• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування

Міністерство оборони України  | Наказ від 17.04.2024 № 242
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 17.04.2024
  • Номер: 242
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 17.04.2024
  • Номер: 242
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.04.2024 м. Київ № 242
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
03 червня 2024 р. за № 815/42160
Про внесення змін до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1026 "Деякі питання організації харчування особового складу Збройних Сил" та з метою удосконалення організації харчування особового складу та штатних тварин у системі Міністерства оборони України під час застосування Каталогу продуктів харчування
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29 квітня 2020 року № 140, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 травня 2020 року за № 444/34727, виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Центральному управлінню розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
 

Міністр оборони України

Рустем УМЄРОВ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
29 квітня 2020 року № 140
(у редакції наказу Міністерства оборони України
від 17 квітня 2024 року № 242)
Порядок
застосування Каталогу продуктів харчування
I. Загальні положення
1. Цей Порядок регулює механізм організації харчування особового складу та штатних тварин у системі Міністерства оборони України при забезпеченні харчовими продуктами за Каталогом продуктів харчування (далі - Каталог).
Каталог затверджується наказом Міністерства оборони України.
Каталог застосовується органами військового управління, військовими частинами, військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами навчальних закладів, установами та організаціями, закладами охорони здоров'я у Збройних Силах України, Державною спеціальною службою транспорту (далі - військові частини).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
базове меню - визначений асортимент обов'язкових та додаткових страв, які розподілені на визначені приймання їжі;
добове меню - визначений перелік страв із зазначенням їх найменувань на кожне приймання їжі, що відображається в розкладці продуктів;
застосування за призначенням - залучення військових частин до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій, проведення антитерористичної операції, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з тероризмом і піратством, посиленням охорони державного кордону, забезпеченням безпеки національного морського судноплавства України у відкритому морі чи в будь-якому місці поза межами юрисдикції будь-якої держави, ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, кризових ситуацій, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також залучення до здійснення заходів із правового режиму воєнного стану, приведення військових частин у найвищий ступінь бойової готовності;
калорійність - одиниця виміру енергетичної цінності харчового продукту, яка визначається виробником продукції відповідно до вимог законодавства;
комплект продуктів - увесь перелік харчових продуктів, що входять до Каталогу та закуповується як одне ціле;
набір продуктів - набори сухих, повсякденних, добових польових продуктів, автономне та бортове харчування, раціони аварійного запасу за нормами харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426), а також аналогічні за своїм призначенням сухі пайки або набори їжі (страв) іноземного виробництва, готові до вживання;
описи продуктів - найменування харчових продуктів із зазначеними якісними характеристиками;
період - проміжок часу, який становить чотири тижні (28 діб).
Терміни "військовополонені", "дільниця для тримання військовополонених", "полон", "табір для тримання військовополонених" вживаються у значенні, наведеному в Порядку тримання військовополонених, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2022 року № 413.
3. Закупівля комплектів продуктів за Каталогом у межах бюджетних асигнувань проводиться відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про публічні закупівлі", "Про оборонні закупівлі", інших нормативно-правових актів у сфері публічних та оборонних закупівель.
За результатами проведених закупівель визначаються ціна та калорійність на кожне найменування продуктів і відображається вартість одного комплекту продуктів.
4. Зарахування військовослужбовців та інших категорій осіб на продовольче забезпечення здійснюється відповідно до законодавства.
5. Перелік категорій військовослужбовців та інших категорій осіб, які мають право на харчування за рахунок держави, під час організації харчування за Каталогом, наведено у примітках до норм харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426.
6. Під час особливого періоду право на харчування за рахунок держави мають військовополонені з дати потрапляння у полон до передачі їх до таборів (дільниць) для тримання військовополонених.
Військовополонені, які переміщуються під час їх евакуації та супроводження до місць (місцевостей), де вони утримуються після взяття в полон, забезпечуються питною водою в достатній кількості та харчуванням за рахунок використання насамперед трофейного продовольства та згідно з нормою харчування для військовополонених, які переміщуються, на одну особу на добу, наведеною у додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2022 року № 721 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період".
За цією нормою на період лікування харчуванням також забезпечуються військовополонені, які проходять лікування в закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, або до передачі їх до таборів (дільниць) для тримання військовополонених у закладах охорони здоров'я державної або комунальної власності.
Списання харчових продуктів, які видані військовополоненим на час їх переміщення, здійснюється за фактичними видатками.
На продовольче забезпечення військовополонені зараховуються та знімаються на підставі наказу командира (начальника) військової частини.
7. За неможливості організувати харчування гарячою їжею з використанням Каталогу військовослужбовці та інші категорії осіб, включаючи хворих, травмованих та поранених, які мають право на харчування за рахунок держави, можуть забезпечуватися наборами продуктів. Набір продуктів видається з урахуванням умов виконання завдань, фактичної наявності та строків їх зберігання.
8. Виплата грошової компенсації замість харчування здійснюється, у випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426.
9. Виплата грошової компенсації здійснюється на підставі письмового наказу командира (начальника) військової частини за клопотаннями військовослужбовців.
II. Планування забезпечення харчовими продуктами
1. Забезпечення військових частин харчовими продуктами для організації харчування особового складу та штатних тварин здійснюється із застосуванням Каталогу.
2. Вихідними даними для визначення потреби в харчових продуктах є:
середня чисельність особового складу, який забезпечувався харчуванням за Каталогом, у військовій частині з урахуванням військових частин, прикріплених на продовольче забезпечення, у попередній та поточний бюджетний період;
організаційні заходи, проведення яких передбачається в наступному бюджетному періоді;
кількість харчових продуктів, яку необхідно освіжити та закласти на довгострокове зберігання;
розміри встановлених запасів харчових продуктів, необхідних для відмобілізування та приведення в бойову готовність, ведення бойових дій;
розміри поточних запасів харчових продуктів, враховуючи призначення військової частини, особливості розташування (дислокації) військ, віддаленість їх від об'єднаних центрів забезпечення (продовольчих складів), умови підвозу, завдання, які виконуються військами (силами).
3. Військова частина складає заявку на необхідну кількість комплектів продуктів на добу до 10 вересня поточного року на наступний рік. Під час визначення їх потреби розрахунок проводиться за формулою з урахуванням коефіцієнтів, зазначених у розділі III цього Порядку, окремо для особового складу та штатних тварин:
НКК = ((А1 Ч К1) +... + (А Ч К)) - НСП, де:
НКК - необхідна кількість комплектів продуктів на добу;
А - орієнтовна середня кількість особового складу, який харчується, та штатних тварин, що годуються, на добу;
К - коефіцієнти, що застосовуються до відповідних категорій військових частин для визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів (додаток 1);
НСП - середня кількість наборів сухих продуктів на добу (Норма № 10 - повсякденний набір сухих продуктів, Норма № 15 - добовий польовий набір продуктів).
Військова частина подає заявку на необхідну кількість комплектів продуктів разом із розрахунками за підпорядкованістю. Командування видів (родів) військ (сил) Збройних Сил України, інші органи військового управління і структурні підрозділи Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України подають зведені заявки за підпорядковані військові частини до 20 вересня поточного року на наступний рік до Командування Сил логістики Збройних Сил України.
Командування Сил логістики Збройних Сил України до 01 жовтня поточного року надає узагальнену заявку на наступний рік до структурного підрозділу Міноборони, визначеного відповідальним за формування та виконання бюджетної програми (підпрограми), та/або до органу (служби державного замовника), на який покладена функція щодо виконання завдань із здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти для забезпечення потреб Міністерства оборони України та Збройних Сил України за напрямком тилового (продовольчого) забезпечення, в якій зазначається:
військова частина;
категорія військової частини;
плановий період забезпечення;
місцезнаходження (місце дислокації) військової частини;
середня кількість комплектів продуктів для особового складу Збройних Сил України на добу;
середня кількість комплектів продуктів для штатних тварин на добу.
4. Особливості планування забезпечення харчовими продуктами у розвідувальному органі Міністерства оборони України визначаються цим органом з урахуванням положень цього Порядку.
III. Коефіцієнти, що застосовуються до відповідних категорій військових частин для визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів
1. При організації харчування з використанням Каталогу обмеженням для видачі харчових продуктів є граничний обсяг коштів, розрахований для військової частини.
Під час визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів у межах військової частини застосовуються коефіцієнти з урахуванням належності військової частини до відповідної категорії та виду застосування, які наведені в додатку 1 до цього Порядку.
Особовий склад військової частини або/та особовий склад, який прибув у військову частину, та/або підрозділ, прикріплений на продовольче забезпечення на правах окремого підрозділу в межах однієї їдальні, на категорії не розподіляється. При цьому харчування особового складу в межах їдальні здійснюється відповідно до визначеної однієї категорії військової частини та з урахуванням видів застосування, які наведені в додатку 1 до цього Порядку, крім медичних закладів.
У випадках організації харчування особового складу однієї військової частини в різних їдальнях, пунктах, розгорнутих для приготування та приймання їжі особовим складом як у стаціонарних так і в польових умовах, які розташовані окремо від військової частини, можуть застосовуватися різні коефіцієнти відповідно до видів застосування (додаток 1 до цього Порядку).
2. Початкове проведення розрахунку визначення граничних обсягів коштів здійснюється за формулою:
ГОК1 = О Ч Б Ч К, де:
ГОК1 - граничний обсяг коштів (початковий);
О - кількість осіб, які зараховані на харчування;
Б - вартість комплекту продуктів;
К - коефіцієнти, які застосовуються до відповідних категорій військових частин (додаток 1 до цього Порядку).
За результатом визначення різниці між розрахованим та фактично використаним обсягом коштів для приготування страв за попередній період утворюється економія.
Ек = ГОКп - ФВК, де:
Ек - (економія) - зекономлений обсяг коштів;
ГОКп - розрахований граничний обсяг коштів за попередній період;
ФВК - фактично використаний обсяг коштів за попередній період.
У подальшому розрахунок визначення граничних обсягів коштів здійснюється з урахуванням економії, утвореної в попередньому періоді за формулою:
ГОК = О Ч Б Ч К + Ек.
3. У разі закупівлі Міністерством оборони України, службою державного замовника або військовою частиною окремих харчових продуктів з переліку, визначеного Каталогом, граничний обсяг коштів, передбачений для замовлення харчових продуктів за Каталогом, зменшується на вартість закуплених продуктів.
4. Військовослужбовці, працівники органів військового управління, військових частин додатково забезпечуються водою питною бутильованою у кількості, випадках та у періоди, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426. При цьому граничний обсяг коштів, передбачений для замовлення харчових продуктів за Каталогом, на вартість закупленої води не зменшується.
5. Військовослужбовці у дні призначення їх до складу варти забезпечуються додатково другою вечерею, для чого передбачається додатково 20 % вартості одного комплекту продуктів без урахування відповідних коефіцієнтів.
6. Особовий склад, який виконує службові обов'язки в умовах впливу на організм іонізуючого випромінювання або працює з паливом, до складу якого входять отруйні компоненти, забезпечується додатково другим сніданком або додатковим харчуванням до обіду, для чого передбачається додатково 8 % вартості одного комплекту продуктів без урахування відповідних коефіцієнтів.
7. Для особового складу військових частин у дні здавання крові та (або) її компонентів у спеціалізованих установах і закладах переливання крові та відповідних підрозділах закладів охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, незалежно від забезпечення їх денним раціоном харчуванням, додатково передбачається 60 % вартості одного комплекту продуктів без урахування відповідних коефіцієнтів для організації додаткового харчування.
Зазначений обсяг коштів у дні здавання крові та (або) її компонентів передбачається для замовлення харчових продуктів для додаткового харчування без урахування основного харчування.
Додаткове меню складається відповідно до рекомендацій лікаря (варіанти меню: у лікувальних закладах (установах) складається лікарем-дієтологом (медичною сестрою з дієтичного харчування) за участю начальника продовольчої служби (помічника командира корабля) та інструктора-кухаря (старшого кухаря (кока), інструктора-кока), у військових частинах - начальником продовольчої служби (помічником командира корабля) за участю начальника медичної служби військової частини, начальника їдальні та інструктора-кухаря (кока) (старшого кухаря (кока)). Додаткове меню затверджується відповідними командирами (начальниками).
8. Військовослужбовцям льотного складу (у тому числі курсантам вищих військових навчальних закладів, у яких готують льотчиків та штурманів, - з дня початку практичних польотів відповідно до навчальних планів по день закінчення навчання і одержання військового звання офіцерського складу), які перебувають на продовольчому забезпеченні не в авіаційних військових частинах, військовослужбовцям офіцерського складу, військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - у дні несення чергування на пунктах управління, вузлах зв'язку, які розміщені у фортифікаційних спорудах тривалого використання, та військовослужбовцям офіцерського складу, військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, ракетних військ, військ Повітряних Сил Збройних Сил України - у дні несення бойового чергування на стартових, технічних позиціях та у дні проведення регламентних робіт на бойових зенітно-ракетних комплексах, а також у дні перебування у відділенні психологічного розвантаження і реабілітації осіб, які несуть бойове чергування, - визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів здійснюється з використанням коефіцієнтів, передбачених додатком 1 до цього Порядку для авіаційних частин.
9. За результатами атестації робочих місць, проведеної відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, на підставі визначених відповідно до Державних санітарних норм та правил "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 квітня 2014 року № 248, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06 травня 2014 року за № 472/25249, класів та ступенів шкідливості умов праці працівники Збройних Сил України, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, забезпечуються безоплатним лікувально-профілактичним харчуванням, а працівники Збройних Сил України, зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, - молоком або рівноцінними харчовими продуктами.
Молоко видається з розрахунку 0,5 літра на одного працівника за зміну незалежно від її тривалості у дні фактичної зайнятості працівника на роботах зі шкідливими умовами праці.
Видача та споживання молока повинні здійснюватися в буфетах, їдальнях або в спеціально обладнаних приміщеннях, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.
Не допускається заміна молока грошовою компенсацією, іншими товарами і продуктами, крім рівноцінних йому продуктів - кефір, кисломолочні продукти тощо.
Не допускається відпуск молока додому, видача за одну або декілька змін наперед, так само як і за попередні зміни.
Працівникам, які отримують безкоштовно лікувально-профілактичне харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці, молоко не видається.
Місце, умови видачі молока, заміна молока рівноцінними продуктами та інші питання, пов'язані з видачею молока, визначаються командиром військової частини.
Списання продуктів, використаних на лікувально-профілактичне харчування, у тому числі молока, здійснюється за фактичними видатками, понад граничний обсяг коштів, передбачений для замовлення харчових продуктів для військовослужбовців та інших категорій осіб.
10. За потреби годування штатних тварин та, зокрема службових собак, для визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів застосовуються коефіцієнти, зазначені в додатку 2 до цього Порядку, та організовується харчування згідно з Нормами годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, структурних підрозділів Державної спеціальної служби транспорту, органів і підрозділів Національної поліції, цивільного захисту та установ кримінально-виконавчої служби, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2001 року № 1348.
11. Застосування додаткових коефіцієнтів, наведених у додатку 1 до цього Порядку, та відсотків до вартості одного комплекту продуктів здійснюється згідно з наказом командира військової частини.
IV. Забезпечення харчовими продуктами
1. Забезпечення харчовими продуктами військових частин здійснюється за Каталогом у межах бюджетних призначень.
Заявка формується з урахуванням:
граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів на відповідний період;
визначеної кількості ккал на одного військовослужбовця;
вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців.
Під час формування заявки дозволяється здійснювати заміну продуктів у межах Каталогу за алгоритмом: продукт = ціна = продукт.
Наприклад. Ціна харчових продуктів за Каталогом:
форель охолоджена, 1 кг - 320 грн;
куряче філе охолоджене, 1 кг - 95 грн;
огірки свіжі сезонні, 1 кг - 10 грн;
форель, 1,75 кг = 560 грн;
куряче філе, 5,2 кг + огірки свіжі, 6,6 кг = 560 грн (494 + 66 = 560);
форель, 1,75 кг = 560 грн = куряче філе, 5,2 кг + огірки свіжі, 6,6 кг.
У заявках зазначаються асортимент та кількість харчових продуктів у межах Каталогу, місце та час отримання. Окремо зазначається періодичність забезпечення харчовими продуктами з обмеженим строком зберігання. Під час формування заявок враховуються періоди отримання харчових продуктів.
2. Для проведення освіження наявних запасів харчових продуктів, формується план освіження на рік, в якому визначаються граничні строки, кількість харчових продуктів, що підлягають освіженню, та завчасне (поетапне) їх використання. Освіження наявних запасів харчових продуктів здійснюється за заявкою начальника продовольчої служби за рахунок замовлення харчових продуктів за Каталогом.
Харчові продукти, що вилучаються зі зберігання в ході освіження, переоцінюються відповідно до вартості аналогічних продуктів харчування та видаються для приготування їжі. При цьому обсяг коштів, передбачених для замовлення харчових продуктів за Каталогом, не змінюється.
3. У випадках отримання харчових продуктів, що надійшли як гуманітарна (благодійна) допомога, їх приймання та оприбуткування здійснюються відповідно до вимог законодавства. Вони використовуються для харчування особового складу та штатних тварин. При цьому обсяг коштів, передбачених для замовлення харчових продуктів за Каталогом, не зменшується.
4. Облік та передача харчових продуктів здійснюються згідно з Інструкцією з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 17 серпня 2017 року № 440, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 вересня 2017 року за № 1192/31060 (далі - Інструкція з обліку військового майна).
За рішенням служби забезпечення органу військового управління продукти харчування, отримані військовою частиною за Каталогом та (або) вилучені зі зберігання в ході освіження, у зв'язку з неможливістю їх використання за обсягом на харчування, можуть бути передані з військової частини до інших військових частин. При цьому в документах на передачу зазначаються номер і дата договору, за яким отримано продукти харчування (у тому числі для освіження), кількість і вартість комплектів продуктів та найменування, кількість і вартість харчових продуктів, які фактично передані, у тому числі у складі комплектів продуктів.
5. Кількістю комплектів продуктів (для розрахунку) є відношення вартості продуктів до вартості одного комплекту продуктів.
Наприклад. Вартість одного комплекту продуктів - 67,86 грн (визначена за результатами торгів).
Вартість продуктів - 739,61 грн.
Кількість комплектів продуктів - 10,89905 (739,61 ч 67,86 = 10,89905).
V. Видача харчових продуктів
1. Харчові продукти зі складу військової частини в їдальню для приготування їжі зважуються і відпускаються інструктору-кухарю (старшому зміни кухарів, старшому кухарю, інструктору-коку) за накладними, виписаними в трьох примірниках (з розподілом харчових продуктів на приймання їжі) на підставі розкладки продуктів та даних обліку осіб, які харчуються.
2. На продовольчому складі військової частини після видачі харчових продуктів залишаються перший та другий примірники накладної. Видача харчових продуктів на підставі другого примірника накладної відображається в книгах обліку військового майна (склад, підрозділ) продовольчого складу військової частини. За наявності технічної можливості облік ведеться в електронній формі. У перший робочий день тижня формується звіт з деталізацією за видатковими та прибутковими документами за минулий тиждень, звіти за період формуються у справу.
Третій примірник накладної до кінця доби зберігається в їдальні для контролю у процесі роботи.
Наступного дня перший та третій примірники накладної з відмітками про кількість фактично виданих харчових продуктів та підписами осіб про видачу та отримання харчових продуктів повертаються до діловодства продовольчої служби військової частини.
Харчові продукти, які потребують тривалої теплової обробки, видаються з урахуванням часу, необхідного для їх розморожування або виробництва напівфабрикатів, за наявності технологічного обладнання, яке забезпечить його зберігання.
3. Невикористані продукти харчування без порушення пакування повертаються на склад військової частини на підставі сформованої накладної та оприбутковуються.
Зекономлені харчові продукти обліковуються в їдальні військової частини шляхом ведення контрольного листа економії харчових продуктів (додаток 5 до цього Порядку) (далі - Лист економії).
Лист економії здається до продовольчої служби. Інформація про залишки невикористаних харчових продуктів враховується під час формування накладної на видачу харчових продуктів в їдальню та (або) формування накладної на повернення харчових продуктів без порушення пакування на склад, про що робиться відмітка в Листі економії.
Харчові продукти без порушення пакування, які повернені на склад військової частини, оприбутковуються в установленому порядку. Сума вартості повернених харчових продуктів зараховується як економія, яку дозволяється використовувати для покращення харчування військовослужбовців.
При формуванні накладної на видачу харчових продуктів в їдальню дозволяється здійснювати зміни в сторону зменшення з урахуванням зекономлених харчових продуктів та інформації щодо кількості особового складу, який буде відсутній на прийманнях їжі, водночас вивільнені кошти (економію) дозволяється використовувати для покращення харчування особового складу шляхом замовлення продуктів, для розширення асортименту страв та організації харчування.
Інформація щодо кількості особового складу, який буде відсутній на прийманнях їжі (з будь-якої причини), подається командирами підрозділів у продовольчу службу через чергового по частині.
VI. Організація харчування у стаціонарних та польових умовах
1. Харчування особового складу за Каталогом у військових частинах організовується через їдальні (камбузи).
2. У кожній їдальні (камбузі) передбачено наявність необхідних приміщень, устаткування для забезпечення оптимальних умов приготування та приймання їжі. Їдальні для організації харчування особового складу за Каталогом забезпечуються майном та обладнанням, необхідними для проведення безперервного процесу харчування особового складу відповідно до Норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами в системі Міністерства оборони України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 29 липня 2016 року № 390, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 вересня 2016 року за № 1259/29389.
3. За кожною одиницею обладнання закріплюється особа, яка зобов'язана виконувати правила експлуатації, обслуговування і техніки безпеки під час роботи з ним, стежити за необхідністю проведення своєчасного поточного ремонту і виконувати санітарно-гігієнічні вимоги щодо його утримання.
4. Правильна організація харчування за Каталогом досягається шляхом виконання таких вимог:
здійснення контролю за безпечністю і якістю харчових продуктів, які надходять для забезпечення особового складу;
раціональне використання харчових продуктів;
дотримання режиму харчування з урахуванням характеру і особливостей службової діяльності особового складу Збройних Сил України;
приготування якісної та різноманітної їжі за технологічною документацією;
обов'язкове виконання кулінарних правил під час обробки харчових продуктів і приготування їжі;
правильне зберігання виготовлених напівфабрикатів;
правильна експлуатація та вчасне обслуговування обладнання;
впровадження прогресивних (сучасних) технологій, метою яких є створення максимальних зручностей у роботі персоналу та оптимізації процесів.
5. Для особового складу військових частин, залежно від характеру навчально-бойової діяльності, встановлюється три- або чотириразове харчування. Час приймання їжі визначається в розпорядку дня, що затверджується командиром військової частини.
6. У разі організації триразового харчування гаряча їжа готується і видається тричі на добу - на сніданок, обід і вечерю. Також додатково готується друга вечеря для військовослужбовців у дні призначення їх для несення варти.
Сума для витрат у разі триразового харчування на добу розподіляється у відсотках таким чином: сніданок - 35 %, обід - 45 %, вечеря - 20 %.
7. Чотириразовим харчуванням на добу забезпечується льотний склад. Проміжки між прийманнями їжі в усіх випадках не повинні перевищувати 4 - 5 годин. У дні польотів льотний склад забезпечується харчуванням за 1,5 - 2 години до початку польотів.
Сума для витрат при чотириразовому харчуванні на добу розподіляється у відсотках, наведених у додатку 3 до цього Порядку.
Другий сніданок (друга вечеря) видається в перерві між польотами або після їх закінчення. У дні, коли польоти не здійснюються, льотний склад забезпечується триразовим харчуванням на добу згідно з пунктом 6 цього розділу.
8. Чотириразовим харчуванням на добу забезпечуються військовослужбовці надводних кораблів, суден забезпечення, підводних човнів, берегових частин Військово-Морських Сил Збройних Сил України та управлінь об'єднань (з'єднань). При цьому сума для витрат на добу розподіляється у відсотках таким чином: сніданок - 25 %, обід - 40 %, вечеря - 25 %, друга вечеря - 10 %.
9. Ліцеїсти забезпечуються чотириразовим харчуванням на добу.
При цьому сума для витрат на добу розподіляється у відсотках таким чином: сніданок - 25 %, другий сніданок - 10 %, обід - 45 %, вечеря - 20 %.
10. Залежно від умов бойової підготовки і розпорядку дня військової частини командиром може бути змінено кількість приймань їжі до трьох разів на добу згідно з пунктом 6 цього розділу.
11. Їжа в їдальнях військових частин готується відповідно до затвердженої розкладки продуктів.
Розкладка продуктів складається з урахуванням базового меню, наведеного в додатку 4 до цього Порядку (не застосовується під час організації лікувального харчування та годування штатних тварин), наявного асортименту та кількості продуктів харчування, необхідності освіження запасів харчових продуктів та строків їх придатності, граничного обсягу коштів з розрахунку на одну особу та зекономленого обсягу коштів. Під час складання розкладки продуктів також ураховуються особливості і характер бойової підготовки, пора року, установлений режим харчування та побажання особового складу військової частини.
Під час формування розкладки продуктів дозволяється розбіжність між запланованим та фактичним використанням граничних обсягів коштів, але при цьому загальний залишок коштів на кінець тижня не повинен містити від'ємних значень.
12. Розкладка продуктів складається начальником продовольчої служби (помічником командира корабля) разом з начальником медичної служби військової частини, начальником їдальні та інструктором-кухарем (коком) (старшим кухарем (коком)). Розкладка продуктів у закладах охорони здоров'я складається лікарем-дієтологом (медичною сестрою з дієтичного харчування) за участю начальника продовольчої служби (помічника командира корабля) та інструктора-кухаря (старшого кухаря (кока), інструктора-кока). Розкладка продуктів підписується заступником командира військової частини з тилу (помічником командира корабля), начальником продовольчої служби, начальником медичної служби військової частини і затверджується командиром військової частини (командиром корабля). Розкладка продуктів, складається на тиждень окремо для кожної категорії у трьох примірниках та формує добове меню особового складу військової частини.
Мінімальна кількість кілокалорій для харчування військовослужбовця на добу складає не менше ніж 3500 кілокалорій (не розповсюджується на медичні заклади та під час годування службових собак).
13. Перший примірник розкладки продуктів залишається в діловодстві продовольчої служби військової частини і є підставою для виписування накладної на видавання продуктів з продовольчого складу в їдальню (на камбуз), інші два примірники видаються в їдальню. Другий примірник розміщується в гарячому цеху для організації приготування їжі. Третій примірник знаходиться разом із книгою обліку контролю за якістю приготування їжі.
14. Розкладка продуктів для харчування другою вечерею військовослужбовців у дні призначення їх для несення варти складається окремо в трьох примірниках. Перший примірник залишається в діловодстві продовольчої служби військової частини і є підставою для виписування накладної на видавання продуктів з продовольчого складу в їдальню (на камбуз), другий примірник видається в їдальню і знаходиться в інструктора-кухаря (старшого кухаря (кока), інструктора-кока) для керівництва під час приготування їжі, третій примірник розміщується в місці приймання їжі вартового приміщення для ознайомлення з ним осіб, які харчуються під час несення вартової служби.
15. Вносити зміни в затверджену розкладку продуктів, у тому числі в електронній системі (за її наявності), без дозволу командира військової частини забороняється. Після кожного внесення змін командир військової частини зобов'язаний підтвердити свій дозвіл підписом у розкладці продуктів.
16. За наявності технічної можливості здійснюється видача їжі з використанням ліній самообслуговування. При цьому кожен військовослужбовець за власними побажаннями отримує обов'язкові страви, визначені базовим меню згідно з додатком 4 до цього Порядку.
17. Підготовка обіднього залу до приймання їжі проводиться персоналом їдальні. Температура готової їжі до початку її приймання особовим складом військової частини повинна бути: для перших страв - не нижче 75° C, для других страв - не нижче 65° C, чаю - 80° C, третіх страв (компоту, соків) - не вище 14° C. Упродовж приймання їжі дозволяється проводити додаткове приготування страв залежно від потреби, при цьому кількість готової їжі повинна забезпечити безперервний процес її видачі.
18. Під час приготування їжі здійснюється контроль за:
відповідністю розрахункових, фактичних виходів готової їжі або окремих порцій з розрахунку від закладеної кількості харчових продуктів;
триразовою (чотириразовою) видачею харчових продуктів зі складу до їдальні;
відповідністю фактичної наявності продуктів харчування у їдальні з даними накладної;
недопущенням перевищення понад встановлені норми фактичних відходів під час обробки продуктів;
знання і виконання обов'язків персоналом їдальні військової частини.
19. Працівники, які постійно працюють на об'єктах продовольчої служби і мають контакт з харчовими продуктами в процесі їх виробництва, транспортування, зберігання, реалізації (начальники їдалень та складів, кухарі, коки, хліборізи, комірники, постійні кухонні працівники, працівники хлібозаводів та складів, спеціалісти з ремонту холодильного та технологічного устаткування, експедитори, водії спеціальних автомобілів, призначених для підвезення продуктів і хліба, у тому числі працівники, які здійснюють санітарну обробку і ремонт інвентарю та обладнання), забезпечуються відповідним спецодягом за встановленими нормами і допускаються до роботи за умови своєчасного та повного проходження обов'язкових медичних оглядів у строки, встановлені законодавством.
VII. Особливості ведення обліку та звітності
1. Облік харчових продуктів, комплектів продуктів, тари, руху осіб, що харчуються, ведеться в електронній формі згідно з вимогами Інструкції з обліку військового майна. У разі відсутності технічної можливості ведення електронного обліку у військовій частині зазначений облік здійснюється в паперовій формі.
2. Стройова частина штабу військової частини щоденно у визначений командиром військової частини час надає до продовольчої служби відомість про кількість осіб, що харчуються, та витяги з наказів командира військової частини (по стройовій частині) про рух осіб, які знімаються або зараховуються на продовольче забезпечення.
У наказах командира військової частини (по стройовій частині) відображається інформація окремо за підрозділи (пункти харчування) та приймання їжі про кількість осіб, які забезпечуються гарячою їжею, наборами продуктів, отримують грошову компенсацію.
У разі збільшення або зменшення кількості осіб, що харчуються, стройовою частиною штабу військової частини не менше ніж за 4 години до початку приймання їжі надається додаткова відомість та витяги з наказів командира військової частини.
3. Зведені відомості про рух особового складу військової частини узагальнюються за попередню добу та друкується витяг із книги обліку руху осіб, що харчуються, формуються у справу та зберігаються в установленому законодавством порядку в продовольчій службі.
4. За тиждень організації харчування за Каталогом формуються такі документи:
первинні документи;
звіт про використання харчових продуктів за минулий тиждень;
відомість залишків харчових продуктів на продовольчому складі військової частини;
заявка на отримання харчових продуктів;
розкладка продуктів, у тому числі із внесеними змінами;
відомість про кількість осіб, що харчуються;
видаткові накладні.
Зазначені документи формуються в справу та зберігаються в установленому законодавством порядку в продовольчій службі.
5. Оприбуткування комплектів продуктів у військовій частині здійснюється на підставі належним чином оформлених первинних документів.
6. Списання комплектів продуктів з бухгалтерського обліку військової частини здійснюється за актами списання запасів, форму яких затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13 грудня 2022 року № 431 "Про затвердження типових форм з обліку та списання запасів суб'єктами державного сектору та порядку їх складання", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 грудня 2022 року за № 1692/39028.
7. У подальшому затверджені командиром військової частини акти списання комплектів продуктів, які закуповувалися Міністерством оборони України, службою державного замовника, надаються до Командування Сил логістики Збройних Сил України для відображення в бухгалтерському обліку.
8. У визначені строки військова частина надає до об'єднаних центрів забезпечення, до яких вона прикріплена на продовольче забезпечення за територіальним принципом, встановлену звітність згідно з табелем термінових донесень.
VIII. Порядок харчування за плату
1. Військовослужбовці Збройних Сил України (офіцери, військовослужбовці військової служби за контрактом), працівники Збройних Сил України, які не мають права на харчування за рахунок держави, та державні службовці можуть забезпечуватися харчуванням через їдальні військової торгівлі за плату. У разі їх відсутності - в їдальні військової частини за плату відповідно до вимог законодавства.
2. Підставою для зарахування на забезпечення харчуванням у даних випадках є наказ командира військової частини, який видається згідно з рапортом (заявкою) осіб, зазначених у пункті 1 цього розділу.
3. Відповідно до наказу командира військової частини особи, зазначені в пункті 1 цього розділу, сплачують кошти за харчування за встановленими розрахунковими цінами, які визначаються продовольчою службою згідно розкладки продуктів та фактичної вартості харчування.
4. Забезпечення харчуванням осіб, зазначених у пункті 1 цього розділу, за плату організовується за єдиною розкладкою продуктів разом з іншим особовим складом в їдальні військової частини.
5. У разі організації харчування за плату за окремими прийманнями їжі вартість харчування визначається за фактичними витратами.
6. Звітність та контроль за рухом харчових продуктів, які використовуються для харчування за плату здійснюється шляхом відображення у звітах про продовольство поточного забезпечення, які подаються у порядку і строки, визначені табелем термінових донесень.
7. Отримані кошти обліковуються за видом надходжень відповідно до Положення про облік та використання коштів спеціального фонду державного бюджету в Міністерстві оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 03 серпня 2016 року № 400, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2016 року за № 1191/29321 (далі - наказ Міноборони № 400).
8. Кошти від надходження за харчування осіб, зазначених у пункті 1 цього розділу, за плату не пізніше 25 числа кожного місяця (у грудні - до 20 числа) у встановленому законодавством порядку перераховуються на спеціальний реєстраційний рахунок військової частини за видом згідно з підпунктом 1.2.8 пункту 1.2 глави 1 Переліку власних надходжень бюджетних установ Міністерства оборони України за групами та видами надходжень (додаток до Положення про облік та використання коштів спеціального фонду державного бюджету в Міністерстві оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 03 серпня 2016 року № 400, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2016 року за № 1191/29321).
Отримані кошти в подальшому використовуються військовою частиною в установленому законодавством порядку.
9. Операції з руху коштів відображаються в бухгалтерському обліку військової частини.
10. Особливості організації харчування за плату для військовослужбовців та інших осіб розвідувального органу Міністерства оборони України, які не мають права на харчування за рахунок держави, визначаються цим органом з урахуванням положень цього Порядку.
11. Здійснені фінансові операції відображаються військовою частиною в квартальній звітності (зведеннях показників спеціального фонду кошторису військової частини) та надаються до забезпечувального фінансового органу у встановлені законодавством строки.
Облік операцій з оприбуткування, видачі та списання харчових продуктів здійснюється з урахуванням осіб, що харчуються за плату.
 

Начальник Центрального
управління розвитку та
супроводження матеріального
забезпечення Збройних Сил України
полковник

Володимир НАУМЧИК
 
Додаток 1
до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
(пункт 3 розділу II)
Коефіцієнти,
що застосовуються до відповідних категорій військових частин для визначення граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів
Вид застосування Категорії військових частин
навчальні заклади/
ліцеї
загально-
військова, Державна спеціальна служба транспорту
морська спец. призначення, ДШВ, розвідувальний орган Міністерства оборони України авіаційна медичні заклади
військово-
службовці постійного складу
хворі, травмовані, поранені тощо
Під час повсякденної діяльності 1,0/1,1 1,0 1,05 1,1 1,1 1,0 1,2
Під час навчань, тренувань з бойової підготовки в польових умовах, польових виходів 1,05/1,1 1,1 1,15 1,15/1,20* 1,15 1,1
Під час застосування за призначенням 1,2/- 1,20 1,15 1,20 1,20/1,40** 1,2
Примітка.
____________
* Під час проведення спеціальних курсів для підрозділів Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.
** Для льотного та льотно-підйомного складу.
Приклад. Військова частина Військово-Морських Сил Збройних Сил України (полк, бригада, дивізіон, військово-морська база, корабель тощо) відноситься до категорії військової частини "морська", а військові навчальні заклади Військово-Морських Сил Збройних Сил України - до категорії "навчальні заклади/ліцеї".
У разі прибуття військовослужбовців та інших категорій осіб, які забезпечувались у військовій частині за категорією "загальновійськова", до військової частини Військово-Морських Сил Збройних Сил України вони забезпечуються харчуванням за категорією "морська".
 
Додаток 2
до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
(пункт 10 розділу III)
Коефіцієнти
для визначення граничних обсягів коштів для годування службових собак
Службові собаки за видами
племінні розшукові, патрульно-розшукові, сторожові, спеціальні вартові, резервні цуценята до 4-місячного віку
0,85 0,95 0,85 0,90
 
Додаток 3
до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
(пункт 7 розділу VI)
Сума для витрат
при чотириразовому харчуванні на добу розподіляється у відсотках
Приймання їжі Під час польотів з 3 до 5 години, % Під час польотів з 8 до 9 та з 14 до 16 години, % Під час нічних польотів, %
1-й сніданок 15 20 25
2-й сніданок 20 15 -
обід 40 40 35
1-а вечеря 25 25 25
2-а вечеря - - 15
 
Додаток 4
до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
(пункт 11 розділу VI)
Базове меню
Приймання їжі Обов'язкові страви-1 Додаткові страви-2
Сніданок Напій Молочні,
кисломолочні продукти,
м'ясна нарізка,
сирна нарізка,
овочева нарізка,
фрукти,
фруктові салати,
ягоди,
горіхи,
солодощі,
десерти,
газовані напої,
соки,
випічка власного виробництва тощо
Гарнір, м'ясна та (або) рибна страви-3
Холодні закуски
Хліб, масло
Другий сніданок Напій
Хліб, масло
Гарнір, м'ясна та (або) рибна страви-3
Обід Напій
Гарнір, м'ясна та (або) рибна страви-3
Перша страва-4
Холодні закуски
Хліб
Вечеря Напій
Гарнір, м'ясна та (або) рибна страви-3
Холодні закуски
Хліб, масло
Друга вечеря Напій
Хліб
Гарнір, м'ясна та (або) рибна страви-3
Примітки:
1. За рішенням командира військової частини, враховуючи умови приготування, технічну можливість, забезпечення технологічним (холодильним) обладнанням, умови зберігання харчових продуктів, рекомендовано планувати не менше двох обов'язкових перших страв, гарнірів, м'ясних та рибних страв, з урахуванням побажань особового складу військової частини.
2. Рекомендовано планувати до обов'язкових страв додаткові залежно від наявності (залишку) коштів.
3. Замість гарніру з м'ясною та (або) рибною стравами дозволяється планувати молочні страви.
4. У польових умовах залежно від характеру навчально-бойових завдань, за рішенням командира військової частини, дозволяється замість приготування першої страви готувати посилену м'ясну та (або) рибну страви з гарніром.
 
Додаток 5
до Порядку застосування Каталогу продуктів харчування
(пункт 3 розділу V)
Контрольний лист економії харчових продуктів
у їдальні № ______
військова частина _______ їдальня _____
станом на "___" ____________ 20__ року
Код продукту Найменування продукту Одиниця виміру Залишок харчових продуктів на початок доби Не використано (зекономлено) продукти за поточну добу, у тому числі: Повернуто на склад протягом доби Використано для харчування особового складу протягом доби Залишок невикористаних (зекономлених) продуктів на кінець дня
усього на сніданок на обід на вечерю номер та дата документа кількість
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1001                      
1002                      
1003                      
1004                      
...                      
Підпис відповідальної посадової особи
  _______________________________
(в/зв підпис Власне ім'я, ПРІЗВИЩЕ)
 
Правильність записів та наявність залишків харчових продуктів перевірено:
Начальник продовольчої служби
  _____________________________________
(в/зв підпис Власне ім'я, ПРІЗВИЩЕ)
 
Діловод продовольчої служби
  ___________________________________
(в/зв підпис Власне ім'я, ПРІЗВИЩЕ)
 
Примітки.
1. Контрольний лист ведеться в місці приготування їжі (їдальня, місце приготування, розташоване окремо від військової частини).
2. Графа 4 "Залишок харчових продуктів на початку доби" заповнюється з контрольного листа за попередній день.
3. Графа 12 "Залишок невикористаних (зекономлених) продуктів на кінець дня" заповнюється після вечері.
____________