• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування окремих норм Положення № 351 за кредитами з фінансовою державною підтримкою

Національний банк України  | Лист від 31.01.2020 № Р/22-0005/5295
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.01.2020
  • Номер: Р/22-0005/5295
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.01.2020
  • Номер: Р/22-0005/5295
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
31.01.2020 № Р/22-0005/5295
Незалежна асоціація банків України
Асоціація українських банків Банки України
Щодо застосування окремих норм Положення № 351 за кредитами з фінансовою державною підтримкою
З метою коректного застосування норм Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями1 (далі - Положення № 351) в частині визначення кредитного ризику за кредитами, за якими застосовується механізм надання державної підтримки-1 (далі - кредити з фінансовою державною підтримкою) згідно з Порядком надання фінансової державної підтримки суб'єктам мікропідприємництва та малого підприємництва-2 (далі - Порядок КМУ № 28), повідомляємо таке.
Відповідно до пункту 17 розділу ІІ Положення № 351 банк здійснює розрахунок розміру кредитного ризику за активами на індивідуальній або груповій основі.
Згідно з підпунктом 3 пункту12 Порядку КМУ № 28 максимальна сума кредиту, що надається суб'єкту підприємництва, не може перевищувати 1,5 млн.грн.
рн. Отже, згідно з вимогами розділу ХІ Положення № 351 банки можуть здійснювати розрахунок розміру кредитного ризику за такими кредитами як на індивідуальній, так і на груповій основі.
Згідно з вимогами пунктів 127-1 та 129 розділу ХІ Положення № 351 банк визначає клас боржника за кредитами на груповій основі, ґрунтуючись на своєчасності погашення боргу, тобто залежно від кількості календарних днів прострочення погашення боргу, починаючи з наступного робочого дня за днем, коли не відбулося його погашення в термін, передбачений договором.
Визначення банком розміру кредитного ризику за кредитом на індивідуальній основі здійснюється на підставі оцінки фінансового стану/фінансової стійкості боржника, своєчасності сплати боргу та інших коригуючих факторів, встановлених розділами IV, IV-1 та V Положення № 351.
Оцінка фінансового стану боржника ґрунтується на аналізі його фінансових показників, у тому числі коефіцієнтів платоспроможності, які характеризують здатність боржника забезпечувати своєчасне та в повному обсязі виконання своїх зобов'язань відповідно до умов кредитного договору, та визначаються з урахуванням співставності доходів/надходжень та витрат/зобов'язань боржника.
Згідно з пунктом 13 Порядку КМУ № 28 компенсація процентів надається Фондом розвитку підприємництва суб'єктупідприємництва (за умови вчасного та в повному обсязі виконання суб'єктом підприємництва зобов'язань за кредитним договором) з метою зниження його фактичних витрат на сплату базової процентної ставки. Суб'єкт підприємництва сплачує відповідний розмір компенсаційної процентної ставки за кредитом.
З урахуванням зазначеного, банки під час оцінки фінансового стану боржника з метою визначення розміру кредитного ризику згідно з вимогами Положення № 351 за кредитом з фінансовою державною підтримкою можуть не включати до витрат боржника суму компенсації процентів, що надається Фондом розвитку підприємництва такому боржнику.
Перший заступник Голови Національного банку
України
Катерина Рожкова
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)