• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування змін, внесених постановою КМУ від 12.01.2022 р. № 2

Міністерство економіки України | Лист від 23.02.2022 № 4708-06/8717-07
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.02.2022
  • Номер: 4708-06/8717-07
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.02.2022
  • Номер: 4708-06/8717-07
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 23.02.2022 р. № 4708-06/8717-07
Щодо застосування змін, внесених постановою КМУ від 12.01.2022 р. № 2
Міністерство економіки України розглянуло Ваше звернення '…' щодо практичного застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 р. № 2 "Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я" (далі – Постанова № 2) та повідомляє.
1) чи поширюються норми Постанови № 2 на комунальні некомерційні заклади охорони здоров’я (далі – КНП)? Яким чином забезпечувати виконання Постанови № 2 для медичних працівників КНП?
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови № 2 її норми поширюються на медичних працівників закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності.
За інформацією МОЗ, викладеною у листі до Мінекономіки від 18.02.2022 р. № 10-10/4849/2-22, під час визначення сфери поширення дії Постанови № 2 доцільно керуватися такими нормативно-правовими актами:
наказ МОЗ від 28.10.2002 р. № 385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських посад, посад фармацевтів, посад фахівців з фармацевтичною освітою (асистентів фармацевтів), посад професіоналів у галузі охорони здоров’я, посад фахівців у галузі охорони здоров’я та посад професіоналів з вищою немедичною освітою у закладах охорони здоров’я", у тому числі структурних підрозділах, що здійснюють медичну діяльність установ, закладів та організацій незалежно від підпорядкування '…';
наказ МОЗ від 06.07.2015 р. № 408 "Про затвердження Типового положення про університетську клініку вищого навчального закладу (закладу післядипломної освіти)" '…'.
Статтею 3 Основ визначено, що заклад охорони здоров’я це юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основними завданнями яких є забезпечення медичного обслуговування населення та/або надання реабілітаційної допомоги на основі відповідної ліцензії та забезпечення професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Пунктом 15 частини першої статті 7 та частиною першою статті 9 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" встановлено, що медична практика підлягає ліцензуванню та ліцензіат зобов’язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності, а здобувач ліцензії для її отримання – відповідати ліцензійним умовам.
Відповідно до Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 410, надавач медичних послуг зобов’язаний протягом строку дії договору забезпечувати виплату заробітної плати у розмірі не меншому, ніж передбачено підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 2.
Для медичних працівників, які залучені виключно до надання первинної медичної допомоги (лікарів або молодших спеціалістів з медичною освітою (фахових молодших бакалаврів), фахівців з початковим рівнем (короткий цикл) вищої освіти, першим (бакалаврський) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства, які входять до команди з надання первинної медичної допомоги такого лікаря), норми Постанови № 2 застосовуються у разі, коли лікаря обрали не менше ніж 70 % пацієнтів оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги.
Умови оплати праці працівників КНП встановлюються відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП), статті 15 Закону України "Про оплату праці" (далі – Закон № 108/95-ВР), якими визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Для забезпечення виконання підпункту 1 пункту 1 Постанови № 2 закладами охорони здоров’я комунальної форми власності, в тому числі комунальними некомерційними підприємствами, можуть встановлюватися додаткові доплати та надбавки медичним працівникам. Зазначене питання вирішується КНП самостійно відповідно до статті 97 КЗпП, статті 15 Закону № 108/95-ВР.
У разі необхідності протягом строку дії колективного договору до нього можуть вноситися зміни і доповнення, зокрема щодо умов оплати праці, за взаємною згодою сторін в порядку, визначеному колективним договором (згідно зі статтею 14 Закону України "Про колективні договори і угоди").
Разом з тим, у межах фонду оплати праці здійснюється диференціація заробітної плати медичним праівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності шляхом встановлення доплат та надбавок з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
2) щодо особливостей застосування підпункту 3 пункту 1 Постанови № 2 для комунальних некомерційних підприємств
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 надбавки, установлені з урахуванням положень підпункту 2 пункту 1 цієї постанови (передбачені у підпункті "а" підпункту 2 пункту 3 постанови КМУ від 30.08.2002 р. № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери"), не враховуються під час установлення доплат та інших надбавок медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності.
Керуючись аналогією права, надбавки, що нараховуються медичним працівникам КНП на виконання положень Постанови № 2, не враховуються під час встановлення інших складових додаткової заробітної плати.
3) щодо нарахування та виплати заробітної плати у розмірі 20000 (13500) гривень Підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 2 встановлені розміри нарахованої заробітної плати, тобто до здійснення обов’язкових відрахувань відповідно до чинного законодавства.
У разі встановлення медичному працівнику неповного робочого дня або неповного робочого тижня, а також під час невиконання працівником у повному обсязі встановленої норми тривалості робочого часу оплата праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу.
Водночас зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер.
Заступник Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор ДЯДЮРА