• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з підготовки бюджетних запитів місцевого бюджету

Міністерство фінансів України  | Наказ, Запит, Форма, Інструкція від 25.11.2024 № 604
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Запит, Форма, Інструкція
  • Дата: 25.11.2024
  • Номер: 604
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Запит, Форма, Інструкція
  • Дата: 25.11.2024
  • Номер: 604
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.11.2024 № 604
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2024 року
за № 1883/43228
Про затвердження Інструкції з підготовки бюджетних запитів місцевого бюджету
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 № 474 від 18.09.2025 )
Відповідно до статті 75 Бюджетного кодексу України, пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, та з метою визначення організаційно-методологічних засад складання бюджетних запитів місцевого бюджету НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з підготовки бюджетних запитів місцевого бюджету, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства фінансів України від 17 липня 2015 року № 648 "Про затвердження типових форм бюджетних запитів для формування місцевих бюджетів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06 серпня 2015 року за № 957/27402;
наказ Міністерства фінансів України від 30 вересня 2016 року № 861 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 17 липня 2015 року № 648", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2016 року за № 1388/29518;
наказ Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року № 617 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 17 липня 2015 року № 648", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 серпня 2018 року за № 898/32350;
пункт 1 наказу Міністерства фінансів України від 05 вересня 2018 року № 743 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 жовтня 2018 року за № 1145/32597;
пункт 2 наказу Міністерства фінансів України від 15 листопада 2018 року № 908 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2018 року за № 1406/32858;
пункти 3, 4 наказу Міністерства фінансів України від 07 серпня 2019 року № 336 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 серпня 2019 року за № 985/33956.
( Абзац сьомий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
3. Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2025 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Улютіна Д.В.

Міністр

Сергій МАРЧЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра цифрової трансформації України
з питань європейської інтеграції




Валерія ІОНАН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
25 листопада 2024 року № 604
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2024 року
за № 1883/43228
Інструкція
з підготовки бюджетних запитів місцевого бюджету
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає підходи до розрахунку та розподілу граничних показників видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету на середньостроковий період, встановлює порядок складання та аналізу бюджетних запитів місцевих бюджетів для підготовки проєкту рішення про місцевий бюджет.
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
2. У цій Інструкції терміни вживаються у значеннях, наведених у Бюджетному кодексі України (далі — Кодекс) та інших нормативно-правових актах, що регламентують бюджетний процес.
3. Граничні показники видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету на середньостроковий період (далі — граничні показники) і бюджетний запит головного розпорядника коштів місцевого бюджету (далі — бюджетний запит) складаються з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи та подаються за такими формами:
Граничні показники видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету на середньостроковий період (додаток 1);
Бюджетний запит на 20___–20___ роки загальний (Форма 20___-1) (далі — Форма БЗ-1) (додаток 2);
Бюджетний запит на 20___–20___ роки індивідуальний (Форма 20___-2) (далі — Форма БЗ-2) (додаток 3).
Засоби кваліфікованого електронного підпису застосовуються для кожної з форм бюджетного запиту окремо.
Граничні показники та бюджетний запит у паперовій формі подаються у разі, якщо:
у місцевого фінансового органу (далі — фінорган), головного розпорядника коштів місцевого бюджету (далі — головний розпорядник) відсутня автоматизована інформаційно-аналітична система;
документ містить інформацію з обмеженим доступом, вимогу щодо захисту якої встановлено законом.
Форми БЗ-1 та БЗ-2 є обов’язковими для заповнення і подання.
4. Усі вартісні показники у документах, визначених цією Інструкцією, наводяться у гривнях, з округленням до цілого числа.
Бюджетний запит містить показники загального фонду місцевого бюджету (далі — загальний фонд) та спеціального фонду місцевого бюджету (далі — спеціальний фонд).
5. Бюджетний запит складається на середньостроковий період (плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди) відповідно до прогнозу місцевого бюджету, вимог цієї Інструкції, інструкцій фіноргану з підготовки бюджетних запитів з урахуванням особливостей складання проєктів місцевих бюджетів, які відповідно до частини третьої статті 75 Кодексу доводяться цим органом до головних розпорядників.
