НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ВИЯВЛЕННЯ, РОЗШУКУ ТА УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ, ОДЕРЖАНИМИ ВІД КОРУПЦІЙНИХ ТА ІНШИХ ЗЛОЧИНІВ
ДЕРЖАВНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2021 р.
за № 1497/37119
Про затвердження Порядку взаємодії при розгляді АРМА звернень Державного бюро розслідувань щодо активів, на які може бути накладено арешт у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави
Відповідно до частини п’ятої
статті 290 Цивільного процесуального кодексу України, пункту 6 частини першої
статті 10,
статей 15-17 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", пунктів 8, 16 частини першої
статті 12, частини третьої
статті 22 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" з метою забезпечення належної взаємодії при розгляді АРМА звернень Державного бюро розслідувань щодо активів, на які може бути накладено арешт у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок взаємодії при розгляді АРМА звернень Державного бюро розслідувань щодо активів, на які може бути накладено арешт у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, що додається.
2. Управлінню виявлення та розшуку активів центрального апарату АРМА забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаємо за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Тимчасово виконуючий обов’язки Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів | Д. Жоравович |
Виконувач обов’язків Директора Державного бюро розслідувань | О. Сухачов |
ПОГОДЖЕНО: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Л. Денісова |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Національного
агентства України з питань
виявлення, розшуку
та управління активами,
одержаними від корупційних
та інших злочинів, Державного
бюро розслідувань
27 жовтня 2021 року № 420/570
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2021 р.
за № 1497/37119
ПОРЯДОК
взаємодії при розгляді АРМА звернень Державного бюро розслідувань щодо активів, на які може бути накладено арешт у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає засади взаємодії між АРМА та Державним бюро розслідувань (далі - ДБР), що діють в межах своїх повноважень, з питань виконання АРМА звернень ДБР щодо активів, на які може бути накладено арешт у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави (далі - справа).
3. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
висновок - інформація АРМА про ознаки правопорушень та / або ознаки необґрунтованості активів, які виявлені під час виконання визначених законом функцій та повноважень АРМА;
відповідь - документ АРМА, складений за результатами опрацювання звернення;
звернення - лист суб’єкта звернення, адресований АРМА з метою отримання інформації, яка буде використана під час підготовки заяви про забезпечення позову шляхом накладення арешту на активи, які є предметом спору у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, або на інші активи відповідача, які відповідають вартості активів, що є предметом спору;
суб’єкт звернення - Директор ДБР (або особа, яка виконує його повноваження), його уповноважений заступник, директори територіальних управлінь ДБР (або особи, що виконують їх повноваження) або їх уповноважені заступники.
II. Вимоги до звернення
1. Звернення складається у письмовій формі і викладається на бланку ДБР, або його територіального управління із зазначенням реєстраційного номера і дати реєстрації вихідної кореспонденції, а також підписується особисто суб’єктом звернення.
2. У зверненні зазначаються такі відомості:
1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) суб’єкта звернення із зазначенням його посади, актуальних контактних даних (телефонний та електронний зв’язок), адреси для листування;
2) інформація про підстави для вжиття суб’єктом звернення відповідних заходів шляхом звернення до АРМА;
3) наявні станом на дату складання звернення відомості про особу, яка, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, набула у власність активи, зазначені у частині другій
статті 290 Цивільного процесуального кодексу України, та / або іншу фізичну чи юридичну особу, яка набула у власність такі активи за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або якщо особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними, зокрема:
для фізичної особи - резидента - прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (або іншого документа, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів), дата його видачі та орган, що його видав, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
для фізичної особи - нерезидента - прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, серія (за наявності) та номер паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів), дата його видачі та орган, що його видав, громадянство, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (за наявності);
для юридичної особи - резидента - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
для юридичної особи - нерезидента - повне найменування, місцезнаходження, інші відомості, що дають можливість її ідентифікувати;
4) стислий опис обставин за яких особа, яка, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, набула у власність активи, зазначені у частині другій
статті 290 Цивільного процесуального кодексу України, та / або інша фізична чи юридична особа набула у власність такі активи за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
5) постановка завдання АРМА та його взаємозв’язок з фактичними обставинами, що можуть свідчити про наявність необґрунтованих активів;
6) інформація про вжиті заходи щодо накладення арешту на активи (на дату звернення), включаючи повний перелік та опис (ідентифікаційні ознаки) арештованого майна, наявні відомості про існування та місцезнаходження майна, що може бути арештоване у справі, з обґрунтуванням таких відомостей (припущень), перелік автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у яких здійснено пошук відомостей про активи, на дату направлення звернення;
7) об’єктивно обґрунтований строк, впродовж якого АРМА має забезпечити виконання звернення та надати відповідь, враховуючи
статтю 17 Закону;
8) інші відомості, які можуть сприяти АРМА в ході виконання звернення (за наявності).
3. За потреби АРМА запитується додаткова інформація щодо предмета звернення з обґрунтуванням необхідності уточнення.
4. У разі необхідності виконання АРМА звернення, пов’язаного з активами, які знаходяться (можуть знаходитися) за межами України, звернення додатково до відомостей, визначених у пункті 2 цього розділу, має містити фактичні обставини, що свідчать про правовий зв’язок вказаної у зверненні особи або майна з конкретно визначеною іноземною юрисдикцією (іноземними юрисдикціями).
III. Відмова у розгляді звернення
1. Порушення зазначених у розділі II цього Порядку вимог до звернення є підставою для відмови у його розгляді АРМА (далі - відмова).
У разі встановлення недостовірності відомостей, викладених у зверненні, АРМА складає відмову в розгляді та наданні відповіді на звернення суб’єкту звернення.
2. Відмова обґрунтовується із зазначенням вичерпного переліку підстав прийняття такого рішення.
3. Відмова складається та направляється за вимогами, встановленими пунктами 4, 5 розділу V цього Порядку.
4. Відмова не позбавляє суб’єкта звернення права на подання відповідного звернення повторно після усунення ним обставин, на підставі яких складено відповідну відмову.
IV. Строки розгляду звернення
1. АРМА забезпечує виконання звернень у найкоротший можливий строк, але не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня його надходження, або в інший більш тривалий строк, зазначений у зверненні.
2. Відлік зазначеного у зверненні строку, впродовж якого АРМА забезпечує його виконання та надає відповідь, розпочинається з дати надходження звернення до АРМА.
3. При визначенні строку розгляду звернення суб’єкт звернення враховує зміст та обсяг звернення, необхідність одержання відомостей від органів іноземної юрисдикції.
4. У разі неможливості надати інформацію у строк, визначений суб’єктом звернення, АРМА у такий строк складає та надсилає суб’єкту звернення проміжний лист, в якому зазначаються наявна інформація про виявлені активи та клопотання щодо продовження строку виконання звернення.
5. Суб’єкт звернення після отримання проміжного листа приймає рішення про необхідність продовження строку розгляду, визначає такий строк та інформує про це АРМА. Після отримання інформації про продовження строків розгляду звернення АРМА поновлює виявлення та розшук активів.
V. Розгляд звернень
1. АРМА здійснює заходи з виявлення, розшуку активів, виходячи зі змісту звернення, в межах визначених
Законом повноважень та з урахуванням ступеня фактичного доступу до джерел даних, що знаходяться у розпорядженні третіх осіб.
2. За результатами вжитих заходів з виявлення, розшуку активів АРМА складає відповідь.
3. У відповіді зазначаються встановлені АРМА відомості, що свідчать про існування активів, на які може бути накладено арешт у справі відповідно до звернення, а також про їх місцезнаходження чи останнє відоме місцезнаходження.
Обсяг відповіді обумовлюється змістом звернення.
4. Відповідь складається у письмовій формі, викладається на бланку АРМА та підписується Головою АРМА або його заступниками, що здійснюють свої повноваження відповідно до розподілу обов’язків, затвердженого наказом АРМА. Додатки (за наявності) до відповіді є її невід’ємною частиною. У разі значного обсягу додатків до відповіді (більше 20 сторінок) такі додатки складаються в електронній формі.
5. Відповідь направляється суб’єкту звернення на паперовому або іншому носії інформації, в тому числі електронному, на зазначену у зверненні адресу для листування.
6. Розгляд інформації, прийняття рішення за інформацією, викладеною у відповіді, здійснюються суб’єктом, за зверненням якого складено таку відповідь, у визначеному законодавством України порядку.
VI. Висновки АРМА
1. У разі встановлення АРМА під час виконання звернення ознак правопорушень та/або ознак необґрунтованості активів, суб’єкту звернення надається висновок, який є обов’язковим для розгляду.
2. Якщо відповідно до законодавства України висновок передається від суб’єкта звернення до іншого органу, про таку передачу невідкладно повідомляється АРМА.
VII. Моніторинг результатів розгляду звернень
1. АРМА за рішенням Голови АРМА або його заступників з метою підготовки щорічного звіту про свою діяльність, ведення Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та виконання інших функцій може отримувати від суб’єктів звернень, які направляли звернення та отримували відповіді, висновки, інформацію, зокрема про:
реєстраційний номер відповіді/висновку, дату реєстрації;
орган, яким пред’явлено позов про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави;
дату внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинене кримінальне правопорушення на підставі висновку та номер кримінального провадження (у разі наявності підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення);
статтю
Кримінального кодексу України, за ознаками якої розпочато досудове розслідування (у тому числі кваліфікуючі ознаки) на підставі висновку, стислий зміст фабули кримінального правопорушення.
Відповідна інформація надається суб’єктом звернення з дотриманням вимог положень законодавства в частині забезпечення нерозголошення даних та/або інформації з обмеженим доступом.
2. АРМА може отримувати статистичні дані, що стосуються виявлення та розшуку активів, накладення арешту на активи, дії та припинення дії таких арештів.
Заступник Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів | Ф. Пронін |
Заступник Директора Державного бюро розслідувань | О. Соколов |