• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330)

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки  | Кодекс України, Кодекс, Закон від 07.12.1984 № 8073-X
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки
  • Тип: Кодекс України, Кодекс, Закон
  • Дата: 07.12.1984
  • Номер: 8073-X
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки
  • Тип: Кодекс України, Кодекс, Закон
  • Дата: 07.12.1984
  • Номер: 8073-X
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
Стаття 239. Органи охорони водних ресурсів
Органи по регулюванню використання і охороні вод системи Міністерства меліорації і водного господарства СРСР розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил охорони і використання водних ресурсів (стаття 48, статті 59-61 (за винятком випадків забруднення і засмічення підземних вод або порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричинило забруднення цих вод), стаття 62).
Органи системи Міністерства геології СРСР розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 59-61 цього Кодексу, у випадках забруднення і засмічення підземних вод або порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричинило забруднення цих вод.
Від імені органів, зазначених у цій статті, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) головний державний інспектор по регулюванню використання і охороні вод СРСР та його заступники, головний державний інспектор по регулюванню використання і охороні вод Української РСР та його заступники, головні державні басейнові (територіальні) інспектори по регулюванню використання і охороні вод та їх заступники; заступник Міністра геології СРСР, який відає питаннями контролю за охороною підземних вод, начальник Управління гідрогеологічних робіт Міністерства геології СРСР, заступник Міністра геології Української РСР, який відає питаннями контролю за охороною підземних вод, - штраф на громадян до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) старші державні інспектори по регулюванню використання і охороні вод, начальники територіальних виробничих геологічних об'єднань (управлінь і трестів) системи Міністерства геології СРСР - штраф на громадян до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) державні інспектори по регулюванню використання і охороні вод - штраф на громадян до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
( Стаття 239 із змінами, внесеними згідно із Законом N 55/97-ВР від 07.02.97 )
Стаття 240. Органи рибоохорони
Органи рибоохорони розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил рибальства та охорони рибних запасів, передбачені статтями 50, 85, 85-1, 86-1, 88-1, 91-2 і 188-5 цього Кодексу.
Від імені органів рибоохорони розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: начальник Головрибводу Міністерства рибного господарства України та його заступники, начальники басейнових управлінь по охороні, відтворенню рибних ресурсів і регулюванню рибальства та їх заступники, начальники відділів рибоохорони зазначених басейнових управлінь, начальники державних інспекцій рибоохорони, старші державні інспектори та державні інспектори рибоохорони.
( Стаття 240 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 2010-11від 03.04.86, в редакції Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
Стаття 241. Органи лісового господарства
Органи лісового господарства розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 49, 63-70, 73, 75, 77, 188-5 цього Кодексу.
Від імені органів лісового господарства розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: Міністр лісового господарства України та його заступники, начальник, його заступники та спеціалісти управління охорони і захисту лісу Міністерства лісового господарства України, керівники, головні лісничі, начальники, старші інженери та інженери відділів охорони і захисту лісу державних органів лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей, керівники, головні лісничі, старші інженери та інженери по охороні і захисту лісу держлісгоспів та інших державних лісогосподарських підприємств і організацій, начальник, заступник начальника з льотно-виробничої служби, командири авіаланок, старші льотчики-спостерігачі та льотчики-спостерігачі баз авіаційної охорони лісів, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу.
Старшими інженерами та інженерами відділів охорони, захисту лісу державних органів лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей, старшими інженерами та інженерами по охороні і захисту лісу держлісгоспів та інших державних лісогосподарських підприємств і організацій, старшими льотчиками-спостерігачами та льотчиками-спостерігачами баз авіаційної охорони лісів, лісничими, помічниками лісничих та майстрами лісу штраф до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за правопорушення, передбачені статтями 70, 73 та 77 цього Кодексу, може стягуватися на місці.
( Стаття 241 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 2010-11від 03.04.86, в редакції Закону N 81/96-ВР від 06.03.96, іззмінами, внесеними згідно із Законом N 55/97-ВР від 07.02.97 )
Стаття 242. Органи мисливського господарства
Органи мисливського господарства розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил ведення мисливського господарства і полювання, передбачені статтями 50, 85, 85-1, 88-1, 91-2, 163 і 188-5 цього Кодексу.
