• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та внесення змін до положень з питань атестації та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)

Міністерство економіки України | Наказ, Заява, Форма, Положення від 29.12.2023 № 20599
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Заява, Форма, Положення
  • Дата: 29.12.2023
  • Номер: 20599
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Заява, Форма, Положення
  • Дата: 29.12.2023
  • Номер: 20599
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
29.12.2023 м. Київ № 20599
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
20 лютого 2024 р. за № 263/41608
Про затвердження Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та внесення змін до положень з питань атестації та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
На виконання Законів України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", "Про правову охорону географічних зазначень", Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), що додається.
2. Унести до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241 "Про затвердження положень з питань атестації представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 919/33890, такі зміни:
1) преамбулу наказу викласти в такій редакції:
"Відповідно до Законів України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", "Про правову охорону географічних зазначень", Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), та враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року № 943-р "Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності",";
2) в абзацах другому і третьому пункту 1 слова "Міністерства економічного розвитку і торгівлі України" замінити словами "Національного органу інтелектуальної власності".
3. Унести зміни до Положення про атестаційну комісію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 919/33890, виклавши його в новій редакції, що додається.
4. Унести зміни до Положення про апеляційну комісію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 920/33891, виклавши його в новій редакції, що додається.
5. Унести зміни до Положення про Державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 921/33892, виклавши його в новій редакції, що додається.
6. Установити, що свідоцтва представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), видані до набрання чинності цим наказом, є дійсними.
7. Управлінню інтелектуальної власності та інновацій в установленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економіки України згідно з розподілом обов'язків.
 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економіки України

Юлія СВИРИДЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

В. о. Голови Державної
регуляторної служби України

Олексій МИХАЙЛОВ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки України
29 грудня 2023 року № 20599
Положення
про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає правовий статус представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) і регулює відносини, пов'язані з набуттям, реалізацією та припиненням права на зайняття діяльністю патентного повіреного.
Це Положення не поширюється на представників з питань інтелектуальної власності на сорти рослин, які провадять свою діяльність відповідно до Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" та Положення про представників з питань інтелектуальної власності на сорти рослин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1183 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2022 року № 798).
2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
заявка - заявка на об'єкт інтелектуальної власності;
об'єкт інтелектуальної власності - винахід, корисна модель, промисловий зразок, торговельна марка, компонування напівпровідникового виробу, географічне зазначення;
охоронний документ - патент на винахід, патент на корисну модель, свідоцтво на торговельну марку, свідоцтво про державну реєстрацію промислового зразка, свідоцтво на компонування напівпровідникового виробу;
патентний повірений - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений);
Реєстр - Державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених);
УКРНОІВІ - державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій", що визначена Кабінетом Міністрів України як така, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", "Про правову охорону географічних зазначень".
3. Діяльність патентного повіреного є незалежною професійною діяльністю щодо надання послуг, пов'язаних з набуттям, здійсненням та захистом прав на об'єкти інтелектуальної власності, представництва інтересів осіб в УКРНОІВІ, Мінекономіки, а також у відносинах з фізичними та юридичними особами.
Іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи та інші особи, які мають місце постійного проживання чи постійне місцезнаходження за межами України, у відносинах з УКРНОІВІ реалізовують свої права через патентних повірених, крім випадків, установлених законодавством.
4. Патентним повіреним може бути фізична особа, яка:
є громадянином України;
володіє державною мовою;
має вищу освіту у сфері інтелектуальної власності;
має вищу освіту у сфері технічних наук або не менше ніж п'ятирічний досвід практичної роботи в цій сфері - додатково для спеціалізації діяльності "винаходи та корисні моделі";
має вищу освіту в галузі права - додатково для спеціалізації діяльності "юридичні послуги";
має не менше ніж п'ятирічний досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності.
Досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності - досвід особи, набутий нею після здобуття вищої освіти не нижче ступеня бакалавра у процесі виконання трудової функції або надання послуг, пов'язаних з набуттям, здійсненням та захистом прав на об'єкти інтелектуальної власності, надання правової допомоги у сфері інтелектуальної власності, здійснення викладацької, наукової, науково-технічної діяльності та/або експертної діяльності у сфері інтелектуальної власності.
