• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах

Міністерство соціальної політики України | Наказ від 21.02.2025 № 68-Н | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство соціальної політики України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 21.02.2025
  • Номер: 68-Н
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство соціальної політики України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 21.02.2025
  • Номер: 68-Н
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.02.2025 м. Київ № 68-Н
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
04 квітня 2025 року за № 531/43937
Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах
Відповідно до Закону України "Про звернення громадян", Указу Президента України від 07 лютого 2008 року № 109 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348 "Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа", пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, підпункту 20 пункту 4 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 року № 783, з метою поліпшення умов реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до Національної соціальної сервісної служби України та її територіальних органів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах, що додається.
2. Департаменту розгляду звернень громадян та контролю виконання документів (Резніченко К. О.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
 

Міністр

Оксана ЖОЛНОВИЧ

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

Т. в. о. Голови Національної соціальної
сервісної служби України

Віктор КАНЦУРАК

Уповноважений Верховної Ради
України з прав людини

Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної політики України
21 лютого 2025 року № 68-Н
Інструкція
з діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок ведення діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах.
2. У цій Інструкції терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про звернення громадян" (далі - Закон).
3. Організація діловодства за зверненнями громадян у Нацсоцслужбі та її територіальних органах покладається на самостійний структурний підрозділ (посадових осіб), до функціональних обов'язків якого (яких) віднесено ведення діловодства за зверненнями громадян (далі - підрозділ по роботі зі зверненнями громадян).
4. Усі звернення громадян, що надходять до Нацсоцслужби та її територіальних органів, підлягають обов'язковій класифікації за видами, установленими статтею 3 Закону, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) та скарги.
5. За ознакою надходження звернення громадян поділяються на такі:
1) первинні - звернення, що надійшли від окремої особи (групи осіб), яка (які) вперше звернулася (звернулися) до Нацсоцслужби та її територіальних органів з певним питанням;
2) повторні - звернення, що надійшли від тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, якщо перше не вирішено по суті або вирішено в неповному обсязі, у яких:
оскаржується рішення, прийняте у зв'язку з попереднім зверненням особи (групи осіб);
повідомляється про несвоєчасний розгляд попереднього звернення, якщо з часу його надходження минув визначений законодавством строк розгляду, проте відповідь особі (групі осіб) не надавалася;
звертається увага на інші недоліки, допущені під час вирішення попереднього звернення особи (групи осіб).
До повторних звернень належать також звернення від тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, якщо перше вирішено по суті;
3) дублетні - звернення тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, що відправлені особою (групою осіб) різним адресатам та надіслані нею (ними) на розгляд за належністю до Нацсоцслужби та її територіальних органів;
4) неодноразові - звернення особи (групи осіб), які надійшли до Нацсоцслужби та її територіальних органів з того самого питання, що й попереднє звернення, проте на попереднє звернення відповідь ще не надана, а визначений законодавством строк його розгляду ще не закінчився;
5) масові - звернення, що надходять у великій кількості (більше трьох) від різних громадян з однаковим змістом або суттю питання.
6. Звернення може бути подане окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
7. Порядок ведення діловодства за зверненнями громадян, які містять відомості, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, визначається спеціальними нормативно-правовими актами.
8. Належну організацію та стан діловодства за зверненнями громадян у Нацсоцслужбі забезпечують керівники Нацсоцслужби, її територіальних органів.
9. Якщо вирішення питань, порушених у заявах (клопотаннях) і скаргах громадян, належить до предмета регулювання Закону України "Про адміністративну процедуру", вони розглядаються в порядку, встановленому цим Законом.
10. Положення цієї Інструкції не поширюються на порядок розгляду заяв і скарг громадян, установлений кримінальним процесуальним, цивільним процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України "Про судоустрій і статус суддів", "Про доступ до судових рішень", "Про запобігання корупції", "Про адміністративну процедуру" та "Про виконавче провадження".
