• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо здійснення розрахунків з нерезидентами

Національний банк України  | Лист, Витяг від 26.05.2003 № 28-310/2586
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 26.05.2003
  • Номер: 28-310/2586
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 26.05.2003
  • Номер: 28-310/2586
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
26.05.2003 N 28-310/2586
Щодо здійснення розрахунків з нерезидентами
(Витяг)
Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" визначає строки здійснення розрахунків за імпортними операціями та відповідальність за порушення цих строків. Водночас Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" не забороняє повернення резиденту попередньої виплати і зв'язку з тим, що взаємні зобов'язання не були виконані, в іноземній валюті, відмінній від тієї, ще була перерахована на адресу нерезидента зі імпортним договором, та не встановлює відповідальність за проведення такої операції.
З огляду на зазначене, повернення резиденту коштів в іншій валюті ніж та, що була перерахована на адресу нерезидента за імпортним договором як попередня оплата, у зв'язку тим, що взаємні зобов'язання за цим договором частково або повністю не виконані, не суперечить чинному законодавству.
Разом із тим згідно з абзацом 5 пункту 2.2 Правил здійснення операцій на міжбанківськом валютному ринку України, затверджених поста новою Правління Національного банку України від 18.03.99 р. N 127 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.03.99 р. за N 171/3464, у разі повернення на адресу резиденті коштів в іноземній валюті, що були куплені ні міжбанківському валютному ринку України, зв'язку з тим, що взаємні зобов'язання часткове або повністю не виконані, ці кошти не можуть використовуватися з іншою метою і підлягають продажу на міжбанківському валютному ринку України протягом п'яти банківських днів Крім того, якщо купувалися і перераховувалися на користь нерезидента кошти в іноземній валюті групи Класифікатора, то вони можуть повертатися лише в іноземній валюті і групи Класифікатора; якщо кошти в іноземній валюті інших груп Класифікатора - у тій самій іноземній валюті або в іноземній валюті I групи Класифікатора (кошти у валюті однієї з країн СНД можуть повертатися також у російських рублях).
Закон України "Про порядок здійснення роззахунків в іноземній валюті" регулює порядок припинення зобов'язань між резидентом і нерезидентом шляхом виконання. Проте, це не виключає можливості припинити зобов'язання іншим шляхом, у тому числі і зарахуванням.
Відповідно до частини четвертої статті 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), крім тих, які прямо та у виключній формі заборонені законами України. З огляду на те, що стаття 217 Цивільного кодексу України є чинною, ніяких загальних обмежень щодо припинення зобов'язання зарахуванням не встановлено.
Варто окремо звернути увагу на те, що для застосування зарахування необхідна обов'язкова наявність певних умов, а саме:
- вимоги повинні бути зустрічними, тобто такими, що випливають із різних взаємних зобов'язань між двома особами;
- вимоги повинні бути однорідними. Як правило, мова іде про взаємні вимоги грошових сум в одній і тій же валюті;
- настання строку виконання за всіма зустрічними вимогами.
Тому вважаємо, що припинення зобов'язань за експортно-імпортними угодами між резидентом та нерезидентом зарахуванням зустрічної однорідної вимоги, за умови, якщо така операція відповідає умовам, зазначеним вище, відповідає нормам чинного валютного законодавства України.
Директор Департаменту валютногоконтролю та ліцензування С.Брагін