• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил фітосанітарного контролю на державному кордоні України

Міністерство сільського господарства і продовольства України , Головна державна інспекція з карантину рослин України  | Наказ, Форма типового документа, Правила від 25.09.1996 № 72 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство сільського господарства і продовольства України , Головна державна інспекція з карантину рослин України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 25.09.1996
  • Номер: 72
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство сільського господарства і продовольства України , Головна державна інспекція з карантину рослин України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 25.09.1996
  • Номер: 72
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Головна державна інспекція з карантину рослин
Н А К А З
N 72 від 25.09.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 грудня 1996 р.
за N 754/1779
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики N 414 від 23.08.2005 )
Про затвердження Правил фітосанітарного контролю на державному кордоні України
На виконання Закону України "Про карантин рослин"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила фітосанітарного контролю на державному кордоні України (додаються).
2. Заступникам Головного державного інспектора України, головним державним інспекторам Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва прийняти Правила до керівництва та виконання.
3. У зв'язку з прийняттям чинних Правил:
а) скасовуються тимчасові Правила фітосанітарного контролю підкарантинних і підконтрольних матеріалів на державному кордоні України, що затверджені наказом Укрголовдержкарантина N 69 від 01.11.1995 року.
б) Правила по внешнему карантину СССР, затверджені наказом Державної інспекції з карантину рослин СРСР від 07.04.1989 року N 5, не застосовуються на території України.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Начальник Головної державної інспекції
з карантину рослин України

О.М.Мовчан
Затверджено
наказом Головної державної
інспекції з карантину рослин
Мінсільгосппроду України від
25 вересня 1996 р. N 72
Правила фітосанітарного контролю на державному кордоні України
1. Загальні положення
Ці Правила визначають загальні правові, організаційні та фінансово-економічні основи фітосанітарного контролю на державному кордоні України, спрямовані на охорону території України від проникнення з-за кордону карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів (карантинні об'єкти), що можуть завдати значних збитків народному господарству України.
Фахівці фітосанітарної служби України керуються:
- Законом України "Про карантин рослин", прийнятим Верховною Радою 30.06.1993 року.
- Статутом Державної служби з карантину рослин затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1993 року N 892.
- Постановою Кабінету Міністрів від 24.11.93 р. N 953 "Про розцінки на інспектування підкарантинних матеріалів, платних послуг підприємствам, організаціям та громадянам".
- Документами, що розробляє для країн Європейської Співдружності, Європейська та Середземноморська Організація Карантину і Захисту Рослин, членом якої Україна є з 1 березня 1994 року.
Визначення термінів
У цих Правилах нижченаведені терміни вживаються у такому значенні:
Фітосанітарний контроль на державному кордоні (зовнішній карантин рослин) - система заходів, спрямована на охорону території України від проникнення з-за кордону карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів (карантинні об'єкти), що можуть завдавати значні збитки народному господарству України. Фітосанітарний контроль поширюється на всі підкарантинні матеріали та об'єкти, транспортні засоби, що надходять в Україну.
Підконтрольні об'єкти - об'єкти, які входять до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів і контролюються спеціалістами державної служби з карантину рослин.
Підконтрольні матеріали - матеріали, які входять до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів і підлягають карантинному догляду без супроводжування фітосанітарними документами.
Підкарантинні матеріали - об'єкти і матеріали, які входять до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів, підлягають фітосанітарному контролю на державному кордоні та супроводжуються фітосанітарними документами.
Прикордонний пункт з карантину рослин - це пункт з карантину рослин, що розміщений при морських, річкових портах (на пристанях), на залізничних станціях і в аеропортах (на аеродромах), на підприємствах поштового зв'язку, автомобільних дорогах (автовокзалах, автостанціях), пунктах пропуску на державному кордоні України.
1.1. Підконтрольні об'єкти, це:
1.1.2. Транспортні засоби (вітчизняні та закордонні), які прибувають в Україну з інших країн.
1.1.3. Сільськогосподарські та лісові угіддя, які межують з державним кордоном України і прикордонним пунктом ввезення (3-кілометрова зона).
1.1.4. Приміщення, де складуються імпортні підконтрольні і підкарантинні матеріали.
1.2. Підконтрольні матеріали, це:
1.2.1. Тара, контейнери, промислові товари, вироби з шкіри, вовни, деревини, гофрокартону, пакувальний матеріал, вироби з рослинних матеріалів, які можуть бути носіями карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів, продукти рослинного походження, які пройшли технічну переробку (в оригінальній упаковці), а також цукор, багаж, поштові відправлення.
1.2.2. Сільськогосподарські знаряддя.
1.3. Підкарантинні матеріали, це:
1.3.1. Насіння і садивний матеріал сільськогосподарських, лісових, декоративних квіткових і дикорослих культур.
1.3.2. Рослини та їх частки (живці, цибулиння, бульби, кореневища, щепи і т.п.).
1.3.3. Свіжі овочі, фрукти, картопля, плоди і бахчеві.
1.3.4. Продовольче, фуражне, технічне зерно, солод, шрот, комбікорми, макуха.
1.3.5. Копра, тапіока, тютюн.
1.3.6. Волокно бавовни, льону та інших прядильно-волокнистих культур, вовни немитої і нечесаної, шкірсировини, що не пройшла хімічну обробку.
1.3.7. Лікарська рослинна сировина.
1.3.8. Рис, крупи, горіхи, арахіс, борошно та вироби з нього.
1.3.9. Кава-зерно, какао-боби, кондитерські вироби, чай, прянощі, спеції, лавровий лист, які можуть бути носіями шкідників, хвороб рослин і бур'янів.
1.3.10. Сушені овочі, фрукти, гриби.
1.3.11. Культури живих грибів, бактерій, вірусів, нематод, кліщів, які є збудниками і носіями хвороб рослин, а також комах, що завдають шкоди живим рослинам і продукції рослинного походження.
1.3.12. Колекції комах, збудників хвороб рослин, гербарії і колекції насіння.
1.3.13. Рослинні вкладення у поштові відправлення, багаж пасажирів.
1.3.14. Деревина та хімічно необроблені вироби з неї, пиломатеріали.
1.3.15. Тара і контейнери, що надходять із країн розповсюдження роду Трогодерма (Trogoderma).
1.3.16. Моноліти і зразки грунтів.
1.3.17. Фураж (сіно, комбікорм, підстилка та ін.), що використовується при ввезенні худоби з-за кордону.
1.3.18. Зріз живих квітів.
1.4. Заборонено ввезення в Україну з інших країн:
1.4.1. Вантажних засобів, насіння рослин, рослинної продукції, промислових товарів, тари, пакувального матеріалу та інших підконтрольних і підкарантинних матеріалів, які заражені карантинними об'єктами (згідно з національним Переліком карантинних шкідників, хвороб рослин і бур'янів, що затверджується Міністерством сільського господарства і продовольства України).
1.4.2. Збудників хвороб рослин, культур живих грибів, бактерій, вірусів, комах, кліщів, нематод, які ушкоджують рослини, за винятком зразків для наукових дослідів.
1.4.3. Грунту, живих рослин з корінням та підземних часток рослин з грунтом.
1.4.4. Насіннєвого матеріалу сільськогосподарських культур, картоплі, садивного матеріалу і щеп плодових, лісових і декоративних культур з країн, де розповсюджені шкідники, хвороби рослин і бур'яни, що є карантинними для України, з метою використання для виробничих посівів і посадок.
1.4.5. Насіння і садивного матеріалу всіх рослин, картоплі в ручній поклажі та багажі пасажирів, членів команд пароплавів, екіпажів літаків, гелікоптерів та інших видів транспортних засобів.
1.4.6. Приватним особам насіння і садивного матеріалу всіх рослин, картоплі.
1.4.7. Зрізу квітів з країн розповсюдження західного квіткового трипсу (Frankliniella occidentalis), пальмового трипсу (Trips palmi), шерстистої білокрилки (Aleurothrixus floccosus), чорної цитрусової білокрилки (Aleurocanthus woglum), цитрусової білокрилки (Dialeuroides citri), південно-американської мінуючої мухи (Liriomyza huidobrensis), американського конюшинного мінера (Liriomyza trifolii), південно-африканської гвоздичної листовійки (Epichoristodes acerbella).
1.5. Дозволено ввезення в Україну з інших країн:
1.5.1. Зразків насіння і садивного матеріалу для науково-дослідних і селекційних робіт з обов'язковою експертизою в карантинній лабораторії і за умови розміщення на перевірку в інтродукційно-карантинний розсадник або оранжерею незалежно від карантинного стану території країни-експортера.
1.5.2. Насіння сільськогосподарських культур, яке є вільним від карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів, для сортовипробування і виробничих посівів, з попереднім погодженням з Укрголовдержкарантином місць вирощування.
1.5.3. Товарних партій зерна та зернопродуктів, свіжих фруктів, овочів і плодів, що є вільними від карантинних об'єктів, з метою використання для продовольчих потреб або на переробку.
1.5.4. Поштові відправлення, що містять деякі види підкарантинної продукції рослинного походження (крупи, борошно, сушені овочі, фрукти, мелену каву, какао, чай, прянощі, спеції, горіхи, цукор, кондитерські вироби, свіжі овочі і фрукти у кількості до 5 кг і є вільними від карантинних об'єктів, а також насіння овочевих і квіткових культур в оригінальній упаковці (крім бобових, соняшникових і мальвових)).
1.6. Підкарантинні матеріали дозволяється ввозити в Україну при наявності:
1.6.1. Карантинного дозволу на імпорт (транзит), який дає Головна державна інспекція з карантину рослин Мінсільгосппроду України (додаток N 1).
1.6.2. Фітосанітарного сертифіката, який видається державними органами з карантину і захисту рослин країни-експортера. Фітосанітарний сертифікат повинен бути при транспортних документах, що супроводжують підкарантинний вантаж. Ввезення підкарантинних матеріалів із країн, що не мають державних органів з карантину і захисту рослин, дозволяється без фітосанітарного сертифіката з попереднім оформленням карантинного дозволу на імпорт Укрголовдержкарантину.
1.6.3. В окремих випадках, за узгодженням з Укрголовдержкарантином, дозволено ввезення без карантинного дозволу, але з умовою проведення фітосанітарного контролю у пункті перетинання державного кордону і при наявності фітосанітарного сертифіката країни-експортера:
1.6.3.1. Зразків насіння і садивного матеріалу рослин, які надходять як науковий обмін для Національного центру генетичних ресурсів рослин.
1.6.3.2. Товарних зразків сільськогосподарської продукції і сировини, яка надходить для зовнішньоторговельних установ України (розмір зразків не повинен перевищувати 5 кг).
1.7. Без узгодження з Укрголовдержкарантином і без карантинного дозволу на імпорт, але з проведенням фітосанітарного контролю у пункті перетинання державного кордону дозволяється ввезення в Україну:
1.7.1. Переробленої рисової соломки, ворсувальних шишок, хни, басми, художньо-декоративних та технічних виробів з деревини (ДВП, ДСП, паркетної фрези, заготовок для ящикової тари), мішкотари і контейнерів з країн, вільних від розповсюдження роду Трогодерма.
1.7.2. Свіжих овочів та фруктів (крім картоплі):
1.7.2.1. Приватним особам з прикордонних областей - до 100 кг по кожному найменуванню.
1.7.2.2. Іншим приватним особам - до 10 кг по кожному найменуванню.
1.7.3. Макухи, борошна та виробів з нього до 1000 одиниць, кави меленої у вакуумній упаковці, кави розчинної, чаю в оригінальній упаковці, какао-порошку, тютюнових виробів, кондитерських виробів.
1.7.4. Продукції рослинного походження, вільної від карантинних об'єктів, що передбачена для харчування команд суден, екіпажів літаків і персоналу інших видів транспорту, у кількості згідно з митними нормами.
1.7.5. Зрізу живих квітів у обмеженій кількості для приватних осіб з країн, вільних від західного квіткового трипсу (Frankliniella occidentalis), пальмового трипсу (Trips palmi), шерстистої білокрилки (Aleurothrixus floccosus), чорної цитрусової білокрилки (Aleurocanthus woglum), цитрусової білокрилки (Dialeuroides citri), південно-американської мінуючої мухи (Liriomyza huidobrensis), американського конюшинного мінера (Liriomyza trifolii), південно-африканської гвоздичної листовійки (Epichoristodes acerbella) (крім хризантем).
1.8. Підкарантинні матеріали, які надходять для міжнародних виставок, підлягають фітосанітарному контролю і експертизі за місцем проведення виставок. Після закінчення виставок такі експонати підлягають поверненню в країну, з якої вони були завезені, передачі в інтродукційно-карантинний розсадник або знищенню. При виявленні підкарантинної продукції, яка заборонена до ввезення або заражена карантинними об'єктами, вона підлягає поверненню, знезараженню або знищенню. У випадках проведення виставок-продажів, кожен окремий випадок погоджується з Укрголовдержкарантином.
1.9. Установи, які здійснюють імпорт, при укладанні торгових угод та контрактів на ввезення підкарантинних матеріалів повинні передбачати фітосанітарні вимоги, що встановлює Укрголовдержкарантин, а також забезпечувати суворе дотримання експортерами чинних умов.
1.10. Підкарантинні та підконтрольні матеріали, що ввозяться в Україну, а також транзитні вантажні засоби і тара у пунктах перетинання державного кордону України (морські, річкові порти, аеропорти, залізниці, автостанції, головпоштампти) підлягають фітосанітарному контролю державними інспекторами з карантину рослин. У пунктах призначення підкарантинні і підконтрольні матеріали підлягають вторинному карантинному догляду, а митне оформлення - при наявності погодження державного інспектора фітосанітарної служби.
1.11. Транзитні підкарантинні і підконтрольні матеріали перевозяться по території України тільки в критих ізотермічних і опломбованих транспортних засобах (вагонах, автофургонах, контейнерах, авторефрижераторах, суднах).
1.12. Державному інспектору для здійснення фітосанітарного контролю надається право:
1.12.1. Безперешкодно входити на території морських і річкових портів (пристаней), залізниць і автовокзалів, аеропортів, поштамптів, сховищ, елеваторів, на судна морського і річкового флоту, у вантажні та пасажирські вагони, цивільні літаки, автобуси, вантажні автомобілі, на території підприємств, що займаються реалізацією, переробкою, зберіганням і транспортуванням підкарантинних і підконтрольних матеріалів, а також на режимну територію контрольно-перепускних прикордонних пунктів, де згідно з діючим законодавством встановлено додаткові режимні правила - по узгодженню з начальником контрольно-перепускного пункту прикордонних військ.
1.12.2. Відбирати зразки насіння рослин, підкарантинних і підконтрольних матеріалів для проведення лабораторної експертизи з обов'язковим оформленням відповідних документів (актів і т.п.).
1.12.3. Вимагати від адміністрацій митниць та інших установ:
1.12.3.1. Документи і інформацію про транспортні засоби, що прибувають з-за кордону або відправляються, а також про підконтрольні і підкарантинні матеріали.
1.12.3.2. У разі необхідності надання допомоги у виділенні транспортних засобів, робочої сили, складських та інших приміщень і допоміжних матеріалів для проведення перевірки і знезараження транспортних засобів, підконтрольних і підкарантинних матеріалів.
1.12.4. Затримувати імпортні підкарантинні матеріали, що надходять на державний кордон України без карантинного дозволу на імпорт або без карантинного дозволу на транзит з перевантаженням (крім перелічених у п.8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 8.5), а також ті, що заражені карантинними шкідниками, хворобами рослин і бур'янами.
1.12.5. Витрати, пов'язані з проведенням догляду транспортних засобів, підконтрольних і підкарантинних матеріалів, проведенням карантинної експертизи, оформленням і видачею необхідних карантинних документів, фумігацією, дегазацією, рефрижерацією та іншими методами знезараження або знищення підконтрольних і підкарантинних матеріалів, а також з відкриттям і опломбуванням вантажів, багажу, довезення їх до місць знезараження і назад оплачуються власником згідно з розцінками на інспектування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 24.11.93 р. N 953 "Про розцінки на інспектування підкарантинних матеріалів, платних послуг підприємствам, організаціям та громадянам" або на договірній основі.
1.13. Всі вказівки Державної служби з карантину рослин, у межах її компетенції і наданих прав, обов'язкові до виконання всіма міністерствами, відомствами, підприємствами, установами, фірмами, приватними особами (іноземцями та громадянами України), особами, що користуються дипломатичним імунітетом, організаціями (незалежно від їх відомчого підпорядкування) і комерційними структурами, які займаються ввезенням, реалізацією, зберіганням, переробкою і перевезенням підконтрольних і підкарантинних матеріалів.
1.14. Працівники митниць проводять митне оформлення вантажів лише після проведення фітосанітарного контролю і сприяють його проведенню, повідомляючи про необхідність проведення фітосанітарного догляду підконтрольних і підкарантинних матеріалів державним карантинним інспектором.
2. Порядок ввезення і фітосанітарного контролю транспортних засобів, підконтрольних об'єктів і підкарантинних матеріалів, що прибувають в Україну
2.1. Фітосанітарний контроль транспортних засобів, підконтрольних об'єктів і підкарантинних матеріалів у прикордонно-перепускних пунктах здійснюється одночасно з митним доглядом до проведення розвантажувальних операцій, а також в процесі перевантаження і після його завершення.
2.2. Державний інспектор з карантину рослин входить до складу комісії по прийманню суден, поїздів, літаків, автотранспорту, контейнерів, багажу і поштових відправлень, що надходять в Україну з інших країн.
2.3. Фітосанітарним контролем встановлюється наявність або відсутність карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів у транспорті та в підконтрольних об'єктах і підкарантинних матеріалах.
2.4. При виявленні на поверхні транспортного засобу, контейнера або в підконтрольному і підкарантинному матеріалі карантинних і небезпечних шкідників у живому стані заражений транспорт разом з вантажем підлягає знезараженню. При відсутності карантинних і небезпечних шкідників на поверхні транспортного засобу, державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин проводить відбір зразків від партії підкарантинного матеріалу і аналізує їх.
2.5. Зразки відбираються згідно з діючими методиками по проведенню карантинної експертизи. У разі необхідності зразки від деяких партій можуть бути відібрані додатково. Якщо було встановлено зараження, вантаж і транспортний засіб підлягають знезараженню. При неможливості провести знезараження вантаж повертають експортеру, направляють на технічну переробку або вилучають і знищують. Знищення проводиться після фітосанітарного догляду за межами пункту пропуску через державний кордон України шляхом спалювання в спеціально відведених місцях у пристосованих для цього печах.
2.6. Державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин з метою визначення фітосанітарного стану (крім здійснення фітосанітарного контролю) повинен:
2.6.1. Періодично обстежувати на території прикордонного пункту складські приміщення та місця зберігання імпортних підконтрольних і підкарантинних матеріалів (про що ставить до відома начальників КПП Прикордонних військ України та митниці). Обстеження проводять згідно з методиками.
2.6.2. Здійснювати догляд за посівами та насадженнями, які знаходяться на території прикордонного пункту та у 3-кілометровій зоні (згідно з діючими методиками), про що ставить до відома начальників КПП Прикордонних військ України та митницю.
2.6.3. При виявленні, внаслідок обстежень, шкідників, хвороб рослин і бур'янів подавати їх на підтвердження в зональну карантинну лабораторію, вжити заходів по локалізації та ліквідації виявленого вогнища.
2.7. Пасажири, члени судових команд, екіпажів літаків, поїздних бригад водії автотранспорту, що прибувають в Україну, при заповненні митної декларації повинні подавати підкарантинні матеріали до фітосанітарного контролю.
2.8. Відкриття транспортних засобів, контейнерів і багажу проводиться представниками транспортуючих установ, водіями або особами, що супроводжують вантаж, отримувачами багажу, за запитом інспектора прикордонного пункту з карантину рослин вони також допомагають при проведенні догляду і відбору зразків.
Вантажні роботи з підконтрольними і підкарантинними матеріалами в морських і річкових портах, аеропортах, на залізницях й інших прикордонних пунктах проводяться тільки з дозволу державного інспектора з карантину рослин після проведення фітосанітарного контролю.
2.9. При розвантаженні або перевантаженні підконтрольних і підкарантинних матеріалів проводиться додатковий фітосанітарний контроль для з'ясування їх фітосанітарного стану.
2.10. Державний інспектор з карантину рослин контролює зачистку всіх транспортних засобів, що прибувають в Україну, і у разі необхідності дає рекомендації для проведення знезараження.
2.11. Продовольчі запаси на вітчизняних та закордонних суднах, що заражені карантинними і небезпечними шкідниками, на період перебування судна в порту згідно з вимогами державного інспектора з карантину рослин підлягають знезараженню або знищенню. Якщо це зробити неможливо - запаси опломбовуються до виведення судна на рейд або в нейтральні води.
2.12. Після проведення фітосанітарного контролю державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин повинен повідомити про вантаж, надсилаючи дублікат карантинного сертифіката або карантинне донесення (додаток N 2) у карантинні інспекції областей, куди надходить вантаж.
2.13. Всі підконтрольні та підкарантинні матеріали, що поступають з-за кордону і які пройшли фітосанітарний контроль на прикордонно-перепускному пункті, підлягають вторинному карантинному догляду, а при необхідності - лабораторній експертизі в місці призначення. При виявленні карантинних об'єктів вантажі підлягають очистці або знезараженню, в разі необхідності - знищенню.
2.14. Підкарантинні матеріали, які надходять з країн, де є вогнища карантинних і небезпечних для України шкідників, заражені цими шкідниками, підлягають поверненню країні-експортеру або знищенню, якщо неможливо провести їх знезараження у пункті ввезення.
2.15. Поштові відправлення із вкладенням підкарантинних матеріалів відправляються адресату у супроводі фітосанітарного сертифіката тільки після проведення фітосанітарного контролю і експертизи, які засвідчують, що матеріал є вільним від карантинних об'єктів. Насіння овочевих і квіткових культур в оригінальній упаковці, що пересилаються на адресу приватних осіб, підлягає обов'язковій перевірці на поштових підприємствах фахівцями фітосанітарної служби. Заборонено пересилати в Україну на адресу приватних осіб насіння соняшникових, льону, зернобобових, мальвових культур, садивного матеріалу, щеп.
На перевірених поштових відправленнях інспектор прикордонного пункту з карантину рослин проставляє штамп встановленого зразка (додаток N 3).
2.16. Насіння і садивний матеріал сільськогосподарських, декоративних, квіткових культур, що пересилаються у поштових відправленнях на адресу співробітників науково-дослідних установ, направляються для проведення карантинної перевірки в інтродукційно-карантинні розсадники або оранжереї.
2.17. Товарні зразки підкарантинних матеріалів, що надходять для зовнішньоторгових установ, спільних підприємств, приватних осіб, міністерств, відомств, підлягають фітосанітарному контролю на загальних умовах. При виявленні в таких матеріалах карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів вони підлягають знезараженню, поверненню або знищенню.
2.18. Коли фітосанітарний контроль великих партій підкарантинних матеріалів проводиться фахівцем фітосанітарної служби України в країні-експортері, на супровідних документах проставляється штамп з підписом інспектора і карантинний догляд проводиться тільки за місцем надходження таких матеріалів.
3. Порядок ввезення підкарантинних і підконтрольних матеріалів дипломатичними, консульськими, торговими представництвами, міжнародними та міжурядовими установами
3.1. Ввезення з інших країн підкарантинних матеріалів дипломатичними, консульськими, торговими представництвами, міжнародними і міжурядовими установами, а також особами, що користуються привілеями та імунітетом, проводиться згідно з Законом України "Про карантин рослин" і цими Правилами.
3.2. При перетинанні державного кордону України дипломатичними, консульськими, торговими представниками та членами персоналу міжнародних і міжурядових установ, що знаходяться на території України, а також особами, які користуються привілеями та імунітетом, державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин роз'яснює їм діюче в Україні законодавство з карантину рослин і просить подати підкарантинні матеріали до фітосанітарного догляду.
3.3. Підкарантинні матеріали для дипломатичних, консульських, торгових представництв, міжнародних і міжурядових установ, а також особам, що користуються привілеями та імунітетом, підлягають фітосанітарному контролю з відбором зразків в присутності власника вантажу або його юридичного представника і співробітника митниці - за місцем надходження вантажу. Вказані підкарантинні матеріали повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом країни-експортера.
У випадку виявлення карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів та при неможливості провести знезараження або очистку підкарантинний матеріал підлягає поверненню або знищенню. Плоди насіннєвих, кісточкових і цитрусових, що надходять для дипломатичних, консульських, торгових представництв, міжнародних і міжурядових установ, а також особам, що користуються привілеями та імунітетом, після фітосанітарного контролю і поштучного перебирання на прикордонному пункті або за місцем призначення та при відсутності карантинних об'єктів, допускаються до ввезення і використання без карантинних обмежень.
3.4. Якщо дипломатичні, консульські, торгові представники та члени персоналу міжнародних і міжурядових установ, а також особи, які користуються привілеями та імунітетом, відмовляються пред'явити до фітосанітарного контролю підкарантинні матеріали, державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин діє згідно з чинним законодавством України, про що ставить до відома начальника КПП Прикордонних військ України та митниці.
4. Порядок транзиту підконтрольних і підкарантинних матеріалів
4.1. Підкарантинні матеріали, що перевозяться по території України транзитом, повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом країни-експортера і карантинним дозволом на транзит, що видає Укрголовдержкарантин (додаток N 1). Вони підлягають фітосанітарному контролю в прикордонному пункті ввезення тільки у тих випадках, коли виникає підозра щодо зараження або транспортний засіб містить підкарантинний матеріал, який не відповідає вимогам фітосанітарної служби України.
4.2. Підкарантинні матеріали, що перевозяться в ізольованих транспортних засобах, під пломбою інофірми, без перевантаження, карантинним дозволом на транзит не супроводжуються. Якщо підкарантинні вантажі проходять транзитом по території України, без відкриття, то на товарно-транспортній накладній або на провізній відомості проставляється штамп встановленого зразка (додаток N 4).
4.3. У випадку відсутності фітосанітарного сертифіката країни-експортера або наявності невірно оформленого, підкарантинні матеріали затримують на кордоні доти, поки не буде оформлено відповідний документ. Таке оформлення здійснює державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин лише після проведення фітосанітарного догляду, коли є нагода пересвідчитись, що вантаж відповідає вимогам щодо транзиту з боку фітосанітарної служби України.
4.4. Протягом всього року в ізольованих та ізотермічних транспортних засобах дозволено транзит:
4.4.1. Насіння.
4.4.2. Садивного матеріалу.
4.4.3. Товарних партій зерна.
4.4.4. Свіжої плодоовочевої продукції.
4.4.5. Деревини та виробів з неї.
4.4.6. Іншої підконтрольної продукції, що відповідає фітосанітарним вимогам транзиту.
4.5. Заборонено транзит по території України з перевантаженням або в негерметичних транспортних засобах:
4.5.1. Цитрусових (апельсини, клемантини, цитрини, мандарини, грейпфрути) з країн розповсюдження середземноморської плодової мухи (Ceratitis capitata) - з 15 квітня по 1 листопада.
4.5.2. Пасльонових (помідори, баклажани, перець солодкий, картопля) з країн розповсюдження картопляної молі (Fhthorimaea operculella) - з 15 квітня по 1 листопада.
4.5.3. Плодів насіннячкових та кісточкових (яблука, груші, айва, ківі, папайя, манго, сливи, черешні, вишні, абрикоси, персики, алича, нектарини) з країн розповсюдження середземноморської плодової мухи (Ceratitis capitata), яблуневої плодової мухи (Rhagoletis pomonella), східної плодової мухи (Dacus dorsalis), персикової плодожерки (Carposina niponensis), грушевої вогнівки (Numonia pyrivorella) - з 15 квітня по 1 листопада.
4.5.4. Насіннєвого матеріалу без карантинного дозволу на імпорт країни-імпортера і карантинного дозволу на транзит Укрголовдержкарантину.
4.5.5. Садивного матеріалу з країн розповсюдження бактеріального опіку плодових (збудн. Erwinia amylovora), жовтої хвороби гіацинтів (збудн. Xanthomonas campestris), раку цитрусових (збудн. Xanthomonas citri).
4.5.6. Зрізу квітів з країн розповсюдження західного квіткового трипсу (Frankliniella occidentalis), пальмового трипсу (Trips palmi), шерстистої білокрилки (Aleurothrixus floccosus), чорної цитрусової білокрилки (Aleurocanthus woglum), цитрусової білокрилки (Dialeuroides citri), південно-американської мінуючої мухи (Liriomyza huidobrensis), американського конюшинного мінера (Liriomyza trifolii), південно-африканської гвоздичної листовійки (Epichoristodes acerbella).
4.6. Підкарантинні і підконтрольні матеріали, що заражені карантинними або іншими небезпечними шкідниками, хворобами рослин і бур'янами та щодо яких неможливе вжиття ефективних заходів по знезараженню, підлягають поверненню країні-експортеру.
5. Знезараження та очищення підкарантинних, підконтрольних матеріалів і транспортних засобів
5. Знезараженню в прикордонному пункті ввезення в Україну обов'язково підлягають:
5.1. Насіння бавовни, бавовняне волокно, волокно джуту, кенафу, сизалі, апельсини, хурма і гранати, що ввозяться в Україну.
5.2. Всі підкарантинні і підконтрольні матеріали, що заражені карантинними об'єктами.
5.3. Всі види транспортних засобів після перевезення імпортних підконтрольних і підкарантинних матеріалів, а також ті, що повинні перевозити підкарантинні вантажі на експорт, підлягають обов'язковій очистці із знищенням решток, а у разі необхідності - знезараженню згідно з діючим порядком.
5.4. Робота по знезараженню заражених підкарантинних і підконтрольних матеріалів проводиться в прикордонному пункті ввезення або в пункті реалізації фумігаційними загонами державних інспекцій з карантину рослин згідно з спеціальними методиками, з дотриманням правил техніки безпеки праці за поданням державного інспектора з карантину рослин. На підставі цього подання вантажоотримувач або транспортуюча установа дають заявку фумігаційному загону на проведення знезараження. За ефективність знезараження відповідають фахівці фумігаційних загонів. Використання матеріалу дозволяється тільки після того, як державний інспектор з карантину рослин перевірить ефективність проведення знезараження.
5.5. У випадках проведення знезараження підкарантинних вантажів у закордонних портах (що повинно бути відзначено у відповідних документах) перед відвантаженням в Україну при надходженні суден з такими вантажами в українські порти до початку фітосанітарного догляду карантинним інспектором, фахівці фумігаційних загонів проводять ретельний аналіз на наявність фумігантів у повітрі і контролюють проведення дегазації та безпеку розвантаження.
5.6. Рефрижерація плодів цитрусових проводиться вантажоотримувачем в холодильних камерах з дотриманням умов, що встановлені інструкціями по проведенню знезараження шляхом рефрижерації і під контролем державного інспектора з карантину рослин.
6. Порядок оформлення документів на імпорт і транзит підкарантинних та підконтрольних матеріалів
6.1. Для отримання карантинного дозволу на імпорт (транзит), імпортуючі установи повинні не пізніше ніж за 5 діб до початку ввезення або здійснення транзиту подати до Головної державної інспекції з карантину рослин України заявку на оформлення карантинного дозволу на імпорт чи транзит (додаток N 5):
6.1.1. Критерії, за якими може бути відмовлено в наданні карантинного дозволу:
- порушення карантинних вимог при здійсненні попередніх ввезень;
- матеріал надходить з країни поширення об'єктів, що є карантинними для України;
- ввезення не збігається із термінами, коли це можна робити, та географічним розташуванням місць використання, що узагальнено в карантинному дозволі;
- неможливо провести знезараження або переробку матеріалу, що заражений;
- відсутня можливість розміщення насіннєвого або садивного матеріалу на карантинну перевірку;
- сорти або гібриди насіннєвого та садивного матеріалу не пройшли випробування Державної комісії України по випробуванню та охороні сортів рослин;
- відсутня згода Мінсільгосппроду України.
6.1.2. До заявки додається підтвердження про оплату (платіжне доручення, квитанція поштового переказу, ордер Ощадбанку України), копія контракту.
6.1.3. При ввезенні насіннєвого і садивного матеріалу необхідно мати згоду Мінсільгосппроду і погодження Державної комісії України по випробуванню та охороні сортів рослин (згідно з Положенням про порядок ввезення в Україну і вивезення з України насіння і садивного матеріалу культурних та природних рослин).
6.2. Фітосанітарний контроль всіх транспортних засобів, підкарантинних і підконтрольних матеріалів, рослинних вкладень у багаж пасажирів, членів екіпажів, команд, а також поштових відправлень, що надходять з-за кордону реєструється державним інспектором прикордонного пункту з карантину рослин у журналі реєстрації фітосанітарного контролю підкарантинних і підконтрольних матеріалів і транспортних засобів, що прибувають в Україну з-за кордону через прикордонний пункт (додаток N 6), а вся інформація про проведені роботи під час чергування і що повинен зробити змінний інспектор, фіксується в журналі чергувань державних інспекторів на прикордонному пункті з карантину рослин (додаток N 7).
6.3. Після того, як державний інспектор з карантину рослин пересвідчиться, що підкарантинний вантаж супроводжується карантинним дозволом на імпорт (транзит), є фітосанітарний сертифікат країни-експортера, фітосанітарний контроль підкарантинних і підконтрольних матеріалів, що надходять з-за кордону, оформляється актом фітосанітарного контролю підкарантинних і підконтрольних матеріалів, транспортних засобів, а також відбору зразків для карантинної експертизи (додаток N 8) з одночасним відбором зразків, які реєструються в журналі реєстрації лабораторних експертиз (додаток N 9), що підтверджують виявлення на прикордонному пункті з карантину рослин карантинних та інших шкідників, хвороб рослин та бур'янів і зразки забезпечуються етикеткою до зразка підкарантинного матеріалу, який відібрано на карантинну експертизу (додаток N 10).
6.3.1. Попередній фітосанітарний контроль підкарантинних і підконтрольних матеріалів, що надходять з-за кордону, проводиться до розвантаження, реєструється у журналі реєстрації фітосанітарного контролю підкарантинних та підконтрольних матеріалів і транспортних засобів, що прибувають в Україну з-за кордону через прикордонний пункт і оформляється актом фітосанітарного контролю підкарантинних і підконтрольних матеріалів, транспортних засобів, а також відбору зразків для карантинної експертизи з одночасним відбором зразків у двох примірниках: один - для вантажоотримувача, а другий - залишається на прикордонному пункті з карантину рослин.
6.4. При виявленні у багажі пасажирів, членів екіпажів, команд, а також в поштових відправленнях, які надходять з-за кордону, підкарантинних матеріалів, що заборонені до ввезення, державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин має право вилучити їх і знищити. На вилучений матеріал державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин оформляє акт вилучення і знищення в двох примірниках (додаток N 11), один з яких залишається на прикордонному пункті з карантину рослин, а другий віддається або надсилається власнику підкарантинного матеріалу. Інформація про вилучення вноситься у відомість про вилучені підконтрольні і підкарантинні матеріали при догляді багажу і ручної поклажі на прикордонному пункті з карантину рослин (додаток N 12).
6.5. Вивезення підкарантинних матеріалів (за винятком тих, які підлягають знищенню) за межі територій прикордонних пунктів всередину країни дозволено тільки при наявності карантинного дозволу і карантинного сертифіката, який видається на кожну транспортну одиницю (додаток N 13) у чотирьох примірниках: перший і другий - віддаються вантажовласнику, третій - надсилається в держінспекцію з карантину рослин за місцем використання вантажу, четвертий - зберігається на пункті як документ суворої звітності.
Вивезення підконтрольних матеріалів здійснюється після фітосанітарного контролю і проставлення штампу встановленого зразка (додаток N 3, N 14) на провізній відомості або на товарно-транспортній накладній.
6.6. При випуску підкарантинних і підконтрольних матеріалів за межі територій прикордонних пунктів, коли вони первинно не доглядаються на державному кордоні, у держінспекцію з карантину рослин за місцем використання вантажу надсилається карантинне донесення, а на провізній відомості або на товарно-транспортній накладній проставляється штамп встановленого зразка (додаток N 14).
6.7. Поштові відправлення із вкладенням підкарантинних матеріалів надсилаються адресату тільки після проведення фітосанітарного контролю та експертизи. Насіння овочевих і квіткових культур в оригінальній упаковці, що пересилається на адресу приватних осіб, підлягає обов'язковій перевірці на прикордонних пунктах поштових підприємств фахівцями фітосанітарної служби. На перевірених поштових відправленнях інспектор прикордонного пункту з карантину рослин проставляє штамп встановленого зразка.
Насіння, садивний матеріал сільськогосподарських, декоративних, квіткових культур, що пересилаються у поштових відправленнях на адресу співробітників науково-дослідних установ, проходять фітосанітарний контроль і лабораторну експертизу та направляються для проведення карантинної перевірки в інтродукційно-карантинні розсадники або оранжереї, супроводжуючись карантинними сертифікатами.
6.8. У випадках надходження з-за кордону підкарантинних матеріалів, які підлягають переадресуванню, кожний окремий випадок переадресування здійснюється за узгодженням з Укрголовдержкарантином згідно з рекомендаціями державного інспектора прикордонного пункту з карантину рослин.
6.9. В разі виявлення у поштових відправленнях карантинних об'єктів або заборонених до ввезення вкладень проводиться їх вилучення та знищення з оформленням акта вилучення і знищення.
7. Порядок оформлення документів на експорт підкарантинних і підконтрольних матеріалів
7.1. Підкарантинні матеріали, які вивозяться за межі України, повинні відповідати умовам, що передбачені відповідними міжнародними договорами, учасниками яких є Україна, контрактами і карантинними дозволами імпортуючої сторони.
7.2. Вивезення підкарантинних матеріалів за межі України проводиться на основі фітосанітарного догляду у супроводі фітосанітарного сертифіката на експорт, форма якого встановлена міжнародною Конвенцією ЄОЗРу, що завіряється трикутним штампом і видається на кожну транспортну одиницю.
Поштові відправлення з насіннєвим і садивним матеріалом, які відправляють за межі України науково-дослідні установи, ботанічні сади, Державною комісією України по випробуванню та охороні сортів рослин, підлягають карантинній перевірці і лабораторній експертизі в місцях вирощування насіннєвого і садивного матеріалу, а також повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом на експорт.
Поштові відправлення приватних осіб з підкарантинними матеріалами, що перелічені у п.1.5.4. цих Правил, дозволяється відправляти без фітосанітарного сертифіката на експорт.
7.3. На підкарантинні матеріали, що відвантажуються за кордон без концентрації на прикордонному пункті, відправнику видається фітосанітарний сертифікат на експорт на основі інформації, яка міститься в карантинному сертифікаті держінспекції з карантину рослин за місцем вирощування або відвантаження матеріалів.
7.4. Для одержання фітосанітарного сертифіката на експорт вантажовласник повинен підготувати партію вантажу згідно з умовами, які виставляє імпортер, і не пізніше ніж за 30 діб до відправлення підкарантинного матеріалу подати до держінспекції з карантину рослин за місцем вирощування або відвантаження матеріалів заяву на оформлення карантинного (фітосанітарного) сертифіката (додаток N 15) і копію контракту.
Вантаж доглядати не раніше ніж за 5 днів до відвантаження на експорт.
7.5. Фітосанітарний сертифікат на експорт повинен засвідчувати, що підкарантинні матеріали є вільними від карантинних об'єктів, передбачених відповідними міжнародними договорами, учасником яких є Україна і додатковими вимогами імпортера.
7.6. Фітосанітарний контроль експортованих підкарантинних матеріалів проводиться у місці попереднього відвантаження і додатково в прикордонних пунктах при перевантаженні, коли формується товарна партія з видачею фітосанітарного сертифіката. При експорті без перевантаження в прикордонних пунктах здійснюється тільки контроль за правильним оформленням фітосанітарного сертифіката на експорт, який видано з місця відвантаження. Якщо фітосанітарний сертифікат за місцем відвантаження оформлено невірно, в пункті вивезення оформляється новий згідно із замовленням-нарядом. Облік підкарантинних матеріалів, що призначені для експорту, ведеться в журналі (додаток N 16).
7.7. При реекспорті підкарантинних матеріалів на них розповсюджуються всі карантинні обмеження, які стосуються експортних підкарантинних матеріалів, а у прикордонному пункті оформляється фітосанітарний сертифікат на реекспорт (додаток N 17).
7.8. На вимогу відправника на підконтрольні матеріали може бути виданий фітосанітарний сертифікат.
8. Порядок догляду імпортних та транзитних підконтрольних і підкарантинних матеріалів, що перевозяться контейнерами
8.1. Контейнери, що містять товарні партії підкарантинних матеріалів, повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом країни-експортера та відповідати вимогам, що передбачені карантинними дозволами на імпорт і транзит. Кожен такий контейнер повинен супроводжуватись специфікацією з повним переліком матеріалів.
8.2. Контейнери, що містять товарні партії підконтрольних матеріалів, дозволено до ввезення в Україну без карантинних дозволів на імпорт і транзит.
8.3. Контейнери з підкарантинними і підконтрольними матеріалами, що перевозяться транзитом по території України, повинні бути герметичними і в первинному пункті ввезення підлягають зовнішньому огляду без відкриття і без карантинного дозволу.
8.4. Заборонено перевезення контейнерами садивного матеріалу.
8.5. Ввезення насіннєвого матеріалу в контейнерах дозволяється тільки з країн, вільних від карантинних та небезпечних для України об'єктів. Кожен окремий випадок такого типу транспортування повинен бути погоджений з Укрголовдержкарантином.
8.6. При проведенні карантинного огляду фахівці фітосанітарної служби прикордонного пункту ввезення пересвідчуються, що контейнер знаходиться у технічно справному стані, на підкарантинні вантажі є карантинний дозвіл, фітосанітарний сертифікат країни-експортера. При цьому контейнери оглядаються тільки зовні, без відкриття та відбору зразків. Після огляду на супровідних документах проставляються штампи. Одночасно повідомляють у держінспекцію з карантину рослин за місцем призначення. Догляд і карантинна лабораторна експертиза матеріалів, що транспортуються контейнерами, здійснюються за місцем призначення.
8.7. Коли при зовнішньому огляді контейнерів держінспектор прикордонного пункту з карантину рослин виявляє карантинних шкідників, такий транспортний засіб підлягає відкриттю в пункті ввезення для визначення фітосанітарного стану матеріалу. При неможливості відкриття такі контейнери підлягають поверненню країні-експортеру за узгодженням з Укрголовдержкарантином.
9. Поквартальна звітність прикордонних пунктів з карантину рослин
9.1. Прикордонні пункти з карантину рослин подають поквартально у місцеві держінспекції звіти про здійснення фітосанітарного контролю імпортних, експортних і транзитних підкарантинних і підконтрольних матеріалів і транспортних засобів (додаток N 18).
9.2. Прикордонні держінспекції централізовано разом із загальним звітом по інспекції подають звіти прикордонних пунктів з карантину рослин у Головну державну інспекцію з карантину рослин Мінсільгосппроду України.
9.3. До звіту необхідно додавати інформацію для ЄОЗРу про повернені підкарантинні матеріали (додаток N 19) і довідку про вилучені підкарантинні матеріали (додаток N 20).
9.4. Звіти повинні надходити у Головну державну інспекцію з карантину рослин Мінсільгосппроду України не пізніше п'ятого числа першого місяця наступного кварталу.
10. Обов'язки керівників установ, закладів, фірм, підприємств, посадових і приватних осіб
10.1. Адміністрації морських і річкових портів, пристаней, залізниць і автостанцій, аеродромів, аеропортів, підприємств зв'язку, а також вантажоотримувачі і вантажовідправники повинні:
10.1.1. Негайно повідомляти державному інспектору прикордонного пункту з карантину рослин про прибуття з-за кордону підкарантинних і підконтрольних матеріалів, транспорту, багажу або поштових відправлень.
10.1.2. Не допускати відкриття вагонів, суден, автомобілів, контейнерів та інших транспортних засобів, що прибувають з-за кордону, без фітосанітарного контролю, який здійснює державний інспектор прикордонного пункту з карантину рослин.
10.1.3. Подавати державному інспектору прикордонного пункту з карантину рослин всі документи, що супроводжують підкарантинні і підконтрольні матеріали.
10.1.4. Створювати всі умови для своєчасного проведення фітосанітарного контролю, відкриття вагонів, автомобілів, трюмів суден, ручної поклажі, поштових відправлень, контейнерів та ін., що надходять з-за кордону.
10.1.5. Виділяти приміщення, які відповідають карантинним вимогам для зберігання імпортних підкарантинних і підконтрольних матеріалів.
10.1.6. Згідно з чинним законодавством забезпечувати очищення транспорту, а також місць розвантаження і зберігання підкарантинних і підконтрольних матеріалів.
10.1.7. Не допускати скидання бруду і рослинних залишків з транспорту на залізничне полотно, шосейні дороги або у воду поблизу місць швартування.
10.1.8. Погоджувати з державним інспектором прикордонного пункту з карантину рослин місця і порядок знищення заражених підкарантинних матеріалів, для чого виділяти місця під спеціальні сміттєзбірники залишків сміття від імпортних підкарантинних матеріалів.
10.1.9. Виділяти, у разі необхідності, робітників, транспортні засоби, складські приміщення для проведення знезараження імпортних підкарантинних і підконтрольних матеріалів на договірних умовах за рахунок вантажовідправників (вантажоотримувачів), які можуть мати там, де це необхідно, фумігаційні камери, рефрижераторні установки, обладнання і засоби для проведення знезараження.
10.1.10. Надавати державній службі з карантину рослин необхідні для роботи і відпочинку службові приміщення згідно з чинним законодавством.
10.2. Керівники підприємств, установ, закладів, фірм, представництв, посадові та приватні особи, що здійснюють імпорт, експорт, транзит підкарантинних і підконтрольних матеріалів, зобов'язані виконувати всі карантинні вимоги і здійснювати карантинні заходи, що зазначені в Законі України "Про карантин рослин", Статуті державної служби з карантину рослин та цих Правилах:
10.2.1. При отриманні або відправці підкарантинних і підконтрольних матеріалів негайно сповіщати про це працівників місцевої служби з карантину рослин.
10.2.2. Забезпечувати перевезення і зберігання імпортних підкарантинних і підконтрольних матеріалів в умовах, що виключають можливість зараження території України карантинними і особливо небезпечними шкідниками, хворобами рослин і бур'янами.
10.2.3. В усіх випадках виявлення в підкарантинних і підконтрольних матеріалах карантинних і особливо небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів негайно повідомляти про це державну службу з карантину рослин.
10.2.4. Дотримуватись суворого виконання карантинних вимог, що передбачені в карантинних дозволах на імпорт (транзит) та у карантинних сертифікатах.
11. Відповідальність за порушення карантинних правил
11.1. Особи, винні в порушенні чинних Правил та законодавства з карантину рослин, притягуються до адміністративної, кримінальної або іншої відповідальності згідно з Законом України "Про карантин рослин".
11.2. Штрафи стягуються згідно з Законом України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів у зв'язку з прийняттям Закону України "Про карантин рослин", і оформлюватись згідно з Положенням про порядок накладання штрафів на громадян і посадових осіб за порушення правил щодо боротьби з карантинними шкідниками, хворобами рослин та бур'янами, а також при ввезенні матеріалів, що не пройшли карантинну перевірку або відповідну обробку, затвердженого наказом Головної державної інспекції з карантину рослин Мінсільгосппроду України від 15.05.1996 року N 36 і зареєстрованого у Мінюсті 25.05.1996 року N 249/1274.
Додаток N 1
до Правил фітосанітарного
контролю на державному
кордоні України
УКРАЇНА
Міністерство сільського господарства і продовольства