• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг | Постанова, Перелік, Заява, Форма типового документа, Методика від 25.02.2016 № 236
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
  • Тип: Постанова, Перелік, Заява, Форма типового документа, Методика
  • Дата: 25.02.2016
  • Номер: 236
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
  • Тип: Постанова, Перелік, Заява, Форма типового документа, Методика
  • Дата: 25.02.2016
  • Номер: 236
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
25.02.2016 № 236
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 листопада 2016 р.
за № 1434/29564
Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 266 від 10.03.2017 № 2080 від 07.10.2019 № 1834 від 07.10.2020 № 1635 від 29.09.2021 № 1721 від 20.09.2023 № 384 від 22.02.2024 )
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та підпункту 5 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, що додається.
2. Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері забезпечити подання цієї постанови на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Голова Комісії

Д. Вовк
ПОГОДЖЕНО:

Голова
Антимонопольного комітету України



Ю. Терентьєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова
Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах
енергетики та комунальних
послуг
25.02.2016 № 236
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 листопада 2016 р.
за № 1434/29564
МЕТОДИКА
визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу
( У тексті Методики слова у всіх відмінках "приєднана потужність" замінено словами "річна замовлена потужність" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
І. Загальні положення
( Пункт 1 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
2. Дія цієї Методики поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з розподілу природного газу (далі - Оператори газорозподільних систем, Оператори ГРМ, ліцензіати).
( Пункт 2 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 384 від 22.02.2024 )
3. Ця Методика не застосовується при розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу на основі багаторічного стимулюючого регулювання.
( П ункт 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
4. У цій Методиці терміни вживаються в таких значеннях:
базовий період - період тривалістю один рік, який передує планованому періоду;
газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
економічно обґрунтовані витрати на планований період - витрати суб’єкта господарювання з розподілу природного газу, планування яких здійснюється з дотриманням вимог стандартів, нормативів, норм, технологічних регламентів, обмежених Податковим кодексом України, які складаються з витрат, пов’язаних з операційною діяльністю, та фінансових витрат (крім витрат на створення кваліфікаційних активів);
елемент витрат - сукупність економічно однорідних витрат суб’єкта господарювання з розподілу природного газу;
заява - письмове звернення суб'єкта господарювання до НКРЕКП про встановлення або перегляд тарифу на послуги розподілу природного газу;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом шостим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
капітальні інвестиції - розрахункова сума, що є окремою складовою структури тарифу на послуги розподілу природного газу та є одним з джерел фінансування інвестиційної програми Оператора ГРМ;
( Пункт 4 розділу І доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )( Абзац сьомий пункту 4 розділу I виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021 )
нецільове використання коштів - використання коштів, передбачених установленою структурою тарифу та/або схваленою інвестиційною програмою, на інші цілі;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
перегляд тарифу - зміна рівня тарифу та/або його структури шляхом встановлення;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
перехресне субсидіювання - переміщення доходу від провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для фінансової підтримки іншого виду господарської діяльності в межах одного суб'єкта господарювання;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
планована виробнича собівартість - економічно обґрунтовані плановані витрати, які складаються з планованих прямих матеріальних витрат, планованих прямих витрат на оплату праці, планової амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо задіяних при здійсненні діяльності з розподілу природного газу, інших планованих прямих витрат та планованих загальновиробничих витрат;
( А бзац пункту розділу І і з змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 266 від 10.03.2017 )
планована тарифна виручка - планований дохід суб'єкта господарювання на планований період для фінансування його обґрунтованих витрат, пов’язаних з наданням послуг розподілу природного газу;
планований період - період тривалістю 12 місяців або один календарний рік, на який здійснюється розрахунок тарифу;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
планований прибуток - розрахункова сума, що є окремою складовою структури тарифу на послуги розподілу природного газу та визначається відповідно до розділу IV цієї Методики;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021, № 1721 від 20.09.2023 )