( Абзац перший пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
Інформація, яка включається до бюджетного запиту, має характеризувати направленість дій головного розпорядника на досягнення цілей державної, регіональної та місцевої політик та прогнозу місцевого бюджету через реалізацію визначених ним бюджетних програм.
( Абзац другий пункту 5 розділу I в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
Головний розпорядник забезпечує узгодженість стратегічного та бюджетного планування шляхом визначення набору заходів та результативних показників бюджетних програм, які є необхідними та достатніми для виконання показників досягнення цілей державної, регіональної та місцевої політик (далі — цілей) у середньостроковій перспективі.
Бюджетний запит містить інформацію про усі бюджетні кошти, використані головним розпорядником у попередньому році і які він планує використати у поточному році та у середньостроковому періоді, та усі бюджетні програми, які реалізовані, реалізуються та пропонуються до реалізації у відповідному бюджетному періоді.
6. У формах документів, визначених цією Інструкцією, зазначаються код та найменування:
місцевого бюджету — відповідно до Довідника місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2009 року № 1539 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 лютого 2024 року № 98) (далі — код бюджету);
видів надходжень місцевого бюджету — відповідно до Класифікації доходів бюджету, Класифікації фінансування бюджету за типом кредитора, Класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов’язання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11, та відповідно до Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2017 року № 793 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року № 781) (у частині повернення кредитів до бюджету);
видатків та надання кредитів з місцевого бюджету — відповідно до Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2017 року № 793 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року № 781), Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету, Економічної класифікації видатків бюджету та Класифікації кредитування бюджету, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11;
головних розпорядників — відповідно до Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2017 року № 793, та установчих документів.
7. У формах бюджетного запиту зазначаються дані:
за попередній бюджетний період (звіт) — дані річного звіту за попередній бюджетний період, наданого органами Казначейства (далі — показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період);
на поточний бюджетний період (затверджено) — показники, затверджені розписом місцевого бюджету на поточний бюджетний період (з урахуванням усіх внесених змін, станом на 01 жовтня року, що передує плановому) (далі — показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період);
на середньостроковий період (план) — показники за видами надходжень, видатків та надання кредитів з місцевого бюджету, які є основою для складання проєкту рішення про місцевий бюджет на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди.
( Абзац четвертий пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
II. Розрахунок фінорганом граничних показників, доведення до головних розпорядників інструкцій з підготовки бюджетних запитів
1. Граничні показники формуються на середньостроковий період на основі показників, визначених у прогнозі місцевого бюджету, схваленому Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних місцевих рад та поданому на розгляд до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідних місцевих рад відповідно до частини шостої статті 75-1 Кодексу, з розподілом таких показників за загальним та спеціальним фондами.
Граничні показники уточнюються фінорганом з урахуванням:
доведених Міністерством фінансів України особливостей складання розрахунків до проєктів місцевих бюджетів, зокрема в частині міжбюджетних трансфертів;
внесених змін до стратегічних та програмних документів розвитку, зокрема до Державної стратегії регіонального розвитку України, регіональної стратегії розвитку, стратегії розвитку територіальних громад;
прийнятих нормативно-правових актів, які впливають на показники місцевого бюджету в середньостроковому періоді;
уточнених показників надходжень загального фонду, очікуваних показників надходжень спеціального фонду поточного бюджетного періоду;
прийнятих управлінських рішень органів місцевого самоврядування.
( Пункт 1 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
2. Фінорган доводить до головних розпорядників інструкції з підготовки бюджетних запитів, які визначають підходи до розрахунку граничних показників, термін та порядок подання фіноргану бюджетних запитів, вимоги щодо врахування гендерного та кліматичного аспектів, а також можуть передбачати можливі додаткові фінансові обмеження та містити інші вимоги, яких мають дотримуватися головні розпорядники під час складання бюджетних запитів.
( Пункт 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
3. Граничні показники доводяться фінорганом до головного розпорядника загальними сумами на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди з урахуванням обсягу публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій, розподіленого місцевою комісією з питань розподілу публічних інвестицій за формою, затвердженою цією Інструкцією (додаток 1), та із зазначенням окремо обсягів:
видатків за загальним фондом, у тому числі тих, які формуються за рахунок міжбюджетних трансфертів з державного та місцевих бюджетів;
видатків за спеціальним фондом, у тому числі публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій (у разі необхідності за спеціальним фондом зазначаються джерела їх надходжень);
надання кредитів із загального фонду;
надання кредитів із спеціального фонду.
