• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти

Міністерство освіти і науки України | Наказ від 05.05.2008 № 371
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 05.05.2008
  • Номер: 371
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 05.05.2008
  • Номер: 371
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
05.05.2008 N 371
Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти
На виконання Закону України "Про загальну середню освіту" та з метою поліпшення якості освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити загальні критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти (додаток 1).
2. Затвердити критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів інваріантної складової навчального плану загальноосвітніх навчальних закладів середньої освіти (додатки 2 - 21).
3. Опублікувати наказ в "Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України", газеті "Освіта України", розмістити на сайті Міністерства.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра Полянського П.Б.
Міністр І.О.Вакарчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОН України
05.05.2008 N 371
Додаток 1
ЗАГАЛЬНІ КРИТЕРІЇ
оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти
Удосконалення загальної середньої освіти спрямоване на переорієнтацію процесу навчання на розвиток особистості учня, навчання його самостійно оволодівати новими знаннями. Сучасна молода людина об'єктивно змушена бути більш мобільною, інформованою, критично і творчо мислячою, а значить і більш мотивованою до самонавчання і саморозвитку.
Новий етап у розвитку шкільної освіти пов'язаний із упровадженням компетентісного підходу до формування змісту та організації навчального процесу. У чинних навчальних програмах для 12-річної школи на засадах компетентісного підходу переструктуровано зміст предметів, розроблено результативну складову змісту. До кожної теми програми визначено обов'язкові результати навчання: вимоги до знань, умінь учнів, що виражаються у різних видах навчальної діяльності (учень називає, наводить приклади, характеризує, визначає, розпізнає, аналізує, порівнює, робить висновки тощо).
Компетентісна освіта зорієнтована на практичні результати, досвід особистої діяльності, вироблення ставлень, що зумовлює принципові зміни в організації навчання, яке стає спрямованим на розвиток конкретних цінностей і життєво необхідних знань і умінь учнів. Упровадження компетентісного підходу передбачає обов'язкове прогнозування результативної складової змісту, що вимагає адекватних змін у системі оцінювання навчальних досягнень.
У контексті цього змінюються і підходи до оцінювання результатів навчальних досягнень школярів як складової навчального процесу. Оцінювання має ґрунтуватися на позитивному принципі, що насамперед передбачає врахування рівня досягнень учня, а не ступеня його невдач.
Результати навчальної діяльності учнів на всіх етапах шкільної освіти не можуть обмежуватися знаннями, уміннями, навичками, метою навчання мають бути сформовані компетентності, як загальна здатність, що базується на знаннях, досвіді та цінностях особистості.
Компетентності не суперечать знанням, умінням, навичкам, вони передбачають здатність осмислено їх використовувати. Удосконалення освітнього процесу з урахуванням компетентнісного підходу полягає в тому, щоб навчити учнів застосовувати набуті знання й уміння в конкретних навчальних та життєвих ситуаціях.
Вчені виокремлюють трьохрівневу ієрархію компетентностей. Предметні - формуються засобами навчальних предметів. Міжпредметні - належать до групи предметів або освітніх галузей. Компетентнісна освіта на предметному та міжпредметному рівнях орієнтована на засвоєння особистістю конкретних навчальних результатів - знань, умінь, навичок, формування ставлень, досвіду, рівень засвоєння яких дозволяє їй діяти адекватно у певних навчальних і життєвих ситуаціях.
Найбільш універсальними є ключові компетентності, які формуються засобами міжпредметного і предметного змісту. Перелік ключових компетентностей визначається на основі цілей загальної середньої освіти та основних видів діяльності учнів, які сприяють оволодінню соціальним досвідом, навичками життя й практичної діяльності в суспільстві.
Міжнародна спільнота компетентнісний підхід вважає дієвим інструментом поліпшення якості освіти.
Рада Європи, проводячи міжнародні дослідження, поглиблюючи та розвиваючи поняття компетентностей, пропонує перелік ключових компетентностей, якими мають володіти молоді європейці: політичні та соціальні компетентності; компетентності, пов'язані з життям у багатокультурному суспільстві; компетентності, що стосуються володіння усним та письмовим спілкуванням, компетентності, пов'язані з розвитком інформаційного суспільства; здатність вчитися протягом життя. Пізніше вони були об'єднані в три основні напрями: соціальні, пов'язані з соціальною діяльністю особистості, життям суспільства; мотиваційні, пов'язані з інтересами, індивідуальним вибором особистості; функціональні, пов'язані зі сферою знань, умінням оперувати науковими знаннями та фактичним матеріалом.
На підставі міжнародних та національних досліджень в Україні виокремлено п'ять наскрізних ключових компетентностей:
Уміння вчитися - передбачає формування індивідуального досвіду участі школяра в навчальному процесі, вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату; оволодіння вміннями та навичками саморозвитку, самоаналізу, самоконтролю та самооцінки.
Здоров'язбережувальна компетентність - пов'язана з готовністю вести здоровий спосіб життя у фізичній, соціальній, психічній та духовній сферах.
Загальнокультурна (комунікативна) компетентність - передбачає опанування спілкуванням у сфері культурних, мовних, релігійних відносин; здатність цінувати найважливіші досягнення національної, європейської та світової культур.
Соціально-трудова компетентність - пов'язана з готовністю робити свідомий вибір, орієнтуватися в проблемах сучасного суспільно-політичного життя; оволодіння етикою громадянських стосунків, навичками соціальної активності, функціональної грамотності; уміння організувати власну трудову та підприємницьку діяльності; оцінювати власні професійні можливості, здатність співвідносити їх із потребами ринку праці.
Інформаційна компетентність - передбачає оволодіння новими інформаційними технологіями, уміннями відбирати, аналізувати, оцінювати інформацію, систематизувати її; використовувати джерела інформації для власного розвитку.
Компетентність як інтегрований результат індивідуальної навчальної діяльності учнів формується на основі оволодіння ними змістовими, процесуальними і мотиваційними компонентами, його рівень виявляється в процесі оцінювання.
Основними функціями оцінювання навчальних досягнень учнів є:
контролююча - визначає рівень досягнень кожного учня (учениці), готовність до засвоєння нового матеріалу, що дає змогу вчителеві відповідно планувати й викладати навчальний матеріал;
навчальна - сприяє повторенню, уточненню й поглибленню знань, їх систематизації, вдосконаленню умінь та навичок;
діагностико-коригувальна - з'ясовує причини труднощів, які виникають в учня (учениці) в процесі навчання; виявляє прогалини у засвоєному, вносить корективи, спрямовані на їх усунення;
стимулювально-мотиваційна - формує позитивні мотиви навчання;
виховна - сприяє формуванню умінь відповідально й зосереджено працювати, застосовувати прийоми контролю й самоконтролю, рефлексії навчальної діяльності.
При оцінюванні навчальних досягнень учнів мають ураховуватися:
характеристики відповіді учня: правильність, логічність, обґрунтованість, цілісність;
якість знань: повнота, глибина, гнучкість, системність, міцність;
сформованість загальнонавчальних та предметних умінь і навичок;
рівень володіння розумовими операціями: вміння аналізувати, синтезувати, порівнювати, абстрагувати, класифікувати, узагальнювати, робити висновки тощо;
досвід творчої діяльності (вміння виявляти проблеми та розв'язувати їх, формулювати гіпотези);
- самостійність оцінних суджень.
Характеристики якості знань взаємопов'язані між собою і доповнюють одна одну.
Повнота знань - кількість знань, визначених навчальною програмою.
Глибина знань - усвідомленість існуючих зв'язків між групами знань.
Гнучкість знань - уміння учнів застосовувати набуті знання у стандартних і нестандартних ситуаціях; знаходити варіативні способи використання знань; уміння комбінувати новий спосіб діяльності із вже відомих.
Системність знань - усвідомлення структури знань, їх ієрархії і послідовності, тобто усвідомлення одних знань як базових для інших.
Міцність знань - тривалість збереження їх в пам'яті, відтворення їх в необхідних ситуаціях.
Знання є складовою умінь учнів діяти. Уміння виявляються в різних видах діяльності і поділяються на розумові і практичні.
Навички - дії доведені до автоматизму у результаті виконання вправ. Для сформованих навичок характерні швидкість і точність відтворення.
Цінності ставлення виражають особистий досвід учнів, їх дії, переживання, почуття, які виявляються у відносинах до оточуючого (людей, явищ, природи, пізнання тощо). У контексті компетентнісної освіти це виявляється у відповідальності учнів, прагненні закріплювати позитивні надбання у навчальній діяльності, зростанні вимог до своїх навчальних досягнень.
Названі вище орієнтири покладено в основу чотирьох рівнів навчальних досягнень учнів: початкового, середнього, достатнього, високого.
Вони визначаються за такими характеристиками:
Перший рівень - початковий. Відповідь учня (учениці) фрагментарна, характеризується початковими уявленнями про предмет вивчення.
Другий рівень - середній. Учень (учениця) відтворює основний навчальний матеріал, виконує завдання за зразком, володіє елементарними вміннями навчальної діяльності.
Третій рівень - достатній. Учень (учениця) знає істотні ознаки понять, явищ, зв'язки між ними, вміє пояснити основні закономірності, а також самостійно застосовує знання в стандартних ситуаціях, володіє розумовими операціями (аналізом, абстрагуванням, узагальненням тощо), вміє робити висновки, виправляти допущені помилки. Відповідь учня (учениці) правильна, логічна, обґрунтована, хоча їй бракує власних суджень.
Четвертий рівень - високий. Знання учня (учениці) є глибокими, міцними, системними; учень (учениця) вміє застосовувати їх для виконання творчих завдань, його (її) навчальна діяльність позначена вмінням самостійно оцінювати різноманітні ситуації, явища, факти, виявляти і відстоювати особисту позицію.
Водночас, визначення високого рівня навчальних досягнень, зокрема оцінки 12 балів, передбачає знання та уміння в межах навчальної програми і не передбачає участі школярів у олімпіадах, творчих конкурсах тощо (таблиця).
Кожний наступний рівень вимог вбирає в себе вимоги до попереднього, а також додає нові характеристики.
Критерії оцінювання навчальних досягнень реалізуються в нормах оцінок, що встановлюють чітке співвідношення між вимогами до знань, умінь і навичок, які оцінюються, та показником оцінки в балах.
Рівні навчальних досягненьБалиЗагальні критерії оцінювання
навчальних досягнень учнів
I. Початковий1Учень (учениця) розрізняє
об'єкти вивчення
2Учень (учениця) відтворює
незначну частину навчального
матеріалу, має нечіткі
уявлення про об'єкт
вивчення
3Учень (учениця) відтворює
частину навчального
матеріалу; з допомогою
вчителя виконує елементарні
завдання
4Учень (учениця) з допомогою
вчителя відтворює основний
навчальний матеріал, може
повторити за зразком певну
операцію, дію
II. Середній5Учень (учениця) відтворює
основний навчальний
матеріал, здатний з
помилками й неточностями
дати визначення понять,
сформулювати правило
6Учень (учениця) виявляє
знання й розуміння основних
положень навчального
матеріалу. Відповідь його
(її) правильна, але
недостатньо осмислена. Вміє
застосовувати знання при
виконанні завдань за
зразком
7Учень (учениця) правильно
відтворює навчальний
матеріал, знає основоположні
теорії і факти, вміє
наводити окремі власні
приклади на підтвердження
певних думок, частково
контролює власні навчальні
дії
III. Достатній8Знання учня (учениці) є
достатніми, він (вона)
застосовує вивчений матеріал
у стандартних ситуаціях,
намагається аналізувати,
встановлювати найсуттєвіші
зв'язки і залежність між
явищами, фактами, робити
висновки, загалом контролює
власну діяльність. Відповідь
його (її) логічна, хоч і має
неточності
9Учень (учениця) добре
володіє вивченим матеріалом,
застосовує знання в
стандартних ситуаціях, уміє
аналізувати й
систематизувати інформацію,
використовує загальновідомі
докази із самостійною і
правильною аргументацією
10Учень (учениця) має повні,
глибокі знання, здатний (а)
використовувати їх у
практичній діяльності,
робити висновки,
узагальнення
IV. Високий11Учень (учениця) має гнучкі
знання в межах вимог
навчальних програм,
аргументовано використовує
їх у різних ситуаціях, уміє
знаходити інформацію та
аналізувати її, ставити і
розв'язувати проблеми
12Учень (учениця) має
системні, міцні знання в
обсязі та в межах вимог
навчальних програм,
усвідомлено використовує їх
у стандартних та
нестандартних ситуаціях.
Уміє самостійно
аналізувати, оцінювати,
узагальнювати опанований
матеріал, самостійно
користуватися джерелами
інформації, приймати
рішення
Видами оцінювання навчальних досягнень учнів є поточне, тематичне, семестрове, річне оцінювання та державна підсумкова атестація.
Поточне оцінювання - це процес встановлення рівня навчальних досягнень учня (учениці) в оволодінні змістом предмета, уміннями та навичками відповідно до вимог навчальних програм.
Об'єктом поточного оцінювання рівня навчальних досягнень учнів є знання, вміння та навички, самостійність оцінних суджень, досвід творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до навколишньої дійсності.
Поточне оцінювання здійснюється у процесі поурочного вивчення теми. Його основними завданнями є: встановлення й оцінювання рівнів розуміння і первинного засвоєння окремих елементів змісту теми, встановлення зв'язків між ними та засвоєним змістом попередніх тем, закріплення знань, умінь і навичок.
Формами поточного оцінювання є індивідуальне, групове та фронтальне опитування; робота з діаграмами, графіками, схемами; зарисовки біологічних об'єктів; робота з контурними картами; виконання учнями різних видів письмових робіт; взаємоконтроль учнів у парах і групах; самоконтроль тощо. В умовах упровадження зовнішнього незалежного оцінювання особливого значення набуває тестова форма контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів.
Інформація, отримана на підставі поточного контролю, є основною для коригування роботи вчителя на уроці.
Тематичному оцінюванню навчальних досягнень підлягають основні результати вивчення теми (розділу).
Тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів забезпечує:
усунення безсистемності в оцінюванні;
підвищення об'єктивності оцінки знань, навичок і вмінь;
індивідуальний та диференційований підхід до організації навчання;
систематизацію й узагальнення навчального матеріалу;
концентрацію уваги учнів до найсуттєвішого в системі знань з кожного предмета.
Тематична оцінка виставляється на підставі результатів опанування учнями матеріалу теми впродовж її вивчення з урахуванням поточних оцінок, різних видів навчальних робіт (практичних, лабораторних, самостійних, творчих, контрольних робіт) та навчальної активності школярів.
Перед початком вивчення чергової теми всі учні мають бути ознайомлені з тривалістю вивчення теми (кількість занять); кількістю й тематикою обов'язкових робіт і термінами їх проведення; умовами оцінювання.
Оцінка за семестр виставляється за результатами тематичного оцінювання, а за рік - на основі семестрових оцінок.
Учень (учениця) має право на підвищення семестрової оцінки. При цьому потрібно мати на увазі, що відповідно до Положення про золоту медаль "За високі досягнення в навчанні" та срібну медаль "За досягнення в навчанні", затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.03.2008 N 186 та погодженого з Міністерством юстиції України N 279/14970 від 02.04.2008, підвищення результатів семестрового оцінювання шляхом переатестації не дає підстав для нагородження випускників золотою або срібною медалями.
Більш гнучкої, різнопланової системи оцінювання потребує профільна старша школа, яка на основі диференційованого навчання повинна враховувати не лише навчальні досягнення, але і творчі, проектно-дослідницькі, особистісні, соціальне значущі результати, уміння вирішувати проблеми, що виникають у різних життєвих ситуаціях.
Поряд з іншими формами оцінювання ефективною у старшій школі є рейтингова система, яка сприяє формуванню ключових компетентностей і створює можливості для:
підвищення мотивації учнів до самонавчання та самооцінювання;
розширення можливості в індивідуальній підготовленості учнів на коленому етапі навчального процесу;
підвищення об'єктивності оцінювання не лише протягом навчального року, а й за весь період навчання у старшій школі;
градації значущості балів, які отримують учні за виконання різних видів робіт (самостійна робота, підсумкова робота, творча робота, олімпіади, виставки, конкурси творчих робіт, науково-дослідні й художні проекти, діяльність в органах учнівського самоврядування, у соціально-корисних проектах тощо).
Упровадження рейтингу навчальних досягнень передбачає побудову учнем (ученицею) індивідуальної освітньої програми, яка дозволить учителям і батькам учнів аналізувати їхній освітній поступ та його (її) досягнення, виявляти помилки, а також регулювати форми й види освітньої діяльності.
З метою оцінювання індивідуальних досягнень учнів у допрофільній та профільній школі може бути використаний метод оцінювання портфоліо.
Основна суть портфоліо - "показати все, на що ти здібний (а)". Педагогічна ідея портфоліо передбачає зміщення акценту з незнання учнів на індивідуальні досягнення, їхню активну участь у накопиченні різних видів робіт, які засвідчують рух в індивідуальному розвитку, інтеграцію кількісних і якісних оцінок, підвищення ролі самооцінки.
Таке оцінювання передбачає певну підготовку: визначення критеріїв для включення учнівських напрацювань до портфоліо, форми подання матеріалу, спланованість оцінного процесу, елементи самооцінки з боку учня тощо.
У процесі навчання, зокрема під час оцінювання, вчителю важливо виявляти доброзичливість, вимогливість поєднувати з індивідуальним підходом, тобто порівнювати виявлені досягнення учня (учениці) не тільки з нормою, а з його (її) попередніми невдачами чи успіхами.
Додаток 2
КРИТЕРІЇ
оцінювання навчальних досягнень учнів з української мови та мов національних меншин
Оцінювання результатів навчання української мови та мов національних меншин здійснюється на основі функціонального підходу до шкільної мовної освіти, яка має забезпечувати вміння учнів ефективно користуватися мовою як засобом пізнання, комунікації, високу мовну культуру особистості, сприяти формуванню її громадянської позиції та національної самосвідомості.
Функціональний підхід передбачає таке співвідношення мовної теорії й мовленнєвої практики, за якого пріоритетним є розвиток навичок мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння, читання, письма. Робота над мовною теорією, формуванням знань про мову підпорядковується інтересам розвитку мовлення учня.
В оцінюванні результатів навчання мови треба враховувати, що мова є не лише предметом вивчення, а й засобом вивчення інших предметів, що підвищує вимоги до рівня сформованості мовленнєвих навичок школярів.
Оцінювання результатів навчання мови здійснюється на основі:
різнобічного мовленнєвого розвитку особистості;
освітнього змісту навчального предмета, який розподіляється на чотири елементи - знання, вміння й навички, досвід творчої діяльності і досвід емоційно-ціннісного ставлення до світу;
функціонального підходу до шкільного курсу мови, який передбачає вивчення мовної теорії в аспекті практичних потреб розвитку мовлення.
Об'єктами перевірки й оцінювання є:
мовленнєві вміння й навички з чотирьох видів мовленнєвої діяльності;
знання про мову й мовлення;
мовні вміння та навички;
досвід творчої діяльності;
досвід особистого емоційно-ціннісного ставлення до світу.
Оцінювання результатів мовленнєвої діяльності видозмінюється відповідно до кожної окремої її форми і здійснюється за такими критеріями:
I. Аудіювання (слухання та розуміння прослуханого)
Оцінюється здатність учня сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання після одного прослуховування. Це передбачає:
а) розуміння комунікативної мети висловлювання, фактичного змісту, причиново-наслідкових зв'язків, теми й основної думки висловлювання, виражально-зображувальних засобів висловлювання, стилю й типу мовлення прослуханого висловлювання;
б) оцінювання прослуханого.
II. Говоріння й письмо (діалогічне та монологічне мовлення)
Діалогічне мовлення
Оцінюється здатність учнів:
а) виявляти певний рівень обізнаності з теми, що обговорюється;
б) уміти складати діалог відповідно до запропонованої ситуації й мети спілкування; самостійно досягати комунікативної мети; використовувати репліки для стимулювання, підтримання діалогу, формули мовленнєвого етикету; дотримуватися теми спілкування та норм літературної мови; демонструвати певний рівень вправності у процесі діалогу (стислість, логічність, виразність, доречність, точність, емоційність тощо);
в) висловлювати власну думку щодо теми, яка обговорюється;
г) аргументувати висловлені тези, коректно спростовувати помилкові висловлювання співрозмовника.
Критерії оцінювання діалогічного мовлення
РівеньБалиКритерії навчальних досягнень учнів
I. Початковий1Учень (учениця) підтримує діалог на
елементарному рівні. Здебільшого він
(вона) відповідає на запитання лише
однозначними реченнями ("так" чи "ні") або
уривчастими реченнями ствердного чи
заперечного характеру
2Учень (учениця) відповідає на елементарні
запитання короткими репліками, які лише
частково реалізують комунікативну мету
3Учень (учениця) бере участь у діалозі за
найпростішою за змістом мовленнєвою
ситуацією, може не лише відповідати на
запитання співрозмовника, а й формулювати
деякі запитання; комунікативна мета
досягається ним (нею) лише частково
II. Середній4Учень (учениця) бере участь у діалозі з
нескладної за змістом теми, певною мірою
досягає мети спілкування, його (її)
репліки лише частково враховують ситуацію
спілкування
5Учень (учениця) бере участь у діалозі за
нескладною за змістом мовленнєвою
ситуацією, дотримується елементарних
правил поведінки в розмові, загалом
досягає комунікативної мети, проте може
відхилятися від теми, його (її) мовлення
характеризується стереотипністю
6Учень (учениця) загалом досягає
комунікативної мети в діалозі з нескладної
теми, його (її) репліки в основному
змістовні, відповідають основним правилам
поведінки в розмові, нормам етикету,
участь у діалозі здійснюється переважно
за допомогою вчителя або співрозмовника,
спирається на запропонований зразок
III. Достатній7Діалогічне мовлення учня (учениці) за
своїм змістом спрямовується на розв'язання
певної проблеми, загалом є змістовним,
невимушеним; відстежуються елементи
особистісної позиції щодо предмета
обговорення, правила спілкування в цілому
дотримуються, судження загалом самостійні
й аргументовані, відхилення від теми,
помилки в мовному оформленні реплік майже
не трапляються
8Учень (учениця) загалом вправно бере
участь у діалозі за ситуацією, що містить
певну проблему, досягаючи комунікативної
мети, висловлює судження й аргументує їх з
допомогою загальновідомих фактів, у
діалозі з'являються елементи оцінних
характеристик та узагальнень
9Учень (учениця) самостійно складає діалог
з проблемної теми, демонструючи загалом
достатній рівень вправності й культури
мовлення (чітко висловлює думки, уміє
сформулювати цікаве запитання, дати
влучну, змістовну відповідь, виявляє
толерантність, стриманість, коректність у
разі незгоди з думкою співрозмовника),
особиста позиція виражається порівняно
нечітко, аргументація відзначається
оригінальністю, самостійністю
IV. Високий10Учень (учениця) складає діалог за
проблемною ситуацією, демонструючи
належний рівень мовленнєвої культури,
вміння чітко формулювати думки,
обґрунтовуючи власну позицію, виявляє
готовність увалено й доброзичливо
вислухати співрозмовника, даючи йому
можливість висловитися; дотримується
правил мовленнєвого етикету; структура
діалогу, мовне оформлення його реплік у
цілому відповідають нормам
11Учень (учениця) складає діалог, самостійно
обравши аспект запропонованої теми та
визначивши проблему для обговорення,
переконливо й оригінальне аргументує свою
позицію, зіставляє різні погляди на той
самий предмет, розуміючи при цьому
можливість інших підходів до обговорюваної
проблеми, виявляє повагу до думки іншого;
структура діалогу, мовне оформлення його
реплік відповідають нормам
12Учень (учениця) складає глибокий за
змістом і досконалий за формою діалог,
самостійно обравши аспект запропонованої
теми та визначивши проблему для
обговорення, демонструючи вміння увалено й
доброзичливо вислухати співрозмовника,
коротко, виразно, оригінальне
сформулювати свою думку, дібрати цікаві,
влучні, переконливі аргументи на захист
своєї позиції, у тому числі й із власного
життєвого досвіду, зіставити різні погляди
на той самий предмет, змінити свою думку в
разі незаперечних аргументів іншого;
дотримується правил поведінки й
мовленнєвого етикету в розмові
Монологічне мовлення
Говоріння (усні переказ і твір); письмо (письмові переказ і твір)
Оцінюється здатність учня:
а) усно чи письмово виявляти певний рівень обізнаності з теми, що розкривається;
б) уміти будувати висловлювання певного обсягу, добираючи і впорядковуючи необхідний для реалізації задуму матеріал (епізод із власного життєвого досвіду, прочитаний або прослуханий текст, епізод з кінофільму, сприйнятий (побачений чи почутий) твір мистецтва, розповідь іншої людини тощо); ураховувати мету спілкування, адресата мовлення; розкривати тему висловлювання; виразно відображати основну думку висловлювання, диференціюючи матеріал на головний і другорядний; викладати матеріал логічно, послідовно; використовувати мовні засоби відповідно до комунікативного завдання, дотримуючись норм літературної мови; додержувати єдності стилю;
в) виявляти своє ставлення до предмета висловлювання, розуміти та враховувати можливість різних тлумачень тієї самої проблеми;
г) виявляти певний рівень творчої діяльності, зокрема: трансформувати одержану інформацію, відтворюючи її докладно, стисло, вибірково, своїми словами, змінюючи форму викладу, стиль тощо відповідно до задуму висловлювання; створювати оригінальний текст певного стилю; аргументувати висловлені думки, переконливо спростовувати помилкові докази; викладати матеріал виразно, доречно, економно, виявляти багатство лексичних і граматичних засобів.
Критерії оцінювання монологічного мовлення
РівеньБалиКритерії
оцінювання
навчальних
досягнень учнів
Грамотність
Припустима
кількість
орфографічних
і
пунктуаційних
помилок
Припустима
кількість
лексичних,
граматичних
і
стилістичних
помилок
I. Початковий1Побудованому
учнем (ученицею)
тексту бракує
зв'язності й
цілісності,
урізноманітнення
потребує лексичне
та граматичне
оформлення
роботи
15 - 16
і більше
9 - 10
2Побудоване учнем
(ученицею)
висловлювання
характеризується
фрагментарністю,
думки
викладаються на
елементарному
рівні; потребує
збагачення й
урізноманітнення
лексика і
граматична будова
мовлення
13 - 14
3Учневі (учениці)
слід працювати
над виробленням
умінь
послідовніше й
чіткіше викладати
власні думки,
дотримуватися
змістової та
стилістичної
єдності
висловлювання,
потребує
збагачення та
урізноманітнення
лексика й
граматична будова
висловлювання
11 - 12
II. Середній4Висловлювання
учня (учениці) за
обсягом складає
дещо більше
половини від
норми і
характеризується
певною
завершеністю,
зв'язністю;
розкриття теми
має бути
повнішим,
ґрунтовнішим і
послідовнішим;
чіткіше мають
розрізнюватися
основна та
другорядна
інформація;
потребує
урізноманітнення
добір слів,
більше має
використовуватися
авторська
лексика
9 - 107 - 8
5За обсягом робота
учня (учениці)
наближається до
норми, у цілому є
завершеною, тему
значною мірою
розкрито, проте
вона потребує
глибшого
висвітлення, має
бути увиразнена
основна думка,
посилена єдність
стилю, мовне
оформлення
різноманітнішим
7 - 8
6За обсягом
висловлювання
учня (учениці)
сягає норми, його
тема
розкривається,
виклад загалом
зв'язний, але
учневі ще слід
працювати над
умінням
самостійно
формулювати
судження, належно
їх аргументувати,
точніше добирати
слова й
синтаксичні
конструкції
5 - 6
III. Достат-
ній
7Учень (учениця)
самостійно
створює достатньо
повний, зв'язний,
з елементами
самостійних
суджень текст (у
переказі - з
урахуванням його
виду), вдало
добирає лексичні
засоби (у
переказі
використовує
авторські засоби
виразності,
образності
мовлення), але ще
має
вдосконалювати
вміння чітко
висвітлювати
тему, послідовно
її викладати,
належно
аргументувати
основну думку
45 - 6
8Учень самостійно
будує достатньо
повне (у переказі
- з урахуванням
його виду),
осмислене
висловлювання, у
цілому ґрунтовно
висвітлює тему,
добирає
переконливі
аргументи на їх
користь, проте ще
має працювати над
урізноманітненням
словника,
граматичного та
стилістичного
оформлення
роботи
3
9Учень самостійно
будує
послідовний,
повний, логічно
викладений текст
(у переказі - з
урахуванням його
виду); у цілому
розкриває тему,
висловлює
основну думку (у
переказі -
авторську
позицію); вдало
добирає лексичні
засоби (у
переказі
використовує
авторські засоби
виразності,
образності
мовлення), проте
ще має працювати
над умінням
виразно
висловлювати
особистісну
позицію і належно
її аргументувати
1 + 1
(негруба)
IV. Високий10Учень самостійно
будує
послідовний,
повний (у
переказі - з
урахуванням його
виду) текст,
ураховує
комунікативне
завдання,
висловлює власну
думку, певним
чином аргументує
різні погляди на
проблему (у
переказі
зіставляє свою
позицію з
авторською),
робота
відзначається
багатством
словника,
граматичною
правильністю,
дотриманням
стильової єдності
й виразності
тексту
13
11Учень самостійно
будує
послідовний,
повний текст (у
переказі - з
урахуванням його
виду), ураховує
комунікативне
завдання;
аргументовано,
чітко висловлює
власну думку,
зіставляє її з
думками інших (у
переказі враховує
авторську
позицію), уміє
пов'язати
обговорюваний
предмет із
власним життєвим
досвідом, добирає
переконливі
докази для
обґрунтування
тієї чи іншої
позиції з огляду
на необхідність
розв'язувати
певні життєві
проблеми; робота
відзначається
багатством
словника,
точністю
слововживання,
стилістичною
єдністю,
граматичною
різноманітністю
1 (негруба)2
12Учень самостійно
створює яскраве,
оригінальне за
думкою та
оформленням
висловлювання
відповідно до
мовленнєвої
ситуації; повно,
вичерпно
висвітлює тему;
аналізує різні
погляди на той
самий предмет,
добирає
переконливі
аргументи на
користь тієї чи
іншої позиції,
використовує
набуту з різних
джерел інформацію
для розв'язання
певних життєвих
проблем; робота
відзначається
багатством
слововживання,
граматичною
правильністю та
різноманітністю,
стилістичною
довершеністю
-1
III. Читання
Читання вголос
Оцінюється здатність учня:
а) розуміти прочитане;
б) читати з достатньою швидкістю, плавно, з гарною дикцією, відповідно до орфоепічних та інтонаційних норм;
в) виражати з допомогою темпу, тембру, гучності читання особливості змісту, стилю тексту авторський задум;
г) пристосовувати читання до особливостей слухачів (ступеня підготовки, зацікавленості певною темою тощо).
Читання мовчки
Оцінюється здатність учня:
а) читати незнайомий текст із належною швидкістю, розуміти й запам'ятовувати після одного прочитування фактичний зміст, причиново-наслідкові зв'язки, тему і основну думку, виражально-зображувальні засоби прочитаного твору;
б) давати оцінку прочитаному.
IV. Оцінювання мовних знань і вмінь
Оцінюванню підлягають знання та вміння з мови, потрібні насамперед для правильного використання мовних одиниць, а саме:
а) розпізнавання, групування й класифікування вивчених мовних явищ;
б) сполучування слів, доповнення й трансформація речень, добір належної форми слова, потрібної лексеми, відповідних засобів зв'язку між частинами речення, між реченнями в групі пов'язаних між собою речень тощо;
в) розуміння значення мовних одиниць та особливостей їх використання в мовленні.
V. Оцінювання правописних (орфографічних і пунктуаційних) умінь учнів
Перевірці підлягають уміння правильно писати слова на вивчені орфографічні правила і словникові слова, визначені для запам'ятовування; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; належним чином оформлювати роботу.
Додаток 3
КРИТЕРІЇ
оцінювання навчальних досягнень учнів з української та зарубіжної літератур і літератур національних меншин
Головною метою вивчення предметів "Українська література", "Зарубіжна література", "Літератури національних меншин" в загальноосвітній школі є залучення учнів до найвищих досягнень національної та світової літератури і культури, національних і загальнолюдських духовних цінностей, розвиток творчих здібностей учнів, виховання в них естетичного смаку, високої читацької та загальної культури, вироблення вмінь самостійно ознайомлюватися зі зразками мистецтва слова, свідомо сприймати втілені в них естетичні й духовні цінності.
Для досягнення цієї мети слід вирішувати такі основні завдання:
формувати в учнів уявлення про художню літературу як мистецтво слова, важливу складову системи мистецтв і духовної культури українського та інших народів світу;
виховувати повагу до духовних скарбів українського народу та всього людства, расову, етнічну, соціальну, тендерну, релігійну, індивідуальну толерантність одночасно з принциповим нонконформізмом, здатністю формувати, формулювати й активно відстоювати власну точку зору, свою систему життєвих цінностей і пріоритетів, прагнення мати ніким не нав'язане світобачення, не бути об'єктом маніпуляцій, зберігати й примножувати кращі національні традиції, не сприймати культу сили й переваги матеріальних цінностей над духовними;
навчати школярів сукупності відомостей про вершинні явища українського та світового літературного процесу, загальні закономірності його перебігу від найдавніших часів до сьогодення;
давати школярам оптимальний обсяг літературознавчих понять і термінів, потрібних для повноцінного аналізу й інтерпретації художніх текстів, розуміння головних закономірностей перебігу літературного процесу;
відпрацьовувати з учнями вміння й навички аналізу й інтерпретації художнього тексту, здатність сприймати його з урахуванням задуму й стилю автора, бачити кожен конкретний твір у літературному, культурному та історичному контекстах;
навчати школярів визначати національну своєрідність і загальнолюдську значущість літературних творів, у тому числі шляхом зіставлення зі зразками різних національних літератур та різних видів мистецтв;
розвивати усне й писемне мовлення школярів, їхнє мислення (образне, асоціативне, абстрактне, логічне тощо);
формувати в учнів потребу в читанні літературних творів, здатність насолоджуватися мистецтвом слова, засвоювати духовно-естетичний потенціал художньої літератури, реалізувати його у власному житті;
відпрацьовувати навички розрізнення явищ елітарної та масової культури;
прищеплювати школярам високий естетичний смак.
Об'єктом вивчення в курсах української та зарубіжної літератури та літератур національних меншин є художній твір, його естетична природа та духовно-етична сутність. Аналіз та інтерпретація літературного твору мають спиратися на ґрунтовне знання тексту, докладний розгляд ключових епізодів, доречне цитування, виразне читання окремих творів або їх фрагментів тощо. Теоретичні аспекти вивчення твору при цьому слід розглядати не як самоціль, а як один із засобів визначення своєрідності його поетики. На уроках української літератури та літератур національних меншин учні працюють з текстами, написаними мовою оригіналу, на уроках зарубіжної літератури - з літературними творами, перекладеними українською мовою, а за умови готовності школярів - мовою оригіналу.
Моніторинг і оцінювання результативності навчання належать до найважливіших аспектів навчального процесу і значною мірою визначають його якість. На уроках літератури домінантною формою навчання і здійснення контролю за досягнутими результатами є діалог, який відбувається на всіх етапах навчальної діяльності і до якого учнів залучає вчитель, спонукуючи розмірковувати, робити узагальнення і висновки, висловлювати власні думки, оцінювати. Під час такого оцінювання обов'язковим має стати контроль за прочитанням коленим учнем програмових творів, визначення рівня засвоєння їхнього змісту та вироблення вмінь і навичок їхнього аналізу й інтерпретації, перевірка виконання усних і письмових робіт.
Оцінювання навчальних досягнень учнів з української та зарубіжної літератури та літератур національних меншин має здійснюватися за такими критеріями:
Рівні навчальних досягненьБалиКритерії оцінювання
навчальних досягнень учнів
I. Початковий1Учень (учениця) на
елементарному рівні
відтворює матеріал,
називаючи окремий
літературний факт або явище
(автора й назву твору,
окремих літературних
персонажів тощо)
2Учень (учениця) розуміє
навчальний матеріал і може
відтворити фрагмент з нього
окремим реченням (називає
окремі факти з життя і
творчості письменника,
головних персонажів твору,
упізнає за описом окремого
персонажа твору, упізнає, з
якого твору взято уривок
тощо)
3Учень (учениця) розуміє
навчальний матеріал і за
допомогою вчителя дає
відповідь у формі
висловлювання (відтворює
зміст у певній
послідовності, називає на
репродуктивному рівні жанр
твору, упізнає літературний
факт за описом або
визначенням)
II. Середній4Учень (учениця) має уявлення
про зміст твору, може
переказати незначну його
частину та з допомогою
вчителя визначає основні
сюжетні елементи, на
репродуктивному рівні
відтворює фактичний
матеріал
5Учень (учениця) знає зміст
твору, переказує окрему його
частину, знаходить у тексті
приклади відповідно до
сформульованого завдання,
висловлює оцінювальне
судження і доводить його
одним-двома аргументами,
завершує відповідь простим
узагальненням, дає
визначення літературних
термінів
6Учень (учениця) знає зміст
твору, може переказати
значну його частину, з
допомогою вчителя виділяє
головні епізоди, уміє
формулювати думки, називає
риси характеру літературних
героїв, встановлює окремі
причиново-наслідкові
зв'язки, дає визначення
літературних термінів з
прикладами
III. Достатній7Учень (учениця) володіє
матеріалом і навичками
аналізу літературного твору
за поданим учителем зразком,
наводить окремі приклади з
тексту
8Учень (учениця) володіє
матеріалом, за зразком
аналізує текст, виправляє
допущені помилки, добирає
докази на підтвердження
висловленої думки,
застосовує відомі факти,
поняття для виконання
стандартних навчальних
завдань
9Учень (учениця) володіє
матеріалом та навичками
комплексного аналізу
літературного твору,
застосовує теорію в
конкретних ситуаціях,
демонструє правильне
застосування матеріалу,
складає порівняльні
характеристики, добирає
аргументи на підтвердження
власних міркувань
IV. Високий10Учень (учениця) володіє
матеріалом та навичками
комплексного аналізу
літературного твору, виявляє
початкові творчі здібності,
самостійно оцінює
літературні явища, працює з
різними джерелами
інформації, систематизує,
узагальнює та творчо
використовує дібраний
матеріал
11Учень (учениця) на високому
рівні володіє матеріалом,
вміннями й навичками
комплексного аналізу
художнього твору,
використовує засвоєні факти
для виконання нестандартних
завдань, самостійно формулює
проблему й вирішує шляхи її
розв'язання, висловлює
власні думки, самостійно
оцінює явища літератури й
культури, виявляючи власну
позицію щодо них
12Учень (учениця) вільно
володіє матеріалом та
навичками текстуального
аналізу літературного твору,
виявляє особливі творчі
здібності та здатність до
оригінальних рішень
різноманітних навчальних
завдань, до перенесення
набутих знань та вмінь на
нестандартні ситуації, має
схильність до літературної
творчості
Додаток 4
КРИТЕРІЇ
оцінювання навчальних досягнень з іноземних мов
Основними видами оцінювання з іноземної мови є поточне, тематичне, семестрове, річне оцінювання та підсумкова державна атестація. Більшість прийомів поточного оцінювання спрямовано на детальну перевірку окремих параметрів мови або вмінь мовлення, яких щойно навчили, тематичне оцінювання проводиться на основі поточного оцінювання і виставляється єдиний тематичний бал. Під час виставлення тематичного балу результати перевірки робочих зошитів не враховуються.
Семестрове оцінювання з іноземної мови проводиться один раз наприкінці семестру за чотирма видами мовленнєвої діяльності (аудіювання говоріння, читання, письмо).
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
учнів
Аудіювання(1)
I. Початковий1Учень (учениця) розпізнає на слух найбільш
поширені слова у мовленні, яке звучить в
уповільненому темпі
2Учень (учениця) розпізнає на слух найбільш
поширені словосполучення у мовленні, яке
звучить в уповільненому темпі
3Учень (учениця) розпізнає на слух окремі
прості непоширені речення і мовленнєві
зразки, побудовані на вивченому мовному
матеріалі в мовленні, яке звучить в
уповільненому темпі
II. Середній4Учень (учениця) розпізнає на слух прості
речення, фрази та мовленнєві зразки, що
звучать у нормальному темпі. В основному
розуміє зміст прослуханого тексту, в якому
використаний знайомий мовний матеріал
5Учень (учениця) розуміє основний зміст
поданих у нормальному темпі текстів,
побудованих на вивченому мовному матеріалі
6Учень (учениця) розуміє основний зміст
поданих у нормальному темпі невеликих за
обсягом текстів, побудованих на вивченому
мовному матеріалі, які містять певну
кількість незнайомих слів, про значення яких
можна здогадатися
III. Достат-
ній
7Учень (учениця) розуміє основний зміст
поданих у нормальному темпі текстів,
побудованих на вивченому мовному матеріалі,
які містять певну кількість незнайомих
слів, про значення яких можна здогадатися,
сприймає більшу частину необхідної
інформації, надану в вигляді оціночних
суджень, опису, аргументації
8Учень (учениця) розуміє основний зміст
стандартного мовлення у межах тематики
ситуативного мовлення, яке може містити
певну кількість незнайомих слів, про
значення яких можна здогадатися. В основному
сприймає на слух експліцитно надану
інформацію
9Учень (учениця) розуміє основний зміст
мовлення, яке може містити певну кількість
незнайомих слів, про значення яких можна
здогадатися, а також сприймає основний зміст
повідомлень та фактичну інформацію, надану у
повідомленні
IV. Високий10Учень (учениця) розуміє основний зміст
мовлення, яке може містити певну кількість
незнайомих слів, про значення яких можна
здогадатися, а також основний зміст чітких
повідомлень різного рівня складності
11Учень (учениця) розуміє тривале мовлення,
яке може містити певну кількість незнайомих
слів, про значення яких можна здогадатися.
Вміє знаходити в інформаційних текстах з
незнайомим матеріалом необхідну інформацію,
надану в вигляді оціночних суджень, опису,
аргументації
12Учень (учениця) розуміє тривале мовлення й
основний зміст повідомлень, сприймає на слух
надану фактичну інформацію у повідомленні
Читання(2)
I. Початковий1Учень (учениця) вміє розпізнавати та читати
окремі вивчені слова на основі матеріалу, що
вивчався
2Учень (учениця) вміє розпізнавати та читати
окремі вивчені словосполучення на основі
матеріалу, що вивчався
3Учень(учениця) вміє розпізнавати та читати
окремі прості непоширені речення на основі
матеріалу, що вивчався
II. Середній4Учень (учениця) вміє читати вголос і про
себе з розумінням основного змісту тексти,
побудовані на вивченому матеріалі. Уміє
частково знаходити необхідну інформацію у
вигляді оціночних суджень за умови, що в
текстах використовується знайомий мовний
матеріал
5Учень (учениця) вміє читати вголос і про
себе з розумінням основного змісту тексти,
які можуть містити певну кількість
незнайомих слів, про значення яких можна
здогадатися. Уміє частково знаходити
необхідну інформацію у вигляді оціночних
суджень, опису за умови, що в текстах
використовується знайомий мовний матеріал
6Учень (учениця) вміє читати з повним
розумінням тексти, які можуть містити певну
кількість незнайомих слів, про значення яких
можна здогадатися. Уміє знаходити необхідну
інформацію у вигляді оціночних суджень,
опису, аргументації за умови, що в текстах
використовується знайомий мовний матеріал
III. Достат-
ній
7Учень (учениця) вміє читати з повним
розумінням тексти, які містять певну
кількість незнайомих слів, про значення яких
можна здогадатися; уміє знаходити потрібну
інформацію в текстах інформативного
характеру
8Учень (учениця) вміє читати з повним
розумінням тексти, які містять певну
кількість незнайомих слів, знаходити і
аналізувати потрібну інформацію
9Учень (учениця) вміє читати з повним
розумінням тексти, використовуючи словник,
знаходити потрібну інформацію, аналізувати
її та робити відповідні висновки
IV. Високий10Учень (учениця) вміє читати з розумінням
основного змісту тексти, аналізує їх,
розуміє прочитаний текст, встановлюючи
логічні зв'язки всередині речення та між
реченнями
11Учень (учениця) вміє читати тексти, аналізує
їх і робить власні висновки, розуміє логічні
зв'язки в рамках тексту та між його окремими
частинами
12Учень (учениця) вміє читати тексти, аналізує
їх і робить висновки, порівнює отриману
інформацію з власним досвідом. В повному
обсязі розуміє тему прочитаного тексту
різного рівня складності
Говоріння(3)
I. Початковий1Учень (учениця) знає найбільш поширені
вивчені слова, проте не завжди адекватно
використовує їх у мовленні, допускає
фонематичні помилки
2Учень (учениця) знає найбільш поширені
вивчені словосполучення, проте не завжди
адекватно використовує їх у мовленні,
допускає фонематичні помилки
3Учень (учениця) використовує в мовленні
прості непоширені речення з опорою на
зразок, має труднощі у вирішенні
поставленого комунікативного завдання в
ситуаціях на задану тему, допускає
фонематичні помилки
II. Середній4Учень (учениця) вміє в основному логічно
розпочинати та підтримувати бесіду, при
цьому використовуючи обмежений словниковий
запас та елементарні граматичні структури.
На запит співрозмовника дає елементарну
оціночну інформацію, відображаючи власну
точку зору
5Учень (учениця) вміє в основному логічно
побудувати невеличке монологічне
висловлювання та діалогічну взаємодію,
допускаючи незначні помилки при
використанні лексичних одиниць. Всі звуки в
потоці мовлення вимовляються правильно
6Учень (учениця) упевнено розпочинає,
підтримує, відновлює та закінчує розмову у
відповідності з мовленнєвою ситуацією. Всі
звуки в потоці мовлення вимовляються
правильно
III. Достат-
ній
7Учень (учениця) вміє зв'язно висловлюватися
відповідно до навчальної ситуації, малюнка,
робити повідомлення з теми, простими
реченнями передавати зміст прочитаного,
почутого або побаченого, підтримувати
бесіду, ставити запитання та відповідати на
них
8Учень (учениця) вміє логічно висловитися у
межах вивчених тем відповідно до навчальної
ситуації, а також у зв'язку зі змістом
прочитаного, почутого або побаченого,
висловлюючи власне ставлення до предмета
мовлення; уміє підтримувати бесіду, вживаючи
короткі репліки. Учень в основному уміє
відповідно до комунікативного завдання
використовувати лексичні одиниці і
граматичні структури, не допускає
фонематичних помилок
9Учень (учениця) вміє логічно висловлюватися
у межах вивчених тем, передавати основний
зміст прочитаного, почутого або побаченого,
підтримувати бесіду, вживаючи розгорнуті
репліки, відповідно до комунікативного
завдання використовує лексичні одиниці і
граматичні структури, не допускає
фонематичних помилок
IV. Високий10Учень (учениця) вміє без підготовки
висловлюватися і вести бесіду в межах
вивчених тем, використовує граматичні
структури і лексичні одиниці відповідно до
комунікативного завдання, не допускає
фонематичних помилок
11Учень (учениця) вміє логічно і в заданому
обсязі побудувати монологічне висловлювання
та діалогічну взаємодію, використовуючи
граматичні структури і лексичні одиниці
відповідно до комунікативного завдання, не
допускаючи при цьому фонематичних помилок
12Учень (учениця) вміє вільно висловлюватись
та вести бесіду в межах вивчених тем, гнучко
та ефективно користуючись мовними та
мовленнєвими засобами
Письмо(4)
Рівень
навчальних
досягнень
БалиКритерії
оцінювання
навчальних
досягнень
Грамотність
Припустима
кількість
орфографічних
помилок
Припустима
кількість
лексичних
граматичних
помилок
I. Початковий1Учень (учениця)
вміє писати
вивчені слова,
допускаючи при
цьому велику
кількість
орфографічних
помилок
89
2Учень (учениця)
вміє писати
вивчені
словосполучення
69
3Учень (учениця)
вміє писати
прості
непоширені
речення
відповідно до
комунікативної
задачі, проте
зміст
повідомлення
недостатній за
обсягом для
розкриття теми
та
інформативного
насичення
68
II. Середній4Учень (учениця)
вміє написати
листівку за
зразком, проте
використовує
обмежений запас
лексики та
граматичних
структур,
допускаючи
помилки, які
утруднюють
розуміння
тексту
66
5Учень (учениця)
вміє написати
коротке
повідомлення за
зразком у межах
вивченої теми,
використовуючи
обмежений набір
засобів
логічного
зв'язку, при
цьому відсутні
з'єднувальні
кліше,
недостатня
різноманітність
вжитих структур,
моделей тощо
4 - 55
6Учень (учениця)
вміє написати
коротке
повідомлення,
листа за
зразком
відповідно до
поставленого
комунікативного
завдання, при
цьому вжито
недостатню
кількість
з'єднувальних
кліше та
посередня
різноманітність
вжитих структур,
моделей тощо
4 - 55
III. Достат-
ній
7Учень (учениця)
вміє написати
коротке
повідомлення за
вивченою темою
за зразком
відповідно до
заданої
комунікативної
ситуації,
допускаючи при
цьому ряд
помилок при
використанні
вивчених
граматичних
структур.
Допущені
помилки не
порушують
сприйняття
тексту, у роботі
вжито
ідіоматичні
звороти,
з'єднувальні
кліше,
різноманітність
структур,
моделей тощо
44
8Учень (учениця)
вміє без
використання
опори написати
повідомлення за
вивченою темою,
зробити
нотатки,
допускаючи ряд
помилок при
використанні
лексичних
одиниць.
Допущені
помилки не
порушують
сприйняття
тексту, у роботі
вжито
ідіоматичні
звороти,
з'єднувальні
кліше,
різноманітність
структур,
моделей тощо
33
9Учень (учениця)
вміє написати
повідомлення на
запропоновану
тему, заповнити
анкету,
допускаючи ряд
орфографічних
помилок, які не
утруднюють
розуміння
інформації, у
роботі вжито
ідіоматичні
звороти,
з'єднувальні
кліше,
різноманітність
структур,
моделей тощо
32
IV. Високий10Учень (учениця)
вміє написати
повідомлення,
висловлюючи
власне ставлення
до проблеми,
написати
особистого
листа, при цьому
правильно
використовуючи
вивчені
граматичні
структури
відповідно до
комунікативного
завдання,
використовуючи
достатню
кількість
ідіоматичних
зворотів,
з'єднувальних
кліше, моделей
тощо
21
11Учень (учениця)
вміє написати
повідомлення,
правильно
використовуючи
лексичні одиниці
в рамках тем,
пов'язаних з
повсякденним
життям,
надаються при
наявності
несуттєвих
орфографічних
помилок, які не
порушують акту
комунікації
(британський або
американський
варіанти
орфографії,
орфографічні
помилки в
географічних
назвах тощо)
1 - 2
12Учень (учениця)
вміє надати в
письмовому
вигляді
інформацію
відповідно до
комунікативних
завдань,
висловлюючи
власне ставлення
до проблеми, при
цьому правильно
використовуючи
лексичні одиниці
та граматичні
структури