• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підсумки розвитку загальної середньої та дошкільної освіти у навчальному році та завдання на 2006/2007 навчальний рік, спрямовані на подальшу реалізацію Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні"

Міністерство освіти і науки України | Рішення від 17.08.2006 № 10/1-2
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 17.08.2006
  • Номер: 10/1-2
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 17.08.2006
  • Номер: 10/1-2
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
17.08.2006 N 10/1-2
Про підсумки розвитку загальної середньої та дошкільної освіти у навчальному році та завдання на 2006/2007 навчальний рік, спрямовані на подальшу реалізацію Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні"
Заслухавши та обговоривши доповідь міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка, колегія відзначає, що структурними підрозділами Міністерства освіти і науки України, Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, навчальними закладами та установами освіти проведено значну роботу з виконання завдань із розвитку освітньої галузі, визначених Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні", Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, спрямованих на забезпечення належного функціонування та розвитку освіти в Україні, створення умов для забезпечення рівного доступу до якісної освіти.
Упродовж 2005 - 2006 навчального року поетапно підвищувалася заробітна плата педагогічним працівникам. Станом на 01.06.2006 року вона становила 852 гривні. Погашено кредиторську заборгованість державного бюджету з виплат надбавок за вислугу років, допомогу на оздоровлення та безплатне користування житлом, опаленням і освітленням, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту".
Передумовою надання рівного доступу до якісної освіти є розв'язання комплексу питань кадрового та матеріально-технічного забезпечення, формування мережі навчальних закладів та контингенту учнів, осучаснення змісту освіти, впровадження сучасних інформаційних і комунікаційних технологій навчання, вдосконалення управління освітою.
Колегія констатує, що минулого навчального року було вжито відповідних заходів із призупинення скорочення мережі дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів, успішно реалізовано експериментальний етап упровадження національної системи зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, зроблено істотний крок в оновленні підручників і навчальних посібників.
Для утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління освітою запроваджено звітування керівників навчальних закладів.
У навчальних закладах і установах освіти завершується робота з підготовки навчальних закладів до організованого початку 2006 - 2007 навчального року.
Першорядними завданнями Міністерства освіти і науки України, Громадської колегії МОН України, місцевих органів управління освітою, місцевих рад, громадськості, є:
- розроблення моделі освіти нового типу, концепції розвитку педагогічної науки і освіти; вжиття комплексу заходів щодо соціальної підтримки вчителя, підвищення престижу педагогічної праці, її суспільного визнання та пошанування;
- охоплення всіх без винятку дітей дошкільного та шкільного віку відповідно дошкільною та загальною середньою освітою;
- друк і доставка до дошкільних навчальних закладів відповідної навчально-методичної літератури;
- створення загальнодержавного інформатизованого банку даних про рух учнів і вихованців;
- організація інтегрованого навчання в загальноосвітніх навчальних закладах дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку;
- розукрупнення та перепрофілювання інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- оздоровлення дітей дошкільного та шкільного віку, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- реалізація разом зі Світовим банком проекту "Рівний доступ до якісної освіти", зокрема створення в рамках проекту "шкіл майбутнього" у м.Києві, в Донецькій, Кіровоградській, Тернопільській і Херсонській областях, а також щонайменше по одному такому закладу на рівні кожної області та кожного району за рахунок місцевих бюджетів із залученням альтернативних джерел фінансування;
- завершення комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів I - III ступенів;
- організація регулярного підвезення учнів і педагогічних працівників у сільській місцевості до місць навчання, роботи і проживання;
- стовідсоткове забезпечення гарячим харчуванням учнів початкової школи та харчуванням учнів основної і старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів.
Нагальним лишається питання докорінного поліпшення виховної роботи з дітьми, учнівською та студентською молоддю, посилення виховного потенціалу навчальних предметів, насамперед української мови і літератури, історії та географії України тощо.
Діяльність органів управління освітою необхідно і надалі спрямувати на розвиток моделі державно-громадського управління, перебудову управлінської діяльності. Враховуючи зазначене та для подальшого розвитку освіти, колегія У Х В А Л Ю Є:
1. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам навчальних закладів та установ освіти:
1.1. Вжити невідкладних заходів щодо своєчасного і якісного завершення підготовки навчальних закладів до нового навчального року, організовано провести серпневі конференції педагогічних працівників, свято Дня знань. Розглянути на розширених засіданнях колегій, серпневих конференціях педагогічних працівників стан підготовки навчальних закладів до нового навчального року та до роботи в осінньо-зимовий період.
До 1 вересня 2006 року
1.2. Забезпечити повне фінансування і відновлення діяльності дошкільних навчальних закладів, які призупинили свою роботу на невизначений період, та будівництво нових у місцях, де в них є потреба.
Вжити заходів щодо повернення до комунальної власності дошкільних навчальних закладів, відчужених з порушенням чинного законодавства.
Постійно
1.3. Забезпечити переведення сільських дошкільних навчальних закладів на фінансування з районних бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України.
I квартал 2007 року
1.4. Забезпечити стовідсоткове охоплення дітей шкільного віку навчанням та неухильне виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку" від 12.04.2000 N 646.
До 10 жовтня 2006 року
1.5. Забезпечити підготовку та проведення чергового етапу зовнішнього незалежного оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів; на базі інститутів післядипломної педагогічної освіти розпочати підготовку інструкторів, екзаменаторів, керівників пунктів тестування.
2006- 2007 роки
1.6. Забезпечити системний психолого-педагогічний супровід учнів, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку та навчаються в загальноосвітніх школах, для запобігання труднощам у їх навчанні, бродяжництву і правопорушенням.
Постійно
1.7. Вжити заходів щодо формування оптимальної мережі дошкільних, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, зокрема спеціальних інтернатних і дошкільних навчальних закладів для дітей з вадами фізичного і психічного розвитку, дітей-сиріт і дітей, які залишилися без батьківського піклування.
II квартал 2007 року
1.8. Розробити заходи щодо поступового розукрупнення та перепрофілювання інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
II квартал 2007 року
1.9. Забезпечити встановлення статусу вихованцям інтернатних закладів усіх типів із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
До 1 жовтня 2006 року
1.10. Посилити профорієнтаційну роботу з неповнолітніми, схильними до бродяжництва та скоєння злочинів. Разом з органами внутрішніх справ, службою у справах неповнолітніх, місцевими радами, громадськістю постійно забезпечувати контроль за дотриманням законодавства, спрямованого на профілактику правопорушень і бездоглядності серед учнів, які виховуються в неблагополучних сім'ях.
Постійно
1.11. Посилити контроль за діяльністю керівників інтернатних закладів за дотриманням законодавства в частині захисту прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Постійно
1.12. Разом з громадськими колегіями, піклувальними радами, батьківськими кометами, органами учнівського самоврядування розробити заходи щодо запровадження дієвої системи державно-громадського управління навчальними закладами.
IV квартал 2006 року
1.13. Активізувати співпрацю з батьківською громадськістю в "трикутнику" батьки - діти - вчителі; встановити в загальноосвітніх навчальних закладах щотижневий День батьків.
Постійно
1.14. Розробити регіональні програми на 2007 - 2010 роки щодо забезпечення навчальних закладів спортивним інвентарем і обладнанням відповідно до Типового переліку.
I квартал 2007 року
1.15. Здійснити заходи щодо відродження обласних ДЮСШ системи освіти як методичних центрів спортивно-масової роботи в регіоні.
II квартал 2007 року
1.16. Створити належні умови для інтегрованого навчання дітей з інвалідністю, насамперед безперешкодного доступу до навчальних закладів осіб з обмеженими фізичними можливостями.
II квартал 2007 року
1.17. Забезпечити вивчення у навчальних закладах усіх типів і форм власності питань, пов'язаних зі збереженням здоров'я; створити безпечні умови перебування учнівської молоді в навчальних закладах.
Постійно
1.18. Забезпечити загальноосвітні навчальні заклади сучасними засобами навчання, комп'ютерною технікою і телекомунікаційними засобами виходу до мережі Інтернет.
III квартал 2007 року
1.19. Забезпечити проведення не рідше, ніж раз на два роки перепідготовки, підвищення кваліфікації та стажування педагогічних працівників, у тому числі з питань застосування сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі.
Постійно
1.20. Забезпечити регулярне підвезення учнів і педагогічних працівників у сільській місцевості до місць навчання, роботи і проживання.
Постійно
1.21. Проаналізувати практику надання навчальними закладами платних освітніх послуг і порядку збору, використання благодійних внесків і забезпечити належний контроль за цими процесами.
IV квартал 2006 року
1.22. Забезпечити впровадження інформаційно-комунікаційних технологій управління освітніми процесами, педагогічного менеджменту, інших інноваційних форм для вдосконалення управлінської діяльності.
Постійно
1.23. Розробити регіональні програми щодо завершення будівництва навчальних закладів, готовність яких становить 70 відсотків і більше.
IV квартал 2006 року
1.24. Забезпечити подальший розвиток учнівського врядування, широкого залучення його до вирішення питань і організації навчального процесу, розвитку громадянської активності, організації здорового способу життя учнівської молоді.
Постійно
1.25. Забезпечити урочисте відзначення освітянською громадськістю п'ятнадцятиріччя незалежності України 24 серпня 2006 року.
2. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.):
2.1. Забезпечити реалізацію чергового етапу переходу основної школи на новий зміст освіти.
Постійно
2.2. Розробити разом з відповідними структурними підрозділами Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України інструкцію з організації харчування учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.
I квартал 2007 року
2.3. Провести конкурс навчальних програм для профільного навчання 10 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів.
II квартал 2007 року
2.4. Забезпечити створення національної системи моніторингу якості освіти; розробити критерії оцінювання якості освіти, відповідно до вимог країн Європейського співтовариства.
2006- 2007 роки
2.5. Сприяти Державному департаменту України з питань виконання покарань в організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах у місцях позбавлення волі.
Постійно
2.6. Разом з Українським центром оцінювання якості освіти (Гриневич Л.М.) забезпечити проведення в 2007 році зовнішнього незалежного оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів з української мови, математики, історії та організувати апробацію тестів з фізики, хімії, біології та географії.
III квартал 2007 року
2.7. Разом з відповідними інститутами Академії педагогічних наук України (Кремень В.Г.) вивчити питання про внесення змін до порядку проходження випускниками навчальних закладів системи загальної середньої освіти державної підсумкової атестації з математики та іноземної мови.
IV квартал 2007 року
3. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.) разом з Українським центром оцінювання якості освіти (Гриневич Л.М.) для забезпечення єдиного підходу при зарахуванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання виробити вимоги до шкали оцінювання при вступі до вищих навчальних закладів.
I квартал 2007 року
4. Управлінню ліцензування, акредитації та нострифікації (Шинкарук В.Д.), департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), Державній інспекції навчальних закладів (Бурлаков О.М.) забезпечити контроль за дотриманням вищими навчальними закладами ліцензійних вимог при підготовці вчителів загальноосвітніх навчальних закладів.
Постійно
5. Департаменту економіки та фінансування (Куліков П.М.), департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.):
5.1. Забезпечити належний контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення ремонтів відомчих котелень, тепломереж, утеплення приміщень, установлення приладів обліку водо-, тепло-, газопостачання.
Постійно
5.2. Забезпечити повноцінне фінансування державних закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Постійно
6. Інституту інноваційних технологій та змісту освіти (Кудін А.В.), департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.):
Постійно
6.2. Розробити програмно-методичне забезпечення спеціальних дошкільних навчальних закладів, навчально-методичні рекомендації для вчителів, які працюють у класах загальноосвітніх навчальних закладів з малою наповнюваністю учнів.
II квартал 2007 року
6.3. Забезпечити науково-методичний супровід експерименту з апробації моделі загальноосвітнього навчального закладу "школа-родина".
2006 - 2007 роки
6.4. Розробити навчальні програми та механізм сертифікації рівня володіння українською мовою для українців, які проживають за кордоном та іноземців.
IV квартал 2007 року
6.5. Передбачити при формуванні бюджетної пропозиції до Державного бюджету України на 2007 рік розроблення, друк і доставку навчально-методичної літератури для дошкільних навчальних закладів.
III квартал 2006 року
7. Комітету з фізичного виховання та спорту (Золотаревський М.Ф.) забезпечити координацію роботи з подальшого впровадження фізкультурно-оздоровчого патріотичного комплексу школярів "Козацький гарт" і відповідних наказів Міністерства освіти і науки щодо розвитку та вдосконалення фізичного виховання і спорту.
Постійно
8. Провести 1 жовтня 2006 року урочисте відзначення на загальнодержавному рівні Дня працівників освіти з ушануванням кращих педагогічних працівників країни.
9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на перших заступників міністра Жебровського Б.М. і Гуржія А.М., заступників міністра Тесленка В.В., Огня Ц.Г., Степка М.Ф. відповідно до розподілу обов'язків.
Голова колегії,
міністр

С.М.Ніколаєнко
Протокол N 10/1-2
17 серпня 2006 р.