плановані фінансові витрати - плановані витрати на проценти та інші плановані витрати суб’єкта господарювання з розподілу природного газу, пов'язані із запозиченнями;
повна планована собівартість - економічно обґрунтовані плановані витрати, що включаються до планованої виробничої собівартості, плановані адміністративні витрати, плановані витрати на збут, плановані інші операційні витрати та плановані фінансові витрати, пов’язані з наданням послуг розподілу природного газу;
попередній період - період тривалістю календарний рік, який передує базовому періоду;
( П ункт 4 розділу І доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )( Абзац вісімнадцятий пункту 4 розділу I виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )
структура тарифу на послуги розподілу природного газу (планованої тарифної виручки) (далі - структура тарифу) - перелік елементів витрат, що групуються за елементами витрат собівартості відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за № 27/4248, та/або міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, планованого прибутку, капітальних інвестицій та коригування планованої річної тарифної виручки;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021, № 1721 від 20.09.2023 )
тариф на послуги розподілу природного газу - виражена у грошовій формі вартість послуги із доступу до потужності газорозподільної системи, що визначається в гривнях за одиницю енергії та/або м-3 до одиниці часу;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
тарифна виручка - дохід, отриманий від надання послуг розподілу природного газу за установленим НКРЕКП тарифом.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Податковому кодексі України, Законах України "Про ринок природного газу", "Про природні монополії", "Про нафту і газ", "Про трубопровідний транспорт" та "Про ліцензування видів господарської діяльності", Кодексі газорозподільних систем, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824 (далі - Кодекс).
ІІ. Розрахунок тарифу на послуги розподілу природного газу
1. Тариф на послуги розподілу природного газу (Трозп ) за одиницю річної замовленої потужності розраховується за формулою
де ТВ - планована річна тарифна виручка суб’єкта господарювання з розподілу природного газу на планований період, тис.грн;
Wрозп - загальна планована річна замовлена потужність розподілу природного газу ліцензіата (1000 м-3на рік), що визначається відповідно до глави 6
розділу VI Кодексу.
У разі проведення суб’єктами ринку природного газу господарських операцій на території України з урахуванням енергетичних показників використання природного газу тариф на послуги розподілу природного газу за одиницю річної замовленої потужності у гривнях за МДж на місяць див. зображення розраховується за формулою
див. зображення
(2)
де див. зображення
- середньозважене значення вищої теплоти згоряння за місяць, яке визначається у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи
, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493.
Перерахунок в інші енергетичні одиниці виконується відповідно до національних стандартів України з урахуванням коефіцієнта, визначеного згідно з таким співвідношенням: 1 кВт·год = 3,6 МДж.
( П ункт 1 розділу IІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )( П ункт 2 розділу IІ виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
2. Планована річна тарифна виручка (ТВ) розраховується на основі повної планованої собівартості (В), що визначається відповідно до розділу III цієї Методики, планованого прибутку (П), який визначається відповідно до розділу IV цієї Методики, капітальних інвестиції (КІ), які визначаються відповідно до розділу V цієї Методики та коригування тарифної виручки (К), яке визначається відповідно до розділу VI цієї Методики, за формулою
ТВ = В + П +КІ+ К (тис. грн).
( Пункт 2 розділу II в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021, № 1721 від 20.09.2023 )
3. Планована тарифна виручка для фінансування обґрунтованих витрат визначається з урахуванням даних форм звітності № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) "Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу" (далі - форма № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг), № 8г-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) "Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу" (далі - форма № 8г-НКРЕКП-газ-моніторинг), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07 липня 2016 року № 1234, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2016 року за № 1090/29220, за попередні три роки.
( Пункт 3 розділу IІ в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019, № 1635 від 29.09.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 384 від 22.02.2024 )
4. Витрати, які не використовуються для визначення об’єкта оподаткування відповідно до вимог Податкового кодексу України або перевищують межі відповідних витрат, не враховуються при визначенні планованої тарифної виручки, необхідної для забезпечення фінансування планованих витрат операційної діяльності, планованих фінансових витрат та планованого прибутку суб’єкта господарювання з розподілу природного газу.
