені відповідні записи в регістри і рахунки бухгалтерського обліку.
1.10. Суми статей балансу по рахунках коштів у банках, позичок, одержаних від банків, даних про рух фінансування з бюджету та позабюджетних фондів повинні відповідати даним, що вказані у виписках банків. Відображення в балансі сум за розрахунками з фінансовими податковими органами, які взаємно не погоджені, не допускається.
1.11. Бухгалтерські звіти і баланси підписує керівник (власник) і головний бухгалтер, а при відсутності на підприємстві бухгалтерської служби - спеціаліст, який веде облік.
В бухгалтерських звітах і балансах не повинно бути ніяких підчисток і помарок. У випадку виправлення помилок робляться відповідні застереження, що завіряють особи, які підписали звіт і баланс, із зазначенням дати виправлення.
1.12. При виявленні підприємством або іншими органами у звітах як поточного, так і минулого року /після їх затвердження/ перекручень звітних даних, виправлення проводиться у звітах за той звітний період, в якому були виявлені приписки та інші перекручення. Причому, виправлення вносяться до даних за звітний період /квартал, з початку року/. Якщо не встановлено періоду перекручення звітних даних, то виправлення також проводиться у звітах за той період, в якому було виявлені приписки та інші перекручення.
Виправлення помилок (перекручень), які допущені у поточному році та виявлених також у поточному році до затвердження і подання річного звіту за поточний рік, здійснюється у бухгалтерському обліку виключенням (сторнуванням) неправильних записів та зміною їх правильними у тому місяці, в якому вони були виявлені, але не пізніше звіту за грудень поточного року.
Виправлення помилок, які допущені в минулому році внаслідок віднесення на витрати виробництва затрат, що не пов'язані з виробництвом продукції /робіт послуг/ у бухгалтерському обліку і звітності про фінансові результати за минулий рік не вноситься, а відображається у поточному році як прибуток минулих років, виявлених у звітному періоді, у кореспонденції з рахунками обліку, по яких допущені перекручення.
Виправлення не правильно обчислювальних затрат на виробництво, яке допущене внаслідок перекручення відхилень фактичної собівартості сировини і матеріалів від їх планової собівартості (транспортно-заготовельних витрат), або несвоєчасного (надмірного) відображення затрат, проводиться записами по дебету відповідних рахунків у кореспонденції з рахунком 80 "Прибутки і збитки" (у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій).
У тих випадках, коли у затрати на виробництво продукції включені витрати, які належить відносити відповідно до діючого порядку за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, або інших джерел (амортизаційний фонд, спеціальні фонди, резервні кошти), або надмірно нараховані амортизація основних фондів, знос нематеріальних актів і засобів в обороті, виправлення здійснюються шляхом зменшення відповідного джерела на суму зазначених витрат, відрахувань (рахунків 81, 86, 87, 88, 89, 96, 02, 13) у кореспонденції з кредитом рахунку 80 "Прибутки і збитки".
Якщо за результатами перевірок податкових та інших державних органів річного бухгалтерського звіту встановлено приховування (заниження) доходів (прибутків), то виправлення в бухгалтерському обліку і звітності за минулий рік не вносяться, а нараховані за результатами перевірки та у відповідності з діючим законодавством суми податку з прихованого доходу (прибутку) та штраф за приховування (заниження) прибутку (доходу) відображаються по кредиту рахунку 88 "Розрахунки з бюджетом" і дебету рахунку 81 "Використання прибутку".
1.13. Річний бухгалтерський звіт підприємства до подання у встановлені адреси розглядаються і затверджуються у порядку, встановленому законодавством та установчими документами.
1.14. Форми річного звіту повинні бути пронумеровані, прошнуровані і зброшуровані в окрему папку, складено перелік форм, включених в обсяг річного звіту. Малі та інші підприємства можуть самостійно виготовляти річні бухгалтерські звіти і баланси, включаючи до них статті, які відображають активи, пасиви та операції, що мали місце на підприємстві у звітному році. При відсутності того або іншого виду майна, зобов'язання, операції відповідна стаття не приводиться. При цьому для статей (рядків), що включені у баланс і звіти, повинен бути збережений їх код, вказаний у графі 2 форм.
1.15. До річного звіту підприємства (за винятком малого) додається пояснювальна записка з поясненням основних факторів, що вплинули на господарські та фінансові результати роботи підприємства, висвітленням фінансового і майнового стану підприємства, яка частина статутного фонду на дату складання звіту фактична сплата (внесена) засновниками (учасниками) підприємства, у якому порядку визначена вартість нематеріальних активів, що внесені учасниками до статутного фонду, яким органом (зборами) і коли розглянуто і затверджено річний бухгалтерський звіт. В пояснювальній записці наводяться відомості про намір змінити на майбутній рік методологію відображення окремих господарських операцій.
