• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, затверджених рішенням Національної ради N 317 від 14.04.2004

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення  | Рішення, Рекомендації від 26.03.2008 № 580
Реквізити
  • Видавник: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення
  • Тип: Рішення, Рекомендації
  • Дата: 26.03.2008
  • Номер: 580
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення
  • Тип: Рішення, Рекомендації
  • Дата: 26.03.2008
  • Номер: 580
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
Р І Ш Е Н Н Я
26.03.2008 N 580
Про внесення змін до Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, затверджених рішенням Національної ради N 317 від 14.04.2004
Розглянувши пропозиції департаменту контрольно-аналітичної роботи, керівників телерадіоорганізацій, журналістів і громадськості щодо впорядкування використання мов в ефірі теле- і радіокомпаній, враховуючи положення Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, відповідно до статті 10 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", Національна рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, затверджених рішенням Національної ради N 317 від 14.04.2004, виклавши їх у новій редакції.
2. Доповнити частину III "Основні вимоги щодо змістовного наповнення та співвідношення форматів мовлення у кожному з територіальних сегментів телерадіоінформаційного простору" Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору України розділом у редакції: "Основні вимоги щодо вживання мов телерадіоорганізаціями України" (текст додається).
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на департамент контрольно-аналітичної роботи.
Голова Національної ради
Відповідальний секретар
В.Шевченко
В.Лясовський
(Доповнення до частини III Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору України не наводяться)
Додаток
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій
1. Вимоги до телерадіоорганізацій, які ведуть ефірне мовлення
Телерадіоорганізації, які ведуть ефірне мовлення, мають дотримуватися вимог щодо програм і передач згідно із записом у ліцензії на мовлення з урахуванням вимог статті 10 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" та інших норм чинного законодавства, що стосуються вживання мов на території України.
2.1. Загальнонаціональне мовлення (відповідно до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору)
У ліцензіях зазначається українська мова програм і передач; може вказуватися мінімальний відсоток україномовних програм і передач - від 75 до 100.
Зважаючи на побажання телерадіоорганізацій щодо можливостей планомірного оновлення програмних концепцій та поступового збільшення обсягів україномовних програм і передач власного виробництва, запровадити такі нормативи обсягів програм і передач, підготовлених українською мовою, від загальних обсягів мовлення:
з 1 вересня 2009 року - не менше 80%;
з 1 вересня 2010 року - не менше 85%.
В особливих умовах ліцензій зазначати, що телерадіоорганізації мають забезпечувати ці квоти також у межах окремих часових відрізків мовлення: в будні - з 18 год. до 24 год.; у вихідні та святкові дні - з 9 год. до 24 год.
Аудіовізуальні твори, які транслюються недержавною мовою, обов'язково субтитруються державною мовою.
2.2. Регіональне мовлення (трансляція телерадіопрограм більш як на половину адміністративно-територіальних утворень (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь)
У ліцензіях зазначається українська мова програм і передач; може вказуватися мінімальний відсоток україномовних програм і передач - від 75 до 100 (залежно від мовно-етнічних особливостей відповідного регіону).
Якщо визначена територія поширення телерадіопрограм охоплює не моноетнічні та етнічно неоднорідні адміністративно-територіальні утворення (менше 2/3 етнічно однорідного населення), у ліцензії на мовлення, відповідно до програмної концепції телерадіоорганізації, можуть зазначатися, крім української, інші мови програм і передач. Обсяг цих програм і передач визначається рішенням Національної ради з урахуванням відомостей останнього перепису населення в цих регіонах (додаток N 1 та інші офіційні відомості) і мовної ситуації в місцевому інформаційному просторі.
Зважаючи на результати моніторингів телерадіоінформаційного простору та результати діяльності регіональних мовників, в особливих умовах їх ліцензій Національна рада може обумовлювати дотримання мовних та інших показників (квот) в окремі часові відрізки мовлення.
2.3. Місцеве мовлення
У ліцензіях зазначається українська мова програм і передач; може вказуватися мінімальний відсоток україномовних програм і передач - від 75 до 100 (залежно від мовно-етнічних особливостей відповідного регіону).
Інші, крім української, мови зазначаються в ліцензії за побажанням телерадіоорганізацій. Визначаючи обсяг програм і передач іншими мовами, Національна рада керується відомостями останнього перепису населення в цих регіонах (додаток N 1 та інші офіційні відомості), наявністю регіонів компактного проживання осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин (офіційні відомості відповідних органів державної влади), та зважає на мовну ситуацію в місцевому інформаційному просторі. При цьому максимально враховуються клопотання об'єднань громадян, які опікуються розвитком національних культур.
У разі відповідного звернення теле- і радіокомпаній Національна рада має задовольнити їх пропозиції щодо поширення в конкретному місті, районі, селищі, селі програм і передач іншими, крім української, мовами в межах квот, визначених Законом України "Про телебачення і радіомовлення".
Особливості визначення мови місцевих теле- та радіопрограм і передач у регіонах компактного проживання осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин, подаються в статті 3 цих Рекомендацій.
3. Мова програм і передач у регіонах компактного проживання осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин
При проведенні конкурсу на право мовлення в регіонах компактного проживання осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин (додаток N 2), Національна рада максимально враховує мовні запити цих категорій телеглядачів і радіослухачів.
Пропозиції телерадіоорганізацій щодо запису в ліцензії про місцеві програми і передачі відповідними мовами задовольняються обов'язково.
У випадках місцевого мовлення в одному місті, районі, селищі, селі, де компактно проживають особи, які вживають регіональні мови або мови меншин, на клопотання телерадіоорганізацій в їх ліцензіях на мовлення зазначаються програми і передачі мовами осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин, співвідносно з часткою цього населення (за відомостями переписів населення), в межах квот, визначених Законом України "Про телебачення і радіомовлення".
4. Мова програм і передач власного виробництва
Відповідно до рішення Національної ради від 27.06.2002 "Щодо ведення мовлення телерадіоорганізаціями України" програми і передачі власного виробництва ведуться державною мовою.
Іншими мовами програм і передач власного виробництва телерадіоорганізації можуть послуговуватися в місцях компактного проживання осіб, які вживають регіональні мови або мови меншин, що потрапляють під дію ратифікованих Україною положень Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Обсяги цих програм і передач визначаються Національною радою і зазначаються в ліцензіях на мовлення.
5. Програми і передачі іноземними мовами
Програми і передачі іноземними мовами можуть вестися в ефірі українських теле- і радіокомпаній згідно з їх програмними концепціями, затвердженими Національною радою, та відповідними записами в ліцензіях на мовлення.
При затвердженні таких програмних концепцій Національна рада максимально враховує ситуацію в інформаційному просторі відповідного регіону, його мовно-етнічні особливості, а також закони та нормативні документи, що регламентують використання мов на території України та застосування їх у засобах масової інформації.