• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок розрахунків за придбані обєкти приватизації

Національний банк України , Фонд державного майна України  | Наказ, Доручення, Форма типового документа, Положення від 02.11.1992 № 467 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України , Фонд державного майна України
  • Тип: Наказ, Доручення, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 02.11.1992
  • Номер: 467
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України , Фонд державного майна України
  • Тип: Наказ, Доручення, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 02.11.1992
  • Номер: 467
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 467 від 02.11.92
м. Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Фонду державного майна N 873 від 03.09.2019 )
Про затвердження Положення про порядок розрахунків за придбані об'єкти приватизації
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Фонду державного майна N 690/63 від 09.06.95 N 169 від 14.02.97 )
З метою застосування єдиного порядку розрахунків за придбані об'єкти приватизації НАКАЗУЮ:
Затвердити погоджене з Національним банком України Положення про порядок розрахунків за придбані об'єкти приватизації (додається).
Голова Фонду В.Прядко
ЗАТВЕРДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Фонду державного Голова Національного
майна України банку України
В.В.Прядко В.П.Гетьман
02.11.1992 р. 30.10.1992 р.
N 467 N 467
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок розрахунків за придбані об'єкти приватизації
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Положення про порядок розрахунків за придбані об'єкти приватизації (надалі - Положення) розроблено відповідно до Законів України "Про приватизацію майна державних підприємств", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про приватизаційні папери", Державної програми приватизації майна державних підприємств та інших нормативних актів.
1.2. Положення визначає джерела коштів для придбання об'єкта приватизації і встановлює порядок зарахування коштів покупців на відповідні рахунки та порядок розрахунку за об'єкт, що приватизується.
1.3. Покупці здійснюють оплату вартості об'єкта приватизації іменними приватизаційними паперами у готівковій формі або приватизаційними платіжними дорученнями встановленого зразка при використанні приватизаційних паперів у безготівковій формі або коштів (додатки 1-4). Платіжні доручення видаються державними органами приватизації або уповноваженими органами у порядку, визначеному Фондом державного майна України з відображенням вартісних показників у національній валюті - гривнях.
Платіжні документи при розрахунках за придбані об'єкти приватизації складаються тільки у гривнях, а відповідні реєстри, що супроводжують ці документи - у карбованцях та гривнях, із дотриманням співвідношення 100000:1.
На приватизаційних паперах у готівковій формі, що видаються установами Ощадного банку України, не робиться ніяких відміток про перерахування їх номінальної вартості.
( Пункт 1.3 в редакції Наказів Фонду державного майна N 690/63 від 09.06.95, N 169 від 14.02.97 )
1.4. Облік приватизаційних паперів, які акумулюються для наступної оплати об'єкта приватизації центрами сертифікатних аукціонів, товариствами покупців, комісіями з продажу акцій та фінансовими посередниками, в установах банківської системи здійснюється на позабалансових рахунках.
( Пункт 1.4 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
1.5. Перерахування коштів за об'єкти приватизації з приватизаційних рахунків здійснюється покупцями через установи банків шляхом безготівкової оплати з використанням приватизаційних платіжних доручень. Таким же чином відбувається перерахування залишків коштів з приватизаційних рахунків. Облік приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі здійснюється згідно з Положенням "Про умови зберігання, обліку та погашення приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі в установах банківської системи", затвердженим постановою Правління Національного банку України від 14 березня 1995 року N 53 (далі - Положення Національного банку України N 53).
( Пункт 1.5 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
1.6. Кошти за об'єкти, що приватизуються, перераховуються на рахунки:
позабюджетного Державного фонду приватизації по об'єктах, що знаходяться в загальнодержавній власності;
позабюджетного Фонду приватизації Республіки Крим по об'єктах, що знаходяться у власності Республіки Крим;
позабюджетних фондів приватизації адміністративно-територіальних одиниць по об'єктах, що знаходяться у відповідній комунальній власності.
Використання коштів, зарахованих на балансові рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації, здійснюється згідно з Положенням про ці фонди. Ведення рахунків Державних позабюджетних фондів приватизації здійснюється регіональними управліннями Національного банку України, або за згодою з Фондом державного майна - уповноваженими комерційними банками. Обслуговування позабалансових рахунків центрів сертифікатних аукціонів, позабюджетних фондів приватизації адміністративно-територіальних одиниць та Автономної Республіки Крим може здійснюватись комерційними банками за угодами з ними.
( Пункт 1.6 доповнено згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
1.7. Приватизаційні майнові сертифікати у готівковій формі або кошти, використані громадянами для розрахунків за придбані об'єкти приватизації з депозитних приватизаційних рахунків (майнові сертифікати, житлові чеки, земельні бони), які зараховані на рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації, погашаються і вилучаються з подальшого обігу.
( Пункт 1.7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
1.8. Апарат управління відповідним позабюджетним фондом приватизації здійснює облік надходження коштів окремо за кожним об'єктом і за джерелами коштів.
1.9. Для придбання об'єктів приватизації покупці можуть використовувати власні та позичені кошти, кошти з приватизаційних рахунків та приватизаційні папери у готівковій формі.
( Пункт 1.9 в редакції Наказів Фонду державного майна N 690/63 від 09.06.95, N 169 від 14.02.97 )
2. ВЛАСНІ КОШТИ
2.1. Власними коштами покупців є кошти готівкою, заощадження на особових рахунках громадян в банках України, кошти недержавних юридичних осіб та кошти, що є власністю трудового колективу згідно з діючим законодавством України.
2.2. Кошти готівкою для оплати за придбані об'єкти приватизації використовуються громадянами України, іноземними громадянами, особами без громадянства після зарахування на іменні рахунки, відкриті в банках України.
2.3. Розрахунки за об'єкти приватизації у вільно конвертованій валюті здійснюються через валютні рахунки у комерційних банках України в порядку, визначеному Національним банком України.
2.4. Кошти, що є власністю трудового колективу, нагромаджуються за рахунок відрахувань від чистого прибутку, якщо це передбачено статутом підприємства відповідно до чинного законодавства. Кошти акумулюються на субрахунку N 5 "Власні кошти трудового колективу" рахунку N 88 "Фонди спеціального призначення".
2.5. Використання коштів, що є власністю трудового колективу, здійснюється після їх персоніфікації, тобто після визначення частки кожного члена трудового колективу.
Без персоніфікації можуть бути використані кошти громадських організацій інвалідів для придбання членами цих організацій об'єктів приватизації, якщо ці об'єкти знаходяться в користуванні громадських організацій інвалідів.
2.6. Персоніфікація здійснюється згідно з Положенням, яке затверджується рішенням загальних зборів трудового колективу.
2.7. Після визначення особистої частки в сумі коштів трудового колективу кожному працівникові на підприємстві відкривається особовий приватизаційний рахунок на субрахунку N 5 рахунку N 88 з використанням табельного номера працівника. Кошти з цього субрахунку перераховуються за заявою їх власника на рахунок відповідного позабюджетного фонду приватизації, товариства покупців або фінансового посередника і можуть бути використані тільки з метою приватизації.
3. КОШТИ НА СПЕЦІАЛЬНИХ ПРИВАТИЗАЦІЙНИХ РАХУНКАХ
3.1. Кошти на спеціальних приватизаційних рахунках - це суми, зараховані Ощадним банком України на спеціальні приватизаційні рахунки відповідно до Указу Президента України від 6 березня 1992 року N 138/92 "Про компенсацію населенню України втрат від знецінення заощаджень у зв'язку з лібералізацією цін".
3.2. Використання коштів із спеціальних приватизаційних рахунків здійснюється відповідно до положення Ощадбанку України від 5 травня 1992 року N 21-01 "Про порядок використання вкладниками Ощадбанку України сум компенсаційних виплат, зарахованих на спеціальні приватизаційні рахунки".
4. ПРИВАТИЗАЦІЙНІ ПАПЕРИ У ГОТІВКОВІЙ ФОРМІ ТА КОШТИ НА ПРИВАТИЗАЦІЙНИХ РАХУНКАХ
( Назва розділу 4 в редакції Наказів Фонду державного майна N 690/63 від 09.06.95, N 169 від 14.02.97 )
4.1. Видача громадянам іменних приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі здійснюється установами Ощадного банку України у порядку, встановленому Положенням "Про порядок видачі приватизаційних майнових сертифікатів", що затверджене наказом Національного банку України від 02.12.94 р. N 204.
( Розділ 4 доповнено пунктом 4.1 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
4.2. При наявності приватизаційного платіжного доручення громадянам України в установах Ощадного банку України відкриваються приватизаційні депозитні рахунки окремо на кожний вид приватизаційних паперів (майнові сертифікати, житлові чеки, земельні бони) за номінальною вартістю, встановленою чинним законодавством.
5. ПОЗИЧЕНІ КОШТИ
5.1. Покупці можуть використовувати кредити комерційних банків, при цьому комерційні банки не мають права надавати кредити на приватизацію за рахунок кредитних ресурсів, одержаних від Національного банку України та з бюджету.
Отримана позичка використовується в порядку, викладеному в розділі 2 цього Положення.
6. ПРИВАТИЗАЦІЙНІ ПЛАТІЖНІ ДОРУЧЕННЯ
6.1. Приватизаційне платіжне доручення - це документ, що підтверджує доручення покупця установі банку здійснити переказ належної суми зі свого рахунку на рахунок відповідного позабюджетного Фонду, товариства покупців, комісії з продажу акцій, центру сертифікатних аукціонів або фінансового посередника (див. додатки 1-4).
( Пункт 6.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
6.2. Приватизаційне платіжне доручення, наведене:
у додатку 1, застосовується в разі купівлі громадянами об'єкта приватизації за рахунок власних коштів та спеціальних приватизаційних коштів;
у додатку 2, - у разі купівлі громадянами об'єкта приватизації за рахунок приватизаційних паперів (коштів на приватизаційних депозитних рахунках);
у додатку 3, - товариством покупців та фінансовим посередником для розрахунків за об'єкт приватизації в разі використання акумульованих власних та спеціальних приватизаційних коштів громадян;
у додатку 4, - товариствами покупців, комісіями з продажу акцій, центрами сертифікатних аукціонів та фінансовими посередниками при використанні акумульованих на їх рахунках приватизаційних коштів.
( Абзац четвертий пункту 6.2 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
6.3. Приватизаційні платіжні доручення, наведені в додатках 1 і 3, проводяться за балансовими рахунками банків, додатках 2 і 4, - за позабалансовими.
6.4. У платіжних дорученнях (див. додатки 2 і 4) зазначаються (окремо за джерелами) сума використання належних громадянам України коштів, а саме: майнових сертифікатів, житлових чеків, земельних бонів, а також загальна сума платежу.
У дорученнях вказуються реквізити покупця і продавця, назва та місцезнаходження їх банків, підстава для переказу коштів (реєстраційний номер договору купівлі-продажу і його сума), код і повна назва об'єкта приватизації.
6.5. Приватизаційне платіжне доручення виписується відповідним органом приватизації або уповноваженим ним органом (центром сертифікатних аукціонів) у трьох примірниках у разі розрахунків у межах одного міста і в чотирьох, якщо банк платника і банк одержувача знаходяться в різних містах. Перший і другий примірники засвідчуються підписами відповідальних осіб органу приватизації або уповноваженим ним органом та його печаткою.
У зазначеному порядку виписують приватизаційні платіжні доручення товариства покупців і фінансові посередники.
Приватизаційне платіжне доручення дійсне протягом одного місяця з дня його виписування (день виписування доручення не враховується).
( Пункт 6.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
6.6. Прийняття приватизаційних платіжних доручень встановленого зразка (див. додатки 1-4) є обов'язковим для всіх банків.
Приватизаційні платіжні доручення повинні відповідати всім вимогам, які ставляться до відповідних фінансових (платіжних) документів.
6.7. Суми прийнятих до виконання доручень списуються з рахунків платників-покупців.
6.8. Платіжні доручення приймаються до виконання в межах наявних коштів. У разі обмеженості коштів на рахунках покупців доручення банком не приймається.
6.9. Переадресування коштів за платіжним дорученням, заміна одержувача чи місця його знаходження не допускаються.
Переадресування приватизаційних коштів у безготівковій формі можливо у разі призупинення діяльності комерційного банку, який обслуговував відповідну юридичну особу, або з ініціативи самої юридичної особи.
( Пункт 6.9 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
Власником рахунку на адресу регіонального управління Національного банку України подається заява за довільною формою з викладенням причин переведення приватизаційних коштів до іншого банку. Переведення позабалансових рахунків 9946-9948 з одного комерційного банку до іншого здійснюється за погодженням з регіональним управлінням Національного банку України.
( Пункт 6.9 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
Переадресування приватизаційних коштів у безготівковій формі проводиться з використанням приватизаційного платіжного доручення-ордера (додаток 4), у якому платником-покупцем і одержувачем коштів є одна юридична особа. Банком-одержувачем коштів є банк, до якого переводяться акумульовані приватизаційні кошти юридичної особи.
( Пункт 6.9 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
Приватизаційні платіжні доручення громадян (додаток 2) разом із складеними за ними реєстрами, де вказуються реквізити банку, до якого переводяться приватизаційні кошти, обандеролюються і передаються за призначенням (до банку, який згідно з укладеною угодою вестиме обслуговування цієї юридичної особи).
( Пункт 6.9 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
Перерахування коштів до банку за місцем нового обслуговування здійснюється банком-відправником із застосуванням позабалансового рахунку 9965 "Різні цінності і документи по придбаних об'єктах приватизації, відправлені". Списання банком-відправником приватизаційних коштів з рахунку 9965 здійснюється після надходження коштів за призначенням на підставі підтвердження банку-отримувача. Підтвердженням є третій примірник видатково-прибуткового позабалансового ордера.
( Пункт 6.9 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7. РОЗРАХУНКИ ПРИВАТИЗАЦІЙНИМИ ПЛАТІЖНИМИ ДОРУЧЕННЯМИ
7.1. Розрахунки за придбані об'єкти приватизації власними коштами покупців та спеціальними приватизаційними коштами здійснюються за балансовими рахунками, приватизаційні папери (депозитні приватизаційні рахунки) - за позабалансовими рахунками.
7.2. Установи банків перевіряють повноту заповнення у приватизаційному платіжному дорученні встановлених реквізитів, підписів та печатки органу приватизації або уповноваженого ним органу, який видав доручення.
У дорученні (див. додатки 1 і 2) перевіряються дані, що посвідчують особу платника (за паспортом або іншим документом). Особистий підпис у дорученні проставляється особою у присутності працівника установи банку.
Доручення (див. додатки 3 і 4) приймаються тими установами банків, де відкрито рахунки товариству покупців або фінансовому посереднику (юридичній особі), який повинен додержувати діючих правил банків щодо оформлення платіжних документів.
7.3. Розрахунки за об'єкти приватизації фізичні особи здійснюють в установах Ощадного банку, а в комерційних банках - лише в разі відкриття в них особових рахунків.
Для використання коштів приватизаційних депозитних рахунків (майнових сертифікатів, житлових чеків, земельних бонів) громадянин України повинен звернутися до відділення Ощадного банку за місцем проживання, де знаходятья списки громадян, які мають право на одержання приватизаційних паперів.
7.4. Після прийняття до виконання приватизаційного платіжного доручення банк видає платнику-покупцю останній примірник доручення з відміткою і штампом банку платника для юридичних осіб та печаткою банку платника щодо фізичних осіб.
Перший примірник приватизаційного платіжного доручення залишається в меморіальних документах установи банку як підстава щодо проведеної операції, другий після здійснення розрахункових операцій між банками разом з випискою особового рахунку видається одержувачу коштів.
7.5. Розрахунки між банком, який приймає платежі від фізичних осіб, і банком, де знаходяться рахунки одержувача коштів, здійснюються відповідно до діючого порядку розрахунків платіжними дорученнями.
7.6. Списання коштів з кореспондентських рахунків установ Ощадбанку здійснюється установами комерційних банків на підставі зведених платіжних доручень на загальну суму, до яких обов'язково додаються реєстри в трьох примірниках та другі примірники приватизаційних платіжних доручень (див. додаток 1).
Для переказу коштів з позабалансових рахунків установи Ощадбанку подають комерційному банку видатково-прибутковий позабалансовий ордер разом з приватизаційними платіжними дорученнями (див. додаток 2).
При цьому одержувач коштів повинен отримати другий примірник, засвідчений підписами відповідальних осіб та печаткою органів приватизації або уповноваженого ним органу, товариства покупців чи фінансового посередника.
Відповідальність за тотожність реєстрів та доданих до них приватизаційних платіжних доручень покладається на установи банків.
7.7. У комерційних банках України органам управління відповідних позабюджетних фондів відкриваються рахунки:
балансовий рахунок N 090 "Позабюджетний Державний фонд приватизації";
позабалансові:
9353 "Розрахунки майновими сертифікатами з
позабюджетним Державним фондом приватизації";
9354 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетним
Державним фондом приватизації";
9355 "Розрахунки земельними бонами з позабюджетним
Державним фондом приватизації";
балансовий рахунок N 091 "Позабюджетний Фонд приватизації Республіки Крим";
позабалансові:
9453 "Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним
Фондом приватизації Республіки Крим";
9454 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетним
Фондом приватизації Республіки Крим";
9455 "Розрахунки земельними бонами з позабюджетним
Фондом приватизації Республіки Крим";
балансові рахунки N 092 "Позабюджетні фонди приватизації адміністративно-територіальних одиниць";
позабалансові:
9553 "Розрахунки майновими сертифікатами з
позабюджетними фондами приватизації
адміністративно-територіальних одиниць";
9554 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетними
фондами приватизації адміністративно-
територіальних одиниць";
9555 "Розрахунки земельними бонами з позабюджетними
фондами приватизації адміністративно-
територіальних одиниць".
Облік житлових чеків, що використовуються для приватизації майна державних підприємств здійснюється на таких позабалансових рахунках:
N 9356 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації за придбане майно";
N 9357 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетним фондом приватизації Автономної Республіки Крим за придбане майно";
N 9358 "Розрахунки житловими чеками з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-территоріальних одиниць за придбане майно".
Облік здійснюється на окремих субрахунках за формами їх випуску: безготівкової (у вигляді записів на рахунках) та готівкової.
Якщо номінальної вартості житлових чеків недостатньо для здійснення розрахунків за приватизоване житло, можливе використання залишків коштів приватизиційних майнових сертифікатів у безготівковій формі.
Облік залишків приватизаційних майнових сертифікатів у безготівковій формі, що використовуються для приватизації державного житлового фонду здійснюється на таких позабалансових рахунках:
N 9359 "Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації за приватизоване житло";
N 9360 "Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації Автономної Республіки Крим за приватизоване житло";
N 9361 "Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць за приватизоване житло".
( Пункт 7.7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фондудержавного майна N 169 від 14.02.97 )
7.8. Установи банків при перерахуванні одержувачу коштів у зведеному платіжному дорученні обов'язково показують надходження за джерелами, тобто окремо за позабалансовими рахунками.
7.9. В установах банківської системи облік власних коштів громадян, що надійшли до товариств покупців, комісій з продажу акцій, фінансових посередників здійснюється на балансовому рахунку N 110 "Фінансові посередники, визначені Фондом державного майна для акумуляції приватизаційних коштів". Приватизаційні папери обліковуються на позабалансових рахунках:
( Абзац перший пункту 7.9 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
9946 "Майнові сертифікати, акумульовані на рахунках
фінансових посередників";
9947 "Житлові чеки, акумульовані на рахунках
фінансових посередників";
9948 "Земельні бони, акумульовані на рахунках
фінансових посередників".
Облік житлових чеків, що акумулюються для придбання акцій приватизованих підприємств здійснюється на позабалансовому рахунку N 9942 "Житлові чеки, акумульовані для розрахунків за придбані об'єкти приватизації".
Облік залишків приватизаційних майнових сертифікатів, що акумулюються для приватизації державного житлового фонду здійснюється на позабалансовому рахунку N 9943 "Майнові сертифікати, акумульовані для розрахунків за приватизоване житло".
За цими рахунками ведуться субрахунки за формами їх випуску: безготівкової (у вигляді записів на рахунках) та готівкової.
( Пункт 7.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фондудержавного майна N 169 від 14.02.97 )
7.10. Позабалансові особові рахунки ведуться у двох примірниках, один з яких видається власнику рахунку.
7.11. Відкриття балансового рахунку N 110 та ведення позабалансових рахунків 9946-9948 здійснюється за умови обов'язкового подання банку поряд з іншими документами, необхідними для відкриття рахунку, додаткових документів, виданих відповідними органами приватизації: фінансовим посередникам, а також торговцям цінними паперами - ліцензії (дозволу) на право здійснення представницької, посередницької або комерційної діяльності з приватизаційними паперами, товариствам покупців - свідоцтва про їх реєстрацію, комісіям з продажу акцій, створеним на підприємствах, що приватизуються, - довідки.
( Пункт 7.11 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7.12. Акумульовані товариствами покупців, комісіями з продажу акцій, центрами сертифікатних аукціонів та фінансовими посередниками приватизаційні кошти громадян України на балансовому рахунку N 110, а також позабалансових рахунках 9946-9948 можуть бути використані тільки для розрахунків за придбані об'єкти приватизації. Тобто, із зазначених рахунків балансового N 110 і позабалансових 9946-9948 установи банківської системи перераховують суми на відповідні балансові рахунки NN 090, 091, 092 і позабалансові рахунки: 9946 - центрів сертифікатних аукціонів та 9353-9355, 9453-9455, 9553-9555 - відповідних позабюджетних фондів приватизації. З позабалансових рахунків 9946 центрів сертифікатних аукціонів кошти перераховуються на відповідні рахунки позабюджетних фондів приватизації. У разі анулювання Фондом державного майна дозволу (ліцензії) на здійснення діяльності фінансового посередника з приватизаційними паперами, або невиконання товариством покупців взятих на себе зобов'язань, установами банківської системи здійснюється перерахування акумульованих ними приватизаційних коштів до інших юридичних осіб. Це перерахування здійснюється у порядку, встановленому Фондом державного майна, з метою подальшого використання акумульованих коштів для придбання об'єктів приватизації. Дозвіл на виконання установами банків такого перерахування надається Фондом державного майна України. Перерахування коштів здійснюється на рахунки N 110, 9946-9948 інших юридичних осіб, визначених Фондом державного майна України, шляхом використання приватизаційних платіжних доручень-ордерів (додаток 4), де інформація щодо об'єкта приватизації не заповнюється, а також передачі приватизаційних платіжних доручень громадян (додаток 2) разом із складеними за ними реєстрами згідно з вимогами пункту 6.9. змін і доповнень до цього Положення.
Відповідальність за цільове списання коштів, що акумульовані на балансовому рахунку N 110 і позабалансових рахунках 9946-9948, несе банк, у якому відкрито рахунки.
( Пункт 7.12 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
З позабалансового рахунка N 9942 суми житлових чеків, що акумульовані фінансовими посередниками і товариствами покупців, перераховуються на позабалансовий рахунок N 9942 центрів сертифікатних аукціонів. Кошти, які знаходяться на позабалансових рахунках N 9942 центрів сертифікатних аукціонів та комісій з продажу акцій приватизованих підприємств при здійсненні розрахунків з позабюджетними фондами приватизації за придбане майно, перераховуються на позабалансові рахунки NN 9356-9358.
Акумульовані суми залишків приватизаційних майнових сертифікатів для приватизації державного житлового фонду перераховуються з позабалансового рахунку N 9943 за розпорядженнями відповідних органів приватизації житла на позабалансові рахунки NN 9359-9361.
Перерахування коштів здійснюється з використанням приватизаційного платіжного доручення-ордера (додаток N 4), де у вільному рядку після рахунку N 9948 вказується номер відповідного акумуляційного рахунка.
У разі розірвання договорів довірчого товариства з його довірителем на розміщення акумульованих товариством приватизаційних паперів, на підставі заяви довірителя банківською установою здійснюється перерахування коштів з безготівкових приватизаційних рахунків іншим юридичним особам з використанням платіжного доручення-ордера (додаток N 4).
( Пункт 7.12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фондудержавного майна N 169 від 14.02.97 )
7.13. Для обслуговування господарської діяльності центрам сертифікатних аукціонів та фінансовим посередникам в установах банківської системи відкриваються рахунки у порядку, встановленому Національним банком України.
( Пункт 7.13 в редакції Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7.14.
( Пункт 7.14 вилучено на підставі Наказу Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
У комерційних банках кошти, що надійшли від продажу об'єктів приватизації на позабалансові рахунки 9353 - 9355, 9453 - 9455, 9553 - 9555 відповідних позабюджетних фондів приватизації, накопичуються протягом календарного року, відображаються в річному звіті комерційних банків і списуються з балансу за розпорядженням Національного банку України. Протягом року списання за позабалансовими рахунками N 9353 - 9355, 9453 - 9455, 9553 - 9555 забороняється.
7.14. Кошти на балансових рахунках N 090, 091, 092, а також балансового рахунку N 110 не можуть бути використані комерційними банками як кредитні ресурси.
7.15. Облік приватизаційних майнових сертифікатів в установах банківської системи здійснюється на позабалансових рахунках окремо за формами їх випуску: безготівкової (у вигляді записів на рахунках) та готівкової.
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.15 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7.16. При використанні приватизаційних майнових сертифікатів у безготівковій формі для придбання на сертифікатних аукціонах акцій підприємств, що приватизуються, товариства покупців і фінансові посередники:
- подають до центрів сертифікатних аукціонів відповідні заявки, де визначається обсяг майнових сертифікатів для участі в аукціоні з викупу об'єктів приватизації. Форми заявок встановлюються Фондом державного майна України;
- перераховують на позабалансовий рахунок 9946 центру сертифікатних аукціонів приватизаційні кошти з використанням приватизаційного платіжного доручення-ордера (додаток 4) разом з реєстрами, у яких вказуються реквізити приватизаційних платіжних доручень громадян.
Інформація про об'єкт приватизації у приватизаційному платіжному дорученні-ордері не вказується, якщо у приватизаційних платіжних дорученнях громадян це не визначено.
Облік приватизаційних коштів за їх власниками, видами заявок та об'єктами приватизації здійснюється центром сертифікатних аукціонів у порядку, визначеному Фондом державного майна.
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.16 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7.17. За результатами аукціону центр сертифікатних аукціонів передає товариству покупців або фінансовому посереднику довідку, у якій вказуються дані щодо підсумків аукціону, а саме: кількість акцій, які відповідно до наданої заявки придбані товариством покупців або фінансовим посередником. Форма довідки встановлюється Фондом державного майна України.
Перерахування коштів за придбаний об'єкт приватизації з рахунків 9946 центру сертифікатних аукціонів до відповідного позабюджетного фонду приватизації здійснюється з використанням платіжного доручення-ордера (додаток 4), у якому заповнюються реквізити об'єкта приватизації та одержувача коштів.
При індексації вартості основних фондів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 1995 року N 34 приватизаційні майнові сертифікати та житлові чеки (далі - приватизаційні кошти) у безготівковій формі списуються з позабалансових рахунків N 9946 і N 9942 центру сертифікатних аукціонів за їх номінальною вартістю (відповідно 10 грн. 50 коп. та 4 грн. 20 коп.).
Зарахування приватизаційних коштів на відповідні позабалансові рахунки здійснюється, виходячи з проіндексованої вартості приватизаційного папера (відповідно 500 та 200 гривень). На усіх примірниках приватизаційного платіжного доручення-ордера (додаток N 4) відповідним органом приватизації ставиться штамп "Погашено 50 млн.крб.", або "Погашено 20 млн.крб.". Від руки додатково проставляється сума у гривнях, що зараховується на відповідні позабалансові рахунки.
Приватизаційні кошти, що перераховуються за проіндексовані об'єкти списуються з акумуляційних рахунків N 9946 і N 9942 за номінальною вартістю (10 грн. 50 коп. або 4 грн. 20 коп.) і зараховуються на рахунок N 9965, виходячи із їх проіндексованої вартості (у розмірі 500або 200 гривень).
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.17 згідно з Наказом Фондудержавного майна N 690/63 від 09.06.95, із змінами,внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 169 від 14.02.97 )
7.18. Комісії з продажу акцій, що створені на об'єктах приватизації, здійснюють перерахування коштів до відповідних позабюджетних фондів за розпорядженням органу приватизації у порядку, визначеному пунктом 7.17 Положення.
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.18 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
7.19. Залишки коштів приватизаційних майнових сертифікатів та житлових чеків у безготівковій формі можуть направлятися громадянами на придбання акцій приватизованих підприємств у порядку, визначеному Положенням про порядок проведення сертифікатних аукціонів, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.95 р. N 218.
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.19 згідно з Наказом Фондудержавного майна N 169 від 14.02.97 )
8. РОЗРАХУНКИ ІМЕННИМИ ПРИВАТИЗАЦІЙНИМИ МАЙНОВИМИ СЕРТИФІКАТАМИ У ГОТІВКОВІЙ ФОРМІ
( Положення доповнено розділом 8 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
8.1. Громадяни, які отримали приватизаційні майнові сертифікати у готівковій формі, особисто або через уповноважених осіб, передають їх до пунктів прийому заяв центрів сертифікатних аукціонів, комісій з продажу акцій, створених на підприємствах, що приватизуються, фінансових посередників або товариств покупців. Документом, що засвідчує прийняття від громадянина приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі, є:
- другий примірник заяви на придбання акцій, засвідчений підписами службових осіб та печаткою пункту прийому заяв центру сертифікатних аукціонів;
- прибутковий касовий ордер, засвідчений комісією з продажу акцій або товариством покупців;
- договір на управління майном довірителя, який укладений ним з довірчим товариством або з торговцем цінними паперами, який має ліцензію на посередницьку діяльність з приватизаційними паперами;
- інвестиційний сертифікат, виданий інвестиційним фондом або інвестиційною компанією.
8.2. Приватизаційні майнові сертифікати у готівковій формі, які отримані комісіями з продажу акцій та фінансовими посередниками, обліковуються ними у порядку, встановленому Фондом державного майна України. На підставі укладеної угоди ведення розрахунків з акумуляції сертифікатів та їх зберігання здійснюється установами банківської системи.
На зворотній стороні сертифіката уповноважена особа фінансового посередника може проставляти номер укладеної з громадянином угоди, штамп установи, дату та особистий підпис. Позиція, що характеризує об'єкт приватизації, при прийнятті фінансовим посередником приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі не заповнюється.
8.3. Умови зберігання та обліку приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі в установах банківської системи встановлені у Положенні Національного банку України N 53. Відповідальність за зберігання приватизаційних майнових сертифікатів у готівковій формі, які не надійшли до установ банків, несуть відповідні службові особи центрів сертифікатних аукціонів, підприємств, на яких утворено комісії з продажу акцій, фінансових посередників та товариств покупців.
8.4. Для участі у сертифікатних аукціонах громадяни, фінансові посередники та товариства покупців подають до центрів сертифікатних аукціонів заявки та готівкові сертифікати у порядку, встановленому Фондом державного майна України.
Облік майнових сертифікатів за їх власниками, видами заявок та об'єктами приватизації здійснюється центром сертифікатних аукціонів у порядку, визначеному Фондом державного майна.
8.5. Приватизаційні майнові сертифікати, що надійшли до центру сертифікатних аукціонів, зараховуються установами банків на позабалансовий рахунок 9946 центру (за готівковою формою випуску сертифікатів) у порядку, встановленому пунктами 3.2 і 3.3 Положення Національного банку України N 53. Приватизаційні майнові сертифікати, які надійшли до центру сертифікатних аукціонів від фінансових посередників або товариств покупців, зараховуються на рахунок 9946 центру сертифікатних аукціонів. Документом, що підтверджує зарахування сертифікатів, є другий примірник позабалансового прибуткового ордера, який передається центром сертифікатних аукціонів кожному фінансовому посереднику або товариству покупців у обсязі належних йому приватизаційних коштів.
Зарахування сертифікатів, що надійшли до центру сертифікатних аукціонів за заявками громадян, здійснюється у погашеному вигляді згідно з вимогами, встановленими пунктом 3.7 Положення Національного банку України N 53.
8.6. За результатами аукціону центр сертифікатних аукціонів передає кожному переможцю аукціону довідку, у якій вказується кількість акцій, які відповідно до наданої заявки придбані переможцем. Форма довідки встановлюється Фондом державного майна України.
Приватизаційні майнові сертифікати учасників аукціону, які за результатами аукціону не прийняті до сплати за акції, залишаються на рахунку 9946 центрів сертифікатних аукціонів. Вони беруть участь у наступних аукціонах згідно з встановленим порядком їх проведення.
8.7. Приватизаційні майнові сертифікати, які за результатами проведеного аукціону підлягають обміну на акції (паї) підприємств, що приватизуються, передаються банком службовим особам центру сертифікатних аукціонів у порядку, визначеному пунктом 3.4 Положення Національного банку України N 53. Одержані сертифікати погашаються службовими особами центру сертифікатних аукціонів у порядку, визначеному пунктом 3.7 Положення Національного банку України N 53. При цьому зміст обмінної операції може проставлятися у скороченому вигляді, а саме: код ЗКПО об'єкта приватизації, печатка та підпис службових осіб, які здійснили обмінну операцію.
Службові особи центру сертифікатних аукціонів приймають від фінансових посередників - інвестиційних фондів та інвестиційних компаній приватизаційні майнові сертифікати із заповненням ними правої частини таким чином:
- проставляється штамп "Обмінено на інвестиційний сертифікат";
- зазначається повна назва інвестиційного фонду (компанії), ставиться підпис уповноваженої особи та проставляється печатка.
Погашення паперових приватизаційних майнових сертифікатів може здійснюватись регіональним центром сертифікатних аукціонів (РЦСА) цілим пакетом (як правило, 100 шт. сертифікатів) способом проставлення на конверт коду ЗКПО об'єкта приватизації, штампа "Погашено", підпису уповноваженої особи та печатки РЦСА, а також видаленням кількох літер із слова "приватизаційний".
Приватизаційні майнові сертифікати у паперовій формі можуть зараховуватись на позабалансові рахунки в установах банку на підставі подання РЦСА зведеного реєстру, який складається з реєстрів приватизаційних майнових сертифікатів фінансових посередників (як правило, 100 шт. сертифікатів). Сторінки реєстру мають бути пронумеровані, остання сторінка завіряється підписом уповноваженої особи та печаткою РЦСА.
Службові особи центру сертифікатних аукціонів складають три примірники реєстрів погашених майнових сертифікатів окремо за кожним об'єктом приватизації, які засвідчуються їх підписами та печаткою РЦСА.
Центр сертифікатних аукціонів складає, засвідчує та подає до органу приватизації тієї області, в якій знаходиться цей центр, витяг з протоколу про результати аукціону та заявку на проведення сплати за придбаний об'єкт (згідно з додатком 5).
Витяг з протоколу містить окремо за кожним об'єктом дані про кількість майнових сертифікатів, прийнятих до сплати від заявників цієї області.
На підставі заяви на проведення оплати та витягу з протоколу орган приватизації видає центру сертифікатних аукціонів доручення на зарахування відповідних сум окремо за кожним об'єктом приватизації згідно з додатком 6. Доручення складаються у двох примірниках.
Зарахування погашених майнових сертифікатів до позабалансових рахунків відповідних позабюджетних фондів приватизації здійснюється представниками центрів сертифікатних аукціонів на підставі доручення власника рахунку у порядку, встановленому пунктом 8.10 Положення.
( Пункт 8.7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фондудержавного майна N 169 від 14.02.97 )
8.8. Комісії з продажу акцій, які створені на підприємствах, що приватизуються, під час проведення пільгового продажу акцій приймають від громадян приватизаційні майнові сертифікати у готівковій формі. Прийняті сертифікати зберігаються на позабалансовому рахунку 9946 в установах банківської системи на підставі укладеної угоди.
Після затвердження відповідним органом приватизації результатів пільгового продажу акцій комісією здійснюється погашення сертифікатів у порядку, визначеному пунктом 3.7 Положення Національного банку України N 53. При погашенні сертифікати засвідчуються підписами службових осіб комісії та печаткою відповідного підприємства, на якому створена комісія. Комісія складає три примірники реєстрів погашених майнових сертифікатів. Складені реєстри засвідчуються печаткою підприємства, на якому створено комісію, та підписами відповідальних осіб - членів комісії.
Комісія подає до органу приватизації, який здійснює продаж вказаного підприємства, затверджений протокол про результати пільгового продажу та заяву на проведення оплати (додаток 5).
На підставі заяви на проведення оплати та протоколу орган приватизації видає комісії доручення на зарахування готівкових приватизаційних майнових сертифікатів (додаток 6). Доручення складається у двох примірниках.
Зарахування погашених майнових сертифікатів на позабалансові рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації, здійснюється представниками комісії на підставі доручення власника рахунку у порядку, встановленому пунктом 8.10 Положення.
8.9. Сплата об'єктів, придбаних згідно з Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", здійснюється покупцями на підставі укладених з відповідними органами приватизації договорів купівлі-продажу об'єктів.
Покупці подають до органу приватизації, який здійснює продаж відповідного об'єкта приватизації, укладений договір купівлі-продажу об'єкта приватизації та заяву на зарахування коштів (додаток 5). На підставі цих документів орган приватизації видає покупцю доручення на зарахування погашених готівкових майнових сертифікатів (додаток 6). Доручення складається у двох примірниках.
Покупець здійснює погашення сертифікатів у порядку, визначеному пунктом 3.7 Положення Національного банку України N 53. При погашенні сертифікати засвідчуються підписами службових осіб та печаткою покупця.
Покупець складає три примірники реєстрів погашених майнових сертифікатів. Складені реєстри засвідчуються підписами службових осіб та печаткою покупця.
Зарахування погашених майнових сертифікатів до відповідного позабюджетного фонду приватизації здійснюється представниками покупця на підставі доручення власника рахунку у порядку, встановленому пунктом 8.10 Положення.
8.10. Установи банківської системи, які ведуть рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації, приймають погашені приватизаційні майнові сертифікати разом із трьома примірниками реєстрів окремо за кожним об'єктом приватизації згідно з пунктами 3.8 і 3.9 Положення Національного банку України N 53 на підставі доручення (додаток 6).
Документами, що підтверджують зарахування майнових сертифікатів установою банку до відповідного позабюджетного фонду приватизації, є треті примірники реєстрів та прибуткового позабалансового ордера, а також другий примірник доручення, засвідчені печаткою та підписами службових осіб банку-отримувача сертифікатів.
Другий примірник доручення повертається уповноваженою особою до органу приватизації для підтвердження сплати об'єкта приватизації.
8.11. При анулюванні Фондом державного майна дозволу (ліцензії) на здійснення діяльності фінансового посередника з приватизаційними паперами, або невиконанні товариством покупців взятих на себе зобов'язань, майнові сертифікати, які не вкладені в об'єкти приватизації, підлягають переданню іншим юридичним особам для придбання об'єктів приватизації.
Передання майнових сертифікатів іншим юридичним особам здійснюється згідно з рішенням Фонду державного майна України у встановленому ним порядку.
У разі розірвання договору довірчого товариства з його довірителем на розміщення акумульованих товариством приватизаційних паперів у готівковій формі, банківською установою здійснюється списання відповідних коштів з акумуляційного рахунку посередника на підставі заяви довірителя з видачею йому готівкового приватизаційного папера.
( Пункт 8.11 доповнено абзацом згідно з Наказом Фонду державного майна N 169 від 14.02.97 )( Положення доповнено розділом 8 згідно з Наказом Фонду майна N 690/63 від 09.06.95 )
Надходить до Додаток N 1
банку платника
ПРИВАТИЗАЦІЙНЕ ПЛАТІЖНЕ ДОРУЧЕННЯ N ______
"___" ____________ 199 р.
Я, _______________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
доручаю __________________________________________________________
(назва банку платника,
__________________________________________________________________
його місцезнаходження)
переказати належну мені суму з:
1. Іменного рахунку N ____________________________________________
(сума цифрами)
__________________________________________________________________
2. Спеціального приватизаційного
рахунку (компенсація вкладів) N _______________________________
(сума цифрами)
__________________________________________________________________
Загальна сума до оплати __________________________________________
(писати літерами)
Одержувач коштів _________________________________________________
__________________________________________________________________
Балансовий рахунок N ______________________
Банк одержувача і його місцезнаходження __________________________
__________________________________________________________________
Особистий
підпис платника __________________ _____________________________
(прізвище та ініціали)
Назва документа, що
посвідчує особу _________________________________________________
(серія, номер,
__________________________________________________________________
дата видачі, ким виданий)
))))))))))))))))))))))))))))))))))((((((((((((((((((((((((((((((((
Назва органу приватизації ________________________________________
-----------------