У поясненнях до звіту всі підприємства наводять курс, за яким при складанні річного бухгалтерського звіту був здійснений перерахунок активів і пасивів в іноземній валюті у грошову одиницю, що діє на території України, а також пояснюють причини змін вступного балансу на початок року.
В записці наводяться відомості щодо залишків на кінець звітного періоду позабалансових активів і пасивів:
вартість орендованих як окремі об'єкти основних засобів, а також основних засобів, правом користування якими володіє дане підприємство, - рахунок 001;
вартість товарно-матеріальних цінностей, прийнятих на відповідальне зберігання, давальницької сировини, а також товарів, що прийняті на правах комісії, - рахунок 002;
вартість устаткування, яке прийняте підрядчиком для монтажу - рахунок 003;
вартість бланків суворої звітності - рахунок 004;
заборгованість неплатоспроможних дебіторів, що списана на збитки, - рахунок 005;
сума забезпечення зобов'язань і платежів, включаючи зобов'язання по заставах і майну довірителів, - рахунок 006;
сума зобов'язань за приватизаційними паперами - рахунок 007;
вартість приватизаційних майнових сертифікатів - рахунок 008.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від26.07.94 ).
1.16. При складанні річного бухгалтерського звіту необхідно керуватися: Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. N 250, з врахуванням змін та доповнень, внесених постановами Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 р. N 509, від 24 вересня 1993 р. N 804 та від 21 березня 1994 р. N 175: вказівками щодо організації бухгалтерського обліку в Україні, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 7 травня 1993 р. N 25, з врахуванням змін та доповнень, внесених наказом Міністерства фінансів України від 9 серпня 1993 р. N 55, від 14 жовтня 1993 р. N 78 та від 25 березня 1994 р. N 29, а також порядком заповнення форм річного бухгалтерського звіту, викладених в цій Інструкції.
( Пункт 1.16 в редакції Наказу Мінфіну N 65 від26.07.94, із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 19 від 08.02.95 ).
2. БАЛАНС ПІДПРИЄМСТВА (ФОРМА N 1)
2.1. У графі 3 показуються дані на початок року по вступному балансу, тобто дані графи 4 балансу річного звіту за минулий рік з урахуванням організаційної перебудови підприємств, індексації основних фондів переоцінки товарно-матеріальних цінностей та інших змін на протязі звітного року.
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 )
До складання заключного балансу обов'язкова звірка оборотів і залишків у записах в аналітичному та синтетичному бухгалтерському обліку на кінець звітного року.
2.2. Для порівняння даних балансів на початок і кінець року номенклатура статей затвердженого балансу на початок року повинна бути приведена у відповідність з номенклатурою та групуванням розділів і статей у них, встановлених для балансу на кінець року.
2.3. У статті "Основні засоби" показується вартість основних фондів, як діючих, так і тих, що знаходяться на консервації або у запасі. У цій же статті відображаються капітальні вкладення у насадження та на поліпшення земель, а також капітальні витрати в орендовані будинки, споруди, устаткування та інші об'єкти, що відносяться до основних засобів. Орендне підприємство відображає по даній статті власні та взяті в оренду основні засоби цілісних майнових комплексів державних підприємств або їх структурних підрозділів.
У даній статті наводиться окремо первісна (балансова) та залишкова вартість основних засобів, а також сума нарахованого у встановленому порядку зносу. Залишкова вартість визначається як різниця між первісною (балансовою) вартістю та сумою зносу. Сума зносу показується як власник основних засобів, так і тих, що взяті в оренду організаціями орендарів. В інвентарних картках обліку основних фондів або в інших регістрах їх аналітичного обліку щомісячно відображається сума нарахованого за місяць зносу по цьому об'єкту основних фондів.
( Абзац другий пункту 2.3 доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Приватизовані підприємства, статутний фонд яких зменшено на вартість об'єктів соціальної сфери, у даній статті показують знос по них, нарахування якого відображається по кредиту рахунку 02 "Знос (амортизація) майна" і дебету рахунку 88 "Фонди спеціального призначення".
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 )
При приватизації окремих квартир в об'єктах житлового фонду їх вартість з балансу не списується, а відноситься на окремий субрахунок "Приватизований житловий фонд" рахунку 01 "Основні засоби".
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
Приватизовані підприємства, статутний фонд яких зменшено на вартість об'єктів соціальної сфери, у даній статті показують знос по них, нарахування якого відображається по кредиту рахунку 02 "Знос (амортизація) майна" і дебету рахунку 88 "Фонди спеціального призначення".
