• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Інструкції з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ від 11.10.2021 № 746
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.10.2021
  • Номер: 746
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.10.2021
  • Номер: 746
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
11.10.2021 № 746
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 грудня 2021 р.
за № 1611/37233
Про затвердження Змін до Інструкції з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію", абзацу третього пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади", пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, з метою вдосконалення порядку реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 квітня 2020 року № 357, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 травня 2020 року за № 443/34726, що додаються.
2. Директорату публічної безпеки, протидії злочинності та забезпечення правопорядку Міністерства внутрішніх справ України (Михайловський В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

Д. Монастирський

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Голова Національної поліції України

Голова Державної служби
спеціального зв’язку
та захисту інформації України

Заступник Голови
Служби безпеки України

Заступник Генерального прокурора

В.о. Директора
Державного бюро розслідувань

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини




М. Чечоткін

І. Клименко



Ю. Щиголь


В. Горбенко

І. Мустеца


О. Сухачов


Л. Денісова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
11 жовтня 2021 року № 746
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 грудня 2021 р.
за № 1611/37233
ЗМІНИ
до Інструкції з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України
1. У розділі I:
у пункті 2:
в абзаці четвертому слова "чергової частини (ситуаційного відділу)" виключити;
абзац тринадцятий викласти в такій редакції:
"посадова особа, уповноважена на здійснення прийому, опрацювання та реєстрації заяв і повідомлень про правопорушення або події — працівники підрозділу "102", диспетчери, оперативні чергові, їх помічники, службові особи підрозділу, на який покладено обов’язок здійснення електронного моніторингу УОАЗОР (далі - підрозділи електронного моніторингу);";
абзац вісімнадцятий після слів "(далі - Порядок ведення єдиного обліку)," доповнити словами та цифрами " Порядку застосування електронних засобів контролю, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08 червня 2017 року № 480, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 14 липня 2017 року за № 860/30728,".
2. У розділі III:
1) третє речення пункту 1 викласти в такій редакції: "Кожен працівник підрозділу "102", диспетчер чергової зміни та службова особа підрозділу електронного моніторингу добового наряду забезпечується відповідним автоматизованим робочим місцем та повинен мати авторизований доступ до системи ІПНП.";
2) пункт 8 після слів та цифр "працівників підрозділу "102" доповнити словами ", диспетчерів та службових осіб підрозділу електронного моніторингу";
3) пункт 23 доповнити новим підпунктом 9 такого змісту:
"9) взаємодіяти з поліцейськими ГУНП та міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України та їх ТВП під час реагування на правопорушення або події;".
У зв’язку із цим підпункти 9 та 10 вважати відповідно підпунктами 10 та 11.
3. У розділі IV:
у пункті 2:
в абзаці першому слова та цифри "від працівника підрозділу "102" замінити словами "про правопорушення або подію";
в абзаці третьому підпункту 8 слова та цифри "пункту 10, підпунктах 1, 2 пункту 11" замінити словами та цифрами "пункту 11, підпунктах 1, 2 пункту 12".
4. У підпункті 2 пункту 3 розділу V слова "інспекції з особового складу управління кадрового забезпечення" замінити словами "управління головної інспекції".
5. У розділі IX:
1) підпункт 2 пункту 1 викласти в такій редакції:
"2) за наявності планшетного пристрою проставити в системі ІПНП відповідні відмітки про прийняття виклику, прибуття на місце події, закінчення виконання завдання, обставини правопорушення та результати реагування. Такі відмітки проставляються невідкладно після прийняття виклику, прибуття на місце події та після закінчення виконання завдання;";
2) у пункті 2:
в абзаці першому слова "до категорій "Гама" і "Дельта"" замінити словами "до категорії "Гама"";
