• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо впровадження єдиних вимог до облаштування та утримання територій і обєктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту

Державна служба України з надзвичайних ситуацій | Наказ, Звіт, Довідка, Форма, Норми, Опис, Перелік, Порядок, План, Форма типового документа, Акт, Рекомендації від 27.06.2013 № 433
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з надзвичайних ситуацій
  • Тип: Наказ, Звіт, Довідка, Форма, Норми, Опис, Перелік, Порядок, План, Форма типового документа, Акт, Рекомендації
  • Дата: 27.06.2013
  • Номер: 433
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з надзвичайних ситуацій
  • Тип: Наказ, Звіт, Довідка, Форма, Норми, Опис, Перелік, Порядок, План, Форма типового документа, Акт, Рекомендації
  • Дата: 27.06.2013
  • Номер: 433
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
НАКАЗ
27.06.2013 № 433
(з основної діяльності)
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо впровадження єдиних вимог до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту
З метою впровадження єдиних вимог до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту, а також належної організації планування, фінансування, виконання та звітності за виконані поточний та капітальний ремонти будівель і комунальних споруд у ДСНС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо впровадження єдиних вимог до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ГоловаМ. Болотських
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДСНС України
27.06.2013 № 433
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо впровадження єдиного підходу до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту
I. Загальні положення
Методичні рекомендації щодо впровадження єдиного підходу до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів підрозділів цивільного захисту (далі - Методичні рекомендації) визначають вимоги до облаштування та утримання територій і об'єктів майнових комплексів, порядок проведення оглядів, планування, фінансування і матеріально-технічного забезпечення, виробництва, приймання робіт поточного і капітального ремонту будівель, споруд (далі - будівлі), інженерних мереж та комунальних споруд ДСНС України (далі - підрозділи).
Методичні рекомендації розроблено відповідно до Закону України від 17 лютого 2011 р. № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", нормативних документів з питань обстежень, паспортизації, безпечної експлуатації виробничих будівель і споруд, затверджених спільним наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України та Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 27.12.1997 № 32/288 , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 6 липня 1998 р. за № 423/2863, зі змінами і доповненнями, Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій , затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207.
II. Елементи облаштування територій і об'єктів майнових комплексів
2.1. Всі будівлі, приміщення та територія підрозділу естетично оформлюються, утримуються у чистоті і порядку.
2.1.1. Проходи, проїзди, входи та виходи будівель забороняється захаращувати або використовувати для зберігання відходів, будматеріалів, тари, металобрухту тощо. Сміття та відходи збираються в спеціальні баки (контейнери) або ящики з кришками, що щільно закриваються. Розміщуються вони у відведених місцях і регулярно (не рідше одного разу на тиждень) вивозяться за межі території.
2.1.2. Проїзди для автотранспорту та доріжки для пішоходів розділяються і повинні бути вільні для пересування. Проїзди та пішохідні доріжки покриваються удосконаленими (твердими) покриттями та постійно утримуються в справному стані.
2.1.3. Територія підрозділу повинна бути рівною без заглиблень та горбів. Конденсаційні, каналізаційні та інші технічні колодязі закриваються кришками. Стан кришок регулярно перевіряється.
2.1.4. У літній період проходи та проїзди систематично поливаються; у зимовий період - очищуються від снігу та льоду, а під час ожеледиці -посилаються піском або дрібним шлаком.
2.1.5. Узимку дахи та карнизи будівель своєчасно очищуються від снігу та льоду. Для виконання цієї роботи призначаються робітники, які мають спеціальні дозволи на вищезазначені роботи.
2.1.6. Ділянки території, вільні від забудов, доріг, проходів, площадок, водостічних канав тощо, озеленюються.
2.1.7. Кольорова гама пофарбованих фасадів будівель підрозділів приводиться у відповідність з паспортами, визначеними проектними рішеннями при їх будівництві.
2.2. Керівник підрозділу (балансоутримувач) відповідає за належне утримання будівель.
2.3. На основних в'їзних воротах на територію підрозділу в центрі воріт (половинок воріт) розміщується зображення емблеми ДСНС України.
2.4. На всіх будівлях, розташованих на території підрозділу, поблизу головного входу з правої або лівої сторони розміщуються вивіски з найменуванням підрозділу.Вивіски виготовляються на жорсткій основі.
Розміри: ширина - 60 см, висота - 40 сантиметрів. Написи виконуються на синьому тлі бронзовою (золотистою) фарбою. На відстані 20 мм від верхнього краю вивіски посередині наносяться зображення емблеми ДСНС України.
Розміри емблеми: ширина - 8 см, висота - 8 см, висота літер і цифр основного напису до 10 см, інших написів до 5 сантиметрів.
Табличка "Відповідальний за протипожежний стан" встановлюється на всіх будівлях з лівої сторони під знаком з номером та шрифтом будівлі, на висоті 1,8 м від землі до його нижнього краю.
