МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.11.2010 N 829
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 січня 2011 р.
за N 120/18858
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства інфраструктури N 638 від 26.11.2021 )
Про затвердження Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту
Відповідно до пунктів 3 та 12 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 23.12.2008 N 1547, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 04.02.2009 за N 104/16120, та з метою впровадження порядку присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту, стимулювання прагнення особового складу структурних підрозділів Держспецтрансслужби до вдосконалення індивідуальної фахової майстерності НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту, що додається.
2. Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Корнієнка В.В.
Міністр К.ЄфименкоПОГОДЖЕНО:Перший заступник КерівникаСпільного представницькогооргану профспілок Г.В.ОсовийПрезидент Спілки орендаріві підприємців України Віктор ХмільовськийГенеральний директорФедерації роботодавців України Р.ІллічовВ.о. президента Спілки підприємцівмалих, середніх і приватизованихпідприємств України В.БиковецьВ.о. президента Всеукраїнськоїасоціації роботодавців В.БиковецьЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту та зв'язку
України
16.11.2010 N 829
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 січня 2011 р.
за N 120/18858
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту
I. Загальні положення
1.1. Інструкція про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної спеціальної служби транспорту (далі - Інструкція) визначає порядок присвоєння, підтвердження, зниження класної кваліфікації військовослужбовцями Державної спеціальної служби транспорту (далі - Держспецтрансслужба).
1.2. Присвоєння класної кваліфікації спрямоване на стимулювання зростання професійної майстерності військовослужбовців Держспецтрансслужби, досконале оволодіння ними озброєнням і технікою, чітке та впевнене виконання функціональних обов'язків.
1.3. Військовослужбовцям, залежно від рівня підготовки, досвіду та тривалості проходження військової служби, забезпечення безаварійної і безвідмовної роботи озброєння та військової техніки, які досягли високої професійної майстерності за спеціальністю, може бути присвоєна така класна кваліфікація:
особам офіцерського складу і особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - "3-й клас", "2-й клас", "1-й клас", "майстер";
військовослужбовцям строкової служби - "3-й клас", "2-й клас", "1-й клас".
Присвоєння класної кваліфікації здійснюється в такій послідовності:
"3-й клас", "2-й клас", "1-й клас", "майстер".
Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, подальша класна кваліфікація присвоюється не раніше ніж через рік, а військовослужбовцям строкової служби - не раніше ніж через чотири місяці з дня присвоєння попередньої кваліфікації. Зміна послідовності присвоєння класної кваліфікації або скорочення строків подання списків кандидатів на перекваліфікацію не допускаються.
Особи офіцерського складу, особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, яким була присвоєна класна кваліфікація, зобов'язані один раз на рік її підтверджувати.
1.4. Право присвоєння класної кваліфікації мають:
Голова Адміністрації Держспецтрансслужби - "3-й клас", "2-й клас", "1-й клас", "майстер";
командири об'єднаних загонів Держспецтрансслужби, начальник 8 навчального центру, командир 194 понтонно-мостового загону, начальник 195 центральної бази, начальник кафедри військової підготовки спеціалістів Держспецтрансслужби Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна - "3-й клас", "2-й клас" та "1-й клас";
командири окремих загонів Держспецтрансслужби - "3-й клас", "2-й клас" та "1-й клас".
1.5. Проведення іспитів військовослужбовців для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації передбачається планами бойової підготовки з виділенням необхідного озброєння та штатної техніки (з моторесурсами за рахунок установлених лімітів), устаткування та іншої навчально-матеріальної бази.
1.6. Військовослужбовці складають іспити наприкінці поточного року (військовослужбовці строкової служби - наприкінці періоду підготовки) після підсумкової (контрольної) перевірки. Для військовослужбовців, які були переведені на посади з іншою військово-обліковою спеціальністю (далі - ВОС), іспити можуть проводитись після найближчої підсумкової (контрольної) перевірки.
II. Вимоги до військовослужбовців для присвоєння, підтвердження класної кваліфікації
2.1. Кваліфікація "3-й клас" присвоюється:
особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі наявності у них досвіду роботи на посадах командно-штабного, виховного, інженерного, технічного та тилового профілів або за спеціальністю не менше одного року, оцінки "добре" зі спеціальної та професійної підготовки, а також вміння технічно грамотно, безаварійно експлуатувати озброєння та штатну техніку, устаткування і споруди, утримувати їх у належному технічному стані, здійснювати керівництво роботою особового складу без порушень правил техніки безпеки;
військовослужбовцям, які закінчили навчання і склали відповідні іспити.
2.2. Особи офіцерського складу, які залучаються до складання іспитів з присвоєння, підвищення або підтвердження класної кваліфікації "2-го класу" та "1-го класу", повинні:
мати загальну оцінку не нижче ніж "добре" зі спеціальної підготовки за навчальний рік;
постійно підвищувати рівень індивідуальної професійної майстерності за спеціальністю і забезпечувати виконання програм, планів підготовки та навчання;
не мати дисциплінарних стягнень;
вміти організовувати та проводити на високому методичному рівні навчання за спеціальністю;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та штатну техніку, забезпечувати їх безаварійну експлуатацію та безвідмовну роботу.
Особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та залучаються до складання іспитів з присвоєння, підвищення або підтвердження класної кваліфікації "2-го класу" та "1-го класу", повинні:
мати загальну оцінку не нижче ніж "добре" зі спеціальної підготовки за навчальний рік;
не мати дисциплінарних стягнень;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та штатну техніку і безпосередньо вміло нею керувати, не допускати виходу її з ладу.
Військовослужбовці, які залучаються до складання іспитів з присвоєння або підтвердження класної кваліфікації "майстра", обов'язково повинні мати класну кваліфікацію за однією зі споріднених спеціальностей, з якої вони проходять військову службу.
Військовослужбовці строкової військової служби, які залучаються до складання іспитів з присвоєння, підтвердження, підвищення класної кваліфікації "2-го класу" та "1-го класу", повинні:
мати загальну оцінку зі спеціальної підготовки не нижче ніж "добре" за період підготовки (навчання);
не мати дисциплінарних стягнень;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та штатну техніку і безпосередньо вміло нею керувати, не допускати її виходу з ладу.
2.3. Військовослужбовці, які не склали у визначені терміни іспити з підтвердження класної кваліфікації при наявності поважних підстав (хвороба, відпустка, відрядження тощо), мають право їх скласти у додатково визначені терміни.
Військовослужбовці, призначені на посади за неосновними або спорідненими спеціальностями (за якими може присвоюватися класна кваліфікація), зобов'язані протягом року з дня призначення скласти іспити з підтвердження раніше присвоєної або з чергової класної кваліфікації зі спеціальності за посадою, на яку вони призначені.
2.4. Військовослужбовці, яким класну кваліфікацію понижено або які позбавлені класної кваліфікації, можуть бути допущені до складання іспитів з відновлення попередньої класної кваліфікації на загальних підставах, але не раніше ніж:
особи офіцерського складу, особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - через рік з дня пониження їх класної кваліфікації;
військовослужбовці строкової військової служби - через чотири місяці з дня пониження їх класної кваліфікації.
2.5. Наявність у військовослужбовців протягом двох років класної кваліфікації "майстра" або "1-го класу" враховується під час висування на вищі посади.
2.6. Військовослужбовцям, які зараховані на навчання з виключенням із списків особового складу військової частини, класна кваліфікація зберігається протягом усього строку навчання. Прибувши до місця служби після закінчення навчання, військовослужбовці повинні скласти в установленому порядку іспити з підтвердження, підвищення класної кваліфікації.
2.7. Військовослужбовцям може бути понижено класну кваліфікацію на клас нижче присвоєної командиром (начальником) підрозділу, в якому вони проходять службу, якщо з їх безпосередньої вини:
порушені правила експлуатації, ремонту, обслуговування та зберігання озброєння, штатної техніки, устаткування, обладнання та інших засобів, що призвело до аварії або катастрофи;
сталися випадки травматизму підлеглого особового складу під час виконання завдань;
допущені втрата, переплата чи незаконне використання обігових коштів та матеріальних цінностей;
під час виконання робіт та господарської діяльності погіршено екологічний стан навколишнього середовища.
Крім того, військовослужбовцям наказами командирів (начальників) може бути понижено класну кваліфікацію до "3-го класу" включно у разі порушення заходів безпеки, переведення їх на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей.
Пониження класної кваліфікації спеціалістові не може використовуватись як засіб дисциплінарного впливу.
III. Склад та обов'язки кваліфікаційної комісії
3.1. Для визначення ступеня професійної підготовленості військовослужбовців на кожний наступний рік наказами командирів (начальників) призначаються кваліфікаційні комісії.
До складу кваліфікаційної комісії має входити не менше п'яти осіб. Головою комісії призначається один із заступників командира (начальника) структурного підрозділу. Членами комісії призначаються начальники відповідних служб за напрямом службової діяльності та військовослужбовці, які мають класну кваліфікацію не нижчу, ніж та, з якої складаються іспити.
3.2. Термін та склад кваліфікаційної комісії визначаються наказом командира (начальника), але не пізніше ніж за два тижні до початку іспитів. У наказі повинен бути передбачений додатковий час для проведення іспитів військовослужбовців, які не склали іспити у встановлений термін з поважних причин.
Термін роботи кваліфікаційної комісії може збігатися з терміном проведення підсумкової (контрольної) перевірки.
3.3. До обов'язків кваліфікаційних комісій належать перевірка правильності допуску військовослужбовців до іспитів на класність, перевірка фактично досягнутого ними рівня підготовки за спеціальністю, оформлення необхідних документів для присвоєння, підтвердження або пониження класної кваліфікації та розгляд скарг.
IV. Порядок проведення іспитів та присвоєння класної кваліфікації
4.1. Іспити з присвоєння, підвищення, підтвердження класної кваліфікації проводяться на підставі існуючих програм спеціальної підготовки військовослужбовців.
Результати іспитів з присвоєння, підвищення, підтвердження або пониження класної кваліфікації стосовно кожного військовослужбовця оформлюються актом згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Акт підписується головою та членами комісії і подається на затвердження командиру (начальнику), який призначив комісію.
Перелік спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація, наведений у додатку 2 до цієї Інструкції.
Перелік штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація, наведений у додатку 3 до цієї Інструкції.
4.2. До кваліфікаційної комісії в день проведення іспитів подаються списки військовослужбовців, кандидатури яких пропонуються до складання іспитів з присвоєння, підвищення або підтвердження класної кваліфікації, згідно з додатком 4 до цієї Інструкції.
На кожного військовослужбовця подаються:
службова характеристика;
довідка (копія наказу про закріплення даного військовослужбовця за відповідною маркою техніки), що підтверджує стаж роботи на відповідній марці техніки.
Командир (начальник), який подає списки військовослужбовців до кваліфікаційної комісії, особисто відповідає за правомірність допуску їх до іспитів згідно з чинним законодавством.
4.3. Іспити з присвоєння, підтвердження та підвищення класної кваліфікації проводяться за програмою спеціальної підготовки та передбачають теоретичну і практичну частини.
Кожному кваліфікаційному класу мають відповідати різні за складністю запитання та практичні завдання.
4.3.1. Для осіб офіцерського складу до теоретичної частини включаються:
від трьох до п'яти питань з програми спеціальної підготовки, що передбачені для штатної категорії тих, хто залучається до іспитів;
до трьох питань зі сфери законодавства України, за програмою підготовки.
До практичної частини включаються:
перевірка практичних навичок водіння, виконання індивідуальних нормативів та завдань з озброєнням та штатною технікою;
перевірка методичної підготовки;
вирішення завдань з управління підрозділами під час виконання поставлених завдань (організація експлуатації, обслуговування, ремонт техніки та виконання робіт).
4.3.2. Для осіб рядового, сержантського, старшинського складу військової служби за контрактом та військовослужбовців строкової військової служби до теоретичної частини включаються:
від трьох до п'яти питань з програми спеціальної підготовки;
перевірка шляхом тестування або усного (письмового) опитування з теоретичних основ, будови, фізичних процесів роботи окремих блоків, вузлів, систем, механізмів і агрегатів, конструкцій, правил експлуатації і обслуговування, заходів безпеки, ремонту та збереження озброєння і штатної техніки.
До практичної частини включаються:
перевірка практичних навичок, вміння керувати штатною технікою, виконання індивідуальних нормативів та навчальних завдань з озброєнням і штатною технікою;
перевірка практичних навичок щодо підготовки озброєння і штатної техніки до застосування, уміння керувати нею, здійснювати обслуговування, усувати несправності, що виникають у процесі її експлуатації, проводити поточний ремонт та практично виконувати встановлені нормативи.
4.4. Для присвоєння або підтвердження класної кваліфікації:
"майстра" необхідно одержати оцінку "відмінно" за результатами іспитів;
"1-го класу" - "добре" за практичну частину і "відмінно" за теоретичну частину іспитів;
"2-го класу" - "добре" за практичну і теоретичну частину іспитів.
Програми зі спеціальної підготовки з різних напрямів та питання, що виносяться на іспити з підвищення або підтвердження класної кваліфікації військовослужбовців, розробляються відділом планування підготовки особового складу Адміністрації Держспецтрансслужби із залученням інших відділів та окремих секторів Адміністрації Держспецтрансслужби за напрямами діяльності.
4.5. Військовослужбовці, які під час іспитів отримали з одного предмета навчання незадовільну оцінку, до подальшого складання іспитів не допускаються.
Подальше підвищення, підтвердження класної кваліфікації таких військовослужбовців здійснюється не раніше ніж через рік.
4.6. На підставі акта відповідні командири (начальники) видають наказ про присвоєння, підтвердження або пониження військовослужбовцям класної кваліфікації.
Витяг з наказу відповідного командира (начальника) про присвоєння, підтвердження або пониження військовослужбовцям класної кваліфікації надається до підрозділу, де вони проходять військову службу.
Датою присвоєння, підтвердження або пониження класної кваліфікації вважається день підписання наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації.
Оголошення наказу про присвоєння, підтвердження класної кваліфікації, а також вручення посвідчення класного спеціаліста повинно відбуватись в урочистій обстановці.
Військовослужбовцям, яким присвоєно класну кваліфікацію, видаються посвідчення класного спеціаліста згідно з додатком 5 до цієї Інструкції.
Забезпечення бланками посвідчень класних спеціалістів покладається на відділ планування підготовки особового складу Адміністрації Держспецтрансслужби.
Голова АдміністраціїДержспецтрансслужбигенерал-лейтенант М.МальковДодаток 1
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Державної спеціальної служби
транспорту
ЗАТВЕРДЖУЮ
Командир ___________________
(військове звання,
прізвище та ініціали)
" " ____________ 20___ року
АКТ
Комісія у складі голови _________________________________________
(посада, військове звання, прізвище
та ініціали)
і членів ________________________________________________________
(посада, військове звання, прізвище та ініціали)
на підставі наказу _______________ від _________ 20__ року N ____
(командира (начальника))
у період з ______ до ______ 20___ року, керуючись Інструкцією про
порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям
Державної спеціальної служби транспорту, затвердженою наказом
Міністерства транспорту та зв'язку України від _____ 20____ року
N ____, провела іспити військовослужбовців з присвоєння,
підтвердження класної кваліфікації, перевірила стаж практичної
роботи і розглянула їх службові картки.
За підсумками проведеної роботи та на підставі результатів
іспитів комісія вважає:
----------------------------------------------------------------------------
| N |Військове|Прізвище,|Займана|Раніше | Оцінка знань |Висновки|
|з/п|звання |ім'я, по |посада,|присвоєна |-------------------|комісії |
| | |батькові |ВОС |кваліфікація,|зі | з проф. | |
| | | | |дата, |спец. | підготовки | |
| | | | |N наказу |підго-|------------| |
| | | | | |товки |теор.|практ.| |
|---+---------+---------+-------+-------------+------+-----+------+--------|
| | | | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------------
Голова комісії
________________________________________________
(військове звання, прізвище та ініціали, підпис)
члени комісії ________________________________________________
(військове звання, прізвище та ініціали, підпис)
" " ___________________ 20____ року
Додаток 2
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Державної спеціальної служби
транспорту
ПЕРЕЛІК
спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація
_______________
* Крім ВОС: 260100, 260101, 260102, 260103, 260200.
У групи 34 класна кваліфікація присвоюється (підтверджується) за додатковими вимогами ВОС осіб офіцерського складу тих підрозділів, у яких спеціалісти з гуманітарних питань та виховної роботи беруть участь у підготовці та проведенні занять з бойової та морально-психологічної підготовки.
Додаток 3
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Державної спеціальної служби
транспорту
ПЕРЕЛІК
штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, сержантів, старшин та осіб рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація
Додаток 4
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Державної спеціальної служби
транспорту
СПИСОК
військовослужбовців, кандидатури яких пропонуються до складання іспитів з присвоєння, підвищення або підтвердження класної кваліфікації
--------------------------------------------------------------------
| N |Військове|Займана|Раніше |Стаж |Загальна |Висновок|
|з/п|звання, |посада |присвоєна |роботи |оцінка з |комісії |
| |прізвище,| |класна |на |бойової |про |
| |ім'я та | |кваліфікація,|посаді |(професійної)|допуск |
| |по | |номер та | |підготовки |до |
| |батькові | |дата наказу | | |іспитів |
| | | |про її | | | |
| | | |присвоєння | | | |
|---+---------+-------+-------------+-------+-------------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|---+---------+-------+-------------+-------+-------------+--------|
| 1 | | | | | | |
|---+---------+-------+-------------+-------+-------------+--------|
| 2 | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------
Командир військової частини _____________________________________
(військове звання, прізвище
та ініціали)
М.П.
"____" ____________ 20___ року
Додаток 5
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Державної спеціальної служби
транспорту
Зразок
ФОРМА
посвідчення класного спеціаліста Державної спеціальної служби транспорту