доповнити пункт новим підпунктом 1 такого змісту:
"1) негайно виїхати на місце події (інше визначене диспетчером або оперативним черговим ГУНП місце);".
У зв’язку із цим підпункти 1–9 вважати відповідно підпунктами 2–10;
підпункт 2 викласти в такій редакції:
"2) за наявності планшетного пристрою проставити в системі ІПНП відповідні відмітки про прийняття виклику, прибуття на місце події, закінчення виконання завдання, обставини правопорушення та результати реагування. Такі відмітки проставляються невідкладно після прийняття виклику, прибуття на місце події та після закінчення виконання завдання;".
6. У розділі X:
у пункті 1:
підпункт 1 викласти в такій редакції:
"1) за наявності планшетного пристрою проставити в системі ІПНП відповідні відмітки про прийняття виклику, прибуття на місце події, закінчення виконання завдання, обставини правопорушення та результати реагування. Такі відмітки проставляються невідкладно після прийняття виклику, прибуття на місце події та після закінчення виконання завдання;";
у підпункті 2 слова та цифри "пункту 14" замінити словами та цифрами "пункту 15".
7. Розділ XIV Інструкції викласти в такій редакції:
"XIV. Порядок організації взаємодії між ГУНП та міжрегіональними територіальними органами Національної поліції України та їх ТВП під час реагування на правопорушення або події, що можуть викликати суспільний резонанс
1. Порядок організації взаємодії передбачає залучення працівників поліції територіальних органів та підрозділів поліції суміжних або інших регіонів (районів) до оперативного реагування на правопорушення або події, ужиття ними (у тому числі разом з поліцейськими, на території обслуговування яких учинено правопорушення або події) першочергових заходів, спрямованих на встановлення та затримання осіб, які підозрюються в їх учиненні (готують та/або намагаються вчинити), надання необхідної допомоги особам, що її потребують, а також своєчасного документування обставин подій та дій підозрюваних осіб (далі - порядок організації взаємодії).
2. Підставами для застосування працівниками поліції заходів, передбачених у пункті 1 цього розділу, є надходження до них (отримання ними) у встановленому порядку повідомлення (інформації) про те, що:
1) особи (особа), які підозрюються в учиненні правопорушення, прямують на територію іншого регіону або перебувають (проживають) на території іншого регіону;
2) особи (особа), які готуються до вчинення правопорушення або події, перебувають на території іншого (суміжного) регіону;
3) можливі свідки (свідок) правопорушень (подій) прямують на територію іншого (суміжного) регіону або перебувають на території іншого (суміжного) регіону;
4) викрадене майно та транспортний засіб, яким незаконно заволоділи, переміщується в напрямі іншого (суміжного) регіону або вже перебуває там;
5) особи (особа), які постраждали внаслідок правопорушень (подій) та/або нещасних випадків, перебувають у безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя або здоров’я, та потребують допомоги на території іншого регіону;
6) особи (особа), які безвісно зникли або переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду або ухиляються від відбування кримінального покарання, прямують на територію іншого регіону або перебувають (проживають) на території іншого регіону.
3. Умовами застосування порядку організації взаємодії є:
1) доцільність (визначається, як правило, з урахуванням часу, що минув після вчинення правопорушення або події, до моменту надходження/отримання повідомлення/інформації) залучення працівників поліції суміжних (інших) територіальних органів та підрозділів поліції до оперативного реагування на правопорушення або подію, що може викликати суспільний резонанс;
2) необхідність ужиття поліцейськими іншого (суміжного) регіону конкретних (визначених) заходів із відпрацювання повідомлення про правопорушення або подію, яка може викликати суспільний резонанс (перекриття можливих шляхів відходу та місць перебування підозрюваних або їх переслідування; перевірка транспортних засобів та осіб; установлення та опитування можливих свідків правопорушення або події; збереження слідів кримінального правопорушення; надання допомоги потерпілим у межах повноважень поліції тощо).
