НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
Р О З ' Я С Н Е Н Н Я
04.03.2003 N 13-135/963-1603 |
Територіальні управління
Національного банку України,
ОПЕРУ НБУ,
установи комерційних банків,
Асоціація українських банків
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 29-213/5074-5078 від 21.05.2012 )
Роз'яснення щодо окремих положень Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України
1. Щодо кваліфікаційних вимог до касирів пунктів обміну іноземної валюти (пункт 1 додатку 11 до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України* /далі Інструкція/).
Згідно із Законом України "Про вищу освіту", існує певна градація вищої освіти. Ст. 25 цього ж Закону визначено, що технікум (училище) є вищим навчальним закладом першого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації за кількома спорідненими спеціальностями. Відповідно коледжі - це вищі навчальні заклади другого рівня акредитації.
Інструкцією не обмежена можливість призначення на посаду касира пункту обміну працівника банку (фінансової установи), який має повну середню освіту та стаж роботи касиром або бухгалтером не менше одного року.
Одночасно наголошуємо, що згідно з пунктом 175 Інструкції N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України**, усі працівники установ банків, яким доручена робота з цінностями і здійснення операцій з ними, зобов'язані знати встановлений цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами Національного банку порядок ведення і обліку касових операцій, правила зберігання грошей і цінностей та вміти визначати справжність і платіжність банкнот і монет.
2. Щодо відповідності приміщень пунктів обміну валюти вимогам нормативно-правових актів Національного банку України (підпункт "ґ" пункту 2.8 Інструкції).
Вимоги до інженерно-технічного укріплення пунктів обміну валюти наведені у постанові Правління Національного банку України від 01.10.2001 N 413 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо технічного стану приміщень установ банків України", зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 15.10.2001 р. за N 880/6071.
3. Щодо довідок за формою 06 (пункт 5.4 Інструкції).
Довідки за формою 06 виписуються у двох примірниках як пунктами обміну валюти, так і касами банків. Примірники банків цих довідок, виписані пунктами обміну валюти, передаються до банків і, не пізніше наступного операційного дня банку після їх заповнення, реєструються у Журналі обліку видачі довідок на вивезення іноземної валюти за межі України.
4. Операції з видачі держателю платіжної картки грошей у готівковій формі через пункт обміну валюти уповноваженого банку не відносяться до валютно-обмінних операцій і не є предметом регулювання Інструкції. Здійснення зазначених операцій регулюється Положенням про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням*** та іншими нормативно-правовими актами Національного банку України.
Перший заступник Голови | А.П.Яценюк |
_______________
*Затверджена постановою Правління Національного банку України від 12 грудня 2002 року N 502 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14 січня 2003 року за N 21/7342.
** Затверджена постановою Правління Національного банку України від 7 липня 1994 року N 129 (із змінами).
***Затверджене постановою Правління Національного банку України від 27 серпня 2001 року N 367 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2001 року за N 954/6145.