• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок категорування ракетно-артилерійського озброєння

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Критерії, Норми, Перелік, Інструкція від 08.11.2017 № 912
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Критерії, Норми, Перелік, Інструкція
  • Дата: 08.11.2017
  • Номер: 912
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Критерії, Норми, Перелік, Інструкція
  • Дата: 08.11.2017
  • Номер: 912
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.11.2017 № 912
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2017 р.
за № 1452/31320
Про затвердження Інструкції про порядок категорування ракетно-артилерійського озброєння
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225 "Про затвердження Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах" (зі змінами) та з метою встановлення порядку категорування ракетно-артилерійського озброєння в Національній гвардії України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок категорування ракетно-артилерійського озброєння, що додається.
2. Головному управлінню Національної гвардії України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра внутрішніх справ України генерал-полковника Ярового С.А.
МіністрА.Б. Аваков
ПОГОДЖЕНО:
Тимчасово виконуючий обов'язки
Міністра оборони України


І.С. Руснак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
08.11.2017 № 912
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2017 р.
за № 1452/31320
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок категорування ракетно-артилерійського озброєння
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок категорування ракетно-артилерійського озброєння (далі - РАО), перелік матеріальних засобів служби РАО, умови, за яких РАО переводиться в нижчу (вищу) категорію, критерії його категорування залежно від строку зберігання, технічного стану та запасу ресурсу, перелік посадових осіб, яким надано право на переведення його в нижчу категорію.
2. Під категорією розуміють умовну облікову характеристику зразка РАО або майна, установлену залежно від його технічного стану, запасу технічного ресурсу і необхідності проведення ремонту.
Під категоруванням розуміється встановлення і документальне оформлення категорії РАО та (або) переведення його з однієї категорії до іншої.
3. До РАО в цій Інструкції належать озброєння, ракети, боєприпаси та військово-технічне майно за номенклатурою відділу озброєння Головного управління Національної гвардії України (далі - центральна служба забезпечення).
До озброєння належать:
наземне обладнання ракетних, зенітно-ракетних і протитанкових ракетних комплексів;
артилерійське озброєння;
озброєння, яке встановлено на танках, бойових машинах піхоти, бронетранспортерах та іншій військовій техніці;
стрілецьке озброєння та засоби ближнього бою;
радіотехнічні засоби та радіоелектронна техніка;
рухомі розвідувальні, спостережні пункти та фотолабораторії;
артилерійські прилади;
рухомі засоби технічного обслуговування та ремонту;
комплексні та уніфіковані тренажери.
До ракет належать ракети, ракетні частини, а також бойові та головні частини у звичайному спорядженні, комплектуючі елементи.
До боєприпасів належать реактивні снаряди, артилерійські, танкові та гранатометні постріли, ручні й реактивні гранати, патрони до стрілецької зброї, сигнальні, освітлювальні, димові, імітаційні та інші піротехнічні засоби та їх комплектуючі елементи.
До військово-технічного майна служби озброєння належать запасні частини, інструмент і приладдя, експлуатаційні матеріали для підтримання технічної готовності озброєння, обладнання та пристрої для технічного обслуговування і ремонту озброєння, у тому числі намети, барокамери, кондиціонери, в’ючне спорядження, спеціальна упаковка тощо, тренажери, розрізні агрегати, макети, експлуатаційна, ремонтна та інша документація.
4. Строк служби РАО до переходу в граничний стан становить:
для артилерії, мінометів, стрілецької зброї, оптичних приладів - 40 років;
для електронно-оптичних та квантових приладів, приладів (пунктів) управління і наведення, спеціальної частини наземного обладнання ракетних комплексів тактичного призначення та протитанкових ракетних комплексів - 25-30 років;
для наземного обладнання зенітно-ракетних комплексів - 20 років;
для озброєння і майна, що не увійшло до перелічених груп, - 40 років.
5. РАО залежно від технічного стану, технічного ресурсу (строку служби), гарантійного строку служби та (або) гарантійного наробітку поділяється на категорії за видами:
озброєння та військово-технічне майно - на 5 категорій;
ракети, боєприпаси, контейнери та запасні інструменти і приладдя (далі - ЗІП) до ракет, навчальні ракети - на 3 категорії.
6. Категорування РАО проводиться:
під час приймання РАО з’єднаннями, військовими частинами, вищими військовими навчальними закладами, навчальними військовими частинами (центрами), базами;
після закінчення строку служби, гарантійного строку служби або вироблення технічного ресурсу зразків РАО;
у разі передчасного виходу РАО з ладу, у тому числі після аварій, стихійного лиха, бойових ушкоджень;
під час проведення технічного обслуговування № 2 (відповідно до вимог технічної документації на відповідний зразок РАО) або контрольних оглядів РАО поточного забезпечення і тривалого зберігання;
за результатами лабораторних та полігонних випробувань;
під час проведення середнього або капітального ремонту.
7. Відповідність установленої категорії РАО його реальному технічному стану перевіряється особами, що здійснюють інспектування, командирами військових частин, заступниками командирів частин з озброєння, начальниками відділів зберігання, начальниками служб озброєння (ракетно-артилерійського озброєння) військових частин під час оглядів і перевірок технічного стану РАО.
8. Під час категорування озброєння та військово-технічного майна необхідно керуватися встановленими гарантійними строками служби, гарантійним наробітком, зазначеними у формулярах, технічними ресурсами (строками служби), переліком несправностей і пошкоджень, що визначають технічний стан, а також нормами категорування стволів, наведеними в додатках 1-5 до цієї Інструкції.
Визначення категорій боєприпасів проводиться відповідно до критеріїв, зазначених у додатках 6, 7 до цієї Інструкції.
9. РАО, що підлягає відновленню шляхом проведення поточного ремонту в ремонтних підрозділах військових частин, у нижчу категорію не переводиться.
10. Відсутність або несправність запасних частин, інструменту, приладдя, а також комплектуючих виробів (прицілів, багнет-ножів, панорам, футлярів, ранців, чохлів тощо) не є підставою для переводу озброєння в нижчу категорію, а лише характеризує стан його комплектності.
Порушення зовнішніх протикорозійних покриттів РАО (оксидного, фосфатного тощо) під час його зберігання та експлуатації також не є підставою для його переведення в нижчу категорію.
11. Озброєння 1 і 2 категорії, ракети і боєприпаси 1 категорії, на яких проводяться модернізація або конструктивні доробки, у нижчу категорію не переводяться. У разі заміни на озброєнні 1 категорії в ході експлуатації (поточного ремонту) окремих комплектуючих виробів і агрегатів (двигунів, насосів, блоків тощо) на вироби і агрегати 1 або 2 категорії для озброєння і 1 категорії для ракет і боєприпасів категорія РАО не змінюється.
12. Право переведення озброєння в нижчу категорію залежно від його технічного стану або строку зберігання надається:
у 2 категорію - командирам (начальникам) з’єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз;
у 3-5 категорії - командувачу Національної гвардії України.
Право переведення ракет і боєприпасів у нижчу категорію залежно від їх технічного стану або строку зберігання надається:
у 2 категорію - командирам (начальникам) з’єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз;
у 3 категорію - командувачу Національної гвардії України.
Право переведення контейнерів (тари) для ракет у 2 та 3 категорії залежно від їх технічного стану надається командирам (начальникам) з’єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз.
Право переведення військово-технічного майна в 2-5 категорії залежно від його технічного стану або строку зберігання надається командирам (начальникам) з’єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз.
13. Переведення озброєння та військово-технічного майна в 5 категорію, ракет і боєприпасів у 3 категорію здійснюється:
після досягнення граничного стану, зазначеного в нормативно-технічній документації, граничного або гранично-нормативного строку експлуатації;
у разі коли відновлення технічно неможливе або економічно недоцільне.
14. Стрілецьке озброєння та засоби ближнього бою, переведені в 5 категорію, ракети та боєприпаси, переведені в 3 категорію, підлягають здаванню на Центральну базу зберігання озброєння та боєприпасів (далі - база зберігання).
Дозволяється озброєння 5 категорії та озброєння інших категорій, яке виведене зі штатів військових частин, ракети та боєприпаси 3 категорії переробляти в навчальне (музейне) з проведенням необхідного ремонту або доробок. Підставою для переробки РАО в навчальне (музейне) є розпорядження командувача Національної гвардії України.
15. Озброєння 3 або 4 категорії, на якому проведено середній або капітальний ремонт відповідно, переводиться в 2 категорію. Акт технічного стану затверджується начальником (командиром) ремонтного органу (підрозділу) після проведення ремонту та перевірки озброєння комісією на відповідність його технічним умовам для ремонту.
16. Після відпрацювання технічних ресурсів експлуатації (строків служби) РАО у разі задовільного технічного стану в нижчу категорію не переводиться, строк його експлуатації продовжується на підставі актів технічного стану строком на один рік.
РАО, що потребує ремонту, але не відпрацювало встановлений технічний ресурс (строк служби), переводиться в нижчу категорію на підставі акта технічного стану. У разі передчасного виходу РАО з ладу проводиться розслідування. Матеріали розслідування додаються до акта технічного стану виробу.
Категорія озброєння, для якого технічні ресурси (строки служби) не встановлено, та яке знято з озброєння і зберігається на базі зберігання, визначається за їх фактичним технічним станом згідно з критеріями, зазначеними в додатках 1-5 до цієї Інструкції.
ІІ. Категорування ракетно-артилерійського озброєння, змонтованого (встановленого) на шасі автомобільної або бронетанкової техніки
1. Категорування ракетно-артилерійського озброєння, змонтованого на шасі автомобільної техніки.
Ракетно-артилерійське озброєння, змонтоване на шасі автомобільної техніки залежно від технічного стану, а також після відпрацювання технічних ресурсів (строків служби) і характеру необхідного ремонту, поділяється на такі категорії:
1 категорія - нове, справне та придатне до використання за призначенням, спеціальна частина 1 категорії, базове шасі 1 категорії;
2 категорія - технічно справне і придатне до використання за призначенням, було в експлуатації, пройшло середній або капітальний ремонт. Спеціальна частина 1 або 2 категорії, базове шасі 2 категорії; спеціальна частина 2 категорії, базове шасі 1 категорії;
3 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, які за технічним станом потребують проведення середнього ремонту;
4 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, які за технічним станом потребують проведення капітального ремонту;
5 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне.
2. Категорування ракетно-артилерійського озброєння, змонтованого (встановленого) на шасі бронетанкової техніки.
Ракетно-артилерійське озброєння, змонтоване на шасі бронетанкової техніки залежно від технічного стану, а також після відпрацювання технічних ресурсів (строків служби) і характеру необхідного ремонту поділяється на такі категорії:
1 категорія - нове, справне та придатне до використання за призначенням. Спеціальна частина 1 категорії, базове шасі, яке не виробило гарантійний строк служби;
2 категорія - технічно справне і придатне до використання за призначенням, яке знаходиться в експлуатації, а також пройшло середній або капітальний ремонт. Спеціальна частина 1 або 2 категорії, базове шасі, яке не відпрацювало технічний ресурс до середнього ремонту, а також шасі або спеціальна частина, які пройшли середній або капітальний ремонт;
3 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, які за технічним станом потребують проведення середнього ремонту;
4 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, які за технічним станом потребують проведення капітального ремонту;
5 категорія - спеціальна частина та (або) базове шасі, непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне.
ІІІ. Категорування спеціальної частини наземного обладнання ракетних комплексів тактичного призначення, протитанкових ракетних комплексів
1. До спеціальної частини наземного обладнання ракетних комплексів тактичного призначення, протитанкових ракетних комплексів відносяться пускові установки (стартові агрегати), бойові машини, пункти та комплекси автоматизованого управління, контрольно-випробувальні пересувні станції, контрольно-перевірочна апаратура, машини випробування, транспортно-заряджаючі машини, транспортні машини і ґрунтові візки, автокрани, компресорні станції, підігрівачі повітря, машини запасних частин, інструменту та приладдя, навчально-тренувальні засоби ракетних комплексів та протитанкових ракетних комплексів (далі - ПТРК).
2. Наземне обладнання (спеціальна частина) залежно від технічного стану, а також після відпрацювання технічних ресурсів (строків служби) і характеру необхідного ремонту поділяється на такі категорії:
1 категорія - нове, справне та придатне до використання за призначенням і яке не відпрацювало гарантійний строк служби;
2 категорія - справне та придатне до використання за призначенням, яке знаходиться в експлуатації, а також пройшло середній або капітальний ремонт;
3 категорія - яке за своїм технічним станом потребує середнього ремонту;
4 категорія - яке за технічним станом потребує капітального ремонту;
5 категорія - непридатне до використання за призначенням, відновлення якого технічно неможливе або економічно недоцільне.
3. Несправності і пошкодження, відповідно до яких здійснюється категорування спеціальної частини наземного обладнання ракетних комплексів тактичного призначення, протитанкових ракетних комплексів за технічним станом, зазначено в додатку 1 до цієї Інструкції.
ІV. Категорування спеціальної частини наземного обладнання зенітних ракетних комплексів військ протиповітряної оборони малої дальності і близької дії та радіотехнічних засобів
1. До спеціальної частини наземного обладнання зенітних ракетних комплексів та радіотехнічних засобів відносяться самохідно-вогневі установки, зенітні та зенітні самохідні установки, бойові машини, пункти та комплекси автоматизованого управління, контрольно-випробувальні пересувні станції, контрольно-перевірочна апаратура, машини випробувань, навчально-тренувальні засоби зенітних ракетних комплексів, транспортно-заряджаючі машини, радіолокаційні станції, станції наведення ракет, топоприв’язники, станції метеорологічного та вітрового зондування атмосфери, електронно-обчислювальні машини спеціального призначення.
2. Наземне обладнання та радіотехнічні засоби (спеціальна частина) залежно від технічного стану, а також після відпрацювання технічного ресурсу поділяються на такі категорії:
1 категорія - нове, справне та придатне до використання за призначенням, яке не відпрацювало гарантійного строку служби;
2 категорія - справне та придатне до використання за призначенням, яке знаходиться в експлуатації, а також пройшло середній або капітальний ремонт;
3 категорія - яке за своїм технічним станом потребує середнього ремонту;
4 категорія - яке за технічним станом потребує капітального ремонту;
5 категорія - непридатне до використання за призначенням, відновлення якого технічно неможливе або економічно недоцільне.
3. Несправності і пошкодження, відповідно до яких здійснюється категорування спеціальної частини наземного обладнання зенітних ракетних комплексів та радіотехнічних засобів за технічним станом, наведено в додатку 1 до цієї Інструкції.
V. Категорування артилерійського озброєння
1. До артилерійського озброєння відносяться: артилерійські системи причіпної артилерії, зенітної артилерії; артилерійські системи танків і бойових машин; спеціальні частини самохідної артилерії, самохідних артилерійських установок, бойових машин, пускових установок і транспортно-заряджаючих машин реактивних систем залпового вогню; міномети.
2. Артилерійські системи і реактивні системи залпового вогню залежно від технічного стану, характеру необхідного ремонту, а також відпрацювання гарантійного строку служби і технічного ресурсу поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, справні та придатні до використання за призначенням, які не відпрацювали гарантійний строк служби;
2 категорія - справні та придатні до використання за призначенням, які знаходяться в експлуатації, а також пройшли середній та капітальний ремонт;
3 категорія - які за своїм технічним станом потребують середнього ремонту;
4 категорія - які за своїм технічним станом потребують капітального ремонту;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне.
3. Категорування стволів артилерійських систем:
1) основним критерієм для категорування і вибракування ствола є технічний стан ствола, який характеризується подовженням зарядної камори чи ступенем зносу каналу ствола;
2) норми категорування стволів артилерійських систем щодо подовження зарядної камори і зносу каналу ствола зазначено в додатках 2 і 3 до цієї Інструкції;
3) стволи артилерійських систем залежно від фактичної величини падіння початкової швидкості снаряда, подовження зарядної камори або зносу каналу ствола, витрати ресурсу (живучості) (додаток 3) поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації з витраченням ресурсу (живучості) стволів до 25%, подовження зарядної камори або знос каналу ствола яких не перевищує величину, установлену для переводу в 2 категорію;
2 категорія - які знаходяться та були в експлуатації, придатні для бойових стрільб з витратою ресурсу (живучості) стволів від 25 до 80%, подовження зарядної камори або знос каналу ствола яких не перевищує величину, установлену для переводу в 3 категорію;
3 категорія - які знаходяться та були в експлуатації, придатні для бойових стрільб із витратою ресурсу (живучості) стволів від 80 до 100%, подовження зарядної камори або знос каналу ствола яких не перевищує величину, установлену для переводу в 5 категорію;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - непридатні до використання;
4) за наявності сколів полів нарізів у стволах 1-ї категорії ці стволи переводяться в 2 категорію незалежно від величини падіння початкової швидкості і від подовження зарядної камори або від діаметрального зносу каналу ствола. Незначні поздовжні риски і подряпини, осипання і дрібні вм’ятини, які можуть утворюватися після стрільби бронебійними підкаліберними снарядами, не є ознакою для переводу ствола з однієї категорії в іншу.
Під час стрільби зі стволів 3 категорії (знос стволів, близький до граничного, що категоруються як за подовженням зарядної камори, так і за діаметральним зносом) можливі випадки неправильного функціонування снарядів та інших елементів пострілу (зрив і зрізування провідних (обтюрувальних) пасків, відбитки від полів нарізів на циліндричній частині снарядів, неправильний політ і руйнування снарядів, значні недольоти снарядів, передчасне спрацьовування детонатора і снаряду на траєкторії, відмова дії підривника біля цілі тощо);
5) до показників, що є підставою для переводу ствола в 5 категорію, відносяться:
зменшення початкової швидкості снаряда для польових гармат до 5%, для танкових і протитанкових гармат - до 3,5% (зменшення початкової швидкості до величини, при якій артилерійська система не здатна вирішувати поставлені перед нею завдання, внаслідок зменшення дальності стрільби більше норми або бронебійної дії);
незведення підривника під час стрільби на найменшому заряді, у результаті чого відбуваються відмови в дії снаряда. Ствол бракується в тому випадку, якщо під час стрільби на найменшому заряді, при якому допустима стрільба з нової гармати, буде регулярно понад 30% відмов під час застосування основного підривника;
значне погіршення кучності бою, що характеризується збільшенням розсіювання снарядів під час стрільби (збільшення утворювання Вб х Вв (Вб х Вд) порівняно з табличним (початковим) значенням для польових систем у вісім разів, а для танкових і протитанкових гармат - у два рази);
погіршення функціонування снарядів (зрив і зрізування провідних (обтюрувальних) пасків, неправильний політ снарядів, що призводить до великих недольотів, неправильна дія снарядів біля цілі, передчасне спрацьовування підривника, поява відмов чи траєкторних розривів снарядів унаслідок неправильної роботи підривника, збільшення розкидання, спрацьовування тимчасових підривників). За наявності хоча б одного з цих показників ствол переводиться в 5 категорію незалежно від величини подовження зарядної камори або зносу каналу ствола;
6) переведення у 5 категорію стволів 125-мм танкових гармат типу Д-81 слід проводити за досягненням граничного значення одного з критеріїв:
якщо діаметральний знос каналу ствола від казенного зрізу труби на 850 та (або) 1000, 1100, 1200 мм досягне 3,3 мм;
якщо загальний настріл ствола становитиме 1000 пострілів каліберними снарядами або 1000 приведених пострілів.
Один постріл підкаліберним снарядом 3БМ26, 3БМ29, 3БМ32 враховується як сім приведених пострілів каліберними снарядами. Один постріл підкаліберним снарядом ЗБМ15 (ЗБМ22) враховується як п’ять приведених пострілів, що відповідає п’яти пострілам каліберними снарядами (у формулярах облік настрілу стволів гармат ведеться у приведених пострілах);
7) крім граничного подовження зарядної камори або діаметрального зносу каналу, ствол переводиться в 5 категорію за наявності однієї з таких несправностей:
тріщини на стволі;
здуття;
забоїни, вм’ятини і раковини в каморі, що перешкоджають досиланню гільзи і піддону (пострілу) під час заряджання та екстракції гільзи (піддона) після пострілу, якщо неможливо їх усунути силами ремонтних органів;
зриви і сколи полів нарізів, вм’ятини і вибоїни внутрішньої поверхні каналу ствола, величини яких перевищують допустимі межі, установлені нормативно-технічною документацією на зразки озброєння;
8) визначення падіння початкової швидкості снаряду проводиться за допомогою штатної польової балістичної станції під час чергових стрільб, величина падіння початкової швидкості повинна бути внесена у формуляр гармати;
9) подовження зарядної камори і знос каналу ствола визначаються приладами вимірювання довжини зарядної камори (ПЗК) та контролю зносу каналу ствола (ПКЗ);
10) для вкладних стволів установлюються такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації, справні та придатні до використання за призначенням і не виробили гарантійний строк служби;
2 категорія - справні та придатні до використання за призначенням, які знаходяться в експлуатації, а також ті, що пройшли середній або капітальний ремонт;
3 категорія - які за своїм технічним станом потребують середнього ремонту;
4 категорія - які за своїм технічним станом потребують капітального ремонту;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне;
11) до 5 категорії відносяться стволи, що мають знос каналу ствола вище допустимих норм, які визначаються:
для 23-мм вкладних стволів калібром К-2 - розміром 23,105 мм; входження калібру в канал ствола з дульної частини далі контрольної риски не допускається;
для 20-мм вкладних стволів калібром К-2 - розміром 20,16 мм, входження калібру в канал ствола з дульної частини не допускається;
для 14,5 мм вкладних стволів калібром К-2 - розміром 14,7 мм; входження калібру в канал ствола з казенної частини допускається на довжину не більше 178 мм з урахуванням довжини патронника;
12) при входженні калібру на величину, більшу ніж зазначено вище, перевірити кучність бою ствола стрільбою. Якщо при двох послідовних стрільбах отримано незадовільні результати, стволи переводяться в 5 категорію.
4. Категорування мінометів калібру 82-120 мм:
1) залежно від технічного стану та напрацювання міномети поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації, справні та придатні до використання за призначенням, не відпрацювали гарантійний строк служби, у яких горизонтальна хиткість ствола при установці прицілу 7-30 не перевищує 0-10; канали стволів не піддавалися розшліфуванню, не мають раковин від розпалу, зношення їх не перевищує величин, зазначених у додатку 5 до цієї Інструкції;
2 категорія - справні і придатні до використання за призначенням, які знаходяться та були в експлуатації, а також пройшли середній або капітальний ремонт, у яких горизонтальна хиткість при установці прицілу 7-30 знаходиться в межах 0-10 - 0-18, канали стволів розшліфовані або мають раковини від розпалу, знос яких не перевищує величин, зазначених у додатку 5 до цієї Інструкції;
3 категорія - за технічним станом потребують середнього ремонту, у яких горизонтальна хиткість ствола при установці прицілу 7-30 більше 0-18;
4 категорія - за технічним станом потребують капітального ремонту, канал ствола вимагає правки і розшліфування;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне;
2) міномет переводиться в 5 категорію, якщо він одночасно має дві основні складальні одиниці 5 категорії: ствол і двоногу-лафет, ствол і опорну плиту або двоногу-лафет і опорну плиту;
3) стволи мінометів відносяться до 5 категорії, якщо вони досягли граничного діаметру каналу ствола, мають вм’ятини у 82-мм мінометі більше 1 мм, у 120-мм - більше 2,5 мм, тріщини, здуття, випини заввишки більше 1 мм, розриви, вигини, що перешкоджають проходженню калібру, або суцільне ураження каналу ствола раковинами;
4) міномети 1 і 2 категорії, у яких колісні ходи потребують середнього ремонту, вважаються некомплектними до відповідної категорії (1 або 2).
5. Категорування зенітних установок.
Залежно від технічного стану та напрацювання зенітні установки поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації, справні та придатні до використання за призначенням, не відпрацювали гарантійний строк служби та укомплектовані стволами 1 категорії;
2 категорія - справні та придатні до використання за призначенням, які знаходяться та були в експлуатації, пройшли середній або капітальний ремонт і укомплектовані стволами не нижче 2 категорії, а також пройшли середній або капітальний ремонт;
3 категорія - за технічним станом потребують середнього ремонту, укомплектовані стволами 2 або 3 категорії;
4 категорія - за технічним станом потребують капітального ремонту із заміною чи виготовленням деталей в умовах стаціонарних ремонтних органів;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне.
6. Категорування гранатометів:
1) залежно від технічного стану та напрацювання гранатомети поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації, справні та придатні до використання за призначенням і не відпрацювали гарантійний строк служби, у яких канали стволів не розшліфовувалися, не мають слідів корозії або раковин і лущень хрому, знос їх не перевищує величини, зазначеної в додатку 5 до цієї Інструкції; укомплектовані справними станками;
2 категорія - які знаходяться та були в експлуатації, придатні до використання за призначенням, пройшли середній або капітальний ремонт, у яких канали стволів розшліфовані або мають раковини від розпалу, знос яких не перевищує величини, зазначеної в додатку 5 до цієї Інструкції;
3 категорія - які за своїм технічним станом потребують середнього ремонту;
4 категорія - які за технічним станом потребують капітального ремонту із заміною або виготовленням деталей в умовах стаціонарних ремонтних органів;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне;
2) гранатомети відносяться до 5 категорії, якщо вони мають діаметр каналу ствола, що досяг граничних розмірів (додаток 5), зовнішні вм’ятини, які переходять в опуклості в каналі ствола, тріщини, роздуття, що переходять у зовнішні розриви, вигини, що перешкоджають проходженню калібру або суцільне ураження раковинами; досягли граничного настрілу (живучості), зазначеного в додатку 4 до цієї Інструкції;
3) автоматичні гранатомети категоруються як станкові кулемети згідно з пунктом 2 розділу VI цієї Інструкції.
VI. Категорування стрілецького озброєння
1. До стрілецького озброєння належить індивідуальна, групова і холодна зброя (пістолети, револьвери, автомати, карабіни, гвинтівки, ручні, станкові та крупнокаліберні кулемети, спортивна та цільова стрілецька зброя, багнет-ножі, кортики, шаблі тощо).
2. Категорування пістолетів, револьверів, автоматів, карабінів, гвинтівок, ручних, станкових та крупнокаліберних кулеметів; спортивної та цільової стрілецької зброї:
1) залежно від якісного та технічного стану стрілецька зброя поділяється на такі категорії:
1 категорія - нова, а також та, що знаходиться і була в експлуатації, справна та придатна до використання за призначенням, не відпрацювала гарантійний строк служби, у якої канал ствола і патронник не мають слідів корозії та раковин і лущення хрому; поля нарізів з дульної частини зношені на довжині не більше одного калібру; задовольняє вимогам нормального бою. У каналах стволів 12,7-мм і 14,5-мм кулеметів допускається часткове лущення і відколи хрому на початку нарізів і на окремих ділянках каналу ствола;
2 категорія - яка знаходиться та була в експлуатації, придатна до використання за призначенням, пройшла середній або капітальний ремонт, у якої канал ствола і патронник можуть мати ураження у вигляді висипки, слідів іржі, раковин, сколів і лущення хрому, а поля нарізів із дульної частини зношені на довжині більше одного калібру. Допускається роздуття каналу ствола без опуклості на зовнішній поверхні, крім пістолетів, або розсвердлення дульної частини ствола, яке задовольняє вимогам нормального бою;
3 категорія - яка за технічним станом потребує середнього ремонту;
4 категорія - яка за технічним станом потребує капітального ремонту із заміною або виготовленням деталей в умовах стаціонарних ремонтних органів;
5 категорія - непридатна до використання за призначенням, відновлення якої технічно неможливе або економічно недоцільне;
2) категорування стрілецької зброї, що знаходиться на озброєнні підрозділів почесної варти, здійснюється без урахування витрати технічного ресурсу (строку служби), для неї встановлюються такі категорії:
1 категорія - нова, а також та, що знаходиться та була в експлуатації, придатна до використання за призначенням; у якої металеві частини не мають слідів корозії та раковин і лущення хрому;
2 категорія - яка знаходиться в експлуатації, придатна до використання за призначенням, пройшла середній або капітальний ремонт, у якої металеві частини не мають слідів корозії та раковин і лущення хрому;
3 категорія - яка має знос або зрив різьбових з’єднань, відновлення яких проводиться наплавкою з подальшою механічною обробкою або виготовленням деталі з категорійними (підгоночними) розмірами; знос деталей, що потребують заміни на запасні частини з ремонтними розмірами; вигини ствола, прицільних приладів, клинкового штика; злам фіксатора ударно-спускового механізму, прапорця запобіжника, прицільної планки; тріщини, відколи на дерев’яних частинах, що усуваються шляхом їх заміни.
Металеві частини можуть мати незначні ураження у вигляді висипки, слідів іржі, лущення хрому;
4 категорія - металеві частини якої мають значні ураження у вигляді висипки, слідів іржі, сколів і лущення хрому і потребують відновлення в умовах стаціонарних ремонтних органів;
5 категорія - непридатна до використання за призначенням, відновлення якої технічно неможливе або економічно недоцільне;
3) основними частинами зброї, технічний стан яких визначає перевод у 5 категорію, слід вважати:
ствол зі ствольною коробкою - для гвинтівок і карабінів (із незмінними стволами);
ствольну коробку - для автоматів і кулеметів;
ствольну і затворну коробки - для пістолетів-кулеметів;
рамку та (або) затвор - для пістолетів і револьверів;
4) несправності та пошкодження, що визначають технічний стан, відповідно до яких здійснюється категорування стрілецької зброї, наведено в додатку 1 (розділ 4) до цієї Інструкції, ресурс (живучість) стволів стрілецької зброї наведено в додатку 4 до цієї Інструкції.
3. Категорування багнет-ножів, кортиків, шабель.
Залежно від технічного стану холодна зброя поділяється на такі категорії:
1 категорія - нова, а також та, що знаходиться та була в експлуатації, придатна до використання за призначенням, при цьому допускається ураження клинків у вигляді висипу і окремих сколів хрому;
2 категорія - знаходиться в експлуатації, справна та придатна до використання за призначенням, але має ураження клинків слідами іржі та лущення хрому, зазубрини завглибжки не більше 0,5 мм, пройшла середній ремонт. Довжина штиків (лез) повинна бути не менше:
багнета гвинтівки зразка 1891-1930 років - 355 мм;
багнета карабіна зразка 1944 року - 365 мм;
голчастого багнета карабіна СКС - 295 мм;
багнета автомата АК - 300 мм;
багнетів-ножів 6Х3 і 6Х4 - 137 мм;
3 категорія - яка вимагає середнього ремонту для усунення таких пошкоджень і несправностей:
перехромування леза;
переточування леза для виведення неприпустимих зазубрин;
заміна щічок у багнеті-ножі 6Х3;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - непридатна до використання за призначенням, відновлення якої технічно неможливе або економічно недоцільне, а також багнети, що мають довжину менше допустимої.
VIІ. Категорування артилерійських приладів
1. До артилерійських приладів відносяться: біноклі, стереотруби, бусолі, перископи, далекоміри, теодоліти, прилади нічного бачення, звукометричні і балістичні станції, прилади прицілювання, прилади підготовки вихідних даних для стрільби, прилади управління вогнем, стабілізатори танкового озброєння, електронно-оптичні та лазерні прилади всіх видів, найпростіші артилерійські прилади.
2. Залежно від технічного стану артилерійські прилади поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться та були в експлуатації, придатні до використання за призначенням, не відпрацювали гарантійний строк служби;
2 категорія - справні та придатні до використання за призначенням, які знаходяться та були в експлуатації, а також пройшли середній або капітальний ремонт.
Допускається мати незначні дефекти і несправності, які не впливають на використання приладів за основним призначенням:
для артилерійських приладів:
подряпини, сколи на сітках, зовнішніх поверхнях об’єктива, захисного скла, окуляра, якщо вони не заважають спостереженню і не ускладнюють експлуатацію приладів;
мертвий хід кутомірних механізмів, несуміщення нульового штриха, нахил сітки, нахил зображення, паралакс зображення щодо сітки, якщо їх значення не перевищують величини, зазначеної в технічній документації приладів;
інші дефекти і незначні несправності, якщо їх величини відповідають вимогам експлуатаційної документації приладів;
для електронно-оптичних приладів:
окремі точки на екрані електронно-оптичного перетворювача, якщо вони не носять характеру скупчень;
старіння гумових деталей, якщо вони не втратили своїх експлуатаційних якостей;
часткове порушення лакофарбового покриття приладів;
деяке зниження роздільної здатності приладів, якщо це не знижує дальність спостереження, а також інші дефекти, якщо вони не виходять за межі вимог, викладених у технічній документації приладів;
для квантових приладів:
зниження енергії випромінювання, а також розходження пучка випромінювання, якщо вони не нижче мінімально допустимих значень, викладених у посібниках з ремонту приладу;
подряпини і сколи на зовнішніх поверхнях захисних стекол і лінзах окуляра, якщо вони не заважають вимірюванню і спостереженню;
подряпини на алюмінієвих і посріблених поверхнях оптичних деталей, якщо прилади дозволяють проводити спостереження та вимірювання;
потертість просвітлюючої плівки, нанесеної на оптичні деталі;
мертві ходи кутомірних механізмів приладів, якщо їх значення не перевищують параметри, викладені в технічній документації приладів;
наскрізні тріщини гумових деталей, якщо вони не втратили своїх експлуатаційних якостей;
часткове порушення лакофарбового покриття приладів;
3 категорія - які за своїм технічним станом потребують середнього ремонту;
4 категорія - які за своїм технічним станом потребують капітального ремонту;
5 категорія - які технічно несправні, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне.
3. Критерії, відповідно до яких здійснюється категорування за технічним станом, наведено в додатку 1 до цієї Інструкції.
4. Найпростіші артилерійські прилади залежно від технічного стану (лінійки, целулоїдні вироби, компаси, хордокутоміри тощо) поділяються на такі категорії:
1 категорія - справні та придатні до використання за призначенням;
2 категорія - справні та придатні до використання за призначенням, які знаходяться та були в експлуатації;
3 категорія - не встановлюється;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - непридатні до використання за призначенням.
VІІІ. Категорування устаткування для ремонту та експлуатації РАО
1. До устаткування для ремонту та експлуатації РАО відносяться рухомі артилерійські ремонтні майстерні, ракетно-артилерійські майстерні, контрольно-перевірочні машини, спеціальні рухомі засоби технічного обслуговування, ремонту та перевірки РАО, контрольно-перевірочна апаратура (за винятком зазначеної в розділах ІІІ і ІV цієї Інструкції), спеціальні верстати, електростанції і агрегати електроживлення.
2. Залежно від технічного стану і відпрацювання технічних ресурсів обладнання для ремонту та експлуатації РАО поділяється на такі категорії:
1 категорія - нове, справне та придатне до використання за призначенням, яке не виробило гарантійного строку служби;
2 категорія - працездатне та придатне до використання за призначенням, яке знаходиться та було в експлуатації, а також пройшло середній або капітальний ремонт;
3 категорія - яке за своїм технічним станом потребує середнього ремонту;
4 категорія - яке за своїм технічним станом потребує капітального ремонту;
5 категорія - непридатне до використання за призначенням, відновлення якого технічно неможливе або економічно недоцільне.
3. Складові частини ремонтних майстерень (пересувні електростанції, зварювальні агрегати, причепи тощо) 3 і 4 категорій підлягають ремонту, а 5 категорії замінюються справними.
4. Кузови майстерень (спеціальних автомобілів) і причепів залежно від технічного стану та характеру необхідного ремонту поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, справні та придатні для роботи, які не відпрацювали гарантійний строк служби;
2 категорія - які пройшли середній або капітальний ремонт, справні і придатні для роботи;
3 категорія - які потребують середнього ремонту;
4 категорія - які потребують капітального ремонту;
5 категорія - непридатні для роботи, відновлення яких технічно неможливе або економічно недоцільне, які підлягають списанню.
5. Несправності і пошкодження, що визначають технічний стан, відповідно до яких здійснюється категорування обладнання для ремонту та експлуатації озброєння та його складових частин, наведено в додатку 1 до цієї Інструкції.
ІХ. Категорування допоміжного артилерійського обладнання, навчальної зброї та майна
1. До допоміжного артилерійського обладнання, навчальної зброї і майна відносяться: рухомі і стаціонарні тренувальні засоби, уніфіковані тренажери та імітатори (за винятком зазначених у розділах ІІІ і ІV цієї Інструкції), навчальна зброя і майно; спорядження, брезентові та тканинні вироби, артилерійська амуніція і дерев’яна тара (упаковка).
2. Категорування рухомих і стаціонарних тренувальних засобів, уніфікованих тренажерів, імітаторів, навчальної зброї і майна.
Залежно від технічного стану рухомі й стаціонарні тренувальні засоби, уніфіковані тренажери й імітатори, навчальна зброя і майно поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, справні та придатні для навчальних цілей, які знаходяться на тривалому зберіганні або під час використання за призначенням не відпрацювали гарантійний строк служби;
2 категорія - справні та придатні для навчальних цілей, які знаходяться на тривалому зберіганні або під час використання за призначенням не відпрацювали гарантійний строк служби, а також пройшли середній ремонт;
3 категорія - які за своїм технічним станом потребують середнього ремонту; характеризуються зносом чи пошкодженням частин обладнання або озброєння, які перешкоджають його експлуатації, для відновлення яких необхідно провести ремонт пошкоджених блоків, вузлів чи виготовлення нових деталей, які потребують складної механічної та термічної обробки, а також складних зварювальних та ковальських робіт, настроювання та юстирування;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - непридатні для навчальних цілей, відновлення яких неможливе або економічно недоцільне.
3. Категорування спорядження, брезентових та тканинних виробів, артилерійської амуніції.
Залежно від технічного стану спорядження, брезентові та тканинні вироби поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, справні та придатні до використання за прямим призначенням, які не відпрацювали гарантійний строк служби;
2 категорія - справні та придатні до використання за прямим призначенням, які знаходяться та були в експлуатації, а також пройшли середній ремонт;
3 категорія - які потребують середнього ремонту для усунення таких пошкоджень і несправностей:
знос або пошкодження брезентових або тканинних виробів до 30% його загальної площі;
знос, пошкодження або природне руйнування неметалевих деталей, спорядження, що перешкоджають використанню за прямим призначенням;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - непридатне до використання за призначенням, відновлення якого технічно неможливе або економічно недоцільне.
4. Категорування дерев’яної тари (упаковки).
Залежно від технічного стану тара (упаковка), виготовлена з дощок з відкидними кришками на петлях, з торцевими і боковими стінками, зібраними в шип на клею, щитами дна кришки і стінок, зібраними в шпунт і гребінь, дном і кришкою, з’єднаними планками; комбінована тара, упаковка для стрілецько-мінометного озброєння, укладальні ящики приладів, ЗІП та іншого майна поділяється на такі категорії:
1 категорія - нова, що була у використанні, відповідає вимогам технічної документації, придатна для зберігання і транспортування озброєння та майна;
2 категорія - яка була у використанні, пройшла середній або капітальний ремонт, що задовольняє вимогам технічної документації;
3 категорія - яка потребує середнього ремонту, який полягає в перебиранні хоча б однієї стінки, дна або кришки тари, або закупорювання, необхідних для заміни двох і більше основних дощок;
4 категорія - яка потребує капітального ремонту, який полягає в перебиранні або заміні декількох стінок, дна або кришки, вкладишів, вклейці вставок, металевої арматури, ущільнень тощо;
5 категорія - непридатна до використання.
5. Категорування артилерійських коліс із пневматичними шинами і шинами з каркасом змінної жорсткості:
1) пневматичні шини залежно від технічного стану і давності виготовлення поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, а також ті, що знаходяться і були в експлуатації з давністю виготовлення до 3 років, мають пробіг до 3000 км;
2 категорія - справні, які пройшли ремонт, що знаходяться і були в експлуатації, з давністю виготовлення від 3 до 5 років, а також мають пробіг від 3000 до 15000 км;
3 категорія - справні, які знаходяться і були в експлуатації, з давністю виготовлення більше 5 років, а також мають пробіг більше 15000 км;
4 категорія - які потребують ремонту (відновлення);
5 категорія - непридатні до використання, строк зберігання яких більше 10 років, а також відновлення яких неможливе або економічно недоцільне, які підлягають списанню;
2) шини з каркасом змінної жорсткості з 1 по 3 категорії категоруються згідно з підпунктом 1 пункту 5 розділу ІХ цієї Інструкції.
До 4 категорії відносяться шини, які мають механічні пошкодження у вигляді відколів куточків малюнка протектора, знос малюнка протектора, окремі проколи (типу кульових пробоїн), подряпини і порізи на боковинах, що не досягають корду.
У разі отримання проколів (кульових пробоїн) та продовження транспортування озброєння без тиску у пневмошинах із каркасом змінної жорсткості по дорогах на відстань, більшу ніж зазначено в нормативно-технічній документації, шини з каркасом змінної жорсткості ремонту не підлягають (унаслідок руйнування корду), переводяться в установленому порядку в 5 категорію і списуються з обліку.
Х. Категорування лужних акумуляторів (батарей)
1. Лужні акумулятори (батареї) поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, які не були в експлуатації і зберігаються з моменту виготовлення до 5 років (включно);
2 категорія - нові, які не були в експлуатації і зберігаються з моменту виготовлення понад 5 років або були в експлуатації, придатні і мають ємність вище 75% номінальної;
3 категорія - акумулятори (батареї), що мають ємність від 40 до 75% номінальної, а також потребують відновлення або ремонту;
4 категорія - не встановлюється;
5 категорія - акумулятори, що мають ємність після відновлення менше 40% номінальної, обрив ламельних стрічок, осипання активної маси і замикання між електродами всередині акумулятора, непридатні до експлуатації.
2. Акумулятори 5 категорії списуються в брак і відправляються в установленому порядку на склади та бази центральної служби забезпечення без електроліту, як брухт для подальшого відправлення на підприємства промисловості для переробки.
ХІ. Категорування запасних частин, інструменту і приладдя
Залежно від технічного стану запасні частини, інструмент і приладдя, а також одиночні, групові та ремонтні комплекти ЗІП поділяються на такі категорії:
1 категорія - нові, справні та придатні для використання за прямим призначенням;