• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року № 380

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення від 21.11.2024 № 09/21/1453/К03
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 21.11.2024
  • Номер: 09/21/1453/К03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 21.11.2024
  • Номер: 09/21/1453/К03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
21.11.2024 № 09/21/1453/К03
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 грудня 2024 року
за № 1842/43187
Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року № 380
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7, статті 30 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", Закону України "Про адміністративну процедуру", Закону України від 30 червня 2021 року № 1587-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи", Закону України від 22 лютого 2024 року № 3585-IX "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках", Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. У заголовку та пункті 1 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року № 380 "Про затвердження Положення про провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2021 року за № 993/36615, слова "діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах" замінити словами "професійної діяльності на організованих товарних ринках".
2. Затвердити Зміни до Положення про провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року № 380, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2021 року за № 993/36615, (далі — Зміни до Положення), що додаються.
3. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, крім пункту 16 у частині, що стосується встановлення розміру плати за адміністративну послугу з реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту та подання товарною біржею для реєстрації специфікації деривативного контракту платіжного документу про перерахування плати за реєстрацію специфікації деривативного контракту (змін до неї), Змін до Положення, яка набирає чинності через 90 календарних днів з дня наступного після дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
6. Товарним біржам, які на дату набрання чинності цим рішенням мають чинні ліцензії на провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, привести свою діяльність у відповідність до вимог цього рішення протягом шести місяців з дати набрання чинності цим рішенням.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ільіна А.

Голова Комісії

Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 21.11.2024 р. № 210
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
21 листопада 2024 року
№ 09/21/1453/К03
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 грудня 2024 року
за № 1842/43187
Зміни
до Положення про провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року № 380, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2021 року за № 993/36615
1. У заголовку слова "діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах" замінити словами "професійної діяльності на організованих товарних ринках".
2. У розділі I:
1) пункт 1 викласти у такій редакції:
"1. Це Положення визначає основні засади та вимоги до провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках:
діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах;
діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах.";
2) у пункті 2:
доповнити пункт після абзацу першого абзацом другим такого змісту:
"дата виконання — дата виконання зобов’язань за деривативним контрактом;".
У зв’язку з цим абзаци другий — двадцять третій вважати відповідно абзацами третім — двадцять четвертим;
доповнити пункт після абзацу третього абзацом четвертим такого змісту:
"деривативні контракти, які не є фінансовими інструментами — це товарні деривативні контракти та інші деривативні контракти, які за наявністю зобов’язання щодо передачі базового активу є поставними, укладаються на організованих товарних ринках або поза ними та є такими, що не мають характеристик іншого деривативного фінансового інструменту, визначених частиною восьмою статті 7 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки";".
У зв’язку з цим абзаци четвертий — двадцять четвертий вважати відповідно абзацами п’ятим — двадцять п’ятим;
абзац п’ятий викласти у такій редакції:
"заявка або котирування (далі — заявка) — подана учасником торгів згідно з правилами товарної біржі пропозиція на купівлю чи продаж біржового товару / укладання деривативного контракту, яка містить умови, на яких пропонується здійснити укладання біржової угоди / деривативного контракту, зареєстрована товарною біржею заявка учасника торгів є пропозицією та згодою цього учасника укласти та виконати біржову угоду / укласти та виконати біржовий договір / укласти виконати деривативний контракт;";
доповнити пункт після абзацу сімнадцятого абзацами вісімнадцятим, дев’ятнадцятим такого змісту:
"строк деривативного контракту — період, протягом якого може бути укладено деривативний контракт або правочин щодо деривативного контракту;
строк / термін поставки — строк (період у часі) / термін (дата), у який / яку здійснюватиметься поставка базового активу деривативного контракту;".
У зв’язку з цим абзаци вісімнадцятий — двадцять п’ятий вважати відповідно абзацами двадцятим — двадцять сьомим;
абзац двадцять третій викласти у такій редакції:
"Терміни "генеральна угода", "деривативні контракти", "кліринг", "клірингова діяльність", "офіційний канал зв’язку", "специфікація деривативного контракту", "центральний контрагент", "централізоване виконання правочинів" та "централізоване вчинення правочинів" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".";
абзац двадцять четвертий виключити.
У зв’язку з цим абзаци двадцять п’ятий — двадцять сьомий вважати відповідно абзацами двадцять четвертим — двадцять шостим;
в абзаці двадцять п’ятому слова "державне регулювання ринків фінансових послуг" замінити словами "фінансові компанії".
3. У розділі II:
1) пункт 1 викласти у такій редакції:
"1. Товарна біржа повинна розробити правила товарної біржі, які затверджуються уповноваженим органом (посадовою особою) товарної біржі, подати їх для затвердження відповідним(и) регулятором(ами) товарного ринку (у разі якщо така вимога встановлена його нормативно-правовими актами) та зареєструвати їх у НКЦПФР відповідно до закону та Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2021 року № 276, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 травня 2021 року за № 692/36314 (далі — Ліцензійні умови). Затверджені та зареєстровані правила товарної біржі та зміни до них товарна біржа оприлюднює на власному вебсайті.";
2) доповнити пункт 2 новими абзацами такого змісту:
"порядок розміщення учасниками торгів інсайдерської інформації на вебсайті товарної біржі;
порядок здійснення контролю за додержанням учасниками біржових торгів правил товарної біржі;
застосування санкцій за порушення правил товарної біржі.
Правила товарної біржі можуть передбачати:
1) створення та забезпечення функціонування механізму запобігання та врегулювання конфлікту інтересів між будь-якими такими особами:
товарною біржею;
акціонерами (учасниками) товарної біржі;
учасниками біржових торгів;
2) порядок зупинення торгів та інших заходів, що здійснюються товарною біржею для протидії значним коливанням цін на біржовий товар для уникнення цінової нестабільності товарного ринку;
3) інші положення на розсуд товарної біржі та/або які вимагаються законодавством.";
3) доповнити цей розділ новим пунктом 4 такого змісту:
"4. Правила товарної біржі, яка здійснює діяльність з організації укладання деривативних контрактів на товарній біржі додатково до вимог, зазначених у цьому розділі повинні передбачати:
узагальнену процедуру укладання, виконання та припинення деривативних контрактів, включаючи процедури подання заявок, постачання базового активу;
процедуру формування реєстру укладених деривативних контрактів;
узагальнену процедуру оформлення та обліку документів, які використовуються при укладанні, виконанні та припиненні деривативних контрактів;
порядок реалізації товарною біржею заходів з управління позиціями учасників торгів, зокрема шляхом надання товарній біржі таких повноважень:
1) контролювати суми відкритих позицій учасників торгів та їх клієнтів;
2) отримувати від учасників торгів інформацію (зокрема всю необхідну документацію) щодо:
розміру та мети позиції або взятого зобов’язання;
їх прямих або опосередкованих власників;
угод про співробітництво;
відповідного біржового товару і зобов’язань;
3) вимагати від особи закриття або зменшення позиції на тимчасовій або постійній основі згідно з потребами конкретного випадку, а також, у разі якщо така особа не виконала зазначену вимогу, вживати в односторонньому порядку заходів для забезпечення закриття або зменшення позиції;
4) у необхідних випадках вимагати від особи тимчасового повернення ліквідності на ринок за погодженою ціною та у погодженому обсязі з чітко вираженим наміром зменшити вплив великої чи переважної позиції. Порядок визначення великої чи переважної позиції та погодження ціни та обсягу в такому випадку встановлюється правилами товарної біржі.
Правила товарної біржі, яка здійснює діяльність з укладання деривативних контрактів на товарній біржі можуть передбачати:
порядок сплати сторонами деривативного контракту одна одній грошових коштів з метою управління ризиками та/або виконання зобов’язань (початкова та варіаційна маржа), якщо це передбачено відповідною специфікацією або генеральною угодою.
порядок здійснення товарною біржею контролю за здатністю сторони деривативного контракту, укладеного на такій товарній біржі, виконати свої зобов’язання за ним. З цією метою такі правила можуть надавати товарній біржі повноваження отримувати від сторони деривативного контракту, укладеного на такій товарній біржі, інформацію щодо можливості сторони здійснити або прийняти поставку базового активу такого деривативного контракту.".
У зв’язку з цим пункти 4–6 вважати відповідно пунктами 5–7.
4. Пункт 3 розділу III викласти у такій редакції:
"3. Товарна біржа веде реєстри (переліки) учасників торгів та їх біржових брокерів з відкритою та закритою частиною. Відкрита частина ведеться виключно щодо реєстру (переліку) учасників торгів та оприлюднюється на власному вебсайті товарної біржі.
Відкрита частина реєстру (переліку) учасників торгів повинна передбачати щонайменше такі дані:
для юридичних осіб — найменування та ідентифікаційний код / для фізичних осіб — підприємців — прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) учасника торгів;
місцезнаходження юридичної особи / місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою — підприємцем) фізичної особи — підприємця;
посилання на офіційний вебсайт учасника торгів, а також контактні дані для клієнтів (номер телефону, електронна пошта учасника торгів) у випадку, якщо учасник торгів надає послуги клієнтам;
дату набуття статусу члена товарної біржі (для члена товарної біржі);
дату надання/зупинення/припинення допуску до біржових торгів.