II. Приймання, попередній розгляд, реєстрація та облік звернень громадян
1. Звернення може бути усним (викладене громадянином під час особистого прийому громадян або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записане (зареєстроване) посадовою особою) чи письмовим (надіслане поштою або передане громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до законодавства, під час особистого прийому громадян та через поштову скриньку, розміщену за місцезнаходженням Нацсоцслужби або її територіальних органів у доступному для громадян місці (далі - поштова скринька).
Письмове звернення може бути надіслано в електронній формі з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). Такі звернення надсилаються шляхом заповнення громадянами відповідної електронної форми на офіційному вебсайті Нацсоцслужби, відповідних електронних форм, розміщених на вебсторінках її територіальних органів на цьому вебсайті.
Також електронні звернення можуть надсилатися громадянами на електронні поштові адреси Нацсоцслужби: info@nssu.gov.ua, anticor@nssu.gov.ua (для звернень, які містять повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, у тому числі анонімні), на електронні поштові адреси її територіальних органів, зазначені на їхніх вебсторінках, розміщених на офіційному вебсайті Нацсоцслужби.
2. Звернення громадян оформляються відповідно до вимог статті 5 Закону. У зверненні зазначаються прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місце проживання громадянина, викладається суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення підписується заявником (групою осіб) із зазначенням дати. В електронному зверненні зазначається електронна поштова адреса, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.
Звернення, оформлене без дотримання вимог статті 5 Закону, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 Закону.
3. Звернення, адресоване Нацсоцслужбі або її територіальним органам, що містить питання, які не входять до їх повноважень, пересилається ними у строк не більше п'яти днів за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. Звернення, яке не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, підлягає поверненню громадянину в той же строк з відповідними роз'ясненнями.
4. Письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає (крім анонімних повідомлень про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції").
5. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачені статтею 17 Закону. Рішення про припинення розгляду таких звернень приймає керівник Нацсоцслужби, її територіального органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
6. Датою подання електронного звернення до Нацсоцслужби, її територіальних органів є дата його надходження на електронні поштові адреси, зазначені в абзаці третьому пункту 1 розділу I цієї Інструкції.
Якщо електронне звернення надійшло на електронну адресу Нацсоцслужби, її територіальних органів у неробочий день та час, датою подання електронного звернення вважається наступний після нього робочий день.
7. Реєстрація звернень громадян у Нацсоцслужбі та її територіальних органах здійснюється з метою їх обліку та контролю за розглядом.
Реєстрація звернень громадян, що надійшли до Нацсоцслужби та її територіальних органів, проводиться у системі електронного документообігу (далі - СЕД), що забезпечує формування банку реєстраційних даних звернень громадян та відповідних супровідних документів.
Усі звернення громадян, що надходять до Нацсоцслужби та її територіальних органів, реєструються централізовано відповідними підрозділами по роботі зі зверненнями громадян.
Реєстрація звернень здійснюється в день їх надходження, а ті, що надійшли у неробочий день та час, - наступного після нього робочого дня.
Поштові конверти, в яких надійшли звернення, після їх реєстрації у СЕД передаються відповідальним виконавцям структурних підрозділів Нацсоцслужби, її територіальних органів разом з цими зверненнями.
8. Попереднє опрацювання звернень громадян проводиться підрозділом по роботі зі зверненнями громадян з метою визначення:
належності документа до звернень громадян;
повноти дотримання вимог до звернень громадян, що визначені статтею 5 Закону;
суті звернень громадян;
належності порушених питань до повноважень Нацсоцслужби, її територіальних органів;
звернень, які відповідно до статті 8 Закону не підлягають розгляду та вирішенню.
9. Усі звернення громадян реєструються в СЕД шляхом прямого внесення до реєстраційно-моніторингових карток (далі - РМК) таких реквізитів: дата надходження; прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місце проживання та контакти заявника, категорія, соціальний стан; стать автора, форма, тип надходження, вид звернення; порушені питання (індекси та найменування питань, їх короткий зміст); звідки надіслано звернення (найменування кореспондента), реєстрація звернення (за наявності) в інших органах державної влади / установах: індекс і найменування органу державної влади / установи; дата, реєстраційний номер; виконавець; термін виконання; рівень контролю; прийняті рішення; дата зняття з контролю.
Під час реєстрації паперового звернення у СЕД створюється електронна копія оригіналу паперового документа (подання паперового документа в електронній формі, отриманій шляхом сканування цього документа).
Після реєстрації паперового звернення на ньому проставляються реєстраційні реквізити (індекс, дата) шляхом їх написання на відбитку реєстраційного штампу в нижньому правому куті першого аркуша документа або на іншому вільному від тексту місці, крім місця, призначеного для підшивання.
За результатами реєстрації кожному зверненню громадянина встановлюється відповідний реєстраційний індекс і дата реєстрації.
Реєстраційний індекс звернення має дві обов'язкові частини:
перша - формується з початкової літери прізвища заявника; якщо звернення колективне, перша частина індексу має містити позначку "КО". Якщо звернення на етапі попереднього розгляду визначено анонімним, перша частина реєстраційного індексу має містити позначку "БП";
друга - містить порядковий номер, позначку про первинне або повторне надходження звернення, позначення року.
Складові реєстраційного індексу звернення формуються СЕД під час їх реєстрації. При цьому нумерація починається кожного року з першого номера.
Звернення, подані громадянами на особистому прийомі, у тому числі усні, а також ті, що надійшли засобами телефонного зв'язку, реєструються в тому самому порядку. До реєстраційного індексу звернень, що надійшли на особистому прийомі, додаються великі літери "ОП".
Колективні звернення реєструються за прізвищем першого заявника.
Для повторних, дублетних, неодноразових звернень після отримання реєстраційного індексу засобами СЕД встановлюється зв'язок зі зверненням, відповідно до якого такі звернення визнані повторними, дублетними, неодноразовими.
10. На вимогу громадянина, який подав звернення до Нацсоцслужби, її територіального органу, на першому аркуші копії звернення проставляється відбиток реєстраційного штампа. Така копія повертається громадянинові.
11. Усі звернення громадян після реєстрації в СЕД відразу передаються в електронній формі керівникам Нацсоцслужби, її територіальних органів для розгляду відповідно до розподілу обов'язків. Факт передачі звернень автоматично фіксується у СЕД. Керівник, який отримав зареєстроване у СЕД звернення, накладає на нього електронну резолюцію, в якій визначається головний виконавець, відповідальний за організацію виконання документа та (за необхідності) співвиконавці. На електронну резолюцію посадової особи накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, після чого за допомогою СЕД звернення направляються на розгляд та опрацювання головному виконавцю та (за необхідності) співвиконавцям.
Паперові оригінали звернень громадян наприкінці кожного робочого дня передаються підрозділом по роботі зі зверненнями громадян під підпис самостійним структурним підрозділам Нацсоцслужби, її територіальних органів, відповідальним за їх розгляд, для подальшого опрацювання та зберігання відповідно до вимог Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348. Факт передачі оригіналів паперових звернень громадян фіксується шляхом проставлення дати передачі, підпису в журналі обліку передачі звернень громадян (додаток 1).
12. Під час реєстрації в СЕД звернень громадян створюється РМК, яка складається з відповідних елементів (додаток 2). Шляхом їх заповнення в РМК забезпечується ідентифікація конкретного документа, відображення процесу його опрацювання відповідно до резолюції, здійснення контролю за дотриманням строків розгляду звернення.
13. Зміна головного виконавця звернення або зміни у складі співвиконавців на рівні самостійних структурних підрозділів здійснюються за погодженням з керівником, який наклав на це звернення резолюцію і підписав її кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або з посадовою особою, яка виконує його обов'язки, за умови доведення інформації про запропоновані зміни відповідним керівникам самостійних структурних підрозділів. Зміну головного виконавця звернення за наявності відповідного погодження проводить підрозділ по роботі зі зверненнями громадян шляхом внесення відповідних змін до РМК за допомогою СЕД лише після інформування головного виконавця про таку зміну.
