НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНІКАЦІЙ, РАДІОЧАСТОТНОГО СПЕКТРА ТА НАДАННЯ ПОСЛУГ ПОШТОВОГО ЗВ’ЯЗКУ
ПОСТАНОВА
13.07.2022 № 109 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 вересня 2022 р.
за № 1003/38339
Про затвердження Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 10 Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж", пункту 1 частини четвертої статті 4 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Методику визначення плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, від 10 квітня 2018 року № 203 "Про затвердження Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2018 року за № 528/31980.
3. Департаменту економічного аналізу в установленому законодавством порядку подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
Голова | О. Животовський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Національної комісії,
що здійснює державне
регулювання у сферах
електронних комунікацій,
радіочастотного спектра
та надання послуг
поштового зв’язку
13 липня 2022 року № 109
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 вересня 2022 р.
за № 1003/38339
МЕТОДИКА
визначення плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку
I. Загальні положення
1. Ця Методика визначає механізм формування та встановлення плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку (далі - ККЕ) та поширюється на об’єкти доступу всіх форм власності.
2. Дія цієї Методики поширюється на відносини між власниками (володільцями) кабельної каналізації електрозв’язку, які не є операторами, провайдерами телекомунікацій (далі - власник), та іншими суб’єктами господарювання (операторами, провайдерами телекомунікацій або уповноваженими ними особами) (далі - замовник), що виникають під час здійснення доступу до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку.
3. У цій Методиці терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж", "Про електронні комунікації", Правилах надання доступу до інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2018 року № 253, Національному положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за № 27/4248.
II. Формування плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ
1. Плата за доступ до елементів інфраструктури ККЕ може складатися з одноразової та/або періодичної плати.
2. Одноразовою платою за доступ до елементів інфраструктури ККЕ є плата за розроблення та видачу технічних умов з доступу (далі - ТУ), що розраховується відповідно до цієї Методики та встановлюється власником, а замовник сплачує її одноразово.
3. Періодичною платою за доступ до елементів інфраструктури ККЕ є плата за доступ до елементів інфраструктури ККЕ, що відшкодовує додаткові витрати власника на утримання елементів інфраструктури ККЕ, пов’язані з наданим замовнику доступом, розраховується відповідно до цієї Методики та встановлюється у договорі з доступу, а замовник сплачує її щомісяця.
Періодична плата встановлюється виключно за наявності додаткових витрат власника на утримання елементів інфраструктури ККЕ, пов’язаних із наданим доступом.
4. До складу додаткових витрат для розрахунку періодичної плати включаються прямі витрати на утримання елементів інфраструктури ККЕ, пов’язаних із наданим доступом, за умов документального підтвердження, а саме:
витрати, пов’язані з придбанням та використанням матеріалів, запасних частин, комплектувальних виробів та інших матеріалів, необхідних для забезпечення доступу замовників до елементів інфраструктури ККЕ;
витрати на оплату праці, в тому числі оплата праці за розцінками, тарифами та окладами, премії та заохочення, компенсаційні виплати, оплата відпусток, інші виплати з оплати праці персоналу, безпосередньо задіяного у наданні доступу замовників до елементів інфраструктури ККЕ;
інші витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до надання доступу замовників до елементів інфраструктури ККЕ, зокрема суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від заробітної плати, віднесеної до прямих витрат.
5. До складу додаткових витрат із надання доступу до елементів інфраструктури ККЕ не може бути включено:
суми безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;
суми неустойки (штраф, пеня);
суми нестачі та втрат від псування цінностей, у тому числі за рішенням суду;
витрати, пов’язані з купівлею-продажем іноземної валюти;
суми спонсорської та благодійної допомоги;
втрати від знецінення запасів;
витрати на утримання об’єктів соціально-культурного призначення;
витрати на добровільне страхування майна та працівників;
витрати від списання недоамортизованих основних засобів;
вартість реалізованих виробничих запасів;
витрати, пов’язані із зменшенням власного капіталу.
6. Визначення плати за доступ потребує розподілу витрат за узагальненими статтями витрат із кожного виду послуг, у тому числі на забезпечення доступу до елементів інфраструктури ККЕ, який здійснює власник на основі даних бухгалтерського обліку (економічно обґрунтованих витрат).
За власною ініціативою власник може впроваджувати роздільний облік витрат за видами послуг відповідно до вимог законодавства у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
7. Забороняється встановлення додаткової плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ після укладення відповідного договору з доступу відповідно до частини дев’ятої статті 17 Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж".
III. Визначення одноразової плати
1. Визначення одноразової плати здійснюється так:
1) розмір одноразової плати розраховується виходячи з витрат на оплату праці, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування без урахування витрат власника, пов’язаних із використанням транспортних засобів для виконання робіт із виїздом на місце, які замовник відшкодовує додатково;
2) одиницею калькулювання одноразової плати є одна людино-година;
3) перелік робіт, що мають бути враховані для визначення одноразової плати за доступ, визначено додатком 1 до цієї Методики;
4) розмір одноразової плати розраховується відповідно до встановленого нормативного часу виконання робіт, що визначено Граничними тарифами на надання в користування кабельної каналізації електрозв’язку операторів телекомунікацій, затвердженими рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, від 30 грудня 2013 року № 861, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2014 року за № 230/25007.
