МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 164 від 25.03.93 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 травня 1993 р. за N 51 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу МВС N 622 від 21.08.98 )
Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами МВС N 265 від 28.04.95 N 372 від 10.06.95 N 635 від 03.09.96 )
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 576 "Про затвердження Положення про дозвільну систему" та згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N 9487/8
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів, що додається.
2. Встановити відповідальність галузевих служб апарату міністерства за:
2.1. ГУОГП, ВДІМ МВС України:
забезпечення контролю за дотриманням порядку на об'єктах дозвільної системи із вогнепальною зброєю, боєприпасами, вибуховими матеріалами; здійснення заходів щодо їх укріплення надійними засобами охоронно-пожежної сигналізації; посилення контролю за додержанням порядку придбання, обліку, зберігання, охорони та використання предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система; дотримання правил вилучення, прийому, обліку і зберігання вилученої, добровільно зданої та знайденої зброї, а також її передачу до чергових частин органів внутрішніх справ; створення та регулярного поповнення в кожній черговій частині картотек власників вогнепальної зброї; забезпечення систематичного професійного навчання та стажування працівників дозвільної системи; координацію діяльності галузевих служб міністерства на цій ділянці роботи.
2.2. ГУКР, ГУЗЕЗП, ГУ "ОЗ", ГУКП, ГУВП МВС України:
організацію постійної взаємодії оперативних служб в роботі по оперативному пошуку зброї, боєприпасів і вибухових матеріалів, що незаконно зберігаються, використовуються, раніше викрадені, розшуку джерел їх придбання та місць кустарного виготовлення; направлення діяльності негласних працівників, в тому числі у місцях позбавлення волі, ЛТП спецустановах міліції, на виявлення осіб, які мають намір незаконно придбати зброю, проведення щодо них кваліфікованих оперативно-розшукових заходів.
2.3. ГСУ, Відділом дізнання МВС України:
своєчасне і якісне розслідування кримінальних справ, пов'язаних з крадіжкою зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів, а також незаконним їх володінням, зберіганням і носінням; недопущення випадків необгрунтованого припинення таких справ і звільнення підозрюваних осіб від кримінальної відповідальності.
2.4. ЕКУ, ГУОГП МВС України:
проведення роботи по своєчасному відстрілу та взяттю на облік вилученої, добровільно зданої та знайденої зброї, а також нарізної зброї, що знаходиться у користуванні громадян, та відомчої, на яку видаються дозволи на її носіння поза межами об'єктів дозвільної системи; створенню державної кулегільзотекі; зберіганню відстріляних гільз та куль у експертно-криміналістичних підрозділах.
2.5. ГУТ і МТЗ МВС України:
виконання роботи по обліку, зберіганню, знищенню чи реалізації вилученої, добровільно зданої та знайденої зброї; проведення інвентаризації такої зброї на складах ВТЗ УВС Республіки Крим, УВС областей та м. Севастополя, ГУВС м. Києва, УВСТ.
2.6. Штабом МВС України:
забезпечення прийому, зберігання та охорони черговими частинами міськрайлінорганів внутрішніх справ вилученої, добровільно зданої та знайденої зброї відповідно до з вимогами п.п. 4.8.6.7. - 4.8.6.8. Інструкції, затвердженої наказом МВС України N 485 1992 року; ведення в кожній черговій частині картотек власників вогнепальної зброї з метою своєчасної перевірки громадян, затриманих за різні правопорушення, та орієнтування чергових нарядів міліції при виїздах на побутові конфлікти та по заявах про злочини.
2.7. УОРОВСТ МВС України:
проведення спільно з адміністрацією залізниці і портів обстежень об'єктів дозвільної системи із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами, постійних перевірок громадян, які мають до них доступ; забезпечення активної роботи служби догляду по вилученню вогнепальної зброї та боєприпасів, що незаконно перевозяться.
2.8. ГУДАІ МВС України:
організацію контролю за перевезенням вогнепальної зброї, вибухових матеріалів та інших небезпечних вантажів; проведення техогляду автотранспортних засобів, що використовуються для їх перевезення, погодження видачі дозволів на перевезення цих вантажів та здійснення заходів щодо заборони використання у цих цілях несправних автомобілів.
2.9. ГУО, ГУПО МВС України:
забезпечення засобами охоронно-пожежної сигналізації об'єктів дозвільної системи з вогнепальною зброєю, боєприпасами, вибуховими матеріалами, штемпельно-граверних майстерень, магазинів по торгівлі вогнепальною зброєю і боєприпасами та інших; укомплектування підрозділів воєнізованої охорони особовим складом, спроможним за своїми діловими якостями та станом здоров'я забезпечити надійну охорону цих об'єктів.
3. Начальникам УВС Республіки Крим, УВС областей, ГУВС м.Києва, УВС м.Севастополя, УВСТ:
3.1. Контроль за роботою по здійсненню дозвільної системи та координацією зусиль усіх служб міліції з питань запобігання і усунення порушень правил виготовлення, ремонту, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення, використання вогнепальної зброї, боєприпасів і вибухових матеріалів та запобігання їх крадіжок і використання із злочинною метою покласти на заступників начальників УВС Республіки Крим, УВС областей, ГУВС м. Києва, УВС м. Севастополя та УВСТ - начальників міліції громадської безпеки.
3.2. У місячний строк забезпечити вивчення Інструкції працівниками, які забезпечують дозвільну систему, особовим складом служби охорони громадського порядку, оперативних служб, слідчими, підрозділів охорони, дільничними інспекторами міліції. Прийняти від них заліки щодо знання вимог Інструкції.
