МІНІСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.04.2018 м. Київ № 182 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 травня 2018 р. за № 610/32062
Про затвердження Положення про консульський збір України та Інструкції про порядок справляння сум консульського збору за вчинення консульських дій, обліку сум консульських надходжень та проведення звірок фактичних консульських надходжень в закордонних дипломатичних установах України
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства закордонних справ України від 6 жовтня 2021 року № 430 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства закордонних справ України від 10 листопада 2021 року № 505 ), від 16 травня 2023 року № 207 )
Відповідно до статті 57 Консульського статуту України, затвердженого Указом Президента України від 02 квітня 1994 року № 127,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Положення про консульський збір України;
Інструкцію про порядок справляння сум консульського збору за вчинення консульських дій, обліку сум консульських надходжень та проведення звірок фактичних консульських надходжень в закордонних дипломатичних установах України.
2. Визнати такими, що втратили чинність, наказ Міністерства закордонних справ України від 05 січня 2011 року № 3 "Про затвердження Положення про консульський збір України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31 січня 2011 року за № 131/18869, наказ Міністерства закордонних справ України від 27 липня 2011 року № 199 "Про внесення змін до наказу Міністерства закордонних справ України від 05 січня 2011 року № 3", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 серпня 2011 року за № 984/19722, наказ Міністерства закордонних справ України від 04 лютого 2013 року № 39 "Про внесення змін до наказу Міністерства закордонних справ України від 05 січня 2011 року № 3", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 лютого 2013 року за № 316/22848.
3. Департаменту консульської служби забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Управлінню генерального секретаріату довести цей наказ до відома заступника Міністра з питань європейської інтеграції, заступників Міністра, державного секретаря, керівників структурних підрозділів апарату МЗС, представництв МЗС на території України та закордонних дипломатичних установ України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Державного секретаря А. І. Заяця.
6. Цей наказ набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування.
Т. в. о. Міністра закордонних справ України | О. В. Зеркаль |
ПОГОДЖЕНО: | |
Міністр фінансів України | О. О. Данилюк |
Голова Державної казначейської служби України | Т. Я. Слюз |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства закордонних справ України
23 квітня 2018 року № 182
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 травня 2018 р. за № 610/32062
ПОЛОЖЕННЯ
про консульський збір України
1. Консульський збір справляється за вчинення консульських дій, які вчиняються за кордоном і на території України відповідно до Консульського статуту України, затвердженого Указом Президента України від 02 квітня 1994 року № 127.
2. Консульський збір справляють Департамент консульської служби МЗС (далі - ДКС), представництва МЗС на території України (далі - Представництва), дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном (далі - ЗДУ).
3. Тарифи консульського збору, що справляється за оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, встановлюються Правилами оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2017 року № 118.
У разі якщо іноземна держава справляє за оформлення віз для громадян України консульський збір, що перевищує розмір тарифної ставки консульського збору, встановленої Правилами оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2017 року № 118, ЗДУ за оформлення віз громадянам такої держави справляють консульський збір з урахуванням принципу взаємності за погодженням з МЗС.
4. Тарифи консульського збору у національній валюті, що справляється за вчинення консульських дій на території України Департаментом консульської служби Міністерства закордонних справ України і представництвами Міністерства закордонних справ України на території України, за винятком тарифів консульського збору, зазначених у пункті 3 цього Положення, наведено у додатку 1 до цього Положення.
Консульський збір з нерезидентів України може справлятися також у будь-якій вільно конвертованій валюті, яка належить до I групи класифікатора валют Національного банку України, за офіційним курсом Національного банку України національної валюти України до відповідної іноземної валюти на день звернення щодо вчинення консульської дії, якщо інше не передбачено законодавством.
Вчинення консульських дій у ДКС і Представництвах здійснюється у такі строки:
витребування документів - у строк, необхідний для їх отримання від ЗДУ, з урахуванням вимог законодавства іноземної держави, уповноваженим органом якої видано документ;
оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію - у строки, встановлені Правилами оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2017 року № 118;
проставлення апостиля, легалізація документів:
у звичайному порядку - у строк до 10 робочих днів з дня отримання необхідних документів і сплати консульського збору;
у терміновому порядку - у строк до 5 робочих днів з дня отримання необхідних документів і сплати консульського збору.
У разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа або виникнення сумніву щодо достовірності документа строк розгляду документа на проставлення апостиля, легалізації документа може бути продовжено до 20 робочих днів.
Оформлення дипломатичних і службових паспортів України здійснюється ДКС протягом 10 робочих днів з дня оформлення в установленому законодавством порядку заяви-анкети.
( абзац третій пункту 4 замінено вісьмома абзацами згідно з наказом Міністерства закордонних справ України від 06.10.2021 р. № 430, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства закордонних справ України від 10.11.2021 р. № 505 )
5. Тарифи консульського збору в доларах США, що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України, за винятком тарифів консульського збору, зазначених у пункті 3 цього Положення, а також тарифи консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України, які розташовані в державах, на території яких євро є законним засобом платежу (далі - держави Єврозони), наведено у додатку 2 до цього Положення.
Перерахунок у євро визначеної у доларах США тарифної ставки консульського збору здійснюється за середнім офіційним курсом гривні до долара США та євро, що встановлює Національний банк України, за календарний рік, що передує року, в якому передбачається затвердження тарифів консульського збору.
Тарифи консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій ЗДУ в євро, визначаються в цілих числах.
МЗС доводить до відома ЗДУ в державах Єврозони середній крос-курс долара США до євро для перерахунку встановлених у доларах США тарифів консульського збору, що справляється за оформлення віз в ЗДУ.
Глави дипломатичних представництв України, розташованих у державах Єврозони, затверджують тарифи консульського збору, що справляється за оформлення віз у євро, із застосуванням доведеного МЗС середнього крос-курсу долара США до євро. Копія наказу надсилається до всіх консульських установ України на території держави місцезнаходження для застосування під час вчинення консульських дій.
6. Консульський збір за вчинення консульських дій справляється ЗДУ в національній валюті держави місцезнаходження, держави зони відповідальності, встановленої ДКС (далі - держави зони відповідальності), або за бажанням заявника - в доларах США. У разі постійної суттєвої зміни обмінного курсу національної валюти держави місцезнаходження (держави зони відповідальності) до долара США (понад 5 % протягом двох місяців) за попереднім погодженням з МЗС ЗДУ можуть справляти консульський збір тільки в доларах США.
7. Глави дипломатичних представництв України (за винятком дипломатичних представництв України, розташованих в державах Єврозони) затверджують тарифи консульського збору, що справляються за вчинення консульських дій, у національній валюті держави місцезнаходження (держави зони відповідальності).
У наказі про затвердження тарифів консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій, також визначаються дата початку застосування нових тарифів, строки вчинення консульських дій у звичайному та терміновому порядках.
Зразок Тарифів консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України у доларах США та національній валюті держави місцезнаходження, наведено в додатку 3 до цього Положення.
Перерахунок в національну валюту держави місцезнаходження (держави зони відповідальності) визначеної у доларах США тарифної ставки консульського збору, в тому числі тарифної ставки, що справляється за оформлення віз на умовах взаємності, проводиться ЗДУ за обмінним курсом національної валюти до долара США, встановленим центральним (національним) банком держави місцезнаходження (держави зони відповідальності) на день затвердження тарифів консульського збору.
У разі суттєвої різниці (понад 7 %) між обмінним курсом національної валюти до долара США, встановленим центральним (національним) банком держави місцезнаходження, та обмінним курсом національної валюти до долара США, встановленим комерційним банком, в якому відкритий поточний банківський рахунок закордонної дипломатичної установи для зарахування коштів, отриманих за вчинення консульських дій (далі - комерційний банк), з метою забезпечення повноти справляння консульського збору допускається використання обмінного курсу національної валюти до долара США, встановленого комерційним банком, при здійсненні перерахунку в національну валюту визначеної у доларах США тарифної ставки консульського збору.
Тарифи консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій ЗДУ в національній валюті держави місцезнаходження (держави зони відповідальності), визначаються в цілих числах.
Тарифи в національній валюті держави місцезнаходження, підписані консульською посадовою особою, спеціалістом з фінансових питань та затверджені главою дипломатичного представництва України, є також обов'язковими для застосування консульськими установами України, розміщеними в державі місцезнаходження. До консульських установ України на території держави місцезнаходження надсилається копія наказу.
Якщо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності покладено за сумісництвом на спеціаліста з фінансових питань іншої закордонної дипломатичної установи, проект тарифів консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій, узгоджується з ним засобами електронного зв'язку.
8. Під час здійснення виїзного консульського обслуговування на території держав зони відповідальності, які мають різні національні валюти, консульський збір справляється в доларах США, національній валюті держави місцезнаходження або національній валюті держави зони відповідальності у безготівковій формі.
Кошти, отримані за вчинення консульських дій (далі - консульські надходження) під час здійснення виїзного консульського обслуговування до держав зони відповідальності, зараховуються на поточний банківський рахунок ЗДУ у національній валюті держави місцезнаходження або доларах США за обмінним курсом на день зарахування.
Механізм справляння консульського збору під час здійснення виїзного консульського обслуговування до держав зони відповідальності визначається наказом закордонної дипломатичної установи.
9. Тарифи консульського збору, що справляється у національній валюті держави місцезнаходження (держави зони відповідальності), в обов'язковому порядку переглядаються дипломатичними представництвами України у разі зміни у бік зростання або зниження обмінного курсу національної валюти держави місцезнаходження (держави зони відповідальності) до долара США понад 5 % протягом двох місяців.
10. Переглянуті тарифи консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій, зазначені в пункті 7 цього Положення, вводяться в дію наказом глави дипломатичного представництва України та надсилаються для застосування всіма консульськими установами, розміщеними в державі місцезнаходження (із зазначенням дати початку застосування нових тарифів, строків вчинення консульських дій у звичайному та терміновому порядках).
11. Консульська дія вчиняється в терміновому порядку за бажанням заявника у разі можливості її вчинення в такому порядку.
У разі вчинення консульської дії в терміновому порядку консульський збір справляється у подвійному розмірі, якщо інше не передбачено законодавством України.
12. Пільги щодо сплати консульського збору застосовуються у випадках, передбачених законодавством України та чинними міжнародними договорами України.
Від сплати консульського збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звільняються особи, які не досягли 16-річного віку.
13. Сплата заявниками (платниками) консульського збору за вчинення консульських дій МЗС та Представництвами і зарахування його до державного бюджету здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 січня 2013 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2013 року за № 291/22823.
14. Повернення сплаченого заявниками (платниками) консульського збору (якщо інше не передбачено законодавством) здійснюється за умови, якщо заявку про повернення коштів подано протягом року з дня зарахування (сплати) консульського збору до державного бюджету.
Повернення заявникам (платникам) помилково та/або надміру сплачених сум консульського збору, що справляється на території України, здійснюється органами Державної казначейської служби України відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 "Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182.
Повернення заявникам (платникам) помилково та/або надміру сплачених сум консульського збору, що справляється за межами України, здійснюється спеціалістом з фінансових питань або відповідальною особою на підставі заяви платника, підтвердження про сплату консульського збору та письмового дозволу керівника ЗДУ у вигляді резолюції на службовій записці консульської посадової особи, в якій зазначаються причини повернення.
15. Відшкодування заявниками (платниками) витрат ЗДУ, пов'язаних із виконанням запитів ДКС та Представництв щодо витребування та засвідчення документів у державі місцезнаходження для заявників, які проживають в Україні, здійснюється шляхом оплати в Україні гривневого еквіваленту витраченої ЗДУ суми іноземної валюти на бюджетні рахунки для зарахування консульських надходжень, відкриті в органах Державної казначейської служби України, за відповідним кодом класифікації доходів бюджету.
16. Оплата заявниками (платниками) консульської дії з легалізації документів, що вчиняється ЗДУ за запитами ДКС та Представництв для заявників, які проживають в Україні, здійснюється шляхом оплати в Україні гривневого еквіваленту тарифної ставки, зазначеної в додатку 2 до цього Положення, на поточні банківські рахунки для зарахування консульських надходжень, відкриті в органах Державної казначейської служби України, за відповідним кодом класифікації доходів бюджету.
17. У разі вчинення нотаріальної дії за межами ЗДУ, за винятком тих, що вчиняються під час проведення виїзних консульських обслуговувань, заявники (платники) відшкодовують витрати, пов'язані з виїздом консульської посадової особи.
Відшкодуванню також підлягають витрати, пов'язані з пересилкою документів засобами поштового зв'язку, крім відповідей громадянам, що надаються у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".
18. Консульський збір, що справляється за вчинення консульської дії:
ЗДУ в іноземній валюті - зараховується на окремий поточний рахунок цієї установи, відкритий у банківській установі держави місцезнаходження, або в окремих випадках - вноситься до каси ЗДУ з подальшим зарахуванням у встановленому порядку до доходів Державного бюджету України. Використання цих коштів здійснюється згідно із законодавством України;
ДКС чи Представництвами в національній валюті України - переказується заявниками (платниками) на бюджетні рахунки для зарахування консульських надходжень, відкриті в органах Державної казначейської служби України, за відповідним кодом класифікації доходів бюджету;
ДКС за оформлення віз в електронному вигляді, за які консульський збір сплачується у безготівковій формі з використанням електронних платіжних засобів через веб-сайт МЗС, - зараховується у встановленому порядку до доходів Державного бюджету України.
19. ДКС веде облік консульських зборів за вчинення консульських дій:
з питань оформлення віз на території України - з використанням технічних можливостей візової інформаційно-телекомунікаційної системи;
з питань легалізації документів - у книзі реєстрації легалізованих документів відповідно до Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном, затвердженої наказом Міністерства закордонних справ України від 04 червня 2002 року № 113, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 червня 2002 року за № 535/6823;
з питань витребування документів - у книзі реєстрації консульських дій щодо витребування документів;
з питань проставлення апостиля - в Журналі реєстрації проставлення апостиля відповідно до вимог наказу Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 05 грудня 2003 року № 237/803/151/5 "Про затвердження Правил проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2003 року за № 1151/8472.
20. Облік надходжень коштів, отриманих за вчинення консульських дій ЗДУ, ведеться спеціалістами з фінансових питань ЗДУ, а інформація щодо облікових показників узагальнюється Фінансовим департаментом МЗС.
Фінансовий департамент МЗС щомісяця отримує від Державної казначейської служби України інформацію щодо загальної суми консульських надходжень, зарахованих до державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 22060000 "Кошти, отримані за вчинення консульських дій", та передає її до ДКС.
З метою забезпечення постійного контролю за надходженням коштів, отриманих за вчинення консульських дій Представництвами, бухгалтерії Представництв щомісяця отримують від головних управлінь Державної казначейської служби України інформацію щодо суми надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22060000 "Кошти, отримані за вчинення консульських дій".
21. Консульська посадова особа забезпечує правильність застосування тарифних ставок консульського збору та відповідає за повноту справляння консульського збору. Керівник та спеціаліст з фінансових питань закордонної дипломатичної установи України здійснюють контроль за правильністю застосування тарифних ставок консульського збору та повнотою справляння консульського збору консульською посадовою особою, забезпечують цільове спрямування коштів та подання відповідних звітів.
22. ЗДУ щомісяця складають і подають до МЗС звіт про обсяги коштів, що отримані в іноземній валюті за вчинення консульських дій і підлягають зарахуванню до загального фонду державного бюджету.
23. Звіти про надходження коштів, отриманих за вчинення консульських дій за межами України, та їх використання складаються та подаються МЗС Міністерству фінансів України та Державній казначейській службі України у встановленому законодавством порядку.
Директор Департаменту консульської служби | С. О. Погорельцев |
Додаток 1
до Положення про консульський збір України
(пункт 4)
ТАРИФИ
консульського збору у національній валюті, що справляється за вчинення консульських дій на території України Департаментом консульської служби Міністерства закордонних справ України і представництвами Міністерства закордонних справ України на території України
____________
* Додатково відшкодовуються витрати, зазначені у пункті 15 Положення про консульський збір України, а також справляється консульський збір за вчинення консульських дій, зазначених у пункті 16 Положення про консульський збір України.
Додаток 2
до Положення про консульський збір України
(пункт 5)
Тарифи
консульського збору в доларах США та євро, що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України
( додаток 2 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства закордонних справ України від 16.05.2023 р. № 207 )
Додаток 3
до Положення про консульський збір України
(пункт 7)
ЗРАЗОК |
Тарифи консульського збору,
що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України у доларах США та національній валюті держави місцезнаходження
ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник закордонної дипломатичної установи
________________
"__" ____________ 20_ року
ТАРИФИ
консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій
________________________________________________________________
(найменування закордонної дипломатичної установи України)
____________
* Зазначаються тарифні ставки консульського збору за вчинення консульських дій, затверджені у доларах США, згідно з додатком 2 до Положення про консульський збір України.
** Зазначається обмінний курс національної валюти до долара США, встановлений центральним (національним) банком або (в окремих випадках) комерційним банком держави місцезнаходження (держави зони відповідальності), на день затвердження тарифів.
( додаток 3 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства закордонних справ України від 16.05.2023 р. № 207 )
____________