• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Вимоги до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів

Державний комітет ядерного регулювання України  | Вимоги від 08.11.2002 № 116 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет ядерного регулювання України
  • Тип: Вимоги
  • Дата: 08.11.2002
  • Номер: 116
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет ядерного регулювання України
  • Тип: Вимоги
  • Дата: 08.11.2002
  • Номер: 116
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ядерного регулювання України
08.11.2002 N 116
( z0934-02 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2002 р.
за N 935/7223
( Вимоги втратили чинність на підставі Наказу Державного комітету ядерного регулювання N 141 від 31.08.2004 )
ВИМОГИ до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів
1. Загальні положення
1.1. Ці Вимоги розроблено відповідно до Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 06.12.2000 N 1782 із змінами та доповненнями.
1.2. Вимоги визначають структуру та зміст звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів (далі - Звіт), який додається до заяви на отримання ліцензії у складі документів, що підтверджують спроможність заявника дотримуватися вимог та умов безпеки при провадженні діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів (далі - РМ), і поширюються на суб'єктів діяльності у сфері перевезення радіоактивних матеріалів усіх форм власності.
1.3. У Вимогах основні терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" та в Правилах ядерної та радіаційної безпеки при перевезенні радіоактивних матеріалів (далі - Правила), затверджених наказом Держатомрегулювання України від 23.05.2001 N 18, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13.07.2001 за N 591/5782.
2. Вимоги до структури звіту
2.1. Звіт складається з титульного аркуша, розділів та додатків.
2.2. Звіт містить такі розділи:
"Загальна інформація";
"Заходи щодо безпечного провадження діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів";
"Програма радіаційного захисту".
2.3. Звіт містить додатки у вигляді програм, регламентів, методик, розрахунків, технічних описів приладів і установок, а також інших документів і матеріалів, що доповнюють основні розділи звіту, ілюструють, пояснюють і конкретизують інформацію з безпеки.
2.4. Якщо заявник має відокремлені структурні підрозділи, які займаються діяльністю з перевезення РМ, він подає окремі звіти щодо кожного відокремленого підрозділу згідно з цими Вимогами.
3. Вимоги до змісту розділу "Загальна інформація"
У розділі мають бути такі підрозділи:
3.1. "Опис діяльності".
Надається інформація стосовно структурних підрозділів заявника, які виконують роботи в межах діяльності з перевезення РМ (із зазначенням місцезнаходження), та щодо розподілу функцій між ними, кількості персоналу, зайнятого на роботах з перевезення РМ; указуються перелік робіт, які виконуються в межах діяльності з перевезення; вид та характеристики РМ, які перевозяться (назва або символ кожного радіонукліда, опис фізичної і хімічної форми матеріалу, максимальна активність радіоактивного вмісту упаковок під час перевезення); типи транспортних пакувальних комплектів; обсяги перевезень РМ; рівень безпеки (інформація щодо інцидентів та аварійних ситуацій, якщо такі мали місце або про їх відсутність, вплив діяльності на населення та довкілля). Цей розділ доповнюється фотографіями, схемами, діаграмами, що пояснюють матеріал.
3.2. "Інформація про дозволи".
У підрозділі подається інформація про дозволи, які видані заявнику і стосуються його діяльності у сфері перевезення РМ. При цьому вказуються: назва та номер дозволу, ким видано, на яку діяльність, термін дії.
3.3. "Інформація про виконання особливих умов ліцензії та інспекційні перевірки".
Підрозділ включає стислий звіт про виконання особливих умов попередньої ліцензії (якщо така надавалася). Наводиться інформація стосовно інспекційних перевірок ліцензіата органами державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки та інформація щодо виконання приписів. У додатках до звіту надаються копії актів інспекційних перевірок.
3.4. "Інформація про постачальників".
Надається інформація про постачальників заявника, які за договорами (контрактами) надають заявнику послуги, пов'язані з його діяльністю (зберігання РМ, радіаційного контролю тощо), та додаються копії ліцензій (дозволів).
4. Вимоги до змісту розділу "Заходи щодо безпечного провадження діяльності з перевезення РМ"
Розділ містить детальну інформацію стосовно всіх аспектів діяльності з перевезення РМ та складається з таких підрозділів:
4.1. "Нормативне забезпечення безпеки діяльності".
