• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності

Міністерство юстиції України  | Наказ від 15.08.2022 № 3430/5
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.08.2022
  • Номер: 3430/5
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.08.2022
  • Номер: 3430/5
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.08.2022 № 3430/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2022 р.
за № 922/38258
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності
Відповідно до підпунктів 62, 67 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, з метою актуалізації й удосконалення положень нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності, що додаються.
2. Директорату правосуддя та кримінальної юстиції (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Гайченка А.

Міністр

Д. Малюська

ПОГОДЖЕНО:

В.о. Голови Національного агентства України
з питань державної служби




А. Заболотний
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
15 серпня 2022 року № 3430/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2022 р.
за № 922/38258
ЗМІНИ
до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності
1. В Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року № 1950/5):
1) абзац перший підпункту 1.2.2 пункту 1.2 розділу I після слів "авіаційно-технічна" доповнити словами "; теплотехнічна експертиза";
2) у пункті 4.17 розділу IV:
в абзаці четвертому:
слово "чотирьох" замінити словом "трьох";
слова ", четвертий направляється до Міністерства юстиції України" виключити;
абзац п’ятий виключити.
У зв’язку з цим абзаци шостий, сьомий вважати відповідно абзацами п’ятим, шостим;
3) додаток 1 виключити.
2. Розділ II Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року № 1950/5), доповнити главою 17 такого змісту:
"17. Теплотехнічна експертиза
17.1. Об’єктами теплотехнічної експертизи є теплотехнічне обладнання та його частини, що виробляють теплову енергію шляхом перетворення механічної, електричної, хімічної енергії; устаткування теплоенергетичного призначення, що використовує теплову енергію для опалення, вентиляції, водопостачання, технологічних, виробничих або комунально-побутових потреб; теплосилові установки, що здійснюють перетворення теплоти в роботу або, навпаки, роботи в теплоту; системи паливо- та теплопостачання та інше інженерно-технічне устаткування або системи перетворення будь-якого виду енергії в теплову; складові частини зазначеного устаткування, в якому відбувається нагрівання; системи охолодження та тепломасообміну речовин у твердому, рідкому та газоподібному агрегатних станах; системи передачі (транспортування, постачання) теплової енергії, системи тепло- та водопостачання (паропроводи, трубопроводи гарячої води) разом з допоміжним обладнанням, що забезпечує транспортування та керування цими процесами; системи утилізації (рекуперації), накопичення (акумуляції) теплової енергії; системи реєстрації параметрів роботи теплотехнічного устаткування; режими роботи (нормальні та аварійні) теплотехнічного устаткування; креслення, технологічні схеми, регламенти роботи теплотехнічного устаткування тощо.
17.2. Основними завданнями теплотехнічної експертизи є:
визначення характеристик та параметрів об’єктів, пов’язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням (споживанням) теплової енергії;
визначення відповідності теплотехнічного обладнання систем теплопостачання, опалення, вентиляції та кондиціонування вимогам, які встановлені в технічних умовах, нормах, стандартах та правилах;
визначення технічного стану теплотехнічного обладнання, теплосилових установок, трубопроводів опалення з опалювальними приладами, теплообмінниками та запірно-регулювальною арматурою;
встановлення причин і наслідків аварій та відмов теплотехнічного обладнання теплоенергетичних установок, які призвели до порушення режимів теплопостачання споживачів;
встановлення причин і наслідків аварій та відмов досліджуваного устаткування, під час роботи якого відбуваються теплові процеси з відхиленням параметрів цього процесу від штатного;
встановлення режимів роботи теплових установок та механізму перебігу теплових процесів при технічній експлуатації теплотехнічного обладнання та складових елементів систем теплопостачання;
встановлення фактичних обставин виникнення та перебігу теплових процесів у теплотехнічному обладнанні, устаткуванні, машинах та механізмах та/або їх складових;
встановлення обсягу використання теплоти та/або палива на опалення, вентиляцію, водопостачання, технологічні, виробничі потреби.
Перед теплотехнічною експертизою можуть ставитись й інші завдання, якщо для їх розв’язання необхідні спеціальні знання в галузі теплотехніки та енергоефективних технологій. Спеціальні знання в галузі теплотехніки можуть також застосовуватись при комплексному вирішенні питань, де потрібно застосування спеціальних знань за іншими експертними спеціальностями.
17.3. Орієнтовний перелік вирішуваних питань:
Які фактичні технічні характеристики теплотехнічного (теплоенергетичного) обладнання, наданого на дослідження?
Чи виникли несправності теплотехнічного (теплоенергетичного) обладнання внаслідок заводських дефектів?
Яка локалізація дефектів і характер пошкоджень теплотехнічного обладнання, систем теплопостачання, теплових установок та мереж?
Який механізм виникнення та розвитку аварійного режиму роботи теплової установки?
Який фактичний обсяг спожитої теплової енергії?
Який фактичний обсяг використаної гарячої води?
Чи відповідають технічні характеристики теплоносія нормативним вимогам?
Чи здатне встановлене обладнання систем вентиляції, кондиціонування, опалення забезпечити задані параметри мікроклімату?
Чи відповідають умови експлуатації теплової (теплофікаційної) установки настановам монтажу, налагодження, експлуатації заводу виробника та нормам і правилам її експлуатації?
Чи відповідають фактичні технічні характеристики теплотехнічного обладнання після виконання робіт з монтажу, модернізації, ремонту вимогам проектної (конструкторської) документації, експлуатаційної документації підприємства-виробника, нормативних документів?
Чи відповідають фактичні параметри джерел теплопостачання (продуктивність, тиск, температура) паспортним даним та нормативним вимогам?
Чи відповідає фактичне улаштування теплових мереж конструкторській документації?
Чи відповідає фактичне улаштування вузла обліку теплової енергії нормативним вимогам?
Чи відповідає фактичне улаштування контрольно-вимірювальних приладів системи керування технологічного процесу вироблення (споживання, використання) теплової енергії значенням параметрів, встановлених відповідними технологічними картами, настановами, правилами?
Чи відповідає фактичне використання теплової енергії, теплоносія, палива, води, повітря, хладогену тощо показам приладів обліку?
Чи відповідає обладнання теплових пунктів приладами обліку та засобами вимірювальної техніки, а також організація їх експлуатації і організація обліку теплової енергії правилам обліку, відпуску, споживання і правилам користування тепловою енергією?
Чи є утворення накипу та осадових (сольових) відкладень наслідком роботи теплоенергетичного обладнання при його роботі з відхиленням від номінального? З відхиленням показників водопідготовки?".
3. У Порядку присвоєння кваліфікаційних класів судових експертів працівникам науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 30 грудня 2011 року № 3660/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 січня 2012 року за № 2/20315:
1) абзац другий пункту 5 виключити.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом другим;
2) пункт 9 після слів "директора установи" доповнити словами ", яке оформлюється на бланку установи";
3) у пункті 10:
абзац перший викласти в такій редакції:
"10. Подання має містити розгорнуту оцінку професійних знань, компетентності, виконання посадових обов’язків та інформацію про результати діяльності судового експерта.";
доповнити новим абзацом такого змісту:
"Подання має містити також інформацію щодо:
посади працівника;
стажу роботи на відповідній посаді (посадах);
досвіду роботи за експертною(ими) спеціальністю(ями);
дати присвоєння попереднього кваліфікаційного класу;
наукового ступеня;
наукових робіт;
факту(ів) притягнення до дисциплінарної відповідальності за останні два роки.";
4) графу 3 колонки "Посади працівників НДУСЕ, що мають кваліфікацію судового експерта" додатка 1 викласти в такій редакції:
"Заступник директора, завідувач структурного підрозділу (завідувач відділення), заступник завідувача структурного підрозділу, учений секретар".
4. Додаток 5 до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694, доповнити рядком 30 такого змісту:
"
30 Теплотехнічна 10.30 Теплотехнічні дослідження
".
У зв’язку з цим рядки 30-40 вважати відповідно рядками 31-41.
5. У Порядку проведення рецензування висновків судових експертів, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 03 лютого 2020 року № 335/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 лютого 2020 року за № 131/34414:
1) у розділі I:
пункти 3-5 викласти в такій редакції:
"3. Підставою для рецензування висновків судових експертів, проєктів висновків (далі - висновки) є договір або план щодо підготовки (стажування) фахівця, який має намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта.
4. Для проведення рецензування копії висновків та додатки до них надаються до НДУСЕ, в якій експерт проходить підготовку (стажування).
5. На рецензування подаються якісні копії висновків та додатків до них.
Висновки експертів, складені у кримінальних провадженнях, можуть надаватися лише за умови, що у кримінальному провадженні закінчене досудове розслідування.
Копії висновків експертів та додатків до них перед направленням знеособлюються шляхом ретушування даних щодо суб’єктів призначення та проведення експертиз, учасників справи (провадження), а також інших відомостей, що не можуть бути розголошені відповідно до вимог законодавства.";
пункт 6 виключити;
2) пункти 2-5 розділу II викласти в такій редакції:
"2. Рецензування висновків здійснюється у строк до 14 календарних днів.
3. Рецензування висновків забезпечує керівник НДУСЕ, який:
1) доручає керівнику відповідного структурного підрозділу організувати проведення рецензування або конкретному експерту здійснити рецензування;
2) визначає строки рецензування у межах, визначених пунктом 2 цього розділу.
4. Рецензія, зразок якої наведено в додатку до цього Порядку, складається окремо на кожний висновок.
Рецензія передбачає аналіз та коментування основних положень висновку експерта шляхом узагальненого і аргументованого його оцінювання з точки зору відповідності вимогам чинного законодавства, методикам проведення судової експертизи, іншим встановленим вимогам.
5. Складені рецензії залишаються в НДУСЕ, їх результати відображаються у відгуку НДУСЕ про проходження фахівцем підготовки (стажування), який подається до Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України.";
3) додаток до Порядку проведення рецензування висновків судових експертів викласти в новій редакції, що додається.

Директор Директорату
правосуддя та кримінальної
юстиції



О. Олійник
Додаток
до Порядку проведення рецензування
висновків судових експертів
(пункт 4 розділу II)
РЕЦЕНЗІЯ