( Пункт 3 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
III. Основні положення щодо порядку складання та аналізу бюджетного запиту
( Заголовок розділу III в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
1. Головні розпорядники організовують розроблення бюджетних запитів для подання фіноргану в порядку та терміни, визначені цією Інструкцією та інструкціями фіноргану.
Головні розпорядники, враховуючи вимоги фіноргану, забезпечують:
розподіл граничних показників видатків та надання кредитів, доведених фінорганом, між бюджетними програмами, дотримуючись принципів бюджетної системи України з урахуванням цілей та завдань, визначених стратегічними та програмними документами;
здійснення оцінки ефективності бюджетних програм, які вони пропонують для включення до проєкту місцевого бюджету, на предмет ефективності, результативності, доцільності тощо;
своєчасність, достовірність та зміст поданих фіноргану бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проєкту місцевого бюджету;
включення гендерних та кліматичних аспектів тощо.
Під час складання бюджетних запитів головні розпорядники мають керуватися нормативно-правовими актами та іншими документами, що містять інформацію про гендерну рівність, розглядати включення показників гендерної рівності та кліматичних пріоритетів при формуванні бюджетних показників з метою реалізації відповідних цілей і завдань на регіональному/місцевому рівні.
( Абзац сьомий пункту 1 розділу III в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
Під час врахування кліматичних аспектів слід застосовувати показники ефективності, пов’язані з питаннями адаптації до зміни клімату, відповідно до місцевих пріоритетів, спрямованих на заходи з пом’якшення кліматичних змін.
2. Головні розпорядники подають бюджетні запити до фіноргану за допомогою автоматизованої інформаційно-аналітичної системи у терміни, встановлені фінорганом, але не пізніше 10 листопада року, що передує плановому.
Разом із бюджетним запитом головний розпорядник подає необхідні для здійснення фінорганом аналізу бюджетного запиту додаткові матеріали, у тому числі:
детальну інформацію за формами, які в разі потреби щороку фінорган доводить до головних розпорядників;
інформацію щодо врахування гендерного підходу та кліматичних пріоритетів під час формування бюджетних показників з метою реалізації відповідних завдань і цілей на регіональному/місцевому рівні.
( Пункт 2 розділу III в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
3. У разі подання головним розпорядником бюджетного запиту, складеного з порушенням вимог цієї Інструкції та інструкцій фіноргану, фінорган протягом трьох робочих днів з дня його отримання повідомляє відповідного головного розпорядника про необхідність доопрацювання такого бюджетного запиту. Доопрацьований бюджетний запит головний розпорядник подає до фіноргану не пізніше трьох робочих днів з дати отримання відповідного повідомлення.
4. Форми бюджетного запиту місцевого бюджету заповнюються послідовно — Форма БЗ-2 заповнюється на підставі показників Форми БЗ-1.
5. З метою зіставлення показників за бюджетними програмами у разі змін у переліку бюджетних програм головного розпорядника показники за попередній та поточний бюджетні періоди відображаються відповідно до Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, що формується у бюджетному запиті на середньостроковий період.
6. У разі якщо бюджетної програми не передбачено на середньостроковий період, показники за бюджетною програмою попереднього та поточного бюджетних періодів приводяться у відповідність до Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, що формується у бюджетному запиті на середньостроковий період, та заповнюються тільки у Формі БЗ-1.
7. Фінорган здійснює аналіз отриманих від головних розпорядників бюджетних запитів щодо відповідності граничним показникам, а також вимогам цієї Інструкції та інструкцій фіноргану, зокрема щодо врахування в бюджетних програмах гендерних аспектів.
8. Фінорган вживає заходів для усунення розбіжностей з головними розпорядниками щодо показників, що містяться у бюджетних запитах (проводить наради, консультації, робочі зустрічі тощо).
9. За результатами вжитих заходів фінорган доводить до головних розпорядників уточнені граничні показники, відповідно до яких головний розпорядник надає уточнений бюджетний запит у терміни, визначені фінорганом.