14. У разі зміни функцій структурних підрозділів (у результаті зміни структури, утворення нових структурних підрозділів, у тому числі на базі існуючих) або передачі функцій від одного структурного підрозділу до іншого, в якому відбулися зміни, підрозділ по роботі зі зверненнями громадян не пізніше тижневого строку з дня зміни (передачі) функцій проводить інвентаризацію звернень громадян, розгляд яких не завершено, визначає з них ті, що після зміни (передачі) функцій не належатимуть до його компетенції, та відповідно до резолюції Голови Нацсоцслужби або керівника її територіального органу передає їх згідно з актом приймання-передавання на виконання іншому (іншим) структурному підрозділу (структурним підрозділам), до компетенції якого (яких) вони належать, при цьому з дати підписання акта приймання-передавання до закінчення дати виконання конкретного звернення повинно залишатись не менше ніж десять робочих днів.
Один примірник акта приймання-передавання документів щодо звернень громадян надається підрозділу по роботі зі зверненнями громадян для внесення відповідних змін до РМК.
III. Розгляд звернень громадян та складання листів-відповідей
1. Розгляд звернень громадян забезпечують посадові особи, які визначаються резолюціями керівників Нацсоцслужби та її територіальних органів.
2. За результатами розгляду звернень готуються проєкти листів-відповідей, які повинні містити вмотивовані, обґрунтовані рішення, у тому числі за результатами проведення на місцях перевірок викладених у зверненнях обставин, проведення інших заходів реагування.
3. Розгляд пропозицій (зауважень), заяв (клопотань) та скарг громадян проводиться відповідно до статей 14 - 16 Закону.
Розгляд звернень, що містять повідомлення про можливе вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, здійснюється відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
4. Звернення, що надійшли до Нацсоцслужби, її територіальних органів від Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв України, осіб з інвалідністю внаслідок війни та жінок, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", розглядаються керівником Нацсоцслужби або її відповідного територіального органу, до якого надійшло звернення, особисто.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
5. Громадяни мають право ознайомлюватися з матеріалами перевірки викладених у зверненнях фактів, якщо це не суперечить вимогам законодавства України.
6. Не допускається розголошення одержаних зі звернень громадян відомостей про особисте життя громадян без їх згоди чи відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, та іншої інформації, якщо це порушує чи обмежує права й законні інтереси громадян, які не стосуються звернення. Не допускається з'ясування даних про особу громадянина, які не стосуються звернення. На прохання громадянина, висловлене в усній формі або зазначене в тексті звернення, не підлягають розголошенню його прізвище, місце проживання та місце роботи. Ця заборона не поширюється на випадки повідомлення інформації, що міститься у зверненні, особам, які мають відношення до вирішення справи.
7. У разі отримання повторного звернення керівники Нацсоцслужби та її територіальних органів вивчають причини його подання.
8. Початком розгляду звернення вважається день його реєстрації в Нацсоцслужбі, її територіальному органі, закінченням - день реєстрації листа-відповіді заявнику або день надання роз'яснення на усне звернення заявника під час його особистого прийому посадовими особами Нацсоцслужби, її територіальних органів (у разі якщо громадянин не вимагає надання йому письмової відповіді на усне звернення).
9. Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі порушені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення, вжито необхідних заходів для його виконання і заявника поінформовано про результати розгляду звернення та прийняте рішення.
10. Відповідь може надаватися одним листом на декілька звернень громадянина.
11. Відповідь за результатами розгляду колективного звернення надсилається особі, яка у зверненні зазначена першою або адреса якої вказана у зверненні.
12. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
13. Листи-відповіді на звернення громадян готуються, узгоджуються (візуються) в СЕД та оформлюються на бланках Нацсоцслужби, її територіальних органів.