5. Не може бути патентним повіреним особа, яка визнана судом недієздатною чи обмежено дієздатною.
6. Для набуття права на зайняття діяльністю патентного повіреного особа, яка відповідає вимогам пункту 4 цього розділу, повинна пройти атестацію та отримати свідоцтво представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) у порядку, визначеному цим Положенням та Положенням про Атестаційну комісію Національного органу інтелектуальної власності, затвердженим наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 919/33890 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 29 грудня 2023 року № 20599).
Відомості про патентного повіреного вносяться до Реєстру, що ведеться УКРНОІВІ в порядку, визначеному Мінекономіки. Патентному повіреному, відомості про якого внесено до Реєстру, видається свідоцтво.
Право на зайняття діяльністю патентного повіреного виникає з дати внесення до Реєстру відомостей про особу, яка атестована як патентний повірений.
7. УКРНОІВІ забезпечує опублікування відомостей про патентних повірених, унесених до Реєстру, в офіційному електронному бюлетені "Промислова власність".
8. Патентний повірений може мати печатку із зазначенням власного імені, по батькові (за наявності), прізвища, реєстраційного номера та дати видачі свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного), а також рахунки в банках.
9. Несумісною з діяльністю патентного повіреного є робота в УКРНОІВІ, Мінекономіки, на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності.
У разі виникнення обставин несумісності, встановлених цим пунктом, патентний повірений зобов'язаний протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати виникнення таких обставин подати до УКРНОІВІ заяву про зупинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного, а УКРНОІВІ - унести до Реєстру відповідні зміни протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати одержання такої заяви.
10. Патентний повірений діє за дорученням особи, яку він представляє (довірителя). Це доручення засвідчується договором, довіреністю або іншим документом, що підтверджує його повноваження відповідно до законодавства.
Повноваження патентного повіреного можуть бути засвідчені також шляхом зазначення його прізвища та реєстраційного номера свідоцтва в заявці, якщо заявка підписана заявником, крім повноважень щодо відкликання заявки, вчинення правочинів щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності, їх реєстрації та дострокового припинення чинності майнових прав інтелектуальної власності.
II. Права патентного повіреного
1. Патентний повірений є незалежним під час виконання професійних обов'язків і вчиняє свої дії на підставі законодавства у сфері інтелектуальної власності та етичних засад професійної діяльності патентних повірених.
2. Під час здійснення своєї діяльності патентний повірений для належного представництва інтересів довірителя та надання послуг, пов'язаних з набуттям, реалізацією та захистом прав на об'єкти інтелектуальної власності, у межах доручення особи, яку він представляє, має право:
1) складати та підписувати заяви, заявки, заперечення, зауваження, скарги, клопотання, пояснення, інші документи і подавати їх у порядку, встановленому законодавством;
2) знайомитись з матеріалами заявок, а за наявності передбачених дорученням повноважень - уносити зміни до документів заявки, відкликати заявки;
3) проводити дослідження об'єктів інтелектуальної власності та науково-дослідні роботи, готувати висновки за їх результатами;
4) представляти і захищати права та інтереси довірителя в УКРНОІВІ з питань, зокрема:
отримання охоронних документів та їх дублікатів, виписок та витягів з державних реєстрів об'єктів інтелектуальної власності;
здійснення платежів, передбачених законодавством, у тому числі в іноземній валюті;
ужиття заходів для підтримання чинності майнових прав інтелектуальної власності;
подання заяв про реєстрацію фактів передання виключних майнових прав інтелектуальної власності та укладання ліцензійних договорів на використання об'єктів інтелектуальної власності, внесення змін до відомостей про видачу ліцензій на використання об'єктів інтелектуальної власності, подання інформації щодо обтяжень прав інтелектуальної власності;
5) бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях в УКРНОІВІ, давати пояснення щодо суті клопотань і скарг;
6) звертатися з клопотаннями та скаргами, одержувати письмові вмотивовані відповіді на ці клопотання і скарги;
7) посвідчувати копії документів, пов'язаних з наданням послуг щодо охорони та захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності, крім випадків, якщо законом установлено інший обов'язковий спосіб посвідчення копій документів;
8) збирати відомості про факти, що можуть мати значення в процесі охорони та захисту прав особи, яку він представляє, у тому числі здійснювати фіксацію змісту вебсторінок у мережі Інтернет;
9) замовляти письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань;
10) визначати порядок ознайомлення інших осіб з інформацією, яка є предметом його професійного, ділового та іншого інтересу, у тому числі її належність до категорії конфіденційної, та встановлювати для неї систему захисту, якщо інше не визначено законодавством та дорученням особи, яку він представляє;
11) передавати свої повноваження іншому патентному повіреному, якщо це передбачено довіреністю, з дотриманням обов'язку сповіщення про таку передачу УКРНОІВІ;
12) реалізовувати право на зайняття діяльністю патентного повіреного індивідуально або разом з іншими патентними повіреними, працювати за наймом, приймати за наймом помічника патентного повіреного;
13) отримувати винагороду від особи, яку він представляє;
14) користуватися іншими правами, передбаченими законодавством та цим Положенням.
3. Згідно зі спеціалізацією діяльності "юридичні послуги" патентний повірений може відповідно до законодавства представляти інтереси суб'єктів авторського права або суб'єктів суміжних прав щодо звернення із заявою про припинення порушень авторського права і суміжних прав з використанням мережі Інтернет та щодо звернення стосовно внесення вебсайту до національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності.
4. Патентні повірені можуть об'єднуватися у громадські організації згідно із законодавством.
III. Обов'язки патентного повіреного
1. Під час здійснення діяльності патентний повірений зобов'язаний:
1) дотримуватися вимог законодавства та сумлінно виконувати свої обов'язки;
2) дотримуватися конфіденційності стосовно відомостей, одержаних ним під час здійснення своїх професійних обов'язків, та не використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;
3) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності;
4) невідкладно повідомляти довірителя про виникнення конфлікту інтересів осіб, яких він представляє;
5) відмовитися від надання своїх послуг або припинити їх надання, якщо вони можуть бути використані у справі, у якій він вже представляв або консультував іншу особу з протилежними інтересами і конфлікт не був вирішений;
6) повідомляти УКРНОІВІ про зміну відомостей про себе, які підлягають унесенню до Реєстру, у паперовій та/або електронній формі;
7) своєчасно надавати інформацію на запит УКРНОІВІ щодо актуалізації відомостей про нього, що містяться в Реєстрі;
8) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством та цим Положенням.
2. Підвищенням рівня професійної компетентності патентним повіреним є виконання ним своїх професійних обов'язків, а також постійне проходження додаткового навчання у сфері інтелектуальної власності (тренінги, семінари, вебінари тощо), організованого Всесвітньою організацією інтелектуальної власності, Європейським патентним відомством, Відомством з інтелектуальної власності Європейського Союзу, іншими відомствами з інтелектуальної власності, УКРНОІВІ, професійними організаціями у сфері інтелектуальної власності, здобуття наукового ступеня, пов'язаного зі сферою інтелектуальної власності, участь у інших заходах, які обираються патентним повіреним самостійно.
3. Патентний повірений забезпечує захист персональних даних про фізичну особу, якими він володіє, відповідно до законодавства з питань захисту персональних даних.
IV. Набуття права на зайняття діяльністю патентного повіреного
1. Атестацію та реєстрацію патентних повірених здійснює УКРНОІВІ. Для проведення цієї роботи утворюються Атестаційна та Апеляційна комісії, склад яких затверджується Мінекономіки.
Атестаційна комісія затверджує порядок проведення кваліфікаційного екзамену, екзаменаційні завдання, екзаменаторів за спеціалізаціями, приймає рішення про допуск осіб, які висловили намір набути право на зайняття діяльністю патентних повірених (далі - кандидати в патентні повірені), до екзамену, та їх атестацію, а також вирішує інші питання, що належать до її компетенції.
Апеляційна комісія розглядає скарги кандидатів у патентні повірені та патентних повірених на рішення Атестаційної комісії, розглядає скарги на дії патентних повірених, здійснює контроль за додержанням патентними повіреними вимог законодавства та цього Положення, а також вирішує інші питання, що належать до її компетенції.