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
2.4. У статті "Нематеріальні активи" показується вартість прав користування землею, водою, іншими природними ресурсами, промисловими зразками, товарними знаками, місцем на товарній, фондовій біржі, програмним забезпеченням обчислювальної техніки, об'єктами промислової та інтелектуальної власності, що внесені у рахунок вкладів до статутного фонду підприємства, а також придбаних у процесі діяльності підприємства.
У даній статті наводиться окремо первісна та залишкова вартість нематеріальних активів, а також сума нарахованого у встановленому порядку зносу. Залишкова вартість визначається як різниця між первісною вартістю і сумою зносу. Знос нематеріальних активів нараховується щомісячно за нормами, виходячи з встановленого терміну корисного використання.
2.5. У статті "Незавершені капітальні вкладення" показується вартість незакінченого будівництва /у тому числі і закінченого, але не перекритого джерелами фінансування/, що здійснюється як господарським, так і підрядним способами.
У цій же статті відображаються витрати по формуванню основного стада, на геологорозвідувальні роботи, а також суми авансів і коштів, що видані підприємством в тимчасове користування у вигляді авансів на вказані цілі.
2.6. У статті "Устаткування" відображаються по фактичній собівартості запаси устаткування, що підлягає установці і знаходиться на складах підприємств та у дорозі.
2.7. У статті "Довгострокові фінансові вкладення" показуються довгострокові (на строк більше року) інвестиції підприємства у доходні активи (цінні папери-акції, облігації, сертифікати, казначейські зобов'язання) інших підприємств, господарських товариств, процентні облігації внутрішніх державних і місцевих позик, а також вклади у статутні фонди спільних підприємств та інші фінансові вкладення, що обліковуються на рахунку 58 "Довгострокові фінансові вкладення".
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 , Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
2.8. У статті "Розрахунки з учасниками" показується заборгованість засновників підприємства по вкладах в статутний фонд підприємства.
2.8.1. У вільному рядку 055 "Майно в оренді (11)" орендодавці відображають вартість переданих в оренду цілісних майнових комплексів, облік яких ведеться відповідно до Порядку відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16 грудня 1993 р. N 109, з врахуванням доповнень до нього, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 25 січня 1994 р. N 9.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від26.07.94 ).
2.9. У статті інші позаоборотні активи показується вартість довгострокових активів, що не знайшли відображення по інших статтях розділу і активу балансу, зокрема сума дебіторської заборгованості строком погашення більше одного року; заборгованості за продані основні засоби; сума заборгованості орендного підприємства по переданих йому оборотних коштах за плату з розстрочкою платежу; сума різниць від уцінки цінностей, що проводилась у встановленому порядку і не відшкодована до моменту складання балансу.
2.10. У статті "Вирбничі запаси" показується фактична собівартість запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних матеріалів та інших матеріальних цінностей, що відносяться до засобів в обороті, крім малоцінних і швидкозношуваних предметів.
У статті "Малоцінні та швидкозношувані предмети" показується їх первісна та залишкова вартість, а також сума нарахованого у встановленому порядку зносу. Залишкова вартість визначається як різниця між первісною вартістю і сумою зносу.
У цій статті показується первісна і залишкова вартість предметів, призначених для видачі напрокат та сума нарахованого по них зносу.
2.11. У статті "Тварини на вирощуванні і відгодівлі" відображається вартість на кінець звітного періоду: дорослих тварин на відгодівлі і в нагулі, птиці, звірів, кроликів, дорослих тварин, вибракованих із основного стада для реалізації (без постановки на відгодівлю); тварин, прийнятих від населення для реалізації.
2.12. У статті "Незавершене виробництво" показуються витрати по незавершеному виробництву і незавершених роботах /послугах/, облік яких відповідно до встановленого порядку здійснюється на рахунках бухгалтерського обліку, передбачених для узагальнення інформації про витрати основного і допоміжного виробництва та обслуговуючих господарств. Незавершене виробництво і напівфабрикати власного виробництва /вироби, роботи і послуги/ відображаються за оцінкою, що застосовується підприємством відповідно до Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. N 250.
Підприємства /будівельні, наукові, зайняті у геології/, що здійснюють в поточному році розрахунки з замовниками відповідно до укладених договорів за закінчені етапи робіт, що мають самостійне значення, відображають по даній статті також і вартість оплачених замовником етапів, які враховують на рахунку 36 "Виконані етапи по незавершених роботах". При цьому замовник зараховує на свій баланс тільки повністю готову продукцію.
У бухгалтерському обліку закінчені і прийняті у встановленому порядку етапи, рахунки по яких прийняті до оплати, у сумі фактичних затрат списуються з рахунку 20 "Основне виробництво" у дебет рахунку 46 "Реалізація".
( Абзац третій пункту 2.12 в редакції Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Одночасно на суму прийнятих до оплати торгових рахунків-фактур за виконані етапи по продажній вартості кредитується рахунок 46 "Реалізація" у кореспонденції з рахунком 36.