14. Посадові особи Нацсоцслужби підписують листи-відповіді в межах своїх повноважень, визначених Положенням про Нацсоцслужбу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 року № 783, положеннями про самостійні структурні підрозділи, посадовими інструкціями.
У територіальних органах Нацсоцслужби листи-відповіді на звернення громадян підписують їх керівники або посадові особи, що виконують їх обов'язки.
15. Листи-відповіді на звернення громадян, подані у паперовій та електронній формах, надсилаються Нацсоцслужбою та її територіальними органами за допомогою засобів поштового зв'язку та/або засобами електронної пошти за бажанням громадянина.
Відповідь на електронне звернення громадянина надсилається на вказану у зверненні електронну адресу, якщо заявником не висловлено бажання отримати її також засобами поштового зв'язку.
16. У листі-відповіді на звернення зазначаються в давальному відмінку власне ім'я та прізвище автора звернення, його місце проживання (поштова адреса), за наявності - адреса електронної пошти, яка складається з першої частини - імені поштової скриньки та другої частини - доменного імені сервера, на якому розміщена ця поштова скринька.
17. Категорія поштового відправлення та вид надсилання (простими, рекомендованими листами) визначаються відповідальним виконавцем документа (посадовою особою відповідного структурного підрозділу Нацсоцслужби, її територіального органу).
18. Листи-відповіді на звернення громадян реєструються в СЕД автоматично після накладення підписантом листа кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Листи-відповіді на звернення громадян опрацьовуються самостійним структурним підрозділом Нацсоцслужби, відповідальним за ведення загального діловодства (далі - Служба діловодства) в день їх надходження від самостійних структурних підрозділів (відповідальних виконавців) Нацсоцслужби або не пізніше наступного робочого дня.
Листи-відповіді на звернення громадян у територіальних органах Нацсоцслужби опрацьовуються спеціально визначеною для цього посадовою особою, відповідальною за ведення діловодства (далі - Відповідальна особа).
19. Під час приймання від виконавців листів-відповідей на звернення громадян Службою діловодства (у територіальних органах Нацсоцслужби - Відповідальною особою) обов'язково перевіряються: наявність загального бланку Нацсоцслужби, її територіального органу для створення листа-відповіді; правильність зазначення відомостей про адресата (прізвище, власне ім'я); правильність зазначення місця проживання (поштова адреса та/або адреса електронної пошти); наявність на документі відмітки про додатки та їх відповідність заявленому складу; наявність підпису посадової особи на документі.
Документи, оформлені з порушенням вказаних вимог, не приймаються Службою діловодства (Відповідальною особою) та повертаються виконавцю на доопрацювання.
20. Індексація документів полягає у присвоєнні їм умовних позначень - індексів, які надаються документам під час їх реєстрації.
Присвоєння реєстраційного індексу в СЕД Нацсоцслужби здійснюється автоматично з використанням штрих-коду. Штрих-код включає реєстраційний індекс, дату документа, найменування Нацсоцслужби, її територіального органу.
Реєстраційний індекс складається з порядкового номера документа в межах груп документів, що реєструються, який доповнюється індексами, що застосовуються в Нацсоцслужбі, її територіальних органах, зокрема індексами за номенклатурою справ структурного підрозділу Нацсоцслужби, її територіальних органів.
Складові частини реєстраційного індексу відокремлюються одна від одної правобічною похилою рискою та тире.
У Нацсоцслужбі індекс вихідного документа складається з порядкового реєстраційного номера з початку року (у разі реорганізації Нацсоцслужби присвоєння порядкового реєстраційного номера першому вихідному документу здійснюється після видання документа про початок роботи нового органу), індексу структурного підрозділу Нацсоцслужби, постійної позначки певної вхідної реєстраційної групи кореспондентів.
21. Посилання в тексті документа на документ, на який дається відповідь або на виконання якого підготовлено цей документ, повинні містити наступні реквізити: назва виду документа, дата та вихідний реєстраційний індекс автора (у разі наявності), дата та вхідний реєстраційний індекс Нацсоцслужби, її територіального органу, який зазначається у дужках, короткий зміст документа.
У разі якщо документ надійшов до Нацсоцслужби, її територіального органу від іншого органу державної влади, додатково у тексті документа зазначається найменування цього органу, дата та його вихідний реєстраційний індекс.
Відповідь, підготовлена за результатами розгляду звернення, повинна містити посилання на його реєстраційні реквізити: вхідні дату, індекс. Також у відповіді зазначаються посилання на дати та реєстраційні індекси документів інших органів державної влади, від яких надійшло звернення.
IV. Строки розгляду звернень громадян
1. Звернення громадян розглядаються у строки, передбачені статтею 20 Закону.
Звернення громадян із строками виконання, встановленими Головою Нацсоцслужби, його заступниками, керівниками територіальних органів Нацсоцслужби та їх заступниками розглядаються відповідно до цих строків та у межах строків, передбачених статтею 20 Закону.
2. Строк розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється в календарних днях, починаючи з дати надходження (реєстрації), з якої починається строк, по день присвоєння реєстраційного індексу листу-відповіді та направлення його заявнику. Якщо останній день строку розгляду звернення припадає на вихідний або неробочий день, то останнім днем строку вважається перший після нього робочий день.
3. Звернення громадян, взяті на контроль і надіслані до Нацсоцслужби на розгляд органом влади вищого рівня, виконуються в строки, встановлені цим органом та у межах строків, передбачених статтею 20 Закону.
4. Звернення громадян, що надійшли від народних депутатів України, розглядаються відповідно до вимог, строків та в порядку, що визначені Законом України "Про статус народного депутата України"; звернення громадян, що надійшли від депутатів місцевих рад, - відповідно до вимог, строків та в порядку, що визначені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".
V. Контроль за розглядом звернень громадян
1. З метою своєчасного та належного розгляду звернень громадян усі звернення, що надходять до Нацсоцслужби, її територіальних органів, підлягають контролю.
Контроль за своєчасним та якісним розглядом звернень громадян покладається на керівників самостійних структурних підрозділів Нацсоцслужби, її територіальних органів, які зобов'язані забезпечити правильний і повний їх розгляд та виконання прийнятих щодо них рішень.
Контроль за розглядом звернень громадян здійснюється підрозділом по роботі зі зверненнями громадян за допомогою СЕД. Взяття на контроль звернення проводиться під час його реєстрації в СЕД. Працівник підрозділу по роботі зі зверненнями громадян, який проводить реєстрацію звернення, встановлює рівень контролю та строки його розгляду в РМК СЕД.
Терміни розгляду звернення встановлюються на упередження (за два дні до настання контрольного терміну, визначеного Законом, розпорядчими документами, резолюціями керівництва, з подальшим продовженням, але не менше ніж визначено Законом).
Звернення громадян контролюються та знімаються з контролю підрозділом по роботі зі зверненнями громадян.
2. Звернення громадян, на які надано попередні відповіді, з контролю не знімаються. Контроль завершується тільки після прийняття остаточного рішення і вжиття заходів щодо вирішення питань, порушених у зверненні.
Рішення про зняття звернення з контролю приймає посадова особа, яка прийняла рішення про встановлення контролю.
3. У процесі розгляду та зняття з контролю звернень громадян працівники, яких визначено відповідальними за їх розгляд, особи, відповідальні за ведення діловодства в самостійних структурних підрозділах Нацсоцслужби, її територіальних органів та працівники підрозділу по роботі зі зверненнями громадян оперативно вносять до РМК документів у СЕД Нацсоцслужби, її територіальних органів доповнення і зміни, що стосуються розгляду звернень (дата виконання, відмітка про результати розгляду звернення, пропозиції щодо зняття з контролю).
VI. Формування справ за зверненнями громадян та їх зберігання
1. До завершення розгляду звернення громадян документи щодо їх розгляду зберігаються в самостійному структурному підрозділі Нацсоцслужби, її територіального органу, який визначено головним виконавцем.
2. Структурний підрозділ Нацсоцслужби, її територіального органу, що визначений головним виконавцем, після завершення розгляду звернення формує справу, яка складається зі звернення та матеріалів щодо його розгляду, які розміщуються у справах у хронологічному або алфавітному порядку. Кожна пропозиція, заява, скарга з усіма документами щодо її розгляду і вирішення становить у справі самостійну групу, яку вміщують у м'яку обкладинку (додаток 3). У разі одержання повторної пропозиції, заяви, скарги або появи додаткових документів, їх підшивають до даної групи документів.
Під час формування справ перевіряється правильність спрямування документів до справи, їх комплектність. Невирішені пропозиції, заяви, скарги, а також неправильно оформлені документи підшивати до справ заборонено.
Після закінчення календарного року структурні підрозділи Нацсоцслужби, її територіальних органів групують справи зі звернень громадян разом із внутрішнім описом. Сформована справа підшивається на 4 проколи.
Обкладинка справи оформляється за встановленою формою (додаток 4).
3. Керівники самостійних структурних підрозділів Нацсоцслужби, її територіальних органів забезпечують належне оформлення справ за зверненнями громадян, їх своєчасну передачу підрозділу (посадовій особі), відповідальному (відповідальній) за ведення архіву Нацсоцслужби, її територіальних органів.
Самостійні структурні підрозділи Нацсоцслужби, її територіальних органів зберігають справи за зверненнями громадян (матеріали) для надання довідок та використання в інших цілях протягом терміну, визначеного зведеною номенклатурою справ Нацсоцслужби, її територіальних органів.
4. Звернення, що надійшли в електронній формі, зберігають у СЕД для подальшої їх передачі до електронного архіву. Автоматизоване архівне зберігання електронних документів здійснюють за допомогою СЕД Нацсоцслужби протягом терміну, визначеного зведеною номенклатурою справ Нацсоцслужби, її територіальних органів.
5. Зберігання документів за зверненнями громадян забезпечують керівники самостійних структурних підрозділів Нацсоцслужби, її територіальних органів.
6. Строк зберігання документів за зверненнями громадян визначається номенклатурою справ Нацсоцслужби, її територіальних органів.
Справи, що підлягають постійному, а також тривалому (понад 10 років) зберіганню, передають до архіву Нацсоцслужби, її територіальних органів через два роки після завершення діловодства за ними.
Після закінчення встановлених строків зберігання звернення та документи, створені під час роботи з ними, підлягають знищенню у порядку, встановленому Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 року за № 736/27181, згідно з Актом про знищення звернень громадян та матеріалів щодо їх розгляду (додаток 5).
VII. Аналіз роботи за зверненнями громадян
1. Керівники структурних підрозділів Нацсоцслужби, її територіальних органів або за їх дорученням інші посадові особи зобов'язані систематично аналізувати матеріали розгляду звернень громадян, узагальнювати їх результати, враховувати в подальшій роботі викладені у зверненнях пропозиції та зауваження з метою своєчасного виявлення та усунення причин, що призвели до порушення прав громадян.
2. Підрозділ по роботі зі зверненнями громадян щороку до 15 січня готує для керівників Нацсоцслужби, її територіальних органів матеріали щодо опрацювання звернень громадян протягом відповідного періоду для аналізу й узагальнення у формі аналітичних довідок.
Аналітичні матеріали поточного характеру складаються підрозділом по роботі зі зверненнями громадян за дорученням керівництва.
 

Директор Департаменту розгляду
звернень громадян та контролю
виконання документів

Катерина РЕЗНІЧЕНКО
 
Додатки
до Інструкції з діловодства за зверненнями громадян у Національній соціальній сервісній службі України та її територіальних органах