• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо відмови у митному оформленні товарів, які ввозяться на митну територію України, з відстрочкою сплати імпортером податкового зобовязання шляхом видачі податкового векселя

Державна митна служба України  | Лист від 15.01.2007 № 1
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.01.2007
  • Номер: 1
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.01.2007
  • Номер: 1
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГРОМАДСЬКА РАДА ПРИ ДЕРЖАВНІЙ МИТНІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ
Л И С Т
15.01.2007 N 1
Заступнику Голови Державної
митної служби України
п. Шейку О.П.
Щодо відмови у митному оформленні товарів, які ввозяться на митну територію України, з відстрочкою сплати імпортером податкового зобов'язання шляхом видачі податкового векселя
Шановний Олександре Петровичу!
Громадська рада при Державній митній службі України висловлює Вам свою повагу та звертається з наступного питання.
У зв'язку з численними запитами від Громадських рад при митницях, регіональних митницях та з метою однозначного тлумачення законодавства України, повідомляю, що з 1 січня 2007 року митні органи України відмовляють у митному оформленні товарів, які ввозяться на митну територію України з відстрочкою сплати імпортером податку на додану вартість шляхом видачі податкового векселя.
У картках відмови, як причина зазначається: "неможливість сплати ПДВ податковим векселем", з посиланням на положення:
- підпункту 7 частини третьої розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 30.11.2006 року за N 398-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування", який встановлює, що у 2007 році забороняється надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами), крім надання інвестиційного податкового кредиту з податку на прибуток";
- статті 65 Закону України від 1912.2006 року N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яка установлює, що у 2007 році заборонено надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами)":
- частини другої статті 4 "Склад бюджетного законодавства" Бюджетного кодексу України N 2542-III від 21.06.2001 року, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України".
Відповідно з законом України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", а саме пунктом 1.16, податковий вексель це не що інше, як відстрочення сплати податку на додану вартість.
Примітка. "Податковий вексель - це письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України".
Митні органи вимагають сплати ПДВ у грошовій формі.
Згідно з пунктом 51 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія пункту 11.5 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" зупиняється на 2007 рік тільки в частині застосування цього пункту для операцій з ввезення на митну територію України товарів за товарною позицією 2711 згідно УКТ ЗЕД.
Тому пункт 11.5 до решти товарів є чинним і діє у наступній редакції:
"11.5. З моменту набрання чинності цим Законом платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю, один примірник якого залишається в органі митного контролю, другий надсилається органом митного контролю на адресу органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку, а третій залишається платнику податку..."
Також Указом Президента України від 28 грудня 2006 року N 1154/2006 введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України "Про заходи щодо попередження і нейтралізації загроз національній безпеці, пов'язаних із нестабільністю правового регулювання відносин у сфері адміністрування податку на додану вартість", у відповідності з яким Кабінету Міністрів України виходячи з пріоритетних напрямів реформування системи адміністрування податку на додану вартість, визначених пунктом 2 цього Рішення, розробити та у двомісячний строк подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до законодавчих актів з питань ПДВ, передбачивши:
а) внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість", зокрема в частині:
- застосування податкових векселів при здійсненні імпортних операцій лише за наявності заборгованості з відшкодування ПДВ, підтвердженої органами державної податкової служби".
Аналогічне питання розглядалось президією Вищого господарського суду України у 2005 році, про що були прийняті рекомендації від 14.07.2005 р. N 04-5/218 (витяг із тексту додається), де чітко зазначалось, що згідно з пунктом 11.4 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми зазначеного Закону. Це правило не поширюється на міжнародний договір (угоду), згода на обов'язковість якого (якої) надана Верховною Радою України.
Потрібно мати на увазі, що закони про Державний бюджет України на відповідний рік не можуть бути застосовані при вирішенні спорів даної категорії, оскільки вони не є законами про оподаткування, а відповідні зміни на підставі цих законів до Закону України "Про податок на додану вартість", який є спеціальним законом про оподаткування, не вносилися.
У грудні 2006 року Україна приєдналась до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур (ЗУ від 5 жовтня 2006 року N 227-V. Стандартне правило 4.15, пункту В, Розділу "Мита та податки", Додатка II Кіотської конвенції "В. Відстрочка сплати мит та податків" передбачає можливість відстрочки сплати мит та податків у випадках коли це передбачає національне законодавство. А стандартне правило 4.17 передбачає, що відстрочка по сплаті мит та податків може складати не менше чотирнадцяти днів. Таким чином заборона застосування вексельної форми сплати ПДВ суперечить нормам Міжнародного права.
Враховуючи вище зазначене, просимо надати вичерпні роз'яснення з приводу правомірності відмови митних органів у митному оформленні імпортованого товару з використанням податкових векселів.
Додаток: витяг із тексту рекомендації від 14.07.2005 р. N 04-5/218 - на 1 аркуші.
З повагою та надією на взаєморозуміння,
Голова Громадської ради
при Державній митній службі України


С.І.Трусов