МІНІСТЕРСТВО БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ
ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
11.10.2006 N 335 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 грудня 2006 р.
за N 1381/13255
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства N 449 від 03.09.2012 )
Про затвердження Методики розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.97 N 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві", наказу Державного комітету України з енергозбереження від 22.10.2002 N 112 "Про затвердження Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві", зареєстрованого в Мін'юсті 07.11.2002 за N 878/7166, та з метою впровадження єдиної системи нормування паливно-енергетичних ресурсів у галузі водопровідно-каналізаційного господарства, контролю за раціональним споживанням та стимулювання енергозбереження
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України (далі - Методика), що додається.
2. Керівникам Міністерства житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань житлово-комунального господарства обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити розроблення (перегляд) регіональних Методик розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України відповідно до цієї Методики.
3. Наказ Мінжитлокомунгоспу УРСР від 24 січня 1983 року N 112 "Про затвердження Методики нормування витрат електроенергії на технологічні потреби водопровідно-каналізаційного господарства. КТМ 204 УРСР 109-85" визнати таким, що втратив чинність.
4. Управлінню водопровідно-каналізаційного господарства (Рудий В.П.) разом з юридичним Управлінням (Коваленко В.Л.) подати Методику на державну реєстрацію в установленому порядку.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Г.М.Семчука.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
будівництва, архітектури
та житлово-комунального
господарства України
11.10.2006 N 335
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 грудня 2006 р.
за N 1381/13255
МЕТОДИКА
розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України
1. Загальні положення
1.1. Ця Методика призначена для розрахунків норм питомих витрат електричної і теплової енергії на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України з метою створення можливостей застосування економічних важелів керування процесом енергозбереження, планування споживання, а також оцінки ефективності використання електричної і теплової енергії на конкретному підприємстві.
Методика не поширюється на інші підгалузі комунального господарства.
1.2. Методика розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.97 N 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві" та наказу Державного комітету України з енергозбереження від 22.10.2002 N 112 "Про затвердження Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві", зареєстрованого в Мін'юсті 07.11.2002 за N 878/7166 (далі - Основні положення).
Методика є системою розрахунків питомих витрат електричної і теплової енергії (далі - ПЕР) на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України для всіх виробничих процесів в існуючих технологічних умовах конкретного підприємства.
1.3. У цій Методиці використано терміни, які наведені в Законах України "Про питну воду та питне водопостачання", "Про енергозбереження", у Водному кодексі України, Основних положеннях, а також у Галузевих технологічних нормативах використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.02.2004 за N 33, зареєстрованих в Міністерстві юстиції 07.12.2004 за N 1557/10156 (далі - Галузеві технологічні нормативи): вода стічна, вода питна, технічна вода, паливно-енергетичні ресурси, технологічні нормативи використання питної води, нормування витрат паливно-енергетичних ресурсів, норма питомої витрати паливно-енергетичних ресурсів, індивідуальні, групові, технологічні і загальновиробничі норми витрат паливно-енергетичних ресурсів.
Інші терміни, які вживаються у цій Методиці, мають таке значення:
вода дренажна - ґрунтова вода, яка потрапляє в заглиблені виробничі приміщення (наприклад, насосні станції) унаслідок водопроникності стін та підлоги і підлягає відкачуванню з них у систему водовідведення;
вода технічна - забрана з водних об'єктів або частково очищена стічна вода, що за своєю санітарно-технічною якістю може використовуватись для технологічних потреб виробництва.
1.4. Норма визначається на натуральну одиницю кожного з видів продукції підприємства, зокрема на 1000 куб.м поданої в систему подачі та розподілу води (далі - ПРВ) питної води або на 1000 куб.м пропущених стічних вод.
1.5. Запровадження економічних механізмів стимулювання енергозбереження здійснюється відповідно до Положення про матеріальне стимулювання колективів і окремих працівників підприємств, організацій та установ за економію паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затвердженого спільним наказом Держкоменергозбереження та Міністерства економіки від 21.06.2000 N 47/127, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 10.07.2000 за N 405/4626.