Від імені органів мисливського господарства розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: Міністр лісового господарства України і його заступники, начальник управління мисливського господарства Міністерства лісового господарства України та його заступники, керівники, головні лісничі державних органів лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей, керівники та головні лісничі держлісгоспів, інших державних лісогосподарських підприємств і організацій, а також державних лісомисливських і державних мисливських господарств.
( Стаття 242 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 2010-11від 03.04.86, в редакції Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
Стаття 242-1. Органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України
Органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50, 52-55, 57 - 74, 76 - 83, статтями 85, 85-1, 86-1 - 88-2, статтею 89 (щодо диких тварин), статтями 90 - 91-2, 95, 153, 163 і 188-5.
Від імені органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50, 52- 55, 57 - 74, 76 - 83, статтями 85, 85-1, 86-1 - 88-2, статтею 89 (щодо диких тварин), статтями 90 - 91-2, 95, 153, 163, 188-5 (щодо вимог з охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів і радіаційної безпеки) цього Кодексу, - Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного, Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища;
2) за правопорушення, передбачені статтями 95, 188-5 цього Кодексу, - начальник Головної державної інспекції по нагляду за ядерною безпекою України та його заступники.
Старшими державними інспекторами та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища штраф до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за правопорушення, передбачені статтями 70, 73, 77, 90, 91 та 153 цього Кодексу, може стягуватися на місці.
( Кодекс доповнено статтею 242-1 згідно із Законом N 3176-12 від 04.05.93; із змінами, внесеними згідно із ЗаконамиN 8/95-ВР від 19.01.95, N 81/96-ВР від 06.03.96, N 55/97-ВР від07.02.97 )
Стаття 243. Органи Державної інспекції електрозв'язку Адміністрації зв'язку України
Органи Державної інспекції електрозв'язку Адміністрації зв'язку України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про зв'язок (статті 144, 145, 147 - 148-4, 188-7 ).
Від імені органів, зазначених у цій статті, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення мають право начальник Державної інспекції електрозв'язку Адміністрації зв'язку України начальники регіональних інспекцій електрозв'язку.
( Стаття 243 в редакції Закону N 386/96-ВР від 01.10.96 )
Стаття 244. Органи держсільтехнагляду
Органи державного нагляду за технічним станом машин і обладнання у сільському господарстві розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (стаття 108).
Від імені органів держсільтехнагляду розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право інженери-інспектори держсільтехнагляду управлінь сільського господарства виконавчих комітетів районних Рад народних депутатів.
Стаття 244-1. Органи, які здійснюють державний пробірний нагляд
Органи, які здійснюють державний пробірний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил одержання, витрачання, обліку, зберігання дорогоцінних металів і каменів або виробів, що їх містять, а також збору і здачі в державний фонд їх лому і відходів (стаття 189-1).
Від імені органів, які здійснюють державний пробірний нагляд, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення на посадових осіб мають право:
голова Державної пробірної палати України і його заступники - штраф до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
начальники регіональних державних управлінь пробірного нагляду Державної пробірної палати України - штраф до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
( Кодекс доповнено статтею 244-1 згідно з Указом ПВР N 2010-11 від 03.04.86, із змінами, внесеними згідно із ЗакономN 55/97-ВР від 07.02.97 )
Стаття 244-2. Органи Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України
Органи Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з ухиленням від реєстрації в органах Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України та порушенням порядку обчислення і сплати внесків на соціальне страхування (стаття 165-1).
Від імені Пенсійного фонду України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова правління Пенсійного фонду України та його заступники, начальники республіканського (Автономна Республіка Крим), обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь і їх заступники, а також начальники районних, міських, районних у містах відділів цього фонду.
Від імені Фонду соціального страхування України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та його заступники, директори виконавчих дирекцій Кримського республіканського, обласних, Київського міського відділень цього Фонду та їх заступники.
( Кодекс доповнено статтею 244-2 згідно із Законом N 2704-12 від 16.10.92; із змінами, внесеними згідно із Законом N 305/95-ВР від 13.07.95 )
Стаття 244-3. Органи державної статистики
Органи державної статистики розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку подання статистичних даних (стаття 186-3).
Від імені органів державної статистики розглядати справи і накладати адміністративні стягнення мають право Міністр статистики України та його заступники, начальники управління статистики Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики, районних, міських відділів статистики та їх заступники.
