• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Посібника тимчасового адміністратора банку

Національний банк України  | Постанова, Акт, Договір, Протокол, Інформація, Звіт, Кошторис, Зразок, Форма типового документа, Перелік від 24.12.2009 № 766 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Акт, Договір, Протокол, Інформація, Звіт, Кошторис, Зразок, Форма типового документа, Перелік
  • Дата: 24.12.2009
  • Номер: 766
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Акт, Договір, Протокол, Інформація, Звіт, Кошторис, Зразок, Форма типового документа, Перелік
  • Дата: 24.12.2009
  • Номер: 766
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
24.12.2009 № 766
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 376 від 13.09.2012 )
Про схвалення Посібника тимчасового адміністратора банку
З метою вдосконалення роботи тимчасових адміністраторів банків Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Схвалити Посібник тимчасового адміністратора банку, що додається.
2. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Н.В. Іваненко) довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України, а також тимчасових адміністраторів банків для керівництва та використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора - директора Дирекції з банківського регулювання та нагляду О.М. Бережного, Управління кризового менеджменту (Ю.Д. Петров).
4. Постанова набирає чинності з дня її підписання.
В.о. ГоловиА.В. Шаповалов
СХВАЛЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
24.12.2009 № 766
ПОСІБНИК
тимчасового адміністратора банку
Розділ I. Загальні положення
1. Посібник тимчасового адміністратора банку (далі - Посібник) розроблено відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон про банки), Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за № 845/6036 (зі змінами) (далі - Положення про застосування заходів впливу), інших законодавчих і нормативних актів, з метою надання допомоги тимчасовому адміністратору (керівникові тимчасової адміністрації) (далі - тимчасовий адміністратор) в його діяльності та для забезпечення виконання поставлених перед ним завдань.
2. Тимчасовий адміністратор здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України, у тому числі Закону про банки та Положення про застосування заходів впливу , постанови Правління Національного банку України про його призначення, договору про здійснення тимчасової адміністрації банку, укладеного між тимчасовим адміністратором і Національним банком України (далі - Національний банк), статуту банку.
Під час здійснення тимчасової адміністрації філій / представництв банку, що розташовані за межами України, застосовується також законодавство країни за їх місцезнаходженням.
3. Тимчасовий адміністратор використовує в роботі внутрішні положення банку і за потреби може внести зміни до них, відмінити діючі та/або видати нові положення.
4. Під час дії в банку тимчасової адміністрації на бланках, які містять найменування банку, а також на листах банку, які надсилаються електронною поштою, після найменування банку проставляється гриф "Тимчасова адміністрація".
5. Національний банк після прийняття постанови Правління Національного банку про призначення тимчасової адміністрації надає тимчасовому адміністратору копії останнього звіту про інспектування банку, висновку та звіту останньої аудиторської перевірки, довідку відповідного підрозділу банківського нагляду центрального апарату Національного банку про аналіз діяльності банку за результатами безвиїзного банківського нагляду та інспектування й іншу інформацію (за запитом), яка буде потрібна тимчасовому адміністратору.
6. Тимчасовий адміністратор для отримання роз'яснень з питань здійснення тимчасової адміністрації, не врегульованих законодавством, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, зобов'язаний звертатися до підрозділу банківського нагляду центрального апарату Національного банку, до повноважень якого належить контроль за діяльністю тимчасового адміністратора (далі - уповноважений структурний підрозділ Національного банку).
Розділ II. Заходи щодо встановлення контролю за банком
Глава 1. Заходи в перший день діяльності тимчасового адміністратора
1.1. Тимчасовий адміністратор приступає до виконання своїх обов'язків із дня призначення тимчасової адміністрації в банку, зазначеного в постанові Правління Національного банку.
Представник підрозділу банківського нагляду центрального апарату (територіального управління) Національного банку представляє керівництву і працівникам банку тимчасового адміністратора в день його призначення.
Тимчасовий адміністратор повинен мати два примірники засвідченої Національним банком копії постанови Правління Національного банку про призначення, один примірник якої вручає голові правління банку (або заступникові голови правління, який його заміщує). Особа, яка отримала зазначену копію, на примірнику копії постанови, що залишилася в тимчасового адміністратора, зазначає дату та час її отримання і ставить свій підпис.
У разі відсутності голови правління банку (або його заступника) тимчасовий адміністратор складає акт про неможливість вручення копії постанови Правління Національного банку, у якому зазначає дату та час, з якого він розпочинає роботу в банку.
Тимчасовий адміністратор проводить засідання з керівниками банку, на яке обов'язково мають бути запрошені голова спостережної ради банку та представник Національного банку.
1.2. Тимчасовий адміністратор видає накази:
про приступання до виконання повноважень тимчасового адміністратора та відсторонення на період тимчасової адміністрації від обов'язків керівників банку;
про передавання печаток, штампів, ключів від замків до дверей на зовнішніх входах до приміщень банку та внутрішніх приміщень, документів про всі сфери діяльності банку, матеріальних і грошових цінностей, основних засобів та інших активів банку (уключаючи ті, що обліковуються на позабалансових рахунках) уповноваженими особами банку уповноваженим особам, визначеним тимчасовим адміністратором;
про проведення інвентаризації готівки в операційній касі та інших цінностей у грошових сховищах банку, його філій та відділень (далі - відокремлені структурні підрозділи банку);
про організацію пропускного режиму в банку та порядок надання перепусток.