4. У разі відсутності підстав та умов для застосування порядку організації взаємодії диспетчер (оперативний черговий) у визначеному порядку здійснює орієнтування територіальних органів (підрозділів) поліції, у тому числі суміжних (інших) регіонів, про обставини правопорушення або події, осіб, які підозрюються в причетності до них, викрадене майно тощо.
5. Організація взаємодії між територіальними органами (підрозділами) поліції під час проведення заходів, визначених порядком організації взаємодії, покладається на старших змін диспетчерів, а в разі вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину або події, що може викликати суспільний резонанс, - на оперативних чергових ГУНП.
6. Поліцейський, який залучений до оперативного реагування на правопорушення або подію, що може викликати суспільний резонанс, у разі отримання (надходження) з будь-якого джерела зазначеної в пункті 2 цього розділу інформації (повідомлення) негайно доповідає про це диспетчерові (оперативному черговому) для подальшого інформування старшого зміни диспетчерів (оперативного чергового ГУНП) та організації ним ужиття відповідних заходів.
7. У разі находження за скороченим номером "102" або безпосередньо до чергової служби органів (підрозділів) поліції повідомлення зі змістом, передбаченим пунктом 2 цього розділу, посадова особа, уповноважена на здійснення прийому, опрацювання та реєстрації заяв і повідомлень про правопорушення або події одночасно з ужиттям необхідних заходів, визначених цією Інструкцією:
1) уносить до електронної картки "102" наявну інформацію про правопорушення або подію, зокрема ту, яка може бути підставою та умовою застосування порядку організації взаємодії;
2) долучає (за потреби та наявності технічної можливості) до розмови із заявником диспетчера та/або оперативного чергового ГУНП в режимі конференц-зв’язку;
3) інформує працівників підрозділу "102" через старшого їх зміни про отримання такого повідомлення старшого зміни диспетчерів для вирішення ним питання щодо організації заходів відповідно до порядку організації взаємодії.
8. У разі отримання повідомлення (електронної картки "102") або інформації (з різних джерел, у тому числі від нарядів поліції, інших поліцейських, які залучені до оперативного реагування на правопорушення або його розкриття), у змісті яких наявні підстави та умови для застосування порядку організації взаємодії, диспетчер, уживає заходів, визначених цією Інструкцією, та доповідає про це старшому зміни диспетчерів (оперативному черговому ГУНП), який у межах компетенції:
1) орієнтує або організовує орієнтування в системі ІПНП, а також за допомогою засобів радіо-зв’язку або телефоном (з використанням селектора) наряди поліції та оперативних чергових органів (підрозділів) поліції, у тому числі старшого зміни диспетчерів (оперативного чергового ГУНП) суміжного регіону (інших регіонів - за необхідності) про обставини вчинення правопорушення або події, прикмети осіб, які підозрюються в причетності до них, та напрями їх відходу, марку, колір, номерний знак (якщо відомо) транспортного засобу, яким незаконно заволоділи або який використовується такими особами;
2) у системі ІПНП формує та надсилає до суміжного (іншого) регіону електронну картку "102" із зазначенням події "відпрацювання повідомлення з іншого регіону" (службове завдання) з переліком заходів, які необхідно здійснити нарядам поліції визначеного територіального органу (підрозділу) поліції;
3) перебуває на постійному зв’язку зі старшим зміни диспетчерів (оперативним черговим ГУНП) суміжного (іншого) регіону, інформує його про результати вжитих заходів із відпрацювання правопорушення або події на території обслуговування (за місцем його вчинення) та отриману (наявну) інформацію, що має значення для належного виконання ними службового завдання;
4) організовує оперативне збирання інформації про обставини правопорушення (події), результати вжитих заходів для його припинення та документування, установлення та затримання підозрюваних у вчиненні правопорушення осіб, постраждалих та надану їм допомогу тощо;
5) під час введення в дію поліцейської (спеціальної) операції ("Грім", "Заручник", "Перехват", "Сирена") за дорученням оперативного чергового або керівника ситуаційного центру ГУНП здійснює маневрування (управління) силами та засобами поліції, контролює своєчасність виставлення постів та заслонів, періодично вибірково перевіряє обізнаність нарядів поліції, зокрема тих, які несуть службу на дорожніх станціях патрульної поліції та автошляхах, щодо прикмет підозрюваних у вчиненні правопорушення осіб, розшукуваного автомототранспорту, а також виконує інші їх вказівки.