( Доповнено статтею 244-3 згідно із Законом N 3350-12 від30.06.93 )
Стаття 244-4. Органи Державного комітету України у справах захисту прав споживачів
Органи Державного комітету України у справах захисту прав споживачів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про захист прав громадян-споживачів (статті 42-2, 155, 156, 156-1, 167 - стосовно правопорушень під час реалізації продукції промисловими підприємствами громадянам-споживачам, статті 168, 168-1, 170 - стосовно правопорушень під час транспортування, зберігання і використання продукції, призначеної для реалізації громадянам-споживачам, статті 170-1 - щодо правопорушень під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг громадянам-споживачам, стаття 172 - стосовно порушень на підприємствах (в організаціях) торгівлі, громадського харчування, сфери послуг і громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю, стаття 188-2).
Від імені органів Державного комітету України у справах захисту прав споживачів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
Голова Державного комітету України у справах захисту прав споживачів та його заступники;
начальники управлінь у справах захисту прав споживачів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники.
( Частину третю статті 244-4 виключено на підставі Закону N 23/97-ВР від 23.01.97 )
Штрафи у розмірі до двадцяти мінімальних заробітних плат накладаються Головою Державного комітету України у справах захисту прав споживачів та його заступниками, начальниками управлінь у справах захисту прав споживачів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступниками. Штрафи у розмірі понад двадцять мінімальних заробітних плат накладаються Головою Державного комітету України у справах захисту прав споживачів та його заступниками.
( Доповнено статтею 244-4 згідно із Законами N 3350-12 від30.06.93; N 3683-12 від 15.12.93; із змінами, внесеними згідно ізЗаконами N 79/95-ВР від 01.03.95, N 23/97-ВР від 23.01.97 )
Стаття 244-5. Органи державного контролю за цінами
Органи державного контролю за цінами розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами (статті 165-2, 188-3).
Від імені органів державного контролю за цінами розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право начальник Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки України та його заступники, начальники державних інспекцій з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та їх заступники.
( Доповнено статтею 244-5 згідно із Законом N 179/94-ВР від22.09.94 )
Стаття 244-6. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів чи споруд, недодержанням державних стандартів, норм і правил під час проектування і будівництва, а також самовільним будівництвом будинків або споруд (статті 79-1, 96, 97).
Від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право начальник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві і Севастополі, містах обласного підпорядкування.
( Доповнено статтею 244-6 згідно із Законом N 209/94-ВР від14.10.94 )
Стаття 244-7. Органи Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації
Органи Держстандарту України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства в галузі стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації (стаття 167 - за винятком правопорушень під час реалізації продукції промисловими підприємствами громадянам-споживачам; статті 169, 170 - за винятком правопорушень під час транспортування, зберігання і використання продукції, призначеної для реалізації громадянам-споживачам; стаття 170-1 - за винятком правопорушень під час випуску, реалізації товарів, виконання робіт та надання послуг громадянам-споживачам, статті 171, 172, 172-1).
Від імені органів Держстандарту України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
Голова Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації і його заступники;
директори центрів стандартизації, метрології та сертифікації Автономної Республіки Крим, області, міста та їх заступники.
( Доповнено статтею 244-7 згідно із Законом N 79/95-ВР від01.03.95 )
Розділ IV. ПРОВАДЖЕННЯ В СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
Глава 18
ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 245. Завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення соціалістичної законності.
Стаття 246. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається Основами законодавства Союзу РСР і союзних республік про адміністративні правопорушення, законодавчими актами СРСР, постановами Ради Міністрів Української СРСР, цим Кодексом, іншими законодавчими актами Української РСР і постановами Ради Міністрів Української РСР.
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних (міських) народних судах визначається законодавчими актами Української СРСР, цим Кодексом та іншими законодавчими актами Української РСР.
Стаття 247. Обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованого рішення товариського суду, якщо матеріали було передано до товариського суду органом (посадовою особою), який має право накладати адміністративне стягнення по даній справі, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справи;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Стаття 248. Розгляд справи про адміністративне правопорушення на засадах рівності громадян
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин.
Стаття 249. Відкритий розгляд справи про адміністративне правопорушення
Справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито.
З метою підвишення виховної і запобіжної ролі провадження в справах про адміністративні правопорушення такі справи можуть розглядатися безпосередньо в трудових колективах, за місцем навчання або проживання порушника.