Відкрита частина реєстру (переліку) учасників торгів повинна включати як всіх дійсних учасників торгів, так і учасників, допуск до біржових торгів яких був зупинений або припинений.
Закрита частина реєстру (переліку) учасників торгів повинна містити більш детальну інформацію, включаючи інформацію, що не підлягає розголошенню (персональні дані та іншу інформацію), та ведеться відповідно до внутрішніх документів товарних бірж та з дотриманням вимог законодавства.".
5. У розділі IV:
1) у пункті 1:
підпункт 3 після слова "реєстр" доповнити словом "(перелік)";
підпункт 7 після слова "біржах" доповнити словом "та/або діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарній біржі";
2) у пункті 2:
доповнити цей пункт підпунктом 4 такого змісту:
"4) розробляти специфікації деривативних контрактів та/або визначати умови генеральної угоди відповідно до вимог, встановлених законом".
У зв’язку з цим підпункти 4–7 вважати відповідно підпунктами 5–8;
доповнити підпункт 5 після слів "певним біржовим товаром," словами "здійснювати інші заходи,";
у підпункті 7 слова "у разі його встановлення товарною біржею, повинен бути передбачений в правилах товарної біржі та" виключити;
3) доповнити речення перше пункту 5 після слова "біржах" словами "та/або професійної діяльності на організованих товарних ринках — діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах";
4) доповнити пункт 7 після слова "(договорами)" словами "та/або деривативними контрактами".
6. У розділі V:
1) доповнити пункт 1 після слова "України" словами ", а також деривативні контракти, які не є фінансовими інструментами";
2) у пункті 3:
доповнити абзац перший після слова "договорів" словами ", деривативних контрактів";
в абзаці другому слово "Товари" замінити словами "Біржові товари";
доповнити цей пункт новим абзацом такого змісту:
"Реєстр біржових товарів оприлюднюється товарною біржею на власному вебсайті.";
3) пункт 6 викласти у такій редакції:
"6. Рішення про допуск біржового товару до біржових торгів приймається уповноваженим органом (уповноваженою особою) товарної біржі.
Реєстр біржових товарів, у частині допуску до біржових торгів продукції, та інших речей визначених родовими ознаками, має містити як мінімум назву такого біржового товару, дату його включення до реєстру біржових товарів, дату зупинення допуску такого біржового товару до біржових торгів.
Реєстр біржових товарів, у частині допуску до біржових торгів деривативних контрактів, повинен містити щонайменше такі дані: вид деривативного контракту (опціон, ф’ючерс, форвард тощо); вид деривативного контракту за типом базового активу (товарні деривативні контракти / інші деривативні контракти); унікальний ідентифікатор продуктів (після присвоєння його деривативному контракту в порядку, встановленому законодавством); строк деривативного контракту; дата виконання; строк / термін поставки; дані про базовий актив деривативного контракту; дані щодо реєстрації НКЦПФР специфікації деривативного контракту (у разі якщо зміст деривативного контракту визначається специфікацією); дату, з якої можливе укладення деривативного контракту на товарній біржі; інші показники, необхідні для ідентифікації деривативного контракту; дату внесення деривативного контракту до реєстру біржових товарів, у частині допуску до біржових торгів деривативних контрактів.
Скасування допуску біржового товару до біржових торгів здійснюється шляхом його виключення з реєстру біржових товарів.";
4) доповнити пункт 9 новим абзацом такого змісту:
"Товарна біржа зобов’язана зупинити укладання / виконання деривативного контракту, правочинів щодо нього, та зупинити / скасувати допуск деривативного контракту до торгів, якщо НКЦПФР зупинено або заборонено вчинення / виконання деривативних контрактів.".
7. Пункт 2 розділу VI викласти у такій редакції:
"2. Електронна(і) торгова(і) система(и) та програмно-технічні комплекси, які на постійній основі забезпечують належне функціонування та захист електронної(их) торгової(их) систем(и) та інше програмне забезпечення автоматизованих, інформаційних, інформаційно-комунікаційних систем, що використовуються товарною біржею, повинні відповідати вимогам, встановленим главою 5 розділу II Ліцензійних умов.".
8. Пункт 5 розділу VII викласти у такій редакції:
"5. Учасники торгів можуть подавати адресні (заявки, адресовані іншому учаснику торгів або кільком учасникам торгів) та безадресні (заявки, адресовані усім учасникам торгів), анонімні (заявки, умови яких не дозволяють учасникам торгів до моменту укладення біржової угоди ідентифікувати учасника торгів, який виставив таку заявку) та неанонімні заявки. Товарна біржа має право додатково до запровадженої цим Положенням класифікації встановлювати в правилах товарної біржі інші види та/або типи заявок, що подаються учасниками торгів в процесі біржових торгів.