( Пункт 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
10. Головні розпорядники забезпечують уточнення бюджетних запитів з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи з урахуванням прийнятих Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією та виконавчим органом місцевої ради рішень щодо доопрацювання проєкту рішення про відповідний місцевий бюджет та у триденний строк подають їх до фіноргану.
11. Інформація, що міститься у бюджетних запитах, є основою для складання проєкту рішення про місцевий бюджет.
IV. Порядок заповнення Форми БЗ-1
1. Форма БЗ-1 призначена для подання інформації про мету діяльності головного розпорядника та інформації про досягнення цілей, формування та/або реалізацію яких забезпечує головний розпорядник, за рахунок коштів загального та спеціального фондів у межах граничних показників, доведених фінорганом.
2. До Форми БЗ-1 включаються цілі та показники їх досягнення, а також розподіл видатків та надання кредитів за бюджетними програмами.
Інформація у Формі БЗ-1 подається з урахуванням положень та показників, визначених на відповідні бюджетні періоди прогнозом місцевого бюджету, середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади), планом діяльності головного розпорядника на середньостроковий період та єдиним проєктним портфелем публічних інвестицій регіону (територіальної громади).
( Абзац другий пункту 2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )( Абзац третій пункту 2 розділу IV виключено на підставі Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
3. У пункті 1 зазначаються найменування головного розпорядника, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код за ЄДРПОУ, а також код бюджету.
4. У пункті 2 зазначається мета діяльності головного розпорядника.
5. У пункті 3 наводиться перелік цілей, реалізацію яких забезпечує головний розпорядник, а також показники їх досягнення, передбачені прогнозом місцевого бюджету.
У разі, якщо у зв’язку із зміною державної, регіональної або місцевої політик кількість таких цілей або їх структура змінилися, то такі цілі і показники їх досягнення визначаються головним розпорядником відповідно до Інструкції щодо підготовки бюджетної пропозиції, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06 жовтня 2023 року № 534, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2023 року за № 1842/40898.
Цілі, а також показники їх досягнення мають висвітлювати врахування гендерного підходу та кліматичних пріоритетів за рахунок коштів загального та спеціального фондів разом:
у графах 1, 2 — порядковий номер та найменування цілі;
у графі 3 — одиниця виміру показника досягнення цілей;
у графі 4 — показники відповідно до офіційної державної статистичної, фінансової та іншої звітності, даних бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку за попередній бюджетний період;
у графі 5 — показники, відображені у офіційній державній статистичній, фінансовій та іншій звітності, даних бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку на поточний бюджетний період;
у графах 6–8 — відображаються показники досягнення цілей, передбачені прогнозом місцевого бюджету на середньостроковий період.
Кількість цілей в одного головного розпорядника не має перевищувати п’яти, а кількість показників досягнення однієї цілі, як правило, не має перевищувати трьох. Показники досягнення цілей, визначені для однієї цілі, не мають дублюватися для іншої.
( Пункт 5 розділу IV в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
6. У пункті 4 подається інформація щодо обсягів та структури видатків і надання кредитів за усіма бюджетними програмами.
У підпункті 4.1 пункту 4 зазначаються відповідальні виконавці бюджетних програм та інформація щодо видатків та надання кредитів згідно з розподілом граничних показників, доведених до головного розпорядника фінорганом, за загальним і спеціальним фондами на відповідні роки за усіма бюджетними програмами, які є у головного розпорядника, та власних надходжень бюджетних установ, визначених головним розпорядником:
( Абзац другий пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024; в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
у графі 1 — номер цілі, визначеної у пункті 3 цієї форми;
у графах 2–4 — код відповідної класифікації видатків та кредитування бюджету;
у графі 5 — найменування відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету;
у графі 6 (20___ рік (звіт)) — показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
у графі 7 (20___ рік (затверджено)) — показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
у графах 8–10 (20__ рік (план)) — розподіл видатків та надання кредитів відповідно до граничних показників, доведених головному розпоряднику фінорганом, та власних надходжень бюджетних установ, визначених головним розпорядником на середньостроковий період.