1.6. Нормуванню підлягають усі витрати ПЕР на основні та допоміжні виробничі процеси при оптимальних режимах роботи устаткування конкретного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (далі - ПВКГ), які включають неминучі витрати енергії, на:
- забір з водних об'єктів, очищення і постачання споживачам 1000 куб.м питної води;
- збір, транспортування, очищення і скид у водні об'єкти 1000 куб.м стічної води.
1.7. Норми витрат ПЕР розробляються для ПВКГ при споживанні понад 1000 тонн умовного палива (далі - у.п.) за рік.
Розроблення норм з урахуванням заходів з енергозбереження повинно забезпечуватися ПВКГ щорічно згідно з цією Методикою на підставі даних за останні три роки роботи підприємства та Енергетичного паспорта підприємства з урахуванням стану обладнання, діючої технології та організації виробництва (технологічних графіків роботи та ін.), вимог згідно з законодавством.
Відповідальним за розроблення і додержання норм витрат ПЕР є керівник підприємства.
Питомі витрати ПЕР на комунально-побутові потреби, будівництво та капітальний ремонт споруд і будівель, на монтаж і налагодження обладнання, на науково-дослідні і експериментальні роботи тощо, якщо вони мають допоміжний характер стосовно виробництва основної продукції, враховуються окремо.
1.8. Норми витрат ПЕР розробляються і затверджуються до 1 березня року, наступного за звітним.
Норми повинні бути диференційовані за підрозділами ПВКГ і кварталами наступного року.
Розробка норм повинна супроводжуватись планом організаційно-технічних заходів з економії ПЕР та реалізації результатів енергетичних обстежень.
1.9. Норми питомих витрат ПЕР для ПВКГ із загальним річним споживанням до 10000 тонн у.п. погоджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями і затверджуються керівником ПВКГ (додаток 1).
Норми питомих витрат ПЕР для ПВКГ із загальним річним споживанням понад 10000 тонн у.п. узагальнюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями і після узагальнення подаються на погодження до центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів до 1 березня року, наступного за звітним періодом, після чого норми підлягають затвердженню цими органами (додаток 2).
У разі невідповідності норм критерію прогресивності додатково надаються розрахунки норм та пояснення до них.
1.10. Експертиза встановлених норм витрат ПЕР, контроль за їх наявністю та виконанням здійснюються Державною інспекцією з енергозбереження під час контролю за станом обліку і використання ПЕР на підприємствах.
1.11. Установлені для ПВКГ норми питомих витрат ПЕР повинні бути переглянуті достроково на підставі:
- змін технологічних процесів або складу і стану технологічного обладнання в підрозділах;
- приписів Державної інспекції з енергозбереження про незадовільний стан обліку та неефективне використання ПЕР;
- висновків спеціалізованих організацій, атестованих Національним агентством України з питань ефективного використання енергетичних ресурсів.
1.12. ПВКГ звітують про ефективність використання ПЕР у терміни та порядку відповідно до вимог статистичної звітності, паралельно - перед центральними і місцевими органами виконавчої влади відповідно до пункту 1.9.
2. Класифікація норм витрат електричної і теплової енергії
2.1. Норми питомих витрат ПЕР розробляються розрахунково-аналітичним методом для умов експлуатації насосних та компресорних установок, а для решти виробничих процесів усіх підрозділів ПВКГ - розрахунково-статистичним методом. Розрахунки за допомогою даної Методики провадять за умов експлуатації технічно справного енергоспоживального обладнання, установленого відповідно до вимог проекту.
2.2. Норми витрат електричної і теплової енергії класифікуються за такими ознаками:
- за ступенем агрегації - на індивідуальні та групові;
- за складом витрат - на технологічні та загальновиробничі;
- за періодом дії - на річні та квартальні (місячні).
2.3. Витрати ПЕР на 1000 куб.м, поданої в систему ПРВ питної води або на 1000 куб.м пропущених стічних вод, нормуються:
- електричної енергії - у кіловат-годинах (кВт.год);
- теплової енергії - у гігакалоріях (Гкал);
- палива - у кілограмах умовного палива (кг у.п.).
2.4. Норми питомих витрат ПЕР необхідно розробляти для підрозділів підприємства з відповідним комплексом виробничих процесів, наприклад:
Водопостачання
Забір води з водних об'єктів.
Очищення та інша обробка води для доведення її до питної якості.
Подавання питної води в розподільчу мережу населених пунктів.
Витрати на транспортування води до споживачів.
Витрати допоміжних технологічних служб водопостачання (адміністративних, ремонтних, транспортних, складських та ін.).
Водовідведення
Збір та транспортування стічних вод на очисні споруди.
Приймання, очищення, знезараження стічних вод і скидання їх у водні об'єкти.
Витрати допоміжних технологічних служб водовідведення (адміністративних, ремонтних, транспортних, складських та ін.).
2.5. Коригування встановлених норм питомих витрат допускається при зміні обсягів виробництва, впливу погодних та інших факторів об'єктивного характеру з урахуванням результативного впливу цих факторів на основі міжгалузевих, галузевих та регіональних методик.
У технологічних підрозділах підприємств, у яких виявлено перевищення фактичних витрат ПЕР над розрахунковими, повинні бути представлені розроблені і затверджені керівником підприємства відповідні заходи щодо зниження витрат ПЕР і терміни їх виконання.
3. Розрахунки норм витрат електричної енергії
3.1. Типова структура споживачів електричної енергії на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства наведена в табл. 1.
Таблиця 1
Типова структура споживачів електричної енергії
3.2. Загальновиробничі норми питомих витрат електричної енергії для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства або їх структурних підрозділів визначаються за формулою
P = (S W + S W + S W ) / Q ,
осн доп втр план
кВт.год/1000 куб.м, (1)
де S W - загальні (річні) витрати електричної енергії на
осн
основні технологічні та виробничі процеси, кВт.год;
S W - загальні (річні) витрати електричної енергії на
доп
допоміжні технологічні та виробничі процеси і потреби, кВт.год;
S W - загальні (річні) втрати електричної енергії в
втр
розподільчих мережах і силових трансформаторах, що знаходяться на
балансі ПВКГ, кВт.год;
Q - планова кількість питної води, поданої в систему ПРВ
план
або кількість пропущених через очисні споруди стічних вод у
розрахунковому році, тис.куб.м;
S - знак суми.
Витрати електричної енергії конкретними енергоспоживачами визначаються за умовами їх роботи за допомогою формул, що наведені нижче.
3.3. Річні витрати електричної енергії на підйом і подачу
питної, технічної або стічної води насосними агрегатами всіх
призначень (W ) визначаються за формулою
н
W = (гама * Q * H) / (ета * ета * 102 * 3600),
н пл н п
кВт.год, (2)
де гама = 1000-1016 кг/куб.м - питома вага рідини, що
перекачується (за даними аналізу);
Q - запланований на розрахунковий рік об'єм перекачаної
пл
рідини, куб.м;
Н - розрахунковий напір під час роботи насоса, м;
ета - коефіцієнт корисної дії (ККД) насоса (береться за
н
паспортними даними або за додатком 1);
ета - ККД електродвигуна (береться за паспортними даними або
п
за додатком 3);
102 - коефіцієнт перерахунку потужності насосних агрегатів з
кг.м/с в кВт.
ККД насосів (ета ) визначається за формулою
н
ета = ета - ета - ета , (3)
н п кр нап
де ета - паспортний ККД насоса;
п
ета - зниження ККД після проведення більше трьох
кр
капітальних ремонтів (по 1,5% зниження на кожен наступний ремонт);
ета - зниження ККД унаслідок напрацювання після останнього
нап
капітального ремонту.
В об'єм рідини, що перекачується, повинні включатись технологічні витрати та втрати води, що обумовленні виробництвом, згідно із Галузевими нормативами.
Розрахунковий напір під час роботи насосів у системах водопостачання і водовідведення визначається на підставі гідравлічних розрахунків (з урахуванням п'єзометричних позначок елементів системи, навантажень на трубопроводи, їх протяжності та діаметрів, а також фактичних значень гідравлічного опору трубопроводів).
Технічні характеристики насосів вітчизняного виробництва можуть повністю відновлюватись під час проведення перших трьох капітальних ремонтів.
Після кожного наступного капітального ремонту внаслідок зносу корпусних деталей робочі параметри насосів (у т.ч. ККД) знижуються на 1-2% на кожен ремонт (у середньому 1,5%) від паспортних показників.
За час роботи між капітальними ремонтами ККД насосів
знижується. Розрахунок зниження ККД (ета ) здійснюється за
нап
графіками (рис. 1 ( za381-06 ) у залежності від напрацювання
(тис.годин) після останнього капітального ремонту для насосів з
різним числом обертів.
Забороняється експлуатація насосів, у яких розрахунковий або фактичний ККД знижений більше ніж до:
- 55% - для насосів, які експлуатуються на питній воді;
- 50% - для насосів, які експлуатуються на стічній воді.
Напрацювання за рік береться:
а) для горизонтальних і вертикальних насосів, які експлуатуються на питній воді або технічній воді, - 5000 год/рік; міжремонтний термін - 4 роки;
б) для горизонтальних і вертикальних насосів, які експлуатуються на стічних або дренажних водах, - 4000 год/рік; міжремонтний термін - 3 роки;
в) для занурених і штангових насосів, які експлуатуються у свердловинах на питній або технічній воді, - 8000 год/рік; міжремонтний термін - 2 роки.
3.4. При експлуатації насосів, які експлуатуються
безпосередньо на мережі водопостачання, виникають додаткові
витрати електроенергії, не враховані формулою (2), унаслідок їх
роботи під час мінімального водоспоживання в режимах, близьких до
холостого ходу (W ). Ці витрати визначаються за формулою
хх
W = T * N * K , кВт.год, (4)
xx хх хх хх
де Т - річний орієнтовний термін роботи насосів у період
хх
мінімального водоспоживання (у середньому 4 год/добу), год;
N - середня загальна встановлена потужність насосного
хх
обладнання, що працює за графіком у період мінімального
водоспоживання, кВт;
К = 0,5 - коефіцієнт завантаження насосного обладнання на
хх
режимах, близьких до холостого ходу.
3.5. При експлуатації насосів водозабірних свердловин (W )
с
враховуються додаткові витрати електроенергії на генеральну
перевірку (дезінфекцію, промивання, визначення дебіту та
динамічного рівня), що визначаються за формулою
W = T * N * K , кВт.год, (5)
с гп гп гп
де Т = 72 год - середній річний термін роботи свердловини
гп
для технологічних потреб;
N - загальна встановлена потужність насосного обладнання
гп
свердловин, що працюють (за паспортом підприємства), кВт;
K = 0,8 - коефіцієнт завантаження насоса свердловини при
гп
перевірці.
3.6. Річні витрати електроенергії на відкачування дренажних
вод і технологічних витоків (W ) із заглиблених насосних станцій
др
або споруд визначаються за формулою
W = (гама * Q * h * K) / (ета * 102 * 3600),
др др др аг
кВт.год, (6)
де гама = 1002/1016 кг/куб.м - питома вага дренажних вод (за
даними хіманалізу);
Q = (q * S + q * n) * 365, тис.куб.м - річний об'єм
др др зм тех
надходження ґрунтових вод і витоків;
де q = 0,003 куб.м/доб/кв.м - норма надходження ґрунтових
др
вод через змочену поверхню стін і підлоги заглиблених насосних
станцій або споруд;
S - загальна змочена поверхня стін і підлог, кв.м;
зм
q = 0,5 куб.м/доб - середній виток з одного ущільнення на
тех
валу насоса;
n - загальна кількість ущільнень на валах насосів, що
одночасно працюють;
h - висота підйому дренажних вод під час відкачування, м;
др
K = 1,5 - коефіцієнт запасу на неврахований приплив ґрунтових
вод;
ета = 0,6/0,7 - середній ККД дренажних насосів.
аг
3.7. Річні витрати електроенергії на подачу повітря для
очищення стічних вод в аеротенках (W ) визначаються за формулою
оч
W = (q * Q * N * K) / P, кВт.год; (7)
оч air ст
де q - питомі витрати повітря для очищення стічних вод в
air
аеротенках, куб.м/куб.м стічних вод (беруться за технологічним
регламентом експлуатації аеротенків у межах 5,0-12,0 куб.м/куб.м);
Q - річний об'єм стічних вод, що підлягають очищенню,
ст
куб.м;
N - установлена потужність електродвигунів повітродувок або
компресорів, кВт;
K = 0,75 - коефіцієнт завантаження електродвигуна
повітродувки;
P - продуктивність повітродувки, куб.м/год (за даними
щорічних випробувань).
3.8. Річні витрати електричної енергії на освітлення (W )
ос
визначаються за формулою
W = K * T * S P * K , кВт.год, (8)
ос п вст пра
де K - коефіцієнт використання потужності освітлювальних
п
приладів (додаток 4);
T - кількість годин роботи освітлювальних приладів на рік
(додаток 4);
S P - установлена потужність освітлювальних приладів, кВт;
вст
K = 1,05 - коефіцієнт, що враховує втрати в
пра
пускорегулювальній апаратурі під час використання люмінесцентних
ламп;
S - знак суми.
3.9. Річні витрати електроенергії на примусову (витяжну і
припливну) вентиляцію виробничих приміщень визначаються за
формулою
W = n * q * V * T * K, кВт.год, (9)
B i i i
де n - кратність повітрообміну за годину для приміщень
i
(додатки 7, 8);
q - питома витрата електроенергії на перекачування повітря,
i
кВт.год/1000 куб.м (береться: q = 0,5/0,6 кВт.год/1000 куб.м для
i
вентиляторів низького тиску при n = 1-3; q =
i i
0,7/0,8 кВт.год/1000 куб.м для вентиляторів середнього тиску при
n = 4/6; q = 0,9/1,0 кВт.год/1000 куб.м для вентиляторів
i i
високого тиску при n >= 7);
i
V - розрахунковий об'єм повітря в приміщенні відповідного
i
призначення, тис.куб.м;
T - кількість годин роботи на рік (додаток 4);
K = 1 - коефіцієнт для приміщень тільки з витяжною
вентиляцією; K = 2 - коефіцієнт для приміщень з витяжною і
припливною вентиляцією.
3.10. Річні витрати електроенергії на допоміжні технологічні
та виробничі процеси і потреби для електроспоживачів, не
перелічених у пунктах 3.3-3.9, визначаються за формулою
W = N * T * K , кВт.год, (10)
доп п
де N - загальна потужність електроспоживачів одного
призначення, що входять до структури підприємства, згідно з
табл. 1, кВт;
T - кількість годин роботи на рік обладнання даного
призначення;
K - коефіцієнт використання потужності робочих одиниць
п
обладнання (додаток 5).
3.11. Річні втрати електричної енергії в силових
трансформаторах (W ) визначаються за формулою
тр
2
Дельта W = Дельта P * T + Дельта P * (S / S ) * T ,
тр хх о кз ф н р
кВт.год, (11)
де Дельта P - втрати холостого ходу трансформатора, кВт
хх
(беруться за паспортними даними);
T - кількість приєднань трансформатора до електромережі за
о
звітний період або рік;
Дельта P - втрати короткого замикання, кВт (беруться за
кз
паспортними даними);
S - фактичне навантаження на трансформатор, кВА;
ф
S - номінальна потужність трансформатора (береться за
н
паспортними даними), кВА;
T - річна фактична тривалість робіт трансформатора під
р
навантаженням (береться за графіком робіт), год.
3.12. Річні втрати електричної енергії в розподільчих
мережах, які необхідно визначати для розрахунку загальновиробничих
норм, складаються з їх втрат у лініях, що живлять окремі
підрозділи підприємства, визначаються за формулою
2 3
Дельта W = 3 * I * R * T * 10 , кВт.год, (12)
л ф
де I - середня квадратична величина струму у фазі лінії, А;
R - активний опір однієї фази лінії, Ом;
ф
T - кількість годин роботи лінії на рік.
4. Розрахунки норм витрат теплової енергії
4.1. Типова структура споживачів теплової енергії на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства наведена в табл. 2.
Таблиця 2
Типова структура споживачів теплової енергії
4.2. Загальновиробничі норми витрат теплової енергії для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства і їх структурних підрозділів визначаються за формулою
q = (S A + S A + S A + S A - S A ) / Q ,
оп вен дод втр тех план
Гкал/1000 куб.м, (13)
де S A - загальні (річні) витрати теплової енергії на
оп
опалення і природну витяжну вентиляцію адміністративних, побутових
і допоміжних виробничих приміщень, Гкал;
S A - загальні (річні) витрати теплової енергії на
вен
підігрівання повітря під час припливно-витяжної вентиляції
виробничих приміщень, Гкал;
S A - загальні (річні) додаткові витрати теплової енергії
дод
на гаряче водопостачання, обігрів метантенків тощо, Гкал;
S A - загальні втрати (річні) теплової енергії у власних
втр
теплових мережах, Гкал/рік;
S A - загальні (річні) тепловиділення технологічного
тех
устаткування, яке використовується для опалення виробничих
приміщень, Гкал;
S - знак суми.
4.3. Річні витрати теплової енергії на опалення і природну
витяжну вентиляцію приміщень (A ) беруться за даними проектної
оп
документації або розраховуються за укрупненими вимірниками
(додаток 5).
При розрахунках річних витрат теплової енергії для будівель, що містять приміщення різного призначення (з різними вимогами до внутрішньої температури і вентиляції), загальні витрати теплової енергії складаються з витрат на опалення і вентиляцію окремих приміщень, розрахованих відповідно до їх вимог.
Розрахунки виконуються за формулою
q
о
A = V * T * n * [-- (t - t ) + q (t - t )],
оп оп a вн ср.о в вн ов
Ккал, (14)
де V - будівельний об'єм будівлі (споруди) за зовнішнім
обміром, куб.м;
T - тривалість опалювального сезону (додаток 6), діб;
оп
n = 24 години - тривалість опалення на добу;
q - питома теплова характеристика будівлі на опалення
о
(додаток 5), Ккал/куб.м*год*град.С;
q - питома теплова характеристика будівлі на вентиляцію
в
(додаток 5), Ккал/куб.м*год*град.С;
a - поправочний коефіцієнт на зміну питомої теплової
характеристики будівлі (додаток 5, табл. 2);
t - середня розрахункова температура опалюваного приміщення
вн
(додатки 3, 5, 6), град.С;
t - середня температура опалювального періоду
ср.о
(додаток 7), град.С;
t - середня розрахункова температура на вентиляцію
ов
(додаток 6), град.С.
4.4. Річні витрати теплової енергії на підігрівання повітря
під час припливно-витяжної вентиляції виробничих приміщень (A )
вен
визначаються за формулою
A = V * T * n * m * q * (t - t ), Ккал, (15)
вен вн ср.о
де V - будівельний об'єм приміщення, що провітрюється, куб.м;
T - тривалість опалювального сезону (додаток 6), діб;
n - тривалість роботи вентиляції на добу, год;
m = 1-12 - кількість обмінів повітря в приміщенні за годину
(додатки 7, 8);
q = 0,31 Ккал/куб.м*град.С - питома теплоємність повітря;
t - середня розрахункова температура опалюваного приміщення
вн
(додатки 5, 7, 8), град.С;
t - середня температура опалювального періоду
ср.о
(додаток 6), град.С.
4.5. Річні витрати теплової енергії на гаряче водопостачання
(A ) визначаються за формулою
гв
A = 365 * [(N * m + N * m ) * (t - t ) +
гв 1 1 2 2 г х
+ G * m (t - t )], Ккал, (16)
3 п х
де N - середня кількість робітників, що користуються душем
1
за добу, чол.;
N - середня кількість робітників і службовців, що
2
користуються туалетом і умивальниками за добу, чол.;
m = 85 л/доб - витрати води на 1 чол. при користуванні
1
душем;
m = 12 л/доб - витрати води на 1 чол. при користуванні
2
умивальником;
m = 25 л/кг - витрати гарячої води на прання спецодягу;
3
G - кількість спецодягу, що підлягає пранню, кг/доб;
t = 37 град.С - температура гарячої води після змішувача в
г
душі або умивальнику;
t = 65 град.С - температура гарячої води при пранні;
п
t - середня річна температура холодної водопровідної води
х
(при відсутності даних береться: узимку 5 град.С, улітку
15 град.С); визначається за формулою
t = [5T + 15 (365 - T)] / 365, град.C, (17)
х
де T - тривалість опалювального періоду, діб (додаток 7).
4.6. Річні витрати теплової енергії для обігріву метантенків
(A ) визначаються за формулою
м
A = 365 Q (t - t ) C * K, Ккал, (18)
м д о
де Q - добова доза завантаження метантенків (за даними
д
експлуатації), куб.м/доб;
t - розрахункова температура в метантенку (для мезофільного
процесу бродіння осаду - 33 град.С, для термофільного процесу -
53 град.С);
t - середньорічна температура осаду, що подається до
о
метантенку;
C = 1,05 Ккал/кг*град.С - теплоємність осаду;
K = 1,25 - коефіцієнт тепловтрат для заглиблених метантенків.
4.7. Втрати теплової енергії у власних теплових мережах визначаються на підставі випробувань. Тимчасово до їх проведення дозволяється приймати величину цих втрат у частках від кількості поданої теплової енергії по теплотрасі протяжністю:
- до 300 м - 1% на кожні 100 м;
- до 500 м - 2,9% на всю протяжність;
- до 1000 м і більше - 0,6% на кожні 100 м, але не більше 13% на всю довжину.
4.8. Розрахунок виділень теплової енергії технологічним устаткуванням.
Теплова енергія, що виділяється під час роботи електродвигунів технологічного устаткування повинні враховуватись при розрахунках опалення цих приміщень в опалювальний період та при розрахунках витрат електричної енергії на вентиляцію в теплий період.
Під час експлуатації метантенків виділяється біогаз, що може бути використаний як паливо в котельних установках.
Розрахунок теплових виділень технологічного устаткування
(A ) виконується за формулою
тех
A = 860 * N * T * K * (1 - ета ), Ккал, (19)
тех з дв
де 860 - коефіцієнт перерахунку електричної енергії (кВт.год)
в теплову (Ккал);
N - установлена потужність технологічного устаткування (з
паспорта підприємства), кВт;
T - кількість годин роботи технологічного устаткування за
опалювальний період, годин;
K = 0,75 - середній коефіцієнт завантаження устаткування;
з
ета - середній ККД електродвигунів (з паспортних даних).
дв
Розрахунок теплової енергії, яка може бути одержана під час
спалювання біогазу (A ) виконується за формулою
бг
A = 365 * q * Q * (1 - p ) * (1 - Z) * R , Ккал, (20)
бг д о r
де q - теплова здатність біогазу, Ккал/куб.м (береться
5000 Ккал/куб.м);