ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
29.09.2004 N 415 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 жовтня 2004 р.
за N 1333/9932
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 125 від 17.02.2009 )
Про затвердження Положення про діяльність саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 N 1169 від 29.05.2007 )
Відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про діяльність саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами.
( Пункт 1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
2. Т.в.о. Виконавчого секретаря (В.Прядку) забезпечити:
державну реєстрацію цього рішення в Міністерстві юстиції України;
публікацію цього рішення відповідно до чинного законодавства.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на т.в.о. Виконавчого секретаря В.Прядка.
Голова Комісії | А.Балюк |
Протокол засідання Комісії від 29 вересня 2004 р. N 34 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Державної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
29.09.2004 N 415
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 жовтня 2004 р.
за N 1333/9932
ПОЛОЖЕННЯ
про діяльність саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами
( Назва Положення в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )( У тексті Положення слова "ринок цінних паперів" в усіх відмінках замінено словами "фондовий ринок" згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" та інших нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), що регулюють створення та діяльність саморегулівних організацій, та визначає порядок здійснення діяльності саморегулівною організацією професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами, і порядок здійснення державного регулювання та контролю за її діяльністю.
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
1. Загальні положення
1.1. Саморегулівна організація професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами, - неприбуткове об'єднання учасників фондового ринку, що провадять професійну діяльність на фондовому ринку з управління активами інституційних інвесторів, утворене відповідно до критеріїв та вимог, установлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
( Пункт 1.1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
1.2. Підставою для здійснення діяльності саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку, яка об'єднує компанії з управління активами (далі - саморегулівна організація), є Свідоцтво про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку та відповідне рішення Комісії щодо визнання саморегулівної організації такою, що об'єднує компанії з управління активами.
( Пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
1.3. Метою заснування та діяльності саморегулівної організації є:
1) забезпечення високого професійного рівня діяльності учасників фондового ринку;
2) представництво членів саморегулівної організації та захист їх професійних інтересів;
3) професійна підготовка та підвищення кваліфікації фахівців членів саморегулівної організації;
4) інформування своїх членів стосовно законодавства про цінні папери та змін, що вносяться до нього;
5) розроблення та контроль за дотриманням норм та правил поведінки, регламентів, правил здійснення операцій з цінними паперами, вимог до професійної кваліфікації фахівців - членів саморегулівної організації та інших документів, передбачених чинним законодавством;
6) упровадження ефективних механізмів розв'язання спорів між членами саморегулівної організації та між членами саморегулівної організації та їх клієнтами;
7) розроблення та впровадження заходів щодо захисту клієнтів членів (учасників) саморегулівної організації та інших інвесторів, а також дотримання етичних норм та правил поведінки членів саморегулівної організації у їх взаєминах з клієнтами;
8) вдосконалення нормативно-правової бази фондового ринку;
9) сприяння в організації фінансового моніторингу компаніями з управління активами у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
1.4. Саморегулівна організація не має права:
1) обмежувати можливості своїх членів щодо надання послуг на фондовому ринку;
2) створювати нерівні умови для вступу до організації та виходу з неї або для діяльності будь-кого з членів;
3) сприяти діям своїх членів, що визначаються як порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
4) провадити діяльність, не пов'язану з метою створення саморегулівної організації, визначеної установчими документами та цим Положенням.
2. Членство (участь) у саморегулівній організації
2.1. Саморегулівна організація приймає до складу своїх членів (учасників) компанії з управління активами, які мають відповідну ліцензію на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку та відповідають вимогам правил саморегулівної організації.
2.2. Процедура прийому професійних учасників фондового ринку до саморегулівної організації, визначення прав та обов'язків членів (учасників) саморегулівної організації, а також порядок фінансування її діяльності встановлюються внутрішніми правилами та положеннями саморегулівної організації, які у встановленому порядку погоджуються Комісією.
2.3. Відмова у прийнятті до саморегулівної організації професійного учасника фондового ринку, який отримав ліцензію, може бути оскаржена у встановленому чинним законодавством порядку.
3. Вимоги до саморегулівної організації
3.1. До складу саморегулівної організації, яка об'єднує компанії з управління активами, повинно входити більше 50 відсотків від загальної кількості компаній з управління активами інституційних інвесторів.
( Пункт 3.1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
3.2. Мінімальний розмір активів такої саморегулівної організації повинен становити 600 тис. грн.
( Пункт 3.2 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )
3.3. Майно саморегулівної організації формується за рахунок членських внесків та інших надходжень, не заборонених законодавством України.
3.4. Майно саморегулівної організації спрямовується виключно для забезпечення мети створення саморегулівної організації та покриття витрат, пов'язаних з її діяльністю.
3.5. Технічне забезпечення належної роботи саморегулівної організації та можливості інформування учасників саморегулівної організації повинні відповідати таким вимогам:
3.5.1 наявність ВЕБ-сторінки в Інтернеті зі зазначенням та поновленням інформації:
про членів (список членів саморегулівної організації; членів, які вибули, із зазначенням причини вибуття);
про сертифікованих фахівців членів саморегулівної організації щодо здійснення діяльності з управління активами;
про порушення чинного законодавства щодо цінних паперів членами (учасниками) саморегулівної організації;
іншої інформації щодо діяльності саморегулівної організації, моніторингу фондового ринку, оголошень, послуг та іншої загальної інформації (реквізити, логотипи, значення індексів тощо).