( Абзац восьмий пункту 6 розділу IV в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
У підпункті 4.2 пункту 4 наводяться пояснення щодо запропонованих головним розпорядником основних змін у структурі видатків та надання кредитів за бюджетними програмами на плановий бюджетний період порівняно з поточним та попереднім бюджетними періодами та інформація щодо впливу цих змін на досягнення цілей.
( Абзац дев’ятий пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
V. Порядок заповнення Форми БЗ-2
1. Форма БЗ-2 призначена для наведення детальної інформації за кожною бюджетною програмою, що пропонуються до виконання у середньостроковому бюджетному періоді.
2. Інформація, що наводиться у Формі БЗ-2, узгоджується з інформацією, наведеною у Формі БЗ-1.
Форма БЗ-2 не заповнюється за бюджетними програмами, які не передбачаються на середньостроковий період, резервного фонду місцевого бюджету та міжбюджетних трансфертів.
( Абзац другий пункту 2 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
3. Інформація у Формі БЗ-2 формується з урахуванням пропозицій, поданих головним розпорядником до фіноргану під час складання прогнозу місцевого бюджету, а також інформації та показників:
схвалених прогнозом місцевого бюджету в поточному бюджетному періоді;
затверджених середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) та планом діяльності головного розпорядника на середньостроковий період;
схвалених у єдиному проєктному портфелі публічних інвестицій регіону (територіальної громади).
Мета, завдання, напрями використання бюджетних коштів, результативні показники бюджетної програми, що подаються у Формі БЗ-2, повинні мати зв’язок з цілями та показниками їх досягнення, наведеними у пункті 3 Форми БЗ-1.
( Пункт 3 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
4. Мета, завдання та напрями бюджетної програми визначаються відповідно до положень наказу Міністерства фінансів України від 26 серпня 2014 року № 836 "Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2014 року за № 1103/25880.
5. У пункті 1 зазначаються найменування головного розпорядника, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код за ЄДРПОУ, а також код бюджету.
6. У пункті 2 зазначаються найменування відповідального виконавця бюджетної програми, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету та номер у системі головного розпорядника, код за ЄДРПОУ.
7. У пункті 3 зазначаються найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету, код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, а також код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету.
8. У пункті 4 зазначаються ціль, мета, завдання та законодавчі підстави реалізації бюджетної програми:
( Абзац перший пункту 8 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
у підпункті 4.1 — ціль, на досягнення якої спрямована бюджетна програма;
( Абзац другий пункту 8 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
у підпункті 4.2 — мета бюджетної програми;
у підпункті 4.3 — завдання бюджетної програми;
у підпункті 4.4 — нормативно-правові акти, які є підставою для реалізації бюджетної програми.
9. У пункті 5 зазначаються усі надходження для виконання бюджетної програми, підстави та обґрунтування надходжень спеціального фонду.
Надходження загального фонду зазначаються з урахуванням міжбюджетних трансфертів, доведених у граничних показниках.
У підпункті 5.1 пункту 5 зазначаються надходження для виконання бюджетної програми за результатами звітного бюджетного періоду, на поточний бюджетний період та на середньостроковий період.
( Абзац третій пункту 9 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
Показники, зазначені у рядку "загальний фонд, у тому числі:" у графах 3–7 підпункту 5.1 пункту 5, мають відповідати показникам, зазначеним у рядку "загальний фонд" у графах 6–10 підпункту 4.1 пункту 4 Форми БЗ-1 за відповідною бюджетною програмою.
( Абзац четвертий пункту 9 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
Під час заповнення підпункту 5.1 пункту 5 у частині власних надходжень бюджетних установ головні розпорядники керуються частиною четвертою статті 13 Кодексу. Власні надходження бюджетних установ визначаються головним розпорядником за наявності підстави, про яку необхідно зазначити під час заповнення підпункту 5.2 пункту 5.
( Абзац п’ятий пункту 9 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
Повернення кредитів до бюджету відображаються зі знаком "—".
У разі, якщо за бюджетною програмою плануються надходження за спеціальним фондом, про це зазначається у підпункті 5.2 пункту 5 і наводяться:
( Абзац сьомий пункту 9 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
нормативно-правові акти з посиланням на конкретні статті (пункти), якими надано повноваження на отримання надходжень спеціального фонду;
основні підходи до розрахунку власних надходжень бюджетних установ, інших надходжень спеціального фонду на середньостроковий період;
пояснення щодо зміни показників на плановий бюджетний період порівняно з відповідними показниками на поточний та попередній бюджетні періоди.
Загальний обсяг надходжень для виконання бюджетної програми у графах 3–7 у рядку "УСЬОГО, у тому числі:" розраховується як сума надходжень загального фонду (рядок "загальний фонд, у тому числі:") та спеціального фонду (рядок "спеціальний фонд, у тому числі:").
10. У пункті 6 зазначаються видатки (підпункт 6.1) або надання кредитів (підпункт 6.2) за загальним та спеціальним фондами у розрізі Економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26 грудня 2011 року № 1738) (далі — Економічна класифікація видатків бюджету), Класифікації кредитування бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 (далі — Класифікація кредитування бюджету), відповідно:
у графах 1, 2 підпунктів 6.1, 6.2 — коди Економічної класифікації видатків бюджету / коди Класифікації кредитування бюджету та їх найменування;
у графі 3 підпунктів 6.1, 6.2 (20__ рік (звіт)) — видатки або надання кредитів відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
у графі 4 підпунктів 6.1, 6.2 (20__ рік (затверджено)) — показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
у графах 5–7 підпунктів 6.1, 6.2 (20__ рік (план)) — розподіл видатків та надання кредитів відповідно до граничних показників, доведених головному розпоряднику фінорганом, та власних надходжень бюджетних установ, визначених головним розпорядником на середньостроковий період.
Загальний обсяг видатків, зазначений у підпункті 6.1, та надання кредитів — підпункт 6.2, за загальним та спеціальним фондами має відповідати загальному обсягу надходжень для виконання бюджетної програми підпункту 5.1 пункту 5 Форми БЗ-2, зокрема:
показники, зазначені у графах 3–7 рядків "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 6.1 пункту 6 та у графах 3–7 рядків "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 6.2 пункту 6, мають дорівнювати показникам у графах 3–7 рядків "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд, у тому числі:", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 5.1 пункту 5 Форми БЗ-2.
Показники, зазначені у графах 3–7 рядків "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 6.1 пункту 6 та у графах 3–7 рядків "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 6.2 пункту 6, мають дорівнювати показникам у графах 6–10 рядків "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" підпункту 4.1 пункту 4 Форми БЗ-1 відповідної бюджетної програми.
Під час заповнення підпункту 6.1 пункту 6 необхідно відображати видатки у розрізі кодів Економічної класифікації видатків бюджету.
Під час заповнення підпункту 6.2 пункту 6 показники надання кредитів потрібно відображати за кодами Класифікації кредитування бюджету 4110, 4210.
У підпункті 6.3 пункту 6 Форми БЗ-2 наводяться пояснення щодо основних змін, що пропонуються у структурі видатків / наданих кредитів за кодами Економічної класифікації видатків бюджету / Класифікації кредитування бюджету на плановий бюджетний період порівняно з поточним та попереднім бюджетними періодами та впливу цих змін на результативні показники бюджетної програми, досягнення мети, виконання завдань бюджетної програми.
( Пункт 10 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
11. У пункті 7 зазначаються обсяги видатків або надання кредитів за напрямами використання бюджетних коштів, виконання яких забезпечує реалізацію бюджетної програми, та пояснення щодо їх змін.
У підпункті 7.1 пункту 7 зазначаються обсяги видатків або надання кредитів за кожним напрямом використання бюджетних коштів за загальним та спеціальним фондами, виконання яких забезпечує реалізацію бюджетної програми:
( Абзац другий пункту 11 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
у графах 1, 2 зазначаються порядковий номер та напрям використання бюджетних коштів;
у графі 3 (20___ рік (звіт)) — видатки або надання кредитів відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
у графі 4 (20___ рік (затверджено)) — показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
у графах 5–7 (20__ рік (план)) — розподіл видатків та надання кредитів відповідно до граничних показників, доведених головному розпоряднику фінорганом, та власних надходжень бюджетних установ, визначених головним розпорядником на середньостроковий період.