Стаття 250. Прокурорський нагляд за виконанням законів при провадженні в справах про адміністративні правопорушення
Прокурор, заступник прокурора, здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів при провадженні в справах про адміністративне правопорушення має право: порушувати провадження в справі про адміністративне правопорушення; знайомитися з матеріалами справи; перевіряти законність дій органів (посадових осіб) при провадженні в справі; брати участь у розгляді справи; заявляти клопотання; давати висновки з питань, що виникають під час розгляду справи; перевіряти правильність застосування відповідними органами (посадовими особами) заходів впливу за адміністративні правопорушення; опротестовувати постанову і рішення по скарзі в справі про адміністративне правопорушення; зупиняти виконання постанови, а також вчиняти інші передбачені законом дії.
( Стаття 250 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92)
Стаття 251. Докази
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
( Стаття 251 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР N 1369-12від 29.07.91, N 1818-12 від 15.11.91 )
Стаття 252. Оцінка доказів
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і соціалістичною правосвідомістю.
Стаття 253. Передача матеріалів прокурору, органу попереднього слідства або дізнання
Якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору, органу попереднього слідства або дізнання.
Глава 19
ПРОТОКОЛ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ
Стаття 254. Складення протоколу про адміністративне правопорушення
Про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол не складається у випадках, коли відповідно до законодавства штраф накладається і стягується, а попередження фіксується на місці вчинення правопорушення (стаття 258).
Стаття 255. Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення
У справах про адміністративні правопорушення, що разглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати:
1) уповноважені на те посадові особи:
органів внутрішніх справ (частина перша статті 44, статті 44-1, 46-1, стаття 92, частина перша статті 106-1, частина п'ята статті 121, частина друга статті 130, стаття 136 (про порушення на автомобільному транспорті)), статті 148, 151, 154 - 160-2, 160-4, 164 - 166, 173-174, 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 179-188, 189-196, 208-1);
( Абзац третій пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац третій пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
державної лісової охорони СРСР, лісової охорони міністерства, державного комітету, відомства, виконавчого комітету міської Ради народних депутатів, міжгосподарського підприємства (організації)
( Абзац третій пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
державної лісової охорони СРСР, лісової охорони міністерства, державного комітету, відомства, виконавчого комітету міської Ради народних депутатів, міжгосподарського підприємства (організації) по веденню лісового господарства і лісової охорони колгоспу (статті 49, 63-76);
( Абзац четвертий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 3176-12 від 04.05.93 )
органів Державного комітету Української РСР по охороні природи (стаття 50, частина друга статті 83, статті 87-91, 163);
( Абзац п'ятий пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац п'ятий пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
органів, що здійснюють державний нагляд за додержанням правил полювання (стаття 163);
органів державного пожежного нагляду (стаття 183);
органів системи Міністерства охорони здоров'я СРСР (статті 45, 46, статті 167-170 (про правопорушення, зв'язані з невідповідністю лікарських засобів вимогам стандартів і технічних умов), стаття 183);
( Абзац восьмий пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96)( Абзац восьмий пункту 1 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96)
органів Державного комітету України по земельних ресурсах (статті 52, 53-1, 54);
органів державної служби з карантину рослин (статті 105 - 106-2);
( Абзац десятий пункту 1 частини першої статті 255 виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
органів державного геологічного контролю системи Міністерства геології СРСР (стаття 58 (про порушення, вчинені не в процесі розробки родовищ корисних копалин);
( Абзац одинадцятий пункту 1 частини першої статті 255 виключено на підставі Закону N 3176-12 від 04.05.93 )
органів системи Державного комітету СРСР по гідрометеорології і контролю природного середовища (статті 78-82, частина перша статті 83, стаття 84 (крім порушень санітарно-гігієнічних правил і норм по охороні атмосферного повітря, а також правопорушень, зв'язаних з перевищенням нормативів рівня шуму, утворюваного автомототранспортними засобами під час роботи);
( Абзац дванадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 308/97-ВР від 04.06.97 )( Абзац дванадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 308/97-ВР від 04.06.97 )
районного (міського)
( Абзац дванадцятий пункту 1 частини першої статті 255 виключено на підставі Закону N 308/97-ВР від 04.06.97 )
районного (міського) військового комісаріату (статті 211-2 - 211-6);
органів охорони пам'яток історії та культури (стаття 92) ;
( Абзац чотирнадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 209/94-ВР від 14.10.94 )( Абзац чотирнадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 209/94-ВР від 14.10.94 )
інспекції архітектурно-будівельного контролю Державного комітету Української РСР у справах будівництва або інших органів за дорученням виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів (статті 96, 97);
органів державного енергонагляду (статті 98, 103-1);
органів державного газового нагляду (статті 101-103);
(Абзаци сімнадцятий та вісімнадцятий пункту 1 частини першої статті 255 замінені одним абзацом згідно з Законом N 3785-12 від 23.12.93) органів Міністерства транспорту України (статті 136, 141, 142);
органів зв'язку (статті 144 - 148-4, 188-7 );
( Абзац двадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключений згідно з Законом N 4040-12 від 25.02.94 )( Абзац двадцятий пункту 1 частини першої статті 255виключений згідно з Законом N 4040-12 від 25.02.94 )
органів Міністерства житлово-комунального господарства Української РСР (статті 103-1, 103-2, 149-154, 183 );
органів Державного комітету України у справах захисту прав споживачів (статті 42-2, 155, 156, 156-1)
фінансових органів (статті 164, 164-1, 165);
( Абзац двадцять третій пункту 1 частини першої статті 255виключений на підставі Закону N 79/95-ВР від 01.03.95 )( Абзац двадцять третій пункту 1 частини першої статті 255виключений на підставі Закону N 79/95-ВР від 01.03.95 )
Державного комітету СРСР по стандартах та його органів, які здійснюють державний контроль за стандартами і засобами вимірювань (статті 42-2, 167-172);
підприємств і організацій, у віданні яких є електричні мережі (статті 99, 100, 103-1);
підприємств і організацій, які експлуатують магістральні трубопроводи (стаття 138);
( Абзац двадцять шостий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац двадцять шостий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
заповідників та інших особливо охоронюваних територій (стаття 50, частина друга статті 83, стаття 85 (крім порушень правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів), статті 87-89, частина друга статті 91);
( Абзац двадцять сьомий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац двадцять сьомий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
органів, які здійснюють державний і відомчий контроль за охороною і використанням тваринного світу (стаття 50, частина друга статті 83, стаття 85 (крім порушень правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів), статті 87-89, частина друга статті 91);
органів державного санітарного нагляду (статті 42-1, 42-2, 46-1);
органів державного ветеринарного нагляду (статті 42-1, 42-2);
органів Міністерства праці та соціальної політики України (частина перша статті 41, статті 41-1, 41-2, 41-3, 188-1);
лабораторій радіаційного контролю міністерств і відомств Української РСР, організацій споживчої кооперації (стаття 42-2);
органів Державної інспекції Української РСР по контролю за вивезенням матеріальних цінностей (стаття 208-1);
( Абзац тридцять третій пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 179/94-ВР від 22.09.94 )( Абзац тридцять третій пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 179/94-ВР від 22.09.94 )
податкових інспекцій (стаття 160-3);
органів запису актів громадянського стану (стаття 212-1);
( Абзац тридцять п'ятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 3350-12 від 30.06.93 )( Абзац тридцять п'ятий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 3350-12 від 30.06.93 )
органів державної статистики (стаття 186-3);
( Абзац тридцять шостий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 75/95-ВР від 28.02.95 )( Абзац тридцять шостий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 75/95-ВР від 28.02.95 )
Державний комітет України з питань інтелектуальної власності (частина перша статті 164- 3) ;
органів Антимонопольного комітету України (стаття 164-3, 166-1 - 166-4);
( Абзац тридцять восьмий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 489/96-ВР від 13.11.96 )( Абзац тридцять восьмий пункту 1 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 489/96-ВР від 13.11.96 )
органів Національного банку України (стаття 164-4);
органів управління кіномережею та кінопрокату (статті 164-6 - 164-8);
1-1) посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів, місцевими органами державної виконавчої влади ( 97-1, 103-1, 103-2, 104, стаття 105 (за порушення правил боротьби з бур'янами), частина перша статті 106-1, статті 149-154, 155, 156, 158 -160-2, 160-4, 183, 185-1, 186-5; статті 78 - 84 (крім порушень санітарно-гігієнічних правил і норм по охороні атмосферного повітря, а також правопорушень, зв'язаних з перевищенням нормативів рівня шуму, утворюваного автомототранспортними засобами під час роботи);
2) адміністрація підприємств, установ і організацій (статті 51, 132, 179);
2-1) посадові особи, уповноважені відповідними міністерствами, відомствами і організаціями, у віданні яких перебувають аеродроми (частини перша, третя і четверта статті 111 (про порушення, вчинені на аеродромах, непідвідомчих Міністерству цивільної авіації СРСР, або в районі таких аеродромів));