Розміри: синій прямокутник зі сторонами 280x360 мм, окантований білою фарбою по контуру шириною 6 міліметрів. У середині білого прямокутника розміром 180x200 мм, що розташовується на 50 мм від верхнього і бокових країв, наноситься напис червоним кольором. Висота букв 20 мм, відстань між рядками -10мм, товщина ліній - 3 міліметри.
-----------------------------------
| Відповідальний |
| за протипожежний стан |
| ст. лейтенант |
| служби цивільного захисту |
| Іваненко І. І. |
-----------------------------------
2.5. Усі службові приміщення мають бути пронумеровані. На зовнішньому боці вхідних дверей приміщення вивішуються таблички на висоті 170 см від підлоги до її нижнього краю.
Напис на табличках (25x10 см) робиться без нахилу, прямими літерами, на білому фоні чорною фарбою. Висота літер 10 мм, висота цифр 20 мм, товщина ліній літер 2 мм, товщина ліній цифр 4 міліметри.
-------------------------------
| | Пункт зв’язку |
| 1 | підрозділу |
-------------------------------
2.6. На табличці, що знаходиться на дверях кабінетів посадових осіб, зазначається спеціальне звання, прізвище та ініціали. Номер кімнати вказується окремо. Таблички виготовляються на жорсткій основі.
2.7. При розміщенні підрозділів на кількох поверхах вивішується табличка на стіні з лівого боку від вхідних дверей, на якій зазначається номер поверху та найменування структурних підрозділів.
2.8. У середині кожного службового приміщення з лівого боку від входу вивішується опис (148 х 210 мм) наявного в ньому майна (меблів, інвентарю і устаткування) в дерев'яній рамці, покритій безколірним лаком під склом, підписаний особою, яка відповідає за майно. Опис вивішується на висоті 150 см від підлоги до його нижнього краю.
III. Огляди будівель і комунальних споруд
3.1. Усі будівлі й комунальні споруди періодично підлягають загальним, частковим і позачерговим оглядам, проведення яких необхідно обов'язково включати в річні плани з поточного та капітального ремонтів підрозділів. Періодичність проведення оглядів, поточних та капітальних ремонтів будівель і комунальних споруд наведено у додатку 1.
Загальні огляди проводяться підрозділами комісійно два рази на рік: весною - по закінченню опалювального сезону, та восени - за два тижні до початку опалювального сезону. Під час загального огляду обстежується уся будівля в цілому, включаючи конструкції, інженерне обладнання, оздоблення й елементи зовнішнього благоустрою.
Часткові огляди проводяться в разі появи дефектів у конструкціях або частинах будівель, а також періодично під час експлуатації інженерного обладнання з метою забезпечення його безперебійної роботи.
3.2. Весняний загальний огляд будівель і комунальних споруд проводиться, коли всі частини будівель і територія звільняються від снігу і стають доступними для огляду.
Під час весняного огляду уточнюються обсяги робіт з поточного ремонту, що підлягають виконанню в літній період поточного року, а також обсяги робіт з капітального ремонту для вирішення питання про включення будівель і комунальних споруд до титульного списку з будівництва та капітального ремонту об'єктів загального, комунального і спеціального призначення на наступний рік.
3.3. Осінній загальний огляд будівель і комунальних споруд проводиться перед початком опалювального сезону для перевірки їх готовності до зими. До цього часу повинні бути закінчені всі роботи з поточного ремонту, заплановані до виконання в літній період для підготовки будівель і комунальних споруд до експлуатації в зимових умовах.
За результатами осіннього огляду намічаються роботи поточного ремонту, що піддягають виконанню на наступний рік, і складаються розцінки робіт із поточного ремонту.
3.4. Строки проведення загальних оглядів встановлюються керівниками підрозділів. Для проведення загального огляду будівель і комунальних споруд наказом керівника підрозділу призначається комісія. До складу комісії, як правило, призначаються:
голова комісії - заступник керівника підрозділу,
члени комісії - начальник відділу (сектору), який відповідає за експлуатацію фондів згідно із функціональними обов'язками, відповідні фахівці підрозділів, спеціалісти за напрямками обстеження об'єктів.
До складу комісії в необхідних випадках залучаються фахівці спеціалізованих ремонтно-будівельних, проектних організацій.
Технічний стан елементів будівель і комунальних споруд визначається шляхом зовнішнього огляду і за даними, отриманими в процесі експлуатації. За рішенням комісії в необхідних випадках проводиться розкриття конструкцій.
3.5. Під час загального огляду комісія повинна звертати особливу увагу на недоліки, що знижують експлуатаційні якості, довговічність конструкцій та інженерного устаткування, викликані порушенням правил користування й утримання будівель і комунальних споруд.
Усі несправності конструкцій, споруд та інженерного устаткування, виявлені під час загального огляду, включаються в акт загального огляду будівлі (додаток 2), що складається у 2 примірниках. Один примірник акта надається до Департаменту ресурсного забезпечення ДСНС України(далі - ДРЗ).
