• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Формулярного довідника з використання місцевих форм лікарських засобів в офтальмології

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Довідник від 05.09.2008 № 515 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Довідник
  • Дата: 05.09.2008
  • Номер: 515
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Довідник
  • Дата: 05.09.2008
  • Номер: 515
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
05.09.2008 N 515
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 173 від 17.03.2009 )
Про затвердження Формулярного довідника з використання місцевих форм лікарських засобів в офтальмології
На виконання Державної програми забезпечення населення лікарськими засобами на 2004-2010 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2003 року N 1162, з метою створення державної системи неупередженої, об'єктивної та доказової інформації про лікарські засоби, розробки, запровадження та подальшого супроводу комплексу заходів щодо найбільш раціональних, високоефективних та економічно доцільних методів фармакотерапії на принципах доказової медицини і відповідних стандартів лікування, забезпечення оптимального використання наявних ресурсів для досягнення високої якості медичної допомоги та на виконання наказу МОЗ України від 18.04.2008 р. N 216 "Про створення Центрального формулярного комітету"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Формулярний довідник з використання місцевих форм лікарських засобів в офтальмології (додається).
2. Директору Державного підприємства "Державний фармакологічний центр" МОЗ України (Чумаку В.Т.) забезпечити публікацію формулярного довідника, зазначеному в п.1 цього наказу в складі Формулярного керівництва з використання лікарських засобів.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Бідного В.Г.
Міністр В.М.Князевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
05.09.2008 N 515
ФОРМУЛЯРНИЙ ДОВІДНИК
з використання місцевих форм лікарських засобів в офтальмології
Офтальмологія. Лікарські засоби
1. Протимікробні засоби
1.1. Антибактеріальні засоби
1.1.1. Антибіотики
1.1.2. Сульфаніламіди
1.1.3. Інші засоби
1.2. Протигрибкові засоби
1.3. Противірусні засоби
2. Протизапальні засоби
2.1. Глюкокортикоїди
2.2. Нестероїдні протизапальні засоби
2.3. Комбіновані антибактеріальні засоби
3. Протиглаукомні засоби
3.1. Засоби, що покращують відтік внутрішньоочної рідини
3.1.1. Холіноміметики
3.1.2. Препарати простагландинів
3.2. Засоби, що пригнічують продукцію внутрішньоочної рідини
3.2.1. (бета)-адреноблокатори
3.2.2. Інгібітори карбоангідрази
4. Мідріатичні та цитоплегічні засоби
4.1. М-холіноблокатори
4.2. Адреноміметики
5. Деконгестанти та протиалергічні засоби
5.1. Антигістамінні засоби (Н -блокатори)
1
5.2. Стабілізатори мембран опасистих клітин
5.3. Судинозвужуючі засоби
6. Місцеві анестетики
7. Діагностичні засоби
8. Інші лікарські засоби, що використовуються для лікування очних хвороб
8.1. Стимулятори регенерації рогівки
8.2. Зволожуючі та в'яжучі очні засоби (штучні сльози)
8.3. Засоби, що застосовуються при катаракті
ОСНОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ ТА СКОРОЧЕННЯ
(використані у розділі "Офтальмологія. Лікарські засоби")
AV-блокада - атріовентрикулярна блокада
pH - водневий показник
t - температура
АБЗ - антибактеріальні засоби
АГ - артеріальна гіпертензія
АДФ - аденозиндифосфат
АКТГ - адренокортикотропний гормон
АЛТ - аланінамінотрансфераза
амп. - ампула
АР - алергічні реакції
АСТ - аспартатамінотрансфераза
АТФ - аденозинтрифосфат
ВР - внутрішньоочна рідина
ВТ - внутрішньоочний тиск
ГК - глюкокортикоїди
год. - година
ДНК - дезоксирибонуклеїнова кислота
КА - карбоангідраза
крап. - краплі
ЛЗ - лікарський засіб
НПЗЗ - нестероїдні протизапальні засоби
оч. - очні
РНК - рибонуклеїнова кислота
р-н - розчин
фл. - флакон
хв. - хвилина
ЦНС - центральна нервова система
В даному розділі розміщено ЛЗ для місцевого застосування в офтальмології. Показання до їх системного застосування та побічні ефекти описані в інших розділах.
При призначенні очних крапель слід враховувати, що кон'юнктивальна порожнина відповідає об'єму 1 краплі рідини. Тому лікувальний ефект не залежить від збільшення кількості одночасно інстилюючих крапель. При використанні різноманітних ЛЗ інтервал між закапуваннями повинен бути >= 10-15 хвилин для попередження розведення та вимивання попередньо введених крапель.
Залежно від використовуваних розчинників, строк дії ЛЗ, введених в кон'юнктивальний мішок, різний. Найкоротший строк дії речовин відзначають при застосуванні в якості розчинника води, довший - при застосуванні розчинів метилцелюлози та полівінілового спирту, максимальний - при застосуванні композицій у вигляді гелю. Наприклад, водний розчин пілокарпіну діє 4-6 год., пролонгований розчин на метилцелюлозі - 8 год., очний гель - біля 12 год.
При гострих інфекційних захворюваннях ока (бактеріальний кон'юнктивіт) частота закапувань може становити 8-12 разів на добу, при хронічних процесах (наприклад, при глаукомі) максимальний режим не повинен перевищувати 2-3 інстиляції на добу. Не рекомендують застосовувати очні мазі в ранньому післяопераційному періоді при внутрішньопорожнинних втручаннях.
ЛЗ, введені в формі очних крапель, проникають в порожнину очного яблука через рогівку. Системні ефекти, які є небажаними реакціями, можуть бути пов'язані з проникненням діючої речовини безпосередньо в кров через кон'юнктивальні судини, судини райдужної оболонки та слизової оболонки носа (куди вони потрапляють разом зі слізною рідиною). Вираженість системних побічних ефектів може суттєво варіювати, залежно від індивідуальної чутливості хворого.
Всі очні лікарські форми готують в асептичних умовах, тому вони стерильні. Очні краплі, які випускаються у спеціальних флаконах, призначені для багаторазового застосування і містять консерванти. При застосуванні цих ЛЗ слід дотримуватися застережних заходів, аби попередити їх забруднення. При підвищеній чутливості пацієнта до додаткових інгредієнтів виробляють спеціальні пластикові упаковки для одноразового застосування (пластикові тюбики-крапельниці об'ємом 0,3-0,5 мл), які не містять консервантів та стабілізаторів. Очні краплі, що виготовляються в аптечних умовах, не містять консервантів, тому строк зберігання та використання цих засобів обмежений.
Очні краплі, виготовлені промисловим способом, зберігаються 2 роки за кімнатної t без попадання прямого сонячного світла. Після першого відкривання флакону строк його використання становить 1 місяць. Очні мазі мають термін застосування близько 3 років за тих же умов зберігання, їх закладають за нижню повіку в кон'юнктивальну порожнину, як правило, 1-2 рази на добу.
1. Протимікробні засоби
Більшість гострих інфекційних захворювань ока, таких як блефарит, кон'юнктивіт, епісклерит, склерит, кератит та передній увеїт піддається місцевому лікуванню очними краплями та мазями. У ряді випадків може виникнути необхідність у додатковому загальному лікуванні. Для підвищення ефективності лікування необхідне виділення збудників шляхом посіву виділень або зішкрябу з боків повік та кон'юнктиви на поживні середовища з наступним визначенням чутливості мікроорганізмів до ЛЗ.
1.1. Антибактеріальні засоби
Бактеріальні інфекції зазвичай лікують із застосуванням очних крапель та мазей. При середньотяжкій та тяжкій формах внутрішньоочної інфекції можна застосовувати інші шляхи введення ЛЗ - підкон'юнктивальний, парабульбарний, ретробульбарний, інтравітреальний, парентеральний. Як правило, об'єм ЛЗ, який вводиться у такий спосіб, не перевищує 0,5-1 мл. Після ін'єкції терапевтична концентрація ЛЗ в порожнині ока значно перевищує концентрацію, що досягається при інстиляціях. Підкон'юнктивальні та парабульбарні ін'єкції показані для лікування захворювань та травм переднього відділу ока (склериту, кератиту, іридоцикліту, периферичного увеїту), ретрорбульбарні - для лікування патології заднього відділу (захворювань сітківки, судинної оболонки, зорового нерву, скловидного тіла).
1.1.1. Антибіотики
Хлорамфенікол має широкий спектр АБ-активності, тому його вважають препаратом вибору для лікування поверхневих інфекцій ока. Хлорамфенікол в краплях добре переноситься й при місцевому застосуванні не викликає токсичної дії на кровотворення. За протимікробною дією він порівнюється з тетрацикліном. Проте останніми роками у світовій практиці тетрацикліни поступилися місцем ефективнішим антибіотикам. Тетрацикліни активні до багатьох грампозитивних організмів, грамнегативних коків, кишкової палички, ентеробактеру, клебсієли. До них високочутливі збудники трахоми, спірохети, актиноміцети. Стійкі до тетрациклінів збудники гонореї, синегнійна паличка, що продукують лактамазу. Широкий спектр дії мають також аміноглікозиди (гентаміцин, тобраміцин) та такі АБЗ, як фторхінолони (див. 15.1.1.3). Гентаміцин та фторхінолони також ефективні при інфекціях, викликаною синегнійною паличкою.
- Хлорамфенікол (Chloramphenicol)**
Фармакотерапевтична група: S01AA01 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Антибіотики.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: антибіотик широкого спектру дії: ефективний відносно багатьох грампозитивних та грамнегативних бактерій, рикетсій, спірохет, збудників трахоми, пситакозу, венеричної лімфогранульоми; діє на штами бактерій, стійких до пеніциліну, стрептоміцину, сульфаніламідів; слабоактивний відносно кислотостійких бактерій, синьогнійної палички, простіших та клостридій; стійкість мікроорганізмів до левоміцетину розвивається відносно повільно; у звичайних дозах діє бактеріостатично; механізм антимікробної дії левоміцетину пов'язаний з порушенням синтезу білків мікроорганізмів.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: добре проникає в тканини та рідини організму; при призначенні місцево терапевтичні концентрації утворюються в склоподібному тілі, рогівці, райдужній оболонці, водянистій волозі ока; у кришталик не проникає; виводиться із сечею, в основному у вигляді неактивних метаболітів, частково - із жовчю і калом.
Показання до застосування ЛЗ: інфікована виразка рогівки, кон'юнктивіти, кератити, блефарити.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: по 1 крап. 3 р./добу в обидва ока.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: можливі місцеві АР, рідко - токсична дія на кістковий мозок (зворотнє дозозалежне пригнічення кісткового мозку, гіпопластична, апластична анемія), неврит зорового нерва.
Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна підвищена чутливість до компонентів препарату, а також псоріаз, екзема, грибкові ураження; пригнічення кістково-мозкового кровотворення.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,25% фл. 10 мл, N 1; 0,25% фл. 5, 10 мл, N 1.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 8-15 град.C; використати після розкриття фл. протягом 15 діб; термін зберігання - 2 роки.
Торгова назва:
I. Левоміцетин, ЗАТ "Трудовий колектив Київського підприємства з виробництва бактерійних препаратів "Біофарма" Левоміцетин, ВАТ "Фітофарм"
- Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin)*
Фармакотерапевтична група: S03AA07 - засоби, які застосовують в офтальмології. Протимікробні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: група фторхінолонів; діє бактерицидно: інгібує ДНК-гіразу бактерій, що призводить до загибелі мікробів; діє як на бактерії, що розмножуються, так і на ті, що знаходяться у фазі спокою; чутливі наступні грамнегативні мікроорганізми: Escherichia coli, Salmonella spp., Shigella spp., Proteus spp. (індолпозитивний і індолнегативний), Morganella morganii, Citrobacter spp., Klebsiella spp., Yersinia spp., Virbio spp., Hafnia spp., Providencia stuartii, Haemophilus influenzae, Pasteurella multocida, Pseudomonas spp., Gardnella spp., Legionella pneumophilia, Neisseria spp., Moraxella catarrhalis, Acinetobacter spp., Brucella spp., Chlamidia spp., а також грампозитивні мікроорганізми: Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, St. agalactiae, Corynebacterium diphtheriae, Usteria monocytogenes.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: добре проникає через неушкоджений епітелій рогівки у різні тканини ока; терапевтична концентрація у рогівці досягається через 10 хв. після місцевого застосування та зберігається протягом 4-6 год.; при місцевому застосуванні проходить часткова реабсорбція в системний кровоток; період напіввиведення складає 4-5 год.; активно метаболізується в печінці та виводиться з сечею та жовчю; біодоступність препарату 70-80%; при системному застосуванні добре проходить через гематоофтальмологічний бар'єр у внутрішньоочну рідину.