Товарна біржа встановлює в правилах товарної біржі вимоги до порядку і умов подачі заявок, а також до змісту заявок. Параметри заявки на купівлю / продаж продукції, у тому числі речі, визначеної родовими ознаками мають містити як мінімум:
ідентифікацію продукції, щодо якої подається заявка, та умов її поставки (за їх наявності);
направленість заявки (на купівлю / на продаж), вид заявки;
обмеження щодо ціни продукції або вказівки щодо виконання заявки без обмеження ціни;
кількість (обсяг) продукції / кількість лотів продукції, щодо купівлі / продажу якої подається заявка;
ідентифікацію учасника торгів, що подає заявку;
ідентифікацію особи, в інтересах якої подано заявку;
дату та час подачі заявки.
Параметри заявки на укладання деривативного контракту мають містити як мінімум:
вид деривативного контракту (опціон, ф’ючерс, форвард тощо);
вид деривативного контракту за типом базового активу (товарні деривативні контракти / інші деривативні контракти);
ціна деривативного контракту (ціна виконання);
строк деривативного контракту;
унікальний ідентифікатор продуктів (після присвоєння його деривативному контракту в порядку, встановленому законодавством);
дані про базовий актив деривативного контракту (ідентифікація продукції);
направленість заявки (на купівлю / на продаж), вид заявки;
ідентифікацію учасника торгів, що подає заявку;
ідентифікацію особи, в інтересах якої подано заявку;
дату та час подачі заявки;
дані щодо реєстрації НКЦПФР специфікації деривативного контракту (у разі якщо зміст деривативного контракту визначається специфікацією).
Товарна біржа має право встановити обмеження щодо максимального розміру однієї заявки (кількості (лотів) біржового товару, щодо якого подається одна заявка) або максимальної кількості заявок учасника торгів.
Подані заявки учасників торгів перевіряються товарною біржею на їх відповідність вимогам, встановленим правилами товарної біржі.
Товарна біржа відмовляє в реєстрації заявок, допуску заявок до торгів або деактивує (переводить до таких, що не можуть бути виконані) невиконані заявки, якщо такі заявки не відповідають вимогам правил та/або інших внутрішніх документів товарної біржі до заявок або до учасників торгів (клієнтів), що їх подають.
Товарна біржа забезпечує реєстрацію усіх наданих заявок та зберігання як мінімум наступної інформації:
реєстраційний номер або інший унікальний ідентифікатор заявки, наданий товарною біржею такій заявці у момент отримання;
вид біржового товару (продукція, річ, визначена родовими ознаками, деривативний контракт), щодо якого подана заявка;
параметри заявки (мінімальні параметри заявки, вказані вище в цьому пункті);
дата і час надходження заявки;
дату та час внесення змін до заявки;
дату та час відкликання (скасування) заявки;
статус заявки (зареєстрована / не зареєстрована, інші види статусів, які можуть бути присвоєні заявці відповідно до внутрішніх документів);
підстава відмови у реєстрації заявки в реєстрі заявок відповідно до правил товарної біржі.
У разі відмови у допуску до торгів заявки товарна біржа забезпечує повідомлення учасника торгів про причини такої відмови в порядку та протягом строку встановлених у відповідних внутрішніх документах товарної біржі.
Товарна біржа забезпечує ведення реєстру заявок, що відображає як мінімум наступну інформацію:
реєстраційний номер (інший унікальний ідентифікатор) заявки;
вид біржового товару, щодо якого подана заявка;
параметри заявки (мінімальні параметри заявки, вказані вище в цьому пункті);
дата і час надходження заявки;
дату та час внесення змін до заявки;
дату та час відкликання (скасування) заявки.
Товарна біржа веде перелік усіх поданих заявок, що дає можливість ідентифікувати дату подачі заявки та учасника торгів, що її подав, та у разі відмови в реєстрації,— причини, з яких заявка була не зареєстрована.
Товарна біржа встановлює у правилах та інших внутрішніх документах товарної біржі умови внесення змін до заявок та умови їх відкликання (скасування).".
9. Розділ VIII викласти у такій редакції:
"VIII. Порядок централізованого вчинення (укладання) та централізованого виконання правочинів (біржових угод / біржових договорів) щодо біржових товарів, та централізованого укладання та виконання деривативних контрактів
1. За результатами біржових торгів учасники торгів укладають біржові угоди / біржові договори/ деривативні контракти від свого імені та за свій рахунок, від імені клієнтів і за їх рахунок відповідно до правил та інших внутрішніх документів товарної біржі.