( Абзац четвертий пункту 2.12 в редакції Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Кошти, що надійшли від замовників в оплату закінчених і прийнятих етапів, відображаються по дебету рахунку 51 "Розрахунковий рахунок" і кредиту рахунку 61 "Розрахунки по авансах".
( Абзац п'ятий пункту 2.12 в редакції Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Після закінчення всіх робіт в цілому вартість сплачених раніше замовником етапів списується з рахунку 36 у кореспонденції з дебетом рахунку 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками", на який відноситься також решта обсягу виконаних і прийнятих робіт у кореспонденції з рахунком 46.
( Абзац шостий пункту 2.12 в редакції Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
Заборгованість в сумі загальної вартості повністю закінчених і прийнятих замовником робіт виконавець списує з кредиту рахунку 62 за рахунок раніше одержаних платежів за етапи (дебетується рахунок 61) і коштів, одержаних від замовника в остаточний розрахунок (дебетується рахунок 51).
( Абзац сьомий пункту 2.12 в редакції Наказу Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
У даній статті показуються також затрати по сплаву лісопродукції і незавершеного виробництва сільського господарства, які відображаються за вирахуванням вартості випуску, затрати на незакінчені до кінця звітного періоду роботи по ремонту.
У цій статті також показується сума витрат обігу, що відноситься до залишку нереалізованих товарів на підприємствах, що здійснюють свою діяльність у сфері постачання, збуту, торгівлі та громадського харчування. Сума витрат обігу, що відноситься до залишку нереалізованих на кінець місяця товарів, визначається як добуток вартості нереалізованих товарів і середнього відсотка транспортних витрат, витрат на зберігання, оброблення, підсортування, передпродажну підготовку товарів та відсотків за фінансовий, комерційний і товарний кредит. Середній відсоток визначається діленням суми витрат обігу на залишок товарів на початок місяця і витрат на зберігання, оброблення, підсортування, передпродажну підготовку товарів, транспортних витрат та відсотків за фінансовий, комерційний і товарний кредит на суму реалізованих у звітному місяці товарів і залишку товарів на кінець звітного місяця. Решта витрат обігу щомісячно списується з кредиту рахунку 44 "Витрати обігу" в дебет рахунку 80 "Прибутки і збитки".
( Зі змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94, N 19 від 08.02.95 )
.
2.13. У статті "Витрати майбутніх періодів" показується сума витрат, які проведені у звітному періоді, але підлягають погашенню у наступних звітних періодах шляхом віднесення на витрати виробництва або обігу.
( Абзац другий пункту 2.13 виключено згідно з Наказом Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
До таких витрат, зокрема, відносяться витрати по нерівномірному виконуваному ремонту основних засобів /по підприємствах, які не створюють резерв на ремонт основних засобів/, сума орендної плати, що сплачена на перед тощо.
2.14. У статті "Готова продукція" показується фактична виробнича собівартість залишків закінчених виробництвом виробів, які пройшли випробування, приймання, укомплектовані згідно з умовами договорів з замовниками і відповідають технічним умовам і стандартам. Продукція, яка не відповідає вказаним вимогам (крім браку), та роботи, які не здані замовникам, показуються у складі незавершеного виробництва.
2.15. У статті "Товари" показується вартість товарів, які придбані підприємствами, що здійснюють свою діяльність у постачанні, збуті в торгівлі і громадському харчуванні. Підприємства громадського харчування також відображають у цій статті залишки сировини на кухнях і у коморах, залишки товарів у буфетах.
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94, Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
У даній статті наводиться окремо продажна і купівельна вартість товарів, а також сума знижки /накидки/, що відноситься до залишку товарів. Купівельна вартість визначаться як різниця між продажною вартістю і сумою торговельної націнки /знижки/.
По цій статті промислові, транспортні, будівельні та інші виробничі підприємства показують вироби, матеріали, продукти, що придбані спеціально для продажу, а також вартість готових виробів, які придбані для комплектації на промислових підприємствах і не включаються у собівартість готової продукції та підлягають відшкодуванню покупцем окремо.
Сума торговельної надбавки /знижки/, націнки на залишок нереалізованих товарів може бути визначена по середньому проценту, обчисленому діленням суми торговельних націнок (знижок) по залишку товарів на початок звітного періоду і за звітний період (кредит рахунку 42 "Торговельна оцінка" зменшений на суму оборотів на інші списання по дебету рахунку 42), на суму реалізованих за звітний період товарів (по облікових цінах) і залишка товарів на кінець звітного періоду (по облікових цінах).
2.16.
