• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення від 25.06.2020 № 333
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 25.06.2020
  • Номер: 333
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 25.06.2020
  • Номер: 333
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
25.06.2020 № 333
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 липня 2020 р.
за № 652/34935
Про затвердження Змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" , пункту 37-5 частини другої статті 7, пунктів 2, 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" , з метою приведення у відповідність до вимог Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Зміни до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756 (далі - Зміни), що додаються.
2. Управлінню методології корпоративного управління та корпоративних фінансів (Пересунько Д.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному веб-сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім абзаців тринадцятого, сімнадцятого, сорок п’ятого, шістдесят четвертого та шістдесят восьмого пункту 2 Змін, які набирають чинності з 01 січня 2021 року.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Панченка О.
Голова КомісіїТ. Хромаєв
ПОГОДЖЕНО:

Голова Національного банку України


Я. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
25 червня 2020 року № 333
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 липня 2020 р.
за № 652/34935
ЗМІНИ
до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками
1. У розділі І:
1) пункт 2 доповнити двома новими абзацами такого змісту:
"діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю;
діяльність з адміністрування недержавних пенсійних фондів";
2) у пункті 3 після слів "а також розділів" цифри та слово "X та XI" замінити цифрами та словом "XII та XIII";
3) абзац шостий пункту 4 після слів ""Про інститути спільного інвестування"" доповнити словами ", "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", "Про недержавне пенсійне забезпечення"".
2. Доповнити Положення після розділу VIII двома новими розділами IX та X такого змісту:
"IX. Пруденційні нормативи, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, їх розрахунок та нормативні значення
1. Показники, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
1. Для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю використовуються такі показники:
1) коефіцієнт залучення коштів;
2) норматив поточної ліквідності;
3) норматив платоспроможності;
4) розмір резервного фонду.
2. Фінансові установи - управителі мають дотримуватись вимог щодо показників, що обмежують ризики в їх діяльності, встановлених цим Положенням, у процесі здійснення діяльності з надання фінансових послуг, тобто протягом строку провадження фінансовою установою діяльності, зазначеної в ліцензії, до моменту виконання всіх зобов’язань, передбачених договорами про надання фінансових послуг.
3. У разі передачі новому управителю в управління фонду фінансування будівництва (далі - ФФБ) або фонду операцій з нерухомістю (далі - ФОН) за відповідним рішенням суду, що прийняте за зверненням довірителів ФФБ, власників сертифікатів ФОН або відповідного органу, що здійснює нагляд та регулювання діяльності управителя, у зв’язку з порушенням управителем законодавства про фінансові послуги і набрало законної сили, такий управитель зобов’язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог цього Положення протягом року з дати набрання законної сили таким рішенням.
2. Коефіцієнт залучення коштів
1. Коефіцієнт залучення коштів розраховується як співвідношення суми залучених від установників управління майном коштів до власного капіталу фінансової установи - управителя.
2. Нормативне значення коефіцієнта залучення коштів становить не більше 50.
3. Норматив поточної ліквідності
1. Норматив поточної ліквідності - відношення загальної суми грошових коштів (їх еквівалентів) та поточних фінансових інвестицій фінансової установи до її поточних зобов’язань.
2. Норматив поточної ліквідності розраховується фінансовою установою - управителем без урахування активів та зобов’язань ФФБ та ФОН.
3. Норматив поточної ліквідності має підтримуватись на рівні не менше ніж 20 %.
4. Норматив платоспроможності
1. Норматив платоспроможності - співвідношення загальної суми власного капіталу фінансової установи та сумарних активів фінансової установи (у тому числі майна, що перебуває в управлінні управителя та обліковується на окремому балансі), зважених за ступенем ризику.
2. Норматив платоспроможності розраховується за формулою
Власний капітал
----------------- x 100%,
Сума An x Kn
де
An - вартість активів n-ї групи, розподілених за ступенем ризику;
Кn - коефіцієнт зваження, який відображає ступінь ризикованості n-ї групи активів, що визначається відповідно до пункту 4 цієї глави.
3. Для розрахунку нормативу платоспроможності активи фінансової установи - управителя поділяються на групи за ступенем ризику та підсумовуються з урахуванням відповідних коефіцієнтів зваження.
4. Активи фінансової установи - управителя та майно, що перебуває в його управлінні та обліковується на окремому балансі, поділяються на групи за ступенями ризику:
1) 1 група - з коефіцієнтом зваження 0 відсотків:
грошові кошти у касі та у дорозі;
гроші на поточних рахунках та депозити до запитання у банках;
державні цінні папери, цінні папери, гарантовані державою, та доходи, нараховані за ними;
2) 2 група - з коефіцієнтом зваження 20 відсотків:
банківські метали;
грошові кошти на строкових депозитних рахунках у банках;
активи, які є правами вимоги до юридичних осіб, що забезпечені гарантіями банків;
цінні папери, які перебувають у біржовому реєстрі фондової біржі;
3) 3 група - з коефіцієнтом зваження 30 відсотків:
нерухомість та майнові права на нерухомість, забезпечені іпотекою відповідно до законодавства України (кошти, передані забудовнику);
цінні папери, які не перебувають у біржовому реєстрі, але перебувають у біржовому списку фондової біржі;
облігації та іпотечні облігації українських емітентів, кредитний рейтинг яких відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою;
4) 4 група - з коефіцієнтом зваження 50 відсотків:
цінні папери, які не увійшли до 1–3 груп;
права вимоги до фізичних та юридичних осіб, які не увійшли до 2 та 3 груп;
5) 5 група - з коефіцієнтом зваження 100 відсотків:
активи та майно, що не увійшли до інших груп.
5. Норматив платоспроможності має підтримуватись на рівні не менше ніж 8 %.
5. Резервний фонд
1. Власні активи фінансової установи - управителя мають забезпечувати постійне отримання такою фінансовою установою чистого прибутку для формування резервного фонду.
2. Кошти резервного фонду управитель має розміщувати у високоліквідних активах та може використовувати для виконання зобов’язань фінансової установи - управителя перед установниками управління майном.
3. До високоліквідних активів, у яких можуть зберігатися кошти резервного фонду управителя, відносяться:
кошти в касі фінансової установи - управителя;
кошти на поточних та/або депозитних рахунках (строком до 3 місяців) у банках;
державні цінні папери та цінні папери, гарантовані державою.
4. Відсоток щорічних відрахувань до резервного фонду фінансової установи передбачається її установчими документами в розмірі, що не може бути меншим ніж 5 % суми чистого прибутку фінансової установи за попередній рік.
5. Інформація про розмір резервного фонду після здійснення щорічних відрахувань до нього надається управителем до Комісії у порядку та строки, визначені нормативно-правовим актом Комісії, що регламентує подання адміністративних даних управителями до Комісії.
X. Пруденційні нормативи, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів, їх розрахунок та нормативні значення
1. Показники, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів
1. Для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів використовуються такі показники:
1) норматив достатності власних коштів;
2) коефіцієнт покриття операційного ризику;
2. Нормативні значення нормативу достатності власних коштів та коефіцієнта покриття операційного ризику не поширюються на адміністраторів недержавних пенсійних фондів до закінчення першого повного фінансового року з дати видачі ліцензії в разі, якщо вони вперше отримали ліцензію на провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів.
2. Норматив достатності власних коштів
1. Норматив достатності власних коштів є показником, що відображає здатність адміністратора недержавних пенсійних фондів утримувати власні кошти в розмірі, достатньому для покриття його фіксованих накладних витрат протягом 3 місяців, навіть за умови відсутності доходів протягом цього часу.
2. Норматив достатності власних коштів розраховується відповідно до пунктів 2-4 глави 3 розділу IV цього Положення.
3. Нормативне значення нормативу достатності власних коштів для адміністратора недержавних пенсійних фондів становить не менше 1.
3. Коефіцієнт покриття операційного ризику
1. Коефіцієнт покриття операційного ризику відображає здатність адміністратора недержавних пенсійних фондів забезпечувати покриття своїх операційних ризиків власними коштами на рівні 15 % від його середньорічного позитивного нетто-доходу за 3 попередні фінансові роки.
2. Коефіцієнт покриття операційного ризику розраховується відповідно до пунктів 2-6 глави 4 розділу IV цього Положення.
3. Нормативне значення коефіцієнта покриття операційного ризику для адміністратора недержавних пенсійних фондів становить не менше 1.".
У зв’язку з цим розділи IX-XI вважати відповідно розділами XI-XIII.
Начальник
управління методології
корпоративного управління
та корпоративних фінансів



Д. Пересунько