• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про консолідований нагляд за діяльністю небанківських фінансових груп, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення, Форма типового документа, Довідка, Положення від 26.03.2013 № 431
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Форма типового документа, Довідка, Положення
  • Дата: 26.03.2013
  • Номер: 431
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Форма типового документа, Довідка, Положення
  • Дата: 26.03.2013
  • Номер: 431
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
26.03.2013 № 431
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2013 р.
за № 618/23150
Про затвердження Положення про консолідований нагляд за діяльністю небанківських фінансових груп, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014 № 656 від 05.09.2017 № 881 від 18.12.2018 № 677 від 05.11.2019 № 506 від 12.05.2023 )
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 16-1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про консолідований нагляд за діяльністю небанківських фінансових груп, переважна діяльність у яких здійснюєтьсяфінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
2. Уважати такими, що втратили чинність:
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 лютого 2012 року № 236 "Про встановлення порядку визначення підгрупи в межах небанківської фінансової групи", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2012 року за № 312/20625;
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 квітня 2012 року № 584 "Про порядок погодження Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідальної особи небанківської фінансової групи або призначення такої", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 травня 2012 року за № 788/21101.
3. Департаменту спільного інвестування та регулювання діяльності інституційних інвесторів (О. Симоненко) забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Управлінню інформаційних технологій, зовнішніх та внутрішніх комунікацій (А. Заїка) забезпечити опублікування цього рішення відповідно до законодавства України.
5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку К. Кривенка.

Голова Комісії

Д. Тевелєв
Протокол засідання Комісії
від 26.03.2013 № 14
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
26.03.2013 № 431
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2013 р.
за № 618/23150
ПОЛОЖЕННЯ
про консолідований нагляд за діяльністю небанківських фінансових груп, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
( Заголовок Положення із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
I. Загальні положення
1. Це Положення встановлює порядок виявлення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) небанківських фінансових груп, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Комісія (далі - небанківська фінансова група), визнання Комісією небанківських фінансових груп, погодження Комісією відповідальної особи небанківської фінансової групи, припинення визнання небанківської фінансової групи, а також вимоги щодо регулювання діяльності небанківських фінансових груп, мінімізації ризиків діяльності як окремих їх учасників, так і ризиків самих груп, порядку отримання консолідованої звітності таких груп.
( Пункт 1 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
2. Вимоги цього Положення поширюються на небанківські фінансові групи, контролерів небанківських фінансових груп та учасників небанківських фінансових груп.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
3. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
консолідований баланс небанківської фінансової групи - зведений баланс всіх учасників небанківської фінансової групи, який також включає статті позабалансової звітності кожного із учасників такої групи;
норматив розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи - сума мінімальних розмірів регулятивних або статутних (якщо вимог щодо необхідності дотримання нормативу розміру регулятивного капіталу для учасника небанківської фінансової групи законодавством не встановлено) капіталів всіх учасників небанківської фінансової групи (для корпоративних інвестиційних фондів до розрахунку береться номінальна вартість акцій відповідного корпоративного інвестиційного фонду, що знаходяться в обігу, на дату розрахунку);
( Абзац третій пункту 3 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
переважна діяльність у небанківській фінансовій групі - діяльність учасника групи, середньоарифметичне значення активів якого за останні чотири звітних квартали становить 50 і більше відсотків сукупного розміру середньоарифметичних значень активів усіх небанківських фінансових установ, що входять до цієї групи, за цей період;
регулятивний капітал небанківської фінансової групи - сума регулятивних капіталів всіх учасників небанківської фінансової групи для юридичних осіб такої групи, вимогами законодавства для яких визначена необхідність дотримання вимог регулятивного капіталу, та статутних капіталів юридичних осіб небанківської фінансової групи, вимогами законодавства для яких необхідність дотримання вимог регулятивного капіталу не визначена, зменшена на суму вкладень учасників небанківської фінансової групи в капітал інших учасників такої групи, суму взаємної дебіторської заборгованості та суму боргових цінних паперів учасників групи, якщо при розрахунку регулятивного капіталу учасника небанківської фінансової групи його розмір не зменшувався на суму таких вкладень (для корпоративних інвестиційних фондів до розрахунку береться вартість чистих активів відповідного корпоративного інвестиційного фонду на дату розрахунку);
( Абзац п'ятий пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
створення фінансової підгрупи в межах небанківської фінансової групи (далі - створення підгрупи) - об’єднання юридичних осіб, створене для реалізації спільних інвестиційних проектів у разі, якщо сума активів небанківських фінансових установ, що входитимуть до складу підгрупи, становитиме не менше 20 відсотків сукупного розміру активів усіх небанківських фінансових установ, що входять до небанківської фінансової групи;
структура власності небанківської фінансової групи - система взаємовідносин юридичних та фізичних осіб, що дає змогу визначити всіх учасників небанківської фінансової групи, які мають спільного контролера.
( Пункт 3 розділу I доповнено новим абзацом сьомим згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
Інші терміни, які вживаються у цьому Положенні, застосовуються у значенні законів України з питань регулювання ринку фінансових послуг, цінних паперів та нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).
4. Подання консолідованої звітності, у тому числі річної консолідованої фінансової звітності небанківської фінансової групи, до Комісії здійснюється відповідальною особою небанківської фінансової групи щороку до 01 червня року, наступного за звітним.
( Пункт 4 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
5. Річна консолідована фінансова звітність небанківської фінансової групи підлягає перевірці суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до законів України, нормативно-правових актів Комісії, міжнародних стандартів аудиту.
( Пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )
6. За письмовим запитом уповноваженої особи Комісії відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов’язана надати проміжну консолідовану фінансову звітність небанківської фінансової групи та проміжну окрему фінансову звітність контролера небанківської фінансової групи, інформацію щодо її окремих учасників, зокрема їх фінансового стану, тощо.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018, № 677 від 05.11.2019 )
7. Консолідована фінансова звітність небанківської фінансової групи та окрема фінансова звітність контролера небанківської фінансової групи подається до Комісії у складі, що визначається відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
( Абзац перший пункту 7 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )( Абзац другий пункту 7 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )( Абзац третій пункту 7 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )( Абзац четвертий пункту 7 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )( Абзац другий пункту 7 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
Аудиторський звіт (звіт незалежного аудитора) щодо річної консолідованої фінансової звітності небанківської фінансової групи може надавати тільки суб’єкт аудиторської діяльності, включений, у тому числі на період проведення аудиторської перевірки, до Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, що ведеться відповідно до Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", а саме до його розділу, що включає суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності та/або обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, якщо до складу небанківської фінансової групи входить(ять) підприємство(а), що становить(лять) суспільний інтерес.
( Абзац пункту 7 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )
Суб’єктом аудиторської діяльності, що здійснює перевірку консолідованої фінансової звітності небанківської фінансової групи, не може бути особа, пов’язана із учасниками такої небанківської фінансової групи.
( Абзац пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )( Абзац п'ятий пункту 7 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 881 від 18.12.2018 )
8. Консолідована, субконсолідована звітність небанківської фінансової групи складається на підставі звітності учасників такої групи.
( Пункт 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
9. Учасники небанківської фінансової групи зобов’язані надавати відповідальній особі такої групи та/або особі, що здійснює переважну діяльність у групі, будь-яку інформацію для виконання відповідальною особою небанківської фінансової групи функцій з формування консолідованої звітності, запровадження методів та процедур, необхідних для систематизації інформації про діяльність небанківської фінансової групи, її окремих учасників, мінімізації ризиків діяльності такої групи в цілому та окремих її учасників.
10. В межах небанківської фінансової групи можуть визначатися підгрупи професійних учасників фондового ринку, підгрупи банківських установ, підгрупи небанківських фінансових установ, ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку яким видаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
11. Фінансові установи, у яких держава в особі уповноважених органів є контролером, для цілей нагляду на консолідованій основі не є такими, що мають спільного контролера.
( Розділ I доповнено новим пунктом 11 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
12. Якщо контролером небанківської фінансової групи є корпоративний інвестиційний фонд, учасники небанківської фінансової групи повинні визначити особу, уповноважену на здійснення функцій контролера, для виконання норм цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 12 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
13. Комісія має право вимагати від відповідальної особи, контролера, учасника небанківської фінансової групи надання інформації та документів, що підтверджують (спростовують) існування небанківської фінансової групи, склад учасників небанківської фінансової групи, види їх діяльності.
( Розділ I доповнено новим пунктом 13 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
14. Відповідальна особа, контролер, учасник небанківської фінансової групи зобов'язані надати на вимогу Комісії відповідну інформацію та документи у строки, визначені в запиті.
( Розділ I доповнено новим пунктом 14 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
15. Комісія має право звертатись до державних органів, що здійснюють регулювання ринків фінансових послуг, інших державних органів, а також органів нагляду інших країн з метою уточнення або отримання інформації та документів, необхідних для виявлення, визнання небанківської фінансової групи, погодження відповідальної особи та припинення визнання небанківської фінансової групи.
( Розділ I доповнено новим пунктом 15 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
16. У разі порушення небанківською фінансовою групою, відповідальною особою або іншими учасниками небанківської фінансової групи вимог цього Положення Комісія застосовує заходи відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
( Розділ I доповнено новим пунктом 16 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
17. Документи, що подаються до Комісії відповідно до цього Положення, мають бути викладені українською мовою та оформлені відповідно до вимог цього Положення.
У документах, що мають більше одного аркуша, усі аркуші мають бути пронумеровані, прошиті та засвідчені в установленому порядку.
У разі підписання документів уповноваженою особою контролера, відповідальної особи небанківської фінансової групи або особою, уповноваженою на здійснення функцій контролера, до Комісії надається відповідно завірена копія документа, що підтверджує її повноваження.
На дату подання заяви та документів строк подання документів, оформлених згідно з додатками до цього Положення, не може бути більшим, ніж два місяці з дати їх підписання або складання. Строк подання документів щодо ідентифікації юридичних осіб - нерезидентів не може бути більшим, ніж шість місяців з дати нотаріального засвідчення відповідних документів за місцем видачі.
Документи, що стосуються юридичної особи - нерезидента або видані органом іноземної держави, мають подаватися з перекладом на державну мову, засвідченим нотаріально. Документи, що видані органом іноземної держави, мають бути засвідчені нотаріально за місцем видачі та легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Якщо окремі документи, передбачені цим Положенням, не можуть бути представлені юридичною особою, надається письмове запевнення (у довільній формі) про відсутність у законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання таких документів (дозволів, погоджень тощо).
( Розділ I доповнено новим пунктом 17 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
II. Виявлення небанківських фінансових груп
1. Контролер небанківської фінансової групи (особа, уповноважена на здійснення функцій контролера) (далі - контролер) протягом 30 робочих днів з дати створення небанківської фінансової групи зобов'язаний (зобов'язана) забезпечити подання до Комісії:
повідомлення про створення небанківської фінансової групи за формою, наведеною у додатку 1 до цього Положення;
інформації про контролерів небанківської фінансової групи за відповідними формами, наведеними в додатках 2, 3 до цього Положення;
інформації про учасників небанківської фінансової групи за формою, наведеною у додатку 4 до цього Положення;
легалізованого витягу з торговельного, банківського, судового реєстру або іншого офіційного документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента у країні, в якій зареєстровано її головний офіс (для контролера-нерезидента);
схематичного зображення структури власності небанківської фінансової групи;
інформації щодо вартості активів станом на кінець кожного з останніх чотирьох звітних кварталів та середньоарифметичного значення активів за останні чотири звітних квартали учасників небанківської фінансової групи за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення.
2. Якщо у документах/відомостях, які були подані до Комісії відповідно до вимог пункту 1 цього розділу, відбулися зміни до дати визнання Комісією небанківської фінансової групи, контролер небанківської фінансової групи зобов'язаний повідомити Комісію про такі зміни протягом 10 робочих днів після настання змін та подати виправлений пакет документів протягом 30 робочих днів після настання змін. У цьому разі Комісія розглядає подані документи у строки, визначені відповідно до пункту 5 розділу III цього Положення.
3. У разі подання неповного пакета документів або їх невідповідності вимогам цього Положення Комісія надсилає вимогу контролеру небанківської фінансової групи щодо подання ненаданих та/або виправлених документів у строк, визначений Комісією.
Контролер небанківської фінансової групи зобов'язаний надати на вимогу Комісії відповідну інформацію та документи у строки, визначені у вимозі.
Контролер небанківської фінансової групи має право відкликати поданий пакет документів для його оновлення з наступним його поданням до Комісії протягом 30 робочих днів з дати отримання Комісією листа щодо відкликання поданого пакета документів.
4. Комісія має право вимагати від контролера або учасника небанківської фінансової групи подання інформації та документів, необхідних для уточнення структури власності небанківської фінансової групи, характеристик небанківської фінансової групи, видів діяльності її учасників, у строк, визначений Комісією у вимозі.
Контролер або учасник небанківської фінансової групи зобов'язаний надати на вимогу Комісії відповідну інформацію та документи у строки, визначені у вимозі.
5. Комісія виявляє небанківську фінансову групу, відомості про яку не були подані до Комісії, на підставі інформації, отриманої у процесі здійснення нагляду на фондовому ринку, від інших державних органів, що здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
6. Комісія за результатами такого виявлення вимагає від контролера небанківської фінансової групи виконання вимог цього Положення та забезпечення подання до Комісії відомостей про небанківську фінансову групу в порядку, визначеному цим розділом, протягом 30 робочих днів з дня отримання такої вимоги або спростування відповідної інформації шляхом подання обґрунтованих, документально підтверджених заперечень існування небанківської фінансової групи.
( Положення доповнено новим розділом II згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
III. Визнання Комісією небанківської фінансової групи такою, нагляд на консолідованій основі за якою здійснює Комісія
1. Комісія приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи, якщо переважну діяльність у групі здійснює(ють) фінансова(і) установа(и), нагляд за якою(ими) здійснює Комісія.
2. Комісія визнає небанківську фінансову групу на підставі:
відомостей, поданих до Комісії згідно з вимогами розділу II цього Положення;
інформації, отриманої за результатами здійснення Комісією виявлення небанківської фінансової групи.
3. На підставі поданих відповідно до вимог пункту 1 розділу II цього Положення документів або на підставі інформації, отриманої за результатами здійснення Комісією виявлення небанківської фінансової групи, Комісія приймає рішення про:
визнання небанківської фінансової групи;
відмову у визнанні небанківської фінансової групи.
4. Комісія приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи протягом 30 робочих днів з дня отримання повного пакета документів, визначених розділом II цього Положення.
5. У разі подання уточнюючих, неподаних або виправлених документів, що відповідають вимогам цього Положення, Комісія приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи протягом 30 робочих днів з дня отримання таких документів.
6. Комісія приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої за результатами здійснення Комісією виявлення небанківської фінансової групи, якщо контролер небанківської фінансової групи не забезпечив подання до Комісії у визначений строк:
відомостей про небанківську фінансову групу в повному обсязі та за встановленою формою;
обґрунтованих, документально підтверджених заперечень існування небанківської фінансової групи.
7. Комісія приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої за результатами здійснення Комісією виявлення небанківської фінансової групи, протягом 30 робочих днів після закінчення строку, встановленого для подання до Комісії документів щодо небанківської фінансової групи.
8. У разі визнання Комісією небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої за результатами здійснення Комісією виявлення небанківської фінансової групи, контролер небанківської фінансової групи зобов'язаний виконати вимоги цього Положення та забезпечити подання до Комісії передбачених цим Положенням відомостей про небанківську фінансову групу в строк не пізніше 30 робочих днів з дати визнання небанківської фінансової групи.
9. Комісія приймає рішення про відмову у визнанні небанківської фінансової групи, якщо група не відповідає вимозі, визначенійпунктом 1 цього розділу.
10. Рішення про відмову у визнанні небанківської фінансової групи приймається Комісією протягом 30 робочих днів з дня отримання повного пакета документів, визначених розділом II цього Положення.
11. Комісія протягом п'яти робочих днів із дати прийняття рішення про визнання / відмову у визнанні небанківської фінансової групи надсилає відповідне повідомлення контролеру небанківської фінансової групи та/або учаснику небанківської фінансової групи - фінансовій установі, нагляд за якою здійснює Комісія, з найбільшим значенням активів за останній звітний квартал (у паперовому та/або електронному вигляді).
12. Контролер небанківської фінансової групи має повідомити всіх учасників небанківської фінансової групи про прийняте Комісією рішення.
13. Рішення про визнання небанківської фінансової групи оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Комісії.
( Положення доповнено новим розділом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
ІV. Порядок визначення відповідальної особи небанківської фінансової групи
1. У разі визнання Комісією небанківської фінансової групи фінансова група повинна визначити серед фінансових установ, які входять до її складу, відповідальну особу небанківської фінансової групи та погодити її з Комісією.
( Пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
2. Особа, що визначається відповідальною, не повинна перебувати у процесі припинення або ліквідації, мати невиконаних у встановлений строк розпоряджень про усунення правопорушень на ринку цінних паперів протягом двох останніх років або несплачених санкцій, накладених за правопорушення на ринках фінансових послуг.
( Пункт 2 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
3. Відповідальна особа повинна бути спроможною виконувати такі функції:
забезпечувати ефективну систему управління в небанківській фінансовій групі, що передбачає таку організацію системи відносин між відповідальною особою, контролером, учасниками небанківської фінансової групи, яка сприятиме ефективному управлінню діяльністю небанківської фінансової групи, визначенню стратегії та цілей небанківської фінансової групи, обмеженню ризиків небанківської фінансової групи;
забезпечувати ефективну систему управління ризиками в небанківській фінансовій групі, що передбачає забезпечення надійного процесу виявлення ризиків, їх оцінки, контролю та моніторингу у небанківській фінансовій групі, чіткий розподіл функцій, обов'язків та повноважень з управління ризиками в небанківській фінансовій групі;
забезпечувати ефективну систему внутрішнього контролю в небанківській фінансовій групі, яка має забезпечити дотримання учасниками небанківської фінансової групи вимог законодавства;
забезпечувати наявність облікових процедур, які визначають принципи та методи складання і подання учасниками небанківської групи відповідальній особі звітів та інформації, необхідних для підготовки консолідованих звітів та виконання у повному обсязі вимог щодо нагляду на консолідованій основі;
забезпечувати наявність інформаційних систем, які забезпечують обробку та передання даних, аналіз, збереження та захист інформації;
забезпечувати складання і подання звітності та інформації відповідно до вимог нормативно-правових актів Комісії;
забезпечувати дотримання небанківською фінансовою групою інших вимог нормативно-правових актів Комісії.
( Розділ IV доповнено пунктом 3 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
4. До погодження Комісією відповідальної особи відповідальною особою є учасник небанківської фінансової групи - фінансова установа, нагляд за якою здійснює Комісія, з найбільшим значенням активів за останній звітний квартал.
( Розділ IV доповнено пунктом 4 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
5. Для погодження відповідальної особи небанківська фінансова група протягом 30 робочих днів з дня прийняття Комісією рішення про визнання небанківської фінансової групи подає до Комісії такі документи:
( Абзац перший пункту 5 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
клопотання про погодження відповідальної особи небанківської фінансової групи згідно з додатком 6 до цього Положення;
( Абзац другий пункту 5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
інформацію про відповідальну особу небанківської фінансової групи за формою згідно з додатком 7 до цього Положення.
( Абзац третій пункту 5 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац четвертий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац п'ятий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац шостий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац сьомий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац восьмий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Абзац дев'ятий пункту 5 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Пункт 6 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
6. У разі подання неповного пакета документів або їх невідповідності вимогам цього Положення Комісія вимагає від небанківської фінансової групи подання ненаданих та/або виправлених документів у строк, визначений Комісією.
Небанківська фінансова група має право відкликати поданий пакет документів для його оновлення з наступним його поданням до Комісії протягом 30 робочих днів з дати отримання Комісією листа щодо відкликання поданого пакета документів.
( Розділ доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
7. Комісія має право вимагати від небанківської фінансової групи подання документів, необхідних для уточнення інформації, поданої на погодження відповідальної особи, у строк, визначений Комісією у вимозі.
( Пункт розділу із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
8. Комісія своїм рішенням має право:
погодити запропоновану відповідальну особу;
відмовити в погодженні такої відповідальної особи.
9. Комісія приймає рішення відповідно до пункту 8 цього розділу протягом 30 календарних днів з дня отримання повного пакета документів, визначених пунктом 5 цього розділу.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 9 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
10. У разі подання уточнюючих, неподаних або виправлених документів, що відповідають вимогам цього Положення, Комісія приймає рішення про погодження або відмову у погодженні відповідальної особи небанківської фінансової групи протягом 30 календарних днів з дня отримання таких документів.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 10 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
11. Комісія має право відмовити в погодженні відповідальної особи небанківської фінансової групи у разі:
11.1. Подання недостовірної інформації.
( Пункт 8.2 пункту 8 розділу II виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014 )( Підпункт 11.2 пункту 11 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
11.2. Перебування відповідальної особи у процесі припинення або ліквідації.
( Підпункт 11.2 пункту 11 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
11.3. Наявності не виконаних у встановлений строк розпоряджень про усунення правопорушень на ринку цінних паперів протягом двох останніх років або несплачених санкцій, накладених за правопорушення на ринках фінансових послуг.
( Підпункт 11.3 пункту 11 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
11.4. Якщо за висновком Комісії відповідальна особа, визначена небанківською фінансовою групою, не спроможна забезпечити виконання функцій відповідальної особи, визначених законодавством.
( Пункт 11 розділу IV доповнено новим підпунктом 11.4 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
12. Рішення щодо погодження відповідальної особи оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Комісії.
( Пункт розділу із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
13. Комісія протягом 5 робочих днів після дати прийняття відповідного рішення про погодження відповідальної особи або відмову у погодженні відповідальної особи повідомляє відповідальну особу про прийняте рішення шляхом направлення повідомлення у паперовому та/або електронному вигляді.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 13 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
14. Відповідальна особа повідомляє контролера та всіх учасників небанківської фінансової групи про прийняте Комісією рішення про погодження/відмову у погодженні відповідальної особи.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 14 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )( Пункт 15 розділу IV виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
15. У разі якщо Комісія приймає рішення про відмову у погодженні запропонованої кандидатури відповідальної особи, небанківська фінансова група протягом 30 робочих днів з дня прийняття такого рішення повинна надати на розгляд Комісії документів щодо погодження відповідальної особи небанківської фінансової групи.
( Пункт 15 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
16. Відповідальна особа повідомляє Комісію про зміни в інформації про відповідальну особу, що подані до Комісії, протягом 30 робочих днів з дати настання таких змін. У такому разі відповідальна особа подає до Комісії лист у довільній формі з повідомленням про зміни в інформації про відповідальну особу та оновлену інформацію про відповідальну особу за формою згідно з додатком 7 до цього Положення.
( Пункт 16 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
17. Небанківська фінансова група має право визначити іншу відповідальну особу з числа її учасників.
( Пункт 17 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
18. Небанківська фінансова група зобов'язана визначити іншу відповідальну особу, якщо відповідальна особа неспроможна забезпечувати належне виконання вимог законодавства, включаючи вимоги пункту 3 цього розділу.
( Розділ доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
19. Небанківська фінансова група зобов'язана визначити іншу відповідальну особу за вимогою Комісії, якщо відповідальна особа не усунула виявлені порушення небанківською фінансовою групою вимог законодавства у визначений Комісією строк та не є спроможною забезпечити належне виконання функцій відповідальної особи.