( Призупинено дію пункту 2.16 на підставі Роз'яснення Мінфіну N 18-448 від 07.04.95 )
У статті "Товари відвантажені, строк сплати яких не настав" підприємства, які виручку від реалізації продукції (робіт, послуг) визначали за сумою, що зарахована на рахунки підприємств в установах банків, показують до одержання платежу фактичну собівартість відвантажених (виконаних) відповідно до договорів, укладених з покупцями і замовниками до обов'язкового застосування суб'єктами підприємницької діяльності України вимог Указу Президента України від 4 жовтня 1994 р. N 567/94 "Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів" (правила ІНКОТЕРМС), товарів , продукції (робіт, послуг), по яких оформлені транспортні документи та передані покупцям і замовникам торгові рахунки-фактури. Вказана сума відображається по кредиту рахунків обліку виробничих запасів, готової продукції, товарів, затрат на виробництво і дебету рахунку 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги", сальдо якого не підлягає перерахунку у зв'язку із зміною курсу валюти України по відношенню до іноземних валют. Вартість відвантажених товарів, яка не сплачена у строки, передбачені договором, показується у рядку 165.
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94, N 19 від 08.02.95 ).
2.17.
( Призупинено дію пункту 2.17 на підставі Роз'яснення Мінфіну N 18-448 від 07.04.95 )
У статті "Розрахунки з дебіторами за товари, роботи і послуги, строк сплати яких не настав" підприємства з дати передання права власності на відвантажену і оформлену транспортними документами продукцію, товари, виконані роботи і послуги згідно з базисними умовами (за правилами ІНКОТЕРМС) поставки, визначеними сторонами, показують її продажну вартість з торгового рахунку-фактури незалежно від строків здійснення оплати з відображенням по дебету рахунку 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками" і кредиту рахунків обліку виробничих запасів, затрат на виробництво, готової продукції і товарів. Продажна вартість відвантаженої продукції (товарів, робіт, послуг), право власності на яку передано покупцю, що не сплачена у договірні строки, показується у рядку 180.
( Пункт 2.17 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94, N 19 від 08.02.95 ).
2.18. Дебетове сальдо по аналітичному обліку розрахунків за товари, роботи і послуги у балансі наводиться в активі, кредитове сальдо - у пасиві, тобто заборгованість у розрахунках наводиться розгорнуто.
2.19. У рядку 190 показується врахована на рахунку 59 "Векселя одержані" заборгованість по розрахунках з покупцями, замовниками та іншими дебіторами по відвантаженій продукції (товарах), виконаних роботах і наданих послугах, які забезпечені одержаними векселями у відповідності з Законом України "Про цінні папери і фондову біржу". Порядок бухгалтерського обліку вексельного обігу встановлено листом Міністерства фінансів України від 12 серпня 1992 р. N 18-4116.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
2.20. У статті "Аванси видані" показується сума авансів, що видані іншим підприємствам в рахунок наступних платежів, включаючи комерційний кредит.
( Пункт 2.20 доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 19 від 08.02.95 )
2.21. У статтях "Розрахунки з дочірними підприємствами" активу і пасиву відображаються дані по поточних операціях з дочірними підприємствами /міжбалансові розрахунки/ та по внутрівідомчих розрахунках, облік яких ведеться на рахунку 78 "Внутрівідомчі розрахунки по поточних операціях".
2.22. У статті "Розрахунки з бюджетом" показується заборгованість за фінансовими і податковими органами, а також переплата по податках, зборах та інших платежах до бюджету.
2.23. У статті "Розрахунки з персоналом за іншими операціями" показується заборгованість працівників підприємства по наданих ним позиках на індивідуальне і кооперативне житлове будівництво або придбання садових ділянок, безпроцентні позики молодим сім"ям на поліпшення житлових умов або обзаведення домашнім господарством. Кредити і кошти підприємства, що використані на видачу позик працівникам, показуються у статті " Позики для працівників розділу III пасиву".
2.24. У рядку 240 показується заборгованість по розрахунках, які не знайшли відображення у інших статтях групи "Розрахунки з дебіторами" розділу III активу баланса, зокрема, заборгованість за постачальниками, за підзвітними особами, за розрахунками з постачальниками по нестачах товарно-матеріальних цінностей, які виявлено під час їх приймання. У цій статті відображаються також штрафи, пені і неустойки, що визнані боржником або по яких отриманні рішення суду, арбітражного суду чи іншого належного органу про їх стягнення, та які віднесені на результати господарської діяльності.
У випадках, якщо частина відпускного періоду переходить на наступний за звітним періодом місяць, заробітна плата за ці дні відпустки, що виплачена працівнику у звітному періоді, обліковується у звітному періоді, як виданий аванс і ця заборгованість показується у складі статті "Розрахунки з іншими дебіторами". Вказана сума включається до складу фактичних затрат на оплату праці з відображенням у розрахунках по оплаті праці (кредит рахунку 70) у наступному за звітним періоді.
Облік розрахунків за грошовими і майновими внесками учасників договору, розподілу фінансових та інших результатів спільної діяльності ведеться у розрізі учасників на окремому субрахунку "Розрахунки по спільній діяльності" синтетичного рахунку 76 "Розрахунки з іншими дебіторами і кредиторами."
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від26.07.94 ).
2.25. У статті "Короткострокові фінансові вкладення" показуються придбані підприємством короткострокові цінні папери та інші доходні активи, що придбані /вкладені/підприємством для одержання доходів на строк не більше одного року.
2.26. У статтях "Каса", "Розрахунковий рахунок", "Валютний рахунок", "Інші грошові кошти" показується залишок коштів підприємства у касі, на розрахунковому, валютному та інших рахунках у банках, операції по яких відображаються на рахунках бухгалтерського обліку 50 "Каса", 51 "Розрахунковий рахунок", 52 "Валютний рахунок", 54 "Рахунки у банку по коштах на капітальні вкладення", 55 "Інші рахунки у банках", 56 "Інші грошові кошти".
2.27. У статті "Використання позикових коштів" показуються суми використаних кредитів, одержаних на спеціальні заходи, а також кошти, які тимчасово залучені підприємством як додаткові фінансові ресурси та облік використання яких ведеться на рахунку 82 "Використання позикових коштів".
2.28. У статтях "Інші оборотні активи" та "Інші короткострокові пасиви" показуються вартість короткострокових активів і пасивів, що не зайшли відображення в попередніх статтях розділу III балансу. Зокрема, тут показується заборгованість по відшкодуванню матеріальної шкоди, як виняток, суми нестач і втрат від псування цінностей, по яких на час складання річного звіту питання про віднесення вказаних сум на винних осіб або списання балансу не вирішено, витрати, не перекриті коштами фондів і цільового фінансування.
2.29. У статті "Збитки минулих років" показується сума збитків минулих років, що підлягає покриттю у встановленому порядку, облік яких ведеться на рахунку 98 "Нерозподілений прибуток /непокриті збитки/ минулих років".
Після складання і затвердження річного бухгалтерського звіту дебетове сальдо з рахунку 80 "Прибутки і збитки" на кінець звітного роду оборотами у першому після звітного року місяці списується в дебет рахунку 98.
На підставі прийнятого рішення про джерела покриття непокритих збитків за минулий рік підприємства списують їх у кореспонденції з дебетом рахунків: 86 "Фонди спеціального призначення" - при направленні на погашення непокритих збитків минулих років коштів резервного /страхового/ фонду; 75 "Розрахунки з учасниками"; 70 "Розрахунки по оплаті праці" - при направленні на погашення збитків минулих років цільових внесків засновників підприємства; 96 "Цільове фінансування і цільові надходження" - при спрямуванні на погашення непокритих збитків минулих років коштів цільового призначення; 81 "Використання прибутку" - після спрямування на погашення непокритих збитків минулих років прибутку звітного року.
У статті "Збитки звітного року" відображається кінцевий фінансовий результат - збитки, виявлені на підставі бухгалтерського обліку всіх операцій підприємства за звітний період, включаючи операції по використанню прибутку /дивись п.2.40 цієї Інструкції/.
Згорнуте дебетове сальдо субрахунку "Курсові різниці по операціях в іноземних валютах" балансового рахунку 88 "Фонди спеціального призначення" станом на кінець звітного року списується у кореспонденції з дебетом рахунку 80 "Прибутки і збитки" та відображається у цій статті як фінансовий результат від позареалізаційних операцій.
2.30. У статті "Статутний фонд /капітал/" показується статутний фонд підприємства з урахуванням здійснюваного у встановленому порядку його збільшення.
При заповненні рядка 400 необхідно врахувати, що операції по передачі та прийманню частин підприємства повинні бути відображені у статутному фонді обох сторін в однаковому погодженому порядку.
У цьому ж рядку філії, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи, що виділені на окремий /а не самостійний/ баланс, показують одержану від підприємства частину його статутного фонду для здійснення діяльності, передбаченої при створенні і виділенні на окремий баланс відособленого підрозділу.
( Змінено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від01.02.94, Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
Орендні підприємства у даній статті не відображають фонд в орендованих основних засобах, акціонерні товариства - фонд у основних засобах, на які не випущені акції. Облік зазначених фондів ведеться на окремому субрахунку 88 "Фонди спеціального призначення". Залишки цих коштів відображаються у рядку 430 балансу.
Підприємства, крім малих, які використовують Рекомендації по веденню бухгалтерського обліку і застосуванню облікових регістрів на малих підприємствах (повідомлено листом Міністерства фінансів України від 27 вересня 1991 р. N 18-09), господарських товариств і підприємств з іноземними інвестиціями, суму, яка склала сальдо субрахунку "Індексація балансової вартості основних засобів" рахунку 88 "Фонди спеціального призначення", що утворилось після відображення в бухгалтерському обліку операцій проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1993 р. N 598 "Про проведення індексації основних фондів у народному господарстві України" індексації вартості основних фондів за станом на 1 січня звітного року, списують в кредит рахунку 85 "Статутний фонд.
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10 від 01.02.94 )
2.31. У статті "Резервний фонд" показується залишок резервного фонду підприємства, створеного за рахунок прибутку відповідно до засновницьких документів.
2.31.1. У статті "Резерв сумнівних боргів" показується залишок резерву, створення та використання якого проводиться відповідно до Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. N 250, та Вказівок щодо організації бухгалтерського обліку в Україні, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 7 травня 1993 р. N 25.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
2.32. У статті "Фінансування капітальних вкладень" відображаються залишки вибраних сум фінансування капітального будівництва і геологорозвідувальних робіт, а також сума фінансування витрат на формування основного стада.
Залишки сум бюджетного фінансування на геологорозвідувальні і топографо-геодезичні роботи, що вибрані з рахунку, показуються як у тому числі по вписуваному рядку 421.
2.33. У статті "Розрахунки за майно" підприємство відображає заборгованість за одержані за плату основні фонди, організація орендарів - заборгованість орендодавцю за оборотні кошти, що підлягає сплаті за час оренди.
2.34. У статті "Спеціальні фонди і цільове фінансування" показуються залишки коштів фондів економічного стимулювання та інших фондів спеціального призначення, які створені на підприємстві відповідно до засновницьких документів, а також залишки коштів цільового фінансування, які отриманні з бюджету, позабюджетних фондів та інших джерел.
Підприємства з іноземними інвестиціями при оприбуткуванні майна, цінностей та зарахуванні валюти в рахунок внесків до статутного фонду сумові різниці, що утворились між статутним фондом, величина якого обчислена, виходячи з передбаченого установчими документами курсу іноземної валюти, але не вище курсу Національного банку України на дату підписання установчих документів, та сумою внесків до статутного фонду, що обчислена за курсом Національного банку України на дату зарахування іноземної валюти та оформлення документів про одержання майна і цінностей в рахунок внесків до статутного фонду, відносять в кредит рахунку 88 "Фонди спеціального призначення" субрахунок "Поповнення власних коштів."
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
.
2.35. У статті "Амортизаційний фонд" ті підприємства, що застосовують рахунок 86 "Амортизаційний фонд", показують залишок коштів амортизаційного фонду на повне відновлення, для аналітичного обліку якого застосовуються субрахунки 1 "На повне відновлення власних основних засобів" і 2 "На повне відновлення орендованих основних засобів". У цій статті всі підприємства показують також залишок амортизаційних відрахувань на капітальний ремонт основних засобів, облік яких ведеться на рахунку 86 "Амортизаційний фонд" субрахунок 3 "На капітальний ремонт". На субрахунок 3 за станом на 1 січня 1995 р. оборотами поточного року зараховується у кореспонденції з рахунком 89 "Резерв майбутніх витрат і платежів" сальдо резерву на ремонт основних засобів.
( Пункт 2.35 із змінами, внесеними згідно з Інструкцією МінфінуN 10 від 01.02.94, Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94, N 19 від 08.02.95 ).
2.36. У статті "Розрахунки з учасниками" показується заборгованість за розрахунками з учасниками підприємства по виплаті їм доходів /дивідендів/ від участі на паях.
2.37. У статті "Доходи майбутніх періодів" показуються кошти, що одержані у звітному році, але відносяться до наступних звітних періодів (орендна плата, квартирна плата тощо), а також інші суми, облік яких ведеться на рахунку 83 "Доходи майбутніх періодів" відповідно до встановленого порядку. У цій статті показуються наступні надходження заборгованості по недостачах, що виявлені у звітному періоді за минулі роки, і різниця між вартістю товарно-матеріальних цінностей, яких не вистачає, по облікових цінах і цінах, по яких визначена матеріальна шкода.
Вказівки про порядок оцінки шкоди від розкрадення, нестачі, знищення та зіпсування матеріальних цінностей затверджені постановою Головного управління цінової політики Міністерства економіки України від 30 квітня 1992 р. N 16.
При заповненні цієї статті у тих випадках, коли судом виноситься рішення про часткове відшкодування шкоди, що пред'явлена підприємством до стягнення, на рахунку 83 "Доходи майбутніх періодів" повинна залишитися сума різниці в цінах по недостаючих цінностей в частині, яка присуджена судом до стягнення, обчисленої виходячи з пропорції вартості шкоди, що пред'явлена до стягнення, і суми, яка стягується. На решту суми різниці сторнується кредит рахунку 63 у кореспонденції з рахунком 72.
При списанні вартості товарно-матеріальних цінностей, яких не вистачає або які викрадені, суми торговельних націнок (знижок), що відносяться до вказаних цінностей в торговельних, постачальницьких і збутових організаціях та на підприємствах громадського харчування, відображаються по дебету рахунку 42 "Торговельна націнка" і кредиту рахунку 83.
2.38. У статті "Резерви наступних витрат і платежів показуються залишки сум на покриття наступних витрат і платежів, які зарезервовані у витратах виробництва (обігу) у встановленому порядку на наступну оплату відпусток працівникам та винагороди за чинним законодавством за вислугу років, включаючи відрахування на державне соціальне страхування з цих сум, виробничих затрат по підготовчих роботах у сезонних галузях промисловості, наступні затрати для ремонту предметів прокату та інших резервів, створення яких в установленому порядку погоджено з Міністерством фінансів.
( Пункт 2.38 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну N 65 від 26.07.94, N 19 від 08.02.95 ).
2.39. У статті "Нерозподілений прибуток минулих років" показується залишок не розподіленого прибутку минулих років, облік якого ведеться на рахунку 96 "Нерозподілений прибуток /непокриті збитки/ минулих років. Після складання і затвердження річного бухгалтерського звіту кредитове сальдо з рахунку 86 "Прибутки і збитки" на кінець звітного року оборотами у першому після звітного року місяці списується в кредит рахунку 96.
За прийняттям в установленому порядку рішеннями про його спрямування підприємства списують нерозподілений прибуток минулих років у кореспонденції з кредитом рахунків : 75 "Розрахунки з учасниками. і 70 "Розрахунки по оплаті праці" - якщо його спрямовано на виплату дивідендів; 88 "Фонди спеціального призначення" - якщо його спрямовано на створення /поповнення/ резервного /страхового/ фонду; 85 "Статутний фонд" - якщо його спрямовано на збільшення статутного фонду; 87 "Фонди економічного стимулювання" - якщо його спрямовано у фонди, створення яких на підприємстві передбачено установчими документами.
2.39.1. У вільному рядку 475 "Заборгованість за майно в оренді (99)" показується заборгованість за орендарями по переданих в оренду цілісних майнових комплексах, облік якої здійснюється відповідно до Порядку, що наведено у пункті 2.8.1 Інструкції.
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65від 26.07.94 ).
2.40. У статті "Прибуток" відображається окремо балансовий прибуток звітного року та його використання на протязі року без включення даних у валюту балансу. Нерозподілений прибуток звітного року визначається як різниця між сумою одержаного у звітному році прибутку та сумою його використання на протязі року. Перевищення дебетового сальдо рахунку 81 проти кредитового сальдо рахунку 80 за звітний період показується протягом звітного року у статті "Збитки звітного року" активу балансу без додаткових записів на рахунках бухгалтерського обліку.
( Доповнено згідно з Інструкцією Мінфіну N 10від 01.02.94 ); Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )
По завершенні року до складання річного звіту на суму використаного прибутку в бухгалтерському обліку кредитується рахунок 81 "Використання прибутку" у кореспонденції з дебетом рахунку 80 "Прибутки і збитки".
2.41. У статті "Довгострокові кредити" показуються погоджені з банками суми заборгованості по одержаних від них на строк більше одного року кредитах.
2.42. У статті "Кроткострокові кредити" показуються погоджені з банками суми заборгованості по одержаних від них короткострокових (з строком погашення до 1 року) кредитів.
2.43. У статтях "Довгострокові кредити та позки, що не погашені у строк" та "Короткострокові кредити та позики, що не погашені у строк" показується прострочена заборгованість по одержаних кредитах банків та інших позиках.
2.44. У статтях "Короткострокові позикові кошти" і "Довгострокові позикові кошти" показуються відповідно суми заборгованості по одержаних коштах на кредитування податку на добавлену вартість та заборгованість підприємств по податковому кредиту, а також сума фінансової допомоги на зворотній основі, порядок бухгалтерського обліку якої роз'яснено листом Міністерства фінансів України від 17 лютого 1994 р. N 18-422 "Про бухгалтерський облік фінансової допомоги на зворотній основі". У цих статтях показуються також суми, що надійшли від реалізації облігацій, які випущені акціонерним товариством для залучення додаткових коштів з відображенням в обліку по дебету рахунків грошових коштів в кореспонденції з рахунком 95 "Інші позикові кошти" .
( Доповнено згідно з Наказом Мінфіну N 65 від 26.07.94 )