2. Біржові угоди / біржові договори укладаються за встановленою товарною біржею формою, якщо інше не визначено правилами товарної біржі.
Укладенні біржові угоди / біржові договори реєструються товарною біржею за встановленою нею процедурою. Реєстр біржових угод / біржових договорів повинен містити щонайменше такі дані:
реєстраційний номер біржової угоди / біржового договору;
сторони біржової угоди / біржового договору;
дату і час фіксації біржової угоди / біржового договору;
ідентифікація біржового товару, щодо якого було укладено біржову угоду / біржовий договір;
суму біржової угоди / біржового договору;
кількість (обсяг) товару, щодо якого було укладено біржову угоду / біржовий договір;
ціну товару, за яким було укладено біржову угоду / біржовий договір;
номери заявок, на підставі яких укладено біржову угоду / біржовий договір.
Деривативні контракти укладаються на товарній біржі відповідно до специфікації деривативного контракту, зареєстрованої НКЦПФР відповідно до вимог розділу XVI цього Положення (у разі якщо зміст деривативного контракту визначається специфікацією), або генеральної угодою.
Укладені деривативні контракти реєструються товарною біржею за встановленою нею процедурою. Реєстр укладених деривативних контрактів повинен містити щонайменше такі дані:
вид деривативного контракту (опціон, ф’ючерс, форвард тощо);
вид деривативного контракту за типом базового активу (товарні деривативні контракти / інші деривативні контракти);
реєстраційний номер деривативного контракту, присвоєний товарною біржею;
унікальний ідентифікатор продуктів (після присвоєння його деривативному контракту в порядку, встановленому законодавством);
сторони деривативного контракту;
дату і час фіксації деривативного контракту;
ідентифікація базового активу деривативного контракту;
ціну деривативного контракту (ціна виконання);
строк деривативного контракту;
дата виконання;
строк / термін поставки;
кількість (обсяг) базового активу;
номери заявок, на підставі яких укладено деривативний контракт.
Товарна біржа надає учасникам торгів звіти за укладеними ними біржовими угодами / біржовими договорами / деривативними контрактами за встановленою нею формою та порядком.
2. Внутрішні документи товарної біржі можуть встановлювати особливості виконання біржових договорів / деривативних контрактів, порядок розрахунків та умови поставки продукції.
3. Товарна біржа зобов’язана доводити до відома учасників торгів інформацію про їхні права та обов’язки та процедури виконання біржових договорів / деривативних контрактів.".
10. Абзац другий пункту 2 розділу IX викласти у такій редакції:
"кількісні показники (загальна кількість укладених біржових угод / біржових договорів / деривативних контрактів протягом торгової сесії; загальний обсяг укладених протягом торгової сесії біржових угод (договорів) у вартісному вираженні; загальна кількість біржового товару, що є предметом укладених протягом торгової сесії біржових угод / біржових договорів);".
11. Пункту 2 розділу X викласти у такій редакції:
"2. Товарна біржа під час здійснення професійної діяльності на організованих товарних ринках може взаємодіяти з особою, що здійснює зберігання продукції, у тому числі тієї, що є базовим активом деривативних контрактів, а саме: її приймання, зберігання та відпуск. Товарна біржа має право встановити організаційні, технічні та технологічні вимоги до таких осіб для роботи з продукцією, у тому числі тієї, що є базовим активом деривативних контрактів та взаємодії з товарною біржею.".
12. Пункти 2, 3 розділу XI викласти у такій редакції:
"2. Товарна біржа зобов’язана оприлюднювати та подавати до НКЦПФР інформацію, передбачену Ліцензійними умовами та іншим законодавством.
3. Під час біржових торгів учасники торгів отримують інформацію про біржові торги в режимі реального часу.
За результатами біржових торгів товарна біржа оприлюднює результати торгів з інформацією щодо біржового курсу на біржові товари та іншою інформацією про результати торгів, яку товарна біржа оприлюднює у відповідності до законодавства та своїх внутрішніх документів. Зміст біржових угод (договорів) не підлягає розкриттю (за винятком найменування товару, кількості, ціни, місця і строку виконання), крім випадків, передбачених законодавством України та правилами товарної біржі.
Реєстр учасників торгів оприлюднюється на власному вебсайті товарної біржі (у цілодобовому режимі).
Інформація, зазначена у цьому пункті, повинна бути оприлюднена товарною біржею у вільному доступі у цілодобовому режимі на власному вебсайті за кожен торговий день та перебувати на такому вебсайті не менше, ніж протягом трьох років з дати її оприлюднення.".
13. В абзаці другому пункту 4 розділу XIII слова "професійної діяльності на організованих товарних ринках — діяльності з організації торгівлі продукцією" замінити словами "відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках".
14. В абзаці першому пункту 3 розділу XIV слова "у разі його встановлення товарною біржею," виключити.
15. Пункт 1 розділу XV викласти у такій редакції:
"1. Товарна біржа застосовує санкції за порушення учасниками торгів та біржовими брокерами правил товарної біржі, порядок накладання яких визначається у правилах товарної біржі.
Порядок накладення санкцій за порушення правил товарної біржі членами товарної біржі та іншими особами, які відповідно до законодавства та/або правил товарної біржі мають право брати участь у торгах, а також біржовими брокерами, які діють від їх імені, повинен містити:
порядок створення (призначення) та повноваження відповідного підрозділу (посадової особи) товарної біржі, уповноваженого накладати санкції;
види санкцій за порушення правил товарної біржі;
порядок та підстави накладення санкцій;
вимоги до поширення інформації щодо застосованих санкцій;
порядок оскарження накладених санкцій.".
16. Доповнити цей Порядок новим розділом такого змісту:
"XVI. Запровадження на товарній біржі деривативних контрактів, розробка та реєстрація специфікацій деривативних контрактів
1. Зміст деривативних контрактів, що укладаються на товарній біржі, в залежності від порядку укладання, визначається генеральною угодою та/або специфікацією деривативного контракту.
Якщо зміст деривативного контракту, відповідно до вимог закону, визначається специфікацією, розробка товарною біржею специфікації деривативного контракту є обов’язковою.
2. Товарна біржа до запровадження деривативного контракту на товарній біржі здійснює наступні дії:
1) забезпечує, щоб були дотримані вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;
2) забезпечує, щоб деривативний контракт не становив загрози для стабільності функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків;
3) забезпечує, щоб працівники, залучені до розробки специфікації деривативного контракту та генеральної угоди, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт, мали належний рівень знань, щоб розуміти характеристики деривативного контракту та ризики, пов’язані з його запровадженням;
4) забезпечує, щоб уповноважений орган управління товарної біржі контролював процес розробки специфікацій деривативних контрактів та генеральної угоди, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт;
5) визначає категорії учасників товарних спот-ринків, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт, на основі інформації про стан організованого товарного ринку, подібні деривативні контракти, потреби та інтереси учасників товарних спот-ринків з метою надання такої інформації учасникам торгів;
6) аналізує розроблену специфікацію деривативного контракту та генеральну угоду, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт, на предмет наявності ризиків негативних наслідків для клієнтів учасників торгів та обставин, за яких такі ризики можуть реалізуватися, зокрема, таких:
виникнення ситуації цінової нестабільності;
зупинення торгів деривативним контрактом;
зупинення торгів базовим активом (продукцією), зупинення чи скасування допуску базового активу (продукції) до біржових торгів;
вплив значного об’єму торгів деривативним контрактом на ціну, ліквідність та цінову нестабільність на ринку базового активу (продукції);
7) перевіряє, чи відповідає деривативний контракт потребам та інтересам учасників товарних спот-ринків;
8) забезпечує, щоб комплаєнс-підрозділ (комплаєнс-менеджер) товарної біржі контролював відповідність процедур розробки специфікацій деривативних контрактів / генеральної угоди, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт, вимогам цього розділу.
До моменту допуску до торгів першого деривативного контракту, передбаченого специфікацією (змінами до неї) / генеральною угодою, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт, товарна біржа зобов’язана надати учасникам торгів інформацію про категорії учасників товарних спот-ринків, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт. Товарна біржа також зобов’язана надавати відповідну інформацію кожному новому учаснику торгів.
Якщо товарній біржі стає відомо про обставини, що можуть свідчити про наявність істотних ризиків, пов’язаних з умовами специфікації деривативного контракту / генеральної угоди, на підставі якої укладатиметься деривативний контракт, для учасників товарних спот-ринків, така товарна біржа зобов’язана проаналізувати умови відповідної специфікації / генеральної угоди на предмет наявності таких істотних ризиків. Якщо в результаті аналізу підтвердиться їх наявність, товарна біржа повинна відмовитися від допуску до біржових торгів нових деривативних контрактів, передбачених відповідною специфікацією / генеральною угодою. Якщо на організованому ринку вже укладаються деривативні контракти, передбачені такою специфікацією / генеральною угодою, товарна біржа зобов’язана негайно:
1) у довільній формі повідомити НКЦПФР через офіційний канал зв’язку та учасників торгів про виявлення істотного ризику, пов’язаного з умовами специфікації деривативного контракту / генеральної угоди (включаючи опис його суті, вірогідності матеріалізації, вірогідних наслідків матеріалізації та опис заходів товарної біржі щодо управління таким ризиком (зокрема, щодо мінімізації його впливу));
2) розглянути питання про зупинення торгів деривативним контрактом, передбаченим відповідною специфікацією / генеральною угодою, або зупинення чи скасування його допуску до торгів.