( Абзац шостий пункту 11 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
Показники у рядках "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" у графах 3–7 підпункту 7.1 пункту 7 мають дорівнювати показникам у рядках "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд, у тому числі", "спеціальний фонд, у тому числі:" у графах 3–7 підпункту 5.1 пункту 5 Форми БЗ-2 та показникам у рядках "УСЬОГО, у тому числі:", "загальний фонд", "спеціальний фонд, у тому числі:" у графах 3–7 підпункту 6.1 пункту 6 або підпункту 6.2 пункту 6 Форми БЗ-2. У підпункті 7.2 пункту 7 наводиться пояснення щодо основних змін, що пропонуються у структурі видатків / наданих кредитів за напрямами використання бюджетних коштів на плановий бюджетний період порівняно з поточним та попереднім бюджетними періодами, та впливу цих змін на результативні показники бюджетної програми, досягнення мети, виконання завдань бюджетної програми.
( Абзац сьомий пункту 11 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
12. У пункті 8 Форми БЗ-2 наводяться результативні показники бюджетної програми, досягнені та яких планується досягти за відповідними групами.
Результативні показники бюджетних програм визначаються відповідно до Загальних вимог до визначення результативних показників бюджетних програм, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 10 грудня 2010 року № 1536, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02 липня 2015 року за № 771/27216 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 червня 2015 року № 553).
( Абзац другий пункту 12 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
Водночас головні розпорядники самостійно обирають із визначеного Міністерством фінансів України переліку результативних показників бюджетних програм ті, які максимально ефективно та у повному обсязі відображають результати виконання бюджетних програм.
Під час врахування гендерних аспектів застосовуються результативні показники, спрямовані на зменшення гендерних розривів, послаблення негативних та посилення позитивних тенденцій у відповідній сфері / галузі з огляду на забезпечення стратегічних та практичних гендерних потреб.
( Пункт 12 розділу V доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
Під час врахування кліматичних аспектів застосовуються результативні показники, пов’язані з питанням адаптації до зміни клімату, відповідно до місцевих пріоритетів, спрямованих на заходи з пом’якшення кліматичних змін.
( Пункт 12 розділу V доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
У підпункті 8.1 пункту 8 Форми БЗ-2 зазначаються результативні показники бюджетної програми за попередній та на поточний бюджетні періоди. У підпункті 8.2 пункту 8 цієї Форми — результативні показники на середньостроковий період.
( Абзац пункту 12 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
У підпункті 8.3 пункту 8 подаються пояснення щодо динаміки основних результативних показників та досягнення мети, виконання завдань бюджетної програми у середньостроковому періоді.
( Абзац пункту 12 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
13. У разі якщо для виконання бюджетної програми залучаються працівники бюджетних установ, інформація про їх чисельність у розрізі категорій працівників та за гендерним підходом наводиться у пункті 9 Форми БЗ-2:
( Абзац перший пункту 13 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
у графах 3, 5, 7, 9 — затверджена чисельність працівників;
у графах 4, 6 — чисельність працівників, фактично зайнятих у попередньому бюджетному періоді;
у графах 8, 10 — чисельність працівників, фактично зайнятих у поточному бюджетному періоді станом на 01 жовтня року, що передує плановому;
у графах 11–16 — чисельність працівників на середньостроковий період.
Затверджена чисельність працівників та фактично зайнятих працівників наводиться за загальним і спеціальним фондами окремо. У разі якщо згідно з чинним законодавством працівники, що отримують основну заробітну плату за рахунок загального фонду, отримують додаткову заробітну плату зі спеціального фонду або працюють за сумісництвом у підрозділі, що утримується за рахунок коштів спеціального фонду, чисельність таких працівників враховується і за загальним, і за спеціальним фондами, а також додатково зазначається в рядку "з них працівники, оплата праці яких здійснюється також із загального фонду" у графах 5, 6, 9, 10, 12, 14, 16.
Показники чисельності працівників мають узгоджуватися з відповідними показниками видатків у пункті 6.1 пункту 6 Форми БЗ-2.
( Абзац сьомий пункту 13 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
14. Якщо у межах бюджетної програми виконуються місцеві / регіональні програми, відповідна інформація наводиться у пункті 10 Форми БЗ-2.
У підпункті 10.1 пункту 10 цієї Форми зазначаються місцеві / регіональні програми та обсяг видатків на їх реалізацію за попередній та на поточний бюджетні періоди. У підпункті 10.2 пункту 10 цієї Форми — програми на середньостроковий період.
( Абзац другий пункту 14 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
У підпункті 10.1 пункту 10 цієї Форми зазначаються:
( Абзац третій пункту 14 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
у графі 1 — порядковий номер;
у графах 2, 3 — найменування місцевої / регіональної програми, документ, яким затверджено місцеву/регіональну програму (дата та номер);
у графах 4, 5 — видатки або надання кредитів на виконання місцевих/регіональних програм відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період за загальним та спеціальним фондами окремо;
у графах 7, 8 — показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період на виконання місцевих/регіональних програм;
у графах 6 та 9 — суми видатків / надання кредитів на виконання місцевих/регіональних програм за загальним та спеціальним фондами разом.
У підпункті 10.2 пункту 10 цієї Форми зазначаються:
( Абзац дев’ятий пункту 14 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )
у графі 1 — порядковий номер;
у графах 2, 3 — найменування місцевої/регіональної програми, документ, яким затверджено місцеву / регіональну програму (дата та номер);
у графах 4, 5, 7, 8, 10, 11 — розподіл видатків та надання кредитів на середньостроковий період за загальним та спеціальним фондами окремо;
( Абзац дванадцятий пункту 14 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025 )
у графах 6, 9 та 12 — суми видатків / надання кредитів на виконання місцевих/регіональних програм за загальним та спеціальним фондами разом.
15. У пункті 11 зазначаються перелік та обсяги публічних інвестиційних проєктів / програм публічних інвестицій, які виконуються в межах бюджетної програми у 20__ — 20__ роках за спеціальним фондом:
у графі 1 зазначається порядковий номер публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій;
у графі 2 — найменування публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій;
у графі 3 — унікальний ідентифікатор проєкту/програми;
у графі 4 — період реалізації публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій (рік початку і завершення);
у графі 5 — загальна вартість публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій;
у графі 6 — обсяг бюджетних коштів, спрямованих на реалізацію публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
у графі 7 — обсяг бюджетних коштів, спрямованих на реалізацію публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій відповідно до розпису місцевого бюджету на поточний бюджетний період (з урахуванням усіх внесених змін станом на 01 жовтня року, що передує плановому);
у графах 8–10 — обсяг бюджетних коштів, спрямованих на реалізацію публічного інвестиційного проєкту / програми публічних інвестицій, які є основою для складання проєкту рішення про місцевий бюджет на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди.
Пункт 11 Форми БЗ-2 заповнюється лише за тими бюджетними програмами, в межах яких будуть реалізовуватися публічні інвестиційні проєкти та програми публічних інвестицій.
( Пункт 15 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
16. У пункті 12 необхідно зазначити інформацію про рівень досягнення мети та виконання завдань бюджетної програми під час використання відповідного обсягу бюджетних коштів у попередньому бюджетному періоді, очікувані результати використання коштів у поточному бюджетному періоді, а також обґрунтування необхідності передбачення коштів за бюджетною програмою на середньостроковий період за загальним (підпункт 12.1) та спеціальним (підпункт 12.2) фондами окремо та з урахуванням гендерного аспекту.
( Пункт 16 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024 )

Директор
Департаменту політики
міжбюджетних відносин
та місцевих бюджетів




Олександр КОРЕНЬ
Додаток 1
до Інструкції з підготовки
бюджетних запитів місцевого бюджету
(пункт3 розділу І)
Граничні показники видатків місцевого бюджету
та надання кредитів з місцевого бюджету головному розпоряднику бюджетних коштів
( Див. текст )( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024; в редакції Наказу Міністерства фінансів № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
Додаток 2
до Інструкції з підготовки
бюджетних запитів місцевого бюджету
(пункт 3 розділу І)
Бюджетний запит загальний
(Форма 20___-1)
( Див. текст )( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024, № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )
Додаток 3
до Інструкції з підготовки
бюджетних запитів місцевого бюджету
(пункт 3 розділу І)
Бюджетний запит індивідуальний
(Форма 20___-2)
( Див. текст )( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 633 від 12.12.2024, № 474 від 18.09.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства фінансів № 511 від 08.10.2025 )