( П ункт 5 розділу IІ виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )( П ункт 6 розділу IІ виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )( П ункт 7 розділу IІ виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
IІІ. Перелік витрат, що враховуються при визначенні планованої тарифної виручки
1. Планування витрат, що включаються до планованої тарифної виручки, здійснюється у розрахунку на рік, виходячи з обґрунтованих потреб суб’єкта господарювання з розподілу природного газу у планованому періоді, з урахуванням:
1) державних і галузевих нормативів використання палива, електроенергії, матеріалів, норм та розцінок з оплати праці, норм амортизації;
2) витрат на управління та обслуговування газорозподільних систем за основними напрямами:
експлуатація газорозподільних систем;
облік природного газу в газорозподільній системі;
повірка та ремонт приладів обліку;
( Підпункт 2 пункту 1 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
3) ставок податків і зборів (обов’язкових платежів);
4) прогнозного індексу цін виробників промислової продукції і споживчих цін у планованому періоді;
5) звітних даних форми № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг та/або форми № 8г-НКРЕКП-газ-моніторинг суб'єкта господарювання з розподілу природного газу за попередні три роки;
( Підпункт 5 пункту 1 розділу IIІ в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019, № 1635 від 29.09.2021, № 384 від 22.02.2024 )
6) необхідних обсягів робіт при обслуговуванні, утриманні та експлуатації газорозподільних систем, що знаходяться на балансі підприємства:
кількості газопроводів високого, середнього, низького тиску, у тому числі газопроводів-вводів (газорозподільних мереж), ГГРП (головних газорегуляторних пунктів), ГРП (газорегуляторних пунктів), ШРП (шафових регуляторних пунктів), КБРТ (комбінованих будинкових регуляторів тиску газу);
кількості засобів електрохімічного захисту споруд систем газопостачання, у тому числі установок катодного захисту, установок протекторного захисту, установок дренажного захисту, електроперетинок, електроізолювальних з'єднань;
наявності засобів телеметричного контролю;
наявності споруд на газорозподільних мережах, у тому числі запірної арматури, компенсаторів, конденсатозбірників, контрольних трубок, контрольно-вимірювальних пунктів;
кількості встановлених вузлів обліку природного газу, зокрема комерційних вузлів обліку;
кількості будівель та споруд для забезпечення експлуатації та оперативного обслуговування ГРМ;
інших складових газорозподільних систем;
( Підпункт 6 пункту 1 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
7) експлуатації, обслуговування та утримання інших необоротних матеріальних активів, безпосередньо пов’язаних з розподілом природного газу, загальновиробничого та загальногосподарського призначення, у тому числі:
будівель і приміщень;
утримання транспортних засобів, у тому числі спеціалізованого автотранспорту;
обчислювальної техніки;
інших необоротних активів;
тощо.
( Підпункт 7 пункту 1 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
Витрати, об’єктивне нормування яких неможливе, плануються з урахуванням фактичних витрат за базовий період, прогнозу індексів цін виробників промислової продукції, що встановлюються рішенням Кабінету Міністрів України, та на підставі кошторисів на планований період.
Планування витрат з оплати праці працівників здійснюється з урахуванням розміру середньої заробітної плати одного штатного працівника, зайнятого у промисловості України або на території діяльності відповідного ліцензіата, штатної чисельності працівників та тарифно-кваліфікаційного складу робітників.
( Абзац двадцять п'ятий пункту 1 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
2. До повної планованої собівартості включаються:
планована виробнича собівартість;
плановані адміністративні витрати;
плановані витрати на збут;
інші плановані операційні витрати;
плановані фінансові витрати.
3. До планованої виробничої собівартості включаються:
плановані прямі матеріальні витрати;
плановані прямі витрати на оплату праці;
планована амортизація виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов’язаних з розподілом природного газу;
інші плановані прямі витрати;
плановані змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати, які відносяться до собівартості надання послуг розподілу природного газу.
4. До складу планованих прямих матеріальних витрат включаються витрати, пов'язані з:
використанням палива, електроенергії та природного газу на власні потреби. Величина таких витрат визначається з урахуванням динаміки використання паливно-енергетичних ресурсів у попередніх періодах та їх прогнозованих змін;
використанням природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу (далі - ВТВ). Величина таких витрат визначається з урахуванням даних моніторингу та аналізу тенденцій зміни ціни природного газу на нерегульованому сегменті оптового ринку природного газу та розмірів ВТВ, встановлених НКРЕКП;
використанням сировини, основних і допоміжних матеріалів, запасних частин, купованих комплектувальних виробів, напівфабрикатів та інших матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення основного технологічного процесу, які можуть бути безпосередньо віднесені до послуг розподілу природного газу. Величина таких витрат визначається з урахуванням динаміки використання відповідних ресурсів у попередніх періодах та їх прогнозованих змін, за винятком зворотних відходів та матеріалів, переданих для переробки.
( Пункт 4 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
5. Витрати на оплату праці визначаються відповідно до положень розділуVIII цієї Методики.
( Пункт 5 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021, № 1721 від 20.09.2023 )
6. Сума планованих амортизаційних відрахувань для розрахунку тарифу визначається з урахуванням руху основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, що знаходяться на балансі:
виробничого призначення;
адміністративного призначення;
загальновиробничого призначення.
Нарахування планованої амортизації здійснюється відповідно до класифікації груп основних засобів та інших необоротних активів і максимально допустимих строків їх амортизації.
Нарахування планованої амортизації основних засобів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу, за яким річна сума амортизації визначається діленням вартості, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів.
Планована амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів може нараховуватися за рішенням суб’єкта господарювання з розподілу природного газу у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50 відсотків його вартості, яка амортизується, та решта 50 відсотків вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активів або в першому місяці використання об'єкта в розмірі 100 відсотків його вартості.
Планована амортизація адміністративних та загальновиробничих активів розподіляється з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо).
( Абзац восьмий пункту 6 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
7. До складу інших планованих прямих витрат можуть включатись:
( Абзац перший пункту 7 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників, які безпосередньо пов’язані з наданням послуг розподілу природного газу;
витрати на послуги сторонніх організацій, пов’язані із забезпеченням належного стану обладнання, виконанням ремонтно-налагоджувальних робіт, передбачених проектно-технічною документацією, освоєнням нових потужностей, що використовуються для надання послуг розподілу природного газу;
витрати на оплату робіт із сертифікації продукції, зокрема проведення випробувань, оформлення, реєстрації та видачі сертифікатів, проведення технічного нагляду тощо;
витрати на перевезення працівників до місця роботи і назад у напрямках, які не обслуговуються пасажирським транспортом загального користування, включаючи додаткові витрати на спеціальні маршрути міського пасажирського транспорту, організовані відповідно до угод, укладених з транспортними підприємствами (понад вартість, сплачену працівниками підприємства за діючими тарифами на відповідний вид транспорту);
витрати, пов’язані з демонтажем, транспортуванням до/з повірочної лабораторії, державною повіркою, ремонтом, монтажем та пломбуванням після повірки і технічним обслуговуванням вузлів обліку природного газу, що встановлені у населення;
витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку природного газу, які є власністю суб’єкта господарювання з розподілу природного газу, крім встановлених у населення;
витрати на оплату послуг транспортних, страхових (у межах витрат на обов’язкове страхування, передбачене законодавством) та інших організацій;
оплата спецодягу і спецхарчування робітників, витрати на придбання яких відносяться до собівартості надання послуг розподілу природного газу;
витрати, пов'язані зі створенням обмінного фонду приладів обліку газу, в межах 3 % від встановленої кількості приладів обліку у населення, витрати на заміну лічильників;
витрати, пов'язані з утриманням сервісних центрів повірки приладів обліку газу, дефектоскопічних лабораторій в частині виконання робіт з періодичної повірки засобів обліку природного газу, встановлених у населення, та засобів обліку природного газу, які є власністю ліцензіата;
витрати, пов’язані з утриманням метрологічних служб, служб телемеханіки, зв’язку;
витрати, пов'язані з плановим обслуговуванням та експлуатацією газорозподільних систем і вимикаючих пристроїв на них;
витрати, пов’язані із замовленням послуг інших суб’єктів господарювання, прямо пов’язаних з наданням послуг розподілу природного газу, зокрема оплата оператору газотранспортної системи обсягу замовленої потужності в точках виходу з газотранспортної системи;
витрати, пов’язані з експлуатацією газорозподільних систем, власником яких є держава;
інші прямі витрати, що включаються до виробничої собівартості, до складу яких включаються всі необхідні виробничі витрати та платежі, які можуть бути безпосередньо віднесені до послуг розподілу природного газу, щодо яких Податковим кодексом України прямо не встановлено обмежень щодо віднесення до складу витрат та прямо не встановлено обмежень в частині коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України.
8. До складу планованих змінних загальновиробничих та постійних розподілених загальновиробничих витрат, які відносяться до собівартості надання послуг розподілу природного газу, включаються витрати, пов'язані з:
управлінням виробництвом (розподілом природного газу) (основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати працівникам апарату управління цехами, дільницями відповідно до законодавства, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оплата службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо, які відповідно до Податкового кодексу України включаються до витрат з операційної діяльності, витрати з підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до законодавства);
підготовкою та перепідготовкою кадрів (що не перевищують 3 % фонду оплати праці за відповідний період), які відносяться до загальновиробничого персоналу;
утриманням, експлуатацією, ремонтом необоротних активів загальновиробничого призначення;
( Абзац четвертий пункту 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021 )
обов’язковим страхуванням, орендою основних засобів та інших необоротних активів загальновиробничого призначення;
пожежною і сторожовою охороною об'єктів загальновиробничого призначення;
утриманням санітарних зон;
оплатою послуг інших спеціалізованих підприємств, пов’язаних з виконанням робіт, що віднесені до виробничого процесу;
освоєнням нових потужностей та проведенням планових перевірок стану обладнання, виконанням регламентних робіт, передбачених проектно-технічною документацією;
опаленням, освітленням, дезінфекцією, дератизацією виробничих приміщень, вивезенням сміття та інші витрати, пов'язані з експлуатацією виробничих приміщень. Величина таких витрат розраховується, виходячи з обсягів зазначених робіт, послуг та цін на них;
обслуговуванням виробничого процесу та інших допоміжних виробництв (використання малоцінних і швидкозношуваних предметів, забезпечення охорони праці, дотримання вимог техніки безпеки, обов’язкове страхування водіїв автотранспортних засобів, послуги інших підприємств, службові відрядження працівників ремонтних цехів та інших допоміжних виробництв, послуги зв’язку).
Загальновиробничі витрати розподіляються з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо).
( Абзац дванадцятий пункту 8 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
9. До складу планованих адміністративних витрат включаються загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством, зокрема на:
утримання апарату управління та персоналу, зайнятого обслуговуванням адміністративної інфраструктури (основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які відповідно до Податкового кодексу України включаються до витрат з операційної діяльності, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оплата службових відряджень, витрати з підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до законодавства);
утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів адміністративного призначення;
оплату професійних послуг (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо), необхідних для ефективного провадження господарської діяльності з надання послуг розподілу природного газу відповідно до укладених договорів;
оплату послуг зв'язку (поштовий, телеграфний, телефонний, телефакс тощо);
оплату розрахунково-касового обслуговування та інших послуг банків відповідно до укладених договорів;
судовий збір;
придбання паливно-мастильних матеріалів для потреб апарату управління ліцензіата та іншого персоналу, залученого до обслуговування адміністративної інфраструктури;
інші витрати на утримання апарату управління ліцензіата та іншого загальногосподарського персоналу (використання малоцінних і швидкозношуваних предметів, придбання канцелярських товарів, періодичних професійних видань, створення страхових фондів документації, передбачених законодавством), щодо яких Податковим кодексом України прямо не встановлено обмежень щодо віднесення до складу витрат та прямо не встановлено обмежень в частині коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України.
Адміністративні витрати розподіляються з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо).
( Абзац десятий пункту 9 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
Темпи зростання складових адміністративних витрат не мають перевищувати визначених рівня інфляції та/або прогнозованого рівня росту мінімальної заробітної плати.
( Абзац одинадцятий пункту 9 розділу IIІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
10. До складу планованих витрат на збут включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг розподілу природного газу.
11. До складу інших планованих операційних витрат включаються витрати, пов’язані з наданням послуг розподілу природного газу, що не увійшли до складу планованої виробничої собівартості, планованих адміністративних витрат і планованих витрат на збут, щодо яких Податковим кодексом України прямо не встановлено обмежень щодо віднесення до складу витрат та прямо не встановлено обмежень в частині коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України.
12. Витрати, що не включаються до розрахунку тарифу:
1) витрати, зазначені у частині третій статті 9 Закону України "Про природні монополії":
суми безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;
суми визнаних штрафів, пені, неустойки;
суми коштів або вартість товарів, що добровільно перераховуються (передаються) іншим юридичним та фізичним особам, у тому числі у вигляді фінансової або матеріальної допомоги, включаючи благодійну, спонсорську та шефську допомогу;
суми нестачі та втрат від псування цінностей;
вартість реалізованих виробничих запасів;
витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення, крім виняткових випадків, які визначаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
2) суми, що відраховуються професійним спілкам (їх організаціям) для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи.
13. До планованих фінансових витрат, пов'язаних з наданням послуг розподілу природного газу, за умови обґрунтування включаються витрати на сплату відсотків за користування кредитами, отримання яких погоджено відповідно до законодавства, та інші витрати, пов'язані з обслуговуванням запозичень, погоджених з НКРЕКП (крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку), що залучені для виконання затвердженої в установленому порядку інвестиційної програми.
Плановані фінансові витрати включаються до розрахунку повної собівартості лише за кредитними договорами, запозичення за якими та умови яких узгоджено відповідно до чинного законодавства.
14. Плановані витрати для формування структури тарифу групуються за елементами витрат:
плановані матеріальні витрати (за винятком вартості зворотних відходів);
плановані витрати на оплату праці;
( Абзац четвертий пункту 14 розділу IIІ виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1834 від 07.10.2020 )
планована амортизація;
інші плановані операційні витрати;
плановані фінансові витрати за кредитними договорами, запозичення за якими та умови яких узгоджені відповідно до чинного законодавства.
ІV. Прибуток
1. При розрахунку тарифу до складу планованої тарифної виручки включається планований прибуток, який визначається з урахуванням необхідності:
( Абзац другий пункту 1 розділу IV виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )( Абзац третій пункту 1 розділу IV виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )
спрямування відповідно до Закону України "Про управління об’єктами державної власності" частини чистого прибутку на виплату дивідендів;
забезпечення обігових коштів за рахунок планованого прибутку, з урахуванням вимог чинного законодавства щодо податку на прибуток, в обсязі, що не перевищує 5 % від повної планованої собівартості, без урахування амортизаційних відрахувань.
( Абзац пункту 1 розділу IV в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )( Абзац четвертий пункту 1 розділу IV виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )( Пункт 2 розділу IV виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )
V. Капітальні інвестиції
1. При розрахунку тарифу до складу планованої тарифної виручки включаються капітальні інвестиції, які визначаються з урахуванням необхідності:
здійснення інвестицій, пов'язаних з ліцензованою діяльністю з розподілу природного газу, а саме на капітальні інвестиції;
погашення основної суми кредитів та/або запозичень, які залучені для виконання інвестиційної програми та які погоджені НКРЕКП.
2. Планування капітальних інвестицій проводиться відповідно до інвестиційної програми ліцензіата.
( Методику доповнено новим розділом V згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1721 від 20.09.2023 )
VI. Коригування планованої річної тарифної виручки
При розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу до складу планованої річної тарифної виручки може включатися коригування планованої річної тарифної виручки, яке може мати як додатне, так і від'ємне значення, що визначається з урахуванням:
фінансування компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та інших обґрунтованих потреб фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання, які не були включені до складу витрат структури тарифу і щодо яких Податковим кодексом України прямо не встановлено обмежень у частині коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України;
коригування планованої річної тарифної виручки за результатами проведення планового та/або позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у нафтогазовій сфері та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201;
коригування планованої річної тарифної виручки у зв'язку із відхиленням фактичної річної замовленої потужності розподілу природного газу від планованої;
інших відхилень планованої річної тарифної виручки від здійснення діяльності з розподілу природного газу.
( Методику доповнено новим розділом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021 )
VII. Стимулювання суб’єкта господарювання з розподілу природного газу до підвищення ефективності операційної діяльності
1. У разі зменшення суб’єктом господарювання з розподілу природного газу у базовому періоді витрат на фінансування фонду оплати праці з метою оптимізації штату працівників (за умови дотримання норм технічної безпеки надання послуг розподілу природного газу) та/або обсягів ВТВ (далі - економія коштів) суб’єкт господарювання з розподілу природного газу має право використовувати тарифну виручку, отриману за рахунок такої економії коштів, першочергово для фінансування:
заходів з підвищення рівня середньомісячної заробітної плати працівників;
матеріальних та інших витрат операційної діяльності;
заходів з виконання інвестиційної програми;
інших потреб фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання з розподілу природного газу.
2. Така економія коштів не підлягає вилученню протягом наступних трьох планованих періодів.
( Пункт 2 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021 )
3. Суб’єкт господарювання з розподілу природного газу не має права зменшувати витрати, пов’язані з фінансуванням фонду оплати праці, за рахунок зменшення рівня середньомісячної заробітної плати працівників, який застосовувався для обґрунтування розміру цього елемента витрат, що прийнятий до розрахунку встановленого НКРЕКП тарифу на базовий період.
4. Суб’єкт господарювання з розподілу природного газу зобов’язаний надавати у разі такої економії коштів до НКРЕКП інформацію щодо скорочення обсягів ВТВ та/або витрат на фінансування фонду оплати праці та напрямів використання такої економії.
5. За результатами використання такої економії після трьох планованих періодів НКРЕКП при перегляді тарифу може зменшити плановану річну тарифну виручку на величину 50 % відповідної економії.
( Пункт 5 розділу в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1635 від 29.09.2021 )( П ункт 6 розділу V виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2080 від 07.10.2019 )
VIII. Порядок визначення витрат на оплату праці, які враховуються в тарифах на послуги розподілу природного газу
1. Витрати на оплату праці (далі - ВОП) - сукупність елементу "витрати на оплату праці" в повній собівартості структури тарифу (у прямих загальновиробничих витратах виробничої собівартості, адміністративних витратах і витратах на збут), що визначається відповідно до Закону України "Про оплату праці", у складі основної заробітної плати, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
2. Визначення витрат на оплату праці здійснюється з урахуванням приведення середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника ліцензіата, що здійснює діяльність на відповідній території адміністративної одиниці (далі - територія діяльності), до таких рівнів:
для ліцензіатів, на території діяльності яких рівень середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості, менший, ніж рівень середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості України, - до рівня середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості України;
для ліцензіатів, на території діяльності яких рівень середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості, більший, ніж рівень середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості України, - до рівня середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості на території діяльності цього ліцензіата.
3. Визначення річних витрат на оплату праці для відповідного ліцензіата здійснюється за формулою
див. зображення
(4)
де ВОП - річні витрати на оплату праці ліцензіата, що приймається до розрахунку тарифу;
див. зображення
- тарифна середня заробітна плата в розрахунку на одного працівника ліцензіата, врахована на дату встановлення відповідного тарифу та обрахована, виходячи з витрат на оплату праці та тарифної чисельності працівників, зайнятих ліцензованою діяльністю, на дату їх встановлення (далі - тарифна середня заробітна плата);
ТЧП - тарифна чисельність працівників ліцензіата, врахована на дату встановлення відповідного тарифу (далі - тарифна чисельність працівників);
К - коефіцієнт зростання ВОП для ліцензіата (у відносних одиницях), що передбачає приведення середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника ліцензіата до рівня середньої заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника, зайнятого у промисловості (у відносних одиницях), що визначається таким чином: