• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62 (1) "Виробництво та розподілення електроенергії"

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України | Наказ від 15.07.2016 № 454
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.07.2016
  • Номер: 454
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.07.2016
  • Номер: 454
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.07.2016 № 454
Про внесення зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62 (1) "Виробництво та розподілення електроенергії"
На виконання пункту 18 Плану заходів, спрямованих на задоволення потреби ринку праці у кваліфікованих робітничих кадрах , затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 886, та з метою упорядкування кваліфікаційних характеристик професій працівників з урахуванням сучасних технологій виробництва та сфери послуг
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміну до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62 (1) "Виробництво та розподілення електроенергії", затвердженого наказом Мінпаливенерго України від 16.03.2001 № 19, що додається.
2. Цей наказ набирає чинності з моменту набрання чинності змінами № 5 до Національного класифікатора України "Класифікатор професій ДК 003:2010", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Светеліка О.
МіністрІ. Насалик
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
15.07.2016 № 454
ЗМІНА
до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62 (1) "Виробництво та розподілення електроенергії" ( v0019558-01 )
1. Доповнити підрозділ "Робітники" розділу "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії" після пункту 46 новим пунктом 47 такого змісту:
"47. ЕЛЕКТРОМОНТЕР З РЕМОНТУ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ СОНЯЧНИХ ЕЛЕКТРОУСТАНОВОК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує окремі нескладні роботи з ремонту та обслуговування сонячної електроустановки потужністю до 50 кВт під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації. Здійснює монтаж і ремонт розподільних коробок клемників, запобіжних щитків та сонячних панелей. Очищає і продуває стисненим повітрям електроустаткування з частковим розбиранням, промиванням і протиранням деталей. Чистить контакти і контактні поверхні. Здійснює оброблення, зрощування, ізолювання і паяння проводів напругою до 1000 В. Прокладає встановлювальні проводи і кабелі. Обслуговує і ремонтує сонячні і вітрові енергоустановки. Виконує прості слюсарні, монтажні і теслярські роботи під час ремонту електроустаткування. Вмикає і вимикає електроустаткування і виконує прості вимірювання. Працює з пневмо- та електроінструментом. Виконує такелажні роботи із застосуванням простих вантажних засобів і кранів, якими керують з підлоги. Перевіряє і вимірює опір інверторів системи, вводів та виводів кабелів. Здійснює технічне обслуговування та ремонт елементів перетворювачів світлової енергії в електричну.
Повинен знати: будову і принцип роботи сонячних модулів, інверторів, контролерів, комутаційної та пускорегулювальної апаратури, акумуляторів і електроприладів; основні види електротехнічних матеріалів; їх властивості і призначення, правила і способи монтування і ремонту електроустаткування в обсязі виконуваної роботи; назву, призначення і правила користування робочим та контрольно-вимірювальним інструментом і основні знання про виробництво та організацію робочого місця; прийоми і способи заміни, зрощування і паяння проводів низької напруги; прийоми і послідовність виконання такелажних робіт; правила надання першої допомоги в разі ураження електричним струмом; правила електробезпеки під час обслуговування електроустановок та технічної експлуатації електричних станцій і мереж, а також електроустановок споживачів в обсязі кваліфікаційної групи II.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує перевірку вольт-амперної характеристики модуля сонячної установки; виконує підбір сонячних модулів, інвертора, контролера, перетину кабелю від сонячних батарей та контролера; виконує роботи на сонячних електростанціях з повним їх вимиканням від напруги оперативних перемикань у електромережі, ревізією стану інверторів, вимикачів, роз'єднувачів і приводів до них без розбирання конструктивних елементів. Регулює навантаження електроустаткування, встановленого на обслуговуваній сонячній енергоустановці. Обробляє, зрощує, ізолює і паяє проводи напругою понад 1000 В. Обслуговує і ремонтує сонячні і вітрові енергоустановки потужністю понад 50 кВт. Бере участь у ремонті, оглядах і технічному обслуговуванні електроустаткування з виконанням робіт з розбирання, складання, налагодження та обслуговування електричних приладів сонячної енергоустановки. Ремонтує трансформатори, перемикачі, реостати, пости управління, магнітні пускачі, контактори та іншу нескладну апаратуру. Виконує окремі складні ремонтні роботи під керівництвом електромонтерів вищої кваліфікації. Виконує такелажні операції із застосуванням кранів та інших вантажопідйомних машин. Бере участь у прокладанні трас і проводки.
Заряджає акумуляторні батареї. Фарбує зовнішні частини приладів і устаткування. Реконструює електроустаткування. Обробляє за кресленням ізоляційні матеріали: текстоліт, гетинакс, фібру тощо. Перевіряє маркування простих монтажних і принципових схем. Виявляє та усуває відмовлення, несправності і пошкодження електроустаткування з простими схемами вмикання.
Повинен знати: основи електротехніки; знання про постійний і змінний струм у обсязі виконуваної роботи; принцип дії та будову обслуговуваних контролерів заряду, сонячних модулів, інверторів, апаратури розподільних пристроїв, електромережі та електроприладів, вимикачів, запобіжників, контакторів, акумуляторів, кремнійових випрямлячів та іншої електроапаратури та електроприладів;розрахунок потужності сонячних батарей; конструкцію та призначення керуючих і регулюючих пристроїв; прийоми і способи заміни зрощування та паяння проводу високої напруги; безпечні прийоми роботи, послідовність розбирання, ремонту і монтажу сонячних модулів, позначення виводів контролера; припої і флюси; провідникові електроізоляційні матеріали та їх основні характеристики і класифікації; будову і призначення простого та середньої складності контрольно-вимірювального інструменту та пристроїв; способи замірювання електричних величин; прийоми виявлення та усунення несправностей у електромережах сонячних установок; правила прокладання кабелів у приміщеннях, під землею та підвісних тросах; правила електробезпеки та технічної експлуатації електричних станцій і мереж, а також електроустановок споживачів в обсязі кваліфікаційної групи III.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає, здійснює капітальний ремонт автономних сонячних електроустановок будь-якого призначення, всіх типів і габаритів під керівництвом електромонтера більш високої кваліфікації. Регулює та перевіряє складові елементи приладів сонячних електроустановок після ремонту. Ремонтує інвентори, регулятори заряду, контролери, пости керування, сонячні модулі. Обслуговує силові та освітлювальні електроустановки зі складними схемами вмикання. Виконує роботу на відомчих електростанціях, трансформаторних електропідстанціях з повним їх вимиканням від напруги. Виконує оперативні перемикання в електромережі з ревізією вимикачів роз'єднувачів і приводів до них з розбиранням конструктивних є елементів. Здійснює перевірку, монтаж і ремонт схем підключення сонячних модулів. Розмотує, розробляє, дозує, прокладає кабель, монтує ввідні пристрої і з'єднувальні муфти, виконує кінцеві заправлення у кабельних лініях напругою до 1000 В. Визначає місце пошкодження кабелів, вимірює опори заземлення, потенціали на оболонці кабелю. Виявляє та ліквідує відмовлення і несправності сонячних електроустановок зі схемами вмикання середньої складності. Здійснює паяння м'якими та твердими припоями. Виконує роботи за кресленнями та схемами.
Повинен знати: основи електротехніки; будову різних типів автономних сонячних електроустановок, захисних і вимірювальних приладів, комутаційної апаратури; найбільш раціональні способи перевірки, ремонту, складання, встановлення і обслуговування автономних сонячних електроустановок електроапаратури, способи захисту їх від перенапруги; призначення релейного захисту; принцип дії та схеми максимально-струмового захисту; вибір перерізу проводу, плавких вставок і апаратів захисту залежно від струмового навантаження; будову і принцип роботи напівпровідникових та інших випрямлячів; технічні вимоги до виконання електричних проводок усіх типів; номенклатуру, властивості і взаємозамінність застосовуваних під час ремонту електроізоляційних і провідних матеріалів; методи проведення регулювально-здавальних робіт і здавання електро-устаткування з пускорегулювальною апаратурою після ремонту; основні електричні норми настроювання обслуговуваного устаткування, методи перевірки і вимірювання їх; принцип дії устаткування, джерел живлення; будову, призначення та умови застосування складного контрольно-вимірювального інструменту; конструкцію універсальних і спеціальних пристроїв; правила електробезпеки та технічної експлуатації електричних станцій і мереж, а також електроустановок споживачів в обсязі кваліфікаційної групи IV.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає, здійснює капітальний ремонт, складає, встановлює мережеві сонячні електроустановки; налагоджує схеми та усуває дефекти у складних пристроях засобів захисту та приладах автоматики і телемеханіки; обслуговує силові та фотоустановки з особливо складними схемами вмикання електроустаткування, а також устаткування з автоматичним регулюванням технологічного процесу. Виконує ремонт, монтаж, установлення і налагодження мережевих сонячних електроустановок і високочастотних установок потужністю до 1000 кВт. Виконує монтаж, ремонт, налагодження та обслуговування пристроїв автоматичного регулювання режимів роботи, агрегатів мережевих сонячних електроустановок, із зворотним зв'язком по струму та напрузі. Ремонтує мережеві інвентори, контролери заряду, конектори сонячних модулів, автоматів максимального струму та автоматичних стрічок.
Повинен знати: основи телемеханіки; будову та електричні схеми мережевих сонячних електроустановок, електроприладів вимірювання та автоматичного регулювання; загальні знання про призначення та основні вимоги до максимального струмового захисту; методи проведення випробувань електроустаткування і кабельних мереж, схеми мережевих інвенторів та іншого обслуговуваного електроустаткування; будову реле різних систем і способи його перевірки і налагодження; прийоми робіт і послідовність операцій із розбирання, складання, ремонту і налагодження мережевих сонячних електроустановок великих потужностей, складного електроустаткування; правила випробування захисних засобів, які застосовуються в електричних установках; порядок організації безпечного виконання робіт в електроустановках, нагляду та обслуговування працюючого електроустаткування; побудову схем розміщення сонячних модулів; принцип роботи перетворювачів, установок високої частоти; правила настроювання і регулювання контрольно-вимірювальних інструментів, правила електробезпеки та технічної експлуатації електричних станцій і мереж, а також електроустановок споживачів в обсязі кваліфікаційної групи IV.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок 4 розряду - не менше 1 року.".
Начальник Відділу трудової
та соціальної політики
Т. Левчук
( Текст взято з сайту Міненерговугілля України http://mpe.kmu.gov.ua )