3.6. Частковий огляд окремих конструкцій, частин будинків, комунальних споруд і устаткування проводиться за графіком (додаток 4), затвердженим керівником підрозділу, працівниками відповідних служб (на яких покладено ці функції) або призначеними для цих цілей фахівцями з числа особового складу підрозділу, зі складанням комісійно акта часткового огляду окремих конструкцій, частин будинків, комунальних споруд (додаток 5). Під час часткового огляду вживаються заходи для усунення на місці виявлених дефектів.
Контроль за виконанням графіків часткових оглядів здійснює керівник підрозділу, відповідальний за експлуатацію фондів, або заступник керівника підрозділу, який веде книгу обліку виконання графіка часткових оглядів конструкцій і устаткування будівель (додаток 6).
Часткові огляди окремих конструкцій або частин будівлі після виникнення в них деформацій повинні проводитися в термін від 1 до 10 днів із моменту виявлення дефекту, залежно від рівня деформації.
Терміни огляду інженерного обладнання жилих і громадських будівель наведено в додатку 7.
3.7. Під час позачергового огляду встановлюються пошкодження, заподіяні будівлям, їхнім окремим частинам і устаткуванню в результаті аварій, злив, ураганних вітрів, сильних снігопадів, повеней та інших стихійних явищ (затоплення підвалів і нижніх поверхів, ушкодження покрівель, повітряних мереж, антен тощо) для вжиття термінових заходів щодо їх усунення і запобігання пошкодженням у майбутньому. Особлива увага повинна приділятися негайному усуненню пошкоджень, що загрожують життю людей і подальшій експлуатації будівель та комунальних споруд.
Позачергові огляди проводяться в терміновому порядку, але не пізніше 1-2 днів після стихійного лиха.
3.8. Прийняття в експлуатацію нових або капітально відремонтованих будівель і комунальних споруд здійснюється відповідно до статей 39 та 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" .
3.9. Обслуговування, технічний огляд димоходів, вентиляційних каналів і пристроїв, каналів газоходів проводиться спеціалізованими організаціями згідно з договорами на технічне обслуговування.
3.10. Про виявлені пошкодження підрозділ зобов'язаний негайно сповістити відповідні спеціалізовані організації для вжиття заходів щодо їх усунення.
Під час огляду стін, фасадів, балконів та інших виступаючих частин будинку і виконання робіт зі зняття елементів зовнішнього і внутрішнього оздоблення, що загрожують заваленням, потрібно дотримуватися правил техніки безпеки.
IV. Поточний ремонт будівель і комунальних споруд
4.1. Поточний ремонт будівель і комунальних споруд - комплекс ремонтно-будівельних робіт з метою відновлення їх конструкцій та систем інженерного обладнання, а також підтримання експлуатаційних якостей, не пов'язаних зі зміною основних техніко-економічних показників.
4.2. Поточному ремонту підлягають будівлі і комунальні споруди, що перебувають у сфері управління ДСНС України, а також будівлі і комунальні споруди, орендовані підрозділом в установленому порядку.
4.3. Роботи з поточного ремонту поділяються на планові (профілактичні) і непередбачені.
4.4. Плановий (профілактичний) поточний ремонт є основою забезпечення збереження будівель і комунальних споруд і проводиться один раз на три роки відповідно до заздалегідь складеного річного плану із включенням до нього таких робіт, обсяг, місце і час виконання яких передбачаються завчасно.
Непередбачений ремонт проводиться в процесі експлуатації будівель і комунальних споруд і включає роботи, відстрочення яких не може бути допущено без шкоди для збереження і нормальної технічної експлуатації будівель і комунальних споруд.
Перелік основних ремонтно-будівельних робіт поточного ремонту будівель і комунальних споруд наведено в додатку 8.
4.5. Щороку проводиться плановий поточний ремонт комунальних споруд та інженерних мереж. У необхідних випадках плановим поточним ремонтом можуть бути охоплені всі будівлі підрозділу.
4.6. Планування робіт поточного ремонту будівель і комунальних споруд
4.6.1. Замовниками поточного ремонту є керівники підрозділів.
4.6.2. Підрозділи на підставі осіннього загального огляду будівель, матеріалів інших технічних оглядів, установлених термінів проведення ремонтів, а також зауважень і пропозицій щодо усунення недоліків в експлуатації будівель і комунальних споруд, що були отримані під час інспектування, на кожну будівлю і споруду, що підлягають поточному ремонту вартістю до 30 тис.грн. і не потребують розробки креслень, складають дефектні акти (додаток 9) та розцінені описи робіт (додаток 10) і надають до ДРЗ.
У розцінені описи, у першу чергу, включаються роботи, що мають на меті збереження будівель і комунальних споруд від передчасного зносу, руйнування, а також для підготовки їх до зими, у тому числі:
ремонт дахів, ринв, цоколів будівель, відмосток навколо будівель, печей і протипожежних розбирань, вікон, зовнішніх дверей, упорядкування санітарних вузлів, систем водопостачання і каналізації, опалення і вентиляції, силових установок, електромереж тощо.