1.3. На виконання наказу про передавання майна складаються такі акти:
про приймання-передавання ключів від грошових сховищ, сейфів тощо, печаток, пломбірів, кліше, штампів;
про приймання-передавання печатки банку;
про приймання-передавання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї (за наявності в підрозділі інкасації вогнепальної зброї);
про приймання-передавання від керівництва банку документів відповідно до додатка 1 до цього Посібника. Тимчасовий адміністратор повинен встановити контроль за їх збереженням.
1.4. Тимчасовий адміністратор здійснює:
пломбування операційної каси та сховища і розпочинає проведення ревізії каси;
пломбування приміщень (складів), у яких зберігаються товарно-матеріальні цінності, і розпочинає ревізію основних засобів та інших необоротних активів.
1.5. Тимчасовий адміністратор зобов'язаний:
ужити заходів щодо заміни замків та обмеження доступу до ключів від замків до дверей на зовнішніх входах до приміщень банку та внутрішніх приміщень, у яких обробляються електронні документи, працює підрозділ банку, що здійснює окремі види професійної діяльності на ринку цінних паперів, міжбанківському ринку, використовуються та зберігаються засоби захисту інформації, а також документи, інформація та обладнання, які можуть дати доступ до активів банку (зокрема щодо участі банку в статутних капіталах інших юридичних осіб, про видані банком кредити та забезпечення за ними), спеціального обладнання для переказу коштів (у тому числі з використанням платіжних карток) й видачі готівки, особові справи працівників банку та їх трудові книжки. Для здійснення цих заходів потрібно отримати план усіх приміщень банку;
змінити/установити (за потреби) коди доступу до комп'ютерів та інших засобів зв'язку банку і дати допуск до них визначеним ним працівникам банку;
не допускати винесення документації та матеріальних цінностей із приміщень банку без спеціального дозволу тимчасового адміністратора;
розглянути питання щодо охорони банку та доцільність її зміни чи продовження строку дії договору про охорону. У разі потреби повідомити керівника територіального підрозділу Державної служби охорони при МВС України або іншого суб'єкта господарювання, з яким укладено договір про охорону банку, про тимчасову зміну керівників банку та передати копію постанови Правління Національного банку про призначення тимчасової адміністрації.
1.6. Тимчасовий адміністратор зобов'язаний ужити заходів щодо збереження активів та документації афілійованих осіб, а саме:
установити контроль за розрахунковими документами на перерахування коштів з поточних рахунків цих осіб через тимчасового адміністратора або уповноважених ним осіб;
призначити представників тимчасового адміністратора в органах управління цих осіб з наданням довіреності на виконання відповідних функцій.
1.7. Тимчасовий адміністратор наприкінці першого дня своєї роботи повинен отримати підтвердження (електронною поштою) про виконання заходів зі збереження активів банку від відокремлених структурних підрозділів банку.
Глава 2. Заходи в перший тиждень діяльності тимчасового адміністратора
2.1. Тимчасовий адміністратор має вжити заходів, потрібних для забезпечення схоронності активів, майна і документації банку, у тому числі:
подати до територіального управління Національного банку нотаріально засвідчену картку із зразками підписів тимчасового адміністратора та головного бухгалтера (або особи, яка виконує його обов'язки) і відбитка печатки цього банку відповідно до пункту 5.6 глави 5 розділу V Положення про застосування заходів впливу та пункту 7 глави 1 розділу II Інструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті , затвердженої постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 № 320, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2006 за № 1035/12909 (зі змінами).
Тимчасовий адміністратор (за потреби) приймає рішення про призначення на посаду головного бухгалтера після погодження Національним банком кандидата на цю посаду;
видати наказ про відкликання будь-яких довіреностей, виданих попереднім керівництвом банку, у тому числі керівників відокремлених структурних підрозділів банку;
надати довіреності посадовим особам, визначеним тимчасовим адміністратором (зокрема, щодо прав зберігача та реєстратора, здійснення правочинів відокремленими структурними підрозділами банку);
видати наказ про розподіл обов'язків між особами, які залучені до тимчасової адміністрації;
надіслати повідомлення банкам-кореспондентам (резидентам і нерезидентам) про призначення в банку тимчасової адміністрації (з наданням копії рішення Правління Національного банку про призначення тимчасової адміністрації) та анулювання права підписів уповноважених осіб банку на здійснення операцій з валютними цінностями через кореспондентські рахунки, про зразки нових підписів, а також повідомити реєстраторів і зовнішніх менеджерів активів банку про призначення в банку тимчасової адміністрації та зміну повноважень посадових осіб банку;
тимчасово позбавити (у разі потреби) повноважень осіб, які несуть відповідальність за окремі ділянки роботи банку, та надати нові повноваження обмеженій кількості довірених осіб. Призначити посадових осіб, відповідальних за схоронність цінностей тощо;
ужити інших заходів, потрібних для забезпечення схоронності активів, майна і документації банку.
Тимчасовий адміністратор має отримати підтвердження (електронною поштою) про виконання вищезазначених заходів від уповноважених осіб тимчасового адміністратора (або новопризначених керівників) у відокремлених структурних підрозділах банку.