Показання до застосування ЛЗ: бактеріальні запальні та інфекційні захворювання ока та його придатків (блефарити, кон'юнктивіти, іридоцикліти); інфекційні ускладнення після поранення ока та його придатків.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: при легкій та помірно тяжкій інфекції призначають дорослим по 1-2 крап. в уражене око кожні 4 год., при тяжкій інфекції - по 2 крап. в око кожну год.; частоту інстиляцій можна зменшити після поліпшення стану хворого; тривалість курсу лікування 5-14 днів, залежно від тяжкості інфекції.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: світлочутливість, сльозотеча, АР, місцеве подразнення, почервоніння, запальні реакції, вазикулярний дерматит, диплопія, хроматопсія, шум у вухах, порушення зору, кератит, помутніння кришталика, неприємні відчуття в очах, утворення кристалів при лікуванні виразки рогівки, гіперемія кон'юнктиви, набряк повік, нудота.
Протипоказання до застосування ЛЗ: мікобактерійні інфекції очей, грибкові захворювання очей, використання стероїдних препаратів; вірусні та грибкові захворювання очей, вух; підвищена чутливість до компонентів препарату або інших хінолінів.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч./вушні 0,35%, фл.-крап. 5 мл; крап. оч. 3 мг/мл фл. 5 мл; крап. оч./вуш. 0,3 % фл. 5 мл.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати в захищеному від світла місці при t 8-15 град.C; використати після розкриття флакону протягом 28 діб; термін придатності - 2 роки.
Торгова назва:
I. Ципроксол, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця";
Ципрофарм, ВАТ "Фармак";
Ципрофлоксацин, ТОВ "Дослідний завод "ГНЦЛС"
II. Ципролет, "Dr. Reddy's Laboratories Limited", Індія
- Ломефлоксацин (Lomefloxacin)
Фармакотерапевтична група: S01AX17 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Протимікробні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: група фторхінолонів; механізм дії зумовлений здатністю впливати на ДНК-гиразу (топоізомеразу II), яка бере участь у поділі бактеріальної клітини, чим забезпечується миттєва бактерицидна дія; до препарату високочутливі: грампозитивні S.epidermidis, S.aureus, Bacillus, Corynebacterium; грамнегативні: Branhamella catarrhalis, Neisseria sp., Acinetobacter spp., Alcaligenes faecalis, Enterobacter ssp., Flavobacterium spp., H.influenzae, Klebsiella, Moraxella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas ssp., Cerratia spp.; анаеробні Propionibacterium acnes; помірно чутливі: грампозитивні Streptococcus pneumoniae, Streptococcus spp., Micrococcus, Enterococcus faecalis; резистентні: Clostridium difficile, мікобактерії, гриби.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: швидко надходить до передньої камери ока; при такому способі застосування діюча речовина препарату і його метаболіти не виявляються в крові та інших біологічних середовищах організму існуючими на сьогодні методами.
Показання до застосування ЛЗ: бактеріальні інфекції переднього сегмента ока: кон'юнктивіт, блефарит, блефарокон'юнктивіт, спричинені чутливими до ломефлоксацину збудниками.
Спосіб застосування та дози: на початку лікування (у перший день) рекомендовано закапувати 5 крап. протягом 20 хв. (по 1 крап. з інтервалом 5 хв.) або 1 крап. на год. протягом 6-10 год.; дорослим, людям похилого віку та дітям старше 1 року рекомендовано закапувати по 1 крап. 2-3 р./добу у нижній кон'юнктивальний мішок кожного ока; тривалість лікування 7-9 діб.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: слабке відчуття печіння безпосередньо після закапування.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до ломефлоксацину або до інших компонентів препарату, гіперчутливість до інших хінолонів, період вагітності та лактації, дитячий вік до 1 року.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,3% фл.- крап. 5 мл.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 8-25 град.C; термін придатності після розкриття фл. - 1 місяць, термін зберігання - 3 роки.
Торгова назва:
II. Окацин, "Excelvision" для "Novartis Pharma AG", Франція/Швейцарія
- Офлоксацин (Ofloxacin)*
Фармакотерапевтична група: S03AA - засоби, що застосовуються в офтальмології. Протимікробні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: препарат групи фторхінолонів; має широкий спектр бактерицидної дії щодо аеробних та анаеробних мікроорганізмів.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: проникає до ока та його придатків, кумуляція не призводить до перевищення терапевтичних доз.
Показання до застосування ЛЗ: бактеріальні інфекції передніх ділянок очей, що спричинені чутливими до офлоксацину патогенними мікроорганізмами.
Спосіб застосування та дози: По 1 краплі у кон'юнктивальний мішок, кратність застосування за добу залежить від тяжкості стану, але не менше 4 разів. Тривалість застосування препарату обмежена. Застосовується при лікуванні дорослих та дітей. При одночасному призначенні інших очних крапель - застосовувати з часовим інтервалом.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: можливі печія та почервоніння кон'юнктиви, симптоми реакції підвищеної чутливості; порушення зору безпосередньо після закапування (слід враховувати керуванні автомобілем).
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до компонентів препарату, неінфекційні захворювання та інфекції задніх ділянок очей.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,3% фл.-крап. 5 мл; мазь очна 0,3 туба 3 г.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при кімнатній t; термін використання відкритої упаковки обмежений; термін придатності упаковки, яка не вскривалася - 2 роки (Уніфлокс), 3 роки (Флоксал).
Торгова назва:
II. Уніфлокс, "Unimed Pharma" Ltd, Словацька Республіка
Флоксал, "Dr. Gerhard Mann, Chem.-pharm. Fabrik GmbH", Німеччина
- Левофлоксацин (Levofloxacin)
Фармакотерапевтична група: S01AX20 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Протимікробні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: L-ізомер офлоксацину; антибактеріальна активність в основному належить L-ізомеру; діє на комплекс ДНК-РНК-гіраз і на топоізомеразу IV; до сприйнятливих мікроорганізмів відносять аероби, грам негативні (Branhamella (Moraxella) catarrhalis, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, Pseudomonas aeruginosa), аероби, грам позитивні (Staphylococcus aureus, сприйнятливі до метициліну, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes), інші (Chlamydia trachomatis).
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: добре зберігається у слізній плівці; середні концентрації слізній плівці, виміряні через 4 і 6 год. після місцевого дозування, становили 17 і 6,6 мкг/мл відповідно; через 4 год. після введення дози у п'яти з шести досліджуваних добровольців концентрації становили 2 мкг/мл і вище; у чотирьох з шести досліджуваних добровольців ця концентрація спостерігалась і через 6 год. після введення дози; концентрацію в плазмі вимірювали у 15 здорових добровольців у різні моменти часу протягом 15-денного курсу застосування; середня концентрація левофлоксацину в плазмі через 1 год. після прийому дози варіювалась від 0,86 нг/мл у 1-й день до 2,05 нг/мл на 15-й день; найвищу максимальну концентрацію - 2,25 нг/мл - було зафіксовано на 4-й день після 2 днів прийому кожні 2 год. (загалом 8 доз на день); максимальні концентрації зростали від 0,94 нг/мл у 1-й день до 2,15 нг/мл на 15-й день, що у 1000 разів менше, ніж повідомлені концентрації після стандартних доз при прийомі внутрішньо.
Показання до застосування ЛЗ: бактерійні зовнішні очні інфекції, спричинені чутливими мікроорганізмами.
Спосіб застосування та дози: по 1-2 крап. в уражене око (очі) кожні 2 год. до 8 р./добу, протягом перших двох днів, а потім 4 р./добу на день з 3-го по 5-й день; при одночасному застосуванні інших місцевих очних лікарських препаратів між введеннями повинен бути щонайменше 15-хвилинний інтервал; звичайно термін лікування становить 5 днів; не можна вводити під кон'юнктиву; р-н не слід вводити безпосередньо у передній відділ ока.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: небажані реакції звичайно є слабкими, помірними або тимчасовими та обмежуються ділянкою ока; поширені побічні ефекти - печіння у очах, погіршання зору та поява ниток слизу; рідкі побічні ефекти - затвердіння повік, хемоз, папілярна реакція кон'юнктиви, набряк повік, дискомфорт в очах, свербіж в очах, біль в очах, кон'юнктивальна ін'єкція, кон'юнктивальні фолікули, сухість ока, еритема повік, подразнення, дерматитний контакт, фотофобія та АР; реакції; можливі головний біль і риніт; може виникнути контактна екзема та/або подразнення за рахунок активного компонента або хлорид бензалконію.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; дитячий вік до одного року.
Форма випуску ЛЗ: крап. оч.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t не вище 25 град.C; після розкриття фл. препарат повинен бути використаний протягом місяця; термін придатності - 3 роки.
Торгова назва:
II. Офтаквікс, "Santen Oy", Фінляндія
- Тетрациклін (Tetracyclin)*
Фармакотерапевтична група: S01AA09 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Антибіотики.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: антибіотик широкого спектру протимікробної дії, бактеріостатичні ефекти якого обумовлені пригніченням синтезу білків у клітинах мікроорганізмів; діє проти більшості грампозитивних (стафілококи, пневмококи, стрептококи) і грамнегативних (менінго-гонококи, ешерихії, сальмонели, шигели, ентеробактерії) збудників інфекційних захворювань.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: не проникає в тканини ока через непошкоджений епітелій; при пошкодженні епітелію рогівки ефективна концентрація у волозі передньої камери ока досягається через 30 хв. після аплікації.
Показання до застосування ЛЗ: інфекційні захворювання очей, спричинені чутливими збудниками (бактеріальний кон'юнктивіт, кератит, блефарит, трахома).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: закладають за нижню повіку 3-5 р./добу; тривалість лікування залежить від тяжкості захворювання і супутньої терапії.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: при індивідуальній підвищеній чутливості до препарату можливі АР (біль, почервоніння, набряки, подразнення шкіри).
Протипоказання до застосування ЛЗ: вік до 8 років.
Форми випуску ЛЗ: оч. мазь 1% 3; 10 г.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 15-25 град.C), у темному місці; термін зберігання - 3 роки.
Торгова назва:
II Тетрациклінова мазь очна, "Татхімфармпрепарат", Російська Федерація
- Гентаміцин (Gentamycin)
Фармакотерапевтична група: S01AA11 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Антибіотики.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: антибіотик групи аміноглікозидів та продукуючий Micromonospora purpurea; являє собою суміш сульфатів гентаміцинів C1, C2, C1a; характеризується широким спектром бактеріологічної дії: активний щодо більшості грамнегативних та грампозитивних (кишкова паличка, шигела, сальмонела, протей, клебсієла та ін.) мікроорганізмів, у тому числі штамів, стійких до стрептоміцину, канаміцину, мономіцину; впливає на потенційностійкі штами стафілококів; менш активний відносно різних видів стрептококів та грамнегативних коків; не діє на анаероби, гриби, віруси; резистентність мікробів до препарату виникає повільно, і штами, стійкі до даного препарату, у такому разі резистентні також до неоміцину і канаміцину.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: практично не всмоктується у кров при закапуванні в кон'юнктивальний мішок; проникає у вологу передньої камери ока, склоподібного тіла та тканини рогівки, у кришталику не виявляється; максимальні рівні спостерігаються вже через 30 хв. після введення, потім концентрація знижується, головним чином за рахунок вимивання слізною рідиною, залишаючись на рівні терапевтичної протягом приблизно до 6 год.
Показання до застосування ЛЗ: бактеріальні інфекційні ураження кон'юнктиви, рогівки, сльозового каналу; профілактика очних інфекцій при хірургічних втручаннях, видаленні чужорідних тіл, опіках, хімічних ушкодженнях очей.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: по 1-2 крап. 4-6 р./добу закапують у кон'юнктивальний мішок; тривалість лікування очними краплями звичайно не перевищує 2-х, максимум 3-х тижнів.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: можливе подразнення, свербіж, печіння, почервоніння очей; зазвичай небажані ефекти швидко зникають після відміни препарату.
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до антибіотиків аміноглікозидного ряду, неврит слухового нерва, тяжкі порушення функції нирок, уремія, вагітність, період лактації, діти до 2 років.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,3% фл. 5 мл, N 1.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 8-25 град.C; використати після розкриття фл. протягом 4 тижнів; термін придатності - 2 роки.
Торгова назва:
II. Гентаміцин ПОС, "Урсафарм Арцнайміттель ГмбХ і Ко. КГ", Німеччина
- Тобраміцин (Tobramycin)
Фармакотерапевтична група: S01AA12 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Антибіотики.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: антибіотик з групи аміноглікозидів, що протидіє як грампозитивним, так і грамнегативним мікроорганізмам; виявляє бактерицидну дію за рахунок пригнічення комплексу поліпептидів і синтезу у рибосомах бактерій; під час клінічних досліджень продемонстровано, що тобраміцин є ефективним при поверхневих інфекціях ока проти грампозитивних бактерій: Staphylococcus aureus; Staphylococcus epidermidis; Streptococcus pneumoniae; інші види Streptococcus та грамнегативних бактерій: Acinetobacter spp; Citrobacter spp; Enterobacter spp; Escherichia coli; Haemophilus influenzae; Klebsiella pneumoniae; Moraxeila spp; Proteus mirabilis; Pseudomonas aeruginosa; Serratia marcescens.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: системне всмоктування після місцевого офтальмологічного застосування очних крап. низьке; найвищий визначений рівень становив 0,25 мкг/мл, що у 8 разів нижче, ніж концентрація 2 мкг/мл, яка, як відомо, знаходиться нижче межі ризику виникнення системних токсичних ефектів; швидко та екстенсивно екскретується у сечу шляхом гломерулярної фільтрації, головним чином у незміненому вигляді; період напіввиведення з плазми становить приблизно 2 год. з кліренсом 0,04 л/год./кг та об'ємом розподілу 0,26 л/кг. Зв'язування білка плазми з тобраміцином є незначним, менше ніж 10%.
Показання до застосування ЛЗ: поверхневі бактеріальні інфекції ока (кон'юнктивіти), спричинені чутливими або умовно чутливими мікроорганізмами; профілактика післяопераційних інфекційних ускладнень в офтальмології.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування підлітків і дорослих, включаючи людей літнього віку; при слабкому та помірному прояві захворювання закапувати по 1-2 крап. у кон'юнктивальний мішок(-ки) ураженого ока (очей) кожні 4 год.; при гострих захворюваннях закапувати по 1-2 крап. у кон'юнктивальний мішок(-ки) ураженого ока (очей) кожну год. до поліпшення стану; частоту застосування препарату слід поступово зменшувати аж до повного припинення; як правило, лікування триває 7-10 днів; після інстиляції рекомендується обережне закриття повік або нососльозова оклюзія - це знижує системну абсорбцію ліків, введених в око, що зменшує ймовірність виникнення системних побічних ефектів; застосування в педіатрії: були отримані дані, що підтверджували безпеку та ефективність застосування препарату для лікування дітей, включаючи новонароджених з кон'юнктивітом, яким застосовували очні краплі тобраміцин 5 р./добу протягом 7 днів.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: гіперчутливість до препарату, свербіж, набряки, почервоніння, припікання, поколювання в очах.
Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна підвищена чутливість до компонентів препарату, мікобактеріальні інфекції очей, стан після видалення чужорідного тіла рогівки, неврит слухового нерва.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,3% фл.-кр. 5 мл, N 1.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t нижче 30 град.C; не використовувати більше 4 тижнів після першого відкриття флакона; термін придатності - 2 роки.
Торгова назва:
II. Тобрекс(R), "Alcon Pharmaceuticals", Бельгія
- Еритроміцин (Erythromycin)
Фармакотерапевтична група: S01AA17 - засоби, які застосовуються в офтальмології. Антибіотики.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: група макролідів, біостатичної дії; порушує синтез білка мікроорганізмами; активний щодо грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів (стафілококи, пневмококи, стрептококи, гонококи, менінгококи); д; також на грампозитивні бактерії, бруцел, рикетсій, збудників трахоми і сифілісу; не діє на більшість грамнегативних бактерій, мікобактерій, дрібні й середні віруси, гриби.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: потребує інформаційного насичення.
Показання до застосування ЛЗ: інфекції слизової оболонки очей (кон'юнктивіт, блефарит, трахома).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: закладають у кількості 0,2-0,3 г за нижню або верхню повіку 3 р./добу; при трахомі - 4-5 р./добу; тривалість лікування залежить від тяжкості і перебігу захворювання і в середньому триває 1,5-2 місяці; курс лікування при трахомі - до 4 місяців.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: подразнення, почервоніння, свербіж, лущення шкіри.
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до препарату; діти до 5 років.
Форми випуску ЛЗ: мазь оч. 10000 ОД/г туба 10 г.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t не вище 15 град.C; термін придатності - 3 роки.
Торгова назва:
II. Еритроміцинова очна мазь, ВАТ "Татхімфармпрепарат", Російська Федерація
1.1.2. Сульфаніламіди
Найбільш відомий протимікробний сульфаніламідний препарат сульфацетамід (сульфацил натрію) використовують як для монотерапії, так і в комбінації з антибіотиками для лікування інфекційних захворювань допоміжного апарату та переднього відділу ока. Сульфаніламіди також використовують при непереносності антибіотиків або стійкості до них мікробної флори. За активністю вони значно поступаються антибіотикам, проте більш ефективні відносно грампозитивних та грамнегативних коків, кишкової палички, шигел, клостридій, деяких простіших та інших. АБ-активність сульфаніламідів різко знижена при великій кількості гнійного виділення, тобто в присутності високих концентрацій параамінобензойної кислоти.
- Сульфацетамід (Sulfacetamid)
Фармакотерапевтична група: S01AB04 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Сульфаніламіди.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: має бактеріостатичний ефект щодо грампозитивних і грамнегативних бактерій - стрептококів, пневмококів, гонококів, кишкової палички, хламідій, актиноміцетів; механізм дії препарату зумовлений конкурентним антагонізмом з параамінобензойною кислотою (ПАБК) і конкурентним пригніченням дигідроптероатсинтетази, що призводить до порушення синтезу тетрагідрофолієвої кислоти, необхідної для синтезу пуринових і піримідинових основ; внаслідок цього порушується синтез нуклеїнових кислот (ДНК та РНК) бактеріальних клітин і гальмується їх розмноження.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: при місцевому застосуванні максимальна концентрація в рогівці становить 300 мг/100 мл, у волозі передньої камери 50 мг/100 мл досягається у перші 30 хв. після аплікації; деяка кількість (менше 50 мг/100 мл) зберігається в тканинах очного яблука протягом 3-4 год.
Показання до застосування ЛЗ: інфекційно-запальні захворювання очей, спричинених чутливими до дії препарату бактеріями: кон'юнктивіт, блефарит, гнійні виразки рогівки, кератит, гонорейні захворювання очей у дорослих і новонароджених, профілактика бленореї новонароджених.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим закапують по 2-3 крап. в уражене око 5-6 р./добу (через кожні 4-5 год.); для дітей застосовують розчин 200 мг/мл по 1-2 крап. в уражене око 4-5 р./добу; курс лікування залежить від тяжкості захворювання; для профілактики бленореї новонароджених у кожне око безпосередньо після народження закапують по 2 крап. р-ну 300 мг/мл препарату, а потім ще по 2 крап. через 2 год. після народження.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: фотосенсибілізація, подразнення кон'юнктиви, АР, місцеве подразнення, набряк, почервоніння, запальні реакції, головний біль, головокружіння, дезорієнтація.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, важкі порушення функції печінки, ниркова недостатність.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,20% фл.-крап.; 0,20% фл.; 30% фл.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати в захищеному від світла місці, при t 8-15 град.C; після розкриття флакона препарат придатний 28 діб; термін зберігання - 2 роки.
Торгова назва:
I. Сульфацил натрію, ЗАТ "Трудовий колектив Київського підприємства з виробництва бактерійних препаратів "Біофарма"
Сульфацил натрію, ЗАТ "Стіролбіофарм"
Сульфацил, ВАТ "Фармак"
1.1.3. Інші засоби
- Мірамістин (Myramistin),
Фармакотерапевтична група: АТС S01AX20 - антимікробні засоби, що застосовуються в офтальмології.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: катіонна поверхнево-активна речовина з антисептичною дією.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: в основі дії лежить пряма гідрофобна взаємодія молекули з ліпідами мембран мікроорганізмів, що приводить до їх фрагментації і руйнування; при цьому частина молекули руйнує надмембранний шар, розпушує мембрану, підвищує її проникність для великомолекулярних речовин, змінює ензиматичну активність мікробної клітки, інгібірує ферментні системи, що приводить до пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів і їх цитолізу; має високу вибірковість дії відносно мікроорганізмів, тому що практично не діє на оболонки клітин людини, що пов'язано з іншою структурою клітинних мембран людини; має виражену антимікробну дію відносно грампозитивних і грамнегативних, аеробних і анаеробних, спороутворюючих і аспорогенних бактерій у вигляді монокультур і мікробних асоціацій, включаючи госпітальні штами з полірезистентністю до антибіотиків; діє згубно на збудників захворювань, що передаються статевим шляхом, гонококи, бліді трепонеми, трихомонади, хламідії, а також на віруси герпеса, імунодефіциту людини; протигрибкову дію на аскоміцети роду Aspergillus і роду Penicillium, дріжджові (Rhodotorula rubra, Torulopsis gabrata і т.д.) і дріжджоподібні (Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei і т.д.) гриби, на дерматофіти (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton verrucosum, Trichophyton schoenleini, Trichophyton violaceum, Epidermophyton Kaufman-Wolf, Epidermophyton floccosum, Microsporum gypseum, Microsporum canis і т.д.), а також на інші патогенні гриби (наприклад Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur) у вигляді монокультур і мікробних асоціацій, включаючи грибкову мікрофлору з резистентністю до хіміотерапевтичних препаратів; під дією препарату знижується стійкість мікроорганізмів до антибіотиків; має протизапальну та імуноад'ювантну дію, підсилює місцеві захисні реакції, регенераторні процеси, активізує механізми неспецифічного захисту внаслідок модуляції клітинної і місцевої гуморальної імунної відповіді; проявляє місцеву дію - дані про можливість проникнення препарату в системний кровоток відсутні.
Показання до застосування ЛЗ: гострі та хронічні кон'юнктивіти, блефарокон'юнктивіти, гонобленорея, ураження слизової оболонки ока, викликані бактеріями, хламідіями, грибами та вірусами (герпес, аденовірус та ін.), термічні та хімічні опіки ока, профілактика гнійно-запальних ускладнень у передопераційному та післяопераційному періодах, лікування травм ока у дорослих та дітей.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: при лікуванні травм, гострого, хронічного кон'юнктивітів, блефарокон'юнктивітів, гонобленореї та запальних захворювань очей бактеріальної, грибкової, вірусної, хламідійної природи закапують у кон'юнктивний мішок дорослим по 2-3 крапл., дітям до 12 років по 1-2 крапл., 4-6 р./добу до повного одуження; для лікування опіків очей, після промивання ока великою кількістю води, проводять часті інстиляції (кожні 5-10 хв.) протягом 1-2 год.; для подальшого лікування використовують препарат у вигляді ванночок; з профілактичною метою дорослим та дітям до операційного втручання закапують у кон'юнктивальний мішок по 2-3 крап., 3 р./добу, після операції протягом 3-5 днів, по 1-2 крап. 3 р./добу.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: короткочасне відчуття печіння, що зникає саме собою через 15-20 секунд і не потребує припинення лікування.
Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна чутливість до компонентів препарату.
Форма випуску ЛЗ: крап. оч.
Умови і термін зберігання ЛЗ: зберігати при температурі від 0 до 35 град.C; термін придатності після відкриття фл. або тюбик-крапельниці 25 діб; термін придатності 3 роки.
Торгова назва:
I. Окомістин, ВАТ "Концерн Стирол" та ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" для ЗАТ "ІНФАМЕД-УКРАЇНА"
Комбіновані препарати
- Цинка сульфат + борна кислота (Zinc sulfate + boric acid)*,**
I. Циборат-офтан, крап. оч. по 10 мл у фл., 100 мл препарату містять: цинку сульфату - 0,25 г, кислоти борної - 2 г, ВАТ "Фітофарм"
- Карбетопендицинію бромід + кислота борна + натрію тетраборату (carbetopendicini bromidi + boric acid + natrii tetroborati)*,**
II. Осртальмо-септонекс (ophtalmo-ceptonex), крап. оч., 10 мл розчину містять карбетопендицинію броміду 0,002 г, кислоти борної 0,19 г, натрію тетраборату 0,005 г, "IVAX Pharmaceuticals" s.r.o., Чеська Республіка
1.2. Протигрибкові засоби
Грибкова інфекція рогівки зустрічається рідко, як правило, після перенесених сільськогосподарських травм, особливо в умовах жаркого та вологого клімату. Мікози з ураженням очної впадини розвиваються при розповсюдженні інфекції з навколоносових пазух. Розмноженню збудників сприяють похилий вік, ослаблення організму, імуносупресивні стани, тривалий прийом антибіотиків та гормоновмісних лікарських засобів. Розповсюдження інфекції гематогеним шляхом інколи призводить до метастатичного ендофтальміту. ЛЗ для місцевого застосування в офтальмології не зареєстровані в Україні станом на 01.01.2008 р.
1.3. Противірусні засоби
Противірусна терапія в офтальмології традиційно включає застосування стимуляторів імунітету (ІНФ, інтерфероногени) та противірусні лікарські засоби (ідоксуридин, ацикловір).
- Інтерферон лейкоцитарний людський (Interferon leucocyte human)*
Фармакотерапевтична група: S01XA19* - інші офтальмологічні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: проявляє імуномодулюючу та антивірусну активність: імуномодулююча активність пов'язана з активацією фагоцитозу, стимуляцією утворення антитіл та лімфокінів; противірусна дія обумовлена впливом на специфічні мембранні рецептори та індукцією синтезу РНК і в кінцевому рахунку - білків, що перешкоджають нормальній репродукції вірусу або його звільненню.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: за допомогою сучасних методів в біологічних середовищах організму визначити фармакокінетичні параметри після введення препарату в кон'юнктивальний мішок не є можливим.
Показання до застосування ЛЗ: різні форми офтальмогерпесу (кератокон'юктивіти, кератит, кератоувеїти тощо).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: відкрити фл. N 1 (ліофілізат) і N 2 (розчинник); вміст фл. а N 2 обережно вилити у фл. N 1, після чого надіти на нього кришку-крапельницю, що додається, та збовтувати до розчинення видимих частинок порошку; в 1 мл міститься 200 тис. МО інтерферону людського рекомбінантного альфа-2b; закапувати по 1-2 крап. у кон'юнктивальний мішок ураженого ока кожні 2 год. протягом 7-10 днів; по мірі зникнення симптомів захворювання кількість інстиляцій можна скоротити.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: інфекція кон'юнктиви, гіперемія слизової оболонки ока, поодинокі фолікули, набряк кон'юнктиви нижнього зводу; в поодиноких випадках можливі індивідуальна непереносимість та розвиток АР.
Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна непереносимість препарату, важкі форми алергічний захворювань, вагітність.
Форми випуску ЛЗ: порошок ліофілізований для приготування крап. оч.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 4-10 град.C; використати після розкриття протягом 28 діб; термін зберігання - 2 роки.
Торгова назва:
I. Окоферон, ЗАТ "Трудовий колектив Київського підприємства по виробництву бактерійних препаратів "Біофарма"
II. Офтальмоферон, "Фирн М", Російська Федерація
- Ідоксуридин (Idoxuridin)
Фармакотерапевтична група: S01AD01 - препарати, які застосовують в офтальмології. Противірусні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: противірусний засіб, піримідиновий нуклеотид; структурно схожий на уродин; активний в основному по відношенню до ДНК-вмісних вірусів: герпесу та вітряної віспи; місцево застосовується для лікування поверхневих вірусних уражень ока; в концентрації 10 мг/мл або нижче пригнічує розвиток більшості штамів Herpes simplex; до ідоксуридину також чутливі віруси вакцини, отовіруси, цитомегаловіруси; індукує експресію віруса Епштейна-Барра.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: при місцевому застосуванні в терапевтичній концентрації визначається тільки в епітелії, у меншій мірі - у стромі рогівки, тому неефективний для лікування іриту або при глибоких інфекціях строми рогівки; незначна кількість, що не виявляє противірусної дії, накопичується в передній камері ока, радужціта скловидному тілі; проникає через плацентарний бар'єр.
Показання до застосування ЛЗ: кератит і кератокон'юнктивіт, викликані вірусом Herpes simplex (особливо епітеліальні форми, в т.ч. поствакцинальний), профілактика рецидиву герпетичного кератиту в післяопераційному періоді (після лікувальної кератопластики).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: інстиляції по 1 крап. в інфіковане око з інтервалом 1 год. вдень і через кожні 2 год. вночі. При покращенні стану - по 1 крап. кожні 2 год. вдень і 1 раз вночі протягом 3-5 діб. Після діагностично підтвердженого покращення (від'ємної флуоресцеїнової проби) призначають 6 р./добу. Тривалість лікування складає не більше 21 дня або 3-5 днів після повного загоєння.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: подразнення, біль, свербіж, сльозотеча, блефарит, набряк та гіперемія повік, фотофобія, точкові вогнища ураження на рогівці (самовільно зникають після відміни ідоксуридину), помутніння рогівки, поверхневий дифузний кератит, сповільнення загоювання ран, утворення рубців на кон'юнктиві, фолікулярний кон'юнктивіт, закупорка протоків слізних залоз, спазм акомодації.
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до ідоксуридину, глибокі ерозії рогівки, період вагітності.
Форми випуску ЛЗ: крап. оч. 0,1% фл. 10 мл.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t 15-25 град.C; використати протягом 28 днів після розкриття флакона; термін придатності 2 роки.
Торгова назва:
II. Офтан ІДУ, "Santen Oy", Фінляндія
- Ацикловір (Aciclovir)*,**
Фармакотерапевтична група: S01AD03 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Противірусні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: противірусний засіб з місцевою дією; виявляє вірусостатичну дію і є ефективним проти вірусу Herpes simplex 1 типу і 2 типу (HSV-1 та HSV-2), а також вірусу Varicella-zoster (VZV); конкурентно взаємодіє з вірусною тимідинкіназою і послідовно фосфорилюється з утворенням моно-, ди- і трифосфату, останній інгібує ДНК-полімеразу, включається замість дезоксигуанізину в ДНК вірусів і пригнічує реплікацію; призводить до припинення синтезу ДНК вірусу, але не впливає на нормальні процеси в клітині.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: при місцевому застосуванні у вигляді оч. мазі практично не всмоктується в системний кровообіг.
Показання до застосування ЛЗ: герпетичний кератит, викликаний вірусом Herpes simplex.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: дуже важливо починати лікування одразу після появи перших ознак захворювання: у нижній кон'юнктивальний мішок закладають 1 см смужку очної мазі 5 р./добу через кожні 4 год.; лікування виразкових форм кератиту триває від 7 до 10 днів, а інтерстиціальних форм - від 10 до 20 днів. Після зникнення ознак захворювання ацикловір слід застосовувати принаймні ще 3 дні.
Побічна дія та ускладнення при засотуванні ЛЗ: після застосування відчуття печіння, поверхневе крапкоподібне ушкодження епітелію, яке зникає без будь-яких наслідків; рідко спостерігається почервоніння та помірна сухість очей.
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до препарату; вагітність, лактація.
Форми випуску ЛЗ: мазь оч. 3% туба 4,5 г; мазь оч. 5% туба 2; 5 г.
Умови та термін зберігання ЛЗ: зберігати при t не вище 25 град.C; термін придатності - 5 років.
Торгова назва:
II. Віролекс, "KRKA d.d., Novo mesto", Словенія
Зовіракс, "GlaxoWellcome Operations" та "Draxis Pharma Inc." для "GlaxoSmithKline Inc.", Великобританія/Іспанія/Канада
2. Протизапальні засоби
2.1. Глюкокортикоїди
Глюкокортикоїди (ГК) в офтальмології застосовують місцеве та системно. Вони ефективні при лікуванні склериту, увеїту та захворювань очного дна, а також з успіхом застосовуються для зменшення проявів післяопераційного запалення.
Необхідно обережно відноситись до застосування місцевих ГК у випадках неуточненого діагнозу (наприклад, "почервоніння ока"), оскільки це може призвести до появи небезпечних ускладнень. По-перше почервоніння ока може бути викликане вірусом простого герпесу, який, в свою чергу, призводить до розвитку кератиту з дефектом поверхні рогівки. В цьому випадку застосування ГК приведе до погіршення його стану та зниження зору. По-друге, при тривалому застосуванні (>декількох тижнів) ГК в формі очних крапель розвивається стероїдна глаукома у хворих із схильністю до первинної відкритокутової форми глаукоми. Інстиляції ГК > 3 міс можуть викликати розвиток помутніння в кришталику - стероїдна катаракта. Найчастіше виникають наступні побічні ефекти: АР сповільненого типу, у схильних хворих - витончення рогівки та склери з наступною перфорацією.
Застосування комбінованих препаратів, що включають ГК та АБЗ, в окремих випадках недоцільне. Застосування цих лікарських засобів виправдане в післяопераційному періоді (екстракція кришталика, антиглаукомні операції, травми ока), при лікуванні деяких видів неінфекційних кон'юнктивітів.
При системному застосуванні ГК ризик розвитку глаукоми невеликий, але існує висока імовірність (75%) виникнення стероїдної катаракти при щоденному прийомі протягом декількох місяців преднізолону в дозі 15 мг (та інших системних ГК в еквівалентних дозах). Такий ризик зростає при збільшенні тривалості прийому ГК.
- Гідрокортизон (Hydrocortison)*
Фармакотерапевтична група: S01BA02 - засоби, що застосовуються в офтальмології. Кортикостероїди.
Основна фармакотерапевтична дія ЛЗ: виявляє протизапальну, антиалергічну, протисвербіжну та протинабрякову дії: гальмує розвиток запальної реакції, спричиненої механічними, хімічними або імунологічними подразниками в тканинах ока при місцевому використанні; зменшує набряк, випадіння фібрину, розширення кровоносних судин, міграцію лейкоцитів, проліферацію кровоносних судин, відкладення колагену та рубцювання.
Фармакодинаміка, фармакокінетика, біоеквівалентність для аналогів: абсорбується через рогівкову оболонку ока, райдужну оболонку, власне судинну оболонку ока, війкове тіло та сітківку; при місцевому застосуванні у рекомендованих дозах не з'являються клінічні симптоми, пов'язані із загальносистемною дією.