• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про забезпечення розвитку вітчизняної науки

Комітети Верховної Ради України , Національна Академія наук України  | Рішення від 01.11.2006 № 295
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України , Національна Академія наук України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 01.11.2006
  • Номер: 295
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України , Національна Академія наук України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 01.11.2006
  • Номер: 295
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
НАУКИ І ОСВІТИ
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
01.11.2006 N 295
Про забезпечення розвитку
вітчизняної науки
Заслухавши доповіді президента Національної академії наукУкраїни академіка НАН України Б.Є.Патона й голови КомітетуВерховної Ради України з питань науки і освіти К.С.Самойлик,Президія Національної академії наук України та Комітет ВерховноїРади України з питань науки і освіти за участю Міжфракційногооб'єднання народних депутатів України "За науку України"відзначають, що наука у суспільстві виконує важливу функцію і євизначальним елементом соціально-економічного розвитку держави.
В Україні в основному збережено вітчизняний науково-технічнийпотенціал. Набули розвитку сучасні напрями досліджень, необхіднідля забезпечення інтелектуальної незалежності країни, розвиткудержавності, національної культури.
Разом з тим проголошений різними урядами України курс наінноваційний розвиток здебільшого не підкріплювався ефективнимизаходами і мав декларативний характер. Як наслідок, недотриманнянорм законодавства та відсутність дієвої системи управліннянауковою і науково-технічною сферою унеможливили її використання вінтересах інноваційного розвитку суспільства.
На сучасному етапі вкрай необхідно створити умови дляактивного включення вітчизняної науки в розбудову держави тавирішення актуальних питань соціально-економічного розвиткуУкраїни. Вітчизняна наука спроможна це зробити, проте її реальнийвнесок значно збільшиться за умов здійснення державою ефективної йцілеспрямованої інноваційної політики, а також ліквідаціїчисленних організаційних і фінансових обмежень, що стримуютьініціативу наукових установ.
Важливі заходи щодо забезпечення розвитку наукової,науково-технічної та інноваційної сфер передбачені постановоюВерховної Ради України від 16.06.04 N 1786-IV ( 1786-15 ) "Продотримання законодавства щодо розвитку науково-технічногопотенціалу та інноваційної діяльності та Указом Президента Українивід 11.07.06 N 606/2006 ( 606/2006 ) "Про рішення Радинаціональної безпеки і оборони України від 6 квітня 2006 року "Простан науково-технологічної сфери та заходи щодо забезпеченняінноваційного розвитку України".
Водночас наука України має активніше адаптуватися до новихумов господарювання, оперативно спрямовувати свій потенціал навирішення найбільш гострих і актуальних питань державногобудівництва, знаходити нові організаційні форми, використовувативнутрішні можливості для практичної реалізації результатівнаукових досліджень та сприяти інноваційному розвитку держави.
Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти таПрезидія Національної академії наук України У Х В А Л И Л И:
I. Схвалити висловлені у доповідях та в обговоренні оцінкистану, завдань та перспектив розвитку наукової, науково-технічноїта інноваційної сфер в Україні.
Визнати першорядними для справи піднесення науково-технічногопотенціалу країни, забезпечення виходу України на шляхиінтенсивного інноваційного розвитку питання подальшоговдосконалення законодавчого і нормативно-правового забезпеченнянауково-технічної та інноваційної діяльності й належного виконанняприйнятих законодавчих актів у цій сфері.
II. Відповідним підкомітетам Комітету Верховної Ради Україниз питань науки і освіти:
1. Посилити контрольні функції щодо дотримання у повномуобсязі норм законів України у сфері наукової, науково-технічної таінноваційної діяльності.
З цією метою в першому півріччі 2007 р. заслухати інформаціюпро виконання Законів України "Про наукову і науково-технічнудіяльність" ( 1977-12 ), "Про інноваційну діяльність" ( 40-15 ),"Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні"( 433-15 ) та постанови Верховної Ради України "Про дотриманнязаконодавства щодо розвитку науково-технічного потенціалу таінноваційної діяльності" від 16 червня 2004 р. N 1786-IV( 1786-15 ).
2. Ініціювати внесення змін до законодавчих та нормативнихдокументів стосовно створення системи стратегічного прогнозуваннята визначення пріоритетів науково-технічного та інноваційногорозвитку, посилення експертних функцій Національної академії наукта галузевих академій наук України.
3. Внести зміни до статті 15 Закону України "Про науковуі науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ) з метою формуванняефективного механізму координації Міжвідомчою радою з координаціїфундаментальних досліджень та Національною академією наук Українифундаментальних досліджень у галузі природничих, технічних тасоціогуманітарних наук.
4. З метою подальшого вдосконалення системи підтримкинаукових досліджень молодих учених ініціювати прийняття постановВерховної Ради України щодо започаткування іменних стипендій тапремій Верховної Ради України для талановитих молодих учених.
5. При розгляді проекту Закону України "Про Державний бюджетУкраїни на 2007 рік" підтримати норму щодо надання дозволуНаціональній академії наук України закуповувати без застосуванняпроцедури тендера у безпосередніх виробників імпортне науковеобладнання для виконання пріоритетних фундаментальних досліджень іприкладних розробок за переліком, що затверджується ПрезидієюНаціональної академії наук України, звільнивши від сплати ввізногомита та податку на додану вартість операції із закупівлі цьогообладнання.
6. Внести зміни до Закону України "Про спеціальний режимінноваційної діяльності технологічних парків" ( 991-14 ),передбачивши при цьому визначення чіткого механізму державноїреєстрації технологічних парків та їх проектів і необхідністьперереєстрації раніше затверджених інвестиційних та інноваційнихпроектів.
7. Сприяти прискоренню розгляду проектів законівщодо використання об'єктів права інтелектуальної власності,створених за рахунок коштів Державного бюджету.
8. Внести зміни до Закону України "Про державне регулюваннядіяльності у сфері трансферу технологій" ( 143-16 ) у частинізарахування до Державного бюджету України певного відсотка коштів,одержаних від трансферу технологій, майнові права на які належатьдержаві.
9. Внести зміни до законів України "Про охорону прав навинаходи і корисні моделі" ( 3687-12 ), "Про охорону прав напромислові зразки" ( 3688-12 ) в частині визначення розміру тапорядку виплати винагороди творцям об'єктів права інтелектуальноївласності.
10. Ініціювати внесення доповнень до статті 90 Бюджетногокодексу України ( 2542-14 ) з метою надання можливості здійснюватиз бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетуміста Києва та бюджету міста Севастополя видатки на науковезабезпечення вирішення актуальних проблем соціально-економічногорозвитку відповідних регіонів.
11. Підготувати та внести до робочої групи з підготовкипропозицій по внесенню змін до Закону України "Про закупівлютоварів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), щостворена Верховною Радою України, пропозиції щодо спрощенняпроцедури проведення тендерів для державних наукових організацій іустанов при здійсненні ними своєї статутної діяльності.
12. З метою збереження цілісності історико-культурногосередовища сприяти наданню охоронній зоні Музею народноїархітектури та побуту Національної академії наук України ус. Пирогів заповідного статусу.
III. Вважати доцільним звернення Комітету Верховної РадиУкраїни з питань науки і освіти до Кабінету Міністрів України знаступними рекомендаціями:
1. При формуванні пропозицій до проектів Державного бюджетуУкраїни на 2007 р. та наступні роки дотримуватися норм чиннихзаконів та положень постанови Верховної Ради України від 16 червня2004 р. N 1786-IV ( 1786-15 ) "Про дотримання законодавстващодо розвитку науково-технічного потенціалу та інноваційноїдіяльності".
До 1 грудня 2006 р. надати Комітету Верховної Ради Україниз питань науки і освіти інформацію щодо реалізації пункту 2розділу III зазначеної постанови.
2. Організувати розроблення державної програми інтеграціїнауки і освіти. Передбачити у проектах Державного бюджету Українина 2008 рік та наступні роки виділення необхідних коштів на їїреалізацію.
3. З метою підтримки молодих учених-докторів наук вікомдо 35 років внести зміни до п. 30 Положення про порядок наданняпільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одинокимгромадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла,затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 29.05.01 N 584 ( 584-2001-п ), щодо надання зазначенимдокторам наук максимального розміру пільг, передбачених цієюстаттею, при погашенні сум зобов'язань за кредитом.
4. Виділяти кошти за бюджетною програмою "Будівництво житладля вчених Національної академії наук України", передбачивши дляїї виконання фінансування щорічно в обсязі не менше 50 млн.грн.
5. Вирішити питання щодо можливості вільного продажу певноговідсотка тиражу літератури, яка друкується Національною академієюнаук та галузевими академіями наук України за державнимзамовленням, із наступним поверненням частини одержаних коштів добюджету України або безпосереднім їх використанням виконавцямидержавного замовлення на подальший випуск друкованої продукції.
6. Розробити та затвердити нормативний акт про забезпеченняінформаційних потреб сфер науки та освіти, який, зокрема,враховував би особливості організації і фінансування закупівлінаукової літератури, об'єктів наукової інформації на електроннихносіях, здійснення передплати на зарубіжні та вітчизняніперіодичні видання, електронні бази даних для наукових бібліотек.
7. Прискорити розробку на основі прогнозних досліджень таподати до 1 грудня 2006 р. до Верховної Ради України проект Законупро внесення змін до Закону України "Про пріоритетні напрямирозвитку науки і техніки".
8. Забезпечити постійне наукове супроводження та моніторингрозвитку науки і техніки, реалізації національних пріоритетів знауки і техніки, державних наукових і науково-технічних програм таїх впливу на соціально-економічний розвиток України.
9. Розробити заходи щодо комплексної системи підготовкифахівців у галузі управління наукової, науково-технічної таінноваційної діяльності, у тому числі із створення новихнавчальних програм, спеціальностей та курсів перепідготовки,стажування вітчизняних спеціалістів у провідних навчальних танаукових закладах світу
IV. Секціям та відділенням Національної академії наукУкраїни:
1. Активізувати діяльність з проведення прогнозних дослідженьз питань науково-технічного та інноваційного розвитку.
2. Започаткувати систематичне обговорення на засіданняхПрезидії НАН України комплексних питань та програм розвиткудержави, забезпечити підготовку аналітичних доповідей інауково-інформаційних матеріалів з актуальних проблемекономічного, суспільно-політичного, соціального,науково-технічного, інноваційного, культурного розвитку дляорганів державної влади та профільних комітетів Верховної РадиУкраїни.
3. Взяти активну участь у підготовці проектів законодавчих,нормативних актів та пропозицій, зазначених у п. II-III цьогорішення.
V. Секції суспільних та гуманітарних наук НАН Українипротягом IV кв. 2006 р. - I кв. 2007 р. спільно з Академієюправових наук України та Інститутом законодавства Верховної РадиУкраїни розробити концепцію вдосконалення наукового, методичногота інформаційно-аналітичного забезпечення законотворчої інормотворчої діяльності вищих органів державної влади, зокремащодо розвитку наукової, науково-технічної та інноваційноїдіяльності в Україні.
VI. Координаційній раді НАН України з питань інформатизації зметою інформаційного забезпечення наукових досліджень таінтеграції в світове наукове співтовариство активізувати роботу зрозвитку академічної комп'ютерної наукової мережі та створення наїї базі національної науково-освітньої інформаційної мережі.
Голова Комітету К.Самойлик
Президент НАН України Б.Патон