• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок здійснення емісії опціонних сертифікатів та їх обігу

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення, Довідка, Звіт, Заява, Розпорядження, Форма типового документа, Свідоцтво, Положення від 09.09.2021 № 750
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Довідка, Звіт, Заява, Розпорядження, Форма типового документа, Свідоцтво, Положення
  • Дата: 09.09.2021
  • Номер: 750
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Довідка, Звіт, Заява, Розпорядження, Форма типового документа, Свідоцтво, Положення
  • Дата: 09.09.2021
  • Номер: 750
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
09.09.2021  № 750
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 жовтня 2021 р.
за № 1399/37021
Про затвердження Положення про порядок здійснення емісії опціонних сертифікатів та їх обігу
Відповідно до пунктів 1, 3 частини другої статті 7, пункту 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", Закону України від 19 червня 2020 року № 738-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок здійснення емісії опціонних сертифікатів та їх обігу, що додається.
2. Департаменту методології корпоративного управління, корпоративних фінансів, фінансових інструментів на ринках капіталу та організованих товарних ринків (Пересунько Д.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Лібанова М.

Голова Комісії

Р. Магомедов

ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України




О. Вискуб
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового
ринку
09 вересня 2021 року № 750
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 жовтня 2021 р.
за № 1399/37021
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок здійснення емісії опціонних сертифікатів та їх обігу
I. Загальні положення
1. Це Положення установлює порядок здійснення емісії, обігу опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - реєструвальний орган), надання до реєструвального органу звіту про результати погашення та скасування реєстрації випуску опціонних сертифікатів.
2. Терміни, які використовуються в цьому Порядку, вживаються у таких значеннях:
опціонний сертифікат - це деривативний цінний папір, що посвідчує право його власника на придбання у його емітента (опціонний сертифікат на придбання) або на продаж його емітенту (опціонний сертифікат на продаж) базового активу за ціною, у строк та на інших умовах, визначених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) опціонних сертифікатів. Опціонний сертифікат може передбачати розрахунки між сторонами залежно від ціни базового активу без його придбання або продажу;
базовий актив - це емісійні цінні папери (у тому числі іноземних емітентів), інші фінансові інструменти, валютні цінності, продукція, роботи, послуги, що мають грошовий вираз вартості;
випуск опціонних сертифікатів - сукупність опціонних сертифікатів одного емітента, які мають один міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують однакові права їх власників на придбання (продаж) базового активу таких опціонних сертифікатів незалежно від часу їх придбання;
різновид опціонних сертифікатів - сукупність усіх опціонних сертифікатів на купівлю або на продаж одного базового активу;
емітент опціонних сертифікатів може мати відповідне забезпечення випуску таких опціонних сертифікатів;
забезпечення випуску опціонних сертифікатів - укладання відповідних договорів поруки, застави, страхування або видається гарантія щодо забезпечення виконання зобов’язання за опціонними сертифікатами;
серія опціонних сертифікатів - сукупність опціонних сертифікатів одного випуску з однаковою номінальною вартістю, строком (терміном) виконання та базовим активом;
строк (термін) виконання - строк (термін), протягом якого емітент виконує зобов’язання за опціонними сертифікатами;
ціна виконання - ціна базового активу, визначеного у рішенні про емісію опціонних сертифікатів та проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення);
фінансова звітність - звітність (для банків - за відповідними формами, що визначені нормативно-правовими актами щодо складання фінансової звітності банків України, затвердженими постановами Правління Національного банку України, які діяли на відповідні звітні дати; для інших юридичних осіб - фінансова звітність за відповідними формами, що визначені нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України щодо складання фінансової звітності юридичних осіб (крім банків), які діяли на відповідні звітні дати), яка складається зі:
звіту про фінансовий стан на кінець періоду;
звіту про прибутки та збитки та інший сукупний дохід за період;
звіту про зміни у власному капіталі за період;
звіту про рух грошових коштів за період;
приміток до фінансової звітності.
Якщо емітент відповідно до законодавства зобов’язаний складати фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, він подає фінансову звітність, складену за міжнародними стандартами фінансової звітності.
Терміни "обіг цінних паперів", "викуп цінних паперів", "погашення емісійних цінних паперів", "міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN)", "міжнародний ідентифікаційний код юридичної особи (код LEI)", "офіційний канал зв’язку", "перший власник", "проспект цінних паперів", "рішення про емісію цінних паперів", "розміщення цінних паперів", "строк обігу емісійних цінних паперів" "формат проспекту" вживаються відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" (далі - Закон).
3. Опціонні сертифікати можуть існувати виключно у електронній формі.
4. Емітент може здійснювати емісію звичайних (незабезпечених) та забезпечених опціонних сертифікатів. Опціонні сертифікати можуть вважатися забезпеченими, якщо емітентом укладено відповідні договори поруки, застави, страхування або видається гарантія щодо забезпечення виконання зобов’язання за опціонними сертифікатами.
Опціонні сертифікати вважаються забезпеченими порукою, якщо емітент визначив їх такими в проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення) та/або в рішенні про емісію опціонних сертифікатів та уклав відповідний договір поруки з поручителем про забезпечення виконання зобов’язань за опціонними сертифікатами.
Опціонні сертифікати вважаються забезпеченими гарантією, якщо емітент визначив їх такими в проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення) та/або рішенні про емісію опціонних сертифікатів та гарант (банк, інша фінансова установа) гарантує перед власниками опціонних сертифікатів виконання емітентом зобов’язань за цими опціонними сертифікатами.
Опціонні сертифікати вважаються забезпеченими заставою, якщо емітент визначив їх такими в проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення) та/або рішенні про емісію опціонних сертифікатів та емітентом буде укладено договори застави з першими власниками опціонних сертифікатів у період розміщення про забезпечення виконання зобов’язань за опціонними сертифікатами.
Опціонні сертифікати вважаються забезпеченими, якщо емітент уклав зі страховиком договір страхування фінансових ризиків, предметом якого є страхування ризиків невиконання зобов’язань за цінними паперами.
Емітент повинен враховувати, що розмір забезпечення, отриманого від поручителя(ів), гаранта(ів), з урахуванням раніше наданих ним порук та/або гарантій не має перевищувати розміру власного капіталу такого(их) поручителя(ів), гаранта(ів).
5. Емітент опціонних сертифікатів повинен дотримуватися вимог, що обмежують ризики за операціями з опціонними сертифікатами.
6. Строк (термін) виконання опціонних сертифікатів встановлюються емітентом у рішенні про емісію опціонних сертифікатів та проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення).
7. Емітент може встановлювати умови дострокового виконання зобов’язань за опціонними сертифікатами:
протягом строку обігу - опціонний сертифікат може бути виконаний у будь-який час до настання встановленої кінцевої дати для його виконання;
у встановлений строк погашення - опціонний сертифікат виконується в строк погашення, визначений в рішенні про емісію опціонних сертифікатів та проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення).
Строк погашення за опціонними сертифікатами не може перевищувати один рік.
Якщо опціонні сертифікати не пред’явлені до виконання у встановлений в рішенні про емісію опціонних сертифікатів та проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення) строк погашення, то зобов’язання за цими опціонними сертифікатами вважаються припиненими з наступного дня після дати закінчення строку погашення опціонних сертифікатів. Після дати закінчення строку погашення опціонних сертифікатів депозитарні операції в системі депозитарного обліку щодо відповідних опціонних сертифікатів припиняються, крім операцій, щодо анулювання опціонних сертифікатів у зв’язку із скасуванням реєстрації випуску.
У разі емісії опціонних сертифікатів з поставкою, базовим активом яких є об’єкт будівництва, емітентом може бути юридична особа, яка згідно із законодавством має право на виконання функцій замовника будівництва такого об’єкта, або юридична особа, що уклала договір участі у будівництві житла з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, що мають право власності, оренди чи постійного користування земельною ділянкою, призначеною для спорудження об’єкта житлового будівництва, який буде базовим активом опціонних сертифікатів.
8. Стосовно кожної емісії опціонних сертифікатів емітент приймає окреме рішення про емісію опціонних сертифікатів.
9. Сума зобов’язань за опціонними сертифікатами не може перевищувати трикратного розміру власного капіталу або розміру забезпечення, що надається емітенту опціонних сертифікатів з цією метою третіми особами.
10. Емітент повинен дотримуватися зобов’язань, зазначених в рішенні про емісію опціонних сертифікатів та проспекті опціонних сертифікатів (у разі його оформлення), щодо відсутності намірів здійснювати відчуження або обтяження свого права власності на базовий актив опціонного сертифіката.
11. У разі емісії опціонних сертифікатів їх розміщення здійснюється серед заздалегідь визначеного кола осіб, кількість некваліфікованих інвесторів серед яких не може дорівнювати або перевищувати 150 осіб, крім випадку здійснення публічної пропозиції емітентом у процесі емісії.
12. Послідовність дій емітента, що спрямовані на реєстрацію випуску опціонних сертифікатів у реєструвальному органі, їх розміщення серед інвесторів в цінні папери здійснюються в порядку, встановленому цим Положенням.
Емісія опціонних сертифікатів здійснюється емітентом самостійно або через інвестиційну фірму, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії.
У процесі емісії опціонних сертифікатів договори з першими власниками щодо відчуження опціонних сертифікатів укладаються до дати, визначеної рішенням про емісію опціонних сертифікатів, але не пізніше двох місяців з дати початку розміщення опціонних сертифікатів, визначеної рішенням про емісію таких опціонних сертифікатів, крім випадку здійснення публічної пропозиції. У такому випадку договори з першими власниками укладаються не пізніше дати втрати чинності проспекту опціонних сертифікатів, а у разі здійснення публічної пропозиції без оформлення проспекту - не пізніше дванадцяти місяців з дати включення публічної пропозиції до переліку публічних пропозицій.
13. У процесі емісії опціонних сертифікатів може здійснюватися публічна пропозиція.
Публічна пропозиція опціонних сертифікатів в процесі їх емісії здійснюється виключно за умови:
1) оприлюднення проспекту, затвердженого реєструвальним органом, якщо інше не встановлено законодавством;
2) виконання вимог статті 92 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки";
3) реєстрації випуску опціонних сертифікатів відповідно до вимог цього Положення.
Здійснення публічної пропозиції опціонних сертифікатів емітентом у процесі їх емісії можливе лише за умови дійсності проспекту відповідно до вимог нормативно-правового акта реєструвального органу щодо здійснення публічної пропозиції.
14. Вимоги цього Положення щодо отримання емітентом коду LEI застосовуються в разі здійснення емісії опціонних сертифікатів, що поєднується з публічною пропозицією таких опціонних сертифікатів.
15. Кожен інвестор в опціонні сертифікати має оплатити вартість опціонних сертифікатів у повному обсязі до дати затвердження результатів емісії відповідного випуску опціонних сертифікатів.
16. Обіг опціонних сертифікатів дозволяється після реєстрації реєструвальним органом звіту про результати емісії опціонних сертифікатів та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів.
17. Перехід права власності на опціонні сертифікати емітента до іншої особи не є підставою для звільнення емітента від виконання зобов’язань, що підтверджуються опціонним сертифікатом.
18. Під час обігу опціонних сертифікатів власник опціонних сертифікатів має право звернутися до емітента з пропозицією/вимогою викупити оплачені власником опціонні сертифікати.
19. Визнання реєструвальним органом емісії опціонних сертифікатів недобросовісною, тимчасове зупинення та поновлення розміщення опціонних сертифікатів, а також визнання емісії опціонних сертифікатів недійсною відбуваються відповідно до нормативно-правового акта реєструвального органу, що встановлює порядок визнання емісії цінних паперів недобросовісною та недійсною.
II. Порядок здійснення емісії опціонних сертифікатів
1. Опціонні сертифікати розміщуються юридичними особами тільки після повної сплати свого статутного капіталу.
Рішення про емісію опціонних сертифікатів, приймається органом управління емітента, повноваження якого підтверджуються установчими документами емітента.
Рішення про основні параметри випуску опціонних сертифікатів приймається органом управління емітента, повноваження якого підтверджуються установчими документами емітента, з можливістю надання повноважень Уповноваженому органу (Наглядова рада, Виконавчий орган) щодо оформлення Рішення про емісію опціонних сертифікатів відповідно до додатків 6, 7 до цього Положення.
2. Розміщення опціонних сертифікатів здійснюється в національній валюті або іноземній валюті, з урахуванням законодавства про валютне регулювання, якщо це передбачено умовами емісії.
Протягом установленого в рішенні про емісію опціонних сертифікатів, проспекті опціонних сертифікатів та змінах до проспекту опціонних сертифікатів (у разі оформлення проспекту для здійснення публічної пропозиції в процесі їх емісії та у разі внесення таких змін) строку розміщення учасники такого розміщення подають заяву, укладають договір купівлі-продажу опціонних сертифікатів. Кожен інвестор у цінні папери має сплатити вартість опціонних сертифікатів у повному обсязі до дати затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів.
3. Емісія опціонних сертифікатів серед заздалегідь визначеного кола осіб без здійснення публічної пропозиції здійснюється за такими етапами:
1) прийняття уповноваженим органом (особою) емітента рішень про:
емісію опціонних сертифікатів;
визначення за потреби уповноваженого органу емітента (виконавчого органу, наглядової ради), якщо це не визначено статутом, якому надаються повноваження щодо:
оформлення Рішення про емісію опціонних сертифікатів відповідно до додатка 6 до цього Положення;
залучення до розміщення інвестиційної фірми, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії;
зміни дат початку та закінчення розміщення опціонних сертифікатів;
внесення змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про дострокове закінчення розміщення опціонних сертифікатів (за умови, що на запланований обсяг опціонних сертифікатів укладено договори з першими власниками та опціонні сертифікати повністю оплачено);
затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів;
затвердження звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про анулювання викуплених опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про дострокове погашення опціонних сертифікатів;
повернення внесків, внесених як плата за опціонні сертифікати, у разі визнання емісії недійсною або незатвердження в установлені законодавством строки результатів емісії опціонних сертифікатів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення, або у разі прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
визначення уповноважених осіб емітента, яким надаються повноваження здійснювати дії щодо забезпечення проведення розміщення опціонних сертифікатів у процесі їх емісії;
2) укладення у разі потреби договору з інвестиційною фірмою, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії до розміщення опціонних сертифікатів;
3) подання реєструвальному органу офіційним каналом зв’язку заяви, рішення про емісію опціонних сертифікатів і всіх необхідних документів для реєстрації випуску опціонних сертифікатів;
4) реєстрація реєструвальним органом випуску опціонних сертифікатів та видача тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів;
5) укладення з Центральним депозитарієм цінних паперів договору про обслуговування випусків цінних паперів (за відсутності такого договору);
6) присвоєння опціонним сертифікатам міжнародного ідентифікаційного номера (коду ISIN);
7) оформлення та депонування тимчасового глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів;
8) розміщення опціонних сертифікатів;
9) затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
10) подання до реєструвального органу офіційним каналом зв’язку заяви і всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
11) реєстрація реєструвальним органом звіту про результати емісії опціонних сертифікатів та видача свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів;
12) оформлення та депонування глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів.
4. Емісія опціонних сертифікатів із здійсненням публічної пропозиції здійснюється за такими етапами:
1) прийняття уповноваженим органом (особою) емітента рішень про:
емісію опціонних сертифікатів із здійсненням публічної пропозиції опціонних сертифікатів;
визначення за потреби уповноваженого органу емітента (виконавчого органу, наглядової ради), якщо це не визначено статутом, якому надаються повноваження щодо:
оформлення Рішення про емісію опціонних сертифікатів відповідно до додатка 7 до цього Положення;
залучення до розміщення інвестиційної фірми, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії;
оформлення проспекту опціонних сертифікатів, додатків до проспекту опціонних сертифікатів;
оформлення публічної пропозиції опціонних сертифікатів;
зміни дат початку та закінчення дії публічної пропозиції;
внесення змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, додатків до проспекту опціонних сертифікатів;
внесення змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів;
визначення ціни розміщення опціонних сертифікатів відповідно до критеріїв та/або умов, відповідно до яких визначається остаточна ціна розміщення (за відсутності ціни розміщення у проспекті опціонних сертифікатів у разі його оформлення);
прийняття рішення про дострокове закінчення розміщення опціонних сертифікатів (за умови, що на запланований обсяг опціонних сертифікатів укладено договори з першими власниками та опціонні сертифікати повністю оплачено);
затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів;
затвердження звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про анулювання викуплених опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про дострокове погашення опціонних сертифікатів;
повернення внесків, внесених як плата за опціонні сертифікати, у разі визнання емісії недійсною або незатвердження в установлені законодавством строки результатів емісії опціонних сертифікатів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення, або у разі прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
визначення уповноважених осіб емітента, яким надаються повноваження здійснювати дії щодо забезпечення проведення розміщення опціонних сертифікатів у процесі їх емісії;
2) прийняття уповноваженим органом емітента у разі потреби рішення про залучення інвестиційної фірми, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії, до розміщення опціонних сертифікатів;
3) укладення у разі потреби договору з інвестиційною фірмою, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії;
4) подання до реєструвального органу офіційним каналом зв’язку всіх необхідних документів для реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів відповідно до Положення про здійснення публічної пропозиції цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21 червня 2018 року № 424, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2018 року за № 837/32289 (із змінами), (у разі оформлення проспекту опціонних сертифікатів) (далі - нормативно-правовий акт реєструвального органу щодо здійснення публічної пропозиції);
5) реєстрація реєструвальним органом випуску опціонних сертифікатів, випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів (у разі оформлення такого проспекту), видача тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів;
6) оприлюднення емітентом затвердженого проспекту опціонних сертифікатів шляхом та у строки, визначені статтею 102 Закону (у разі оформлення проспекту);
7) оприлюднення емітентом не пізніше наступного робочого дня у спосіб, визначений для оприлюднення проспекту, повідомлення про те, яким чином оприлюднено проспект і де з ним можна ознайомитися потенційним інвесторам (у разі оформлення проспекту);
8) укладення з Центральним депозитарієм цінних паперів договору про обслуговування випусків цінних паперів (за відсутності такого договору);
9) присвоєння опціонним сертифікатам міжнародного ідентифікаційного номера (коду ISIN) та отримання емітентом міжнародного ідентифікаційного коду юридичної особи (коду LEI);
10) оформлення та депонування тимчасового глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів;
11) подання до реєструвального органу документів про здійснення публічної пропозиції опціонних сертифікатів;
12) оприлюднення емітентом публічної пропозиції у спосіб, передбачений статтею 102 Закону;
13) розміщення опціонних сертифікатів шляхом здійснення публічної пропозиції;
14) затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
15) затвердження звіту про результати емісії опціонних сертифікатів уповноваженим органом емітента;
16) подання до реєструвального органу офіційним каналом зв’язку заяви і всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
17) реєстрація реєструвальним органом звіту про результати емісії опціонних сертифікатів та видача свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів;
18) оформлення та депонування глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів;
19) оприлюднення звіту про результати емісії опціонних сертифікатів у спосіб, визначений Законом України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", не пізніше 3 робочих днів після реєстрації цього звіту реєструвальним органом.
III. Реєстрація випуску опціонних сертифікатів, реєстрація випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, реєстрація звіту про результати емісії опціонних сертифікатів
1. Порядок реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердження проспекту, затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів та реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів
1. Реєстрація випуску опціонних сертифікатів, реєстрація випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів та реєстрація звіту про результати емісії опціонних сертифікатів здійснюються реєструвальним органом.
2. Реєстрація випуску опціонних сертифікатів, реєстрація випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів та реєстрація звіту про результати емісії є підставою для внесення відповідної інформації до Державного реєстру випусків цінних паперів.
3. Реєстрація реєструвальним органом випуску опціонних сертифікатів, затвердження проспекту опціонних сертифікатів не може розглядатися як гарантія їх вартості. Реєструвальний орган забезпечує відповідність лише повноти інформації, що міститься у рішенні про емісію опціонних сертифікатів, у документах, які подаються для затвердження проспекту, та за її відповідність вимогам законодавства.
Емітент забезпечує достовірність відомостей, наведених у документах, що подаються до реєструвального органу для реєстрації випуску опціонних сертифікатів.
Емітент забезпечує достовірність відомостей, наведених у документах, що подаються для затвердження проспекту.
4. У разі оформлення емітентом проспекту опціонних сертифікатів реєстрація випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів здійснюються реєструвальним органом одночасно.
5. Реєструвальний орган:
1) здійснює реєстрацію випуску опціонних сертифікатів (без здійснення публічної пропозиції) або відмовляє у відповідній реєстрації протягом 25 робочих днів після надходження заяви, рішення про емісію опціонних сертифікатів і всіх необхідних документів для реєстрації випуску опціонних сертифікатів;
2) здійснює реєстрацію випуску опціонних сертифікатів, реєстрацію випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів (у разі здійснення публічної пропозиції опціонних сертифікатів) або відмовляє у відповідній реєстрації (затвердженні) після надання всіх необхідних документів протягом:
20 робочих днів;
10 робочих днів - у разі, якщо в емітента наявні цінні папери, допущені до торгів на регульованому фондовому ринку, та/або здійснювалася публічна пропозиція таких цінних паперів;
3) здійснює реєстрацію звіту про результати емісії опціонних сертифікатів або відмовляє в реєстрації протягом 25 робочих днів з дати отримання заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
здійснює реєстрацію звіту про результати емісії опціонних сертифікатів або відмовляє в реєстрації протягом 3 робочих днів з дати отримання заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту, у разі розрахунків за результатами розміщення за принципом "поставка цінних паперів проти оплати";
4) повертає у 10-денний строк документи емітентові без розгляду в разі їх подання не в повному обсязі або з порушенням встановлених реєструвальним органом вимог до їх оформлення.
У разі, якщо рішення про емісію опціонних сертифікатів, зміни до рішення про емісію опціонних сертифікатів, звіт про результати емісії опціонних сертифікатів та/або інші подані документи не відповідають вимогам законодавства, та/або містять неповну, недостовірну інформацію, та/або містять розбіжності між своїми положеннями, реєструвальний орган невідкладно, але не пізніше завершення строків розгляду документів інформує заявника про зазначені виявлені факти та чітко визначає зміни, доповнення та/або пояснення, які необхідно подати у зв’язку з цим. У такому разі розрахунок строків, передбачених цим Положенням, розпочинається спочатку з дня отримання реєструвальним органом запитуваних відповідно до цього пункту документів та/або пояснень.
Реєструвальний орган має право здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. До закінчення встановленого для реєстрації/затвердження/погодження строку реєструвальний орган може затребувати надання додаткових документів, які підтверджують дані, наведені в документах.
6. Принцип мовчазної згоди не застосовується до процесу реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів.
7. Після реєстрації випуску опціонних сертифікатів, затвердження проспекту опціонних сертифікатів та реєстрації випуску опціонних сертифікатів емітенту видається тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів (додаток 1), яке є підставою для присвоєння опціонним сертифікатам міжнародного ідентифікаційного номера (коду ISIN), укладення з Центральним депозитарієм цінних паперів договору про обслуговування випусків цінних паперів, оформлення та депонування тимчасового глобального сертифіката.
8. Після реєстрації випуску опціонних сертифікатів, щодо яких емітентом прийнято рішення про емісію опціонних сертифікатів без здійснення публічної пропозиції, уповноважена особа реєструвального органу протягом 3 робочих днів надає Центральному депозитарію цінних паперів перелік осіб, які відповідно до рішення про емісію опціонних сертифікатів є учасниками розміщення, та розпорядження про заборону здійснення переказу опціонних сертифікатів з рахунку в цінних паперах емітента на рахунки в цінних паперах депозитарних установ для подальшого зарахування депозитарними установами прав на ці опціонні сертифікати на рахунки в цінних паперах депонентів, які не визначені рішенням про емісію опціонних сертифікатів як учасники такого розміщення (додаток 2).
9. Затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, оформлених у вигляді додатків, здійснюється у порядку, встановленому нормативно-правовим актом реєструвального органу щодо здійснення публічної пропозиції цінних паперів.
10. Реєструвальний орган протягом 7 робочих днів з дати отримання заяви та всіх необхідних документів для погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів:
1) здійснює погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів або відмовляє в погодженні;
2) повертає документи без розгляду.
11. Одночасно з реєстрацією звіту про емісію опціонних сертифікатів реєструвальний орган видає емітенту свідоцтво про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів (додаток 3) на суму, що відповідає загальній номінальній вартості розміщених опціонних сертифікатів, та анулює тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів.
12. Реєструвальний орган не пізніше наступного робочого дня з дати видачі тимчасового свідоцтва / свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів забезпечує направлення електронних копій тимчасового свідоцтва / свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів та інших документів до Центрального депозитарію цінних паперів відповідно до нормативно-правового акта реєструвального органу щодо порядку обміну електронними документами реєструвального органу та Центрального депозитарію цінних паперів.
13. Датою отримання документів є дата надходження таких документів офіційним каналом зв’язку реєструвального органу.
Повідомлення товариства про прийняті реєструвальним органом рішення здійснюється офіційним каналом зв’язку реєструвального органу.
14. Подання до реєструвального органу документів (розпоряджень, інформації, повідомлень), передбачених цим Положенням, та відправлення з реєструвального органу здійснюється у вигляді електронних документів з урахуванням вимог законодавства про електронний документообіг та із застосуванням офіційного каналу зв’язку реєструвального органу.
Для цілей цього Положення офіційним каналом зв’язку реєструвального органу вважається засіб електронної пошти, на адресу якого заявник подає документи до реєструвального органу та за допомогою якого реєструвальний орган відправляє такому заявнику документи (розпорядження, інформацію, повідомлення), передбачені цим Положенням. Вимоги щодо застосування та технічні параметри зазначеного засобу електронної пошти визначаються окремим документом реєструвального органу нормативно-технічного характеру.
Заявник має подавати до реєструвального органу документи, перелік яких визначений цим Положенням, з електронної пошти, адреса якої зазначена у заяві, яка подається до реєструвального органу у відповідному пакеті документів.
15. Підпис (засвідчення підписом) на документах (копіях документів), який має здійснювати уповноважена особа реєструвального органу або уповноважена особа емітента відповідно до вимог цього Положення, здійснюються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису такими особами на відповідні електронні документи.
16. Для цілей цього Положення оригіналом тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів / свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів, видача яких передбачена цим Положенням, вважається електронний документ з накладеним кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи реєструвального органу.
17. У випадках, передбачених цим Положенням, подання до реєструвального органу оригіналу (копії) документу у вигляді електронного документа здійснюється емітентом із накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженою особою такого емітента на кожному електронному документі.
18. Емітент може не включати фінансову звітність, аудиторський звіт щодо фінансової звітності до пакету документів, у складі якого передбачено подання до реєструвального органу таких документів відповідно до вимог цього Положення, у разі, якщо вони є у публічному доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати їх зміст людиною; у візуальній формі, що дає змогу сприймати їх зміст людиною і відтворювати такі документи на папері для необмеженого завантаження та копіювання; у формі, що дає змогу сприймати їх зміст у машиночитальному форматі на вебсайті емітента та/або у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків. У такому випадку заявник подає реквізити для забезпечення можливості автоматичного завантаження копій цих документів з мережі Інтернет, що мають містити повну адресу файлу, за якою може бути здійснене вільне і пряме завантаження його копій засобами автоматизації (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (URL-адресу), ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу/формату), точний розмір файлу та контрольну суму для забезпечення можливості автоматичного контролю точності копіювання вмісту.
19. У разі якщо рішення про емісію опціонних сертифікатів, зміни до рішення про емісію опціонних сертифікатів, звіт про результати емісії опціонних сертифікатів та/або інші подані документи не відповідають вимогам законодавства, та/або містять неповну, недостовірну інформацію, та/або містять розбіжності між своїми положеннями, реєструвальний орган невідкладно, але не пізніше завершення передбачених пунктами 5, 10 цієї глави строків розгляду документів інформує заявника про зазначені виявлені факти та чітко визначає зміни, доповнення та/або пояснення, які необхідно подати у зв’язку з цим. У такому разі розрахунок строків, передбачених пунктами 5, 10 цієї глави, розпочинається спочатку з дня отримання реєструвальним органом запитуваних відповідно до цього пункту документів та/або пояснень.
Реєструвальний орган має право здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. До закінчення встановленого для реєстрації / затвердження / погодження строку реєструвальний орган може затребувати надання додаткових документів, які підтверджують дані, наведені в документах.
20. Затверджені проспект опціонних сертифікатів, зміни та/або доповнення до проспекту опціонних сертифікатів, оформлені у вигляді додатків до проспекту, засвідчуються шляхом накладання кваліфікованого підпису уповноваженої особи реєструвального органу.
Зареєстрований звіт про результати емісії опціонних сертифікатів засвідчуються шляхом накладання кваліфікованого підпису уповноваженої особи реєструвального органу.
Погоджені зміни до рішення про емісію опціонних сертифікатів засвідчуються шляхом накладання кваліфікованого підпису уповноваженої особи реєструвального органу.
Примірник затвердженого проспекту опціонних сертифікатів, змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, оформлених у вигляді додатка до проспекту, погоджених змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, зареєстрованого звіту про результати емісії опціонних сертифікатів після затвердження/погодження/реєстрації повертається емітенту.
21. Свідоцтво про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів видається емітенту одночасно з примірником зареєстрованого звіту про результати емісії опціонних сертифікатів.
22. За зверненням емітента, поданим офіційним каналом зв’язку до реєструвального органу до прийняття реєструвальним органом рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації випуску опціонних сертифікатів, рішення про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів або відмову в реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердженні проспекту опціонних сертифікатів, рішення про затвердження або відмову в затвердженні змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, рішення про погодження або відмову в погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, реєструвальний орган повертає всі документи, подані для реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, затвердження змін та/або доповнень до проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, на доопрацювання.
23. Підставами для повернення емітентові без розгляду документів, що подані для реєстрації випуску опціонних сертифікатів, є:
подання документів не в повному обсязі;
подання документів, оформлених з порушенням вимог цього Положення.
24. Підставами для відмови в реєстрації випуску опціонних сертифікатів є:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
наявність розбіжностей між різними положеннями поданих документів, недостовірності та/або неповноти інформації у поданих документах;
порушення встановленого законодавством порядку прийняття рішення про емісію цінних паперів;
визнання емісії опціонних сертифікатів недобросовісною;
якщо місцезнаходженням емітента відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) є тимчасово окупована територія України.
У разі здійснення емісії опціонних сертифікатів шляхом публічної пропозиції затвердження проспекту опціонних сертифікатів здійснюється одночасно та за умови реєстрації випуску опціонних сертифікатів.
25. Підставами для відмови у погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів є:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
наявність розбіжностей між різними положеннями поданих документів, недостовірності та/або неповноти інформації у поданих документах.
26. Підставами для відмови в реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів є:
порушення вимог законодавства щодо емісії цінних паперів, зокрема порушення встановленого порядку прийняття рішення про затвердження результатів емісії;
визнання емісії опціонних сертифікатів недобросовісною;
встановлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства.
27. Повідомлення емітента про прийняте реєструвальним органом рішення щодо реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів здійснюється офіційним каналом зв’язку реєструвального органу.
Повідомлення про відмову в реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердженні проспекту опціонних сертифікатів, погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, скасуванні реєстрації випуску опціонних сертифікатів та анулюванні тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів доводиться до відома емітента офіційним каналом зв’язку реєструвального органу шляхом направлення емітенту розпорядження про відмову в реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердженні проспекту опціонних сертифікатів, погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, скасуванні реєстрації випуску опціонних сертифікатів та анулюванні тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів (додаток 4), яке має містити обґрунтовані підстави відмови.
Повідомлення про повернення без розгляду документів, що подані для реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердження проспекту опціонних сертифікатів, погодження змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів доводиться до емітента шляхом направлення емітенту офіційним каналом зв’язку відповідного листа, що містить обґрунтовані підстави залишення документів без розгляду.
28. У разі відмови в реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердженні проспекту опціонних сертифікатів, погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів усі подані документи залишаються в реєструвальному органі.
У разі відмови в реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, скасуванні реєстрації випуску опціонних сертифікатів та анулюванні тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів усі подані документи залишаються в реєструвальному органі.
29. У випадку, коли в реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску опціонних сертифікатів та затвердженні проспекту опціонних сертифікатів, погодженні змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів, реєстрації звіту про результати емісії опціонних сертифікатів, скасуванні реєстрації випуску опціонних сертифікатів та анулюванні тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску опціонних сертифікатів відмовлено з мотивів, які емітент вважає необґрунтованими, він може звернутися до суду.
2. Документи, які подаються для реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів
1. Для реєстрації випуску опціонних сертифікатів, реєстрації випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів емітент протягом 60 днів після прийняття рішення про емісію опціонних сертифікатів уповноваженим органом (особою) емітента подає до реєструвального органу такі документи:
1) заяву про реєстрацію випуску/реєстрацію випуску та затвердження проспекту опціонних сертифікатів (додаток 5);
2) рішення уповноваженого органу (особи) емітента про:
емісію опціонних сертифікатів;
визначення за потреби органу емітента (виконавчого органу, наглядової ради), якщо це не визначено статутом, якому надаються повноваження щодо:
оформлення Рішення про емісію опціонних сертифікатів відповідно до додатка 6 або 7 до цього Положення;
залучення до розміщення інвестиційної фірми, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії;
зміни дат початку та закінчення розміщення опціонних сертифікатів;
внесення змін до рішення про емісію опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про дострокове закінчення розміщення опціонних сертифікатів (за умови, що на запланований обсяг опціонних сертифікатів укладено договори з першими власниками та опціонні сертифікати повністю оплачено);
затвердження результатів емісії опціонних сертифікатів;
затвердження звіту про результати емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про анулювання викуплених опціонних сертифікатів;
прийняття рішення про дострокове погашення опціонних сертифікатів;
повернення внесків, внесених як плата за опціонні сертифікати, у разі визнання емісії недійсною або незатвердження в установлені законодавством строки результатів емісії опціонних сертифікатів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення, або у разі прийняття рішення про відмову від емісії опціонних сертифікатів;
визначення уповноважених осіб емітента, яким надаються повноваження здійснювати дії щодо забезпечення проведення розміщення опціонних сертифікатів у процесі їх емісії.
Рішення про визначення органу емітента, якому надаються відповідні повноваження, подається у разі прийняття такого(их) рішення(нь).
Зазначене(і) рішення оформлюється(ються) протоколом та засвідчується(ються) підписом керівника емітента.
Рішення про емісію опціонних сертифікатів має містити відомості відповідно до додатка 6 до цього Положення (у разі не оформлення проспекту опціонних сертифікатів) або відповідно до додатка 7 до цього Положення (у разі оформлення проспекту опціонних сертифікатів);
3) копії документів емітента, що підтверджують повноваження органу, який прийняв рішення про емісію опціонних сертифікатів, засвідчені підписом керівника емітента;
4) проспект опціонних сертифікатів (у разі поєднання емісії опціонних сертифікатів із здійсненням публічної пропозиції, яка передбачає оформлення проспекту опціонних сертифікатів), що повинен бути оформлений відповідно до нормативно-правового акта реєструвального органу щодо здійснення публічної пропозиції цінних паперів.
У разі емісії опціонних сертифікатів у випадках, встановлених законодавством, проспект може на вибір емітента складатися з базового проспекту, що містить всю важливу інформацію про емітента, та остаточних умов базового проспекту викладених у вигляді окремого документа, оформлених відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовим актом реєструвального органу щодо здійснення публічної пропозиції цінних паперів;
5) копію попереднього договору з інвестиційною фірмою, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії, засвідчену підписом керівника емітента (подається у разі, якщо емітент прийняв рішення про залучення інвестиційної фірми, що здійснює андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії або діяльність з розміщення без надання гарантії до розміщення опціонних сертифікатів);
6) проміжну фінансову звітність відповідно до вимог пункту 2 розділу I цього Положення, разом зі звітом щодо огляду проміжної фінансової звітності за звітний період, що передує даті подання фінансової звітності, але не більше ніж на 180 днів від дати подання заяви, крім випадку, коли попереднім звітним періодом є рік. Аудиторський звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності повинен бути складений відповідно до Міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг з урахуванням вимог нормативно-правового акта реєструвального органу щодо вимог до звіту незалежного аудитора.
Проміжна фінансова звітність обов’язково має містити інформацію про:
відповідність розміру статутного капіталу установчим документам;
повноту формування та сплату статутного капіталу емітента опціонних сертифікатів;
забезпечення випуску опціонних сертифікатів, щодо якого прийняте рішення про емісію та щодо тих випусків, які знаходяться в обігу відповідно до законодавства у разі наявності;
розмір власного капіталу емітента на останню звітну дату, що передує даті прийняття ним рішення про емісію опціонних сертифікатів;
наявність подій після дати балансу які не знайшли відображення у фінансовій звітності, проте можуть мати суттєвий вплив на фінансовий стан емітента, зокрема щодо: