МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
11.08.2010 N 379 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2011 р.
за N 123/18861
Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 603 від 22.08.2011 N 809 від 17.09.2012 N 1082 від 26.11.2012 N 417 від 29.04.2013 )
Відповідно до статей 34, 52-1 Закону України "Про дорожній рух" та постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.98 N 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (із змінами) та з метою впорядкування роботи підрозділів Державтоінспекції МВС з питань видачі реєстраційних документів і номерних знаків
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі організувати вивчення зазначеної Інструкції працівниками Державної автомобільної інспекції, інших зацікавлених служб і використання її в практичній діяльності.
3. Департаменту Державтоінспекції МВС (Лозовий В.М.) забезпечити подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра полковника міліції Ратушняка В.І.
6. Наказ надіслати за належністю.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
11.08.2010 N 379
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2011 р.
за N 123/18861
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них
( У тексті Інструкції абревіатуру "РЕП ДАІ" замінено словом "Центр" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює порядок здійснення центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ), оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на ТЗ.
( Пункт 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
1.2. Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про дорожній рух", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1306 (із змінами) (далі - Правила дорожнього руху), Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 N 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 N 1371) (далі - Порядок).
1.3. Відповідно до вимог законодавства України перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.
Якщо ТЗ раніше був зареєстрований на території України, у тому числі тимчасово, чи перебував на відомчому обліку, подальша його реєстрація в Україні не вважається першою.
1.4. Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.
( Абзац перший пункту 1.4 глави 1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюються за місцем реєстрації (проживання) їх власників до впровадження в експлуатацію Національної автоматизованої інформаційної системи Державної автомобільної інспекції, але не пізніше 1 січня 2013 року.
( Абзац пункту 1.4 глави 1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Місце проживання фізичної особи визначається згідно з відміткою про реєстрацію місця її проживання в паспорті або документі, що його замінює.
ТЗ, що належать фізичним особам - підприємцям, реєструються як ТЗ фізичних осіб.
ТЗ юридичних осіб реєструються за місцезнаходженням таких осіб. Якщо стоянка ТЗ розташована за місцезнаходженням філій або представництв юридичних осіб, такі ТЗ реєструються за місцем їх стоянки.
У свідоцтві про реєстрацію зазначається юридична особа, якій належать ТЗ, місцезнаходження такої особи та стоянки.
Місцезнаходження юридичних осіб визначається як місцезнаходження, указане у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи.
1.5. Відповідно до вимог пункту 32.2 Правил дорожнього руху, забороняється, у тому числі в умовах спеціалізованих підприємств, які займаються ремонтом і технічним обслуговуванням транспортних засобів, внесення змін в ідентифікаційні номери і номерні таблички кузова чи шасі (рами), двигуна транспортного засобу, а також їх знищення (перенесення, закріплення, відновлення тощо) без попереднього узгодження з Державтоінспекцією (далі - ДАІ).
1.6. ТЗ, тимчасово ввезені нерезидентами на митну територію України для власного користування, можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні ТЗ для вільного використання.
1.7. ТЗ, які ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, підлягають тимчасовій постановці на облік в Центр на строк до двох років з оформленням свідоцтва про реєстрацію ТЗ на право тимчасової експлуатації таких ТЗ з терміном дії на два роки без права їх відчуження або передачі в користування іншим особам.
( Абзац перший пункту 1.7 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Відчуження таких ТЗ упродовж двох років з дати переселення (в'їзду) на постійне проживання в Україну проводиться за умови сплати належних податків та зборів, передбачених для ввезення ТЗ з метою вільного використання.
( Абзац другий пункту 1.7 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Реєстраційні документи на право постійного користування та відчуження вказаних ТЗ видаються після фактичного проживання таких громадян - власників ТЗ на території України упродовж двох років.
( Абзац третій пункту 1.7 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )( Пункт 1.8 глави 1 виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
1.8. При реєстрації ТЗ, указаних у пунктах 1.6-1.8 глави 1 цієї Інструкції, у графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ робиться запис про заборону їх відчуження, передачі у володіння або користування іншим особам.
( Пункт глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
1.9. ТЗ, що ввозяться в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства, підлягають державній реєстрації за підприємством, яке отримало ТЗ як іноземну інвестицію, з внесенням до графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ запису "Внесок до статутного капіталу".
( Абзац перший пункту 1.10 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Протягом трьох років з моменту реєстрації зняття з обліку таких ТЗ проводиться тільки за умови надання документів про сплату ввізного мита, виданих митними органами.
2. Облік зареєстрованих транспортних засобів
2.1. Облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку.
Облік видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ та тимчасових реєстраційних талонів проводиться у книгах обліку за серіями та номерами в порядку їх зростання. Такі книги обліку можуть роздруковуватись за допомогою комп'ютерної техніки.
2.2. В управліннях (відділах) ДАІ головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відомостей про зареєстровані, перереєстровані та зняті з обліку ТЗ формуються бази даних автоматизованих інформаційних систем (далі - АІС) "Автомобіль".
2.3. Інформація АІС "Автомобіль" щодобово надається каналами цифрового зв'язку до Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС (далі - ЦБДРтаАС при МВС) для централізованого автоматизованого обліку в Єдиному державному реєстрі Державтоінспекції.
Інформація про зареєстровані ТЗ та відомості про їх власників, які містяться в АІС "Автомобіль" та Єдиному державному реєстрі Державтоінспекції, мають конфіденційний характер і можуть надаватися виключно власникам ТЗ про зареєстровані за ними ТЗ, а також за запитами судів, органів місцевого самоврядування, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів державної податкової служби, державних виконавців, нотаріусів, органів Служби безпеки України та інших органи державної влади (посадових осіб), якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, страхових компаній у разі необхідності встановлення обставин страхових випадків.
2.4. Матеріали, які стали підставою для проведення реєстраційних операцій, зберігаються протягом 5 років, а книги обліку зареєстрованих ТЗ (реєстри) - 60 років.
3. Видача реєстраційних документів та номерних знаків під час проведення реєстрації транспортних засобів
3.1. Реєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 6-32 Порядку.
Для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції. У заявах юридичних осіб обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові (далі - П.І.Б.) особи, якій доручається провести оформлення ТЗ, та зразок її підпису, а на заяві ставляться підпис уповноваженої посадової особи (із зазначенням посади, П.І.Б.) та відбиток печатки юридичної особи.
Заяви можуть подаватися за допомогою каналів електронного зв'язку.
Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.
При зверненні особи, уповноваженої в установленому порядку власником - фізичною особою ТЗ здійснювати реєстрацію ТЗ, обов'язково подається примірник нотаріально посвідченої довіреності.
Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
( Пункт 3.1 глави 3 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.2. Особа власника ТЗ або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює, для іноземців або осіб без громадянства - на підставі документів, визначених законодавством України.
3.3. За Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК" проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання - передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).
( Абзац другий пункту 3.3 глави 3 виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.4. Відповідно до вимог Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341 (із змінами), працівниками Центру здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками ТЗ, у тому числі збору за першу реєстрацію ТЗ, збору на обов'язкове пенсійне страхування.
( Абзац перший пункту 3.4 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Згідно з Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740 (із змінами), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується власниками легкових автомобілів у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
3.5. Посадовою особою Центру перевіряються повнота і правильність внесення вартості плати за послуги, що можуть надаватися підрозділами ДАІ згідно з Переліком платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 N 795 (із змінами), а також повнота та правильність відшкодування вартості спеціальної продукції.
( Пункт 3.5 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.6. Квитанції або платіжні доручення про сплату вартості послуг, спеціальної продукції та обов'язкових платежів власників ТЗ долучаються до реєстраційної справи (крім квитанцій про сплату збору за першу реєстрацію ТЗ, які повертаються власнику, а до справи долучаються їх копії).
( Пункт 3.6 глави 3 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.7. Огляд ТЗ працівником Центру проводиться за місцем реєстрації ТЗ. За письмовою заявою власника ТЗ, у разі технічної несправності ТЗ зазначений огляд проводиться з виїздом до місця його знаходження.
За результатами огляду на заяві (додаток 1 або 2) уповноважена посадова особа Центру робить відповідну відмітку (із зазначенням П.І.Б. і дати проведення огляду) або складає акт технічного огляду ТЗ (додаток 3), який долучається до матеріалів реєстраційної справи.
3.8. У разі проведення експертного дослідження до матеріалів реєстраційної справи долучається також висновок фахівця експертної служби МВС або іншого експерта, що має свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесений до Реєстру атестованих судових експертів, щодо встановлення справжності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ та реєстраційних документів на ТЗ (інших документів, які є підставою для реєстрації ТЗ).
3.9. Номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту з використанням існуючих баз даних АІС. Крім того, з використанням Єдиного державного реєстру Державтоінспекції ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації.
Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві (додаток 1 або 2) та підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати і часу проведення перевірки). До матеріалів реєстраційної справи долучаються роздруковані відомості про ТЗ, які на момент перевірки значаться в розшуку.
У разі перевірки дійсності видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, які прибули з інших областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, надсилаються запити про підтвердження зняття їх з обліку. Ці запити підписуються безпосередньо начальниками Центру або особами, які виконують їх обов'язки, та завіряються печаткою Центру. Вхідна кореспонденція розглядається також начальниками Центру або особами, які виконують їх обов'язки. Завірені печаткою Центру відповіді на запити про зняті з обліку ТЗ або підтвердження інших реєстраційних даних надсилаються не пізніше 5 днів від дня надходження запиту.
( Абзац третій пункту 3.9 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Така перевірка може проводитись з використанням наявних каналів зв'язку (телетайпа, факсу, електронної пошти) з обов'язковою реєстрацією запиту.
( Абзац п'ятий пункту 3.9 глави 3 виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.10. Посадовими особами Центру здійснюється також контроль за дотриманням власниками ТЗ або їх представниками визначеного Порядком терміну реєстрації ТЗ.
( Абзац перший пункту 3.10 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Документи, які підтверджують відсутність можливості своєчасного проведення реєстрації власником ТЗ (хвороба, відрядження або інші поважні причини), долучаються до матеріалів реєстрації.
( Абзац другий пункту 3.10 глави 3 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.11. Після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку.
Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ.
Звернення громадян або юридичних осіб з питань, пов'язаних із проведенням реєстрації ТЗ, розглядаються в порядку і терміни, що встановлені Законом України "Про звернення громадян".
3.12. Під час проведення реєстрації відомості про ТЗ та його власника вносяться до свідоцтва про реєстрацію ТЗ (тимчасового реєстраційного талона) за допомогою засобів комп'ютерної техніки.
За бажанням та письмовою заявою власника ТЗ - фізичної особи,
поданою ним особисто про надання права керування ТЗ близьким
родичам (батьки, тесть, теща, свекор, свекруха, чоловік, дружина,
зять, невістка, діти, рідні брати і сестри, онуки, діди і баби,
усиновителі та усиновлені) у графу "Особливі відмітки" свідоцтва
про реєстрацію ТЗ вноситься запис: "має право користування
___________________________".
(П.І.Б. близьких родичів)
Ураховуючи обмежені розміри графи "Особливі відмітки" при внесенні до неї зазначеного запису, можна включити інформацію не більш як про двох родичів.
За бажанням власника ТЗ надати право на керування більше ніж двом близьким родичам або одночасно з проведенням реєстрації ТЗ - іншим особам, працівниками Центру здійснюється відповідно до вимог пункту 6.2 глави 6 цієї Інструкції оформлення тимчасових реєстраційних талонів на інших родичів та осіб, яких зазначив у заяві власник ТЗ. При цьому власник ТЗ сплачує лише вартість послуг за оформлення та вартість бланків тимчасового реєстраційного талона.
( Абзац четвертий пункту 3.12 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.13. Про проведену реєстрацію ТЗ, видачу і приймання реєстраційних та інших документів, які є підставою для реєстрації, а також номерних знаків робиться відповідний запис у книзі обліку зареєстрованих ТЗ (додаток 4). Допускається ведення як загальної книги обліку зареєстрованих ТЗ при здійсненні реєстрації ТЗ, що належать фізичним або юридичним особам, так і окремих книг обліку зареєстрованих ТЗ.
При автоматизованому процесі проведення реєстрації реквізити книги обліку зареєстрованих ТЗ заповнюються згідно з додатком 4.
3.14. Вивільнені від використання номерні знаки для разових поїздок або номерні знаки держав, у яких ТЗ попередньо був зареєстрований (за винятком випадків, коли номерні знаки вилучені митними органами при ввезенні ТЗ на митну територію з-за кордону), вилучаються і знищуються способом, який виключає їх повторне використання, про що складається відповідний акт. Реєстраційні документи та номерні знаки іноземних держав, у яких зареєстровані ТЗ, тимчасово ввезені в Україну під зобов'язання про їх зворотне вивезення, зберігаються в Центрі протягом терміну, на який ввезений ТЗ.
3.15. На зареєстровані ТЗ Центром видаються реєстраційні документи, а також номерні знаки, що відповідають вимогам державного стандарту України.
3.16. Факт отримання власником ТЗ або уповноваженою ним особою номерних знаків та реєстраційних документів підтверджується їх підписами в книзі обліку зареєстрованих ТЗ або в заяві (додатки 1 або 2) при автоматизованому процесі проведення реєстрації.
Свідоцтва про реєстрацію ТЗ, тимчасові реєстраційні талони та номерні знаки ТЗ видаються лише зі складу Центру, у якому проводиться реєстрація, та тільки в порядку зростання цифрових позначень (крім номерних знаків.
( Абзац другий пункту 3.16 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Інформація про вибракувані під час оформлення свідоцтва про реєстрацію ТЗ та тимчасові реєстраційні талони невідкладно вноситься до бази даних АІС "Документ".
( Пункт 3.17 глави 3 виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
3.17. На кожний зареєстрований ТЗ заповнюється електронна реєстраційна картка, у якій зазначаються всі необхідні реквізити щодо ТЗ та його власників.
3.18. Документи, які стали підставою для реєстрації ТЗ, підшиваються до справи працівниками Центру.
4. Перереєстрація транспортних засобів
Перереєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру з урахуванням вимог пунктів 8, 12, 15, 33-39 Порядку. У разі перереєстрації ТЗ свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) підлягає заміні на загальних підставах.
( Абзац перший глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
4.1. У разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві (додаток 1 або 2) обов'язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.9, 3.11-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Пункт 4.1 глави 4 доповнено новим абзацом другим згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Якщо номерні знаки викрадені або власником ТЗ втрачені, працівниками Центру проводиться перереєстрація ТЗ після внесення відповідної інформації до бази даних АІС "Номерний знак". До матеріалів справи долучається пояснення власника ТЗ (акт службового розслідування для юридичної особи) щодо їх втрати.
( Абзац третій пункту 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
4.2. У разі заміни свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), крім випадків їх втрати або викрадення, проводиться перереєстрація ТЗ. При цьому попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються. Вилучені свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) долучаються до матеріалів перереєстрації.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.6, 3.9, 3.11-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Пункт 4.2 глави 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
4.3. Посадовими особами Центру у межах зони обслуговування приймаються до розгляду письмові заяви (додаток 1 або 2) фізичних або юридичних осіб, які стали спадкоємцями або правонаступниками ТЗ.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.18 глави 3 цієї Інструкції, та проводиться перевірка ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією про ТЗ.
( Абзац другий пункту 4.3 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Результати перевірки зазначаються на цій заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою Центру із зазначенням дати проведення перевірки.
Перереєстрація ТЗ, одержаних через органи соціального захисту населення та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, проводиться на підставі письмової довідки, виданої цими органами, форма якої затверджується Мінпраці.
4.4. У разі втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ, зразки яких наведено в додатках 1, 2. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку отримувати нові свідоцтва про реєстрацію ТЗ, за винятком випадків, коли в Центрі наявна інформація про анулювання таких повноважень.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.6, 3.9, 3.11-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац другий пункту 4.4 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Попередньо до бази даних АІС "Документ" вноситься інформація про втрату (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), про що на заяві (додаток 1 або 2) робиться відповідний запис та ставиться підпис уповноваженої посадової особи Центру із зазначенням дати та часу внесення інформації до бази даних АІС. До матеріалів справи долучається пояснення власника ТЗ (акт службового розслідування для юридичної особи) щодо його втрати.
( Абзац третій пункту 4.4 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
4.4.1. Власнику ТЗ (уповноваженій особі) видається нове свідоцтво про реєстрацію ТЗ згідно з пунктом 18 Порядку.
4.4.2. Факт отримання нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ підтверджується підписом власника ТЗ (уповноваженої особи) у книзі обліку зареєстрованих ТЗ або на заяві при автоматизованому процесі виконання реєстраційних дій. Втрачені свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти), які надійшли до Центру після видачі власнику нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ, знищуються відповідно до вимог пункту 10.9 глави 10 цієї Інструкції, та вносяться корективи до бази даних АІС "Документ".
4.5. У разі необхідності заміни кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери, переобладнання ТЗ, яке призводить до зміни типу та призначення ТЗ, зміни його повної маси та її розподілу по осях, центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, працівниками Центру розглядаються відповідні письмові заяви власників ТЗ або уповноважених ними осіб (додатки 1 і 2) після проведення попереднього огляду ТЗ та перевірки ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією баз даних на предмет розшуку та накладення арешту.
4.5.1. Огляд ТЗ проводиться відповідно до вимог пункту 3.7 глави 3 цієї Інструкції. При цьому складається акт технічного огляду ТЗ у двох примірниках, який підписується посадовою особою, що його склала. У разі заміни кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери, додається висновок (з обов'язковою наявністю фотознімків ідентифікаційних номерів та ТЗ) фахівця експертної служби МВС або іншого експерта, що має свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесений до Реєстру атестованих судових експертів, щодо справжності та відповідності вимогам заводу-виробника ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ, який буде переобладнуватися.
Перший примірник акта технічного огляду ТЗ видається власнику ТЗ, а другий із експертним висновком (у разі його оформлення) долучається до його заяви, яка реєструється в книзі обліку переобладнання ТЗ (додаток 5) і зберігається в Центрі до проведення перереєстрації ТЗ після переобладнання.
4.5.2. Перереєстрація переобладнаних ТЗ проводиться на підставі документів про відповідність цих ТЗ вимогам безпеки дорожнього руху, які встановлені пунктом 37 Порядку, та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (шасі, рами), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни), актів технічного огляду ТЗ (експертних висновків), виданих Центром відповідно до вимог підпункту 4.4.1 пункту 4.4 глави 4 цієї Інструкції, та в разі переобладнання ТЗ, яке призводить до зміни типу та призначення ТЗ, зміни його повної маси та її розподілу по осях, центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, - погоджень, виданих виробниками ТЗ, ЦБДРтаАС при МВС або ДП "ДержавтотрансНДІпроект" Мінінфраструктури України на проведення вказаного виду переобладнання ТЗ. Дійсність зазначених погоджень перевіряється за відповідною автоматизованою базою даних. До матеріалів реєстраційної справи долучаються роздруковані відомості про проведення цієї перевірки.
( Абзац перший підпункту 4.5.2 пункту 4.5 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
У разі заміни кузовів (шасі, рами), які мають ідентифікаційні номери, до матеріалів справи про перереєстрацію ТЗ долучаються також документи, на підставі яких вони були реалізовані їх попереднім власником (власниками).
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац третій підпункту 4.5.2 пункту 4.5 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
4.5.3. За заявою власника ТЗ на вивільнений кузов (шасі, раму) або інші вузли і агрегати, що мають ідентифікаційні номери, оформляється та видається довідка на вивільнені вузли та агрегати (додаток 6).
Факт видачі вказаної довідки реєструється в книзі обліку довідок на вивільнені вузли та агрегати (додаток 7), яка зберігається протягом 10 років.
4.6. Під час перереєстрації переобладнаних ТЗ працівниками Центру вносяться корективи до наявних автоматизованих баз даних та проводиться заміна свідоцтва про реєстрацію ТЗ. До графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ уноситься запис про виконане переобладнання або особливості конструкції.
4.7. У разі перереєстрації автобусів, що переобладнані з автомобілів, конструктивно призначених для виконання інших функцій, та зареєстровані після переобладнання в Центрі до 1 квітня 2008 року, як автобусів загального призначення працівниками Центру розглядаються відповідні письмові заяви власників ТЗ або уповноважених ними осіб (додатки 1 і 2).
4.7.1. Перереєстрація таких автобусів проводиться за наявності позитивного протоколу випробування автобусів на відповідність вимогам правил Європейської економічної комісії, виданих акредитованими Національним агентством з акредитації випробувальними лабораторіями.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац другий підпункту 4.7.1 пункту 4.7 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
4.7.2. У ході перереєстрації таких автобусів працівниками Центру проводиться заміна свідоцтва про реєстрацію ТЗ з внесенням до графи "Особливі відмітки" нового свідоцтва запису "дообладнаний для перевезення пасажирів" та вносяться корективи до наявних автоматизованих баз даних.
4.7.3. За відсутності зазначеного в підпункті 4.7.1 пункту 4.7 глави 4 цієї Інструкції позитивного протоколу випробувань реєстрація (перереєстрація) таких автобусів проводиться на загальних підставах без внесення до графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ запису "дообладнаний для перевезення пасажирів".
4.8. Перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Главу 4 доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
5. Зняття з обліку транспортних засобів
5.1. Зняття з обліку ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 12, 15, 32, 40-46 Порядку.
Облік виданих номерних знаків для разових поїздок ведеться в книзі обліку видачі номерних знаків для разових поїздок (додаток 8).
Посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників (фізичних або юридичних осіб) про зняття ТЗ з обліку (вибракування), зразки яких наведено в додатках 9, 10 до цієї Інструкції. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку на такі дії.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.2-3.9, 3.17, 3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац четвертий пункту 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Огляд ТЗ дозволяється проводити працівником Центру за місцезнаходженням ТЗ із оформленням акта технічного огляду ТЗ.
Факт видачі такого акта реєструється в книзі обліку актів технічного огляду ТЗ (додаток 11), яка зберігається протягом 5 років.
Крім того, обов'язково проводиться перевірка ТЗ за наявною в Центрі інформацією про накладення арешту на ТЗ (у разі наявної технічної можливості - з використанням бази даних АІС "Арешт") та про розшук правоохоронними органами, або щодо яких надійшла інформація про необхідність їх затримання чи анулювання повноважень уповноважених осіб. Результати проведеної перевірки позначаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).
5.2. Номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.
За письмовою заявою власника ТЗ (додаток 12) або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, який проводив зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.
За відсутності такої заяви або після закінчення зазначеного в заяві терміну вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.
Номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства.
( Пункт 5.2 глави 5 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1082 від 26.11.2012 )
5.3. При знятті з обліку ТЗ (за винятком випадків зняття з обліку у зв'язку з вибракуванням або скасуванням реєстрації ТЗ) їх власникам або уповноваженим особам видаються в порядку зростання номерні знаки для разових поїздок строком на два місяці. Після закінчення вказаного строку термін його дії не подовжується.
( Абзац перший пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Факт зняття ТЗ з обліку реєструється в книзі знятих з обліку ТЗ (додаток 13) із зазначенням причин такого зняття згідно з пунктом 42 Порядку.
Про зняття ТЗ з обліку із зазначенням причин відповідно до пункту 42 Порядку, вилучення номерних знаків та видачу номерних знаків для разових поїздок із зазначенням їх терміну дії робиться відповідний запис на внутрішньому полі обрізаного з трьох країв свідоцтва про реєстрацію ТЗ або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію ТЗ на пластиковій основі, з підписом уповноваженої посадової особи та відтиском печатки Центру. Аналогічні записи вносяться також до наявних автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
5.4. Факт отримання власником ТЗ або його представником свідоцтва про реєстрацію ТЗ (з відмітками про зняття останнього з обліку, зазначенням серії та цифр номерних знаків для разових поїздок, вилучення попередніх номерних знаків), а також номерних знаків для разових поїздок підтверджується їх підписами в книзі знятих з обліку транспортних засобів або в заяві (додатки 9, 10).
5.5. При знятті з обліку ТЗ у зв'язку з їх вибракуванням виконуються дії, передбачені пунктами 3.2-3.6, 3.9, 3.17, 3.18 глави 3 та пунктом 5.2 глави 5 цієї Інструкції, огляд ТЗ не проводиться, номерні знаки для разових поїздок не видаються.
( Абзац перший пункту 5.5 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Про зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням на заяві власника ТЗ робиться запис: "Знято з обліку у зв'язку з вибракуванням". Аналогічні записи вносяться також до наявних автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
Свідоцтво про реєстрацію ТЗ анулюється способом, що не дозволяє його повторного використання, і долучається до матеріалів про зняття з обліку ТЗ.
Якщо номерні знаки, свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) викрадені або власником втрачені, зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням працівниками Центру проводиться після внесення відповідної інформації до бази даних АІС "Номерний знак" та АІС "Документ".
До матеріалів справи долучаються також пояснення власника ТЗ (акт службового розслідування для юридичної особи) щодо їх втрати.
( Абзац п'ятий пункту 5.5 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012; N 417 від 29.04.2013 )
ТЗ, одержані через органи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, знімаються з обліку або вибраковуються за письмовим дозволом цих органів.
5.6. За письмовим зверненням власника ТЗ після проведення зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням працівниками Центру на вивільнений кузов (шасі, раму) або інші вузли і агрегати, що мають ідентифікаційні номери, оформляється та видається довідка на вивільнені вузли та агрегати. При цьому виконуються дії, передбачені пунктом 3.7 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац перший пункту 5.6 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
Факт видачі вказаної довідки реєструється в окремій книзі обліку довідок на вивільнені вузли та агрегати, яка зберігається протягом 10 років.
5.7. На підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
( Пункт 5.7 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 417 від 29.04.2013 )
5.7.1. У разі затримання, ТЗ доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку для тимчасового зберігання ТЗ, затриманих підрозділами Державтоінспекції відповідно до статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Власнику ТЗ або уповноваженій ним особі видаються копія протоколу про вилучення документів та копія протоколу про огляд і затримання ТЗ.
5.7.2. Про скасування державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції вноситься запис: "Скасування реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ", а також вноситься запис про підстави такого скасування.
5.7.3. Свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) таких ТЗ та номерні знаки вилучаються. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) анулюється способом, що не дозволяє його повторного використання, і долучається до матеріалів про скасування державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ, а номерні знаки знищуються в установленому порядку.
5.7.4. У разі неможливості вилучення номерних знаків, свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) інформація про їх розшук вноситься працівниками Центру до бази даних АІС "Номерний знак" та АІС "Документ".
5.8. У разі втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), копії реєстраційної картки до свідоцтва про реєстрацію ТЗ на пластиковій основі після зняття ТЗ з обліку за письмовим зверненням власника ТЗ або уповноваженої ним особи Центру за місцем зняття ТЗ з обліку видається копія реєстраційної картки з відміткою про зняття цього ТЗ з обліку, яка підписується уповноваженою посадовою особою з відтиском печатки Центру. Попередньо до бази даних АІС "Документ" вноситься інформація про втрату свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), про що на заяві виконується відповідний запис, який підписується уповноваженою посадовою особою, із зазначенням дати та часу внесення інформації до бази даних АІС. Облік виданих копій реєстраційних карток ведеться в окремій книзі обліку, а факт отримання копії реєстраційної картки підтверджується підписом у ній власника ТЗ (уповноваженої особи).
5.9. У разі втрати власником свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) зняття з обліку ТЗ проводиться після отримання нового свідоцтва про реєстрацію відповідно до вимог пункту 4.3 глави 4 цієї Інструкції, крім випадків зняття з обліку транспортних засобів, які перейшли у власність спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину.
( Абзац перший пункту 5.9 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
У разі відсутності власника ТЗ видача нового свідоцтва про реєстрацію проводиться на ім'я попереднього власника.
5.10. Забороняється зняття з обліку ТЗ, стосовно яких є відповідна заява власника, у графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ або наявних базах даних внесені обмеження щодо зняття з обліку, а також за умови наявності обмежень, які передбачені пунктами 15, 40, 41 Порядку.
6. Порядок видачі тимчасових реєстраційних талонів на транспортні засоби
6.1. Видача тимчасових реєстраційних талонів на ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 16, 40 Порядку.
( Абзац перший пункту 6.1 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
При видачі тимчасового реєстраційного талона здійснюються дії, передбачені пунктами 3.11-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.
( Абзац другий пункту 6.1 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809 від 17.09.2012 )
При видачі тимчасового реєстраційного талона на право керування проводиться тільки огляд ТЗ працівником Центру. Дослідження ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ фахівцем експертної служби МВС або іншим експертом, що має свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесений до Реєстру атестованих судових експертів, з видачею відповідного висновку проводиться за письмовим направленням посадової особи Центру при встановленні ним явних ознак зміни, знищення або фальсифікації ідентифікаційних номерів.
6.2. За письмовою заявою власника ТЗ - фізичної особи, зразок якої наведено в додатку 14 до цієї Інструкції, про надання права керування цим ТЗ іншій фізичній особі (за умови пред'явлення документів, що посвідчують особу власника та цю особу) працівниками Центру оформляється та видається тимчасовий реєстраційний талон на термін, зазначений у заяві. При цьому в графі "Особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона робиться запис "Дійсний до ______ 20__ року за наявності свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) серії ___ N ________". Заява подається власником ТЗ особисто або уповноваженою ним особою.