НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
31.03.2016 № 528 |
Зареєстровано у Міністерстві
юстиції України
20 липня 2016 р.
за № 993/29123
Про затвердження Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1376 від 07.11.2017 № 1734 від 23.08.2019 № 418 від 18.02.2020 № 2305 від 02.12.2020 № 2814 від 30.12.2020 )
Відповідно до статті 16 Закону України "Про теплопостачання", Законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", підпункту 5 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, що додається.
2. Департаменту із регулювання відносин у сфері теплопостачання забезпечити подання цієї постанови на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Ця постанова набирає чинності з дати її офіційного опублікування.
Голова Комісії | Д. Вовк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Національної комісії,
що здійснює
державне регулювання
у сферах енергетики
та комунальних послуг
31.03.2016 № 528
(у редакції постанови НКРЕКП
23.08.2019 № 1734
)
Зареєстровано у Міністерстві
юстиції України
20 липня 2016 р.
за № 993/29123
ПРОЦЕДУРА
встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання
1. Загальні положення
1.1. Ця Процедура визначає порядок встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання.
1.2. Ця Процедура застосовується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), під час установлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для суб’єктів природних монополій, а також для суб’єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії НКРЕКП (далі - суб’єкти господарювання або ліцензіати), та поширюється на таких суб’єктів під час встановлення зазначених тарифів.
1.3. Ця Процедура не застосовується під час формування тарифів на виробництво теплової енергії теплоелектроцентралями, теплоелектростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками, системами автономного опалення та установками з використанням альтернативних джерел енергії.
1.4. У цій Процедурі терміни вживаються в таких значеннях:
встановлення тарифів - встановлення НКРЕКП для ліцензіатів тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання за визначеною структурою;
заява щодо встановлення тарифів - письмове звернення ліцензіата до НКРЕКП щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання з повним комплектом документів, передбачених цією Процедурою;
( Абзац третій пункту 1.4 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
заявник - ліцензіат, який звернувся до НКРЕКП для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання із заявою та відповідним комплектом документів;
комплект документів - розрахунки тарифів за встановленими формами, пояснювальна записка щодо необхідності перегляду тарифів, розрахункові, підтвердні й обґрунтовуючі матеріали, аналіз результатів фінансово-господарської діяльності заявника та інші документи і матеріали, що використовувалися при розрахунку тарифів, передбачені пунктом 2.2 глави 2 цієї Процедури, що додаються до заяви щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання;
( Пункт 1.4 глави 1 доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
нецільове або необґрунтоване використання коштів, передбачених встановленими тарифами - використання ліцензіатом коштів на цілі або в розмірах, не передбачених структурою встановлених тарифів та схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою;
( Абзац сьомий пункту 1.4 глави 1 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання - вартість вироблення, транспортування та постачання одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат з урахуванням витрат на покриття втрат ліцензіата, планованого прибутку, коригування витрат, які встановлюються НКРЕКП без урахування податку на додану вартість.
Інші терміни в цій Процедурі вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про теплопостачання" та інших нормативно-правових актах у сфері теплопостачання.
1.5. Розрахунки тарифів виконуються заявником відповідно до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого постановою НКРЕКП від 25 червня 2019 року № 1174 (далі - Порядок формування тарифів), і подаються до НКРЕКП разом із заявою як додатки.
( Пункт 1.5 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
1.6. Рішення щодо встановлення тарифів приймаються НКРЕКП на засіданнях, які проводяться у формі відкритих слухань, після розгляду комплекту документів, поданого заявником з дотриманням процедур, визначених Порядком проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 червня 2017 року № 866 (далі - Порядок проведення відкритого обговорення), відповідними структурними підрозділами НКРЕКП і підготовки їх пропозицій, шляхом усебічного та повного з’ясування позицій усіх учасників. Рішення щодо встановлення тарифів оформлюються постановами НКРЕКП з відповідними додатками, у яких визначаються структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а у разі встановлення двоставкових тарифів - структури двоставкових тарифів на теплову енергію.
( Пункт 1.6 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
1.7. Рішення НКРЕКП про встановлення тарифів на виконання вимог законів України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" оприлюднюються на офіційному вебсайті НКРЕКП.
