• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. Частина 1. Розділи: "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії". "Ремонт устаткування електростанцій і мереж"

Міністерство палива та енергетики України  | Довідник, Перелік від 16.03.2001 № 19
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 16.03.2001
  • Номер: 19
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства палива
та енергетики України
16.03.2001 N 19
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 62
Виробництво та розподілення електроенергії
Частина 1
Розділи: "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії" "Ремонт устаткування електростанцій і мереж" Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009 Наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 885 від 26.12.2011 N 454 від 15.07.2016 N 673 від 24.10.2016 )
ВСТУП
Частину 1 Випуску 62 ДКХП "Виробництво та розподілення електроенергії" (Розділи: "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії", "Ремонт устаткування електростанцій і мереж") розроблено з урахуванням змін і доповнень до змісту та обсягу робіт, які виникли під впливом упровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до якості продукції (послуг). У Випуску враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування і особливості будови Випуску 9 ЕТКС "Эксплуатация оборудования электростанций и сетей, обслуживание потребителей энергии. Ремонт оборудования электростанций и сетей" видання 1985 р. та збірника "Квалификационные характеристики должностей руководителей специалистов предприятий и организаций электроэнергетической промышленности".
Згідно із Законом України "Про освіту" та відповідно до вимог Класифікатора професій ДК 003-95 переглянуто у кваліфікаційних характеристиках Розділ "Кваліфікаційні вимоги".
До частини 1 Випуску включено професії працівників, які є специфічними для даного виробництва або виду робіт, з урахуванням структурної перебудови в електроенергетиці.
До частини 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 62 ДКХП) ввійшли зміни та доповнення, розроблені у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 1999 року N 189 "Про затвердження порядку здійснення Державного нагляду в електроенергетиці".
З введенням Змін та доповнень до Випуску 62 ДКХП, 2003 року внесено відповідні зміни до Випуску 62 ДКХП видання 2001 року:
включено нові професії: "Головний інженер державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж", "Державний інспектор державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж", "Державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії", "Інженер з якості енергії", "Інженер з технічного аудиту", "Контролер енергонагляду";
вилучено професію "Інспектор державний з нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії".
Внесено також відповідні доповнення і зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик.
Кваліфікаційні характеристики професій робітників, зайнятих на експлуатації електростанцій і мереж, обслуговуванні споживачів енергії, розроблено відповідно до семи груп кваліфікації, а на ремонті устаткування електростанцій і мереж - до шестирозрядної сітки. Передбачається, що кваліфікація професій робітників, подана в групах кваліфікації, відповідає кваліфікації професій робітників, поданій у розрядах. Групи кваліфікації і розряди робіт встановлено за їх складністю, як правило, без урахування умов праці.
У характеристиках робіт робітників нижчих груп кваліфікацій (розрядів) окремих професій виходячи з умов виробництва або характеру роботи, що виконується, вказано, що виконання окремих робіт здійснюється під керівництвом робітника вищої кваліфікації. У таких випадках робітники вищої кваліфікації повинні вміти керувати робітниками нижчих груп кваліфікації (розрядів) тієї ж професії. Крім того, робітники вищих груп кваліфікації, зайняті веденням технологічних процесів, водночас здійснюють і керівництво веденням процесів. За умови обслуговування різного роду устаткування група кваліфікації встановлюється за найбільш складним устаткуванням, що обслуговується, кількість якого визначається нормами обслуговування.
У тих випадках, коли для професії передбачено декілька груп кваліфікації (розрядів), робітник вищої кваліфікації, окрім робіт, перерахованих у кваліфікаційній характеристиці присвоєної групи кваліфікації (розряду), повинен володіти знаннями і навичками для їх виконання і в разі потреби виконувати роботи, передбачені кваліфікаційними характеристиками робітників нижчої кваліфікації цієї ж професії.
Під час користування цим Розділом необхідно керуватися таким: під час призначення вперше робітників на роботу, пов'язану з обслуговуванням агрегатів, машин та іншого технологічного устаткування, а також у випадках, коли робітник не повністю оволодів комплексом робіт для самостійного ведення технологічного процесу і не засвоїв прийомів і методів роботи, що відповідають встановленій організації праці, або не має необхідних навичок в налагоджуванні й регулюванні устаткування, що обслуговується, адміністрація підприємства за погодженням із профспілковим комітетом має право встановлювати робітнику кваліфікаційну групу (розряд), понижені на одну (один) проти передбачених кваліфікаційною характеристикою, терміном до шести місяців. По закінченні цього терміну питання про встановлення групи кваліфікації (розряду), передбачених кваліфікаційною характеристикою, вирішується у встановленому порядку. Упродовж означеного терміну адміністрація підприємства зобов'язана надавати такому робітникові допомогу для повного засвоєння ним всього комплексу робіт, передбаченого у кваліфікаційній характеристиці відповідної групи кваліфікації (розряду).
Окрім робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками, робітники повинні також виконувати роботи, пов'язані з прийманням і здаванням зміни, вчасною підготовкою до роботи свого робочого місця, устаткування, інструменту, пристроїв і утриманням їх в належному стані, веденням встановленої технічної документації, а також повинні знати види аварійних ситуацій, причини їх виникнення і способи запобігання та усунення. Робітники, безпосередньо зайняті обслуговуванням агрегатів, машин і механізмів, за умовами виконуваної роботи повинні володіти слюсарною справою, знаннями і навичками в обсязі, необхідному для виявлення і усунення несправностей, та виконувати ці роботи. Окрім відповідних теоретичних і спеціальних знань, вимоги до яких викладено у кваліфікаційних характеристиках, працівники також повинні знати:
посадову (робочу) інструкцію;
технологічні карти;
Правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж (ПТЕ);
Правила технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж;
Правила безпеки (ПБ);
Правила влаштування електроустановок (ПВЕ);
Правила радіаційної безпеки;
Правила протипожежної безпеки (ППБ);
Правила Держнаглядохоронпраці;
Положення системи управління охорони праці в Міненерго України;
нормативно-технічну документацію, що діє в енергетиці України;
правила охорони праці у відповідності до Закону України "Про охорону праці" ;
Правила безпеки в газовому господарстві;
Правила організації технічного обслуговування і ремонту устаткування, будівель і споруд електростанцій і мереж Міненерго України;
Положення про інструктаж, навчання і перевірку знань робітників підприємств, установ і організацій галузі з питань охорони праці і експлуатації устаткування;
Правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства;
Правила й норми виробничої санітарії;
основи економіки енергетики;
інші нормативні акти в обсязі знань за своєю професією.
До Випуску включено ряд нових професії, необхідність введення яких обумовлена структурною перебудовою енергосистем, а також фактичною наявністю даних професій на енергопідприємствах. Із кваліфікаційної характеристики професії "Старший машиніст турбінного відділення" вилучено Розділ "Атомні електростанції" через відсутність даної професії в атомній енергетиці.
До даного Випуску внесено затверджені свого часу доповнення і зміни до Випуску 9 ЕТКС.
До збірника включено такі додатки:
"Визначення ступеня складності устаткування підстанцій та розподільних мереж, що обслуговуються";
"Перелік професій робітників VII групи кваліфікації, яким встановлюються підвищені місячні тарифні ставки залежно від складності устаткування, що обслуговується";
"Перелік професій робітників, на яких не можуть бути використані особи, що не досягли 18-річного віку".
ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ. СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ І ТЕРМІНІВ
АВР - автоматичне ввімкнення резерву
АПВ - автоматичне повторне ввімкнення
АРЧП - автоматичне регулювання частоти й потужності
АСДК - автоматизована система диспетчерського керування
АСК - автоматизована система керування
ВЕС - вітроенергетична станція
ВПМ - вантажопідйомний механізм
ДГК - дугогасильна котушка
ДКХП - довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
ЗДТК - засоби диспетчерського й технологічного керування
ЛЕП - лінія електропередачі
МВК - мембранно-виконавчий клапан
НДЦ - Національний диспетчерський центр
НТД - нормативно-технічна документація
ОЕС - об'єднана енергосистема
ПВЕ - правила влаштування електроустановок
ПЛ - повітряна лінія електропередачі
ППБ - правила протипожежної безпеки
ПС - підстанція
ПБ - правила безпеки
ПТЕ - правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж
РЕМ - район електричних мереж
РДЦ - регіональний диспетчерський центр
РЗА - релейний захист і автоматика
РТЗО - низьковольтний комплектний пристрій для живлення електроприводів арматури і електродвигунів механізмів
РП - розподільний пункт
ТП - трансформаторна підстанція
ШТБ - шафа тиристорних блоків
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР ДЕРЖАВНОЇ ІНСПЕКЦІЇ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРИЧНИХ СТАНЦІЙ ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво інспекторським складом регіональної інспекторської групи Держінспекції; контроль результатів його роботи і стану трудової дисципліни. Організовує розроблення і виконання планів роботи; роботу з персоналом; постійне вдосконалення підготовки й підвищення кваліфікації інспекторського складу регіональної інспекторської групи Держінспекції; в окремих випадках розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики. Організовує і проводить систематичні обстеження об'єктів електроенергетики (крім ядерної частини атомних електричних станцій) з питань технічного стану та організації їх експлуатації згідно з вимогами нормативно-правових актів, чинних в електроенергетиці, галузевих і міжгалузевих нормативних документів. Видає приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів з питань електроенергетики, галузевих і міжгалузевих нормативних документів; відсторонення від управління обладнанням або від проведення робіт оперативного й ремонтного персоналу в разі порушення ним Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж та експлуатаційних інструкцій, якщо ці порушення загрожують цілісності обладнання або безпеці людей. Контролює: вчасне виконання організаційно-розпорядчих документів Міністерства палива та енергетики України та органів вищого рівня; хід виконання профілактичних заходів щодо запобігання виникненню технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики; організацію протиаварійної роботи на об'єктах електроенергетики; хід розслідування, оформлення і облік технологічних порушень у відповідності з вимогами Інструкції з розслідування та обліку технологічних порушень на об'єктах електроенергетики та в Об'єднаній енергетичній системі (ОЕС) України. В окремих випадках бере участь у роботі комісій з розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики. За вказівкою керівництва готує проекти інформаційних листів (узагальнюючі матеріали) за матеріалами розслідувань технологічних порушень у роботі та обстежень об'єктів електроенергетики. Здійснює контроль за організацією спеціальної підготовки та перевірки знань працівників, які забезпечують виробничі процеси на об'єктах електроенергетики відповідного регіону. Установлює терміни позачергових перевірок знання Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж та відповідних інструкцій посадовими особами об'єктів електроенергетики, що допустили аварії, нещасні випадки, грубі порушення зазначених Правил та інструкцій, не виконали приписи Державної інспекції. Вимагає додержання встановленого порядку подання до Державної інспекції негайних оперативних повідомлень про порушення в роботі об'єктів електроенергетики; усунення працівників від роботи за встановленим законодавством порядком у разі виявлення невідповідності займаним посадам. Подає керівництву центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, а також керівникам об'єктів електроенергетики пропозиції щодо притягнення до дисциплінарної та матеріальної відповідальності або про невідповідність займаним посадам працівників, винних у систематичних порушеннях Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж та інших нормативно-правових актів з технічних і організаційних питань функціонування об'єднаної енергетичної системи України, а також у допущенні аварій або нещасних випадків з персоналом. Бере участь у роботі комісій із перевірки знань працівників електроенергетичних підприємств та організацій; міжнародному співробітництві, вивченні, узагальненні та поширенні світового досвіду щодо підвищення надійності роботи об'єктів електроенергетики в межах компетенції Державної інспекції. Аналізує звітні документи з аварійності (форма 16-енерго, акти розслідувань технологічних порушень). Приймає рішення з питань обліку, класифікації та перекласифікації технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики. Контролює хід підготовки об'єктів електроенергетики до роботи в грозовий і паводковий періоди, до ремонтної кампанії, до роботи в осінньо-зимовий максимум навантажень, до роботи в умовах високих температур зовнішнього повітря з виданням висновків і наданням матеріалів керівництву Державної інспекції. Перевіряє наявність, облік і стан необхідної організаційно-розпорядчої документації та нормативних актів на підприємствах і в організаціях. Здійснює вибірковий контроль обсягу та якості планово-запобіжних ремонтів. Контролює достатнє виділення коштів на технічне обслуговування, ремонт устаткування та їх цільове використання. За вказівками керівництва Держінспекції виконує обстеження нових і реконструйованих енергоустановок і готує висновки про стан їх готовності до експлуатації. Забезпечує контроль за своєчасним виконанням заходів виданих приписів, актів розслідування технологічних порушень. Аналізує якість виданих приписів. Застосовує за встановленим законодавством порядком санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику. Виконує експертну діяльність відповідно до чинного законодавства.
Повинен знати: основні нормативно-правові акти з питань електроенергетики, галузеві й міжгалузеві нормативні документи з технічних та організаційних питань виробничої діяльності об'єктів та суб'єктів електроенергетики; Правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; Правила Держнаглядохоронпраці; Правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж (ПТЕ); Правила влаштування електроустановок (ПВЕ); електричну схему основної мережі Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України та її регіонів; принцип роботи, технічні характеристики, конструктивні особливості основного устаткування об'єктів електроенергетики; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; вітчизняні та світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку електроенергетики; сучасні методи господарювання та управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи на посадах керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
2. ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР УКРАЇНИ З ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАГЛЯДУ
( Назва кваліфікаційної характеристики професії 2 підрозділу"Керівники" в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільноїпромисловості N 885 від 26.12.2011 )
Завдання та обов'язки. Проводить єдину, державну політику в галузі енергопостачання. Організовує нагляд за експлуатацією і технічним станом електричних та тепловикористовуючих установок і теплових мереж споживачів в частині надійності енергопостачання і керування режимами енергоспоживання. Забезпечує виконання заходів щодо керування режимами споживання електричної і теплової енергії. Організовує введення нових і виведення з експлуатації застарілих енергоустановок, що не відповідають вимогам надійної та безаварійної роботи і економічності; упроваджує нові розробки засобів контролю та обліку електричної і теплової енергії, а також автоматизованих систем збирання, оброблення інформації та керування енергопостачанням. Здійснює контроль за дотриманням споживачами та виробниками електричної і теплової енергії вимог стосовно якості енергії, договірних умов енергокористування і технічних умов на приєднання енергоустановок до мереж енергопостачальних організацій. Здійснює нагляд за режимами споживання енергії спільно з Держкоменергозбереження, Держнаглядохоронпраці, Національною комісією регулювання електроенергетики України, органами державного пожежного нагляду, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Встановлює споживачам режими споживання електричної енергії та її потужності, теплової енергії, а також режими роботи устаткування з компенсацією реактивної потужності. Узгоджує технічні проекти електро- і теплопостачання нових і реконструйованих установок споживачів і видає дозволи на подавання електричної, теплової енергії цим установкам. Затверджує у встановленому порядку Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правила технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж та інші нормативні документи. Видає споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи під час порушення чинних Правил і Закону про електроенергетику.
Повинен знати: галузеві документи щодо енергопостачання споживачів; Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів; Правила технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж; Правила безпеки під час експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж; Правила безпечної експлуатації електроустановок; схеми, будову і територіальне розташування об'єктів енергонагляду; Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на підприємствах, в установах і організаціях; Правила користування електричною енергією; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі організації виробництва, праці й управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи в системі енергетичного нагляду, підприємств електроенергетики, теплопостачальних, теплопередавальних організацій чи в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 5 років, у тому числі на керівних посадах нижчого рівня в системі Держенергонагляду - не менше 2 років.
( Розділ "Кваліфікаційні вимоги" кваліфікаційної характеристики професії 2 підрозділу "Керівники" в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 673 від 24.10.2016 )
3. ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР ДЕРЖАВНОЇ ІНСПЕКЦІЇ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРИЧНИХ СТАНЦІЙ ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво інспекторським складом Держінспекції; контроль результатів його роботи і стану трудової дисципліни. Вживає заходів щодо удосконалення організації праці та управління на науковій основі. Організовує розроблення і виконання планів роботи Держінспекції; роботу з персоналом; постійне вдосконалення підготовки й підвищення кваліфікації інспекторського складу Держінспекції; проведення систематичних перевірок технічного стану об'єктів електроенергетики та організації їх експлуатації, періодичний технічний огляд зазначених об'єктів згідно з Правилами технічної експлуатації електричних станцій і мереж; здійснення контролю за виконанням Правил улаштування електроустановок, за усуненням виявлених порушень вимог нормативно-правових актів з питань електроенергетики; в окремих випадках, залежно від характеру і наслідків, розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики; контроль за виконанням профілактичних заходів щодо запобігання аваріям і відмовам у роботі об'єктів електроенергетики; за дорученням центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, перевірки готовності до експлуатації об'єктів, які вводяться в експлуатацію, з наданням висновків і приписів, що є обов'язковими для виконання всіма проектними, будівельно-монтажними, налагоджувальними та експлуатаційними організаціями і спрямовані на забезпечення надійного та безпечного функціонування об'єктів електроенергетики; підготовку та надсилання на об'єкти електроенергетики інформаційних листів, оперативних повідомлень та аналітичних оглядів з питань порушень, що сталися в процесі експлуатації; підготовку та надання Національній комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) за її запитом висновків щодо технічного стану енергетичного обладнання і мереж об'єктів електроенергетики для отримання ними ліцензій; підготовку та надання НКРЕ матеріалів про порушення об'єктами електроенергетики умов провадження ліцензованої діяльності, виявлені під час виконання Держінспекцією своїх завдань. В окремих випадках бере участь (проводить) у перевірках технічного стану об'єктів електроенергетики та організації їх експлуатації згідно з вимогами нормативно-правових актів, чинних в електроенергетиці; галузевих і міжгалузевих нормативних документів. Видає приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів з питань електроенергетики, галузевих і міжгалузевих нормативних документів із зазначенням технічних та організаційних заходів. Здійснює контроль за вчасним виконанням організаційно-розпорядчих документів Міністерства палива та енергетики України та органів вищого рівня. Здійснює нагляд за ходом розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики; розробленням заходів щодо запобігання виникненню цих порушень, а також щодо їх обліку та аналізу; наявністю, обліком та організацією виконання нормативно-правових актів з питань електроенергетики; термінами виконання та якістю планово-запобіжних ремонтів на об'єктах електроенергетики; організацією, періодичністю проведення спеціальної підготовки та перевірки знань працівників, які забезпечують виробничі процеси в електроенергетиці. В окремих випадках, залежно від характеру і наслідків порушень, бере участь у роботі комісій із розслідування технологічних порушень. Бере участь у роботі комісій з перевірки знань працівників електроенергетичних підприємств та організацій; міжнародному співробітництві, вивченні, узагальненні та поширенні світового досвіду щодо підвищення надійності роботи об'єктів електроенергетики в межах компетенції Державної інспекції. Заслуховує звіти керівників об'єктів електроенергетики за результатами розслідування технологічних порушень або з питань загрози їх виникнення з метою запобігання цим порушенням, а також за результатами перевірок стану експлуатації об'єктів електроенергетики, організовує підготовку та надання відповідних матеріалів Національній комісії регулювання електроенергетики. Приймає остаточні рішення з питань обліку та класифікації технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики. Аналізує якість приписів, виданих інспекторським складом Держінспекції.
Повинен знати: основні нормативно-правові акти з питань електроенергетики, галузеві і міжгалузеві нормативні документи з технічних та організаційних питань виробничої діяльності об'єктів і суб'єктів електроенергетики; Правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; Правила Держнаглядохоронпраці; Правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж (ПТЕ); Правила влаштування електроустановок (ПВЕ); електричну схему основної мережі Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України та її регіонів; принцип роботи, технічні характеристики, конструктивні особливості основного устаткування об'єктів електроенергетики; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; вітчизняні та світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку електроенергетики; сучасні методи господарювання та управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи в системі Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж або на енергопідприємстві на посадах керівників - не менше 10 років.
4. ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР РАЙОНУ ЕЛЕКТРИЧНИХ МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Визначає технічну політику, перспективи розвитку району електричних мереж і шляхи реалізації комплексних програм з усіх напрямів удосконалення, реконструкції і технічного переобладнання діючого виробництва, досягнення високих темпів зростання продуктивності праці. Забезпечує надійне електропостачання споживачів, увімкнених до розподільних електромереж РЕМ та якість електроенергії, що відпускається, за напругою у відповідності до вимог чинних норм. Забезпечує економічну ефективність ремонтно-експлуатаційного обслуговування розподільних електромереж, скорочення матеріальних, фінансових і трудових витрат на проведення робіт (надання послуг), раціональне використання виробничих фондів і всіх видів ресурсів. Керує розробленням перспективних планів розвитку, реконструкції та модернізації. Розробляє заходи щодо усунення шкідливого впливу виробництва на навколишнє середовище, бережливого використання природних ресурсів, зі створення найбільш сприятливих і безпечних умов праці та підвищення культури виробництва. Організовує розроблення та забезпечує виконання планів упровадження нової техніки і технології, планів організаційно-технічних заходів. Здійснює контроль за дотриманням технологічної дисципліни, правил і норм з охороні праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки, вимог Держнаглядохоронпраці, природоохоронних, санітарних та інших органів. Забезпечує вчасну підготовку технічної документації. Вживає заходів з удосконалення на науковій основі організації виробництва, праці та управління, упровадження обчислювальної техніки. Є першим заступником начальника району електричних мереж.
Повинен знати: розпорядження, накази, інші керівні та нормативні матеріали, що стосуються діяльності підприємства; профіль та особливості структури підприємства; Правила технічної експлуатації електричних станцій та мереж; Правила влаштування електроустановок; Правила застосування та випробовування засобів захисту, що використовуються в електроустановках; Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві; перспективи технічного, економічного та соціального розвитку галузі та підприємства; технологію експлуатації, ремонту й реконструкції розподільних електромереж в закріпленій зоні обслуговування; порядок розроблення і затвердження планів виробничо-господарської діяльності підприємства, порядок укладання і виконання господарських договорів; досягнення науки і техніки у відповідній галузі виробництва і досвід передових підприємств; економіку, організацію виробництва, основи законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи на посадах керівників нижчого рівня - не менше 5 років, у тому числі на даному підприємстві - не менше 1 року.
5. ДИРЕКТОР ГІДРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ (КАСКАДУ)
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання задач підприємства, передбачених Статутом (положенням про підприємство) і трудовим договором (контрактом). Організовує роботу й ефективну взаємодію цехів та інших структурних підрозділів підприємства з метою найбільш повного виробництва електричної енергії на основі ефективного використання гідроресурсів. Забезпечує виконання показників ефективності використання державного майна і прибутків, рентабельності виробництва. Забезпечує виконання підприємством державних завдань згідно із встановленими кількісними і якісними показниками. Вживає заходів із забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань і досвіду працівників, створення безпечних та сприятливих умов для їх праці, дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища. Вживає заходів щодо соціального розвитку колективу підприємства, забезпечує розроблення, укладання і виконання колективного договору, зміцнення трудової і виробничої дисципліни. Забезпечує правильне застосування принципу соціальної справедливості, поєднання економічних та адміністративних методів керівництва, єдиноначальності та колективності в обговоренні і вирішенні питань, матеріального та морального стимулювання, підвищення ефективності виробництва. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав і доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій іншим посадовим особам: своєму заступникові, керівникам функціональних та виробничих підрозділів підприємства. Забезпечує дотримання законності в діяльності підприємства, активне використання правових засобів для вдосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни та господарського розрахунку, у тому числі у взаємодії з енергоринком. Щорічно подає до органу управління майном звіт про результати роботи підприємства.
Повинен знати: постанови й рішення Уряду, визначальні основні напрями економічного та соціального розвитку відповідної галузі; постанови, розпорядження, накази, інші керівні та нормативні матеріали, що стосуються діяльності підприємства; профіль, спеціалізацію та особливості структури підприємства; перспективи технічного, економічного та соціального розвитку галузі та підприємства; виробничі потужності підприємства; технологію виробництва електричної енергії; порядок розроблення і затвердження планів виробничо-господарської діяльності гідроелектростанції (каскаду); методи господарювання і управління; порядок укладання і виконання господарських договорів; досягнення науки й техніки в галузі енергетики та досвід передових енергопідприємств; економіку, організацію виробництва, праці і управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи на посадах керівників нижчого рівня - не менше 5 років, у тому числі на даному підприємстві - не менше 1 року.
6. ДИРЕКТОР ЕЛЕКТРИЧНИХ (ТЕПЛОВИХ) МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне керівництво підприємством, організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання задач підприємства, передбачених Статутом (положенням про підприємство) і трудовим договором (контрактом). Організовує роботу й ефективну взаємодію цехів та інших структурних підрозділів підприємства з метою забезпечення безперебійного електропостачання (теплопостачання) населення та об'єктів всіх видів економічної діяльності. Забезпечує виконання показників ефективності використання державного майна та прибутків, рентабельності виробництва, виконання державних завдань згідно із встановленими кількісними та якісними показниками. Вживає заходів до забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань і досвіду працівників, створення безпечних і сприятливих умов для їх праці, дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища. Вживає заходів щодо соціального розвитку колективу, забезпечує розроблення, укладання і виконання колективного договору, зміцнення трудової і виробничої дисципліни. Забезпечує правильне застосування принципу соціальної справедливості, поєднання економічних та адміністративних методів керівництва, єдиноначальності й колективності в обговоренні та вирішенні питань, матеріального та морального стимулювання, підвищення ефективності виробництва. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав і доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій іншим службовим особам - своєму заступникові, керівникам функціональних та виробничих підрозділів підприємства. Забезпечує дотримання законності в діяльності підприємства, активне використання правових засобів для вдосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і господарського розрахунку, у тому числі у взаємодії з ринком електричної енергії. Щорічно подає до органу управління майном звіт про результати роботи підприємства.
Повинен знати: постанови й рішення Уряду, визначальні основні напрями економічного і соціального розвитку відповідної галузі; розпорядження, накази, інші керівні та нормативні матеріали, що стосуються діяльності підприємства; профіль, спеціалізацію та особливості структури підприємства; перспективи технічного, економічного та соціального розвитку галузі та підприємства, виробничі потужності; технологію виробництва й розподілу електричної та теплової енергії; порядок розроблення і затвердження планів виробничо-господарської діяльності підприємства електричних мереж (теплових мереж); методи господарювання і управління; порядок укладання і виконання господарських договорів; досягнення науки й техніки в галузі енергетики та досвід передових енергопідприємств; економіку, організацію виробництва, праці і управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи на посадах керівників нижчого рівня - не менше 5 років, у тому числі на даному підприємстві - не менше 1 року.
7. ДИРЕКТОР ТЕПЛОВОЇ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання задач підприємства, передбачених Статутом (положенням про підприємство) і трудовим договором (контрактом). Організовує роботу й ефективну взаємодію цехів та інших структурних підрозділів підприємства з метою найбільш повного виробництва електричної і теплової енергії, підвищення продуктивності праці, ефективності виробництва. Забезпечує виконання показників ефективності використання державного майна і прибутків у відповідності до доповнення до контракту, в якому обов'язковим є рентабельність виробництва і співвідношення (коефіцієнти) між темпами приросту фонду споживання і продуктивністю. Забезпечує виконання підприємством державних завдань згідно із встановленими кількісними та якісними показниками. Вживає заходів із забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань досвіду працівників, створення безпечних і сприятливих умов для їх праці, дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища. Вживає заходів щодо соціального розвитку колективу підприємства, забезпечує правильне застосування принципу соціальної справедливості, поєднання економічних та адміністративних методів керівництва, єдиноначальності й колективності в обговоренні і вирішенні питань, матеріального та морального стимулювання, підвищення ефективності виробництва. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав і доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій іншим посадовим особам: своєму заступникові, керівникам функціональних і виробничих підрозділів підприємства. Забезпечує дотримання законності в діяльності підприємства, активне використання правових засобів для вдосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і господарського розрахунку, у тому числі у взаємодії з ринком електричної енергії. Щорічно подає до органу управління майном, з яким укладено контракт, звіт про результати роботи підприємства, передбачені контрактом.
Повинен знати: постанови й рішення Уряду, визначальні основні напрями економічного та соціального розвитку відповідної галузі; постанови, розпорядження, накази, інші керівні та нормативні матеріали, що стосуються діяльності підприємства; профіль, спеціалізацію та особливості структури підприємства; перспективи технічного, економічного та соціального розвитку галузі та підприємства; виробничі потужності підприємства, технологію виробництва електричної і теплової енергії; порядок розроблення і затвердження планів виробничо-господарської діяльності електростанції; методи господарювання і управління; порядок укладання і виконання господарських договорів; досягнення науки й техніки в галузі енергетики та досвід передових енергопідприємств; економіку, організацію виробництва, праці й управління, основи законодавства України.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи на посадах керівників нижчого рівня - не менше 5 років, у тому числі на даному підприємстві - не менше 1 року.
8. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛЕННЯ ДЕРЖЕНЕРГОНАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю відділення у частині виконання функцій державного енергетичного нагляду. Розробляє плани виробничої діяльності відділення, план-графік роботи з персоналом відділення, плани та графіки робіт за результатами перевірок і за дорученням керівництва. Організовує та забезпечує виконання планів і графіків робіт персоналом відділення. Організовує експлуатацію будівель, транспортних засобів та оргтехніки, закріплених за відділенням. Забезпечує безпечні умови праці підлеглого персоналу. Організовує та забезпечує силами підлеглого персоналу нагляд за: проведенням споживачами, суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання заходів із забезпечення безперебійного та якісного енергопостачання, дотриманням ними вимог діючих правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, планів з ліквідації аварій; технічним станом електричних, теплових установок і мереж та дотриманням встановлених режимів споживання (постачання) електричної і теплової енергії. Організовує та забезпечує здійснення контролю за усуненням суб'єктами господарської діяльності виявлених порушень законодавства в галузі електроенергетики, сфері теплопостачання та інших нормативних документів з питань електро- і теплопостачання, застосуванням енергопостачальниками заходів щодо обмеження постачання електричної і теплової енергії споживачам у разі виявлення порушень ними Правил користування електричною і тепловою енергією, а також споживачам-неплатникам за фактично спожиту електричну і теплову енергію. Аналізує інформацію за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду; бере участь у методологічній роботі, оформленні документів щодо застосування штрафних санкцій та передачі справ на суб'єктів господарювання до прокуратури та суду. Проводить практичну роботу з персоналом відділення відповідно до плану-графіка роботи з персоналом. Підтверджує готовність до роботи (подачі напруги) нових і реконструйованих енергоустановок споживачів. Розглядає звернення споживачів з питань енергопостачання, за результатами розгляду звернень готує висновки. Контролює дотримання споживачами та енергопостачальниками показників якості енергії (електричної та теплової), технічний стан резервних джерел живлення споживачів I категорії та схеми приєднання їх до електричних мереж. Розглядає справи про адміністративні правопорушення та притягає до адміністративної відповідальності працівників, посадових осіб і громадян, винних у вчиненні адміністративного правопорушення. У межах своєї компетенції видає накази, розпорядження, приписи та подання щодо організації державного енергетичного нагляду та усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики та у сфері теплопостачання. Здійснює керівництво підлеглим персоналом. Готує та особисто надає звіти щодо результатів виробничої діяльності відділення, роботи з персоналом відділення, розгляду справ про накладання штрафних санкцій на суб'єктів господарської діяльності та про адміністративні правопорушення, виконання планів та графіків робіт за результатами перевірок і за завданням керівництва.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо основних засад державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, адміністративних правопорушень, цивільного та господарського права. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації виробничої діяльності Держенергонагляду і відпуску енергії споживачам. Вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм, стандартів та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки. Вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації енергетичних установок і мереж, планів з ліквідації аварій. Галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом. Конкретні вимоги щодо обсягу знань визначаються посадовою інструкцією.
Кваліфікаційні вимоги: Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією в системі енергетичного нагляду, на енергопідприємствах або в енергетичних підрозділах інших галузей економіки - не менше 3 років.
( Кваліфікаційна характеристика професії 8 підрозділу "Керівники" у редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 885 від 26.12.2011, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 673 від 24.10.2016 )
9. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ РОЗПОДІЛУ ТА КОНТРОЛЮ ЕНЕРГОЗБУТУ
Завдання та обов'язки. Організовує контроль за енергопостачанням споживачів у відповідності із встановленими планами та режимами, а також нагляд за дотриманням споживачами встановлених планів та режимів споживання. Розглядає заявки споживачів на електричну й теплову енергію, аналізує динаміку споживання енергії та максимуму навантажень, підготовляє пропозиції щодо поточного й перспективного планування розподілу електричної і теплової енергії за групами споживачів*. Забезпечує проведення промисловими, транспортними та комунальними споживачами енергії вимірювань електричних навантажень за характерні зимові та літні робочі дні та складання добових графіків навантаження енергосистеми за групами споживачів. Забезпечує контроль виконання підприємствами та організаціями чинного порядку затвердження, розподілу та перерозподілу граничних рівнів споживання електричної і теплової потужності і енергії. Організовує розробку приписів, керівних вказівок та повідомлень про умови енергопостачання, про встановлення планів та режимів електроспоживання, про застосування режимних заходів з організації обліку та контролю за дотриманням споживачами планів та режимів енергоспоживання, про порядок подання відомостей про витрати енергії. Розглядає претензії споживачів з питань розподілу та відпуску електричної і теплової енергії, застосування санкцій за недодержання встановлених режимів енергоспоживання та підготовляє за ними висновки. Проводить аналіз ефективності розроблених регулювальних заходів із забезпечення виконання встановлених режимів енергоспоживання, контролює складання графіків обмеження і вимкнення споживачів. Бере участь в роботі з атестації робочих місць. Забезпечує розповсюдження передових прийомів та методів праці у відділі, проведення технічного та економічного навчання. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, накази органів вищого рівня; розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо енергопостачання споживачів та нагляду за дотриманням планів та режимів енергоспоживання; Правила влаштування електроустановок; Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів; Правила технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж та Правила безпеки під час експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж*; Правила користування електричною і тепловою енергією; нормативно-технічні документи за профілем діяльності відділу; положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників підприємств, установ та організацій галузі з питань охорони праці та експлуатації устаткування; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід в галузі організації енергопостачання; посадові інструкції персоналу відділу; схеми, будову й територіальне розташування об'єктів, які контролюються енергонаглядом; тарифи на електричну та теплову енергію; основи економіки, організації виробництва, основи трудового законодавства, правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
---------------
* Робота з теплоспоживачами передбачається там, де теплова група входить до складу даного підрозділу.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією в системі енергозбутових підрозділах енергопостачальних організацій або в енергетичних підрозділів інших галузей економіки - не менше 3 років.
10. НАЧАЛЬНИК ДЕРЖАВНОЇ ІНСПЕКЦІЇ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж. Визначає, формулює і координує всі види діяльності Державної інспекції у відповідності із Законом про електроенергетику, Положенням про Держінспекцію з експлуатації електричних станцій і мереж на об'єктах електроенергетики, увімкнених до Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. Організовує роботу та ефективну взаємодію апарату управління і регіональних інспекторських груп Держінспекції з метою повного виконання завдань державного нагляду в електроенергетиці; діяльність Держінспекції на основі застосування методів обґрунтованого планування, нормативних матеріалів, широкого розповсюдження передового досвіду. Вживає заходів щодо забезпечення Держінспекції кваліфікованими кадрами; найкращого використання знань та досвіду працівників; створення сприятливих умов праці. Здійснює заходи щодо соціального розвитку колективу Держінспекції; забезпечення і збереження зайнятості працівників; зміцнення трудової та виробничої дисципліни; розвитку творчої ініціативи й трудової активності працівників Держінспекції. Забезпечує поєднання економічних і адміністративних методів керівництва, матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності праці; відповідальність кожного працівника за доручену йому справу; додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління. Здійснює нагляд за ходом розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики; розробленням заходів щодо запобігання виникненню цих порушень; організацією протиаварійної роботи на об'єктах електроенергетики; вчасним виконанням організаційно-розпорядчих документів Міністерства палива та енергетики України та органів вищого рівня. В окремих випадках створює комісії для розслідування технологічних порушень у роботі об'єктів електроенергетики згідно із встановленим у галузі порядком. Бере участь у технічних нарадах, конференціях і семінарах у межах компетенції Держінспекції, які проводить Міністерство палива та енергетики, а також інші міністерства та відомства; міжнародному співробітництві, вивченні, узагальненні та поширенні світового досвіду щодо підвищення надійності роботи об'єктів електроенергетики у межах компетенції Держінспекції. Ініціює перегляд і розроблення нормативно-правових актів і нормативних документів з питань протиаварійної роботи, роботи з персоналом і з інших питань забезпечення надійності роботи Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
Повинен знати: основні нормативно-правові акти з питань електроенергетики, галузеві і міжгалузеві нормативні документи з технічних та організаційних питань виробничої діяльності об'єктів і суб'єктів електроенергетики; Правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; Правила Держнаглядохоронпраці; Правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж (ПТЕ); Правила влаштування електроустановок (ПВЕ); електричну схему основної мережі Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України та її регіонів; принцип роботи, технічні характеристики, конструктивні особливості основного устаткування об'єктів електроенергетики; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; вітчизняні та світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку електроенергетики; сучасні методи господарювання та управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи в системі Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж або на енергопідприємстві на посадах керівників - не менше 10 років.
11. НАЧАЛЬНИК ЕЛЕКТРОПІДСТАНЦІЇ (ГРУПИ ЕЛЕКТРОПІДСТАНЦІЙ)
Завдання та обов'язки. Здійснює організаційне і технічне керівництво експлуатацією та ремонтом устаткування і споруд підстанції (групи підстанцій) у відповідності до вимог Правил технічної експлуатації електричних станцій та мереж, правил безпеки, експлуатаційних та протиаварійних інструкцій, керівних та інших нормативно-технічних документів Міністерства палива та енергетики України, виробничих і посадових інструкцій. Підготовляє і організовує проведення ремонтів, модернізацію і технічне обслуговування устаткування підстанції (групи підстанцій), а також заходи для підвищення надійності роботи устаткування, скорочення втрат електроенергії, механізації трудомістких процесів, економії матеріальних ресурсів. Здійснює систематичний контроль за роботою устаткування. Бере участь у прийманні устаткування з капітального ремонту й монтажу. Організовує проведення аналізу та обліку роботи устаткування, складання звітності. Веде технічну документацію в обсязі затверджуваного переліку, забезпечує перегляд документації в терміни, установлені Правилами технічної експлуатації електричних станцій та мереж. Контролює забезпечення підлеглого персоналу інструментом, матеріалами, спецодягом. Бере участь у визначенні потреби в матеріалах, запасних частинах і устаткуванні для підстанції (групи підстанцій). Бере участь у роботі комісій з перевірки знань підлеглого персоналу. Бере участь в організації і проведенні протиаварійних та протипожежних тренувань. Бере участь у роботі з атестації робочих місць.
Повинен знати: постанови, накази органів вищого рівня; розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо експлуатації та ремонту устаткування і споруд підстанцій; Правила технічної експлуатації електричних станцій та мереж; правила Держнаглядохоронпраці; положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників підприємств, установ та організацій галузі з питань охорони праці та експлуатації устаткування; Правила застосування та випробовування засобів захисту, що використовуються в електроустановках; Правила влаштування електроустановок; експлуатаційні та протиаварійні інструкції; електричні схеми та експлуатаційні особливості підвідомчого устаткування; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід в галузі експлуатації та ремонту устаткування і споруд підстанцій; організацію виробництва, праці і управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.