Диференційовані норми витрат на поточний ремонт жилих та громадських будівель наведено в додатку 11. У цьому випадку середні витрати на поточний ремонт жилих будинків повинні бути в межах 0,75-1,0 відсотка від відновлювальної вартості будівель. Витрати на поточний ремонт у цілому не повинні перевищувати диференційованих норм витрат на поточний ремонт жилих та громадських будівель.
Для виконання непередбаченого поточного ремонту будівель, що не підлягають профілактичному ремонту, передбачаються суми в межах до 4 відсотків від норм витрат на поточний ремонт, обчислених у відсотках від відновлювальної вартості будівель.
4.6.3. Вартість зовнішніх і внутрішніх оздоблювальних робіт (фарбування фасадів, фарбування стін і стель, фарбування віконних і дверних прорізів, дощатих підлог тощо) у цілому не повинна перевищувати 15 відсотків суми річного плану робіт поточного ремонту будівель.
4.6.4. Будівлі і комунальні споруди, в яких у році, що планується, передбачається проведення капітального ремонту, у план поточного ремонту включатися не повинні (під час капітального ремонту проводяться також роботи, що належать до поточного ремонту).
4.6.5. Дефектні акти та розцінені описи робіт складаються у двох примірниках та подаються у ДРЗ один раз на рік до 1 листопада року, що передує планованому.
Плани робіт поточного ремонту по підрозділах (додаток 12) складаються на підставі дефектних актів та розцінених описів робіт.
План розподілу річних лімітів фінансування на виконання поточного ремонту затверджується заступником Голови ДСНС України та доводиться керівникам підрозділів.
Замовники поточного ремонту у двотижневий термін після отримання лімітів фінансування коригують та затверджують План робіт поточного ремонту по підрозділу (додаток 13).
У планах передбачається резерв у розмірі до 4 відсотків річних асигнувань для фінансування непередбачених робіт з поточного ремонту будівель і комунальних споруд.
Керівники підрозділів після отримання витягів із затвердженого Плану поточного ремонту уточнюють розцінені описи робіт на рік, що планується, відповідно до обсягів виділених лімітів, з урахуванням можливостей залучення у встановленому порядку внутрішніх ресурсів та інших власних надходжень і доходів (додаток 14).
До Плану робіт поточного ремонту будівель і комунальних споруд додається відомість про потребу в будівельних матеріалах для виконання робіт поточного ремонту, які здійснюються також господарським способом, і складається на підставі визначення потреби у матеріалах по кожній будівлі та календарний план-графік робіт з поточного ремонту будівель і комунальних споруд (продовження додатка 14). Під час визначення потреби в будівельних матеріалах враховується можливість повторного використання матеріалів і устаткування, отриманих від розбирання конструкцій.
План робіт поточного ремонту будівель і комунальних споруд підрозділу затверджується керівником підрозділу та є обов'язковим до виконання, коригування його без дозволу останнього та ДРЗ забороняється.
4.6.6. У плані робіт поточного ремонту, який планується виконувати підрядним способом, розміри накладних витрат передбачаються згідно з діючими ДБН.
Кошти, асигновані на поточний ремонт, витрачати на капітальний ремонт, капітальне будівництво або інші потреби заборонено.
4.6.7. Залучення проектних, підрядних будівельних та постачальних організацій на забезпечення виконання робіт з поточного ремонту здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" .
4.7. Виконання робіт.
4.7.1. Роботи поточного ремонту, як правило, виконуються безпосередньо підрозділами, що експлуатують будівлі і комунальні споруди.
4.7.2. Роботи з поточного ремонту будівель і комунальних споруд проводяться протягом року.
Для виконання робіт з планового поточного ремонту будівель і комунальних споруд складається календарний план-графік робіт (додаток 15 ). Під час робіт у графіку робляться позначки про їх виконання.
Основні ремонтні роботи, як правило, повинні виконуватися в літній період.
Роботи, пов'язані з підготовкою будівель і комунальних споруд до зими, повинні бути закінчені за 15 днів до початку опалювального сезону.
4.7.3. Якщо в процесі поточного ремонту виявляється необхідним виконання непередбачених робіт, на них складаються дефектний акт та розцінений опис робіт (додаток 10). Граничні строки невідкладної ліквідації виявлених несправностей елементів будівель під час виконання непередбаченого поточного ремонту наведено в додатку 16.
Пошкодження аварійного характеру, що створюють небезпеку для особового складу або призводять до псування та руйнування частин будівель і устаткування (аварії електричних, водопровідних, каналізаційних і газових мереж, систем опалення тощо), повинні усуватися негайно.
4.7.4. Технічне керівництво і контроль за роботами поточного ремонту, що виконується підрозділами, здійснюється фахівцями, які призначені наказом керівника підрозділу.
4.7.5. Під час виконання робіт, що приховуються наступними роботами, повинні складатися акти на приховані роботи по об'єкту (додаток 17 ).
Акти на приховані роботи по об'єкту складаються:
представниками організацій-виконавців, представниками підрозділів - під час виконання робіт підрядними будівельними організаціями;
представниками відділу (сектору) експлуатації фондів, фахівцями підрозділу, для якого ремонтується об'єкт, - під час виконання робіт господарським способом.
Акти на приховані роботи по об'єкту повинні складатися на такі види робіт: заміна і ремонт балок, накатів, лаг; гідроізоляційні роботи; теплоізоляція зовнішніх тепломереж; очищення котлів від накипу;
під час виконання інших робіт, що приховуються наступними роботами.
4.8. Приймання робіт
4.8.1. Виконані роботи з поточного ремонту приймаються за актами приймання виконаних робіт, форма КБ-2в (додаток 18), у разі виконання робіт підрядними будівельними організаціями до Акта приймання виконаних підрядних робіт за формою КБ-2в додається довідка про вартість виконаних підрядних робіт і витрат, форма КБ-3 (додаток 19), відповідно до правил визначення вартості будівництва ДБН Д 1.1.1-2000 з доповненнями.
Забороняється приймати і включати в акти роботи, за якими не повністю закінчено встановлений технологічний процес. Наприклад, під час ремонту підлоги зроблено основу, але не покладено настил; під час малярних робіт
підготовлено поверхню, але не пофарбовано; зроблено скління вікон, але не поставлено штапики на подвійній замазці тощо.
4.8.2. Приймання виконаних робіт з поточного ремонту проводиться:
під час виконання робіт у підрозділах - комісією в складі: заступника керівника підрозділу, представників відповідних служб (відділів), які за функціональними обов'язками відповідають за експлуатацію фондів. Комісія призначається керівником підрозділу;
під час виконання робіт з ремонту жилих будинків - комісією із залученням громадськості (мешканців).
Комісія призначається керівником підрозділу - по об'єктах, що утримуються підрозділами.
Під час приймання робіт із поточного ремонту необхідно перевірити:
відповідність виконаних робіт затвердженому плану;
якість виконаних робіт;
правильність застосування норм і розцінок;
обсяг показаних у звітності виконаних робіт шляхом обмірювання їх у натурі;
наявність актів на приховані роботи; правильність списання будівельних матеріалів.
Приймання неякісно виконаних робіт забороняється.
4.8.3. Акти приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) складаються окремо по кожному об'єкту і підписуються особою, яку призначила комісія. Акти приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) складаються у трьох примірниках, що надаються замовнику, генпідряднику, субпідряднику.
В акт приймання виконаних робіт (форма КБ-2в), крім робіт з планового поточного ремонту, окремо включаються роботи, виконані по непередбаченому поточному ремонту, з позначкою "непередбачені роботи" і визначені згідно з діючими ДБН.
Цей акт є підставою для обліку і звітності.
4.8.4. Надпланові роботи (не аварійного характеру) можуть виконуватися за рахунок мобілізації внутрішніх ресурсів і не є підставою для витребування додаткових коштів.
4.9. Особливості технічного обслуговування і поточного ремонту жилих будівель.
4.9.1. Технічне обслуговування будівель включає роботи щодо контролю за їх технічним станом, усунення несправностей для налагодження і регулювання технічного обладнання, підготовки будівель до сезонної експлуатації, а також забезпечення нормативного повітряного обміну, температурно - вологісних та інших показників приміщень.
Перелік основних робіт із технічного обслуговування жилих будівель та їх оснащення наведено у додатку 20.
4.9.2. Профілактичне обслуговування жилих будівель є складовою частиною технічного обслуговування і полягає в усуненні дрібних несправностей елементів будівель з метою забезпечення їх безперебійної роботи, а також попередження порушень санітарно-гігієнічних вимог до приміщень будівель, налагодження та регулювання окремих видів технічних пристроїв. Періодичність профілактичного обслуговування елементів жилих будівель наведено у додатку 21.
4.9.3. Мінімальну тривалість ефективної експлуатації елементів будівель наведено у додатку 22.
4.9.4. План поточного ремонту жилих будівель складається у межах кошторисних призначень.
4.9.5. Документація з поточного ремонту жилих будівель, що знаходяться у віданні підрозділів, складається фахівцями цих підрозділів.
4.9.6. У неробочий час та у святкові дні роботи невідкладного характеру проводяться згідно з договорами аварійними службами спеціалізованих організацій, а у разі їх відсутності - відповідальними за експлуатацію фондів, згідно з графіком.
До Плану поточного ремонту житлового фонду включаються роботи, що повинні бути виконані за рахунок засобів квартиронаймачів як силами ремонтно-будівельних організацій, так і власними силами квартиронаймачів. План та виконання цих робіт складається в кошторисних цінах, при цьому вартість витрачених матеріалів враховується за роздрібними розцінками.
4.10. Фінансування робіт з поточного ремонту будівель і споруд. Облік та звітність фінансових операцій до виконаних робіт.
4.10.1. Поточний ремонт будівель, споруд та інженерних мереж підрозділів, що утримуються за рахунок кошторису ДСНС України, здійснюється за рахунок відповідних бюджетних асигнувань, передбачених для цієї мети в їх кошторисах.
4.10.2. Облік та звітність за фінансовими операціями щодо розрахунків за виконані роботи з поточного ремонту здійснюються фінансово-економічним органом підрозділів.
Облік матеріальних цінностей та їх зберігання здійснюються службовою особою, призначеною наказом керівника підрозділу.
Матеріальні засоби враховуються в кількісному та вартісному вираженні в Книзі обліку матеріальних засобів, призначених для поточного ремонту, що виконується підрозділами (додаток 25).
Контроль за виконанням робіт з поточного ремонту та дотриманням вимог чинного законодавства з їх оплати у підрозділах, покладається на відповідну особу згідно із штатним розписом.
4.10.3. Розрахунки за виконані роботи з поточного ремонту здійснюються на підставі Акта приймання виконаних робіт за формою КБ-2в (додаток 18).
4.10.4. Відомості про витрати на поточний ремонт вносяться у встановлені нормативно-правовими актами документи з бухгалтерського та матеріального обліку. Відповідальність за своєчасне внесення вказаних даних покладається на начальника фінансово-економічного підрозділу та відповідальну особу за напрямком роботи.
4.10.5. Оплата робіт з поточного ремонту будівель і комунальних споруд здійснюється фінансово-економічними підрозділами з реєстраційних рахунків в органах Державної казначейської служби України за поданням документів, що підтверджують цільове використання коштів, за умови обов'язкового акцепту платіжних документів у такому порядку.
Начальник фінансово-економічного підрозділу спільно з відповідальною особою за напрям комроботи на підставі даних фінансового, матеріального обліку витрат за кожним об'єктом і звітів про витрати ремонтно-будівельних матеріалів порівняно з плановими нормами (додатки 26, 27) складає авансовий звіт про використання коштів, отриманих на поточний ремонт (додаток 28). Один примірник авансових звітів про використання коштів на поточний ремонт надається до ДРЗ.
Авансовий звіт про використання коштів, отриманих на поточний ремонт, надається у порядку використання коштів, але не менше одного разу на квартал, до 5 числа місяця, наступного за звітним періодом.
V. Капітальний ремонт будівель і комунальних споруд
5.1. До капітального ремонту будівель і комунальних споруд відноситься комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників, із зміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій та інженерного обладнання, без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників.
5.2. Перед проведенням капітального ремонту будівель і комунальних споруд за рахунок коштів з основної діяльності замовника проводиться детальне інженерне обстеження будівельних конструкції та інженерних комунікації спеціалізованими підприємствами та організаціями, які мають відповідну ліцензію.
Перелік основних ремонтно-будівельних робіт капітального ремонту будівель і комунальних споруд наведено в додатку 29.
5.3. Капітальний ремонт поділяється на комплексний та вибірковий. Комплексний капітальний ремонт є основним видом капітального ремонту і передбачає одночасне відновлення зношених конструкцій та інженерного обладнання будівель і комунальних споруд. Комплексний капітальний ремонт у необхідних випадках може охоплювати об'єкти всього підрозділу. Вибірковий капітальний ремонт передбачає повну або часткову заміну окремих зношених конструкцій та інженерного обладнання будівель і комунальних споруд.
Орієнтовна періодичність капітального ремонту жилих, громадських і виробничих будівель, а також конструктивних елементів виробничих споруд наведено у додатках 30, 31, 32.
5.4. За рахунок коштів, призначених для виконання капітального ремонту, сплачуються затрати на:
проектно-кошторисні роботи та їх експертизу будівельно-монтажні роботи;
інші витрати підрозділу, враховуючи заміну зношеного обладнання.
5.5. Використовувати кошти, призначені для проведення капітального ремонту, на нове будівництво або ж усунення браку та недоробок у період гарантійного терміну після завершення будівництва не дозволяється.
5.6. Роботи з розширення, реконструкції та переобладнання будівель і комунальних споруд зі зміною їх попереднього призначення, а також роботи щодо влаштування нових магістральних (вуличних) мереж каналізації, водо-, електро-, теплопостачання та інших зовнішніх комунікацій і доріг виконуються за рахунок асигнувань на нове будівництво.
5.7. Планування та фінансування робіт капітального ремонту
5.7.1. Попередній відбір будівель та комунальних споруд, що потребують капітального ремонту, проводиться в період загального весняного огляду комісіями, які призначаються згідно з пунктом 3.4. Керівники підрозділів складають пооб'єктні заявки за формою титульного списку (додаток 33) і передають їх у ДРЗ до 1 липня (кінець II кварталу).
5.7.2. ДРЗ на підставі пооб'єктних заявок складає перелік об'єктів, що потребують капітального ремонту, та затверджує проект титульного списку.
5.7.3 До титульних списків капітального ремонту зобов'язані включати тільки ті об'єкти, що увійшли до плану капітального ремонту об'єктів підрозділів, комунального і спеціального призначення та забезпечені проектно-кошторисною документацією,яка отримала позитивний висновок Державного підприємства "Укрдержбудекспертиза".
5.7.4. Включення в проект титульного списку капітального ремонту будівель і конструктивних елементів, що не вислужили встановлених строків експлуатації, здійснювати за умови проведення розслідування причин дострокового ремонту. Одночасно із заявкою до ДРЗ надаються матеріали розслідування із зазначенням осіб, винних у передчасному зносі будівель, конструкцій або обладнання, для притягнення до відповідальності.
5.7.5. У тижневий термін після отримання лімітів асигнувань на рік, що планується, ДРЗ проводить розподіл лімітів між підрозділом та відповідно до виділених лімітів коригує титульний список капітального ремонту.
5.7.6. Затверджений директором ДРЗ титульний список капітального ремонту будівель доводиться до підрозділів.
5.7.7. Підрозділи після отримання виписки із титульного списку капітального ремонту об'єктів підрозділів комунального і спеціального призначення для визначення виконавців робіт здійснюють процедури згідно з вимогами Закону України "Про здійснення державних закупівель" .
5.7.8. За результатами проведених процедур укладається угода з підрядними організаціями на капітальний ремонт.
5.7.9. Оплата робіт із капітального ремонту здійснюється за рахунок відповідної бюджетної програми.
5.7.10. Планування та виконання робіт з капітального ремонту здійснюється протягом року.
5.7.11. У разі проведення капітального ремонту об'єктів терміном виконання більше року визначаються пускові комплекси (черги), фінансування ремонтно-будівельних і проектних робіт проводиться тільки в межах визначених пускових комплексів (черг).
5.7.12. У титульних списках капітального ремонту окремим рядком передбачається резерв коштів на проектно-вишукувальні роботи з виконання непередбачених аварійних робіт та проведення капітального ремонту будівель і комунальних споруд у наступних роках.
5.8. Забезпечення проектно-кошторисною документацією
5.8.1. Проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт будівель і комунальних споруд розробляється проектними організаціями після проведення торгів згідно з вимогами Закону України "Про здійснення державних закупівель" .
Розроблення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт нескладних в інженерному відношенні будівель і комунальних споруд може виконуватися силами підрядних організацій з дотриманням чинних норм і правил проектування та будівництва за наявності в них дозволу на виконання вказаних робіт.
5.8.2. Проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт складається на підставі дефектних актів стану конструкцій на час обстеження.
Дефектні акти складаються комісією, яку своїм наказом призначає керівник підрозділу. До складу комісії входять заступник керівника підрозділу (інша відповідальна особа в разі відсутності цієї посади), інші спеціалісти. Дефектні акти затверджуються керівником підрозділу.
5.8.3. У дефектному акті зазначається попередня кількість ресурсів і обладнання, що придатні для повторного застосування після розбирання конструкцій.
Вартість указаних ресурсів та обладнання визначається за ціною нових матеріалів і обладнання, що враховані в одиничних розцінках, з відчисленням затрат на приведення їх у придатний стан та затрат на їх перевезення до місця застосування.
Вартість непридатних для подальшого використання матеріалів та обладнання визначається комісією, що призначається керівником підрозділу.
5.8.4. Виконання робочого проекту зі складанням робочих креслень та проекту організації робіт для виконання капітального ремонту будівель і комунальних споруд обов'язкове у разі здійснення перепланування будівель, підсилення або часткової заміни фундаментів і стін, у разі заміни або реконструкції перекриття, покрівлі.
5.8.5. Кошториси на капітальний ремонт складаються окремо на загально будівельні роботи, ремонт фасадів, внутрішніх і зовнішніх мереж та об'єктів водо-, тепло-, електро-, газопостачання і каналізації, благоустрій території.
5.8.6. Проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт надається проектними організаціями (проектно-кошторисними групами) в чотирьох примірниках,один з яких на електронному носії. Затвердження проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт здійснюється ДСНС України в тридцятиденний термін з дня її отримання від проектної організації (проектно-кошторисної групи).
5.9. Організація та виконання робіт
5.9.1. Роботи з капітального ремонту будівель та споруд виконуються підрядним способом.
5.9.2. Відносини в процесі виконання капітального ремонту між замовником та підрядником регламентуються укладеним договором на основі чинного законодавства.
5.9.3. На кожний об'єкт капітального ремонту договір між замовником та підрядником укладається з визначенням обсягів робіт, при необхідності пускових комплексів (черг) на поточний рік.
5.9.4. Контроль за виконанням та прийняттям робіт з капітального ремонту здійснює особа (інженер технічного нагляду), яка має кваліфікаційний сертифікат і особисту печатку інженера технічного нагляду та зареєстрована в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.
5.9.5. Після закінчення річного обсягу капітального ремонту відремонтовані черги або пускові комплекси будівель і комунальних споруд пред'являються підрядною організацією робочим приймальним комісіям, призначеним наказом підрозділу.
5.10.6. Порядок приймання в експлуатацію об'єктів із закінченим капітальним ремонтом та склад комісії регламентується чинним законодавством.
Директор Департаменту
ресурсного забезпечення

Р.М. Білошицький
Додаток 1
до пункту 3.1 Методичних
рекомендацій щодо впровадження
єдиних вимог до облаштування
територій і об'єктів майнових
комплексів підрозділів
цивільного захисту
ПЕРІОДИЧНІСТЬ
проведення оглядів, поточних та капітальних ремонтів будівель
1. Загальні положення
1.1. Незмінними частинами будівель прийнято рахувати кам'яні та бетонні фундаменти, кам'яні та дерев'яні стіни. Загальний термін служби будівель, у цілому, встановлено виходячи з усередненого терміну служби незмінних частин будівель: кам'яних фундаментів та всіх видів стін.
Усереднені терміни служби будівель у цілому, їх конструктивних елементів, інженерного обладнання і різноманітного оздоблення приведені в додатку 22 до даної Інструкції, якими належить керуватися при організації утримання і ремонту будівель, їх конструктивних елементів, оздоблення та інженерного обладнання.
1.2. З метою попередження передчасного зносу, аварій, а також для підтримки жилих та громадських будівель, їх інженерного обладнання в постійній експлуатаційній готовності повинні періодично проводитися огляди та різні ремонти будівель, у тому числі:
ЗО - загальний огляд будівель;
ЧО - частковий огляд будівель;
НО - непередбачений огляд будівель;
ПП - поточний профілактичний ремонт будівель;
ПН - поточний непередбачений ремонт будівель;
ВК - вибірковий капітальний ремонт будівель;
КК - комплексний капітальний ремонт будівель.
1.3. Проведення капітального і поточного ремонтів будівель має своєю метою часткове або повне відновлення зносу окремих конструктивних елементів, інженерного обладнання або оздоблення і повинно виконуватись періодично в плановому порядку в суворо встановлені терміни.
1.4. Періодичність оглядів і виконання різних видів ремонту встановлена для шести груп жилих будівель та дев'яти груп громадських будівель, що наведено у таблиці:
Найменування груп будівельЗагальний термін служби будівель, роківВиди оглядів та ремонтівПеріодичність оглядів та ремонтів
1234
Жилі будівлі
1. Будівлі кам'яні, особливо капітальні; фундаменти кам'яні та бетонні, стіни - кам'яні (цегляні та великоблочні), перекриття - залізобетонні150ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
2. Будівлі кам'яні звичайні; фундаменти кам'яні,
стіни - кам'яні (цегляні - великоблочні і великопанельні), перекриття - залізобетонні або змішані
125ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
3. Будівлі кам'яні полегшені; фундаменти кам'яні і
бетонні, стіни - полегшеної кладки із цегли, шлакоблоків і
черепашника, перекриття - дерев'яні або залізобетонні
100ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 24 роки
4. Будівлі дерев'яні рублені та з брусу, змішані;
фундаменти - стрічкові бутові, стіни - рублені, з брусу або змішані (цегляні або дерев'яні) перекриття - дерев'яні
50ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 18 років
5. Будівлі збірно-щитові, каркасні, сирцеві,
глинобитні, саманні або фахверкові; фундаменти - на дерев'яних стільцях або бутових стовпах, стіни - каркасні глинобитні та інші, перекриття - дерев'яні
30ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 2 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
КК-
6. Будівлі каркасно-комишові та інші полегшені15ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 2 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 5 років
КК-
Будівлі громадські
1. Будівлі каркасні з залізобетонним або металевим
каркасом, з заповненням каркасу кам'яним матеріалом
175ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
2. Будівлі з кам'яними стінами із штучного каменю
або великоблочні; колони і стовпи - залізобетонні або цегляні,
перекриття залізобетонні
150ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
3. Будівлі з кам'яними стінами із штучного каменю
або великоблочні; колони і стовпи - залізобетонні або цегляні,
перекриття - дерев'яні
125ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
4. Будівлі зі стінами полегшеної кам'яної кладки;
колони і стовпи - залізобетонні або цегляні, перекриття
залізобетонні
100ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 30 років
5. Будівлі зі стінами полегшеної кам'яної кладки;
колони і стовпи - залізобетонні або цегляні, перекриття -
дерев'яні
80ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 24 року
6. Будівлі дерев'яні з брусу та з рубленими
стінами
50ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
ККЧерез 18 років
7. Будівлі дерев'яні (каркасні або щитові),
сирцеві, саманні, а також металеві та залізобетонні телефонні
кабіни
25ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 3 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 6 років
КК-
8. Будівлі комишові або інші полегшені будівлі
(дерев'яні телефонні кабіни тощо)
15ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 2 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 5 років
КК-
9. Намети, павільйони, ларки, кіоски та інші
полегшені будівлі торговельних організацій
10ЗО2 рази на рік
ЧОНе нормовано
НОНе нормовано
ППЧерез 2 роки
ПНЩорічно
ВКЧерез 5 років
КК-