Товарна біржа повинна регулярно, але не рідше одного разу на рік, визначати, чи існують істотні ризики, пов’язані з умовами специфікацій деривативних контрактів / генеральної угоди, на підставі якої укладається деривативний контракт, для інвесторів у фінансові інструменти.
3. Специфікації деривативних контрактів розробляються товарною біржею для кожного з деривативних контрактів, які укладаються на цій товарній біржі, затверджується уповноваженим органом товарної біржі та реєструються:
НКЦПФР після їх погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідних сферах,— щодо поставних товарних деривативних контрактів, базовий актив яких належить до сфери, державну політику у якій формує такий центральний орган виконавчої влади;
НКЦПФР — щодо інших деривативних контрактів.
Специфікація ф’ючерсного контракту повинна містити такі реквізити:
назва деривативного контракту (з обов’язковим зазначенням у ній слова "ф’ючерс" або однокореневого слова);
вид деривативного контракту за типом базового активу (товарний, інший деривативний контракт);
сторони деривативного контракту;
ціна деривативного контракту (ціна виконання);
строк деривативного контракту;
дата виконання;
строк / термін поставки;
базовий актив деривативного контракту та його характеристики (для товарного деривативного контракту: ідентифікація продукції, кількість (обсяг) продукції / кількість лотів продукції тощо; для іншого деривативного контракту: опис майна, кількість (обсяг) майна / кількість лотів майна тощо);
вид деривативного контракту за наявністю обов’язку щодо передачі базового активу (поставний);
порядок укладання деривативного контракту;
методика визначення дати виконання;
умови поставки;
відповідальність сторін у разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань, встановлених деривативним контрактом;
порядок розгляду спорів, що виникають під час укладання та виконання деривативного контракту.
мінімальний крок ціни у ході біржових торгів.
Специфікація опціону повинна містити такі реквізити:
назва деривативного контракту (з обов’язковим зазначенням у ній слова "опціон" або однокореневого слова);
вид деривативного контракту за типом базового активу (товарний, інший деривативний контракт);
різновид опціону (опціон "кол" або опціон "пут");
сторони деривативного контракту;
розмір премії опціону (у разі якщо опціон передбачає обов’язок однієї сторони сплатити іншій стороні премію опціону);
ціна деривативного контракту (ціна виконання);
строк деривативного контракту;
дата виконання;
строк / термін поставки;
базовий актив деривативного контракту та його характеристики (для товарного деривативного контракту: ідентифікація продукції, кількість (обсяг) продукції / кількість лотів продукції тощо; для іншого деривативного контракту: опис майна, кількість (обсяг) майна / кількість лотів майна тощо);
вид деривативного контракту за наявністю обов’язку щодо передачі базового активу (поставний);
порядок укладання деривативного контракту;
методика визначення строку виконання (для опціону з виконанням протягом строку дії) або дату виконання (для опціону з виконанням у встановлену дату);
умови поставки;
відповідальність сторін у разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань, встановлених деривативним контрактом;
порядок розгляду спорів, що виникають під час укладання та виконання деривативного контракту.
Крім того, специфікація опціону може містити мінімальний крок ціни у ході біржових торгів.
4. Істотними умовами генеральної угоди, на підставі якої укладається деривативний контракт є:
вид деривативного контракту (опціон, ф’ючерс, форвард тощо);
вид деривативного контракту за типом базового активу (товарний, інший деривативний контракт);
базовий актив деривативного контракту та його характеристики (для товарного деривативного контракту: ідентифікація продукції, кількість (обсяг) продукції / кількість лотів продукції тощо; для іншого деривативного контракту: опис майна, кількість (обсяг) майна / кількість лотів майна тощо);
ціна деривативного контракту (ціна виконання);
строк деривативного контракту;
дата виконання;
строк / термін поставки;
порядок укладання та виконання деривативного контракту.
5. Для реєстрації специфікації деривативного контракту товарна біржа подає до НКЦПФР такі документи:
заяву про реєстрацію специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту;
специфікацію деривативного контракту (у разі внесення змін специфікація подається у новій редакції з урахуванням внесених змін), затверджену уповноваженим органом (посадовою особою) товарної біржі та погоджену центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, до якої належить базовий актив, підписану головою уповноваженого органу (посадовою особою) товарної біржі;
обґрунтування щодо доцільності запровадження на товарній біржі деривативних контрактів, що будуть укладені відповідно до такої специфікації, або обґрунтування причин знесення змін до специфікації деривативного контракту;
порівняльну таблицю старої та нової редакції специфікації деривативного контракту із зазначенням підстав внесення змін;
платіжний документ про перерахування плати за реєстрацію специфікації деривативного контракту (змін до неї).