Поновлення зазначеної інформації здійснюється не рідше ніж раз на тиждень;
3.5.2 наявність електронної пошти;
3.5.3 наявність не менше одного копіювального апарата;
3.5.4 наявність не менше двох телефонних ліній та телефаксимільного апарата;
3.5.5 наявність не менше п'яти персональних електронно-обчислювальних машин та одного сервера;
3.5.6 наявність офісного приміщення на підставі права володіння або оренди (саморегулівна організація не може укладати договори на оренду (лізинг) приміщення з будь-яким професійним учасником фондового ринку);
3.5.7 наявність охоронної сигналізації.
3.6. Персонал саморегулівної організації повинен відповідати таким вимогам:
3.6.1 керівник, заступники керівника виконавчого органу та керівники структурних підрозділів саморегулівної організації повинні мати сертифікати встановленого Комісією зразка за тими видами професійної діяльності на фондовому ринку, які здійснюються членами (учасниками) даної саморегулівної організації, та стаж роботи на фондовому ринку або за відповідним фахом в органах виконавчої влади не менше трьох років;
3.6.2 керівник юридичної служби саморегулівної організації повинен мати вищу юридичну освіту та стаж роботи за спеціальністю не менше трьох років.
3.7. Внутрішнє положення саморегулівної організації щодо надання подання для отримання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами повинно визначати:
суб'єктів, на яких поширюється дія цього положення;
порядок прийняття документів від заявника;
перелік документів, який надається заявником, що повинен включати правила здійснення компаніями з управління активами фінансового моніторингу;
органи саморегулівної організації, які здійснюють розгляд документів та приймають рішення щодо надання подання;
порядок та терміни розгляду документів;
підстави для відмови у видачі подання;
порядок прийняття рішення та його оформлення;
порядок інформування заявника про прийняте рішення;
порядок інформування Комісії про прийняте саморегулівною організацією рішення щодо надання подання;
порядок оскарження заявником рішення саморегулівної організації, а також інші процедурні вимоги.
3.8. Внутрішнє положення саморегулівної організації щодо надання подання з метою реєстрації регламенту пайового інвестиційного фонду в Комісії повинно визначати:
суб'єктів, на яких поширюється дія цього положення;
порядок прийняття документів від заявника;
перелік документів, що надаються заявником;
органи саморегулівної організації, які здійснюють розгляд документів та приймають рішення щодо надання подання;
порядок та терміни розгляду документів;
підстави для відмови у видачі подання;
порядок прийняття рішення та його оформлення;
порядок інформування заявника про прийняте рішення щодо надання подання;
порядок інформування Комісії про прийняте саморегулівною організацією рішення;
порядок оскарження заявником рішення саморегулівної організації, а також інші процедурні вимоги.
3.9. Внутрішнє положення про збір та обробку інформації, яка надається до саморегулівної організації її членами, повинно містити:
порядок збору та обробки щорічних аудиторських висновків щодо діяльності компаній - членів саморегулівної організації;
порядок збору та обробки звітності, що має подаватися компаніями з управління активами до Комісії.
4. Права та обов'язки саморегулівної організації
4.1. Саморегулівна організація (щокварталу до 15-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, у письмовій формі) зобов'язана подавати до Комісії таку інформацію:
перелік членів (учасників) саморегулівної організації, складений на останню дату звітного кварталу;
про здійснення перевірок членів (учасників) із зазначенням виявлених порушень правил, положень саморегулівної організації за звітний період;
про виявлені порушення членами (учасниками) саморегулівної організації, їх суть та прийняте відповідними органами саморегулівної організації рішення за результатами розгляду таких справ, інформацію про перегляд раніше прийнятих рішень;
довідку про розмір та склад активів саморегулівної організації, завірену її головним бухгалтером і керівником та засвідчену печаткою;
зміни до переліку керівних посадових осіб (згідно з додатком) - дані про керівника та заступників керівника виконавчого органу, комісій, комітетів, секцій, юридичної служби та відокремленого підрозділу саморегулівної організації (філії тощо), а також зміни до списку членів ради саморегулівної організації (за наявності таких змін).
4.2. Саморегулівна організація надає до Комісії інформацію стосовно діяльності саморегулівної організації за підсумками року. Зазначена інформація оприлюднюється на Інтернет-сайті саморегулівної організації.
4.3. Саморегулівна організація подає до Комісії затверджений її вищим органом річний звіт про діяльність саморегулівної організації та повний список членів усієї організації на дату прийняття цього звіту.
4.4. Саморегулівна організація регулярно надає до Комісії інформацію про дати проведення загальних зборів саморегулівної організації, семінарів, презентацій, які проводяться саморегулівною організацією, з питань фондового ринку.
4.5. У дводенний термін з дати виявлення порушення чинного законодавства щодо цінних паперів членами (учасниками) саморегулівної організації виконавчий орган організації зобов'язаний надати інформацію до Комісії про виявлене порушення.
4.6. Саморегулівна організація подає до Комісії в триденний термін інформацію щодо прийняття її відповідним органом рішення про реорганізацію або ліквідацію саморегулівної організації.
4.7. Саморегулівна організація на підставі своїх установчих документів, правил і положень має право:
4.7.1 перевіряти діяльність своїх членів у порядку, погодженому з Комісією;
4.7.2 контролювати дотримання своїми членами законодавства та прийнятих саморегулівною організацією правил і вимог;
4.7.3 за згодою своїх членів представляти їх інтереси в Комісії та в інших державних органах;
4.7.4 збирати, узагальнювати та аналітично обробляти статистичну інформацію;
4.7.5 спільно з Комісією брати участь в роботі із сертифікації професійних учасників фондового ринку - членів саморегулівної організації та контролю за дотриманням членами саморегулівної організації вимог чинного законодавства щодо кількості сертифікованих спеціалістів, необхідних для здійснення професійної діяльності на фондовому ринку;
( Підпункт 4.7.6 пункту 4.7 виключено на підставі Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1169 від 29.05.2007 )
4.7.6 розробляти та запроваджувати відповідно до законодавства та цього Положення правила, стандарти та вимоги до порядку здійснення операцій на фондовому ринку. Правила, стандарти та вимоги підлягають погодженню з Комісією та у випадках, передбачених законодавством, з Антимонопольним комітетом України;
4.7.7 запроваджувати процедури розв'язання спорів щодо професійної діяльності на фондовому ринку;
4.7.8 застосовувати санкції до своїх членів за порушення ними встановлених саморегулівною організацією правил, стандартів та вимог до здійснення операцій на фондовому ринку.
5. Повноваження Комісії щодо здійснення регулювання та контролю за діяльністю саморегулівної організації
5.1. Комісія здійснює регулювання та контроль за діяльністю саморегулівної організації у межах чинного законодавства України.
5.2. Комісія має право:
5.2.1 призначати представника для участі в загальних зборах саморегулівної організації;
5.2.2 встановлювати в межах, передбачених законодавством, обов'язкові для виконання вимоги щодо функціонування саморегулівної організації;
5.2.3 вимагати від саморегулівної організації дотримання порядку ведення документації та зберігання документації протягом визначеного саморегулівною організацією терміну, який не може бути меншим ніж 5 років;
5.2.4 вимагати надання інформації про поточну діяльність саморегулівної організації;
5.2.5 вимагати надання інформації про будь-якого учасника саморегулівної організації відповідно до чинного законодавства;
5.2.6 здійснювати планові та позапланові перевірки ведення документації саморегулівної організації;
5.2.7 здійснювати самостійно або спільно з іншими відповідними органами планові перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності саморегулівної організації;
5.2.8 проводити на підставі отриманої інформації, у тому числі у разі надходження скарг від членів саморегулівної організації, перевірки фактів порушення саморегулівною організацією законодавства на фондовому ринку, положень установчих документів, правил чи положень, які регламентують її діяльність;
5.2.9 у разі порушень саморегулівною організацією законодавства, установчих документів, правил чи положень, які регламентують її діяльність, попереджати, надсилати письмові вимоги про усунення виявлених недоліків чи порушень із зобов'язанням повідомити Комісію про результати, анульовувати реєстрацію саморегулівної організації, а також застосовувати інші санкції в межах, передбачених законодавством. Перед застосуванням санкції Комісія надає саморегулівній організації можливість дати пояснення з приводу порушення. У разі прийняття рішення про застосування санкції Комісія письмово повідомляє про це саморегулівну організацію із зазначенням факту порушення, обґрунтуванням причини застосування санкції, доводить це до відома громадськості. Рішення Комісії про застосування санкції до саморегулівної організації може бути оскаржене до господарського суду;
5.2.10 розглядати скарги учасників фондового ринку про відмову в прийнятті до складу саморегулівної організації;
5.2.11 здійснювати за поданням саморегулівної організації перевірки діяльності її членів та застосовувати санкції до них;
5.2.12 розглядати скарги членів саморегулівної організації щодо санкцій, застосованих до них саморегулівною організацією.
Начальник управління регулювання та розвитку ринку цінних паперів | О.Науменко |
Додаток
до Положення про діяльність
саморегулівної організації
професійних учасників
фондового ринку, яка
об'єднує компанії з
управління активами
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
ЗМІНИ
до переліку керівних посадових осіб та персоналу саморегулівної організації
Дата складання:
N з/п | Прізвище, ім'я, по батькові | Посада | Освіта (із зазначенням кваліфікації) | Стаж роботи на фондово- му ринку | Телефони | Сертифікат: номер, дата видачі, термін дії, вид професійної діяльності з цінними паперами |
1 | ||||||
2 | ||||||
3 |
( Додаток із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1347 від 24.11.2006 )