9. Порядок дій старшого зміни диспетчерів (оперативного чергового ГУНП), який отримав електронну картку "102" із зазначенням події "відпрацювання повідомлення з іншого регіону" (службове завдання):
1) невідкладно (не пізніше однієї хвилини) в системі ІПНП доручає виконання службового завдання нарядам (наряду) поліції.
Кількість нарядів поліції, які залучаються до виконання службового завдання, визначається з урахуванням їх наявної чисельності, виду, тяжкості та обставин правопорушення або події, а також іншої інформації про осіб, які підозрюються в його вчиненні;
2) орієнтує в системі ІПНП, а також за допомогою засобів радіозв’язку або телефоном наряди поліції та оперативних чергових підрозділів поліції про обставини вчинення правопорушення або події, прикмети осіб, які підозрюються у причетності до них, та напрями їх відходу;
3) за наявності технічної можливості виводить на відеостіну (монітор) відео з камер відеонагляду, розташованих у місцях можливого перебування підозрюваних у причетності до правопорушень або подій осіб;
4) у разі необхідності направляє на місце події СОГ, поліцейських інших структурних підрозділів та повідомляє підрозділи екстреної допомоги населенню за скороченим номером "112", "101", "103", "104", інші органи державної влади;
5) постійно підтримує зв’язок із залученими нарядами поліції (поліцейськими), координує та конт-ролює виконання ними службового завдання;
6) інформує наряди поліції про результати перевірок за інформаційними ресурсами системи ІПНП осіб, транспортних засобів, зброї, номерних речей, документів, що мають значення для належного виконання ними службового завдання;
7) здійснює маневрування залученими до виконання службового завдання нарядами поліції (поліцейськими) з метою перекриття можливих шляхів відходу та місць перебування підозрюваних або їх переслідування, виявлення викраденого майна і транспортних засобів, якими незаконного заволоділи;
8) у разі відсутності вільного наряду поліції у строк до трьох хвилин знімає (за нагальної необхідності та, насамперед, для здійснення реагування на кримінальні правопорушення та події, які можуть викликати суспільний резонанс) з обслуговування наряд поліції (наряд поліції охорони - за наявності вільних нарядів, не залучених до реагування на сигнал "Тривога" з об’єктів, що охороняються), який здійснює обслуговування події некримінального характеру або яка не становить значної суспільної небезпеки, та направляє його для обслуговування повідомлення з вищим ступенем суспільної небезпеки;
9) після отримання від наряду поліції в системі ІПНП електронного рапорту про результати виконання службового завдання в найкоротший строк опрацьовує та перевіряє його зміст щодо повноти внесеної нарядом поліції інформації. За наявності зауважень зазначає їх у вільному полі розділу або погоджує його.
10. Оперативний черговий територіального (відокремленого) підрозділу поліції та наряди поліції після отримання електронної картки "102" із зазначенням події "відпрацювання повідомлення з іншого регіону" (службового завдання) діють відповідно до цієї Інструкції.".
У зв’язку із цим розділи XIV–XVI вважати відповідно розділами XV–XVII.
8. У додатку 1:
у пункті 5 розділу XLI слова та абревіатури "підрозділу інспекції з особового складу управління кадрового забезпечення ГУНП (далі - ІОС УКЗ)" замінити словами "управління головної інспекції ГУНП (далі - УГІ)";
у пункті 5 розділу XLII слова "ІОС УКЗ" замінити словами "УГІ";
доповнити додаток після розділу XLIII новими розділами XLIV та XLV такого змісту:
"XLIV. Домашнє насильство
1. З’ясувати:
1) час, місце (адресу) та обставини вчинення домашнього насильства;
2) наявність на місці події малолітньої або неповнолітньої особи;
3) наявність загрози життю або здоров’ю постраждалої особи (заявника) та/або малолітній чи неповнолітній особі на момент надходження повідомлення, стан її (його, їх) здоров’я та чи потребується медична або інша допомога;
4) установчі дані заявника та/або постраждалої особи (прізвище, ім’я та по батькові, дату народження або вік, контактний телефон, адресу проживання (реєстрації) або місце фактичного перебування (знаходження));