1.8. Рішення НКРЕКП з питань встановлення тарифів набирають чинності з дня, наступного за днем їх оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП, якщо більш пізній строк набрання чинності не встановлено самим рішенням, але не раніше дня оприлюднення рішення. НКРЕКП оприлюднює свої рішення не пізніше п’яти робочих днів з дня їх прийняття.
( Пункт 1.8 глави 1 в редакціїПостанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 418 від 18.02.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
1.9. Заявник зобов’язаний використовувати кошти, отримані в результаті здійснення ліцензованої діяльності за встановленими НКРЕКП тарифами, виключно на витрати, передбачені структурою встановлених тарифів та схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою.
2. Вимоги до оформлення заяви
2.1. Для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання ліцензіат повинен провести відкрите обговорення (відкрите слухання) на місцях з питання щодо необхідності встановлення тарифів за процедурою, визначеною Порядком проведення відкритого обговорення, та з урахуванням положень Порядку формування тарифів і цієї Процедури подати до НКРЕКП у друкованому та електронному вигляді заяву щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання за встановленою формою (додаток 1) із визначенням підстави, передбаченої пунктами 2.2 - 2.7 цієї глави, разом із комплектом документів, що використовувався при розрахунку тарифів, та протоколом проведення відкритого обговорення (відкритого слухання) на місцях.
( Пункт 2.1 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.2. До заяви щодо встановлення тарифів шляхом повного перегляду всіх складових структури тарифів додається комплект документів, до складу якого входять:
( Абзац перший пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
1) пояснювальна записка щодо необхідності встановлення нових тарифів, що включає обґрунтування планованих витрат ліцензіата за їх складовими та аналіз результатів фінансово-господарської діяльності за базовий період й очікувані зміни у планованому періоді;
( Підпункт 1 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2) річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на планований період (додаток 2) та річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на планований період з урахуванням вимог Порядку урахування втрат теплової енергії в теплових мережах у тарифах на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, затвердженого постановою НКРЕКП від 01 липня 2016 року № 1214 (додаток 3), у випадку застосування зазначеного порядку, погоджені відповідними органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" ;
3) розрахунки показників річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії та документи, що їх підтверджують та обґрунтовують, зокрема:
( Абзац перший підпункту 3 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
пооб’єктний щомісячний розрахунок корисного відпуску теплової енергії власним споживачам та на господарські потреби ліцензованої діяльності на планований період у розрізі кожного джерела теплової енергії та категорій споживачів;
реєстр приєднаного теплового навантаження власних споживачів згідно з укладеними договорами на постачання теплової енергії в розрізі категорій споживачів та об’єктів теплоспоживання ліцензіата, які використовуються для потреб ліцензованої діяльності;
копії рішень органів місцевого самоврядування про затвердження/встановлення норм споживання комунальних послуг;
копії рішень органів місцевого самоврядування про початок/закінчення опалювального періоду в попередніх опалювальних періодах;
аналітична інформація щодо обсягів споживання теплової енергії споживачами, які мають вузли обліку, у розрізі джерел теплової енергії та категорій споживачів;
( Абзац шостий підпункту 3 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
4) щомісячний розрахунок технологічних втрат теплової енергії в теплових мережах на планований період у розрізі кожного джерела теплової енергії та документи, що підтверджують вихідні дані для розрахунку, зокрема:
інформація щодо протяжності теплових мереж ліцензіата в розрізі джерел теплової енергії, способу прокладання, типу ізоляції, року введення в експлуатацію (проведення модернізації, реконструкції тощо);
копія температурного графіка роботи тепломережі, узгодженого з органами місцевого самоврядування в установленому порядку;
інформація щодо фактичних витоків теплоносія з теплових мереж за базовий період;
( Абзац четвертий підпункту 4 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
5) за наявності щомісячний розрахунок технологічних витрат та втрат гарячої води у зовнішніх системах централізованого постачання гарячої води відповідно до вимог Методики визначення технологічних нормативів витрат та втрат гарячої води у системах централізованого постачання гарячої води, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2018 року № 86;
6) копія норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, погоджених/встановлених в установленому порядку органом, уповноваженим встановлювати такі норми;
( Підпункт 6 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