( Розділ доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
20. Якщо погоджена Комісією відповідальна особа не є більше учасником такої групи, до погодження Комісією нової відповідальної особи відповідальною особою є фінансова установа - учасник небанківської фінансової групи з найбільшим значенням активів за останній звітний квартал.
( Розділ доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1450 від 28.10.2014; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
21. Погодження іншої відповідальної особи здійснюється Комісією у порядку, визначеному цим розділом.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 21 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
V. Припинення визнання Комісією небанківської фінансової групи
1. Комісія приймає рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи, якщо така група не відповідає ознакам, визначеним у пункті 1 розділу III цього Положення.
2. Розрахунок переважної діяльності небанківської фінансової групи відповідно до ознак, визначених у пункті 1 розділу III цього Положення, здійснюється відповідальною особою не рідше 1 разу на рік станом на 01 січня.
Результат розрахунку переважної діяльності небанківської фінансової групи та дані, на підставі яких здійснювався її розрахунок, подаються до Комісії у складі консолідованої звітності у строки, визначені пунктом 4 розділу I цього Положення, за формою згідно з додатком 5 до цього Положення.
3. Відповідальна особа зобов'язана повідомити Комісію про припинення існування небанківської фінансової групи та надати інформацію і копії документів, засвідчених підписом керівника відповідальної особи, що підтверджують припинення існування такої групи. У разі підписання документів уповноваженою особою відповідальної особи небанківської фінансової групи до Комісії надається відповідно завірена копія документа, що підтверджує її повноваження.
4. Комісія має право вимагати від відповідальної особи подання документів, необхідних для уточнення та підтвердження інформації щодо припинення існування небанківської фінансової групи, у строк, визначений Комісією у вимозі.
5. Підставою для припинення визнання Комісією небанківської фінансової групи є інформація, отримана Комісією:
від відповідальної особи;
у процесі здійснення нагляду на фондовому ринку, від інших державних органів, що здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
6. За результатами розгляду інформації щодо припинення існування небанківської фінансової групи Комісія приймає рішення про:
припинення визнання небанківської фінансової групи;
відмову у припиненні визнання небанківської фінансової групи.
7. Комісія приймає рішення про відмову у припиненні визнання небанківської фінансової групи у разі подання відповідальною особою до Комісії документів, за результатами аналізу яких неможливо підтвердити припинення існування такої небанківської фінансової групи.
8. Комісія приймає рішення про припинення/відмову у припиненні визнання небанківської фінансової групи протягом 30 робочих днів з дня отримання всіх документів, необхідних для підтвердження інформації щодо припинення існування небанківської фінансової групи, передбачених цим розділом.
9. Комісія протягом 5 робочих днів після дати прийняття відповідного рішення про припинення визнання або відмову у припиненні визнання небанківської фінансової групи повідомляє відповідальну особу / особу, яка виконувала функції відповідальної особи, про прийняте рішення шляхом направлення повідомлення у паперовому та/або електронному вигляді.
10. Якщо небанківська фінансова група припинила своє існування під час розгляду Комісією питання щодо визнання небанківської фінансової групи, відповідальна особа має подати до Комісії документи, визначені пунктом 3 цього розділу, а також відкликати документи для погодження відповідальної особи, подані до Комісії.
11. Припинення визнання Комісією небанківської фінансової групи не перешкоджає виявленню такої групи у подальшому за наявності підстав для такого визнання.
12. Рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Комісії.
( Положення доповнено новим розділом V згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
VI. Порядок здійснення відповідальною особою нагляду за діяльністю небанківської фінансової групи
( Назва розділу VI із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 677 від 05.11.2019 )
1. Відповідальна особа небанківської фінансової групи стосовно організації отримання, обробки та подання інформації про діяльність учасників небанківської фінансової групи забезпечує:
облік, контроль та мінімізацію ризиків небанківської фінансової групи;
складання консолідованої фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;
встановлення та ведення єдиної класифікації статей активів, зобов’язань, капіталу, прибутків та збитків учасників небанківської фінансової групи;
встановлення єдиних облікових процедур учасників небанківської фінансової групи;
впорядкування облікової політики учасників небанківської фінансової групи;
розробку інформаційних систем, встановлення строків та порядків, необхідних для забезпечення виконання відповідальною особою небанківської фінансової групи вимог зі складання та подання до Комісії консолідованої фінансової звітності;
визначення методів та умов контролю за повнотою, своєчасністю розкриття та достовірністю інформації щодо учасників небанківської фінансової групи, яка подається відповідальній особі такої групи;
формування та подання до Комісії консолідованої звітності небанківської фінансової групи.
2. Відповідальна особа небанківської фінансової групи забезпечує облік інформації про діяльність:
особи, що здійснює переважну діяльність в межах небанківської фінансової групи;
усіх локальних та зарубіжних відділень, філій особи, що здійснює переважну діяльність в межах небанківської фінансової групи;
усіх дочірніх компаній та підприємств особи, що здійснює переважну діяльність в межах небанківської фінансової групи;
усіх компаній та підприємств, щодо яких у дочірніх компаній та підприємств особи, що здійснює переважну діяльність в межах небанківської фінансової групи, виникають відносини пов’язаності.
3. Відповідальна особа небанківської фінансової групи забезпечує формування та подання до Комісії консолідованої звітності небанківської фінансової групи згідно з такими основними принципами консолідованого нагляду:
проведення аналізу операцій між учасниками небанківської фінансової групи з огляду на надання переваги економічному сенсу таких операцій над формою їх юридичного оформлення;
аналіз консолідованої фінансової звітності та встановлення ефективних методів мінімізації ризиків діяльності небанківської фінансової групи;
розробка та застосування заходів мінімізації негативного впливу неплатоспроможності учасників небанківської фінансової групи на діяльність інших учасників такої групи.
4. Відповідальна особа небанківської фінансової групи для формування та подання консолідованої звітності небанківської фінансової групи, зокрема, здійснює:
4.1. ( На період дії воєнного стану, зупинено дію підпункту 4.1 пункту 4 розділу VI згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 506 від 12.05.2023 ) Порівняльний аналіз величини регулятивного капіталу небанківської фінансової групи та нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи та визначення його достатності.
Розрахунок величини регулятивного капіталу небанківської фінансової групи та нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи здійснюється відповідальною особою на підставі фінансової звітності учасників небанківської фінансової групи, іншої звітності та інформації, що необхідні для здійснення таких розрахунків, станом на останній день кожного кварталу.
Результат розрахунку регулятивного капіталу небанківської фінансової групи та дані, на підставі яких здійснювався його розрахунок, а також розраховане значення нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи подаються до Комісії у строки, визначені пунктом 4 розділу I цього Положення, за формою згідно з додатком 8 до цього Положення.
Визначення достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи здійснюється відповідальною особою шляхом співставлення величини регулятивного капіталу небанківської фінансової групи із розрахованим для цієї групи значенням нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи.
Регулятивний капітал небанківської фінансової групи не може бути меншим за значення нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи.
Якщо регулятивний капітал небанківської фінансової групи є меншим за значення нормативу розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, відповідальна особа зобов'язана повідомити про це Комісію до 15 числа другого місяця після закінчення звітного кварталу (відповідна інформація за четвертий звітний квартал повідомляється Комісії у строки, визначені пунктом 4 розділу I цього Положення). У такому разі контролер та відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов'язані забезпечити приведення розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи у відповідність до нормативного значення протягом 3 місяців з дня виникнення такої невідповідності. Відповідальна особа протягом 10 робочих днів з дати приведення значення регулятивного капіталу небанківської фінансової групи у відповідність до нормативного значення має подати до Комісії відповідне повідомлення про це у довільній формі разом із підтвердними документами. Повідомлення у довільній формі про приведення або неприведення розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи у відповідність до нормативного значення разом із підтвердними документами відповідальна особа подає до Комісії до 15 числа другого місяця після закінчення відповідного звітного кварталу (відповідна інформація за четвертий звітний квартал повідомляється Комісії у строки, визначені пунктом 4 розділу I цього Положення).