НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 11 листопада 2022 року N 1339
Про моніторинг відповідності осіб займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків у період дії воєнного стану
Відповідно до частин двадцять сьомої та двадцять восьмої статті 6, пунктів 37-26 - 37-27 частини другої статті 7, пункту 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 та з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України та сприяння стабільності ринків капіталу, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:
1. Встановити, що тимчасово, на період дії воєнного стану, моніторинг відповідності займаним посадам та вимогам, встановленим законодавством, та оцінка їх ділової репутації здійснюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом оцінки відповідності осіб займаним посадам (виконання функцій) у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків (крім банків) щодо наступних осіб:
голови та членів наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду;
голови та членів колегіального виконавчого органу;
особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступників;
При цьому, такі особи не можуть бути громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь, крім випадків, якщо вони проживають на території Украіїни на законних підставах.
2. Встановити, що тимчасово на період дії воєнного стану норми Порядку погодження кандидатур керівників фондових бірж і вимог до таких керівників під час їх перебування на посаді, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 січня 2013 року N 64, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2013 року, не застосовуються.
3. Затвердити Порядок здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану (далі - Порядок), що додається.
4. Встановити, що тимчасово на період дії воєнного стану, норми ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках її окремими видами щодо необхідної кількості сертифікованих фахівців ліцензіата не застосовуються.
Керівник професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків (крім банків) повинен забезпечити наявність належної кваліфікації, ділової репутації та відсутність конфлікту інтересів у працівників, які вчиняють дії, пов'язані з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
5. Встановити, що у період дії воєнного стану та до 90 днів після його завершення, вважаються такими, дія яких подовжена, наступні документи:
кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків;
сертифікат на право вчинення дій, пов'язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
6. Фізичні особи, що зазначені у пункті 1 цього рішення, які обрані/призначені на посади (розпочали виконання функцій), після набрання чинності цим рішенням, повинні виконувати дії відповідно до вимог Порядку та в установлені ним строки.
7. Управлінню сертифікації та освітніх програм (Я. Базіченко) забезпечити проведення процедур, визначених Порядком.
8. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.10.2022 N 1272 "Про погодження осіб (кандидатів) на посади у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків у період дії воєнного стану".
9. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
10. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Лібанова М.
Голова Комісії Руслан МАГОМЕДОВ Протокол засідання Комісії від 11 листопада 2022 р. N 179 ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
11 листопада 2022 року N 1339
Порядок
здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам
I. Загальні положення
1. Цим Порядком Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку встановлюється порядок здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків (крім банків) (далі - професійний учасник):
голови та членів наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду;
голови та членів колегіального виконавчого органу;
особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступників;
2. Структурним підрозділом, відповідальним за проведення процедур, визначених цим Порядком, є управління сертифікації та освітніх програм НКЦПФР (далі - управління).
3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
професійне судження - умотивований, об'єктивний, неупереджений і обґрунтований висновок та/або оцінка НКЦПФР щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтується на знаннях і досвіді службовців НКЦПФР, на комплексному та всебічному аналізі інформації та документів, поданих до НКЦПФР і отриманих НКЦПФР, у тому числі в результаті здійснення нею державного регулювання та нагляду, а також на інформації з офіційних джерел;
стандарт корпоративного управління - Стандарт N 1 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Основні поняття та терміни", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1288, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 261/37597, Стандарт N 2 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які є підприємствами, що становлять суспільний інтерес та які не є банками", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1289, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 258/37594, та Стандарт N 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1291, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 263/37599.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" та інших актах законодавства.
4. НКЦПФР під час вчинення дій, передбачених цим Порядком, керується такими принципами:
1) рівноцінності сутності та форми (оцінка правочинів, операцій, обставин та подій з точки зору їх суті та форми);
2) співмірності (пропорційності) (урахування обставин і умов конкретної ситуації, щодо якої формується професійне судження та приймається відповідне рішення);
3) обґрунтованого сумніву (здійснення додаткової/поглибленої перевірки/аналізу правочинів, операцій, обставин та/або подій, щодо яких формується професійне судження та приймається відповідне рішення, за наявності обґрунтованого сумніву щодо них);
4) комплексного аналізу (дослідження всіх обставин та умов конкретної ситуації при формуванні професійного судження та прийнятті відповідного рішення).
5. НКЦПФР застосовує своє професійне судження для прийняття рішень, визначених цим Порядком.
Професійне судження формується НКЦПФР з урахуванням визначених у пункті 4 цього розділу принципів.
6. НКЦПФР здійснює оцінку відповідності осіб займаним посадам, яких обрано/призначено на посаду, зазначену у пункті 1 розділу I цього Порядку за результатами аналізу інформації, отриманої НКЦПФР від професійного учасника, інформації отриманої під час здійснення державного регулювання та нагляду, інформації з відкритих джерел і за результатами проведених НКЦПФР оцінки ділової репутації, освіти, навичок та досвіду, відсутності конфлікту інтересів.
7. У разі обрання/призначення особи на посаду, зазначену у пункті 1 розділу I цього Порядку, професійний учасник подає до НКЦПФР інформацію згідно Додатку 1 щодо такої особи протягом десяти робочих днів з дати прийняття рішення про обрання/призначення її на посаду.
8. Особи, зазначені у пункті 1 розділу I цього Порядку, мають відповідати кваліфікаційними вимогам, установленим законодавством, та мати достатній рівень освіти, навички та досвід для охоплення всіх сфер діяльності професійного учасника та прийняття відповідних управлінських рішень.
II. Порядок оцінки відповідності особи займаній посаді
1. Управління здійснює розгляд інформації, поданої професійним учасником відповідно до цього Положення, протягом 30 днів з дати отримання НКЦПФР інформації згідно Додатку 1.
2. НКЦПФР під час оцінки відповідності особи займаній посаді має право запитувати та отримувати від державних органів, учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків або будь-яких фізичних чи юридичних осіб, а також осіб, щодо яких здійснюється оцінка ділової репутації, або перевірка відповідності їх кваліфікаційним вимогам, додаткову інформацію, документи та пояснення, необхідні для повного та всебічного аналізу й прийняття нею мотивованого рішення, відповідно до цього Порядку. Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється з дня відправлення НКЦПФР листа (запиту) та поновлюється після отримання всіх додаткових документів, інформації та пояснень.
3. НКЦПФР має право, повідомивши професійного учасника, зупинити перебіг строку розгляду пакета документів, поданого відповідно до цього Порядку, у разі виявлення обставин, що можуть вплинути на прийняття НКЦПФР рішення, до з'ясування таких обставин, але не більше ніж на 30 днів.
4. НКЦПФР здійснює дії, передбачені пунктами 2 та 3 цього розділу тільки у випадку прийняття відповідного рішення профільним Комітетом НКЦПФР.
5. НКЦПФР за результатами розгляду приймає рішення про відповідність або не відповідність особи, зазначеної у пункті 1 розділу I цього Порядку, обраної/призначеної на посаду протягом 30 днів із дня отримання повідомлення та інформації, визначених цим Порядком, про призначення обрання/призначення особи на посаду.
6. Підставами для визнання особи такою, що не відповідає займаній посаді, зазначеній у пункті 1 розділу I цього Порядку, є:
невідповідність фізичної особи вимогам законодавства;
недостовірність інформації в документах, поданих до НКЦПФР;
відкликання сертифіката на право вчинення дій, пов'язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, якщо з дати його відкликання пройшло менше двох років.
7. НКЦПФР протягом п'яти днів із дня прийняття рішення про відповідність або не відповідність особи займаній посаді, зазначеній у пункті 1 розділу I цього Порядку, повідомляє професійного учасника офіційним каналом зв'язку шляхом направлення заявнику відповідного листа та копії такого рішення в електронній формі.
8. У випадку прийняття НКЦПФР рішення про не відповідність особи займаній посаді, зазначеній у пункті 1 розділу I цього Порядку, професійний учасник має право подати документи для оцінки відповідності займаній посаді щодо такої особи не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення не відповідність особи займаній посаді.
9. До прийняття НКЦПФР рішення про відповідність або не відповідність особи займаній посаді, зазначеній у пункті 1 розділу I цього Порядку, особа вважається тимчасово виконуючою обов'язки.
III. Оцінка ділової репутації фізичних осіб
1. Оцінка НКЦПФР ділової репутації особи та визнання її такою, що не відповідає вимогам законодавства, у випадках, визначених цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами НКЦПФР, не є визначенням ділової репутації особи відповідно до цивільного законодавства України.
2. Перевірку ділової репутації осіб, зазначених у пункті 1 розділу I цього Порядку, на відповідність встановленим законодавством вимогам, здійснює управління. За результатом проведеної перевірки управління надає висновок щодо визнання ділової репутації особи такою, що відповідає вимогам законодавства, або повідомляє про наявність у особи ознак невідповідності ділової репутації таким вимогам.
3. Ділова репутація фізичної особи є такою, що відповідає вимогам законодавства, якщо щодо такої особи немає ознак невідповідності вимогам щодо ділової репутації, зазначеним у стандарті корпоративного управління та іншим вимогам законодавства.
4. У випадку формування управлінням висновку про невідповідності ділової репутації особи встановленим законодавством вимогам, управління має ініціювати розгляд відповідного висновку на засіданні профільного комітету НКЦПФР та отримати його схвалення.
5. НКЦПФР у разі отримання висновку (з урахуванням п. 4 цього розділу) про визнання наявності у особи ознак невідповідності ділової репутації вимогам законодавства, протягом п'яти робочих днів повідомляє офіційним каналом зв'язку про це особу, щодо якої виявлено ознаки невідповідності ділової репутації встановленим вимогам, шляхом направлення професійному учаснику відповідного листа, в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР. Професійний учасник зобов'язаний, протягом одного робочого дня з дня надходження офіційним каналом зв'язку такого повідомлення, довести це повідомлення до відома особи.
6. Фізична особа, щодо якої є ознаки невідповідності ділової репутації вимогам законодавства, має право, протягом п'яти робочих днів із дня відправлення НКЦПФР повідомлення, передбаченого у пункті 5 цього розділу, подати до НКЦПФР клопотання (з обґрунтуванням та копіями підтверджуючих документів у випадку їх наявності) про незастосування до неї виявлених ознак невідповідності ділової репутації вимогам законодавства.
Клопотання подане до НКЦПФР з порушенням термінів, визначених цим пунктом, НКЦПФР не розглядається.
7. Управління під час розгляду клопотання особи про незастосування до неї виявлених ознак невідповідності ділової репутації вимогам законодавства комплексно аналізує подані відповідно до цього Порядку документи, інформацію, включаючи ту, що отримана в процесі здійснення державного регулювання та нагляду, отримана від інших державних органів, а також із відкритих джерел, та за результатом розгляду надає висновок щодо визнання ділової репутації особи такою, що не відповідає вимогам законодавства, або щодо незастосування до особи ознак невідповідності ділової репутації встановленим вимогам (якщо надане особою клопотання, за професійним судженням НКЦПФР, є обґрунтованим).
IV. Моніторинг відповідності осіб займаним посадам
1. Управління постійно здійснює моніторинг відповідності осіб, які займають посади, зазначені у пункті 1 розділу I цього Порядку, вимогам законодавства для відповідної посади.
Під час проведення моніторингу здійснюється оцінка ділової репутації фізичних осіб у порядку встановленому цим Порядком.
2. Управління, у випадку наявності підозр щодо невідповідності ділової репутації осіб, які займають посади, зазначені у пункті 1 розділу I цього Порядку, виконує дії, передбачені пунктами 4 - 7 розділу III цього Порядку.
3. НКЦПФР має право прийняти рішення про невідповідність особи вимогам, установленим законодавством для відповідної посади тільки за умови виконання процедур, встановлених цим Порядком.
Додаток 1
до Порядку здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам
(пункт 7 розділу I)
Анкета фізичної особи
( диа. текст )