7) розрахунок палива, технологічних витрат електричної енергії та води на планований період (у натуральних та вартісних одиницях виміру) та документи, що їх підтверджують і обґрунтовують. Розрахунки повинні містити розрахункові формули, пояснення з посиланням на відповідні нормативні акти, якими керуються заявники при виконанні розрахунків, чіткі вихідні дані, підтверджені завіреними копіями документів, зокрема:
копії паспортів котлів, насосного обладнання, вентиляторів, димососів, водопідготовчого обладнання, теплових мереж тощо;
копії експлуатаційної документації - ремонтні журнали котлів, копії режимних карт наладки котлів, водопідготовчого обладнання тощо;
( Абзац четвертий підпункту 7 пункту 2.2 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
інформація щодо фактичних витрат паливно-енергетичних ресурсів у розрізі кожного джерела теплової енергії, теплового пункту, насосної станції за базовий період;
( Абзац четвертий підпункту 7 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
8) інформація про середньоспискову чисельність персоналу ліцензіата. У разі необхідності збільшення чисельності працівників та/або витрат на оплату праці для врахування в тарифах, що подаються на розгляд НКРЕКП, ліцензіати попередньо надають до НКРЕКП для розгляду відповідні пояснення та обґрунтування таких змін;
9) копія штатного розпису ліцензіата;
10) копія колективного договору ліцензіата;
11) копія наказу ліцензіата про облікову політику;
12) копія статуту ліцензіата;
13) копія графіка планово-попереджувальних ремонтних робіт на планований період, затвердженого ліцензіатом та погодженого відповідними органами місцевого самоврядування та дефектні акти;
14) копія проектно-кошторисної документації на проведення ремонтних робіт на планований період;
( Підпункт 14 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
15) копії рішень власника щодо користування майном, що використовується при виробництві, транспортуванні та постачанні теплової енергії (користування, оренда тощо), та акти приймання-передачі зазначеного майна;
16) копія рішення органу місцевого самоврядування про ставки податку на землю за земельні ділянки;
17) копія наказу про встановлення норм витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті ліцензіата;
18) інформація щодо балансової вартості основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів з розбивкою за групами та видами діяльності станом на дату подання розрахунків тарифів;
19) розрахунки витрат, що включаються до повної собівартості відповідних видів ліцензованої діяльності (з урахуванням витрат на покриття втрат підприємств, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення, і фінансових витрат), розрахунки сум вилучень, складових частин планованого прибутку (з урахуванням розрахунку витрат на погашення запозичень, податку на прибуток), а також розрахунки розміру компенсації витрат за окремими статтями структури тарифів, визначених пунктами 1.13 - 1.16 Порядку формування тарифів, що виникли протягом строку дії тарифів через дію обставин, що не залежать від ліцензіата, внаслідок чого відбулося відхилення фінансування окремих статей витрат, які умовно не залежать від обсягу реалізації теплової енергії споживачам, і документи, що їх підтверджують та обґрунтовують;
( Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом 19 згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 , в редакції № 2814 від 30.12.2020 )
20) інвестиційна програма, розроблена відповідно до вимог Порядку розроблення, погодження, затвердження та виконання інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого постановою НКРЕКП від 31 серпня 2017 року № 1059;
( Підпункт 20 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
21) копія відомості про засоби провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (додаток 2 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 308) та копія відомості про засоби провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (додаток 2 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, затверджених постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 308);
( Підпункт 21 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
22) копії статистичної звітності за базовий період, а також з початку поточного року:
( Абзац перший підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
форма № 1 "Баланс (Звіт про фінансовий стан)" (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);
форма № 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)" (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);
форма № 1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці", затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 липня 2019 року № 259;
( Абзац четвертий підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
форма № 1-підприємництво (річна) "Структурне обстеження підприємства", затверджена наказом Державної служби статистики України від 26 липня 2018 року № 160;
форма № 2-ОЗ ІНВ (річна) "Звіт про наявність і рух необоротних активів, амортизацію та капітальні інвестиції", затверджена наказом Державної служби статистики України від 10 червня 2019 року № 205;
( Абзац шостий підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
форма № 2-інвестиції (квартальна) "Звіт про капітальні інвестиції", затверджена наказом Державної служби статистики України від 10 червня 2019 року № 205;
( Підпункт 22 пункту 2.2 глави 2 доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
форма № 11-мтп (річна) "Звіт про постачання та використання енергії", затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;
