• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання запровадження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії

Міністерство розвитку громад та територій України | Наказ, Вимоги від 06.02.2025 № 168
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 06.02.2025
  • Номер: 168
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 06.02.2025
  • Номер: 168
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.02.2025 № 168
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 лютого 2025 року
за № 284/43690
Деякі питання запровадження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про енергетичну ефективність будівель", абзацу двісті п’ятдесят другого підпункту 20 пункту 4 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2022 року № 1400), та з метою імплементації положень Директиви Європейського Парламенту і Ради 2010/31/ЄС від 19 травня 2010 року про енергетичні характеристики будівель НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, що додаються.
2. Затвердити Зміни до Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 11 липня 2018 року № 172, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16 липня 2018 року за № 825/32277 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 01 грудня 2021 року № 309), що додаються.
3. Управлінню енергоефективності забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Сектору зовнішніх комунікацій забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад та територій України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Альону Шкрум.

Віце-прем’єр-міністр
з відновлення України —
Міністр



Олексій КУЛЕБА
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Голови
Державного агентства з енергоефективності
та енергозбереження України

Міністр енергетики України

Міністр захисту довкілля
та природних ресурсів України


Марія МАЛАЯ

Герман ГАЛУЩЕНКО


Світлана ГРИНЧУК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку
громад та територій України
06 лютого 2025 року № 168
Вимоги
до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії
І. Загальні положення
1. Ці Вимоги застосовуються при проєктуванні, будівництві та сертифікації енергетичної ефективності будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії.
2. Терміни в цих Вимогах, вживаються у таких значеннях:
вторинні енергетичні ресурси — енергетичний потенціал, що утворюється в агрегатах, установках, інженерних системах, які застосовують в громадських та житлових об’єктах та скидається в навколишнє природне середовище, та може бути частково або повністю використаний для потреб опалення, охолодження, гарячого водопостачання будівлі;
енергія, вироблена з відновлюваних джерел — вироблена в будівлі або поблизу будівлі електрична та/або теплова енергія з відновлюваних джерел енергії, в тому числі теплова енергія отримана за результатом роботи теплового насоса (без врахування витраченої електричної енергії отриманої з невідновлюваних джерел енергії) та витрачена на потреби опалення та/або охолодження;
теплоізоляційний матеріал — будівельна продукція, що використовується для збільшення опору теплопередачі огороджувальних конструкцій, є елементом теплоізоляційної оболонки будівлі, відповідає вимогам нормативних документів на відповідний тип продукції та має значення коефіцієнта теплопровідності, що не перевищує 0,06 Вт/м° С;
числовий показник первинної енергії (показник споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії) — значення, що дорівнює кількості спожитої на потреби опалення та охолодження первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії.
Інші терміни, які використовуються у цих Вимогах, вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про енергетичну ефективність будівель", "Про альтернативні джерела енергії", "Про регулювання містобудівної діяльності", Методиці визначення енергетичної ефективності будівель, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 11 липня 2018 року № 169, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України від 16 липня 2018 року за № 822/32274 (далі — Методика), Мінімальних вимогах до енергетичної ефективності будівель, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 27 жовтня 2020 року № 260, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 18 грудня 2020 року за № 1257/35540, та інших нормативних документах та нормативно-правових актах у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель.
( Абзац шостий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
II. Перелік вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії
1. До будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії встановлюються вимоги, щодо:
класу енергетичної ефективності;
показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії;
частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії;
теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій;
повітропроникності будівель;
інженерних систем.
2. Для будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії обов’язковим є дотримання усіх вимог, визначених пунктом 1 цього розділу.
III. Вимоги щодо класу енергетичної ефективності
1. При новому будівництві, будівлі з близьким до нульового рівнем споживання енергії мають відповідати класу енергетичної ефективності "А".
2. При реконструкції, будівлі з близьким до нульового рівнем споживання енергії мають відповідати класу енергетичної ефективності не нижче "В".
3. Клас енергетичної ефективності будівлі з близьким до нульового рівнем споживання енергії визначається за результатом сертифікації енергетичної ефективності, відповідно до статті 7 Закону України "Про енергетичну ефективність будівель".
IV. Вимоги до показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії
1. Показник споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії (EPp) для будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії не повинен перевищувати максимальні значення, наведені у додатку 1 до цих Вимог, та розраховується за такою формулою:
див. зображення (1)
де: EPp- показник споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3);
EPpН - питоме споживання первинної енергії при опаленні з невідновлюваних джерел енергії (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (2) цих Вимог;
EPpС - питоме споживання первинної енергії при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (4) цих Вимог;
Kser - коефіцієнт використання вторинних енергетичних ресурсів. Приймається рівним 1 якщо в будівлі відсутні системи використання вторинних енергетичних ресурсів, 0,95 — якщо в будівлі наявні системи використання вторинних енергетичних ресурсів. Факт наявності систем використання вторинних енергетичних ресурсів у будівлі встановлюється на підставі проектної документації.
2. Питоме споживання первинної енергії при опаленні з невідновлюваних джерел енергії (EPрН ) розраховується за такою формулою:
див. зображення (2)
де: EPрН - питоме споживання первинної енергії при опаленні з невідновлюваних джерел енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3);
EPіН,use,nren - питоме енергоспоживання при опаленні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (3) цих Вимог;
fP,nren - фактор первинної енергії для окремого джерела енергії за показниками згідно з додатком 2 до цих Вимог;
n - кількість окремих джерел енергії, що забезпечують опалення будівлі.
( Пункт 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
3. Питоме енергоспоживання при опаленні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії (EPH,use,nren ) розраховується за такою формулою:
див. зображення (3)
де: EPH,use,nren - питоме енергоспоживання при опаленні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3);
Khs - частка енергоспоживання при опаленні, що забезпечується окремим джерелом енергії;
KH,nren - частка енергоспоживання при опаленні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії;
EPH,use - питоме енергоспоживання при опаленні, що розраховується відповідно до Методики.
4. Питоме споживання первинної енергії при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії, (ЕРрС ) розраховується за формулою:
див. зображення (4)
де: ЕРРС - питоме споживання первинної енергії при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3);
EPjC,use,nren - питоме енергоспоживання при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (5) цих Вимог;
fP,nren - фактор первинної енергії для окремого джерела енергії за показниками згідно з додатком 2 до цих Вимог;
m - кількість окремих джерел енергії, що забезпечують охолодження будівлі.
5. Питоме енергоспоживання при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії, розраховується за такою формулою:
див. зображення (5)
де: EPC,use,nren - питоме енергоспоживання при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3);
kcs - частка енергоспоживання при охолодженні, що забезпечується окремим джерелом енергії;
kC,nren - частка енергоспоживання при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії;
EPC,use - питоме енергоспоживання при охолодженні, що розраховується відповідно до Методики.
V. Вимоги до частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії
1. Частка енергії, вироблена з відновлюваних джерел енергії (Kren ) в будівлях з близьким до нульового рівнем споживання енергії, та яка споживається на потреби опалення та охолодження будівлі, має становити не менше ніж:
53 % для I температурної зони;
57 % для II температурної зони.
2. Частка енергії, вироблена з відновлюваних джерел енергії (Kren ) розраховується за такою формулою:
див. зображення (6)
де: Kren - частка енергії, вироблена з відновлюваних джерел енергії, (%);
EPH,use,nren - питоме енергоспоживання при опаленні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (3) цих Вимог;
EPC,use,nren - питоме енергоспоживання при охолодженні з невідновлюваних джерел енергії від окремого джерела енергії, (кВтx год/м-2, кВтx год/м-3), що розраховується за формулою (5) цих Вимог;
EPH,use - питоме енергоспоживання при опаленні, що розраховується відповідно до Методики;
EPC,use - питоме енергоспоживання при охолодженні, що розраховується відповідно до Методики;
n - кількість окремих джерел енергії, що забезпечують опалення будівлі;
m - кількість окремих джерел енергії, що забезпечують охолодження будівлі.
3. Приклад розрахунку показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії (EPp) та частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (Kren ), наведено у додатку 3 до цих Вимог.
( Пункт 3 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
VI. Вимоги до теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій
1. Значення приведеного опору теплопередачі зовнішніх стінових огороджувальних конструкцій, суміщених покриттів, що межують із зовнішнім повітрям, покриттів опалюваних горищ (технічних поверхів), мансард, горищних перекриттів неопалюваних горищ, перекриттів, що межують із зовнішнім повітрям, та над неопалюваними підвалами, зовнішніх дверей мають бути не менше значень, наведених у таблиці 1 ДБН В.2.6-31:2021 "Теплова ізоляція та енергоефективність будівель" (далі — ДБН В.2.6-31:2021), без можливості застосування понижувальних коефіцієнтів, передбачених пунктами 5.2.1, 5.2.2 розділу 5 ДБН В.2.6-31:2021.
( Пункт 1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
2. Товщина теплоізоляційних матеріалів огороджувальних конструкцій будівлі має становити не менше ніж:
100 мм для підлог по ґрунту;
200 мм для зовнішніх стінових огороджувальних конструкцій;
300 мм для покриття опалюваних горищ (технічних поверхів), мансард, горищних перекриттів неопалюваних горищ;
400 мм для суміщених покриттів, що межують із зовнішнім повітрям.
3. Вимоги пункту 2 цього розділу не застосовуються для ділянок огороджувальних конструкцій, з теплоізоляційним матеріалом що має коефіцієнт теплопровідності, нижче ніж 0,009 Вт/м° С.
( Пункт 3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
4. Вимоги до значень приведеного опору теплопередачі для світлопрозорих огороджувальних конструкцій та лінійних коефіцієнтів теплопередачі теплопровідних включень, наведені у додатку 4 до цих Вимог.
( Пункт 4 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
VII. Вимоги до герметичності оболонки
1. Для будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, значення повітропроникності огороджувальних конструкцій при різниці тисків 50 Па (q50), не повинно перевищувати:
1,0 м-3/м-2•год при новому будівництві;
2,0 м-3/м-2•год при реконструкції.
2. Повітропроникність огороджувальних конструкцій визначається згідно з ДСТУ EN ISO 9972:2022 (EN ISO 9972:2015, IDT; ISO 9972:2015, IDT) "Теплотехнічні характеристики будівель. Визначення повітропроникності будівель. Метод випробувального тиску".
( Пункт 2 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
VIII. Вимоги до інженерних систем
1. Клас технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління будівлями з близьким до нульового рівнем споживання енергії, визначений за ДСТУ EN 15232-1:2017 (EN 15232-1:2017, IDT) "Енергоефективність будівель. Енергоефективність будівель. Частина 1. Вплив автоматизованих систем моніторингу та управління будівлями. Модулі M10-4, 5, 6, 7, 8, 9, 10", має бути не нижче класу:
( Абзац перший пункту 1 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
"А" — у разі нового будівництва.
2. Будівлі з близьким до нульового рівнем споживання енергії мають бути обладнані:
пристроями які виробляють електричну та/або теплову енергію з енергії сонячного випромінювання, площа яких має бути не менше мінімального значення, що визначається згідно з додатком 5 до цих Вимог;
зовнішніми сонцезахисними пристроями відповідно до вимог пункту 6.17 розділу 6 ДБН В.2.5-28-2018 "Природне і штучне освітлення".
( Абзац третій пункту 2 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
3. Обмін повітря у приміщеннях будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії для видалення надлишків теплоти, вологи, шкідливих та інших забруднюючих речовин з метою забезпечення параметрів мікроклімату має забезпечуватись шляхом застосування механічних припливно-витяжних систем вентиляції, оснащених утилізаторами тепла витяжного повітря класу Н1 згідно з ДБН В.2.6-67:2013 "Опалення, вентиляція та кондиціонування".
Для механічних припливно-витяжних систем вентиляції, що мають об’ємну витрату зовнішнього повітря нижче ніж 1,39 м-3/год та тривалість роботи упродовж року менше ніж 2000 годин, для визначення класу утилізатора тепла витяжного повітря слід приймати значення тривалості роботи упродовж року рівним 2000 годин.
4. При проектуванні та для цілей розрахунків показників енергопотреби, енергоспоживання та енергетичної ефективності будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії значення сезонних коефіцієнтів енергоефективності (SEER) та продуктивності (SCOP) теплових насосів приймаються відповідно до технічної документації на обладнання.
5. Вимоги пункту 2 цього розділу не поширюються на системи вентиляції та локальні витяжні системи і пристрої санітарно-гігієнічних приміщень та приміщень з вмістом шкідливих і токсичних речовин.

Начальник Управління
енергоефективності


Дмитро ПЕТРУНІН
Додаток 1
до Вимог до будівель з близьким
до нульового рівнем споживання енергії
(пункт 1 розділу IV)
Максимальні значення
показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії (EPp) для будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
Додаток 2
до Вимог до будівель з близьким
до нульового рівнем споживання енергії
(пункт 2 розділу IV)
Фактори
первинної енергії (f P,nren ) для невідновлюваних джерел енергії
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
Додаток 3
до Вимог до будівель з близьким
до нульового рівнем споживання енергії
(пункт 3 розділу V)
Приклад
розрахунку показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії (EPp) та частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (K ren )
( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
Додаток 4
до Вимог до будівель з близьким
до нульового рівнем споживання енергії
(пункт 4 розділу VI)
Вимоги
до значень приведеного опору теплопередачі для світлопрозорих огороджувальних конструкцій та лінійних коефіцієнтів теплопередачі теплопровідних включень
( Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
Додаток 5
до Вимог до будівель з близьким
до нульового рівнем споживання енергії
(пункт 2 розділу VIII)
Мінімальні значення
площі пристроїв, які виробляють електричну та/або теплову енергію з енергії сонячного випромінювання
( Додаток 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку
громад та територій України
06 лютого 2025 року № 168
Зміни
до Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності
1. У пункті 2 розділу І:
1) абзац третій викласти в такій редакції:
"визначений клас енергетичної ефективності будівлі — літерне позначення рівня енергетичної ефективності будівлі, що позначається літерами "A", "B" "C" "D" "E" "F" або "G", напівжирним шрифтом "Calibri", розміром 120, а для будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії над літерою, що позначає клас енергетичної ефективності будівлі, також зазначається слово "NZEB", напівжирним шрифтом "Calibri", розміром 36, зеленим (0;176;80) кольором у форматі RGB;";
2) після абзацу шостого доповнити абзацами сьомим — десятим такого змісту:
( Абзац перший підпункту 2 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
"існуюча будівля — при сертифікації прийнятого в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта;
проект нового будівництва — при сертифікації об’єкта нового будівництва;
проект реконструкції існуючої будівлі — при сертифікації об’єкта будівництва за результатами реконструкції;
проект капітального ремонту існуючої будівлі — при сертифікації об’єкта будівництва за результатами капітального ремонту;".
У зв’язку з цим, абзаци сьомий — тридцять перший вважати відповідно абзацами одинадцятим — тридцять п’ятим;
3) абзац чотирнадцятий виключити.
У зв’язку з цим, абзаци п’ятнадцятий — тридцять п’ятий вважати відповідно абзацами чотирнадцятим — тридцять четвертим;
( Абзац другий підпункту 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
4) абзац п’ятнадцятий виключити.
У зв’язку з цим, абзаци шістнадцятий — тридцять четвертий вважати відповідно абзацами п’ятнадцятий — тридцять третім;
5) після абзацу шістнадцятого доповнити абзацом сімнадцятим такого змісту:
( Абзац перший підпункту 5 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
"за кожним з видів огороджувальних конструкцій зазначається перелік шарів, з яких складається огороджувальна конструкція, з описом матеріалу та товщини таких шарів;".
У зв’язку з цим, абзаци сімнадцятий — тридцять третій вважати відповідно абзацами вісімнадцятим — тридцять четвертим;
6) абзаци двадцять третій — двадцять п’ятий виключити.
У зв’язку з цим, абзаци двадцять шостий — тридцять четвертий вважати відповідно абзацами двадцять третім — тридцять першим.
2. У розділі IV:
1) у заголовку після слів "до енергетичної ефективності " доповнити словами ", вимогам до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії ";
( Підпункт 1 пункту 2 в редакції Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
2) пункт 1 доповнити новим абзацом такого змісту:
( Абзац перший підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
"У разі визначення належності будівлі до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії клас енергетичної ефективності будівлі, показник споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії, частка енергії, вироблена з відновлюваних джерел енергії, показники теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій, повітропроникність огороджувальних конструкцій при різниці тисків 50 Па, клас технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління та інженерні системи будівлі мають відповідати Вимогам до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06 лютого 2025 року № 168.".
( Абзац другий підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )
3. Підпункт 8 пункту 2 розділу V викласти в такій редакції:
"8) визначений клас енергетичної ефективності;".
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 353 від 26.02.2025 )

Начальник Управління
енергоефективності


Дмитро ПЕТРУНІН