5) інформацію про особу, яка може бути причетна до вчинення домашнього насильства (далі - кривдник), а саме:
установчі дані кривдника (прізвище, ім’я та по батькові, дату народження або вік (приблизний вік), контактний телефон) та його прикмети;
місце перебування кривдника, а якщо він залишив місце події,— можливе місце його знаходження або появи;
наявність у кривдника зброї (зареєстрована або не зареєстрована холодна чи вогнепальна зброя, інші предмети, які можуть становити загрозу життю та здоров’ю людей);
наявність агресивного собаки (тварин);
стан кривдника (можливе алкогольне або наркотичне сп’яніння, агресивна поведінка);
участь у збройних конфліктах;
перебування кривдника на психоневрологічному або іншому обліку;
6) наявність обмежувального припису або термінового заборонного припису стосовно кривдника;
7) у якому статусі перебувають заявник, постраждала особа відносно кривдника.
2. У разі необхідності:
1) заспокоїти заявника та поінформувати його про виїзд наряду поліції;
2) викликати на місце події бригаду екстреної медичної допомоги;
3) запропонувати постраждалій особі (іншій особі) обрати безпечне місце та очікувати приїзду наряду поліції.
3. Зареєструвати повідомлення в установленому порядку.
4. Негайно направити на місце події мобільну групу реагування на факти вчинення домашнього насильства (за можливості) та/або поліцейського підрозділу ювенальної превенції (у разі вчинення правопорушення дітьми або стосовно них), інші наряди поліції.
5. Якщо особи (особа), які вчинили правопорушення, з місця події зникли, на їх встановлення та затримання орієнтувати наряди поліції та чергових органів (підрозділів) поліції.
XLV. Порушення підозрюваним (обвинуваченим) обов’язків, покладених на нього слідчим суддею, судом, та пошкодження або несанкціоноване знімання електронного браслета, відмова або збій у роботі електронних засобів контролю
1. З’ясувати:
1) час, місце та обставини отримання уповноваженою службовою особою підрозділу електронного моніторингу сигналу про порушення покладених слідчим суддею, судом на підозрюваного (обвинуваченого) обов’язків, пошкодження або несанкціоноване знімання електронного браслета, відмову або збій у роботі електронних засобів контролю (далі - сигнал тривоги);
2) установчі дані підозрюваного (обвинуваченого), на якого слідчим суддею, судом покладено обов’язок носити електронний браслет.
2. Зареєструвати в установленому порядку повідомлення про отримання сигналу тривоги.
3. Невідкладно направити до місця проживання підозрюваного (обвинуваченого) найближчий вільний наряд поліції.
4. Негайно доповісти керівнику ТВП та відповідальному по ТВП.
5. Невідкладно повідомити уповноважену особу органу (підрозділу) поліції, якій доручено виконання ухвали слідчого судді, суду про обрання щодо підозрюваного (обвинуваченого) запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання, особистої поруки, застави або домашнього арешту з покладанням на підозрюваного (обвинуваченого) обов’язку носити електронний браслет.
6. У разі встановлення нарядом поліції відсутності підозрюваного (обвинуваченого), на якого слідчим суддею, судом покладено обов’язок носити електронний браслет, за визначеним місцем перебування:
1) орієнтувати наряди поліції про прикмети правопорушника, можливі місця його перебування, наявність транспортного засобу або можливий спосіб пересування;
2) разом із диспетчером координувати роботу нарядів поліції та поліцейських щодо встановлення місця перебування підозрюваного (обвинуваченого), на якого слідчим суддею, судом покладено обов’язок носити електронний браслет та, за потреби, організувати його переслідування;
3) про вжиття заходів з установлення місця перебування підозрюваного (обвинуваченого), на якого слідчим суддею, судом покладено обов’язок носити електронний браслет, інформувати керівника ТВП та відповідального по ТВП, чергову частину вищого рівня та внести відповідну інформацію до системи ІПНП.
7. Про результати перевірки обставин надходження сигналу тривоги та прийняте рішення поінформувати чергову частину вищого рівня, уповноважену службову особу підрозділу електронного моніторингу.".

Т.в.о. директора Директорату
публічної безпеки,
протидії злочинності
та забезпечення правопорядку
Міністерства внутрішніх справ
України






В. Михайловський