Обґрунтування щодо доцільності запровадження на товарній біржі деривативних контрактів, що будуть укладені відповідно до такої специфікації, повинно містити:
опис базового активу, надійність, якість та доступність джерел даних, на підставі яких встановлюються ціна базового активу, та ціна виконання деривативного контракту;
аналіз динаміки ціни базового активу за попередні 1–3 роки (в разі наявності);
інформацію про категорії учасників товарних спот-ринків, потребам та інтересам яких відповідатиме деривативний контракт;
пояснення, чому деривативний контракт відповідає потребам та інтересам тих учасників спот-ринків, які найбільш вірогідно будуть сторонами деривативного контракту;
інформацію щодо програмного та технічного забезпечення, яке використовуватиметься при укладанні та виконанні деривативних контрактів, або інформацію про заплановані заходи щодо розробки / придбання програмного та технічного забезпечення та строки вжиття таких заходів.
Дані, що містяться в зазначеному обґрунтуванні, мають інформаційно-довідковий характер.
6. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту надається з урахуванням вимог, визначених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2021 року № 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за № 147/37483.
7. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту є платною послугою, розмір плати за надання якої встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 червня 2022 року № 620, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за № 909/38245.
8. Документи, передбачені цим розділом, товарна біржа надає до НКЦПФР в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг офіційним каналом зв’язку засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про які оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР, із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису уповноваженої особи що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженої особи, який повинен містити ідентифікаційні дані товарної біржі, представником якої є така особа (повне або офіційне скорочене найменування та ідентифікаційний код юридичної особи — товарної біржі) на кожному окремому електронному документі;
Документи, передбачені цим розділом, подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення / постанови про видачу ліцензії на провадження професійною діяльністю на організованих товарних ринках.
У разі якщо документи підписані не керівником товарної біржі, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), товарна біржа надає документ, який підтверджує повноваження цієї особи.
9. У разі подання для реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту неповного пакета документів або подання документів з порушенням вимог, встановлених пунктом 8 цього розділу, НКЦПФР інформує товарну біржу про залишення документів без руху протягом 3 робочих днів з дня отримання таких документів шляхом направлення офіційним каналом зв’язку відповідного повідомлення, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Положення, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення документів без руху.
Строк для усунення недоліків не може бути меншим 5 робочих днів.
За клопотанням товарної біржі НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, документи, подані для реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту вважаються поданими в день їх первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про видачу ліцензії без руху.
10. За наслідками розгляду заяви та поданих на реєстрацію специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту НКЦПФР не пізніше 30 днів з дня одержання документів, передбачених пунктом 5 цього розділу, приймається одна з таких постанов:
про реєстрацію специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту;
про відмову в реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту.
11. За письмовим зверненням товарної біржі, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку протягом строку розгляду документів, поданих товарною біржею для реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту, про відмову від розгляду НКЦПФР цих документів з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє їх розгляд та вважає їх такими, що повернуті заявнику. Після доопрацювання товарна біржа подає документи у загальному порядку.
12. Підставою для відмови в реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту можуть бути:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства, у тому числі цього Положення;
наявність у поданих документах недостовірних даних;
відсутність погодження специфікації деривативного контракту центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, до якого належить базовий актив;
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення документів, поданих товарною біржею для реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту, без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомлені НКЦПФР про залишення заяви про видачу ліцензії без руху відповідно до абзацу першого пункту 9 цього розділу.
13. У постанові про відмову у реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту мають бути зазначені підстави для відмови з відповідним обґрунтуванням.
14. Якщо НКЦПФР прийнято постанову про відмову в реєстрації специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту, товарна біржа не може використовувати зазначену специфікацію (зміни до специфікації) деривативного контракту у своїй діяльності та повинна скасувати її (їх).
15. Повідомлення про прийняту НКЦПФР постанову в письмовій формі та копія відповідної постанови надсилаються товарній біржі не пізніше 30 днів з дня одержання заяви та документів на реєстрацію специфікації (змін до специфікації) деривативного контракту.".

Т. в. о. директора
департаменту методології
регулювання професійних
учасників ринку цінних паперів




Ірина КОЗЛОВСЬКА