В системі службової підготовки систематично проводити заняття по організації роботи і контролю за об'єктами дозвільної системи, вивченню законодавства, наказів, інструкцій МВС України з цих питань.
3.3. До 30 травня 1993 року виготовити необхідну кількість відповідних бланків згідно з додатками до Інструкції та забезпечити ними органи внутрішніх справ.
3.4. Ретельно розібратися зі станом технічного укріплення і охорони об'єктів дозвільної системи та забезпечити установку хімічних засобів їх захисту. Категорично заборонити функціонування об'єктів, де не забезпечена надійна охорона вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів та інших предметів, на які встановлено дозвільну систему.
3.5. Зажадати від усіх працівників, на яких покладені функції по забезпеченню дозвільної системи, дільничних інспекторів міліції якісного обстеження об'єктів дозвільної системи, своєчасного виявлення і вилучення мисливських рушниць у осіб, що порушують порядок їх збереження або систематично допускають порушення громадського порядку, зловживають спиртними напоями, психічно хворих.
3.6. Підвищити вимоги до керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, що використовують предмети і матеріали, на які встановлена дозвільна система, щодо забезпечення їх збереження, недопущення застосування не за призначенням та в злочинних цілях. Про стан збереження предметів і матеріалів на об'єктах дозвільної системи регулярно інформувати органи державної виконавчої влади.
3.7. Вжити заходів до поліпшення оперативного обслуговування об'єктів дозвільної системи, звернувши особливу увагу на склади вибухових матеріалів та вогнепальної зброї, постійно орієнтувати негласних працівників та громадських помічників міліції на виявлення осіб, які незаконно зберігають вогнепальну зброю, вибухові матеріали.
3.8. Проводити службові розслідування обставин кожного випадку крадіжки предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система, а також надзвичайних подій з застосуванням вогнепальної зброї або вибухових матеріалів, встановлювати причини і умови, які сприяли скоєнню таких злочинів та подій. Висновки службових розслідувань по крадіжках вогнепальної зброї з установ, підприємств і організацій направляти до ГУОГП МВС України у двотижневий строк.
3.9. Разом з органами державної виконавчої влади та зацікавленими відомствами провести широку роботу серед населення по роз'ясненню нормативних актів, що регламентують порядок придбання, зберігання, обліку, перевезення, використання, реєстрації (перереєстрації) предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система, а також законодавства про відповідальність за його порушення, використовуючи в цих цілях можливості преси, радіо, телебачення.
3.10. Протягом 1-го півріччя 1993 року ввести у кожному міськрайоргані внутрішніх справ штатні посади старших інспекторів дозвільної системи. Забезпечити проходження ними п'ятиденного стажування в управлінні (відділі) охорони громадського порядку ГУВС, УВС, УВСТ по вивченню нормативних актів, що регламентують дозвільну систему, і прийняти від них заліки. В апаратах УВС Республіки Крим, УВС областей, м. Севастополя утворити відділення (групи) дозвільної системи.
3.11. Для прийому громадян, представників підприємств, установ і організацій, що звертаються з питань дозвільної системи, в УВС міст, міськрайорганах внутрішніх справ виділити окремі службові кабінети. Обладнати такі кабінети охоронно-пожежною сигналізацією.
При вході до службового кабінету працівника дозвільної системи обладнати стенд із зразками документів, необхідних для одержання різних видів дозволів, а також витягами із законодавчих актів про відповідальність за порушення правил дозвільної системи.
3.12. Про результати роботи по лінії дозвільної системи щорічно доповідати ГУОГП МВС України до 5 січня та 5 липня згідно з додатком.
4. Начальнику Української Академії внутрішніх справ, начальникам інших учбових закладів МВС України включити до програми навчання курсантів та слухачів вивчення цієї Інструкції.
5. Вважати такими, що втратили чинність накази МВС УРСР від 25.12.80 р. N 707 ДСК/101, від 15.09.80 р. N 0224, від 28.07.90 р. N 045.
6. Не застосовувати на території України Накази МВС СРСР від 01.12.87 р. N 246, від 24.09.84 р. N 125/203.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника міністра - начальника міліції громадської безпеки МВС України генерал-лейтенанта міліції Недригайла В. М. та начальника ГУОГП МВС України генерал-майора міліції Войцеховського О.В.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
25.03.1993 N 164
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 1993 р.
за N 51
Погоджено
з МЗС, Мінзв'язку, МЗЕЗ, Міндержресурсів,
Мінекономіки, Мінлісгоспом, Мінсільгосппродом,
Мінмолодьспортом, Мінмашпромом, Міноборони,
Міносвіти, МОЗ, Мінприроди, Мінтрансом,
Мінфіном, Мінюстом, Верховним Судом, Генеральною
прокуратурою, Службою безпеки,
Держнаглядохоронпраці, Головрибводом,
Товариством сприяння обороні, Українським
товариством мисливців і рибалок
ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПОРЯДОК ВИГОТОВЛЕННЯ, ПРИДБАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ, ОБЛІКУ, ПЕРЕВЕЗЕННЯ І ВИКОРИСТАННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЇ ЗБРОЇ, БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ ТА ВИБУХОВИХ МАТЕРІАЛІВ
I. Завдання органів внутрішніх справ по здійсненню дозвільної системи
1. Загальні положення:
1.1. Згідно з Положенням про Міністерство внутрішніх справ, затвердженим Розпорядженням Президента України від 7 жовтня 1992 року, рішення МВС України у питаннях здійснення дозвільної системи є обов'язковими для центральних і місцевих органів державної виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій.
1.2. Міністерство внутрішніх справ роботу по здійсненню дозвільної системи організує через свої структурні підрозділи міліції громадської безпеки (відділ дозвільної системи Головного управління охорони громадського порядку МВС (ГУОГП МВС), управління (відділи) охорони громадського порядку управлінь внутрішніх справ (УОГП, ГУВС, ВОГП УВС), управління внутрішніх справ на транспорті (УВСТ), відділ по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах, міжрайліноргани внутрішніх справ, старших інспекторів, інспекторів дозвільної системи, а також дільничних інспекторів міліції.
1.3. Основними завданнями органів внутрішніх справ є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення і використання вогнепальної зброї, бойових припасів до неї, вибухових матеріалів, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
1.4. Контроль за дотриманням посадовими особами міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, господарських об'єднань та громадянами правил дозвільної системи органи внутрішніх справ здійснюють шляхом обстеження таких об'єктів, перевірки і надання згоди керівникам підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань на укладення трудових договорів з громадянами на виконання робіт, пов'язаних з виготовленням, придбанням, зберіганням, обліком, охороною, перевезенням і використанням спеціально визначених предметів і матеріалів, проведення профілактичних заходів щодо попередження та припинення порушень правил дозвільної системи, а також притягнення винних осіб до відповідальності у порядку, встановленому чинним законодавством України.
1.5. Прийом громадян, представників підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань в органах внутрішніх справ здійснюється відповідно до розпорядку, погодженого з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого і регіонального самоврядування. Прийом громадян та представників підприємств, установ, організацій, а також надання їм консультацій та послуг з питань дозвільної системи реєструється у книзі обліку (додаток N 1).
1.6. Вся діяльність органів внутрішніх справ по здійсненню дозвільної системи грунтується на суворому дотриманні законності. Посадові особи, які виконують ці функції, організовують свою роботу відповідно до чинного законодавства, наказів і вказівок МВС України, а також згідно з цією Інструкцією.
2. Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів
2.1. Здійснюючи дозвільну систему, органи внутрішніх справ відповідно до чинного законодавства видають міністерствам та іншим центральним органам державної виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням дозволи на придбання, зберігання, і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо), пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, вибухових матеріалів, на відкриття піротехнічних майстерень, а громадянам - дозволи на придбання, зберігання, перевезення і носіння вогнепальної мисливської, холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо), пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду. Видача ліцензій на виготовлення, ремонт і реалізацію спортивної, мисливської зброї і боєприпасів до неї, а також холодної зброї регламентується Інструкцією, затвердженою наказом МВС України від 18 жовтня 1993 року N 643.
( Пункт 2.1 в редакції Наказу МВС N 372 від 10.06.95 )
2.2. Дозволи (додатки N 2,3,4,5,6,7,8) на виготовлення, придбання, зберігання, перевезення і використання спеціально визначених предметів і матеріалів є документами суворої звітності.
2.3. Дозволи видаються:
2.3.1. Головним Управлінням охорони громадського порядку МВС України на:
право ввозу з-за кордону та вивозу з України вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів міністерствам та іншим центральним органам державної виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням, а також іноземним фірмам і підприємствам на підставі міжурядових угод та договорів;
придбання та вивезення з України вогнепальної зброї та боєприпасів холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо) та пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду іноземним громадянам (за 5 днів до виїзду), а також ввезення ними зброї та боєприпасів в Україну за клопотанням іноземних представництв, міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади України;
( Абзац третій пункту 2.3.1 доповнено згідно з Наказом МВС N 372 від 10.06.95 )
відкриття та функціонування республіканських баз, складів вогнепальної зброї, боєприпасів і вибухових матеріалів.
ГУОГП МВС України, здійснюючи у повному обсязі функції дозвільної системи, може видавати й інші, передбачені цією Інструкцією, види дозволів.
2.3.2. Управліннями (відділами) охорони громадського порядку УВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва, УВС областей та м. Севастополя на:
відкриття та функціонування складів вибухових матеріалів і піротехнічних майстерень;
право ввезення із-за кордону та вивезення з України мисливської зброї та боєприпасів до неї холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо) та пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду громадянам України;
( Абзац третій пункту 2.3.2 доповнено згідно з Наказом МВС N 372 від 10.06.95 )
придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної вогнепальної зброї громадянам України;
( Абзац четвертий пункту 2.3.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 372 від 10.06.95 )
вивезення за кордон і ввезення в Україну вогнепальної зброї та боєприпасів обласним, міським і районним комітетам товариств сприяння обороні України (ТСОУ), спортивним організаціям на підставі міжурядових угод та договорів за клопотанням міністерств або інших центральних органів державної виконавчої влади України.
Управління (відділи) охорони громадського порядку УВС Республіки Крим, ГУВС м.Києва, УВС областей, м.Севастополя, здійснюючи дозвільну систему, можуть видавати й інші, передбачені цією Інструкцією, види дозволів, крім дозволів, що належать до компетенції ГУОГП МВС України.
2.3.3. Міськрайвідділи внутрішніх справ на:
придбання, зберігання, носіння і перевезення відомчої вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо) та пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду;
( Абзац другий пункту 2.3.3 доповнено згідно з Наказом МВС N 372 від 10.06.95 )
;
придбання та перевезення вибухових матеріалів і засобів підривання;
придбання, зберігання і носіння громадянами мисливської гладкоствольної вогнепальної зброї;
придбання, зберігання і носіння громадянами холодної зброї (арбалетів, мисливських ножів тощо) та пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду.
( Пункт 2.3.3 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом МВС N 372 від 10.06.95 )
2.4. Органи внутрішніх справ на транспорті та органи внутрішніх справ, підпорядковані відділу по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах, в межах своєї компетенції видають дозволи на придбання, зберігання, носіння, перевезення вогнепальної зброї і боєприпасів підрозділам воєнізованої охорони об'єктів, що ними обслуговуються.