2. Особа, яка висловила намір набути право на зайняття діяльністю патентного повіреного, подає до УКРНОІВІ заяву про атестацію її як патентного повіреного, а також інші документи, визначені Положенням про Атестаційну комісію Національного органу інтелектуальної власності, затвердженим наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 919/33890 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 29 грудня 2023 року № 20599).
3. Кандидат у патентні повірені визначає спеціалізацію майбутньої діяльності, яка враховується Атестаційною комісією під час проведення кваліфікаційного екзамену. Кандидат у патенті повірені може обрати одну або декілька спеціалізацій з таких:
винаходи та корисні моделі;
торговельні марки;
географічні зазначення;
промислові зразки;
компонування напівпровідникових виробів;
юридичні послуги.
Особа, яка атестована як патентний повірений, може додатково обрати одну або декілька спеціалізацій діяльності, зазначених у цьому пункті, з метою розширення спеціалізації діяльності.
Дані про спеціалізацію діяльності патентного повіреного вносяться до Реєстру та відображаються у свідоцтві представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
4. Особа, яка атестована як патентний повірений, не пізніше шістдесяти календарних днів з дати отримання нею рішення Атестаційної комісії подає до УКРНОІВІ заяву про реєстрацію її як представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) та про видачу свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
Заява складається за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення, та подається в паперовій або електронній формі. До заяви додається документ про сплату збору за видачу свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) відповідно до Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1716.
УКРНОІВІ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів з дня надходження заяви вносить відомості про особу, яка атестована як патентний повірений, до Реєстру.
У разі якщо поданню заяви в установлений у цьому пункті строк перешкоджали обставини непереборної сили, особа, атестована як патентний повірений, може подати заяву протягом одного року з дати, коли відпали ці обставини.
УКРНОІВІ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів з дня надходження заяви відмовляє у внесенні відомостей до Реєстру в разі, якщо:
1) заяву подано після спливу встановленого строку;
2) подана заява не відповідає встановленій цим Положенням формі та/або до заяви не додано документ про сплату збору за видачу свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
5. Особі, яка атестована як патентний повірений, не пізніше десяти робочих днів з дати внесення відомостей про неї до Реєстру Атестаційною комісією видається свідоцтво представника у справах інтелектуальної власності за формою згідно з додатком 1 до Положення про Державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 19 липня 2019 року № 1241, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 921/33892 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 29 грудня 2023 року № 20599).
6. Патентний повірений, якого атестовано за розширеною спеціалізацію діяльності, не пізніше шістдесяти календарних днів з дати отримання рішення Атестаційної комісії подає до УКРНОІВІ заяву про внесення до Реєстру відомостей про розширення спеціалізації діяльності.
Заява складається за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення, та подається в паперовій або електронній формі.
УКРНОІВІ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів з дня надходження заяви безоплатно вносить до Реєстру відомості про розширення спеціалізації діяльності.
У разі якщо поданню заяви в установлений у цьому пункті строк перешкоджали обставини непереборної сили, патентний повірений може подати заяву протягом одного року з дати, коли такі обставини відпали.
УКРНОІВІ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів з дня надходження заяви відмовляє у внесенні відомостей до Реєстру в разі, якщо:
1) заяву подано після спливу встановленого строку;
2) подана заява не відповідає встановленій цим Положенням формі.
7. Особі, яка пройшла атестацію у зв'язку з розширенням спеціалізації діяльності, УКРНОІВІ протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати внесення відомостей про розширення спеціалізації до Реєстру безоплатно надсилає витяг на адресу, зазначену в Реєстрі.
8. Право на зайняття діяльністю патентного повіреного за розширеною спеціалізацією діяльності виникає з дати внесення відомостей про розширення спеціалізації до Реєстру.
V. Зупинення, поновлення та припинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного
 
1. Право на зайняття діяльністю патентного повіреного зупиняється в разі:
1) подання патентним повіреним у паперовій або електронній формі заяви про зупинення права на здійснення діяльності патентного повіреного - з дати подання до УКРНОІВІ відповідної заяви патентного повіреного;
2) визнання патентного повіреного за рішенням суду недієздатним або обмежено дієздатним - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду;
3) застосування до патентного повіреного спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції", якими передбачено тимчасову заборону на здійснення діяльності патентного повіреного, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції";
4) прийняття рішення суду про зупинення права займатися діяльністю патентного повіреного - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду.
2. Право на зайняття діяльністю патентного повіреного припиняється в разі:
1) подання патентним повіреним заяви про припинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного - з дати подання до УКРНОІВІ відповідної заяви;
2) припинення патентним повіреним громадянства України та/або смерті патентного повіреного - з дати отримання УКРНОІВІ відповідних документальних відомостей про особу;
3) оголошення за рішенням суду патентного повіреного померлим - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду;
4) застосування до патентного повіреного спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції", які передбачають припинення права на здійснення діяльності патентного повіреного, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції";
5) прийняття рішення суду про припинення права займатися діяльністю патентного повіреного - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду.
3. Право на зайняття діяльністю патентного повіреного поновлюється в разі:
1) зупинення права з підстави, передбаченої підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, - з дати подання до УКРНОІВІ відповідної заяви патентного повіреного про поновлення права на зайняття діяльністю патентного повіреного;
2) зупинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного з підстави, передбаченої підпунктом 2 пункту 1 цього розділу, - з дати, наступної за днем отримання УКРНОІВІ рішення суду про скасування рішення суду про визнання патентного повіреного недієздатним або обмежено дієздатним та поновлення його цивільної дієздатності, яке набрало законної сили;
3) зупинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного з підстави, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 цього розділу, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо скасування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції" або з дати, наступної за днем закінчення строку застосування санкцій;
4) зупинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного з підстави, передбаченої підпунктом 4 пункту 1 цього розділу, - з дати, наступної за днем отримання УКРНОІВІ відповідного рішення суду про поновлення права займатися діяльністю патентного повіреного, яке набрало законної сили;
5) припинення права з підстави, передбаченої підпунктом 3 пункту 2 цього розділу, - з дати, наступної за днем отримання УКРНОІВІ рішення суду про скасування рішення суду про оголошення патентного повіреного померлим.
4. Протягом строку зупинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного він не має права її здійснювати.
5. Особа, стосовно якої прийнято рішення про припинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного, має право звернутися до УКРНОІВІ із заявою про атестацію патентного повіреного:
з підстави, передбаченої підпунктом 1 пункту 2 цього розділу, - з дати прийняття рішення про припинення права на зайняття діяльністю патентного повіреного;
з підстави, передбаченої підпунктом 2 пункту 2 цього розділу, - з дати поновлення громадянства України;
з підстави, передбаченої підпунктом 4 пункту 2 цього розділу, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо скасування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції";
з підстави, передбаченої підпунктом 5 пункту 2 цього розділу, - з дати, наступної за днем отримання УКРНОІВІ рішення суду про поновлення права займатися діяльністю патентного повіреного, яке набрало законної сили.
 

Начальник управління
інтелектуальної власності та інновацій

Андрій АНІСІМОВ
 
Додаток 1
до Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
(пункт 4 розділу IV)
  Форма
Національний орган інтелектуальної власності
Державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій"
вул. Дмитра Годзенка, 1, м. Київ-42, 01601
Заява
На підставі рішення Атестаційної комісії державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" від ___________ 20__ р. прошу зареєструвати мене як представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) та видати свідоцтво представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
Про себе повідомляю:
1. Прізвище ___________________________________________________________________________
2. Ім'я ________________________________________________________________________________
3. По батькові (за наявності) ____________________________________________________________
4. Число, місяць, рік народження _________________________________________________________
5. Стать ______________________________________________________________________________
6. Громадянство ______________________________________________________
7. Число, місяць, рік народження _________________________________________________________
8. Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності)
_____________________________________________________________________________________
9. Адреса в межах України для листування:
Прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) / повне найменування адресата
_____________________________________________________________________________________
Поштова адреса _______________________________________________________________________
Номер телефону _______________________________________________________________________
Адреса електронної пошти ______________________________________________________________
10. Мова (мови), якою (якими) буду вести листування з іноземними заявниками:
_____________________________________________________________________________________
11. Місце роботи, посада (за наявності) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
12. Спеціалізація діяльності представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) ___________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
13. До заяви додаю: документ про сплату збору за видачу свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).
Підпис: ___________________/ _________________________/ (Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ)
Дата підпису: ____________
 
Додаток 2
до Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
(пункт 6 розділу IV)
  Форма
Національний орган інтелектуальної власності
Державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій"
вул. Дмитра Годзенка, 1, м. Київ-42, 01601
Заява
На підставі рішення Атестаційної комісії державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" від ___________ 20__ р. прошу внести до Державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) відомості про розширення спеціалізації діяльності.
Про себе повідомляю:
1. Прізвище ___________________________________________________________________________
2. Ім'я ________________________________________________________________________________
3. По батькові (за наявності) ____________________________________________________________
4. Стать ______________________________________________________________________________
5. Громадянство _______________________________________________________________________
6. Число, місяць, рік народження _________________________________________________________
7. Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності)
_____________________________________________________________________________________
8. Адреса в межах України для листування:
Прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) / повне найменування адресата
_____________________________________________________________________________________
Поштова адреса _______________________________________________________________________
Номер телефону _______________________________________________________________________
Адреса електронної пошти ______________________________________________________________
9. Мова (мови), якою (якими) буду вести листування з іноземними заявниками:
_____________________________________________________________________________________
10. Місце роботи, посада (за наявності) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
11. Розширена спеціалізація діяльності представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Підпис:___________________/ ________________________/ (Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ)
Дата підпису: ____________
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
19 липня 2019 року № 1241
(у редакції наказу Міністерства економіки України
від 29 грудня 2023 року № 20599)
Положення
про Атестаційну комісію Національного органу інтелектуальної власності
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає повноваження Атестаційної комісії Національного органу інтелектуальної власності (далі - Атестаційна комісія), її склад, порядок формування, вимоги до її членів, строк повноважень та правила і процедури її діяльності.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
охоронний документ - патент на винахід, патент на корисну модель, свідоцтво на торговельну марку, свідоцтво про державну реєстрацію промислового зразка, свідоцтво про реєстрацію компонування напівпровідникового виробу;
патентний повірений - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений);
УКРНОІВІ - державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій", що визначена Кабінетом Міністрів України як така, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", "Про правову охорону географічних зазначень", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги".
3. Атестаційна комісія є колегіальним органом УКРНОІВІ, основною метою діяльності якого є проведення атестації осіб, які висловили намір набути право на зайняття діяльністю патентного повіреного.
4. Атестаційна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням та іншими актами законодавства.
5. Діяльність Атестаційної комісії ґрунтується на принципах верховенства права, законності, об'єктивності, відкритості, гласності та колегіальності.
6. Проводиться два види атестації:
атестація кандидатів у патентні повірені за заявленими спеціалізаціями діяльності - щодо осіб, які висловили намір набути право на зайняття діяльністю патентного повіреного;
атестація патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності - щодо осіб, які мають право на зайняття діяльністю патентного повіреного.
II. Склад, порядок формування і роботи та повноваження Атестаційної комісії
1. Атестаційна комісія складається з дев'яти членів.
До складу Атестаційної комісії входять чотири працівники УКРНОІВІ, один працівник Мінекономіки, а також чотири патентних повірених, які мають досвід практичної роботи у сфері правової охорони інтелектуальної власності не менше ніж десять років.
Головою та заступником голови Атестаційної комісії можуть бути представники УКРНОІВІ та Мінекономіки.
Персональний склад Атестаційної комісії затверджується наказом Мінекономіки строком на п'ять років. За вмотивованим поданням голови Атестаційної комісії та/або керівника УКРНОІВІ її персональний склад може бути змінено раніше зазначеного строку.
Секретарем Атестаційної комісії є працівник структурного підрозділу УКРНОІВІ, до повноважень якого належить організація проведення атестації.
Скликання першого засідання Атестаційної комісії організовує УКРНОІВІ.
Відомості про склад Атестаційної комісії оприлюднюються на офіційному вебсайті УКРНОІВІ.
2. Атестаційна комісія відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює розгляд заяв кандидатів у патентні повірені про атестацію їх як патентних повірених, заяв патентних повірених, які атестуються для розширення їх спеціалізацій діяльності;
2) приймає рішення про допуск чи відмову в допуску кандидатів у патентні повірені, патентних повірених до атестації;
3) затверджує порядок проведення кваліфікаційного екзамену;
4) призначає екзаменаторів за спеціалізаціями;
5) затверджує екзаменаційні завдання;
6) визначає дату, час і місце проведення кваліфікаційного екзамену;
7) приймає рішення про:
атестацію чи відмову в атестації кандидатів у патентні повірені як патентних повірених;
атестацію чи відмову в атестації патентних повірених за заявленими (розширеними) ними спеціалізаціями діяльності;
8) здійснює узагальнення практики застосування законодавства України з питань діяльності патентних повірених та вносить пропозиції УКРНОІВІ щодо його вдосконалення;
9) виконує інші функції, передбачені цим Положенням.
3. Атестаційна комісія має право:
отримувати в установленому порядку від Мінекономіки, УКРНОІВІ та закладів, що входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності, інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
запрошувати на свої засідання та заслуховувати на цих засіданнях кандидатів у патентні повірені та патентних повірених;
залучати за потреби до участі у своїй роботі працівників закладів, що входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності (за згодою та погодженням з їх керівниками);
отримувати письмові та усні пояснення від екзаменаторів.
4. Голова Атестаційної комісії:
здійснює керівництво роботою Атестаційної комісії;
визначає дату, час і місце проведення засідання Атестаційної комісії;
веде засідання Атестаційної комісії;
оголошує порядок денний засідання;
надає слово для виступу;
виносить питання на голосування;
приймає рішення щодо запрошення на засідання Атестаційної комісії осіб, які не є членами Атестаційної комісії;
підписує листи (повідомлення).
5. Секретар Атестаційної комісії:
здійснює облік та формування особових справ кандидатів у патентні повірені та патентних повірених;
здійснює попередній розгляд документів, наданих кандидатами в патентні повірені та патентними повіреними, для прийняття рішення Атестаційною комісією щодо допуску їх до кваліфікаційного екзамену;
інформує членів Атестаційної комісії про дату, час і місце проведення засідання Атестаційної комісії та повідомляє про проєкт порядку денного;
готує та надсилає листи (повідомлення) Атестаційної комісії кандидатам у патентні повірені;
готує проєкт рішення Атестаційної комісії;
веде протокол засідання Атестаційної комісії;
готує матеріали щодо реєстрації патентних повірених у Державному реєстрі представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та публікації в офіційному бюлетені "Промислова власність" відповідних відомостей про осіб, які пройшли атестацію;
здійснює передання для зберігання уповноваженим структурним підрозділом УКРНОІВІ особових справ кандидатів у патентні повірені та патентних повірених.
6. Член Атестаційної комісії має право:
знайомитися з матеріалами, поданими на розгляд Атестаційної комісії, та здійснювати їх перевірку;
заявляти клопотання, висловлювати міркування з питань, що розглядаються;
брати участь у прийнятті рішення шляхом голосування;
висловлювати окрему думку з оформленням її в письмовому вигляді.
7. Члени Атестаційної комісії повинні бути присутніми на атестації, ставити запитання кандидатам у патентні повірені та патентним повіреним, знайомитися з письмовими роботами, виконаними кандидатами в патентні повірені та патентними повіреними.
III. Правила і процедури роботи Атестаційної комісії
1. Формою роботи Атестаційної комісії є засідання, які проводяться за потреби, але не рідше ніж один раз на рік. Дату, час і місце проведення засідання визначає її голова.
Засідання Атестаційної комісії може бути проведено в режимі відеоконференції.
Позачергові засідання Атестаційної комісії проводяться за рішенням голови Атестаційної комісії або за вимогою не менше ніж третини членів Атестаційної комісії.
Про засідання Атестаційної комісії члени Атестаційної комісії та інші заінтересовані особи письмово повідомляються секретарем Атестаційної комісії не пізніше ніж за п'ять робочих днів до такого засідання. У разі якщо засідання проводиться в режимі відеоконференції або в разі якщо до дати повідомлення про засідання до Атестаційної комісії надійшла заява від запрошеного на засідання кандидата в патентні повірені, патентного повіреного про участь у засіданні в режимі відеоконференції, у повідомленні зазначається посилання, за яким можна приєднатися до відеоконференції.
Інформація про засідання Атестаційної комісії публікується на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати такого засідання.
2. Засідання Атестаційної комісії веде голова, а в разі його відсутності - заступник голови.
3. Засідання Атестаційної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менше ніж дві третини її членів.
4. Усі члени Атестаційної комісії незалежні та мають однакові права в прийнятті рішення.
Рішення Атестаційної комісії приймаються відкритим голосуванням.
Рішення Атестаційної комісії (крім рішень щодо атестації або відмови в атестації кандидатів як патентних повірених, які приймаються двома третинами присутніх на засіданні її членів) приймаються простою більшістю присутніх на засіданні її членів. У разі рівного розподілу голосів прийнятим вважається рішення, за яке проголосував головуючий на засіданні. Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої вирішується питання.
За потреби Атестаційна комісія за рішенням її голови може приймати рішення шляхом письмового опитування членів Атестаційної комісії. Результати письмового опитування оформлюються протоколом.
5. Рішення Атестаційної комісії, передбачені підпунктом 7 пункту 2 розділу II цього Положення, оформлюються протоколом.
6. Результати засідання Атестаційної комісії оформлюються протоколом, який підписують головуючий на засіданні та члени Атестаційної комісії, що брали участь у засіданні, та секретар Атестаційної комісії. Протокол викладається в письмовій формі та містить інформацію про дату і місце його складання, перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, прийняте Атестаційною комісією рішення.
7. Член Атестаційної комісії, який не підтримує прийняте рішення Атестаційної комісії, може викласти в письмовій формі окрему думку, що додається до протоколу засідання.
8. Член Атестаційної комісії не може брати участі в голосуванні на засіданні Атестаційної комісії в разі, якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результаті атестації кандидата в патентні повірені, патентного повіреного. У разі наявності зазначених підстав член Атестаційної комісії зобов'язаний заявити самовідвід до початку голосування.
Якщо кандидат у патентні повірені, патентний повірений вважає, що член Атестаційної комісії прямо чи опосередковано заінтересований у результаті його атестації, він може заявити відвід такому члену Атестаційної комісії до початку засідання Атестаційної комісії. Відвід повинен бути вмотивованим та поданим у письмовій формі.
У разі заявлення відводу Атестаційна комісія повинна вислухати особу, якій заявлено відвід, якщо вона бажає дати пояснення, та думку кандидата в патентні повірені, патентного повіреного, який заявляє відвід.
Атестаційна комісія приймає рішення про відвід члена Атестаційної комісії простою більшістю присутніх на засіданні її членів. У голосуванні про відвід не має права брати участь член Атестаційної комісії, якому заявлено відвід. Результати голосування фіксуються в протоколі.
9. Особові справи кандидатів у патентні повірені та патентних повірених зберігаються протягом 75 років з дня надходження заяви про атестацію кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
Протокол засідання Атестаційної комісії зберігається протягом 10 років з дня його складання.
10. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Атестаційної комісії здійснюється УКРНОІВІ.
IV. Порядок атестації кандидатів у патентні повірені та патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності
1. Етапи атестації
1. Атестація кандидатів у патентні повірені та патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності проводиться за такими етапами:
перевірка поданих кандидатами в патентні повірені, патентними повіреними документів на відповідність установленим вимогам;
прийняття рішення про допуск кандидатів у патентні повірені, патентних повірених до кваліфікаційного екзамену;
проведення кваліфікаційного екзамену;
прийняття рішення про атестацію чи відмову в атестації кандидатів у патентні повірені, патентних повірених.
2. Проведення кваліфікаційного екзамену відбувається за такими етапами:
проведення тестування та визначення його результатів;
розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів;