• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання розяснень щодо плати за оренду державного майна

Державне казначейство України  | Лист від 04.10.2002 № 07-04/1710-8419
Реквізити
  • Видавник: Державне казначейство України
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.10.2002
  • Номер: 07-04/1710-8419
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державне казначейство України
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.10.2002
  • Номер: 07-04/1710-8419
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Л И С Т
N 07-04/1710-8419 від 04.10.2002
Про надання роз'яснень щодо плати за оренду державного майна
Державне казначейство України, ураховуючи важливість питання щодо плати за оренду майна в бюджетних установах та на численні запити установ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. N 659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання" надає роз'яснення.
Закон України від 10.04.92 р. N 2269-XII "Про оренду державного та комунального майна" регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів та майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна.
Відповідно до ст. 4 об'єктами оренди за цим Законом є:
- цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг);
- нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств;
- майно, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Методика розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна відповідно до ст. 19 цього Закону визначена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. N 786 з метою справляння плати за оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій.
Проте бюджетна установа не є державним підприємством, організацією.
Так, підприємство (згідно із Законом України "Про підприємства в Україні") - самостійний господарюючий статутний суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).
А бюджетна установа (згідно з п. 6 частини першої ст. 2 Бюджетного кодексу України) - це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Крім того, Закон України від 10.04.92 р. N 2269-XII "Про оренду державного та комунального майна" та постанова Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. N 786 були прийняті до набуття чинності Бюджетного кодексу України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік".
У ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що нормативно-правовими актами, які регулюють бюджетні відносини в Україні, є Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон про Державний бюджет України на відповідний рік, інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України та інших законів України. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, у якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. N 659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання" прийнята на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України.
Міністерство юстиції України при проведенні правової експертизи проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ" та проекту Переліку надало висновок, що ці проекти відповідають Конституції України, актам законодавства, що мають юридичну силу та узгоджуються з актами такої ж юридичної сили.
Крім того, у ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" визначено, що до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2002 рік відносяться власні надходження бюджетних установ, до яких належить і орендна плата.
При цьому щодо норм часткового розподілу суми орендної плати між орендодавцями і державним бюджетом ні Закон України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", ні Бюджетний кодекс України не містять, що свідчить про неузгодженість постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. N 786 з нормативно-правовими актами, які мають вищу юридичну силу і, крім того, прийняті пізніше.
Згідно з наведеним вище бюджетні установи мають зараховувати плату за оренду державного майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. N 659.
Заступник Голови
О.Чечуліна
"Баланс - Бюджет",
N 10-2, жовтень, 2002 р.