2.5. Залежно від виду дозволів, що видаються, вони підписуються відповідно керівниками Міністерства внутрішніх справ України (МВС), Головного управління внутрішніх справ (ГУВС), Управлінь внутрішніх справ (УВС), Управлінь внутрішніх справ на транспорті (УВСТ), управлінь (відділів) охорони громадського порядку МВС, ГУВС, УВС, УВСТ, відділу по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах, а в органах внутрішніх справ - начальниками та їх заступниками і скріпляються гербовою або спеціальною печаткою органу внутрішніх справ з відбитком "Дозвільна система".
2.6. Дозволи на придбання та зберігання вогнепальної нарізної зброї громадянам підписуються Міністром внутрішніх справ України, його першими заступниками, заступником - начальником міліції громадської безпеки, начальником Головного управління адміністративної служби міліції, його першим заступником - начальником міліції громадської безпеки, а також особисто начальниками УВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва, УВС областей та м.Севастополя.
( Пункт 2.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 635 від 03.09.96 )
2.7. Оформлений дозвіл видається керівникам підприємств, установ, організацій, господарських об'єднань, а також громадянам або за їх дорученням уповноваженим ними особам під розписку після пред'явлення паспорта чи інших документів, що засвідчують особу. У загонах воєнізованої охорони дозволи на зберігання відомчої зброї видаються на ім'я командирів, начальників команд або окремих підрозділів.
2.8. При видачі дозволів громадянам на зберігання та носіння вогнепальної зброї від них комісією, створеною згідно з п.12.23 цієї Інструкції, приймаються заліки по матеріально-технічному стану зброї, правилам поводження з нею, вони ознайомлюються з законодавством про відповідальність за порушення правил її зберігання, носіння та використання. Про прийняття заліку із зазначенням його дати робиться запис на зворотній стороні картки-заяви та здійснюється підпис власника зброї.
2.9. За видачу дозволів утримується плата відповідно до "Єдиного тарифу на послуги, пов'язані з придбанням, зберіганням і перевезенням вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та інших предметів, що є об'єктами дозвільної системи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1993 року N 253.
3. Контроль за об'єктами дозвільної системи
3.1. Об'єкти дозвільної системи інспекторами дозвільної системи та дільничними інспекторами міліції обстежуються щоквартально, об'єкти, де зберігається велика кількість навчальної або бойової нарізної вогнепальної зброї (20 чи більше одиниць), а також базові склади вибухових матеріалів - щомісячно. Керівники органів внутрішніх справ зобов'язані не менше одного разу на квартал особисто брати участь у перевірці об'єктів з великою кількістю зброї, а також базисних складів вибухових матеріалів.
3.2. Не менше одного разу на рік, а виходячи з оперативної обстановки і частіше, об'єкти дозвільної системи повинні обстежуватися працівниками, які здійснюють дозвільну систему і підрозділів охорони (об'єктів, що охороняються ними) спільно:
з представниками органів Держнаглядохоронпраці і органів Мінприроди - склади вибухових матеріалів;
з представниками відповідних комітетів товариств сприяння обороні України, військових комісаріатів, органів народної і професійно-технічної освіти - об'єкти з вогнепальною зброєю та боєприпасами.
3.3. На підприємствах, в установах і організаціях, господарських об'єднаннях, де виготовляються, ремонтуються, зберігаються та використовуються предмети і матеріали, на які поширюється дозвільна система, перевіряється:
наявність відповідних дозволів на виготовлення, ремонт, придбання, зберігання, охорону, перевезення та використання підконтрольних предметів і матеріалів, відкриття та функціонування підприємств і майстерень, а також паспортів (на бази, сховища, склади ВМ, піротехнічні майстерні тощо), строк дії цих документів, згоди на укладання громадянами трудових договорів на виконання робіт на таких об'єктах, дотримання пропускного режиму;
облік підконтрольних предметів і матеріалів, порядок видачі, прийняття зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів, засобів підривання, їх списання після використання, повернення в місця постійного зберігання, правильність ведення відповідної службової документації;
придатність приміщень, де розташовані об'єкти дозвільної системи та зберігаються вогнепальна зброя, боєприпаси, вибухівка, засоби підривання (міцність дверей, стін, стелі, підлоги, металевих сейфів, шаф, надійність замків, справність охоронної протипожежної сигналізації тощо);
стан технічного устаткування ( для складів, баз, сховищ), обладнання забороненої зони, справність світильників, розчищення території, наявність охорони, постових вишок, блок-постів, сторожових собак, засобів пожежогасіння, зв'язку з найближчими постами і органами внутрішніх справ;
стан охорони об'єктів, укомплектованість особовим складом, придатність його до охорони об'єктів та знання своїх обов'язків, організація служби стрільців, тривалість їх шикування за сигналом "Тривога", порядок зміни і підміни, відповідність розміщення сил та дислокації постів, правильність ведення службової документації, а також планів оборони цих об'єктів в органах внутрішніх справ та проведення навчання по відпрацюванню взаємодії всіх видів нарядів;
обладнання та технічний стан транспорту, що здійснює перевезення небезпечних вантажів.
3.4. На всіх об'єктах дозвільної системи обов'язково перевіряється організація відомчого контролю за схоронністю предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система.
3.5. При виявленні під час обстеження об'єктів порушень складаються відповідні акти (додатки 9,10), у яких вказуються: дата перевірки, назва організації, вид об'єкта, номер і строк дії дозволу органів внутрішніх справ, кількість предметів і матеріалів, дозволених до зберігання, характеристика приміщень і ємкостей для їх зберігання, наявність охорони, охоронної сигналізації із зазначенням її виду. Докладно описується суть виявлених недоліків, вказується строк їх усунення. Один примірник акта залишається на об'єкті дозвільної системи, а другий після доповіді керівництву органу внутрішніх справ підшивається в облікову справу на такий об'єкт. У разі необхідності один примірник акта надсилається у підрозділи охорони при органах внутрішніх справ.
У разі виявлення під час перевірки порушень порядку виготовлення, ремонту, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення і використання спеціально визначених предметів і матеріалів, відкриття та функціонування окремих підприємств та майстерень винні особи притягаються до відповідальності у порядку, встановленому чинним законодавством України.
3.6. Якщо на об'єкті під час обстеження не виявлені порушення, складається рапорт на ім'я начальника органу внутрішніх справ, у якому вказується дата перевірки, найменування об'єкта та результати перевірки.
3.7. Акти і рапорти про перевірки об'єктів дозвільної системи доповідаються керівникам органів внутрішніх справ, які приймають по них відповідні рішення, після чого вони підшиваються до облікових справ на такі об'єкти.
4. Права органів внутрішніх справ при виявленні порушень правил дозвільної системи
4.1. Згідно із Законом України "Про міліцію" органам внутрішніх справ надається право:
забороняти підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням та громадянам виготовлення, ремонт, придбання, зберігання, продаж, охорону, перевезення і використання зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів у випадках порушення ними правил дозвільної системи, а також вилучати вказані предмети і матеріали, опечатувати склади, бази та сховища тощо;
зупиняти повністю чи частково діяльність піротехнічних майстерень, в яких порушується облік піротехнічних виробів та не забезпечується безпека працівників або інших громадян;
анульовувати дозволи на зберігання вогнепальної та холодної зброї, видані громадянам, при порушенні порядку її зберігання або використання, а також вилучати зброю та боєприпаси у осіб, передбачених пп.5.2 цієї Інструкції;
давати керівникам підприємств, установ, організацій, господарських об'єднань обов'язкові для них письмові вказівки щодо усунення порушень правил виготовлення, ремонту, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення і використання спеціально визначених предметів і матеріалів, відкриття та функціонування підприємств і майстерень, на які поширюється дозвільна система;
вимагати звільнення від роботи осіб, які порушують встановлені правила дозвільної системи.
5. Надання згоди на укладання трудових договорів на виконання робіт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, зберіганням, обліком, охороною, перевезенням і використанням предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система
5.1. Надання підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням згоди на укладання трудових договорів з громадянами на виконання робіт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, обліком, охороною, перевезенням і використанням предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система, здійснюється після всебічної і ретельної перевірки таких осіб на підставі листів власників або ними уповноважених органів, які з цією метою подають в органи внутрішніх справ необхідні дані (список осіб із зазначенням їх прізвищ, імен та по батькові, дати і місця народження і проживання, відомостей щодо попередньої трудової діяльності та висновок (довідку) медичної установи (ЛКК) про їх придатність до зазначених робіт.
5.2. Органи внутрішніх справ не мають права надавати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань на укладення трудових договорів з громадянами на виконання таких робіт, а також видавати дозволи на придбання і зберігання вогнепальної чи холодної зброї громадянам при наявності:
висновку (довідки) медичної установи (ЛКК), який свідчить про те, що особа, яка перевіряється, за станом здоров'я не може здійснювати такі роботи або володіти вогнепальною зброєю;
даних про систематичне порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря тощо;
пред'явлення такій особі обвинувачення про вчинення злочину, а також віддання до суду;
непогашеної або незнятої у встановленому порядку з такої особи судимості за особливо небезпечні злочини проти держави, а також за злочини, вчинені із застосуванням вогнепальної зброї або вибухових матеріалів;
умовного засудження такої особи з іспитовим строком;
вироку народного суду щодо такої особи, виконання якого відстрочено, або особи засудженої до виправних робіт;
інших обставин, які можуть призвести до використання вогнепальної зброї та вибухових матеріалів у злочинних цілях.
5.3. При наявності обставин, що перешкоджають наданню згоди на укладання трудових договорів з громадянами на виконання робіт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, зберіганням, обліком, охороною, перевезенням і використанням предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система, орган внутрішніх справ у письмовій формі у місячний строк оповіщає про це керівників підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань.
6. Облік предметів і матеріалів, підприємств і майстерень, на які поширюється дозвільна система (об'єктів дозвільної системи)
6.1. Облік об'єктів, предметів і матеріалів, а також підприємств і майстерень, на які поширюється дозвільна система, здійснюється у книзі обліку (додаток N 11).
6.2. На кожний об'єкт дозвільної системи заводиться облікова справа, якій присвоюється реєстраційний номер. Облікові справи на об'єкти, наявні на одному підприємстві, установі, організації, господарському об'єднанні, знаходяться в одній папці.
6.3. Облікова справа на об'єкт дозвільної системи складається із двох розділів:
у першому розділі - зосереджуються матеріали, які стали підставою для відкриття об'єкту: листування, пов'язане з одержанням дозволів на виготовлення, ремонт, придбання, зберігання, перевезення, використання предметів і матеріалів, відкриття та функціонування підприємств і майстерень, на які поширюється дозвільна система, корінці цих дозволів, копії актів перевірки, інформацій і подань про виявлені порушення і відповіді на них;
у другому розділі - списки особового складу охорони, дані про осіб, які виконують роботи, пов'язані з виготовленням, ремонтом, зберіганням, придбанням, обліком, охороною, перевезенням і використанням підконтрольних предметів і матеріалів, матеріали перевірки зазначених осіб, дислокації постів охорони тощо.
6.4. Облікові справи зберігаються постійно у працівників дозвільної системи. При ліквідації об'єкта облікова справа здається в архів, а при передачі об'єкта під контроль іншого органу внутрішніх справ - пересилається останньому.
6.5. Управління (відділи) охорони громадського порядку УВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва, УВС областей, м. Севастополя та інших міст, УВСТ та відділ по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах по кожному органу внутрішніх справ ведуть контрольно-облікові справи.
6.6. Контрольно-облікові справи містять дані про працівників, які здійснюють дозвільну систему, списки об'єктів дозвільної системи із зазначенням їх відомчої приналежності, звітні дані, доповідні записки про результати роботи органу внутрішніх справ по здійсненню дозвільної системи, матеріали перевірок, копії інформацій і подань про виявлені недоліки й відповіді на них.
7. Облік власників вогнепальної зброї
7.1. Облік власників мисливської вогнепальної нарізної і гладкоствольної, а також холодної зброї здійснюється у книзі обліку (додаток N 12). Відомості про наявність такої зброї у громадян можуть також заноситись і в автоматизовану інформаційну систему (АІС) "Паспорт".
7.2. На кожну особу, яка володіє вогнепальною мисливською зброєю, а також холодною зброєю (крім відомчої зброї), заводиться особова справа. Особові справи власників нарізної вогнепальної та холодної зброї ведуться в управліннях (відділах) охорони громадського порядку УВС Республіки Крим, ГУВС м.Києва, УВС областей і м.Севастополя та інших міст, а на власників гладкоствольних мисливських рушниць - у міськрайорганах внутрішніх справ.
7.3. Особова справа власника зброї містить такі документи:
картку-заяву (додаток N 13);
корінець дозволу на придбання зброї або інші документи, що засвідчують придбання зброї;
матеріали перевірки власника зброї, рапорт (додаток N 14), довідки про перевірку по оперативним облікам, облікам медичних установ тощо;
квитанції (рахунки) про оплату послуг за реєстрацію (перереєстрацію) зброї.
7.4. Особові справи власників вказаної зброї зберігаються у працівника, який здійснює дозвільну систему, і для зручності користування розставляються в алфавітному порядку.
7.5. У чергових частинах міськрайорганів внутрішніх справ працівником, який здійснює дозвільну систему, ведеться картотека власників мисливської вогнепальної, а також холодної зброї (додаток N 15), яка використовується для перевірки осіб, затриманих за різні правопорушення, а також для інформування нарядів міліції.
7.6. При зміні постійного місця проживання власники такої зброї знімаються з обліку органом внутрішніх справ, а їх особові справи надсилаються для взяття на облік в орган внутрішніх справ за новим місцем проживання. У випадках вилучення зброї, добровільної здачі її в орган внутрішніх справ, продажу, смерті власника особова справа здається в архів, про що в журналі обліку, а також у системі АІС "Паспорт" робиться відповідний запис.
7.7. Контроль за зберіганням вогнепальної зброї, яка належить громадянам, здійснюється органами внутрішніх справ із залученням інспекцій Мінприроди, товариств мисливців і рибалок та громадськості при суворому дотриманні законності. Перевірка порядку зберігання вогнепальної зброї громадянами в домашніх умовах провадиться не рідше одного разу на рік, про результати перевірки складається рапорт, який підшивається в особову справу власника. Пропозиції працівників органів внутрішніх справ щодо забезпечення схоронності вогнепальної зброї та боєприпасів до неї є обов'язковими для їх власника.
7.8. Облікові справи на об'єкти дозвільної системи, контрольно-облікові справи на органи внутрішніх справ, особові справи власників зброї, журнали обліку об'єктів дозвільної системи, власників вогнепальної і холодної зброї обліковуються і зберігаються в порядку, встановленому для документів службового користування.
II. Придбання, зберігання, облік, охорона, перевезення і використання зброї та бойових припасів
8. Загальні положення
8.1. Дозвільна система, що здійснюється органами внутрішніх справ, поширюється на бойову нарізну армійських зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням (у тому числі вихолощену, навчальну, несучасну стрілецьку, спортивну малокаліберну, мисливську нарізну, малокаліберну і гладкоствольну вогнепальну зброю), бойові припаси до цих видів зброї, холодну зброю (мисливські ножі, шаблі, фінські ножи, кортики, кинджали), що належать підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням та громадянам.
8.2. Вогнепальною вважається зброя, у якій снаряд (куля, дріб чи інші предмети) приводиться у рух миттєвим звільненням хімічної енергії заряду (пороху або іншої горючої суміші).
8.3. До бойової нарізної вогнепальної зброї належить зброя армійських зразків або виготовлена за спеціальними замовленнями (пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, автомати, кулемети).
8.4. До несучасної стрілецької зброї належить вогнепальна і холодна зброя, яка знята з озброєння сучасних армії та виробництва, або та, що існує в одиничних екземплярах та малих партіях, а також зброя зазначеного вище типу, виготовлена у сучасних умовах спеціально для виставок (експонування) в одиничних екземплярах та малих партіях.
8.5. До вихолощеної зброї належить зброя армійських зразків, спеціально пристосована до стрільби холостими зарядами, коли неможливий постріл бойовим зарядом.
8.6. До учбової вогнепальної зброї належить нарізна зброя армійських зразків (пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, автомати і кулемети), приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях по ремонту зброї до стану, що виключає здійснення пострілу без спеціальних ремонтних робіт.
8.7. До спортивної вогнепальної зброї належать малокалі- берні спортивні пістолети, револьвери, гвинтівки, спортивні гвинтівки і пістолети, револьвери, гладкоствольні рушниці.
8.8. До мисливської вогнепальної зброї належать мисливські карабіни, гладкоствольні рушниці, гладкоствольні рушниці із свердловиною "парадокс" (з нарізами 100-140 мм на початку або у кінці ствола) комбіновані рушниці, що мають нарівні із гладкими і нарізні стволи, мисливські малокаліберні гвинтівки.
8.9. До бойових припасів належать патрони до нарізної вогнепальної зброї різних калібрів, а також заряджені патрони для гладкоствольних мисливських рушниць, мисливський порох і капсулі.
9. Придбання вогнепальної зброї і бойових припасів міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями і господарськими об'єднаннями
9.1. Вогнепальна зброя і бойові припаси міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями і господарськими об'єднаннями згідно з чинним законодавством може бути придбана для:
озброєння особового складу охорони, окремих осіб, яким за родом служби дозволено носіння вогнепальної зброї (для супроводження спецвантажів, касирам, інкасаторам, працівникам спеціального зв'язку, митної служби, податкових інспекцій, державної лісової охорони, товариств мисливців і рибалок, авіаційного та залізничного транспорту, особовому складу геологорозвідувальних експедицій, партій тощо);
науково-дослідних цілей;
навчальних цілей (забезпечення допризовної військової і спеціальної підготовки);
спортивних цілей;
промислового та любительського полювання;
захисту життя, здоров'я, житла та майна громадян;
використання при зйомках кінофільмів, у сценічних постановках, циркових виставах;
експонування у музеях, на виставках.
9.2. Вогнепальна зброя і бойові припаси армійських зразків отримуються централізовано через Комерційний центр при Міністерстві оборони України. Для придбання зброї і бойових припасів підприємства, установи, організації та господарські об'єднання надсилають свої заявки до міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади відповідно до підпорядкування. Узагальнені заявки міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади подають у МВС України не пізніше 20 липня. В окремих випадках такі заявки можуть бути надіслані господарськими об'єднаннями за погодженням з ГУВС, УВС, УВСТ, відділом по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах безпосередньо до МВС України. МВС України узагальнює державні заявки, складає зведені відомості і не пізніше 1 вересня надсилає їх до Міністерства оборони України.
9.3. У заявках вказується найменування кожної організації, поштовий індекс і адреса, мета придбання, а також загальна кількість необхідної зброї та бойових припасів. Заявки повинні бути затверджені керівниками міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, господарських об'єднань і скріплені гербовою (простою) печаткою. До них додаються також відомості про наявність вогнепальної зброї і бойових припасів (додаток N 16).
9.4. Перед відправленням заявок до міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади вони мають бути узгоджені також з ГУВС, УВС, УВСТ, відділом по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах, за місцем знаходження чи обслуговування підприємства, установи, організації, господарського об'єднання і скріплені гербовою печаткою або печаткою з відбитком "Дозвільна система". До прийняття рішення про узгодження заявки ГУВС, УВС, УВСТ, відділом по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах, органи внутрішніх справ перевіряють потребу у зброї і бойових припасах за діючими табелями і нормами озброєння, наявність і придатність приміщення для зберігання зброї тощо.
9.5. Комерційний центр при Міністерстві оборони України один раз на рік згідно зі зведеною заявкою Міністерства внутрішніх справ України, яка надійшла, висилає міністерствам та іншим центральним органам державної виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням наряди на одержання вогнепальної зброї і бойових припасів із складів військових округів. На основі зазначених нарядів органи внутрішніх справ видають підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням дозволи на їх придбання та перевезення.
9.6. Спортивні гвинтівки і пістолети, мисливська нарізна і гладкоствольна вогнепальна зброя, бойові припаси до них, порох купуються на заводах-виготовлювачах, в торговельній мережі, на республіканській базі Центрального комітету товариства сприяння обороні України, а також у дрібнооптових магазинах та на складах Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських комітетів ТСО України.
9.7. Воєнізована охорона озброюється карабінами, пістолетами та револьверами за нормами, зазначеними у додатку N 17. Озброєння її іншими видами вогнепальної зброї (автоматами, кулеметами) допускається в кожному випадку тільки за узгодженням з МВС України.
9.8. Сторожова охорона озброюється, як правило, гладкоствольною вогнепальною зброєю. За погодженням з МВС, ГУВС, УВС, УВСТ, відділом по організації роботи органів внутрішніх справ на закритих об'єктах допускається використання для такої охорони і нарізної вогнепальної зброї.
9.9. Кількість і вид вогнепальної зброї, необхідної для озброєння співробітників, яким вона призначена за характером виконуваної роботи (касири, інкасатори, працівники спеціального зв'язку, митної служби, податкових інспекцій, природоохоронних органів, державної лісової охорони і товариств мисливців, авіаційного та залізничного транспорту тощо), залежно від характеру здійснюваної охоронної діяльності, штатної чисельності зазначених працівників встановлюється керівниками заінтересованих міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади за погодженням з МВС України згідно з приблизними розрахунковими нормами і переліком озброєння (додаток N 17).
9.10. У вищих і середніх загальноосвітніх учбових закладах, училищах профтехосвіти, організаціях ТСОУ, оборонно-спортивних оздоровчих таборах та навчальних пунктах дозволяється зберігати тільки вогнепальну зброю, перероблену на заводах-виготовлювачах чи майстернях по ремонту зброї в учбових цілях.
9.11. Учбова зброя повинна мати:
- сегментний виріз на казенній частині ствола знизу (у ПК-41 - зверху);
- наскрізний проріз на початку каналу ствола з виходом його у ділянку патронника шириною 4 мм і у довжину у АК та РКК-48 мм, у СКС-38 мм, у ПК-4 - 51 мм, у РКД-48 мм, у ДК та ДКТ-65 мм, у СТД-60 мм, у КК-2 мм, у карабінів зразку 1938 року і 1944 року- 57 мм;
- спилений бойок у всіх зразках зброї;
- спилені курок (у АК, РКК, АКТ, СКС, СГД) чи стійка затворної рами (у РКД) у місці удару по ударнику;
- вмонтований обмежувач ствола у ствольній коробці (у ПК-41, ДК, ДКМ, КК), який перешкоджає установці ствола від бойової зброї на учбову;
- проточку на казенній частині ствола (у ПК-41, ДК, ДКМ, КК), для входження обмежувача ствола, який виступає у середину ствольної коробки;
- наскрізні поздовжні пази у передній частині ствола зверху та в кришці ствольної коробки.
У вищих учбових закладах на військових кафедрах може також зберігатися бойова зброя армійських зразків, приведена в стан, який виключає здійснення пострілу без спеціальних ремонтних робіт.
9.12. Вогнепальна зброя і бойові припаси для навчальних цілей учбовим закладам при наявності дозволів органів внутрішніх справ видаються Комерційним центром при Міністерстві оборони України, військовими округами (оперативними командуваннями), військкоматами і комітетами товариств сприянню обороні України згідно з нормами, встановленими Міністерством оборони України.
9.13. У театральних і циркових виставах використовується бутафорська зброя. У виняткових випадках з цією метою, за погодженням з органами внутрішніх справ, може бути використана непридатна для стрільби або вихолощена вогнепальна зброя. Для захисту артистів від нападу хижих звірів під час циркових вистав застосовується короткоствольна зброя армійських зразків.
9.14. Вогнепальна зброя, що використовується кіностудіями для кінозйомок, повинна бути приведена на заводах-виготовлювачах чи у майстернях по ремонту зброї у стан, придатний для стрільби холостими патронами. Умови зберігання і використання зброї під час зйомок погоджуються керівниками знімальних груп з місцевими органами внутрішніх справ.
9.15. Для експонування у музеях і на виставках міномети, артилерійські гармати, танки, літаки з навчальними стрілецьким озброєннями відпускаються Комерційним центром при Міністерстві оборони України, військовими округами (оперативними командуваннями) без дозволу органів внутрішніх справ. Забороняється використовувати з цією метою зброю, знайдену у місцях минулих боїв, подаровану або передану громадянами і не зареєстровану в органах внутрішніх справ.
9.16. Вогнепальна зброя, що надходить у музеї, перед експонуванням повинна бути перероблена в майстернях по ремонту зброї у стан, непридатний для стрільби, шляхом:
- свердлення відтулини діаметром не менше 5 мм у казенній частині зброї без ушкоджень написів і тавра;
- вилучення чи спилення бойка.
Патрони до стрілецької зброї можуть експонуватися у музеях тільки розрядженими (без пороху).
9.17. Підставою для видачі дозволу на придбання вогнепальної зброї та боєприпасів є наявність таких документів:
клопотання керівників підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань, в якому зазначається кількість вогнепальної зброї і боєприпасів, що купуються;
акт про придатність приміщення, де зберігатимуться вогнепальна зброя та боєприпаси, що складається комісією у складі представників органів внутрішніх справ (міліції і пожежного нагляду) і зацікавленої організації;
наказ керівника підприємства, установи, організації чи господарського об'єднання про призначення особи, відповідальної за придбання вогнепальної зброї і бойових припасів (прізвище, ім'я та по батькові, дата, місце народження і проживання), довідка (висновок) медичної установи (ЛКК), що така особа за станом здоров'я може виконувати вказану роботу;
платіжне доручення (квитанція) банку про сплату послуг, пов'язаних з видачею дозволу на придбання вогнепальної зброї і бойових припасів;
письмове підтвердження заводу-виготовлювача або організації-постачальника вогнепальної зброї про виділення (поставку) конкретної кількості зброї та боєприпасів до неї.
( Пункт 9.17 в редакції Наказу МВС N 635 від 03.09.96 )
10. Перевезення зброї і бойових припасів, які належать організаціям
10.1. Дозволи на перевезення вогнепальної зброї і бойових припасів видаються на підставі письмового клопотання керівників підприємств, установ, організацій та господарських об'єднань, в якому зазначаються:
найменування, кількість вантажу (марка і заводський номер зброї), що буде перевозитися, вид транспорту, маршрут, початковий і кінцевий пункти перевезення;
відомості про осіб, відповідальних за перевезення і охорону вантажу по шляху руху (прізвище, ім'я, по батькові, дата, місце народження і проживання );
рахунок (квитанція) банку про оплату послуг, пов'язаних з видачею дозволу на перевезення зброї і боєприпасів.
10.2. Перевезення вогнепальної зброї і боєприпасів, а також мисливського пороху, заряджених мисливських патронів автомобільним транспортом здійснюється згідно з вимогами чинних нормативних документів щодо безпеки перевезення небезпечних вантажів таким транспортом. Перевезення зброї, боєприпасів та пороху по шляху руху здійснюється організацією, яка отримує зброю та боєприпаси, а охорона - Державною службою охорони або іншими підрозділами внутрішніх справ. Керівник організації для супроводження цього вантажу повинен призначити не менше двох осіб, озброєних вогнепальною зброєю. Для перевезення мають бути виділені криті автомашини, а при перевезенні пороху - підлога кузова автомашини встилається повстю, кошмою або іншим відповідним матеріалом. Зброя і боєприпаси повинні бути упаковані у пристосовану тару, яка опечатується або опломбовується.