форма № 4-мтп (річна) "Звіт про використання та запаси палива", затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;
форма № 2ТП-водгосп (річна) "Звіт про використання води", затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року № 78, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 квітня 2015 року за № 382/26827;
Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860;
Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 червня 2015 року № 560, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 року за № 783/27228;
Податкова декларація екологічного податку, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 715, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1052/27497;
додаток 5 "Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води" до Податкової декларації з рентної плати, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1051/27496 ;
23) розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії на планований період (додаток 4);
24) розрахунок витрат на утримання, експлуатацію основних засобів, задіяних у діяльності з транспортування теплової енергії, для розрахунку тарифу на транспортування теплової енергії на планований період (додаток 5);
25) розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії власним споживачам на планований період (додаток 6);
26) розрахунок тарифів на транспортування тепловими мережами ліцензіата теплової енергії інших суб'єктів господарювання на планований період (додаток 7);
27) розрахунок тарифів на постачання теплової енергії на планований період (додаток 8);
28) розрахунок тарифів на теплову енергію на планований період (додаток 9);
29) розрахунок двоставкових тарифів на теплову енергію на планований період (додаток 10) (у разі встановлення двоставкового тарифу);
30) розрахунок загальної вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями, включаючи вартість транспортування і розподілу природного газу, на планований період (додаток 11);
31) розрахунок вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями на планований період (додаток 12);
32) розрахунок вартості послуг транспортування природного газу для виробництва теплової енергії котельнями на планований період (додаток 13 );
33) розрахунок вартості послуг розподілу природного газу для виробництва теплової енергії котельнями на планований період (додаток 14 );
34) розрахунок вартості технологічних витрат електричної енергії на виробництво та транспортування теплової енергії на планований період (додаток 15);
35) розрахунок витрат технологічної електричної енергії на виробництво та транспортування теплової енергії на планований період (додаток 16);
36) розрахунок вартості технологічної води та води на господарсько-побутові потреби з урахуванням водовідведення на планований період (додаток 17);
37) розрахунок вартості теплової енергії, придбаної в інших суб'єктів господарювання, для власних споживачів на планований період (додаток 18);
38) розрахунок вартості теплової енергії, виробленої власними теплоелектроцентралями, теплоелектростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками та установками з використанням альтернативних джерел енергії, на планований період (додаток 19);
39) розрахунок витрат на теплову енергію для компенсації втрат теплової енергії в теплових мережах на планований період (додаток 20);
40) розрахунок витрат на транспортування власної теплової енергії тепловими мережами інших суб’єктів господарювання на планований період (додаток 21);
41) протокол відкритого обговорення (відкритого слухання) на місцях питання щодо необхідності встановлення цін (тарифів)/змін до них відповідно до Порядку проведення відкритого обговорення.
( Підпункт 41 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.3. Якщо протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання обсяг витрат, пов’язаних із провадженням ліцензованої діяльності, не змінився, ліцензіат має право на встановлення тарифів на рівні діючих, для встановлення яких подає до НКРЕКП заяву щодо встановлення тарифів на рівні діючих на новий строк, до якої додає погодження органу місцевого самоврядування та, за необхідності, актуалізує структуру тарифів.
До заяви додається комплект документів, передбачений підпунктами 1, 2, 6, 19 - 41 пункту 2.2 цієї глави, а за необхідності актуалізації структури тарифів додатково додається пояснювальна записка щодо необхідності перегляду структури тарифів з відповідними розрахунками статей, за якими відбулися зміни, та всіма підтвердними й обґрунтовуючими матеріалами, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.
( Пункт 2.3 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.4. У разі виконання всіх обов'язкових умов, передбачених пунктом 10.2 глави 10 Порядку формування тарифів , ліцензіат має право на розрахунок тарифів за спрощеним порядком, для встановлення яких подає до НКРЕКП заяву щодо встановлення тарифів за спрощеним порядком.
До заяви додається комплект документів, що складається з річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на планований період на базі діючого (додаток 22), документів, передбачених підпунктами 1, 6, 8, 13 - 16, 18, 19 - 41 пункту 2.2 цієї глави, інших розрахунків, підтвердних й обґрунтовуючих матеріалів та документів, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.
При цьому при формуванні річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за цим пунктом ураховуються вимоги, передбачені пунктом 10.3 глави 10 Порядку формування тарифів .
( Пункт 2.4 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.5. Якщо протягом строку дії встановлених тарифів на теплову енергію виникли обставини, пов’язані з провадженням ліцензованої діяльності з транспортування теплової енергії, зокрема надання доступу (приєднання) до власних теплових мереж для нових теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій, теплову енергію яких планується транспортувати власними тепловими мережами, ліцензіат може подати до НКРЕКП заяву щодо встановлення тарифів на транспортування теплової енергії інших власників тепловими мережами ліцензіата без перегляду тарифів на теплову енергію для власних споживачів.
До заяви додається комплект документів, що складається з річного плану транспортування теплової енергії інших власників тепловими мережами ліцензіата на планований період (додаток 23), пояснювальної записки щодо необхідності встановлення тарифів, документів, передбачених підпунктами 19, 26, 28, 36, 39 та 41 пункту 2.2 цієї глави, додаткових розрахунків, підтвердних й обґрунтовуючих матеріалів та документів, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.
Підставою для звернення ліцензіата щодо встановлення тарифів на транспортування теплової енергії, передбачених цим пунктом, можуть бути обставини, що впливають або можуть вплинути на результати діяльності ліцензіата в період регулювання, якщо збільшення обсягу транспортування теплової енергії нових інших власників не перевищує обсяг транспортування теплової енергії більше ніж на 2 % від урахованого в діючих тарифах.
( Пункт 2.5 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.6. Якщо протягом строку дії встановлених тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання виявлені обставини, що впливають або можуть вплинути на результати діяльності ліцензіата в період регулювання, що передбачені підпунктами 2 та 3 пункту 4.4 глави 4 цієї Процедури, ліцензіат подає до НКРЕКП заяву щодо встановлення тарифів шляхом коригування окремих складових структури тарифів.
До заяви додається комплект документів, що складається з пояснювальної записки щодо необхідності коригування окремих складових структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення, документів, передбачених підпунктами 2, 19, 23 - 41 пункту 2.2 цієї глави, інших розрахунків та документів, що підтверджують необхідність таких змін.
( Пункт 2.6 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.7. У разі якщо протягом строку дії встановлених тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання відбулися зміни за окремими статтями витрат у структурі тарифів, які не призводять до зміни загальної величини тарифу, ліцензіат може здійснити актуалізацію структури тарифів шляхом перерозподілу витрат між окремими статтями витрат, за якими відбулися зміни, та звернутися до НКРЕКП із заявою про встановлення тарифів на рівні діючих шляхом внесення змін до структури тарифів.
До заяви додається комплект документів, що складається з пояснювальної записки щодо необхідності перегляду структури тарифів за категоріями споживачів без зміни величини самих тарифів, документів, передбачених підпунктами 2, 23 - 41 пункту 2.2 цієї глави, та інших відповідних розрахунків статей, за якими відбулися зміни, з усіма підтвердними й обґрунтовуючими матеріалами та документами, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.
( Пункт 2.7 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.8. Кількісні показники, ураховані при формуванні структури діючих тарифів, під час встановлення тарифів, передбачених пунктами 2.5 - 2.7 цієї глави, не переглядаються.
( Пункт 2.8 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.9. У разі виникнення обставин, які не залежать від НКРЕКП, строк дії встановлених тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання може продовжуватися до набрання чинності відповідною постановою про встановлення тарифів.
( Главу 2 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
2.10. Ліцензіат забезпечує достовірність наданої ним інформації.
( Главу 2 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
3. Порядок та строки розгляду заяви
3.1. Заява щодо встановлення тарифів та зазначені у главі 2 цієї Процедури документи подаються для реєстрації до НКРЕКП.
( Пункт 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
3.2. У разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, встановленим у главі 2 цієї Процедури та Порядку формування тарифів, НКРЕКП розглядає їх протягом 30 календарних днів з дня реєстрації НКРЕКП заяви.
( Пункт 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно зПостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 418 від 18.02.2020 )
3.3. У разі якщо заява та додані до неї документи не відповідають вимогам глави 2 цієї Процедури та Порядку формування тарифів, заява залишається без розгляду, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата протягом 30 календарних днів з дня реєстрації заяви із зазначенням підстав залишення заяви без розгляду.
( Пункт 3.3 глави 3 із змінами, внесеними згідно зПостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 418 від 18.02.2020 )
3.4. НКРЕКП має право вимагати від заявника (ліцензіата) додаткові письмові обґрунтування щодо наданих матеріалів та/або іншу додаткову інформацію, необхідну для вирішення питань, що виникли під час розгляду заяви щодо встановлення тарифів, шляхом надання письмового запиту.
( Пункт 3.4 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
3.5. НКРЕКП може ініціювати проведення експертизи розрахунків і обґрунтовуючих матеріалів ліцензіата із залученням відповідних фахівців, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата.
3.6. Розгляд заяви призупиняється на строк проведення експертизи розрахунків та отримання обґрунтовуючих матеріалів ліцензіата за письмовим запитом, передбачених пунктами 3.4 та 3.5 цієї глави, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата.
( Пункт 3.6 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
3.7. У передбачених пунктами 3.4 та 3.5 цієї глави випадках строк розгляду заяви продовжується на період, що триває з дня письмового звернення НКРЕКП щодо необхідності надання додаткових письмових обґрунтувань щодо наданих матеріалів та/або іншої додаткової інформації, необхідної для вирішення питань, що виникли під час розгляду заяви щодо встановлення тарифів та/або проведення експертизи розрахунків і обгрунтовуючих матеріалів, до дня отримання письмової відповіді заявника та/або результатів експертизи.
( Пункт 3.7 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )
4. Встановлення тарифів
4.1. Для встановлення тарифів та їх структури на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання ліцензіат з дотриманням вимог цієї Процедури та Порядку формування тарифів подає для реєстрації до НКРЕКП у термін до 01 листопада року планованого періоду у друкованому та електронному вигляді заяву щодо встановлення тарифів з причин, передбачених пунктами 2.2 - 2.4 глави 2 цієї Процедури, та доданий до неї відповідний комплект документів.
4.2. Якщо протягом строку дії встановлених тарифів відбулися зміни за окремими складовими структури тарифів, ліцензіатом може бути ініційований перегляд тарифів шляхом подання до НКРЕКП заяви щодо встановлення тарифів відповідно до вимог пунктів 2.5 - 2.7 глави 2 цієї Процедури та доданого до неї відповідного комплекту документів або перегляд тарифів може бути ініційований НКРЕКП без подання ліцензіатом зазначеної заяви.
4.3. Якщо питання щодо встановлення тарифів шляхом коригування окремих складових структури тарифів ініціюється НКРЕКП, відкрите обговорення (відкрите слухання) на місцях не проводиться.
4.4. Перегляд тарифів може проводитись за обставин, що впливають або можуть вплинути на результати діяльності ліцензіата в період дії тарифів, а саме в таких випадках:
1) зміна приєднаного теплового навантаження в розрізі категорій споживачів перевищує 5 % від урахованого при встановленні діючих тарифів або зміна рівня втрат теплової енергії відповідно до встановлених уповноваженим органом методик (порядків);
2) зміна в установленому порядку інвестиційної програми ліцензіата, якщо це призводить до зміни тарифів більше ніж на 2 % від установленого рівня;
3) зміна протягом строку дії тарифів величини окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, зміни мінімальних обов'язкових гарантій в оплаті праці у сфері житлово-комунального господарства в частині формування ставок (окладів) для робітників та посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців, орендної плати та амортизаційних відрахувань, витрат на покриття втрат ліцензіата, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової планованого прибутку, за умови, що сумарно це призвело до зміни тарифних витрат більше ніж на 2 % від установленого рівня;
4) невиконання або виконання не в повному обсязі ліцензіатом інвестиційної програми у попередніх періодах та/або відсутність схваленої у встановленому порядку інвестиційної програми на планований період, що є підставою для встановлення (перегляду) тарифу шляхом його зміни у бік зменшення;
5) зміна протягом періоду, який кратний кварталу (три, шість або дев’ять місяців), ціни на паливно-енергетичні ресурси (зокрема природний газ), якщо це призводить до зміни загальних тарифних витрат більше ніж на 2 % від установленого рівня. НКРЕКП за власною ініціативою з дотриманням вимог Порядку проведення відкритого обговорення та Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 06 грудня 2016 року № 2133, може прийняти рішення щодо включення до структури тарифів на виробництво та/або транспортування теплової енергії складової з коригування витрат (яка може мати як додатне, так і від’ємне значення), розрахованої з урахуванням фактичних та врахованих (при розрахунку витрат на паливо) в тарифах цін/тарифів на паливно-енергетичні ресурси і фактичних обсягів спожитих у такому періоді паливно-енергетичних ресурсів (зокрема природного газу). У випадку коли ліцензіат виконав зміну нарахувань споживачам відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України, що підтверджується відповідними розрахунковими матеріалами та підтвердними документами, у тих періодах відповідне коригування витрат по статтях витрат, за рахунок яких було проведено зміну нарахувань, не відбувається;
6) якщо протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання обсяг витрат, пов'язаних із провадженням відповідної ліцензованої діяльності, не змінився, ліцензіат може звернутися до НКРЕКП із заявою щодо встановлення на новий строк тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на рівні діючих тарифів (за необхідності здійснюється актуалізація структури тарифів) за умови підтвердження економічної обґрунтованості діючих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, погодження органу місцевого самоврядування;
7) якщо протягом строку дії встановлених тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання у структурі тарифів відбулися зміни за окремими статтями витрат, які не призводять до зміни загальної величини тарифу, ліцензіат може здійснити актуалізацію структури тарифів шляхом перерозподілу витрат між окремими статтями витрат, за якими відбулися зміни, та звернутися до НКРЕКП із заявою та відповідними розрахунками на планований період з усіма підтвердними і обґрунтовуючими матеріалами щодо перегляду структури тарифів за категоріями споживачів без зміни величини самих тарифів;
8) використання коштів не за цільовим призначенням та/або економія коштів за статтями витрат;
9) наявність перехресного субсидіювання між видами господарської діяльності ліцензіата;
10) надання ліцензіатом до НКРЕКП недостовірної інформації при обґрунтуванні і розрахунках тарифів.
4.5. Строк дії тарифів, передбачених пунктами 2.3 - 2.7 глави 2 цієї Процедури, не може перевищувати 12 місяців. До закінчення цього строку ліцензіат має звернутися до НКРЕКП із заявою щодо встановлення тарифів та доданим комплектом документів відповідно до вимог пункту 2.2 глави 2 цієї Процедури.
( Глава 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2305 від 02.12.2020 )( Процедура в редакціїПостанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1734 від 23.08.2019 )
Заступник директора Департаменту із регулювання відносин у сфері теплопостачання | Є. Люлевич |
Додаток 1
до Процедури встановлення тарифів
на теплову енергію, її виробництво,
транспортування, постачання
ЗАЯВА
щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання
( Див. текст )( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1376 від 07.11.2017; в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1734 від 23.08.2019, № 2305 від 02.12.2020 )
Додаток 2
до Процедури встановлення тарифів
на теплову енергію, її виробництво,
транспортування, постачання
РІЧНИЙ ПЛАН
виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на планований період
( Див. текст )( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1376 від 07.11.2017; в редакціїПостанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1734 від 23.08.2019, № 2305 від 02.12.2020 )
Додаток 3
до Процедури встановлення тарифів
на теплову енергію, її виробництво,
транспортування, постачання
РІЧНИЙ ПЛАН
виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на планований період з урахуванням вимог Порядку урахування втрат теплової енергії в теплових мережах у тарифах на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання ( z1124-16 ), затвердженого постановою НКРЕКП від 01 липня 2016 року № 1214
( Див. текст )( Додаток 3 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1376 від 07.11.2017, № 1734 від 23.08.2019, № 2305 від 02.12.2020 )
Додаток 4
до Процедури встановлення тарифів
на теплову енергію, її виробництво,
транспортування, постачання
РОЗРАХУНОК
тарифів на виробництво теплової енергії на планований період
( Див. текст )( Додаток 4 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1376 від 07.11.2017, № 1734 від 23.08.2019, № 2305 від 02.12.2020 )
Додаток 5
до Процедури встановлення тарифів
на теплову енергію, її виробництво,