Розмір одноразової плати (П од ) встановлюється на рівні собівартості послуги з розроблення та видачі ТУ:
де | С | - | собівартість послуги з розроблення та видачі ТУ. |
Розмір одноразової плати (П од ) не може перевищувати 50 % мінімальної заробітної плати:
де | к = 50 (коефіцієнт для обрахування відсотків, визначених пунктом 1 частини сьомої статті 17 Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж"); | ||
ЗП мін | - | розмір мінімальної заробітної плати, визначений законом, станом на 01 січня поточного року. |
2. У разі надання замовником телекомунікаційних послуг до розміру одноразової плати (П од ) застосовуються коефіцієнти зниження:
1) 0,95 - у селищах і селах або на депресивних територіях;
2) 0,9 - у разі надання виключно загальнодоступних телекомунікаційних послуг.
У разі надання виключно загальнодоступних телекомунікаційних послуг у селищах і селах або на депресивних територіях вищезазначені коефіцієнти перемножуються.
IV. Визначення періодичної плати
1. Періодична плата визначається як частина витрат на утримання елементів інфраструктури ККЕ, пов’язаних із наданим доступом, та розраховується відповідно до пункту 2 цього розділу.
Перелік робіт, що мають бути враховані для визначення періодичної плати за доступ, визначено додатком 2 до цієї Методики і є вичерпним.
2. Розмір періодичної плати (П п1 ) за один кабель замовника за місяць розраховується за такою формулою:
де | пі =3,14; | ||
D каб | - | діаметр поперечного перетину кабелю, мм. |
3. Якщо власник не веде роздільного обліку витрат за доступ до елементів інфраструктури ККЕ, розмір періодичної плати (Пп2 ) розраховується за один кабель замовника за такою формулою:
де | к = 5 (коефіцієнт для обрахування відсотків, визначених пунктом 5 частини сьомої статті 17 Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж"); | ||
ЗП мін | - | розмір мінімальної заробітної плати, визначений законодавством, станом на 01 січня поточного року; | |
L | - | довжина кабелю, км; | |
S каб | - | площа перетину кабелю, мм-2; | |
n | - | індекс, який вказує на кількість кабелів замовників. |
Площа перетину кабелю визначається за такою формулою:
де | пі =3,14; | ||
D каб | - | діаметр поперечного перетину кабелю, мм. |
4. Якщо у результаті розрахунку розмір періодичної плати П п1 становить більше розміру періодичної плати П п2, розмір періодичної плати П п1, що встановлюється замовнику, не може перевищувати розміру періодичної плати П п2:
5. У разі надання замовником телекомунікаційних послуг до розміру періодичної плати застосовуються коефіцієнти зниження:
1) 0,95 - у селищах і селах або на депресивних територіях;
2) 0,9 - у разі надання виключно загальнодоступних телекомунікаційних послуг.
У разі надання виключно загальнодоступних телекомунікаційних послуг у селищах і селах або на депресивних територіях вищезазначені коефіцієнти перемножуються.
6. На період дії правового режиму воєнного стану в Україні та 60 днів після його припинення або скасування на територіях, де ведуться або велись воєнні (бойові) дії, розмір періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів доступу становить 1 копійку на місяць за один кабель замовника.
7. Загальний розмір щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ складається з сум періодичних плат за доступ за кожен кабель замовника.
V. Підстави для перегляду розміру плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ
1. Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ не може змінюватися протягом одного року з дня укладення договору з доступу.
2. Підставою для перегляду розміру плати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ є: зміна розміру складових додаткових витрат, мінімального рівня заробітної плати, зміни кількісних показників кабелів замовників на відповідній ділянці ККЕ.
3. При переукладанні або продовженні дії договору з доступу у разі зміни (збільшення/зменшення) кількості, діаметру, довжини кабельних ліній та/або кількості замовників, якщо вони використовують одні й ті самі елементи інфраструктури ККЕ, власник повинен зробити перерахунок періодичної плати для всіх замовників з моменту зміни їх кількості відповідно до розділу IV цієї Методики.
VI. Строки сплати за доступ до елементів інфраструктури ККЕ
1. Замовник вносить одноразову плату протягом 15 робочих днів з дня отримання письмової інформації про прийняття рішення власником про видачу ТУ та рахунка на оплату.
2. Періодична плата сплачується відповідно до договору з доступу, але не пізніше останнього числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем.
Директор Департаменту економічного аналізу | А. Барабін |
Додаток 1
до Методики визначення плати
за доступ до елементів інфраструктури
кабельної каналізації електрозв’язку
(пункт 1 розділу III)
ПЕРЕЛІК
робіт, що мають бути враховані для визначення одноразової плати за доступ
1. Вишукувальні роботи з виявлення наявності вільного місця в кабельній каналізації електрозв’язку.
2. Розроблення схеми розташування технічних засобів телекомунікацій (траси прокладання кабелю).
3. Розроблення та видача технічних умов з доступу.
Додаток 2
до Методики визначення плати
за доступ до елементів інфраструктури
кабельної каналізації електрозв’язку
(пункт 1 розділу ІV)
ПЕРЕЛІК
робіт, що мають бути враховані для визначення періодичної плати за доступ
1. Перевірка та оцінювання технічного стану оглядових пристроїв.
2. Ремонт металевих деталей оглядових пристроїв.
3. Перевірка та оцінювання технічного стану каналів кабельної каналізації електрозв’язку, перевірка прохідності каналу.
4. Ремонт люків і горловини оглядових пристроїв.
5. Укріплення люків оглядових пристроїв у місцях схилів і проїздів.
6. Очищення і фарбування внутрішніх кришок люків, замків, каналів та оглядових пристроїв.
7. Усунення пошкоджень кабельної каналізації електрозв’язку.
8. Гідроізоляція оглядових пристроїв кабельної каналізації електрозв’язку (електронних комунікаційних мереж).
9. Влаштування сигналізації оглядових пристроїв.
10. Влаштування замків / запірної арматури на кришках оглядових пристроїв.