ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.03.2018 N 928/П/99-99-13-01-02-14/ІПК |
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо деяких питань обліку при зміні організаційно-правової форми здійснення адвокатської діяльності та повідомляє.
Правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року N 5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон N 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Пунктом 3 ст. 4 Закону N 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Відповідно до статті 17 Закону N 5076 Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України, до якого включаються відомості, зокрема, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності.
Адвокат протягом трьох днів з дня зміни відомостей про себе, що внесені або підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, зокрема, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності, письмово повідомляє про такі зміни раду адвокатів регіону за адресою свого робочого місця.
Фізична особа, яка отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, зобов'язана обрати організаційно-правову форму здійснення адвокатської діяльності (індивідуально або адвокатське бюро або адвокатське об'єднання).
Відповідно до пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність - це діяльність адвокатів, за умови, що такий адвокат не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
Адвокат зобов'язаний дотримуватись вимог пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо заборони перебування найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
Разом з тим, фізична особа, яка здійснювала незалежну професійну діяльність адвоката індивідуально, може прийняти рішення про зміну організаційно-правової форми на адвокатське бюро чи адвокатське об'єднання.
Така особа зобов'язана знятися з обліку у контролюючому органі як самозайнята особа та здійснити державну реєстрацію адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання відповідно до законодавства.
Порядок зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначений:
для платників податків - статтями 65 та 67 глави 6 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. N 1588 зі змінами (далі - Порядок N 1588);
для платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - статтею 5 розділу II Закону України від 08.07.2010 р. N 2464-VI " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) та розділом V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24 листопада 2014 року N 1162 зі змінами (далі - Порядок N 1162).
Так, відповідно до Порядків N 1588 та N 1162 фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої діяльності, за наявності поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку, у десятиденний строк з дня прийняття рішення про припинення, копії розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності та заяв за формами N 8-ОПП та N 7-ЄСВ.