Надається перелік нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів, дотримання вимог яких забезпечує безпеку провадження діяльності з перевезення РМ, а саме: Законів України; нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади України; норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки; розпорядчої, інструктивної документації, методик, технологічних карт та інших документів, які пов'язані з операціями перевезення. У переліку вказуються повна назва нормативного акта, дата та номер, назва органу, що видав акт, дата та номер державної реєстрації, інформація про зміни та доповнення, внесені до акта або документа.
Копії інструктивних документів, які розроблені заявником (інструкцій з проведення окремих видів робіт з перевезення, технологічних карт тощо), додаються до звіту.
4.2. "Матеріально-технічне забезпечення безпеки діяльності".
Підрозділ має включати інформацію:
про технічне обладнання заявника, яке дозволяє безпечно виконувати операції в межах діяльності, в тому числі дані про транспортні пакувальні комплекти, які застосовуються для перевезення з наданням технічної документації на кожний комплект окремо - сертифікатів про затвердження, паспортів, формулярів з відмітками про проходження технічних оглядів, що підтверджують можливість їх подальшої безпечної експлуатації; додаються фотографії кожного транспортного пакувального комплекту;
про технічний стан транспортних засобів, які використовуються для перевезення, та про документи, які підтверджують готовність транспортних засобів до перевезень;
про інші технічні засоби, які використовуються при провадженні діяльності з перевезення РМ.
4.3. "Заходи щодо аварійної готовності".
Надається інформація про готовність заявника до дій в надзвичайних та аварійних ситуаціях при перевезенні РМ, а саме:
про можливі аварійні ситуації при провадженні діяльності (у тому числі втрати і крадіжки РМ) і кількісні оцінки їх імовірних радіаційних наслідків (зокрема дози персоналу та населення);
про заходи щодо запобігання виникненню радіаційних аварій;
про систему оповіщення й інформування про аварії;
про засоби збирання і тимчасового зберігання радіоактивних відходів, які можуть утворитися під час аварійної дезактивації;
про наявність аварійної бригади, її оснащення (у тому числі засобами індивідуального захисту, радіометричними і дозиметричними приладами, індивідуальними "аварійними" дозиметрами, засобами дезактивації тощо);
про рівень підготовки персоналу аварійної бригади;
про плани проведення навчань та тренувальних занять з питань можливих варіантів ліквідації аварійних ситуацій при перевезенні РМ (копії планів можуть додаватися); про проведені навчання та тренування;
про перегляд аварійних планів. Аварійні плани мають бути складені з урахуванням вимог пункту 7.21 та додатка 5 до НРБУ-97, а також Положення щодо аварійних заходів при перевезенні радіоактивних матеріалів (НП306.5.06.051-2001), затвердженого наказом Держатомрегулювання України від 23.05.2001 N 18, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.07.2001 за N 592/5783.
4.4. "Забезпечення збереження та фізичного захисту РМ при перевезенні".
Підрозділ має містити інформацію щодо заходів, які забезпечують збереження РМ, тобто унеможливлюють несанкціоноване вилучення або диверсію стосовно РМ при провадженні діяльності з перевезення, і включати опис організації фізичного захисту вантажу при перевезенні: технічні засоби, технологічні та організаційні заходи захисту вантажу від протиправних дій сторонніх осіб, відповідальність за фізичний захист, документацію.
5. Вимоги до змісту розділу "Програма радіаційного захисту"
Розділ має містити інформацію про заходи програми радіаційного захисту у заявника, розробленої з урахуванням вимог пункту 3.1 Правил, які забезпечують радіаційну безпеку (у тому числі протирадіаційний захист персоналу) при виконанні заявником робіт з перевезення РМ, і складатися з таких підрозділів:
5.1. "Організаційні заходи щодо забезпечення безпеки діяльності".
Підрозділ має включати інформацію:
про вимоги щодо кваліфікації персоналу, що здійснює перевезення РМ (у тому числі до залученого персоналу сторонніх організацій), а також про систему забезпечення та підвищення кваліфікації персоналу (копії документів про проходження персоналом спеціальної підготовки для здійснення робіт з перевезення РМ додаються до звіту);
про систему підготовки і перевірки знань персоналу (у тому числі залученого персоналу сторонніх організацій) та службових осіб, що займаються питаннями ядерної та радіаційної безпеки, а саме:
про призначення комісії з перевірки знань з ядерної та радіаційної безпеки у персоналу та службових осіб, якщо така комісія у заявника створена, номер та дату наказу про створення комісії (копія наказу може додаватися);
про особу, відповідальну за організацію та здійснення навчання і перевірки знань працівників з ядерної та радіаційної безпеки;
про вид, обсяг і періодичність перевірок знань з ядерної та радіаційної безпеки (копії програм навчання та протоколів перевірки знань з ядерної та радіаційної безпеки персоналу додаються, якщо перевірку знань персоналу здійснює комісія, яка створена на підприємстві);
про облік результатів перевірок знань за звітний період;
про систему інструктажу і допуску до роботи персоналу, номер та дату наказу про допуск до робіт з перевезення РМ персоналу, що не має медичних протипоказань та пройшов відповідне навчання (копія наказу може додаватися);
про систему якості на підприємстві;
про особу, відповідальну за якість робіт при провадженні діяльності з перевезення РМ, номер та дату наказу про його призначення (копія наказу може додаватися);
про фінансові можливості відшкодування збитків, завданих радіаційною аварією, що може статися під час перевезення, або про страхування ризику можливої радіаційної аварії.
5.2. "Служба радіаційної безпеки".
Підрозділ має включати інформацію про:
права і обов'язки служби радіаційної безпеки (далі - служба РБ);
структуру служби РБ, відповідального за організацію та ведення радіаційного контролю з посиланням на номер та дату наказу про його призначення; персонал служби РБ, кваліфікацію і досвід роботи персоналу служби РБ;
відомості щодо підрозділу радіаційного контролю на підприємстві та про метрологічну атестацію і повірку приладів радіаційного контролю, якщо радіаційний контроль здійснюється власними силами (копії документів про акредитацію, свідоцтв про повірку приладів додаються).
Якщо заявник не має власної технічної бази для проведення радіаційного контролю (у тому числі індивідуального дозиметричного контролю), - надається інформація щодо постачальника послуг з радіаційного контролю;
матеріально-технічне забезпечення служби РБ, у тому числі перелік приладів радіаційного контролю (для приладів радіаційного контролю вказуються технічні характеристики приладу, у тому числі: тип приладу, вид випромінювання, що вимірюється, параметр (величина), що вимірюється, діапазон вимірів, чутливість, помилка); аналіз достатності ресурсів служби РБ.
5.3. "Протирадіаційний захист персоналу".
Підрозділ містить інформацію:
стосовно оцінки доз опромінення персоналу та про періодичність проведення дозиметричного контролю (у тому числі індивідуального дозиметричного контролю), встановленого на основі оцінних доз опромінення персоналу;
про розрахунки відстані розміщення радіоактивного матеріалу або рівнів випромінювання для конкретних транспортних засобів та інше.
До звіту мають бути додані копії: інструкції з радіаційної безпеки при перевезенні РМ; положення про службу радіаційної безпеки або положення про відповідального за радіаційний контроль; регламенту радіаційного контролю.
6. Вимоги до оформлення звіту
6.1. Титульний аркуш звіту повинен мати гриф затвердження та назву звіту.
Гриф затвердження має розміщуватися у правому верхньому кутку титульного аркуша і складатися з таких елементів: слово "ЗАТВЕРДЖУЮ", найменування посади, підпис, ініціали і прізвище керівника, який затвердив документ, дата затвердження. Підпис має бути скріплений гербовою печаткою.
6.2. При оформленні звіту слід максимально використовувати такі засоби відображення інформації, як креслення, таблиці, схеми тощо.
6.3. Текст звіту має бути точним, логічно послідовним і достатнім для обгрунтування висновку про забезпечення безпеки провадження діяльності з перевезення РМ у заявника. У звіт повинна включатися тільки така інформація, достовірність якої підтверджується наявними у заявника документами, виконаними розрахунками і вимірами, експертними висновками або іншими матеріалами.
6.4. Кожний додаток повинний мати свій заголовок і порядковий номер. На кожний додаток має бути посилання у тексті звіту і, при потребі, пояснювальний текст.
Начальник відділу безпеки
перевезень Управління регулювання
безпеки радіаційних технологій


В.В.Сакало