3)
( Пункт 3 частини першої статті 255 виключено на підставіЗакону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Пункт 3 частини першої статті 255 виключено на підставіЗакону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
працівники охорони державних заповідників (частина перша статті 91);
3-1) працівники, які здійснюють охорону підприємств, установ, організацій (стаття 179);
3-2) судові виконавці, що перебувають при районних (міських) народних судах (стаття 51-1);
3-3) секретар судового засідання, секретар суду (статті 185-3, 185-5, частина перша статті 185-6);
3-4) слідчий, особа, яка провадить дізнання, секретар прокуратури (частина четверта статті 184, стаття 185-4, частина друга статті 185-6, стаття 185-8);
4) представники громадських організацій або органів громадської самодіяльності:
народний дружинник ( статті 92, 132, 148, 154, 160, 179, 185-7, 186-2, 186-4);
( Абзац третій пункту 4 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац третій пункту 4 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
громадський лісовий інспектор (статті 49, 50, 63-77, частина друга статті 83, стаття 85 (крім порушень правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів), статті 87-89, частина друга статті 91);
( Абзац четвертий пункту 4 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )( Абзац четвертий пункту 4 частини першої статті 255виключено на підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96 )
громадський інспектор охорони природи (статті 49, 50, 63-77, частина друга статті 83, стаття 85 (крім порушень правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів), статті 87-89, частина друга статті 91, стаття 163);
громадський інспектор Українського товариства охорони пам'яток історії та культури (стаття 92);
( Абзац шостий пункту 4 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96)( Абзац шостий пункту 4 частини першої статті 255 виключенона підставі Закону N 81/96-ВР від 06.03.96)
громадський інспектор Українського товариства мисливців і рибалок (стаття 163);
член інспекції робітничого контролю профспілок (стаття 155).
У справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222-244, 244-2 - 244-7 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів. Крім того, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати:
1) посадові особи органів, що здійснюють контроль за використанням нафтопродуктів у народному господарстві (стаття 161);
2) народний дружинник (статті 65, 66, 70, 73, 77, 82, 85 (за порушення правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів)), 85-1, 89-91, статті 121-128, частини перша і друга статті 129, частини перша і друга статті 130, статті 139, 140, 153 та 163 );
3) позаштатний інспектор Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР (частина перша, третя, четверта і п'ята статті 116, частина друга статті 116 1, частина третя статті 116-2, частина перша статті 117, стаття 118, частина третя статті 129, частини третя і четверта статті 130, частини перша і друга статті 131);
4) громадський лісовий інспектор (статті 63, 64-70, 73, 77);
громадський мисливський інспектор (статті 85, 85-1, 91-2 в частині порушення правил полювання);
громадський інспектор органів рибоохорони (стаття 85, 85-1, 91-2 в частині порушення правил рибальства і охорони рибних запасів);
громадський інспектор охорони навколишнього природного середовища (статті 65-1, 77, 77-1, 78, 82, 85, 85-1, 89 (щодо диких тварин), 90, 91, 91-2, 153, 163);
4-1) посадові особи підприємств, установ і організацій, що здійснюють охорону, використання і відтворення тваринного світу
5) посадові особи виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах, селищних і сільських Рад народних депутатів, органів, які здійснюють державний і відомчий контроль за охороною і використанням тваринного світу, посадові особи заповідників та інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду, працівники міліції (стаття 85 в частині порушення правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів);
6) посадові особи органів залізничного транспорту (стаття 123);
7) працівники відомчої, сільської пожежної охорони та члени добровільних пожежних дружин (команд), протипожежних об'єднань громадян (статті 120, 175, 188-8);
8) посадові особи військової автомобільної інспекції (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями і військовозобов'язаними, призваними на збори, - частина друга статті 122, статті 122-1, 123, частина перша статті 124, частина перша статті 130, а також про всі порушення правил дорожнього руху, вчинені особами (крім військовослужбовців і військовозобов'язаних, призваних на збори), які керують транспортними засобами Збройних Сил України та інших військових формувань);
9) адміністрація підприємств, установ і організацій (стаття 132);
10) посадові особи органів державної контрольно-ревізійної служби України (стаття 164-5);
11) посадові особи органів Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету України у справах захисту прав споживачів та органів державного контролю за цінами (стаття 155-1).
У справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статті 244-1 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи Управління дорогоцінних металів Міністерства фінансів СРСР і державних інспекцій пробірного нагляду Міністерства фінансів СРСР, які здійснюють ревізії і перевірки підприємств, установ і організацій, що перероблюють, застосовують і використовують дорогоцінні метали і камені у всіх видах і вироби, що їх містять.
У випадках, прямо передбачених законодавством, протоколи про адміністративні правопорушення можуть складати також посадові особи інших державних органів, представники громадських організацій і органів громадської самодіяльності.
( Стаття 255 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР N 316-11від 29.05.85, N 2010-11 від 03.04.86, N 2444-11 від 27.06.86,N 3282-11 від 19.12.86, N 3690-11 від 12.03.87, N 4134-11 від12.06.87, N 4135-11 від 12.06.87, N 4452-11 від 21.08.87, N4982-11 від 25.11.87, N 6347-11 від 03.08.88, N 7445-11від 27.04.89, N 7545-11 від 19.05.89, N 8411-11 від 23.11.89,N 8710-11 від 19.01.90, N 8711-11 від 19.01.90, N 9082-11 від20.04.90, N 9166-11 від 04.05.90, N 9280-11 від 14.05.90, N 647-12від 18.01.91, N 661-12 від 28.01.91, N 1369-12 від 29.07.91,N 1413-12 від 09.08.91, N 1818-12 від 15.11.91; Законами N 1255-12від 25.06.91, N 2354-12 від 15.05.92, N 2547-12 від 07.07.92, N2704-12 від 16.10.92, N 2857-12 від 15.12.92, N 2977-12 від03.02.93, N 2992-12 від 04.02.93, N 3039-12 від 03.03.93, N3134-12 від 22.04.93, N 3176-12 від 04.05.93, N 3350-12 від30.06.93, N 3582-12 від 11.11.93, N 3683-12 від 15.12.93, N3785-12 від 23.12.93, N 3888-12 від 23.12.94, N 3890-12 від28.01.94, N 4040-12 від 25.02.94, N 4044-12 від 25.02.94,N 155/94-ВР від 29.07.94, N 179/94-ВР від 22.09.94, N 209/94-ВРвід 14.10.94, N 244/94-ВР від 15.11.94, N 8/95-ВР від 19.01.95,N 64/95-ВР від 15.02.95, N 75/95-ВР від 28.02.95, N 79/95-ВР від01.03.95, N 123/95-ВР від 05.04.95, N 296/95-ВР від 11.07.95, N81/96-ВР від 06.03.96, N 323/96-ВР від 12.07.96, N 386/96-ВР від01.10.96, N 489/96-ВР від 13.11.96, N 497/96-ВР від 14.11.96, N23/97-ВР від 23.01.97, N 308/97-ВР від 04.06.97, N 651/97-ВР від19.11.97, N 666/97-ВР від 21.11.97 )
Стаття 256. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмовлення особи, яка вчинила правопорушення, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Стаття 257. Надіслання протоколу
Протокол надсилається органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Стаття 258. Випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається
Протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 70, 73, 77, 90, 91, 153, якщо розмір штрафу не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, статтею 107 (у випадках вчинення правопорушень, перелічених в частині третій статті 238) частиною третьою статті 109, статтями 110, 115, частинами першою, третьою і п'ятою статті 116, частиною третьою статті 116-2, частинами першою і третьою статті 117 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження на місці вчинення правопорушення), статтями 118, 119, частинами першою, другою і третьою статті 121, частинами першою, другою і третьою статті 122, статтею 125, частиною третьою статті 126, частинами першою та другою статті 127, статтями 134, 135 цього Кодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається. Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до законодавства штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
Якщо порушник оспорює стягнення, що на нього накладається за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, то складається протокол про адміністративне правопорушення.
( Стаття 258 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР N 2010-11від 03.04.86, N 3282-11 від 19.12.86, N 7542-11 від 19.05.89,N 1369-12 від 29.07.91, N 1818-12 від 15.11.91; Законами N 3785-12 від 23.12.93, N 81/96-ВР від 06.03.96, N 55/97-ВР від07.02.97 )
Стаття 259. Доставлення порушника
З метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в міліцію чи в штаб добровільної народної дружини по охороні громадського порядку працівником міліції або народним дружинником.
При вчиненні порушень правил користування засобами транспорту, правил щодо охорони порядку і безпеки руху, правил спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, правил пожежної безпеки, санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил на транспорті порушника може бути доставлено уповноваженою на те особою в міліцію, якщо у нього немає документів, що посвідчують особу, і немає свідків, які б могли повідомити необхідні дані про нього.
При вчиненні лісопорушень, порушень правил полювання, правил рибальства і охорони рибних запасів та інших порушень законодавства про охорону і використання тваринного світу, якщо особу порушника не може бути встановлено на місці порушення, працівники державної і відомчої лісової охорони, а в колгоспних лісах - працівники лісової охорони колгоспів або міжколгоспних лісгоспів (лісництв), уповноважені на те посадові особи органів, які здійснюють державний нагляд за додержанням правил полювання, органів рибоохорони, посадові особи інших органів, які здійснюють державний або відомчий контроль за охороною і використанням тваринного світу, посадові особи заповідників та інших особливо охоронюваних територій, а також працівники міліції можуть доставляти осіб, які вчинили ці правопорушення, у міліцію чи в приміщення виконавчого комітету селищної, сільської Ради народних депутатів. Доставлення порушника може провадитись також народними дружинниками, громадськими інспекторами охорони природи, громадськими мисливськими інспекторами, громадськими інспекторами органів рибоохорони та громадськими лісовими інспекторами.
При вчиненні правопорушень, зв'язаних з посяганням на охоронювані об'єкти, інше державне або громадське майно, порушника може бути доставлено працівниками воєнізованої охорони у службове приміщення воєнізованої охорони або в міліцію для припинення правопорушень, встановлення особи порушника і складення протоколу про правопорушення.
Доставлення порушника має бути проведено в можливо короткий строк.
Перебування доставленої особи в штабі добровільної народної дружини, приміщенні виконавчого комітету селищної, сільської Ради народних депутатів не може тривати більш як одну годину, якщо не встановлено інше.
( Стаття 259 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 2010-12від 03.04.86 )
Глава 20
АДМІНІСТРАТИВНЕ ЗАТРИМАННЯ. ОСОБИСТИЙ ОГЛЯД. ОГЛЯД РЕЧЕЙ І ВИЛУЧЕННЯ РЕЧЕЙ ТА ДОКУМЕНТІВ
Стаття 260. Заходи забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення
У випадках, прямо передбачених законодавчими актами Союзу РСР і Української РСР, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів.
Порядок адміністративного затримання, особистого огляду, огляду речей і вилучення речей та документів з метою, передбаченою цією статтею, визначається законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Стаття 261. Адміністративне затримання
Про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
На прохання особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушеня, про місце її перебування повідомляються її родичі, адміністрація за місцем роботи або навчання. Про затримання неповнолітнього повідомлення його батьків або осіб, які їх замінюють, є обов'язковим.
Стаття 262. Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання
Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може провадитися лише органами (посадовими особами), уповноваженими на те законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Адміністративне затримання провадиться:
1) органами внутрішніх справ - при вчиненні дрібного хуліганства, порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, при поширюванні неправдивих чуток, вчиненні злісної непокори законному розпорядженню чи вимозі працівника міліції, народного дружинника, а також військовослужбовця чи образи їх, публічних закликів до невиконання вимог працівника міліції, при прояві неповаги до суду, порушення правил про валютні операції, правил обігу наркотичних засобів або психотропних речовин, незаконного продажу товарів або інших предметів, дрібної спекуляції, торгівлі з рук у невстановлених місцях, при розпиванні спиртних напоїв у громадських місцях чи появі у громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, у випадках, коли є підстави вважати, що особа займається проституцією, при порушенні правил дорожнього руху, правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів та інших порушень законодавства про охорону і використання тваринного світу, а також в інших випадках, прямо передбачених законодавчими актами Союзу РСР і Української РСР;