• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про політичні пріоритети, стратегічні напрями і завдання Міністерства

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України  | Наказ від 04.09.2006 № 395
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 04.09.2006
  • Номер: 395
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 04.09.2006
  • Номер: 395
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ
Н А К А З
04.09.2006 N 395
Про політичні пріоритети, стратегічні напрями і завдання Міністерства
З метою належної організації діяльності Міністерства охорони навколишнього природного середовища відповідно до положень Універсалу національної єдності, Коаліційної угоди та до Положення про Міністерство, затвердженого Указом Президента від 27 грудня 2005 року N 1842/2005,
НАКАЗУЮ:
1. Визначити політичні пріоритети, стратегічні напрями і завдання щодо реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, топографо-геодезичної та картографічної діяльності згідно з додатком.
2. Першому заступнику Міністра С.Куруленку у тижневий термін:
2.1. Внести пропозиції щодо:
структури та штатного розпису центрального апарату Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і щодо розподілу повноважень між заступниками Міністра відповідно до нової структури;
загального регламенту роботи центрального апарату Міністерства;
положень про структурні підрозділи центрального апарату Міністерства.
2.2. Підготувати оголошення в засобах масової інформації щодо конкурсу на заміщення вакантних посад в центральному апараті Міністерства охорони навколишнього природного середовища.
3. Керівникам урядових органів державного управління у складі Міністерства (Державної геологічної служби, Державної служби геодезії, картографії та кадастру, Державної служби заповідної справи, Державної екологічної інспекції) у двотижневий термін внести пропозиції щодо удосконалення їх структури, включаючи механізми реалізації.
4. Першим заступникам Міністра С.Куруленку, С.Глазунову, заступникам Міністра С.Лизуну, П.Большакову, Д.Вороні, керівникам урядових органів державного управління у складі Міністерства, виходячи з стратегічних цілей, пріоритетних напрямів і завдань, визначених у додатку, та обсягів фінансування, передбачених у державному бюджеті на 2006 рік, підготувати пропозиції щодо уточнення Плану з основної діяльності Міністерства на 2006 рік і у двотижневий термін подати мені на розгляд.
5. Заступнику Міністра С.Лизуну у тижневий термін підготувати проект наказу "Про новий склад Науково-технічної ради Міністерства і Положення про Науково-технічну раду".
6. Заступникам Міністра В.Вороні та П.Большакову у тижневий термін підготувати проект наказу щодо спрямування і координації діяльності Державного комітету по водному господарству, Державного комітету лісового господарства, Державного комітету по земельних ресурсах.
7. Секретареві Колегії О.Воловень у тижневий термін підготувати проект наказу "Про новий склад Колегії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України".
8. Відділу документального забезпечення довести даний наказ до керівників структурних підрозділів центрального апарату, урядових органів державного управління у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, уповноваженого органу виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальних органів Міністерства.
9. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Міністр В.Джарти
Додаток
до наказу Міністерства
охорони навколишнього
природного середовища
України
04.09.2006 N 395
ПОЛІТИЧНІ ПРІОРИТЕТИ,
стратегічні напрями і завдання Міністерства щодо реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, топографо-геодезичної та картографічної діяльності
Основною метою національної екологічної політики має стати забезпечення конституційного права громадян на безпечне навколишнє природне середовище. Тому інтеграція екологічної політики в усі напрями діяльності має стати обов'язковою умовою переходу до екологічно збалансованого розвитку держави, коли розвиток країни та регіонів, структура економічного зростання, матеріального виробництва та споживання, а також інших видів діяльності суспільства функціонує в межах здатності природних екосистем відновлюватися, поглинати забруднення та підтримувати життєдіяльність теперішнього і майбутніх поколінь.
З цією метою визначені:
I. Політичні пріоритети
Діяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України буде спрямована на стабілізацію і поліпшення екологічного стану території України, охорону, раціональне використання й відтворення усіх видів природних ресурсів шляхом:
Утвердження екологічної політики, як інтегрованого чинника соціально-економічного розвитку держави, з метою переходу до екологічно збалансованого розвитку;
Формування і впровадження екологічно збалансованої системи природокористування, зміни нераціональних моделей виробництва і споживання, еколого-інноваційної модернізації економіки України;
Поліпшення екологічного стану річок, зокрема басейну Дніпра та якості питної води;
Стабілізації і поліпшення екологічної ситуації в містах та промислових центрах Донецько-Придніпровського регіону;
Охорони і сталого розвитку Карпат;
Запобігання забрудненню Чорного та Азовського морів, поліпшення їх екологічного стану;
Збереження біотичної та ландшафтної різноманітності, розвитку природно-заповідної справи;
Розширення і зміцнення мінерально-сировинного потенціалу держави, комплексного використання природних ресурсів;
Удосконалення системи задоволення потреб економіки, науки, освіти та оборони країни у геопросторовій інформації та картографічній продукції;
Реалізації заходів щодо зменшення негативного впливу глобальних екологічних проблем на стан екологічної безпеки країни, розширення участі України у міжнародному співробітництві.
II. Стратегічні напрями і завдання:
1. Удосконалення системи інтегрованого екологічного управління, міжвідомчої координації та співробітництва щодо інтеграції екологічної складової до програм розвитку секторів економіки, а саме:
Упорядкування діяльності центральних органів виконавчої влади, спрямування і координацію діяльності яких здійснює Мінприроди, з метою покращення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Розробка та затвердження стратегічного документа "Засади національної екологічної політики, Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища".
Створення єдиної системи державного контролю за використанням природних ресурсів та охороною навколишнього природного середовища.
Створення в системі Мінприроди окремої державної установи - Державного екологічного фонду, як єдиного розпорядника коштів Державного фонду, з покладенням на нього завдання управління коштами Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Розроблення, прийняття та реалізація Державної програми моніторингу навколишнього природного середовища.
Розроблення та прийняття Екологічного кодексу України.
Розроблення та прийняття Стратегії зовнішньої політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Реформування фондів охорони навколишнього природного середовища. Створення екологічного банку.
Виконання Національного плану заходів з реалізації положень Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Залучення інвестицій за рахунок використання гнучких механізмів Кіотського протоколу.
Сприяння прийняттю Верховною Радою України законопроекту "Про екологічне страхування" з метою створення системи екологічного страхування.
Розвиток економічного механізму забезпечення охорони навколишнього природного середовища шляхом подальшого розвитку його нормативної та методичної бази, у тому числі забезпечення сталості економічного механізму щодо інфляційних процесів, та розширення бази екологічного оподаткування.
Розробка та затвердження Концепції та Державної програми підтримки впровадження систем управління довкіллям та екологічної сертифікації продукції відповідно до європейських та міжнародних вимог на 2007-2011 роки з метою гармонізації національних екологічних стандартів з міжнародними, впровадження систем управління довкіллям, виробництва екологічно пріоритетної "зеленої" продукції.
Розроблення законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про екологічний аудит" з метою розширення сфери застосування екологічного аудиту та розвитку системи екологічного аудиту у відповідності до вимог міжнародних стандартів серії ISO 14000.
2. Припинення втрат ландшафтного та біотичного різноманіття, розвиток екомережі та заповідної справи, зменшення забруднення, поліпшення екологічного стану водних об'єктів, Азовського і Чорного морів, а саме:
Збереження біорізноманіття, подальший розвиток системи його невиснажливого використання і відтворення, розвиток екомережі та заповідної справи.
Зменшення рівня забруднення Чорного і Азовського морів, відновлення морських екосистем, охорона і збереження морського біотичного і ландшафтного різноманіття.
Забезпечення охорони земель в процесі гармонійного розвитку території України.
Покращення якості води та задоволення потреб населення щодо користування якісними природними водами на засадах басейного управління водними ресурсами.
Впровадження екосистемного підходу в систему лісового господарства та комплексного використання лісових ресурсів.
Створення умов фінансово-економічного забезпечення виконання водоохоронних заходів, в першу чергу реконструкція та будівництво очисних споруд.
3. Посилення заходів екологічної безпеки та зменшення рівня забрудненості довкілля, у тому числі через удосконалення системи управління відходами, а саме:
Здійснити перехід на інтегровані дозволи, що видаються за принципом "єдиного вікна", шляхом удосконалення порядку видачі дозволів на викиди і скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів та збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Удосконалити систему управління відходами з урахуванням міжнародних стандартів та нормативів, розробити і затвердити Національну стратегію поводження з відходами та Державну програму "Відходи та ресурсозбереження".
Забезпечити стимулювання переходу виробників на екологічно безпечні ресурсо- та енергозберігаючі технології, підвищення ролі еколого-економічних інструментів та більш ефективне впровадження принципу "забруднювач платить".
Забезпечити розвиток екологічно безпечних технологій в енергетиці, більш ефективне впровадження когенераційних електростанцій та застосування альтернативних джерел енергії і видів палива.
Забезпечити сучасним хіміко-аналітичним обладнанням спеціально уповноважені органи, зокрема пункти екологічного контролю на кордоні, для ідентифікації вмісту забруднюючих речовин, визначення стану забруднення та проведення хіміко-аналітичного моніторингу територій.
Забезпечити екологічну безпеку під час закриття або зміни форми власності промислових підприємств і об'єктів та передачі об'єктів військової діяльності у господарське користування шляхом здійснення екологічного аудиту та проведення державної екологічної експертизи екологічних ситуацій, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючих об'єктах і комплексах.
Впровадити більш чисте виробництво з метою зменшення викидів і скидів, мінімізації утворення відходів та комплексного використання матеріально-сировинних ресурсів, у тому числі за рахунок стимулювання виробників більш інтенсивно впроваджувати систему надання сервісних послуг замість реалізації готової продукції.
Забезпечити екологічно безпечне зберігання та видалення небезпечних відходів, максимально можливу утилізацію відходів шляхом прямого повторного чи альтернативного використання їх ресурсно-цінної складової та безпечного видалення відходів, що не підлягають утилізації.
Стимулювати виробників щодо запровадження системи екологічного менеджменту з метою зменшення негативного впливу на довкілля.
Забезпечити повне знешкодження (видалення) непридатних та заборонених пестицидів, що накопичилися на території України, у тому числі шляхом проведення тендерних процедур щодо залучення іноземних компаній для їх вивезення на знешкодження за межі держави.
4. Формування інформаційного простору щодо питань збереження довкілля, екополітики та сталого розвитку, сприяння впровадженню системи безперервної екологічної освіти, активне залучення громадськості до вирішення екологічних проблем, а саме:
Створення державної системи екологічного інформування населення, започаткування на національних каналах радіо і телебачення регулярних програм з питань збереження довкілля, збалансованого розвитку, реалізації екологічної політики.
Створення в Україні мережі Орхуських інформаційних центрів та підтримка їх діяльності.
Розробка та прийняття Національної програми системної підтримки діяльності громадських організацій природоохоронного спрямування.
Проведення постійних консультацій з громадськістю щодо підготовки та прийняття управлінських рішень, що стосуються довкілля.
Створення національних друкованих та електронних екологічних видань (газет та журналів), започаткування серії видань природоохоронної спрямованості "Бібліотека екологічної думки".
Створення Державної бази даних з питань безпеки життєдіяльності населення, охорони довкілля та природокористування.
Розробка та впровадження системи безперервної освіти в інтересах екологічно збалансованого (сталого) розвитку для всіх вікових та професійних категорій населення.
Розробка Стратегії щодо виконання положень Орхуської конвенції.
5. Розвиток мінерально-сировинної бази та екологічно безпечного надрокористування, а саме:
Забезпечення умов ефективного, екологічно безпечного, на основі нових технологій, комплексного використання ресурсів надр і повноти розробки родовищ при наданні ліцензій на право користування ділянкою надр з метою їх геологічного вивчення та видобування корисних копалин.
Екологічно збалансований розвиток надрокористування, забезпечення інвестиційними коштами геологорозвідувальних робіт, прискорене залучення в експлуатацію ряду родовищ, які протягом останніх років підготовлені до експлуатації, збільшення надходжень до бюджету, створення нових робочих місць.
6. Удосконалення топографо-геодезичної та картографічної діяльності, а саме:
Налагодження системного оновлення топографічної інформації всієї території країни (у тому числі населених пунктів) для забезпечення потреб безпеки, оборони, природокористування та економіки держави.
Створення Національної інфраструктури геопросторових даних і впорядкування мережі державних топографо-геодезичних і картографічних підприємств.
Досягнення поставлених цілей здійснюватиметься насамперед шляхом докорінного поліпшення ведення справ у Міністерстві, посилення його професійного рівня та результативності роботи, запровадження на регулярній основі навчання керівників і державних службовців основам екологічної політики і управління, покращення матеріально-технічного та фінансового забезпечення, посилення соціального захисту працівників, стимулювання науково-технічної та еколого-інноваційної діяльності, розвиток інформаційно-комунікаційної та нормативно-правової бази, формування й утвердження позитивного іміджу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у суспільстві.