• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо звітності, яка повинна подаватися до банку з метою достовірного визначення ним платоспроможності позичальника

Національний банк України  | Лист від 11.12.2003 № 42-315/4047-9379
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.12.2003
  • Номер: 42-315/4047-9379
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.12.2003
  • Номер: 42-315/4047-9379
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
11.12.2003 N 42-315/4047-9379
Національний банк України розглянув лист щодо звітності, яка повинна подаватися до банку з метою достовірного визначення ним платоспроможності позичальника, і надає такі роз'яснення.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний при наданні кредитів додержуватись основних принципів кредитування, у тому числі перевіряти кредитоспроможність позичальників та наявність забезпечення кредитів, додержуючись встановлених Національним банком України вимог щодо концентрації ризиків.
Згідно з п. 1.8 глави 1 розділу VI Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 28.08.2001 р. N 368 (зі змінами), під час розрахунку нормативів кредитного ризику два або більше контрагентів, що несуть спільний економічний ризик, вважаються одним контрагентом, якщо:
а) один контрагент є власником істотної участі іншого (інших);
б) два або більше контрагентів мають хоча б одного спільного власника їх істотних часток (незалежно від того, чи він є також клієнтом банку);
в) контрагенти використовують кредитні кошти для проведення спільної діяльності таким чином, що джерело повернення кредиту є для них спільним;
г) кредитні кошти, що надані банком одному контрагенту (групі контрагентів), використовуються цим контрагентом (групою контрагентів) як кредитні ресурси для третьої особи, яка є клієнтом цього банку.
Вимоги щодо оцінки фінансового стану позичальника, викладені в главі 4 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління НБУ від 06.07.2000 р. N 279 (зі змінами, затвердженими постановою Правління НБУ від 19.03.2003 р. N 119) , є мінімально необхідними. Банки мають право самостійно встановлювати додаткові критерії оцінки фінансового стану позичальника, що підвищують вимоги до показників з метою адекватної оцінки кредитних ризиків та належного контролю за ними.
Вимоги щодо надання позичальником звітності та інших матеріалів для видачі, перевірки забезпечення кредиту і контролю за його використанням і поверненням визначаються кредитним договором. Якщо банк вважає операції з внесками до статутних фондів дочірніх підприємств суттєвими для визначення фінансового стану материнського підприємства як позичальника, він може вимагати у такого позичальника надавати звітність з урахуванням показників дочірніх підприємств.
Відповідальність позичальника на підставі статті 222 Кримінального кодексу України "Шахрайство з фінансовими ресурсами" встановлюється виключно судом.
В. о. заступника Голови В.Пушкарьов