2.2. Тимчасовий адміністратор зобов'язаний:
а) підготувати листи-повідомлення про призначення тимчасової адміністрації територіальним підрозділам прокуратури, органів внутрішніх справ, служби безпеки, податкової адміністрації, державної адміністрації, виконавчої служби;
б) провести (за потреби) зустрічі з клієнтами, вкладниками та роз'яснити причину призначення тимчасової адміністрації з метою запобігання паніці серед вкладників та клієнтів банку. У разі потреби розмістити повідомлення про це в засобах масової інформації;
в) підготувати листи-звернення акціонерам банку щодо реального фінансового стану банку та з проханням надати термінову фінансову допомогу для відновлення платоспроможності банку;
г) установити особливі вимоги до розрахунків банку та його філій, у тому числі порядку виконання початкових платежів з урахуванням наявності коштів на кореспондентському рахунку і змісту платежів, та обрання способу організації управління черговістю початкових платежів. Для управління черговістю початкових платежів можуть використовуватися засоби системи автоматизації банку, внутрішньобанківської міжфілійної платіжної системи банку, автоматизоване робоче місце "АРМ куратора банку", призначене для управління початковими платежами банку, що надсилаються до системи електронних платежів Національного банку (далі - СЕП);
ґ) ужити заходів щодо переведення банку на модель обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку в СЕП, яка надає банку можливість здійснювати початкові платежі від імені філій або через внутрішньобанківську міжфілійну платіжну систему;
д) ужити заходів щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснення розрахунків за кореспондентськими рахунками банку та його філій, відкритими в інших банках, та використовувати право приймати за потреби рішення про закриття кореспондентських рахунків банку, відкритих в інших банках;
е) видати наказ про порядок виконання розпорядчих документів тимчасового адміністратора, проходження і виконання грошових документів банку, щодо контролю за здійсненням операцій, розпорядження коштами та майном банку;
є) видати наказ про порядок здійснення службових відряджень керівників структурних підрозділів банку, відокремлених структурних підрозділів банку.
2.3. Тимчасовий адміністратор зобов'язаний скласти акт (у довільній формі) про:
примусове відкриття скриньок депозитарної системи зберігання цінностей, якщо немає до них ключів (кодів доступу);
відсутність документів, що входять до переліку документів банку, які підлягають прийманню-передаванню, і причини (якщо вони відомі), через які документи не були передані керівниками банку тимчасовому адміністратору;
відмову керівників (у тому числі головного бухгалтера) банку від передавання документів банку тимчасовому адміністратору;
виявлення документів, що підлягають прийманню-передаванню, із зазначенням місця і обставин їх виявлення, стану збереження, наявності описів, систематизації, умов зберігання.
Тимчасовий адміністратор уживає заходів щодо забезпечення збереження виявлених документів, зокрема шляхом організації їх зберігання в опечатаному приміщенні, сейфі або іншим способом, який унеможливлює втрату і доступ сторонніх осіб до них, про що робиться відповідний запис в акті про виявлення документів. Акт та опис виявлених документів додаються до акта про приймання-передавання бухгалтерських та інших документів банку.
2.4. Тимчасовий адміністратор має забезпечити подання відповідних даних до єдиної інформаційної системи "Реєстр позичальників" (далі - ЄІС "Реєстр позичальників") на підставі договору з Національним банком про надання послуг через систему ЄІС "Реєстр позичальників" згідно з нормативно-правовими актами Національного банку, а також до бюро кредитних історій відповідно до законодавства України у сфері формування та обігу кредитних історій.
Розділ III. Організація роботи тимчасового адміністратора
Глава 1. Розподіл обов'язків між особами, залученими до виконання процедури тимчасової адміністрації
1.1. Тимчасовий адміністратор розподіляє обов'язки між особами, які беруть участь у процедурі тимчасової адміністрації, а також визначає їх функціональні обов'язки.
1.2. Для виконання процедури тимчасової адміністрації мають залучатися фахівці з бухгалтерського обліку, ризик-менеджменту, кредитування, цінних паперів, юридичних питань, готівково-касових операцій, аудиту, комп'ютерних технологій, безпеки, діловодства (документообігу).
Також тимчасовий адміністратор має призначити відповідальну особу, до функціональних обов'язків якої належить опрацювання звернень кредиторів і вкладників.
1.3. Тимчасовий адміністратор за потреби створює внутрішній колегіальний орган банку (комітет, комісію тощо) з метою виконання окремих видів робіт (розгляд скарг кредиторів банку, списання активів, планування поточної діяльності банку тощо).
Створення внутрішнього колегіального органу, його персональний склад, перелік питань, які належать до його компетенції, та порядок його роботи визначається відповідним наказом тимчасового адміністратора.
За результатами роботи внутрішнього колегіального органу тимчасовий адміністратор приймає відповідні управлінські рішення.
Глава 2. Порядок складання кошторису витрат тимчасового адміністратора
2.1. Тимчасовий адміністратор надає уповноваженому структурному підрозділу Національного банку кошторис витрат тимчасового адміністратора відповідно до глави 5 розділу V Положення про застосування заходів впливу .
2.2. До кошторису витрат тимчасового адміністратора, ураховуючи вимоги статті 76 Закону про банки , мають уключатися адміністративно-господарські та інші витрати, які передбачається здійснити у зв'язку із запровадженням у банку тимчасової адміністрації, зокрема такі:
оплата праці тимчасового адміністратора, працівників банку та спеціалістів, залучених тимчасовим адміністратором для забезпечення виконання його повноважень, у тому числі додаткова винагорода;
нарахування платежів, утримуваних із заробітної плати і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів / страхових внесків до державних цільових фондів працівників банку та осіб, залучених до тимчасової адміністрації;
страхування фінансової відповідальності, життя та здоров'я тимчасового адміністратора;
на охорону;
на автотранспорт;
на відрядження;
оплата послуг засобів масової інформації;
канцелярські та поштові витрати;
оплата послуг за користування засобами зв'язку;
оплата юридичних послуг;
оплата аудиторських послуг;
оплата послуг з оцінки активів;
оплата авторської винагороди;
відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку;
інші.
До кошторису витрат тимчасового адміністратора, який подається до Національного банку на затвердження (додаток 2 до цього Посібника), додаються обґрунтування, розрахунки за кожною статтею планових витрат, які засвідчують потребу їх включення до кошторису.
До кошторису витрат тимчасового адміністратора додається також загальний кошторис доходів та витрат банку на відповідний період.
Кошторис витрат тимчасового адміністратора є складовою частиною кошторису доходів та витрат банку.
Зобов'язання, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, відшкодуванням шкоди, заподіяної життю та здоров'ю працівників банку, а також вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог виконуються в межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів відповідно до кошторису витрат тимчасового адміністратора і загального кошторису доходів та витрат банку.
2.3. Тимчасовий адміністратор видає наказ про оплату праці та про встановлення операційних витрат банку і його відокремлених структурних підрозділів.
Глава 3. Організація роботи з кредиторами (вкладниками) банку
3.1. Тимчасовий адміністратор забезпечує безперебійність роботи банку та вживає заходів щодо дотримання прав кредиторів, насамперед вкладників банку, у частині повернення їм вкладів (депозитів) або їх збереження.
3.2. Тимчасовий адміністратор організовує та контролює роботу телефону "гарячої лінії".
3.3. Тимчасовий адміністратор після отримання рішення адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) про переведення банку до категорії тимчасових учасників Фонду зобов'язаний розмістити інформацію про це в приміщенні банку (його відокремлених структурних підрозділах) у доступних місцях для інформування клієнтів банку та здійснювати всіх заходів, передбачених Законом України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" .
Тимчасовий адміністратор має право в межах програми фінансового оздоровлення банку за погодженням з Фондом продовжувати дію договорів банківського вкладу (на тих самих умовах) до закінчення дії тимчасової адміністрації.
3.4. Тимчасовий адміністратор за необхідності інформує кредиторів (вкладників) та інших зацікавлених осіб про стан справ у банку та про результати роботи тимчасової адміністрації за допомогою регулярних інформаційних повідомлень, у тому числі в засобах масової інформації.
3.5. Національний банк під час здійснення тимчасової адміністрації банку має право повністю або частково ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів банку на строк, установлений статтею 85 Закону про банки (далі - мораторій).
3.6. Тимчасовий адміністратор у разі введення Національним банком повного мораторію протягом строку його дії зупиняє виконання банком зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) банку та не здійснює заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань.
3.7. Тимчасовий адміністратор у разі введення Національним банком мораторію уживає заходів, передбачених законодавством та Положенням про застосування заходів впливу , й організовує необхідну роз'яснювальну роботу серед кредиторів (вкладників) банку та уповноважує відповідальну особу банку на проведення цієї роботи.
Тимчасовий адміністратор зобов'язаний інформувати Національний банк, у тому числі територіальні управління Національного банку за місцезнаходженням банку та його відокремлених структурних підрозділів, про видані ним розпорядчі документи, які регламентують порядок роботи з клієнтами та здійснення банківських операцій.
3.8. Незадоволення банками вимог кредиторів може бути викликано лише недостатністю коштів на кореспондентському рахунку банку. У цьому разі всі заяви щодо повернення вкладів (депозитів), строк виконання яких настав після введення тимчасової адміністрації, мають бути взяті на облік і задовольнятися за наявності коштів у порядку черговості відповідно до вимог Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті , затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/8976 (зі змінами).
3.9. Тимчасовий адміністратор має право за погодженням з Національним банком установлювати максимальну суму (ліміт), що може бути виплачена протягом одного операційного дня банку:
за зобов'язаннями, які пов'язані з обслуговуванням господарської діяльності банку;
вимог кредиторів щодо виплати заробітної плати, аліментів, пенсій, стипендій, соціальних допомог;
на виконання доручення клієнтів, що містяться в розрахункових документах, які надійшли до банку під час дії тимчасової адміністрації, за рахунок коштів, що надійшли цим клієнтам.
Для погодження установлених лімітів тимчасовий адміністратор надає Національному банку таку інформацію:
перелік видів вимог та категорій кредиторів, за вимогами яких установлюються ліміти тимчасового адміністратора;
визначення суми за кожним з видів вимог та категорій кредиторів;
період, на який установлюються ліміти тимчасового адміністратора;
обґрунтування необхідності задоволення вимог перелічених кредиторів.
3.10. Тимчасовий адміністратор установлює ліміти на виплату зобов'язань відповідно до виконання кошторису доходів та витрат банку.
Виплати за кожною із груп витрат, за якими установлюються ліміти, здійснюються на підставі щоденного їх розрахунку із забезпеченням в умовах установленого обмеження (лімітів) виплат пропорційно за кожною групою витрат, а в межах кожної групи витрат - пропорційно за кожним отримувачем коштів.
Установлені тимчасовим адміністратором ліміти на виплату зобов'язань банку погоджуються Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (далі - Комісія Національного банку).
3.11. Протягом дії мораторію тимчасовий адміністратор повертає помилково зараховані кошти, якщо вони надійшли після його призначення та введення мораторію.
3.12. Протягом дії мораторію тимчасовий адміністратор уживає заходів для відновлення фінансового стану банку, зокрема шляхом:
а) погашення вкладником банку простроченої заборгованості за наданим банком позичальнику кредитом, якщо вкладник одночасно є позичальником банку;
б) погашення вкладником банку простроченої заборгованості за наданим банком позичальнику кредитом, якщо вкладник і позичальник є різними особами;
в) погашення третьою особою, яка не є клієнтом банку, простроченої заборгованості за наданим банком позичальнику кредитом, якщо таке погашення здійснюється грошовими коштами;
г) погашення в інший спосіб згідно із законодавством України простроченої та/або пролонгованої заборгованості за наданим банком позичальнику кредитом, а також дострокове погашення заборгованості за наданим банком позичальнику кредитом як один із заходів відновлення діяльності банку відповідно до програми фінансового оздоровлення банку.
Тимчасовий адміністратор має дотримуватися норм Цивільного кодексу України , що регулюють питання виконання та припинення зобов'язань, а також вимог Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 № 516, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2003 за № 1256/8577 (зі змінами), та Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах , затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за № 1172/8493 (зі змінами), у частині правового режиму вкладних рахунків.
Глава 4. Умови роботи та технічне забезпечення тимчасового адміністратора і осіб, залучених до виконання процедури тимчасової адміністрації
4.1. Тимчасовий адміністратор у період своєї діяльності користується службовими приміщеннями, засобами зв'язку, автомобільним транспортом та іншими технічними засобами, які належать банку, у порядку та на умовах, установлених для виконавчого органу банку, якщо інтереси безпеки тимчасового адміністратора або його захисту не вимагають установлення особливих умов праці та технічного забезпечення тимчасового адміністратора, його представників та інших осіб, залучених до виконання процедури тимчасової адміністрації.
4.2. Тимчасовий адміністратор призначає відповідального за безпеку, у тому числі приміщень банку.
4.3. Тимчасовий адміністратор зобов'язаний ужити заходів щодо захисту службової інформації та технічного оснащення банку.
У разі неможливості продовження діяльності банку в приміщеннях або використання технічного оснащення банку за призначенням тимчасовий адміністратор негайно повідомляє про це Національний банк.
Глава 5. Заходи щодо організації роботи в умовах тимчасової адміністрації у відокремленому підрозділі банку, який розташований за межами України
5.1. Тимчасовий адміністратор призначає уповноважену особу у відокремленому підрозділі банку (з наданням довіреності на виконання відповідних функцій), який розташований за межами України.
5.2. Представник тимчасового адміністратора, якого призначено у створений (зареєстрований) на території іноземної держави відокремлений підрозділ банку, під час здійснення своїх повноважень керується законодавством України, а також законодавством іноземної держави, на території якої створений (зареєстрований) відокремлений підрозділ банку.
5.3. Тимчасовий адміністратор не пізніше наступного дня після призначення тимчасової адміністрації банку зобов'язаний надіслати у відокремлений підрозділ банку, створений на території іноземної держави, листа про необхідність дотримання передбачених законодавством України вимог унаслідок призначення тимчасової адміністрації.
5.4. Витрати на відрядження представника тимчасового адміністратора (якщо він призначений не з числа працівників, які постійно працюють у відокремленому підрозділі банку) під час дії тимчасової адміністрації мають бути передбачені в кошторисі витрат тимчасового адміністратора.
5.5. Тимчасовий адміністратор має право звернутися до Національного банку з питання сприяння в організації взаємодії тимчасового адміністратора з органами банківського нагляду держави, на території якої розташований відокремлений структурний підрозділ банку.
Розділ IV. Визначення реального фінансового стану банку
Глава 1. Проведення інвентаризації активів, зобов'язань, уключаючи обліковані на позабалансових рахунках банку, та проведення їх незалежної оцінки
1.1. Тимчасовий адміністратор протягом одного місяця з дня свого призначення забезпечує здійснення інвентаризації активів, зобов'язань (уключаючи обліковані на позабалансових рахунках). Під час інвентаризації перевіряється та документально підтверджується їх наявність, стан та оцінка.
Інвентаризація здійснюється з метою визначення достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності, а також реального фінансового стану банку для забезпечення здійснення ефективної тимчасової адміністрації.
Тимчасовий адміністратор під час проведення інвентаризації зобов'язаний:
перевірити та документально підтвердити наявність, стан та оцінку активів і зобов'язань;
виявити необоротні активи та запаси матеріальних цінностей, які втратили свою споживчу вартість, морально застаріли, зносилися і стали непридатними для подальшого використання за призначенням, а також ті, що відповідають критеріям визнання активами, однак не використовуються в діяльності банку;
оцінити достовірність класифікації активів банку (кредитів, цінних паперів, дебіторської заборгованості) та правильність формування резервів, наявності та стану забезпечення за активними операціями банку;
визначити негативно класифіковані активи, активи, які не приносять прибуток, основні засоби, які не використовуються в діяльності банку.
1.2. Тимчасовий адміністратор для проведення інвентаризації видає наказ про здійснення інвентаризації, яким призначає інвентаризаційну комісію, у тому числі голову, заступника голови інвентаризаційної комісії, робочі групи за певними напрямами роботи та керівників цих груп. У наказі про здійснення інвентаризації призначається дата, на яку проводиться інвентаризація, і строк її проведення.
Обов'язки голови інвентаризаційної комісії здійснює безпосередньо тимчасовий адміністратор або особа, уповноважена ним відповідно до функціональних обов'язків. До складу інвентаризаційної комісії обов'язково має включатися головний бухгалтер банку або його заступник.
Якщо банк здійснював професійну діяльність на ринку цінних паперів, то для проведення інвентаризації цінних паперів доцільно залучити (за договором) осіб, які мають відповідне кваліфікаційне свідоцтво.
Якщо тимчасовий адміністратор призначений для управління банком, який має розгалужену мережу відокремлених структурних підрозділів, то може створюватися центральна інвентаризаційна комісія, яка координує роботу робочих інвентаризаційних комісій за певними напрямами та інвентаризаційних комісій відокремлених структурних підрозділів банку. У цьому разі інвентаризаційні комісії відокремлених структурних підрозділів банку створюються за наказами представників тимчасового адміністратора в цих підрозділах банку.
1.3. Активи, зобов'язання (також обліковані на позабалансових рахунках), що інвентаризуються, уключаються до інвентаризаційних описів.
Тимчасовий адміністратор має право використовувати форми інвентаризаційних документів, які застосовувалися в банку, якщо визнає їх ефективними, та/або розробити нові форми.
1.4. Результати інвентаризації відображаються в протоколах засідання інвентаризаційної комісії. Протокол засідання інвентаризаційної комісії має бути розглянутий і затверджений тимчасовим адміністратором (представником тимчасового адміністратора у відокремленому структурному підрозділі банку / керівником відокремленого структурного підрозділу) у п'ятиденний строк від дня складання.
За результатами інвентаризації тимчасовий адміністратор уживає заходів щодо врегулювання виявлених розбіжностей. Вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, яких не вистачає) необоротних активів та інших матеріальних цінностей списується з балансу банку.
Тимчасовий адміністратор зобов'язаний провести службове розслідування з метою встановлення осіб, які мають відшкодовувати нестачі і втрати матеріальних цінностей, виявлені під час інвентаризації активів.
Тимчасовий адміністратор за результатами інвентаризації вживає заходів щодо списання основних засобів та запасів матеріальних цінностей, які не можуть бути визнані активами, а також безнадійної заборгованості відповідно до законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку.
1.5. Перелік нормативно-правових актів та інших документів, якими тимчасовий адміністратор керується під час здійснення інвентаризації, наведений у додатку 3 до цього Посібника.
Глава 2. Здійснення інших заходів з метою визначення реального фінансового стану банку
2.1. Тимчасовий адміністратор з метою оцінки фінансового стану банку та визначення можливості відновлення його діяльності, а також приведення діяльності банку в правову та фінансову відповідність з вимогами законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку перевіряє договірну, бухгалтерську, звітну, касову і канцелярську документацію, документи правління, спостережної ради, ревізійної комісії, підрозділів з питань аналізу та управління ризиками, юридичної служби, служб безпеки та внутрішнього аудиту щодо діяльності банку, зокрема:
а) переглядає умови всіх договорів оренди, за якими банк є орендодавцем (або орендарем), з точки зору потреби в них та прийнятності умов оренди;
б) з метою запобігання втраті активів банку оцінює договори, що стосуються господарських, майнових, будь-яких операцій банку, які здійснювалися відповідно до банківського законодавства, і подають позови до суду про визнання недійсними окремих договорів відповідно до вимог статті 81 Закону про банки, їх розірвання, якщо ці угоди є збитковими або непотрібними згідно з вимогами статті 80 Закону про банки, а також договори з пов'язаними особами, що були укладені з порушенням вимог статті 52 Закону про банки, на умовах, сприятливіших за звичайні;
в) оцінює вартість активів банку, зокрема активів відокремлених структурних підрозділів, і вживає заходів щодо оптимізації мережі цих підрозділів;
г) виявляє кредиторів банку, визначає розміри їх вимог щодо грошових зобов'язань банку та здійснює заходи згідно з вимогами з цих питань глави 5 розділу V Положення про застосування заходів впливу ;
ґ) організовує (у разі потреби) комплексну перевірку діяльності банку із залученням зовнішнього аудиту;
д) здійснює аналіз кошторису доходів і витрат банку, у тому числі адміністративно-господарських витрат. Планування рівня витрат на поточний квартал визначається з урахуванням фактичних витрат за попередній квартал та динаміки співвідношення доходів і витрат. Не допускається випереджувальне зростання витрат порівняно з доходами.
2.2. Для визначення реального фінансового стану банку тимчасовий адміністратор отримує документи відповідно до додатка 4 до цього Посібника.
Глава 3. Контроль тимчасового адміністратора за фінансовим станом банку
3.1. Тимчасовий адміністратор здійснює оперативний контроль за фінансовим станом банку з метою відновлення його стабільної діяльності та своєчасного реагування на зміни в його роботі, у тому числі його відокремлених структурних підрозділів.
3.2. Для проведення оперативного контролю за фінансовим станом банку тимчасовий адміністратор розробляє платіжний календар банку, у якому детально розшифровуються планові надходження та списання коштів за окремими статтями.
3.3. Платіжний календар розробляється на щомісячній основі з проведенням щотижневого моніторингу його виконання, виявлення та аналізу причин відхилень фактичних показників від планових.
Розділ V. Планування діяльності та складання звітності тимчасового адміністратора
Глава 1. Складання плану дій тимчасового адміністратора та програми фінансового оздоровлення банку
1.1. Тимчасовий адміністратор у строк до двох тижнів з дня призначення тимчасової адміністрації, якщо запровадження тимчасової адміністрації безпосередньо не пов'язане із погіршенням фінансового стану банку, складає план дій тимчасового адміністратора.
План дій тимчасового адміністратора складається залежно від характеру порушень та проблем, що призвели до потреби призначення тимчасового адміністратора, фінансового стану банку, конкретної ситуації, що склалася в банку, та стратегії розв'язання проблем банку з найменшими витратами (для суспільства, системи та економіки) на період дії тимчасової адміністрації.
План дій тимчасового адміністратора має містити таке:
комплекс заходів щодо усунення підстав, що зумовили запровадження тимчасової адміністрації;
цільові показники, які планується досягти під час його виконання;
інше залежно від проблем, що виникли в діяльності банку.
План дій тимчасового адміністратора надається Національному банку одночасно з попереднім письмовим звітом.
1.2. У разі призначення в банку тимчасової адміністрації у зв'язку із загрозою втрати ним платоспроможності та/або погіршенням фінансового стану тимчасовий адміністратор вживає заходів відповідно до програми фінансового оздоровлення банку.
Програма фінансового оздоровлення банку складається відповідно до вимог Положення про застосування заходів впливу та має містити:
а) цільові показники, які планується досягти за період тимчасового управління банку (капітал банку, резерви, економічні нормативи, доходи, витрати, фінансовий результат тощо);
б) перелік (комплекс) заходів щодо стабілізації діяльності банку:
першочергові заходи підвищення ліквідності та приведення її у відповідність до нормативного рівня;
заходи фінансового оздоровлення за рахунок коштів учасників, інвесторів, шляхом реорганізації тощо;
заходи приведення діяльності банку у відповідність до вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку, не пов'язані з фінансовим станом банку;
інше залежно від проблем, що виникли в діяльності банку.
У переліку (комплексі) заходів щодо стабілізації діяльності банків мають зазначатися терміни виконання і відповідальні особи.
1.3. Тимчасовий адміністратор складає програму фінансового оздоровлення банку з урахуванням необхідності забезпечення:
накопичення коштів у сумі, достатній для здійснення розрахунків із кредиторами банку після закінчення дії мораторію;
мінімізації витрат на здійснення заходів щодо оздоровлення банку з одночасним максимальним задоволенням вимог кредиторів банку.
1.4. Тимчасовий адміністратор уносить до плану дій тимчасового адміністратора (до програми фінансового оздоровлення банку) зміни залежно від проблем, що виникають під час його (її) виконання.
Зміни до плану дій тимчасового адміністратора (програми фінансового оздоровлення банку) затверджуються Комісією Національного банку на підставі обґрунтованого клопотання тимчасового адміністратора.
Глава 2. Складання попереднього звіту
2.1. Тимчасовий адміністратор не пізніше ніж через два тижні з дня призначення подає уповноваженому структурному підрозділу Національного банку попередній звіт про свою роботу (додаток 5 до цього Посібника) та інформацію до цього звіту згідно з додатками 14 - 25 до цього Посібника.
2.2. Попередній звіт має містити результати здійснених тимчасовим адміністратором заходів щодо визначення реального фінансового стану банку.
Звіт має складатися відповідно до вимог статті 83 Закону про банки, а також містити:
а) оцінку фінансового стану та платоспроможності банку (дотримання економічних нормативів, рівень формування резервів, фінансовий результат у розрізі статей звіту про прибутки та збитки, рівень прибутковості активів та капіталу; стан ризиковості операцій, стан виконання своїх зобов'язань перед вкладниками та іншими кредиторами, наявні можливості для підвищення ліквідності тощо). Окремо зазначається орієнтовний розмір коштів, потрібних для фінансового оздоровлення банку (для приведення нормативів капіталу у відповідність до встановлених вимог, уключаючи збільшення статутного капіталу, а також відчуження активів та реструктуризації зобов'язань);
б) інформацію про:
загальний обсяг оборотних і необоротних активів;
обсяг негативно класифікованих, збиткових, неефективних активів із розшифруванням за видами активів, у тому числі активів, що утворилися внаслідок укладання договорів з пов'язаними особами з порушенням вимог статті 52 Закону про банки, на умовах, сприятливіших за звичайні, та їх відношення до загальних активів;
обсяг основних засобів і нематеріальних активів, їх відношення до загальних активів із розшифруванням переліку нерухомого майна та зазначенням його ринкової вартості;
обсяг основних засобів і нематеріальних активів та інших матеріальних цінностей, що не використовуються в діяльності банку, та їх відношення до загальних активів;
обсяг вкладень в асоційовані та дочірні компанії з розшифруванням їх переліку;
обсяг дебіторської заборгованості з розшифруванням за видами заборгованості;
обсяг коштів в інших банках та коштів інших банків, наданих та отриманих міжбанківських кредитів, розміщених і залучених міжбанківських строкових вкладів (депозитів), з розшифруванням у розрізі банків із зазначенням строків надання та повернення і процент за користування;
обсяг і перелік активів і зобов'язань інсайдерів банку;
перелік 20 найбільших позичальників із зазначенням обсягу заборгованості;
перелік 20 найбільших кредиторів із зазначенням суми зобов'язань;
обсяг коштів фізичних осіб із зазначенням суми коштів, що підлягає відшкодуванню з Фонду в разі ліквідації банку;
обсяг невиконаних у строк зобов'язань з вини банку з розшифруванням за видами зобов'язань;
наявність збиткових та прибутково працюючих відокремлених структурних підрозділів із зазначенням їх переліку та ринкової вартості;
прогнозний розмір ліквідаційної маси та її відношення до зобов'язань банку (на випадок неможливості фінансового оздоровлення банку) з наданням загального обсягу та переліку ліквідних активів за видами активів;
в) розрахунок статутного капіталу банку у випадку зменшення номінальної вартості акцій банку;
г) інформацію про причини, що призвели до погіршення фінансового стану банку;
ґ) інформацію щодо роботи з акціонерами в частині їх участі в оздоровленні банку;
д) інформацію про проведену роботу щодо реструктуризації зобов'язань;
е) один із таких висновків:
про можливості фінансового оздоровлення банку та стабілізації його діяльності із зазначенням конкретних пропозицій (шляхів вирішення проблем). У разі пропозиції щодо реорганізації банку зазначається прогнозний розмір витрат банку на здійснення цієї процедури;
про неможливість приведення діяльності банку в правову та фінансову відповідність до банківського законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку та пропозиції щодо відкликання банківської ліцензії і ліквідації банку.
Неможливість приведення діяльності банку в правову та фінансову відповідність до банківського законодавства визначається, якщо:
значення будь-якого з нормативів капіталу становить менше однієї третини нормативного;
немає пропозицій акціонерів щодо оздоровлення банку.
Глава 3. Складання періодичної звітності про діяльність тимчасового адміністратора та фінансовий стан банку
3.1. Тимчасовий адміністратор подає статистичну та фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, які підписуються ним і головним бухгалтером банку та за потреби скріплюються відбитками печатки банку.
3.2. Тимчасовий адміністратор щомісяця до 20 числа подає уповноваженому структурному підрозділу Національного банку звіт про свою діяльність і фінансовий стан банку (далі - звіт).
У звіті тимчасовий адміністратор відображає результати проведеної ним роботи щодо виконання заходів стабілізації діяльності банку:
а) програми фінансового оздоровлення:
пошуку інвесторів та юридичних осіб, які мають намір стати інвесторами;
здійснення заходів щодо:
збільшення статутного капіталу, організації додаткової емісії акцій банку та, у разі потреби, їх розміщення серед інвесторів;
продажу (обміну) активів, відокремлених структурних підрозділів банку;
стягнення боргів, реструктуризації, банкрутства боржників;
виконання зобов'язань перед вкладниками та іншими кредиторами, реструктуризації зобов'язань банку;
інше;
б) плану реорганізації;
в) приведення діяльності банку у відповідність до вимог банківського законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку, не пов'язаних з фінансовим оздоровленням або реорганізацією банку;
г) інше відповідно до плану дій тимчасового адміністратора.
До звіту додається інформація відповідно до додатків 14 - 25 .
3.3. Тимчасовий адміністратор надає Національному банку інформацію за результатами інвентаризації або перевірки діяльності банку щодо оцінки вартості активів та зобов'язань банку та перелік заходів, що здійснені тимчасовим адміністратором за звітний період, із зазначенням суттєвих порушень, виявлених тимчасовим адміністратором під час проведення інвентаризації та перевірки.
Така інформація включається до складу щомісячного звіту тимчасового адміністратора.
3.4. Тимчасовий адміністратор у звіті надає висновок про неможливість приведення діяльності банку в правову та фінансову відповідність до банківського законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку, якщо:
після опублікування повідомлення про пошук інвесторів щодо фінансового оздоровлення банку немає прийнятних пропозицій;
виконання запланованих заходів з фінансового оздоровлення банку або його реорганізації є неможливим;
акціонери, потенційні інвестори не виконали своїх зобов'язань, унаслідок чого відновлення належного фінансового стану банку стало неможливим;
протягом дії мораторію не накопичено коштів у сумі, достатній для задоволення вимог кредиторів банку.
3.5. Тимчасовий адміністратор подає уповноваженому структурному підрозділу Національного банку щомісяця до 20 числа звіт про використання коштів згідно з кошторисом витрат тимчасового адміністратора (додаток 6).
3.6. Тимчасовий адміністратор на вимогу Національного банку у встановлені ним строки надає додаткову інформацію (щодекадну, щоденну тощо) щодо своєї діяльності.
Глава 4. Остаточний звіт тимчасового адміністратора
4.1. Тимчасовий адміністратор за 10 робочих днів до закінчення строку дії тимчасової адміністрації або за станом на дату прийняття тимчасовим адміністратором чи Національним банком рішення про дострокове припинення тимчасової адміністрації подає уповноваженому структурному підрозділу Національного банку остаточний звіт про результати своєї роботи (додаток 7).
4.2. Остаточний звіт має містити таке: