• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про територіальний орган Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України | Наказ, Положення від 01.09.2014 № 432
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 01.09.2014
  • Номер: 432
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 01.09.2014
  • Номер: 432
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.09.2014 м. Київ № 432
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 вересня 2014 р. за № 1142/25919
Про затвердження Положення про територіальний орган Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказами Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України  від 9 липня 2018 року № 422, від 17 грудня 2019 року № 701, від 22 квітня 2020 року № 224, від 8 лютого 2022 року № 66, від 31 травня 2023 року № 467 )
Відповідно до Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 563 "Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади", з метою забезпечення виконання територіальними органами покладених на Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України завдань
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про територіальний орган Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 17 серпня 2012 року № 450 "Про затвердження Положення про регіональний орган Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2012 року за № 1556/21868 (із змінами).
3. Директору Департаменту організації урядового зв'язку Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Цей наказ набирає чинності з 01 листопада 2014 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України згідно з розподілом функціональних обов'язків.
 

Голова Служби

В. П. Звєрєв
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
01 вересня 2014 року № 432
(у редакції наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
від 08 лютого 2022 року № 66)
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 вересня 2014 р. за № 1142/25919
ПОЛОЖЕННЯ
про територіальний орган Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає організаційно-правовий статус, основні завдання, функції, повноваження та організаційні засади службової діяльності територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також міжрегіональних (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку (далі - територіальний орган).
2. Територіальний орган входить до загальної структури Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Держспецзв'язку), підпорядковується та підконтрольний Адміністрації Держспецзв'язку і забезпечує виконання покладених на Держспецзв'язку завдань на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а такий, що утворений як міжрегіональний територіальний орган, - на території декількох адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються його повноваження (далі - регіон).
3. Територіальний орган утворюється, ліквідується та реорганізовується за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України, Кабінетом Міністрів України.
Пропозиції щодо утворення, реорганізації та ліквідації територіального органу на розгляд Віце-прем'єр-міністру України - Міністру цифрової трансформації України вносить Голова Держспецзв'язку.
4. Територіальний орган утворюється, реорганізовується відповідно до законодавства в межах загальної структури, граничної чисельності працівників, у тому числі військовослужбовців, територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку, затверджених Кабінетом Міністрів України, і виділених коштів для забезпечення виконання покладених на Адміністрацію Держспецзв'язку завдань.
5. Структуру територіального органу затверджує Голова Держспецзв'язку за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України.
Штат (штатний розпис) і кошторис територіального органу затверджує Голова Держспецзв'язку.
6. Територіальний орган у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства цифрової трансформації України, дорученнями Віце-прем'єр-міністра України - Міністра цифрової трансформації України, його першого заступника та заступників, іншими нормативно-правовими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Адміністрації Держспецзв'язку, дорученнями Голови Держспецзв'язку, його заступників та керівника структурного підрозділу Адміністрації Держспецзв'язку, який здійснює в межах компетенції та наданих повноважень функції органу управління з планування застосування територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку та територіальних підрозділів Держспецзв'язку, і цим Положенням.
7. Територіальний орган є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України, у тому числі в іноземній валюті.
Територіальний орган утримується за рахунок коштів державного бюджету.
8. Службова діяльність територіального органу провадиться згідно з планами службової діяльності Держспецзв'язку, річним планом службової діяльності територіального органу й поточними планами службової діяльності структурних підрозділів територіального органу. Річний план службової діяльності територіального органу затверджує Голова Держспецзв'язку після його погодження з головою місцевої державної адміністрації.
9. Територіальний орган комплектується військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками (далі - особовий склад), які за своїми особистими, діловими та моральними якостями, освітнім ступенем і професійним рівнем, станом здоров'я і віком здатні виконувати завдання та обов'язки, визначені їх посадовими інструкціями.
Загальний порядок і умови проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців територіального органу визначаються статутами Збройних Сил України, Положенням про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженим Указом Президента України від 31 липня 2015 року № 463. Трудові відносини державних службовців регулюються Законом України "Про державну службу", а працівників - Кодексом законів про працю України.
10. Особовий склад територіального органу провадить свою службову діяльність згідно з посадовими інструкціями, які затверджує начальник територіального органу.
11. На майно територіального органу поширюється дія Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України".
12. Територіальний орган з метою організації своєї діяльності забезпечує в установленому порядку самопредставництво територіального органу в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від його імені, у тому числі через посадових осіб юридичної служби територіального органу, або інших уповноважених осіб, а також забезпечує представництво інтересів територіального органу в судах та інших органах через представників.
II. Основні завдання, функції та повноваження територіального органу
1. Основними завданнями територіального органу є:
1) забезпечення функціонування, безпеки та розвитку державної системи урядового зв'язку (далі - ДСУЗ), Національної системи конфіденційного зв'язку (далі - НСКЗ) та Національної телекомунікаційної мережі (далі - НТМ), реалізація державної політики у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, в інформаційно-комунікаційних системах і на об'єктах інформаційної діяльності, протидії технічним розвідкам, у сферах захисту в кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, кіберзахисту критичної інформаційної інфраструктури, здійснення державного контролю у таких сферах;
2) реалізація державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури під час дії воєнного стану, а також протягом 12 місяців з дня його припинення чи скасування;
3) участь у реалізації державної політики у сферах електронного документообігу (в частині захисту інформації державних органів та органів місцевого самоврядування), електронної ідентифікації (з використанням електронних довірчих послуг), електронних довірчих послуг (у частині контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг);
4) забезпечення в установленому порядку та в межах компетенції діяльності суб'єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом;
5) забезпечення здійснення Адміністрацією Держспецзв'язку функціонального управління національною системою захисту критичної інфраструктури;
6) участь у забезпеченні Адміністрацією Держспецзв'язку координації діяльності міністерств та операторів критичної інфраструктури з питань забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури.
( пункт 1 розділу II у редакції наказу Адміністрації Державної  служби спеціального зв'язку та захисту інформації України  від 31.05.2023 р. № 467 )
2. Територіальний орган відповідно до покладених на нього завдань:
1) забезпечує в регіоні функціонування, безпеку та розвиток ДСУЗ, її готовність до роботи в особливий період і в разі виникнення надзвичайної ситуації, а також у районі проведення антитерористичної операції;
2) забезпечує в регіоні в установленому законодавством порядку урядовим зв'язком Президента України, Голову Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, інших посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, органів військового управління, керівників підприємств, установ і організацій в мирний час, в умовах надзвичайного стану і в особливий період;
3) забезпечує в регіоні функціонування, безпеку та розвиток НСКЗ;
4) здійснює будівництво і модернізацію НТМ, забезпечує її функціонування та надання послуг у зоні своєї відповідальності;
5) контролює в межах регіону виконання технічних умов та інших вимог законодавства у сфері захисту інформації у приміщеннях абонентів урядового зв'язку;
6) забезпечує в регіоні в установленому законодавством порядку та в межах компетенції діяльність суб'єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом;
7) узагальнює та аналізує:
стан функціонування мереж і комплексів ДСУЗ, НСКЗ та НТМ у регіоні, готує та вносить пропозиції щодо їх удосконалення і подальшого розвитку;
результати здійснення державного контролю в регіоні за станом криптографічного та технічного захисту інформації, протидії технічним розвідкам і виконання вимог нормативно-правових актів у цих сферах; готує та надає Адміністрації Держспецзв'язку та державним органам, органам місцевого самоврядування, військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, підприємствам, установам і організаціям рекомендації (пропозиції) щодо його поліпшення в регіоні;
інформацію щодо виконання необхідних захисних заходів у регіоні під час роботи іноземних інспекційних груп на території України на об'єктах інформаційної діяльності регіону, готує та вносить пропозиції щодо їх вдосконалення;
8) вирішує в межах повноважень питання забезпечення зв'язку для потреб ДСУЗ і НСКЗ згідно із законодавством;
9) бере участь у роботі спеціальних експертних комісій органів (підрозділів) Служби безпеки України з перевірки наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у державних органах, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях регіону, у складі яких є органи спеціального зв'язку;
10) бере участь (у межах своїх повноважень) у роботах, що проводяться Адміністрацією Держспецзв'язку, з реалізації державних цільових програм розвитку спеціальних видів зв'язку та захисту інформації;
11) бере участь у виконанні завдань із територіальної оборони, а також у заходах, спрямованих на підтримання в регіоні правового режиму воєнного та надзвичайного стану відповідно до закону;
12) реалізує у регіоні державну політику у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, в інформаційних, комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах і на об'єктах інформаційної діяльності, протидії технічним розвідкам;
13) реалізує в регіоні державну політику у сферах захисту в кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, кіберзахисту критичної інформаційної інфраструктури;
14) координує в межах регіону діяльність суб'єктів забезпечення кібербезпеки щодо кіберзахисту;
15) бере участь у межах своїх повноважень у реалізації державної політики у сферах електронного документообігу (в частині захисту інформації державних органів та органів місцевого самоврядування), електронної ідентифікації (з використанням електронних довірчих послуг), електронних довірчих послуг (у частині контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг);
16) координує, організовує та проводить аудит захищеності комунікаційних і технологічних систем об'єктів критичної інфраструктури регіону на вразливість;
17) координує в регіоні діяльність щодо створення та проведення державної експертизи комплексних систем захисту інформації (далі - КСЗІ) в автоматизованих системах, які є одномашинними однокористувачевими комплексами (далі - АС класу "1"), відповідно до вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічного захисту інформації (далі - ТЗІ), а також виконує такі функції:
розглядає та погоджує технічні завдання на створення КСЗІ в АС класу "1";
аналізує декларації про відповідність КСЗІ в АС класу "1" вимогам нормативних документів із ТЗІ;
забезпечує реєстрацію цих декларацій;
18) координує в регіоні діяльність щодо створення та атестації комплексів ТЗІ, що входять до складу КСЗІ в АС класу "1", та за окремим наказом Адміністрації Держспецзв'язку організаційно-розпорядчого характеру - на об'єктах інформаційної діяльності, де озвучується (озвучуватиметься) мовна інформація, що становить державну таємницю, відповідно до вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань ТЗІ. Також стосовно зазначених комплексів ТЗІ виконує такі функції:
розглядає та погоджує технічні завдання на створення комплексів ТЗІ;
розглядає та погоджує програми та методики атестації комплексів ТЗІ;
розглядає результати атестації комплексів ТЗІ;
забезпечує реєстрацію актів атестації комплексів ТЗІ;
19) виконує заходи за дозволом на проведення робіт із ТЗІ для власних потреб (за наявності) відповідно до розподілу обов'язків, що визначається рішенням Голови Держспецзв'язку;
20) організовує та забезпечує виконання заходів з протидії технічним розвідкам на об'єктах протидії, що перебувають у сфері його управління;
21) здійснює на території регіону контроль за виконанням технічних завдань на проектування, будівництво і реконструкцію особливо важливих об'єктів і на розробку зразків військової та спеціальної техніки в частині протидії технічним розвідкам;
22) забезпечує в регіоні виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
23) здійснює державний контроль у регіоні за:
станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, у державних органах, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, на об'єктах урядового зв'язку, а також під час діяльності на території України іноземних інспекційних груп відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
станом протидії технічним розвідкам у державних органах, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування та форми власності, які мають у своєму володінні, користуванні чи розпорядженні зразки озброєння, військової та спеціальної техніки, об'єкти оборонно-промислового комплексу, військові об'єкти та інші об'єкти, призначені для застосування в інтересах оборони і безпеки держави;
станом захисту в кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, кіберзахисту критичної інформаційної інфраструктури;
дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг;
додержанням вимог безпеки під час використання, експлуатації, вивезення та знищення засобів криптографічного захисту інформації та обладнання спеціального зв'язку, що має гриф обмеження доступу;
24) бере у межах своїх повноважень участь у погодженні питань розміщення на території регіону дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав;
25) здійснює контроль за охороною державної таємниці у структурних підрозділах територіального органу, організовує ведення діловодства;
26) бере участь у роботі комісій органів Служби безпеки України з перевірки стану охорони державної таємниці суб'єктів режимно-секретної діяльності, у складі яких функціонують органи спеціального зв'язку;
27) забезпечує охорону об'єктів, приміщень територіального органу, систем, мереж, комплексів, засобів урядового і спеціального зв'язку, ключових документів до засобів криптографічного захисту інформації;
28) здійснює у взаємодії з відповідними структурними підрозділами Адміністрації Держспецзв'язку матеріально-технічне, кадрове, фінансове і правове забезпечення діяльності територіального органу; організовує спільно з Медичним центром Держспецзв'язку медичне забезпечення військовослужбовців територіального органу;
29) забезпечує відповідно до законодавства правовий і соціальний захист військовослужбовців територіального органу і членів їхніх сімей;
30) забезпечує в межах своїх повноважень виконання заходів з охорони праці та пожежної безпеки на об'єктах, що перебувають у сфері управління територіального органу;
31) вживає в межах своїх повноважень виконання заходів щодо запобігання та виявлення корупції серед особового складу територіального органу;
32) здійснює добір кадрів, організовує роботу з підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації особового складу територіального органу;
33) видає в межах своїх повноважень накази організаційно-розпорядчого характеру;
34) за рішенням Адміністрації Держспецзв'язку виступає в регіоні замовником будівництва житла та інших об'єктів Держспецзв'язку, вживає заходів щодо їх експлуатації, реконструкції та ремонту;
35) веде облік військовослужбовців, які потребують забезпечення житлом та/або поліпшення житлових умов, формує фонд службового житла, вживає заходів щодо забезпечення житлом військовослужбовців територіального органу;
36) організовує і веде бухгалтерський і податковий облік у порядку, що встановлений для бюджетних організацій; складає і подає статистичну, фінансову, бюджетну і податкову звітність у порядку й у терміни, встановлені законодавством;
37) забезпечує ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів;
38) організовує планово-фінансову роботу, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
39) веде перелік об'єктів державної власності, що знаходяться в його оперативному управлінні, та подає інформацію щодо цих об'єктів до Адміністрації Держспецзв'язку;
40) забезпечує цільове використання, ефективну експлуатацію та утримання земельних ділянок, адміністративних та господарських будівель, стаціонарних технічних засобів та інженерних споруд, інших об'єктів, у тому числі комунального призначення, та іншого майна, що перебувають в оперативному управлінні територіального органу;
41) бере участь у межах регіону у координації діяльності місцевих органів виконавчої влади (військово-цивільних адміністрацій - у разі утворення) у сфері захисту критичної інфраструктури;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 41 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
42) взаємодіє в регіоні з функціональними органами у сфері захисту критичної інфраструктури та операторами критичної інфраструктури з питань забезпечення захисту об'єктів, включених до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 42 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
43) бере участь у регіоні в організації здійснення оцінки захищеності об'єктів критичної інфраструктури, внесених до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, аналізує та оцінює загальний стан їх захищеності;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 43 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
44) бере участь у межах регіону у проведенні оцінки загроз критичній інфраструктурі на національному рівні та оцінки загроз національній безпеці внаслідок реалізації загроз критичній інфраструктурі;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 44 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
45) бере участь у підготовці щорічної оцінки ризиків і загроз критичній інфраструктурі національного рівня;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 45 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
46) бере участь у межах регіону у забезпеченні Адміністрацією Держспецзв'язку функціонування системи обміну інформацією між суб'єктами національної системи захисту критичної інфраструктури;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 46 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
47) бере участь у забезпеченні Адміністрацією Держспецзв'язку підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації особового складу Держспецзв'язку, в тому числі навчання операторів безпілотних систем (безпілотних авіаційних комплексів, безпілотних літальних апаратів, безпілотних наземних (роботизованих) комплексів, безпілотних водних (плаваючих) комплексів) із числа особового складу Держспецзв'язку та працівників інших державних органів;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 47 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
48) виступає службою державного замовника на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг у сфері безпеки і оборони із закупівлі безпілотних систем (безпілотних авіаційних комплексів, безпілотних літальних апаратів, безпілотних наземних (роботизованих) комплексів, безпілотних водних (плаваючих) комплексів), засобів активної (радіоелектронної боротьби) та пасивної протидії технічним розвідкам, у тому числі щодо їх виробництва, експлуатації, ремонту;
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 48 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
49) організовує в регіоні забезпечення безпілотними системами (безпілотними авіаційними комплексами, безпілотними літальними апаратами, безпілотними наземними (роботизованими) комплексами, безпілотними водними (плаваючими) комплексами), засобами активної (радіоелектронної боротьби) та пасивної протидії технічним розвідкам, експлуатацію і застосування.
( пункт 2 розділу II доповнено підпунктом 49 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
3. Територіальний орган має право:
1) взаємодіяти (у межах компетенції) з державними органами, органами місцевого самоврядування, військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності з питань, що належать до його повноважень, одержувати від них у встановленому порядку інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на територіальний орган завдань;
2) залучати спеціальних і загальних користувачів радіочастотного спектра, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності до виявлення та усунення радіозавад, що перешкоджають роботі радіоелектронних засобів ДСУЗ, НСКЗ та НТМ;
3) брати участь у нарадах, наукових і науково-практичних конференціях, семінарах з питань, що належать до компетенції Держспецзв'язку;
4) орендувати в установленому порядку в межах кошторису приміщення, майно, а також ресурси електронних комунікаційних мереж для забезпечення потреб ДСУЗ, НСКЗ та НТМ у регіоні;
5) залучати фахівців державних органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів України, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності за погодженням з їх керівниками до розгляду питань, що належать до повноважень територіального органу, а також до проведення спільних інспекційних перевірок;
6) доступу в установленому порядку своїх уповноважених представників на об'єкти (території, приміщення, будівлі, споруди тощо) державних органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів України, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, на яких знаходяться засоби спеціального зв'язку територіального органу, на об'єкти (території, приміщення, будівлі, споруди тощо), державний контроль щодо яких покладено на територіальний орган;
7) одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до закону, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на територіальний орган завдань;
8) користуватися в регіоні відповідними інформаційними базами даних державних органів, ДСУЗ та іншими технічними засобами;
9) надавати фізичним або юридичним особам на договірних засадах послуги, безпосередньо пов'язані із забезпеченням виконання покладених на територіальний орган завдань, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
10) проводити в регіоні планові та позапланові перевірки в установленому законодавством порядку:
стану криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, у державних органах, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, під час діяльності на території України іноземних інспекційних груп відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, без одержання доступу до змісту інформації. У місцях постійного та тимчасового перебування осіб, щодо яких здійснюється державна охорона, зазначені перевірки проводяться за погодженням з Управлінням державної охорони України;
додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг у галузі криптографічного та технічного захисту інформації на підприємствах, в установах і організаціях, а також умов проведення робіт із технічного захисту інформації для власних потреб у державних органах, органах місцевого самоврядування, органах управління Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, правоохоронних органах;
кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, їх відокремлених пунктів реєстрації, засвідчувального центру щодо дотримання вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг;
стану протидії технічним розвідкам у державних органах, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування та форми власності, які мають у своєму володінні, користуванні чи розпорядженні зразки озброєння, військової та спеціальної техніки, об'єкти оборонно-промислового комплексу, військові об'єкти та інші об'єкти, призначені для застосування в інтересах оборони і безпеки держави;
стану захисту в кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, кіберзахисту критичної інформаційної інфраструктури.
Уповноважені представники територіального органу в установленому порядку мають право: ознайомлюватися з усіма документами та матеріалами, необхідними для проведення в регіоні перевірок (заходів державного контролю), вимоги щодо проведення яких покладено на територіальний орган; доступу до інформаційно-комунікаційних систем та отримання інформації, необхідної для з'ясування стану захищеності інформаційно-комунікаційних систем;
11) складати протоколи про адміністративні правопорушення;
12) порушувати в установленому порядку питання про:
проведення службових розслідувань щодо з'ясування причин та умов виникнення порушень, виявлених за результатами державного контролю, здійснення якого покладено на територіальний орган;
зупинення дії або скасування: свідоцтв про допуск до експлуатації засобів криптографічного захисту інформації, криптографічних алгоритмів, засобів, комплексів і систем спеціального зв'язку, які призначені для захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, і криптографічних алгоритмів; атестатів відповідності комплексних систем захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах; декларацій про відповідність КСЗІ в інформаційно-комунікаційних системах вимогам нормативних документів з ТЗІ та актів атестації комплексів ТЗІ на об'єктах інформаційної діяльності у разі ненадання допуску (доступу) або створення перешкод для такого допуску (доступу) уповноваженим посадовим особам територіального органу до проведення заходів державного контролю за станом ТЗІ або за наявності порушень у сфері захисту інформації, яка обробляється в інформаційно-комунікаційних системах, якщо це створює реальну загрозу або передумови до порушення конфіденційності та (або) цілісності й доступності інформації;
припинення обробки інформації на об'єктах інформаційної діяльності або проведення інформаційної діяльності з використанням інформаційно-комунікаційних систем у державних органах, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, що проводиться з порушенням вимог законодавства у сфері захисту інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, криптографічного та/або технічного захисту інформації;
зупинення дії або скасування спеціальних дозволів на проведення діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у разі виявлення порушень у сфері криптографічного та технічного захисту інформації;
13) проводити в порядку, передбаченому законодавством, господарську діяльність, що безпосередньо пов'язана із забезпеченням виконання покладених на територіальний орган завдань, за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
14) звертатися до суду в разі виникнення спорів з питань організації спеціального зв'язку та захисту інформації, криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, спорів у сфері електронних довірчих послуг, а також у разі виникнення інших спорів у порядку, встановленому законом;
15) одержувати та використовувати в установленому законодавством порядку за згодою Адміністрації Держспецзв'язку земельні ділянки з метою розміщення адміністративних і господарських будівель, стаціонарних технічних засобів та інженерних споруд, об'єктів житлового будівництва, інших об'єктів, необхідних для функціонування територіального органу;
16) направляти до закладів освіти, установ та інших організацій особовий склад для навчання, перепідготовки та підвищення професійного рівня за напрямом службової діяльності;
17) виступати замовником закупівлі для територіального органу товарів, робіт і послуг за державні кошти;
18) скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до компетенції територіального органу;
19) взаємодіяти (у межах своїх повноважень) із суб'єктами національної системи захисту критичної інфраструктури в межах регіону.
( пункт 3 розділу II доповнено підпунктом 19 згідно з наказом  Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
III. Начальник територіального органу
1. Територіальний орган очолює начальник, якого призначає на посаду за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України та головою місцевої державної адміністрації, на території якої зазначений територіальний орган здійснює свої повноваження, та звільняє з посади за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України та головою місцевої державної адміністрації Голова Держспецзв'язку.
Територіальний орган, утворений як міжрегіональний (повноваження якого поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць), очолює начальник, якого призначає на посаду за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України та головами місцевих державних адміністрацій, на території яких зазначений територіальний орган здійснює свої повноваження, та звільняє з посади за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України та відповідними головами місцевих державних адміністрацій Голова Держспецзв'язку.
2. Начальник територіального органу підпорядкований Голові Держспецзв'язку та його заступникам.
3. Начальник територіального органу є керівником державної служби в територіальному органі.
4. На посаду начальника територіального органу призначається військовослужбовець, який має вищу освіту за освітнім ступенем магістра, відповідну кваліфікацію та стаж служби за фахом на керівних посадах на державній службі не менше ніж 5 років.
5. Начальник територіального органу має заступників, штатна категорія посад яких віднесена до посад військовослужбовців або державних службовців.
Кількість заступників начальника територіального органу визначає Голова Держспецзв'язку.
У разі потреби посади заступників начальника територіального органу військовослужбовців можуть бути заміщені державними службовцями відповідно до Порядку заміщення в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України окремих посад військовослужбовців державними службовцями та іншими працівниками, затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05 травня 2021 року № 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2021 року за № 672/36294.
6. Заступників начальника територіального органу призначає на посади і звільняє з посад Голова Держспецзв'язку за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром цифрової трансформації України.
7. Начальник територіального органу може заслуховуватися на колегії Адміністрації Держспецзв'язку.
8. Начальник територіального органу несе особисту відповідальність за виконання покладених на територіальний орган завдань.
9. Начальник територіального органу відповідає за:
організацію виконання заходів з питань функціонування мереж і комплексів ДСУЗ, НСКЗ та НТМ, забезпечення захисту інформації та кіберзахисту, виконання особовим складом розпорядчих документів Адміністрації Держспецзв'язку щодо криптографічного та технічного захисту інформації, дотримання правил поводження із засобами КЗІ, ключової і технічної документації до них;
забезпечення охорони державної таємниці в територіальному органі;
створення в територіальному органі умов, що забезпечують правильне використання та безпеку застосування шифрів;
мобілізаційну готовність територіального органу, а також готовність до виконання завдань із територіальної оборони, цивільного захисту та участі у проведенні антитерористичної операції;
організацію секретного та несекретного діловодства та діловодства з питань організації та забезпечення безпеки спеціальних видів зв'язку в територіальному органі;
стан протидії технічним розвідкам у територіальному органі;
проведення організаційно-технічних заходів із запобігання, виявлення та реагування на кіберінциденти і кібератаки та усунення їх наслідків;
організацію службової діяльності територіального органу, додержання при цьому законності та правопорядку, гендерної рівності;
( абзац дев'ятий пункту 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту  інформації України від 31.05.2023 р. № 467 )
всебічне забезпечення територіального органу та ефективне використання його наявних сил і засобів;
організацію і виконання покладених на територіальний орган завдань;
реалізацію заходів щодо запобігання проявам корупції серед особового складу територіального органу;
стан, ведення обліку, організацію зберігання озброєння, боєприпасів, спеціальної техніки та інших засобів, а також ефективне використання сил і засобів за призначенням;
організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів проведення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності;
стан військової (службової, трудової) дисципліни, морально-психологічний стан особового складу територіального органу, а також за організацію і проведення виховної роботи в територіальному органі;
стан пожежної безпеки в територіальному органі.
10. Начальник територіального органу зобов'язаний:
1) здійснювати:
керівництво службовою діяльністю територіального органу;
розподіл обов'язків між своїми заступниками, визначення ступеня їхньої відповідальності і ступеня відповідальності начальників структурних підрозділів територіального органу, організацію розробки та затвердження положення про структурні підрозділи і посадових інструкцій особового складу територіального органу;
2) організовувати і забезпечувати виконання територіальним органом Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства цифрової трансформації України, доручень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра цифрової трансформації України, його першого заступника та заступників, вимог нормативно-правових актів та організаційно-розпорядчих актів Адміністрації Держспецзв'язку, рішень колегії Адміністрації Держспецзв'язку, доручень (рішень) Голови Держспецзв'язку, його заступників та вказівок керівника структурного підрозділу Адміністрації Держспецзв'язку, який здійснює в межах компетенції та наданих повноважень функції органу управління з планування застосування територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку та територіальних підрозділів Держспецзв'язку;
3) вносити Голові Держспецзв'язку через структурний підрозділ Адміністрації Держспецзв'язку, який здійснює в межах компетенції та наданих повноважень функції органу управління з планування застосування територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку та територіальних підрозділів Держспецзв'язку, пропозиції щодо визначення пріоритетів службової діяльності територіального органу і шляхів виконання покладених на нього завдань і подавати на затвердження річний план службової діяльності територіального органу;
4) організовувати розроблення планів службової діяльності територіального органу та його структурних підрозділів, здійснювати контроль за їх виконанням і вживати необхідних заходів щодо вдосконалення роботи територіального органу;
5) звітувати перед Головою Держспецзв'язку щодо виконання покладених на територіальний орган завдань і плану службової діяльності;
6) підписувати в установленому порядку документи на проведення перевірок (заходів державного контролю) у регіоні, вимоги щодо проведення яких покладено на територіальний орган;
7) забезпечувати в установленому порядку взаємодію з місцевою державною адміністрацією, органом місцевого самоврядування, територіальними органами виконавчої влади, на території регіону яких територіальний орган здійснює свої повноваження, органами військового управління, військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності при вирішенні питань, що стосуються службової діяльності територіального органу;
8) підписувати накази територіального органу, контролювати їх виконання;
9) керувати розробленням і затверджувати (підписувати) документи з питань мобілізаційної готовності територіального органу, а також інші документи, що стосуються службової діяльності територіального органу;
10) затверджувати:
положення про структурні підрозділи територіального органу;
плани службової діяльності структурних підрозділів територіального органу;
склади атестаційних, інвентаризаційних, внутрішньоперевірних та інших комісій територіального органу;
правила внутрішньооб'єктового та пропускного режиму територіального органу;
річний графік відпусток особового складу територіального органу і контролювати його виконання (строк відпустки начальника територіального органу затверджує Голова Держспецзв'язку);
річний план вибуття особового складу територіального органу у службові відрядження;
11) організовувати і контролювати:
діяльність структурних підрозділів територіального органу з метою забезпечення ефективного виконання покладених на територіальний орган завдань;
роботу щодо своєчасної підготовки та подання до Адміністрації Держспецзв'язку відповідних планових і звітних матеріалів;
проведення заходів, спрямованих на зміцнення військової (службової, трудової) дисципліни, запобігання правопорушенням;
розгляд звернень громадян, їх об'єднань, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються діяльності територіального органу, а також забезпечувати доступ до публічної інформації та її надання за запитами, вести особистий прийом громадян, виявлення та усунення причин, що призводять до надання громадянами скарг;
12) організовувати опублікування у місцевих друкованих засобах масової інформації оголошень про проведення конкурсів на заміщення вакантних посад державних службовців;
13) заохочувати особовий склад територіального органу і притягувати його до дисциплінарної відповідальності відповідно до вимог законодавства;
14) організовувати:
роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації особового складу територіального органу, проведення професійного навчання, ведення раціоналізаторської роботи;
взаємодію територіального органу за відповідними напрямами роботи зі структурними підрозділами Адміністрації Держспецзв'язку, її територіальними органами, Головним управлінням і підрозділами урядового фельд'єгерського зв'язку, територіальними підрозділами, закладами, установами і організаціями Держспецзв'язку;
розробку проекту кошторису територіального органу за загальним і спеціальними фондами державного бюджету й подавати їх на розгляд Голові Держспецзв'язку;
проведення заходів щодо матеріально-технічного забезпечення діяльності підрозділів територіального органу;
охорону об'єктів, приміщень, систем, мереж, комплексів, засобів урядового і спеціального зв'язку, ключових документів до засобів криптографічного захисту інформації територіального органу;
виконання заходів, спрямованих на забезпечення охорони праці, техніки безпеки та пожежної безпеки в територіальному органі;
у встановленому порядку направлення особового складу територіального органу у службові відрядження;
проведення заходів щодо запобігання проявам корупції серед особового складу територіального органу;
проведення заходів, спрямованих на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, техніки і майна від зброї масового ураження або звичайних засобів ураження;
15) забезпечувати охорону державної таємниці в територіальному органі; бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, зі станом справ у структурних підрозділах Управління, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в територіальному органі;
( підпункт 15 пункту 10 розділу III у редакції наказу Адміністрації  Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України  від 31.05.2023 р. № 467 )
16) установлювати в територіальному органі внутрішній розпорядок дня та вимагати його дотримання;
17) вживати заходів для відшкодування матеріальних збитків, заподіяних територіальному органу;
18) особисто керувати кадровою роботою, добором кандидатів для зарахування на військову службу за контрактом та прийняття на роботу, організовувати формування резерву офіцерського складу для призначення на вищі посади;
19) завжди мати точні відомості про особовий склад (за штатом, списком і в наявності), озброєння, техніку, матеріальні засоби, кошти, що є в територіальному органі;
20) знати стан справ у територіальному органі, ділові, морально-психологічні якості підпорядкованого особового складу, про техніку, озброєння, що є в територіальному органі, вміло керувати територіальним органом;
21) постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих начальників, методи керівництва територіальним органом, займатися правовим вихованням підлеглих.
11. Начальник територіального органу має право:
1) представляти на підставі довіреності в установленому порядку інтереси Адміністрації Держспецзв'язку, а також інтереси територіального органу в державних органах, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності;
2) укладати відповідно до законодавства і в межах наданих повноважень правочини;
3) видавати накази по особовому складу;
4) вносити до Адміністрації Держспецзв'язку:
пропозиції про призначення (звільнення) військовослужбовців територіального органу на посади (з посад), за якими штатним розписом передбачено військове звання полковника;
подання про присвоєння звань військовослужбовцям;
подання щодо нагородження особового складу територіального органу державними нагородами України, відзнаками Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, а також клопотання щодо заохочення його керівництвом Держспецзв'язку;
5) у межах наданих повноважень призначати на посади (звільняти з посад) військовослужбовців, державних службовців та інших працівників територіального органу;
6) порушувати перед Головою Держспецзв'язку клопотання про накладення на військовослужбовців, які скоїли правопорушення або порушення військової дисципліни, дисциплінарних стягнень;
7) застосовувати заходи дисциплінарного впливу до військовослужбовців відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, до державних службовців та інших працівників - відповідно до законодавства;
8) укладати колективний договір з трудовим колективом територіального органу;
9) складати у справах про військові адміністративні правопорушення протоколи про військові адміністративні правопорушення;
10) укладати з особовим складом територіального органу договори про матеріальну відповідальність;
11) здійснювати інші повноваження відповідно до законодавства.
 

Директор Департаменту планування
застосування органів і підрозділів
та спеціального зв'язку
Адміністрації Держспецзв'язку
генерал-майор

Юрій СИНЯК
( Положення із змінами, внесеними згідно з наказами Адміністрації  Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України  від 09.07.2018 р. № 422, від 17.12.2019 р. № 701, у редакції наказу Адміністрації Державної служби спеціального  зв'язку та захисту інформації України від 08.02.2022 р. № 66 )